S: 'rofessioneler LVC wordt iet Paradiso van Leiden JeidócSomcwit^ stad omgeving ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat Uitspraak Raad van State gevraagd over komst supermarkt Hooigracht 19 OKTOBER. AVRO NED. 2. KIJK EN DOE MEE. Universiteit pakt algenplaag aan A DINSDAG 17 OKTOBER 1989 PAGINA 11 Leiden krijgt taxi-project LEIDEN Leiden is een van de dertig ge meenten waar de Nederlandse Spoorwegen (NS) volgend jaar beginnen met een taxi-pro ject. Dat heeft een woordvoerder van de NS gisteren bevestigd. De proef houdt in dat pas sagiers met een treinkaartje in Leiden een taxi kunnen nemen naar het adres van bestem ming. Ze kunnen ook weer een taxi bestellen voor het vervoer terug naar het station. De taxi neemt steeds verscheidene passagiers mee maar als er na een minuut of tien nog steeds maar een klant is, rijdt de taxi toch. De proef wordt uitgevoerd in samenwerking met ver schillende taxibedrijven. De NS voert nog met enkele van de dertig plaatsen gesprekken om tot overeenstemming te komen. Met Leiden zijn die onderhandelingen al afgerond. Alphen stond ook op de nominatie voor het project, maar deze gemeente is inmiddels afgevallen. EIDEN Na een ingrij- gnde verbouwing opent jet vernieuwde Leids 'rijetijds Centrum (LVC) anstaande vrijdag weer aar deuren voor het öoral jeugdige publiek, wils openingsklapper ko- 11 fen de Tröckener Kecks ivee dagen lang voor lun nieuwe live-album pnamen maken in de »eidse poptempel. ie verbouwing was niet al ien nodig omdat het gebouw ianig versleten raakte. Er Iwam steeds meer publiek op Ie verschillende activiteiten jf. Het LVC wilde hen een letere entourage bieden. Bo- pndien was de verbouwing jodig voor de beoogde uit leiding van het aantal optre- |ens en cursussen. „Het wordt |u een professioneel cultuur- (entrum voor mensen met en jonge smaak", aldus coör- (inator Gert Jan Sweep. Jet LVC ontstond in 1976 uit Ie puinhopen van het toen- nalige „Kreatief Sentrum". .Kreatief" zoals het in de volksmond heette, ging ten jnder aan mismanagement, orde- en drugsproblemen. Een nieuwe initiatiefgroep zette het LVC op poten en begon met cursussen en al gauw kwamen daar disco-avonden en optredens van beginnende bandjes bij. In de tachtiger ja ren groeide het LVC uit tot een volwaardig jongerencen trum met ongeveer 70 vrijwi- ligers, een eigen filmhuis en concerten van de bekendste Nederlandse maar ook buiten landse groepen. Punktent Het LVC heeft jarenlang te kampen gehad met een sleeh- te naam als gevolg van vecht partijen, handel in drugs en rumoer op straat. Volgens Sweep is dat een erfenis uit de tijd van „Kreatief": „Vroe ger was een jeugdcentrum .nou eenmaal een plaats waar alles gebeurde wat elders niet mocht", aldus Sweep die toe- géeft dat dat nou eenmaal bij een jongerencentrum hoorde. „Dat bij sommigen dat beeld nog bestaat komt doordat we een grote, trouwe groep be zoekers hebben. Dat is op zich een voordeel. Een nadeel is dat ik soms nog wordt herin nerd aan een willekeurige vechtpartij uit 1982 of nog vroeger. Maar dat we dat ima ge nog hebben is onterecht". Ook de opmerking dat het LVC alleen maar een punk tent is wijst Sweep van de hand. „Dat hangt van de band af die speelt of van de muziek die gedraaid wordt. Tegen woordig is dat bijvoorbeeld veel house- en acidmuziek en dus geen punk. We hebben een minimun aan huisregels waar ook op wordt gelet. Geen handel in drugs, geen wapens en geen racisme of fascisme. Ik durf de uitspraak best aan dat het LVC op dit moment de veiligste uitgaans- plaats van Leiden is". Douches Het tienjarig bestaan van het LVC is in 1986 luidruchtig ge vierd. Na dit jublileum kwam de vraag „hoe nu verder" veelvuldig op. „We vonden dat de dienstverlening in z'n algemeenheid moest worden verbeterd. Bijvoorbeeld de kaartverkoop en de reserver ingen bij concerten. Daarbij komt dat de betere bands lie ver voor een groot publiek spelen en eisen stellen zoals kleedkamers met douches. We moesten dus verbouwen en ons gaan richten op de ja ren '90". Van de kosten van de huidige verbouwing in totaal bijna een miljoen wordt zes ton door de gemeente bijgedra gen. De rest moet het LVC zelf opbrengen. „Het streven is dat het LVC wordt wat Pa- radiso voor Amsterdam is en Het Paard voor Den Haag. Doordat overal de kleine pop podia door onder andere de bezuinigingen zijn afgevallen horen wij nu bij de grootse tien van Nederland". Films Vorig jaar werd het filmzaal tje al omgetoverd tot een klein bioscoopje. Het LVC gokt met de keuze van haar films op een plaatsje tussen de commercie van James Bond en Rambo in de grote biosco pen en de wat moeilijker films van het Leidse Kijkhuis. „Leiden is wat bioscopen en filmhuizen betreft rijkelijk bedeeld. Toch loopt ons film huis de laatste twee jaar goed, zeker na de verbouwing. Mijn persoonlijke wens is het om ook nog wat aan theater te gaan doen en ik denk hierbij dan aan de moderne perfor mers zoals Waardenburg en De Jong, Jules Deeldej en Kamagurka en Herr Seele", aldus de coördinator die met enige trots de komst van het Het is er nu nog een puinhoop maar aanstaande vrijdag gaat het LVC na een grote verbouwing weer open. In deze zaal staan voor het komende weekeinde al optredens gepland. foto: tejo ringers laatste duo in november aan kondigt. Naast de muziek en de films zijn de cursussen de derde poot van het LVC. Van sep tember tot december en van januari tot mei biedt het LVC een veelheid aan cursussen die meestal zijn toegespits op het maken van muziek en in het bijzonder pop en jazz. Maar er zijn er ook op het ge bied van tekenen en fotogra feren. Voor popmusici is er nu „bandcoaching". Beginnende bandjes kunnen op vrijdagen op een klein podium oefenen terwijl docenten en kenners aanwijzingen geven en helpen bij het afstellen van de instal latie. Dat geeft al aan dat dat popmuziek in al haar facetten het belangrijkste onderdeel van de programmering van het LVC vormt. Dat beleid moet volgens Sweep ook zo worden voortgezet. „Wat de schouwburg is voor toneel dat is het LVC voor de popmu- LOMAN LEEFMANS Man hakt met bijl in op auto LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar heeft gisteren met een bijl de koplampen en de grill van een personenauto vernield. De Leide naar had rond half een 's middags, door onbekende oorzaak, on enigheid gekregen met twee Leidse broers van 19 en 25 jaar en een 21-jarige Leiderdorper. De 43-jarige man bedreigde de drie toen met een vuurwapen en een bijl. Daarop vertrok hij met zijn auto, om even later met drie kornuiten terug te keren. Ónder het toeziend oog van zijn maten hakte hij met de bijl op de auto van de broers en de Leiderdorper in. De politie heeft de vier aange houden. De 43-jarige man is in verzekering gesteld. Automobilist beboet na dodelijk ongeval LEIDEN Een 55-jarige PTT-beambte uit Noordwijk die in fe bruari 1988 bij een verkeersongeval een 50-jarige Leidse vrouw dodelijk verwondde, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 500 gulden. De man had bij het uitrijden van een parkeerplaats op de Schipholweg de vrouw aangereden toen hij het fietspad overstak. Grove schuld of onzorgvuldigheid werd de man niet verweten maar wel dat hij de fietsster in gevaar had gebracht. Naast de 500 gulden kreeg hij een voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. idse marktmeester tnt voor de rechter JEN Een Leidse marktmeester die geld zou en gevraagd voor het toewijzen van gunstige (plaatsen aan kooplui zal worden vervolgd, jeeft de Haagse officier van justitie mr. K. Vos jen meegedeeld. De marktmeester is de'afge- I zomer al ontslagen door de gemeente. Ruim aar geleden kwam de zaak aan het rollen toen jdoor de vereniging voor de ambulante handel >ns de marktkooplui bij de gemeente werd bkaart. De politie begon daarna met een on- jek dat al snel werd overgedragen aan de recherche. Dat is een gebruikelijke gang van ji wanneer bij een onderzoek mensen betrok- iijn die uit hoofde van hun functie regelmatig iet met de politie onderhouden. Wanneer de itmeester voor de Haagse rechtbank moet ver ben is nog niet vastgesteld. Volgens Vos zal n elk geval niet voor december gebeuren. Verloop borstkanker beter voorspelbaar LEIDEN De ontwikkeling van borstkanker bij een patiënt kan in de toekomst beter worden voorspeld. P. Devilee heeft een techniek ontwik keld om de chromosomen van de kan kercellen te onderzoeken. Op die ma nier kan eenvoudiger bepaald worden hoe kwaadaardig een tumor is. Devi lee hoopt daarop morgen te promove ren aan de Leidse universiteit. Hij is werkzaam bij de vakgroep anthropo- genetica van de rijksuniversiteit. P. Terheggen hoopt op donderdag 28 ok tober te promoveren op een onder zoek naar de toepassing van anti-kan- kermedicijnen, chemotherapie. Ter heggen heeft een methode ontwikkelt waarmee eerder te bepalen valt welke therapie het effectiefst is. Groen Links wil opheldering over harttransplantaties LEIDEN Het Leidse college van burgemeester en wethouders moet stappen ondernemen tegen het be sluit van een aantal ziekenhuizen om geen harttrans plantaties uit te voeren bij personen die ouder zijn dan 55 jaar of die de Nederlandse taal niet voldoende spreken. „Indien deze berichten juist zijn, vervullen zij de fractie van Groen Links in de Leidse gemeen teraad met afschuw", zo schrijft Jan Laurier namens de fractie in een brief aan B en W. Ook het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) is genoemd als een van de betrokken ziekenhuizen. Groen Links vindt deze manier van handelen een van de ernstigste vor men van discriminatie van ouderen en anderstali gen. Groen Links wil dat het college contact op neemt met het bestuur van het AZL om na te gaan of deze berichten juist zijn. Ook moet de gemeente haar afkeer van deze handelwijze kenbaar maken en zich er tegen verzetten, aldus Groen Links. LEIDSE POPTEMPEL NA VERBOUWING WEER OPEN. nfluit ya aan de Hoge woerd 75 janiseert voor donderdag vrijdag diverse herfstva- ntie-activiteiten voor kin- ren en volwassenen. Kin- ren kunnen op beide da- j voor een kleine bijdrage jnfluit en ritme-instrumen- bouwen, vriendschaps- r* ndjes en boekeleggers we- n. Volwassenen kunnen nderdag terecht tegen be ing voor een workshop nfluit en tarka. Vrijdag )rdt een film over Peru rtoond, toegang 3,50In- !t htingen: 071- 123481. ingo n grootse bingo wordt don- rdag gehouden door speel- invereniging Westerkwar- De zaal aan de Ten Ka straat 10a gaat open om unst instenaar Jaap Kuijpers vanaf donderdag jprkshops beeldende kunst verschillende lokaties aronder de Droomfabriek de Oude Singel 56 in Lei- i. De workshops worden I jesloten met een werkpre- ntatie. Voor informatie en gave071-317242. ibileum ouderensoos van het Ker- lijk Centrum De Regen- iog viert woensdag haar 'njarig bestaan. Deze vie- ng heeft plaats in De Re- nboog aan de Watermolen Tussen 11.00 en 16.00 uur iedereen welkom. allet .ocente Mirjam Ou werkers i aat te trappelen om twee groepen ballet voor kinderen te leiden in Buurthuis Vogel vlucht. De eerste groep is voor 4 en 5-jarigen van 15.45- 16.30 uur. De kinderen van 6 tot en met 8 jaar kunnen te recht van 16.30 tot 17.30 uur in het buurthuis aan de Bos- huizerlaan 5. De kosten zijn een rijksdaalder per keer. Meer informatie: 071-313648. Muziekschool De Streekmuziekschool Le'i- den e.o. begint na de herfst vakantie met een aantal nieuwe cursussen. Het gaat daarbij om muzikale oriënta tie voor volwassenen, theo rie- en gehoortraining, piano vierhandig en stemtraining voor popzangers. Daarnaast is de school een kinderkoor begonnen waar nog plaats is voor 9 tot 11-jarigen en zijn er nog plaatsen op diverse in strumentale cursussen. In lichtingen dagelijks tussen Sjoelen Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag een grote klaverjas- en sjoelavond. Alle deelne mers gaan met een prijs naar huis. De zaal in het wijkge- bouw aan de Berlagestraat 2 is vanaf 19.30 uur open. Om 20.00 uur begint de eerste ronde. I ouseparty's geweerd uit Stadsgehoorzaal IDEN Houseparty's worden voorlopig uit de Stadsgehoor- 1 aan de Breestraat geweerd. „Het staat officieel nog niet vast houseparty's ook daadwerkelijk worden verboden in deze maar voorlopig mogen we de zaal niet voor dergelijke ngpartijen verhuren", aldus directeur André de Jong gister- Idag. Hij verwacht dat houseparty's in de Stadsgehoorzaal nenkort ook officieel worden verboden, thousiaste swingfanaten vonden zaterdagmiddag een briefje de deur van hun „danstempel" met de tekst: „Sorry fans, ar van B en W mogen we geen houseparty's meer houden". Stadsgehoorzaal werd natuurlijk te bruisend", verklaart een ische De Jong. Hij verwijst zo naar de onlangs gepresenteer- cultuurnota. Volgens de makers van de nota moet deze zaal bruisende culturele centrum van Leiden worden. an ramt „druppel' IDEN Een 31-jarige Leiderdorpse automobilist is gister- nd rond zeven uur met volle snelheid over de nieuwe „drup- op de Witte Singel gereden. Zijn auto raakte daarbij aan de en onderkant zwaar beschadigd. De man, die onder in- van alcohol verkeerde, reed in de richting van het Noord- de. De Leiderdorper, onbekend met de versperring die enke- weken geleden op het wegdek is aangebracht, reed zonder men met een snelheid van ongeveer 45 kilometer per uur in de „druppel". Hij reed daarbij twee paaltjes plat. PROVINCIE MOET STANDPUNT DUIDELIJK MAKEN DEN HAAG/LEIDEN Het provinciebestuur moet bij de Raad van Sta te zijn standpunt duidelijk maken over de vestiging van Albert Heijn in het Marca-gebouw aan de Hooigracht. Dat bleek gis- tèren tijdens een door de buurtvereniging Pancras- Oost aangespannen spoed procedure. De buurtvere niging hoopt op die ma nier alsnog te voorkomen dat de grootgrutter daar zijn poorten opent. De provincie was gisteren niet vertegenwoordigd. Voordat waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J.A.E. van der Does, uitspraak doet wil hij toch eerst dat weten waar de provincie staat in deze zaak. Twee jaar geleden was Zuid-Holland nog vierkant te gen de vestiging van Albert Heijn. Nu zou ze daar voor zijn. De vertegenwoordigster van de gemeente zei daar gisteren over dat de' provincie tegen woordig als beleid voert dat men zich niet al te zeer met Het Marca-gebouw aan de Hooigracht. het gemeentelijk beleid meer bemoeit. Bovendien zou bij de ommezwaai een rol hebben ge speeld dat het inwonertal van Leiden sneller stijgt dan ver wacht, zodat er voldoende re den is om het winkelbestand uit te breiden. Overlast De buurtbewoners blijven evenwel tegen de vestiging van Albert Heijn in het ir. foto: tejo ringers Driessengebouw, beter bekend als de Marca-garage, aan de Hooigracht omdat de klanten voor parkeeroverlast zullen zorgen. Volgens de gemeente biedt de parkeergarage wat dit betreft echter uitkomst. De dagelijkse praktijk dat het winkelend pu bliek vaak liever een parkeer bon op straat riskeert dan van een parkeergarage gebruik te maken, denkt Albert Heijn te ondervangen door het eerste uur in de parkeergarage niet in rekening te brengen. Overlast van lossende vracht wagens denkt de gemeente te kunnen voorkomen door de busbaan op in ir. Driessen- straat op te heffen, waardoor er drie rijbanen ontstaan. De busmaatschappij heeft hierte gen geen bezwaar gemaakt, al dus de woordvoerster van de gemeente. Van de kant van Albert Heijn werd gesteld dat de verbou wing al voor 95 procent is vol tooid en dat de supermarkt half december de deuren wi^ openen. De vestiging van Albert Heijn aan de Hooigracht is al lang een heet hangijzer. Niet alleen omdat de buurt overlast vreest. De gemeente stemde pas met de komst van de su permarkt in nadat het groot winkelbedrijf overeenstem ming had bereikt met de te genover het gebouw gevestig de winkelier Bavelaar. Ook een nabijgelegen winkel in biologische voedingsmiddelen maakte later bezwaar. Voor de gemeente was het echter vol doende dat het Ahold-concern zaken deed met Bavelaar die ook een supermarkt heeft. ADVERTENTIE Liesbetb den IV/ José Carreras en Liesbeth den Uyl vertellen over hun strijd tegen kanker. Kijk naar de aktie "OverLeven". Een boeiend en onthullend programma. Met veel goed nieuws na 40 jaar strijd tegen kanker. Doe mee. Want OverLeven is een extra kans in de strijd tegen kanker. OverLeven is de nationale aktie voor de Nederlandse Kankerbestrijding in samenwerking met de Avro TWEE STUDENTEN IN ZIEKENHUIS LEIDEN Op het uni versiteitsterrein aan de Leidse Witte Singel wordt vandaag begonnen met de bestrijding van een algen- plaag. Vooral de grote doorlopen rondom de Universiteits Bibliotheek (UB) zijn door de de hard nekkige algengroei spie gelglad geworden. Twee studenten zijn al over het groene tapijt uitgegleden. De één liep een gebroken been op en de ander moest met hoofdklachten ter observatie worden op genomen in het zieken huis. De kosten van de bestrijding worden verhaald op de bou wer van het WSD-complex. Twee leden van de Progressie ve Partij binnen de Universi teitsraad, J. Mooi en D. Verha gen, stelden de kwestie gister avond in een vergadering aan de kaak. Zo vonden het nogal vreemd dat er zo lang is ge wacht met de bestrijding. „Kennelijk wilde men de al genplaag niet zelf aanpakken, omdat dat een claim op de aannemer in de weg zou staan. Pas na tussenkomst van de landsadvocaat kon het pad worden geëffend om het pla- vuisel. rond de UB schoon te spuiten. Maar daarvoor moes ten. eerst wel twee slachtoffers vallen". i Ier. luxe handdoek van 50 x 100cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 irl.:j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar t I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. I CcicLc (Sowtcmt l_,nzj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11