GELD GOED „Klap in Wall Street kwam niet onverwacht" Beurs van Amsterdam MISLUKTE OVERNAME JAAGT HANDEL OP HOL CHRIS HINZE soio Zorgenkinderen van de beurs ECONOMIE Qeid^aOowumt ZATERDAG 14 OKTOBER 1989 PAGINA 9 NEDERLAND DREIGT MARITIEME KENNIS TE VERLIEZEN ROTTERDAM De werkgelegenheid voor Nederlandse zeevarenden in de Nederlandse koopvaardij neemt af. Nederlandse officieren en gezellen worden vaak vervangen door (goedkopere) buitenlanders. Dit blijkt uit de jaarlijkse enquête onder rederijen van het Centraal Arbeidsbureau Scheepvaart. De zeeliedenvakbond FWZ noemt de resultaten verontrustend en meent dat Nederland zijn maritieme kennis dreigt te verliezen. De bond vindt dat de overheid maatregelen moet nemen. Op de grote schepen liep het aantal arbeidsplaatsen van Nederlandse offi- eieren terug van 2453 naar 2261, een daling van 8 procent. Het aantal arbeidsplaatsen van Nederlandse gezellen daalde van 1204 naar 889 (26 procent). NBM-Amstelland wil baksteengroep kwijt DEN HAAG NBM-Amstelland wil haar baksteengroep verkopen aan de Belgische Koramic-Terca Groep (KTG). Het aanne mingsconcern verwacht hierover binnen kort overeenstemming te kunnen bereiken. De Amstelland Baksteengroep omvat drie steenfabrieken, De Over-Betuwe in Rhenen, De Vijf Eiken in Rijen en De Wolfshaard in Opheusden. Er werken bij de bedrijven 80 mensen. De omzet zal dit jaar ongeveer 40 miljoen bedragen. In de keramische indus trie doet zich op dit moment een sterke con centratie op Europees niveau voor. Om de continuïteit en de positie op de markt te handhaven is schaalvergroting noodzake lijk. Aansluiting van de Amstelland Bak steengroep bij een grote Europese groep is volgens NBM daarvan een logisch gevolg. „Goede grafici niet altijd welkom" DEN HAAG Als morgen de in-' schrijving voor praktijk-opleidings plaatsen voor grafici sluit, zal blijken dat de doelstelling van tweeduizend plaatsen in het kader van het leer lingwezen niet wordt gehaald. Dat voorspelt consulent H. de Gooijer van de BWGI, de overkoepeling van de grafische industrie. Hoewel er een fikse eindspurt plaatsvindt, blijkt het moeilijk om na de 1035 leer-overeen- komsten van eind september binnen twee weken de tweeduizend te halen. De Gooijer noemt dat „teleurstel lend". Hij verwijt de werkgevers in de grafische industrie dat zij gekwali ficeerde mensen niet altijd met „open armen" ontvangt. Russische partner voor Nederlandse handelsfirma ROTTERDAM Ceteco Trading, onderdeel van het Van Ommeren Ceteco-concern (VOC) heeft met een Russische partner een handelsonderneming opgericht in Moskou. Ceteco heeft een meerderheidsbelang in dit SCIA, Soviet Ceteco Intercontact Agroservice. De partner is Viktor Be letski, de voormalige Sowjet-ambassadeur in Nederland. Ondanks haar naam richt SCIA zich niet uitsluitend op de agrarische sector. Het bedrijf houdt zich bezig met import en export, distributie en overdracht van kennis op het ge bied van techniek en commercie. Het werkterrein loopt daarbij uiteen van kapitaalgoederen, techniek en consu mentenartikelen tot voedsel en chemicaliën. Voor Europe se bedrijven met plannen ip de Sovjetunie heeft Ceteco een aparte organisatie in Nederland opgezet als tegenhan ger van SCIA in de Russische hoofdstad, waar inmiddels een Nederlandse staf is geinstalleerd. BEURSDESKUNDIGEN KIJKEN IN SPANNING WAT TOKYO DOET AMSTERDAM De dreun gisteravond laat op de beurs van Wall Street is niet geheel onverwacht gekomen. Internationale beursdeskundigen waren al enkele weken op hun hoede voor de opgeblazen markt in, vooral, de trans portsector van de beurs van New York. De overnamegolf in de Ameri kaanse luchtvaart had de laat ste weken veel speculanten ge trokken, die prompt het haze- pad kozen toen gisteren be kend werd dat de manage ment buy out door de piloten van United Airlines op finan cieringsproblemen was afge sprongen. ,Het is ook met name de Transportation Dow Jones In dex die een klap heeft gehad. Al die luchtvaartovernames hadden die index een 'blow off' karakter gegeven. Ieder- kon dat zien en wist dat ook", aldus drs Harry Panjer, directeur van Prudential Ba- che, een van de grootste effec tenkantoren van de wereld. De effectengroep is een doch ter van het Amerikaanse Pru dential Insurance, 's werelds grootste verzekeringsconcern en daarmee ook een van de belangrijkste beleggers. Geen herhaling Panjer is bepaald niet ger schrokken van de reactie in Wall Street. „Ik verwacht niet dat er een herhaling van de crash van oktober 1987 zal ko men. De elementen van toen zijn nu niet aanwezig. Twee jaar geleden zaten de specu- anten werkelijk in alle secto ren. dat is nu niet het geval. Natuurlijken de recordkoers van New York zat wel wat Tucht', maar niet meer dan tien tot vijftien procent, van daar dat deze val niet onver wacht komt". Een belangrijk aspect is vol gens Panjer dat na de crash in '87 tal van institutionele en particuliere beleggers met de schrik in de benen aan de kant zijn blijven staan. „Mondjes maat is men maar teruggeko men.' Het gekke is dat er in feite een prachtige 'buil markt' (een sterk stijgende markt) is, waar eigenlijk niemand 'in' zit. Dat betekent ook dat er nu, in tegenstelling tot 1987, ook nau welijks iemand weg kan lopen. Omgekeerd geeft een markt met relatief kleine omzetten meer kansen om te fluctue- „Het vervelenden van dit mo ment is overigens, net als twee jaar geleden, het 'program tra ding' geweest. In één uur tijd was het gebeurd". Deze 'program trading' is han del via computeropdrachten. Aan de hand van normen vol gen deze computers van grote beleggers en handelaren door lopend de koersen. Komt de koers al dan niet op reële gronden onder een bepaald ni veau, dan beginnen de compu ters zelf verkoopopdrachten te geven. Panjer, die gisteravond in nauw contact stond met zijn Amerikaanse collega's, onder schrijft hun mening dat begin volgende week de Federal Re serve Board (FED) het Ameri kaanse disconto zal verlagen. Een vlucht van effectenbeleg ging naar deposito's wil men zonder twijfel voorkomen. „De FED heeft geen enkele behoefte aan paniek. Iedereen is daar toch bang voor, hoewel daarvoor volgens ons geen en kele reden is. Onze valuta mensen hebben al de opdracht gehad om direct na het week einde dollars te gaan kopen'" aldus Panjer. „Het zou me zelfs niet verbazen als Amster dam maandag wel lager opent, maar aan het eind van de dag hoger sluit. Heel interessant is wat er in Tokyo gaat gebeu ren. In die markt zit veel meer lucht. Een val van Tokyo wordt al veel langer verwacht. Maar of dat nu zal gebeuren is nog maar de vraag". Beurs- en beleggingsadviseur dr H.R. Gersmann van IBAD, het adviesbureau van 'beurs- goeroe' Simon Cohen, is even min verrast door de klap in Wall Street. „De markt was al wat nerveus in New York. Het is eigenlijk begonnen met het bericht dat de Product-Price Index in de Verenigde Staten in september met 0,9 procent was gestegen. Wall Street werd daardoor zwakker en de dollar sterker, want men vreesde dat een hogere inflatie in zicht was". Nerveus Die nerveuze stemming werd daarnaast benvloed door vele speculanten die op verschillen de luchtvaartovernames gok ten. „Op zichzelf vind ik het goed dat die stijgende specula tiedrift nu een flinke klap krijgt. Financieren met ge leend geld wordt moeilijker, maar dat betekent wel dat we naar een gezondere situatie te ruggaan. Toen gisteravond in eens bleek dat de geplande overname van United Airlines door de eigen piloten niet haalbaar was, kreeg je een enorme reactie. Tja, en dan zakt de koers en beginnen ook ineens allerlei computers ver koopopdrachten te geven. En als het zover is, is de stop er wel uit". Contacten van Gersmann met Amerikaanse collega's lever den gisteravond volgens hem nog een wisselend toekomst beeld. „De ene helft ziet het als een aberratie van New York en die zegt: Nu kopen. De anderen verwachten een verdere daling. Ik ben heel be nieuwd hoe Tokyo zal reage ren. Dat wordt toch wel be langrijk. Kijk, de dollar krijgt hiervan een klap. Iedereen herinnert zich twee jaar gele den toen Amerika onmiddel lijk reageerde met verruiming van de geldmarkt". Een lagere opening van Am sterdam maandagmorgen is volgens Gersmann heel lo gisch, maar of daarna een ver dere daling zal komen is in zijn ogen nog heel onzeker. BERT MOLENAAR (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De koersval werd in gang gezet door de be kendmaking dat Airline Ac quisition de overneming van UAL Corp, de moedermaat schappij van de luchtvaart maatschappij United Airlines, financieel niet rond krijgt. Het consortium dat bestaat uit directieleden van UAL, werk nemers van het concern en de Britse luchtvaartmaatschappij British Airways had 6,75 mil jard dollar geboden voor Uni ted, de grootste luchtvaart maatschappij van het land. De bekendmaking leidde tot grote onrust op de markt voor junk bonds, hoogrentende obligaties met een hoog risico. Verder ontstond er druk op aandelentermijnmarkt. Toen het gerucht ging circuleren dat financiële deskundigen advi seerden over te stappen van aandelen op obligaties, namen de verkopporders nog toe. Computer-programma's ver sterkten deze trend. Dat was in 1987 ook het geval. De com puterprogramma's versterkten elkaar en bleven verkopen, zodat de index steeds verder daalde. In de computers op Wall Street is sindsdien een mechanisme gebouwd waar door de handel bij een daling van meer dan 250 punten au tomatisch een uur wordt opge schort. De paniek op de aandelen markt sloeg over naar de valu tamarkt. Bij een dunne handel vonden forse dollarverkopen plaats waardoor de koers flink daalde. Tegen het slot van de handel in New York noteerde de Amerikaanse munteenheid 2,1060 gulden na een slotkoers van 2,1370 gulden in Amster dam en van 2,1540 gulden donderdag in New York. Be leggers zochten hun veiligheid in staatsobligaties. Donald Riegle, de voorzitter van de bankcommissie van de Amerikaanse Senaat, zei in een reactie dat hij 1987 zeker nog niet was vergeten. „Wij hadden die vrijdag een slechte dag en maandag en dinsdag waren een zware test. Ik wil zeker weten dat iedereen voorbereid is op wat er ook moge gebeuren wanneer de markt maandag open gaat. De daling van 190 punten be tekent dat cle winst van de Dow Jones in de eerste negen maanden van dit jaar in één klap teniet is gedaan. Het nu afgeketste plan voor de overname van United Airlines is een van de ontwikkelingen, die in Amerikaanse lucht- vaartkirngen met grote zorg worden gevolgd. Een commis sie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigen houdt maandag een hoorzitting in verband met de overnemingen in de luchtvaartsector. De Amerikaanse autoriteiten overwegen hiervoor een stren gere wetgeving. Dat zou ook gevolgen kunnen hebben voor KLM. De Nederlandse lucht vaartmaatschappij neemt deel in het consortium Wings Hol dings, dat in juli Northwest Airlines heeft overgenomen. Dow Jones-index industrie 2650. 2569,67 (-190,17) juli i augustus 1 september 1 oktober Banken verhogen hypotheekrente AMSTERDAM De ABN en de Rabobank verhogen met ingang van maandag een aantal hypo theektarieven. De andere grote banken lieten giste ren desgevraagd weten zich nog te beraden. De verhoging volgt op een ge stage stijging van de rente, die vorige week donderdag uit mondde in een verhoging van de officiële disconto's. De ABN verhoogt de rente op hypothe caire leningen met een varia bele looptijd van 7,5 tot 8 pro cent. Leningen met een rente vaste periode van een jaar [worden 0,4 procent duurder, I met een rentevaste periode van 3 jaar 0,3 procent, met 5 jaar 0,2 procent en met 5 tot 7 jaar 0,1 procent duurder. Le ningen met een rentevaste pe riode van tien jaar of langer houden dezelfde rente. De Ra bobank verhoogt uitsluitend de rente op leningen met een variabele rente. Deze gaat 0,3 procent omhoog. (ADVERTENTIE) Diligentia - zondag 15 oktober - 20.30 uur Kassa 651851 Altijd hoor je dat diege nen die weloverwogen op de effectenbeurs opereren even goede of slechte re sultaten behalen als die genen die impulsiever, nergens op gebaseerde be- leggingsbesluiten nemen. Vast staat dat de kwaliteit van een aandeel bij lange na niet de grootste rol speelt op de weg naar succes. Wanneer het syndicaat dat een aandelenuit- gifte of -introductie verzorgt, de belangstelling verkeerd be oordeelt of de belegger pro beert op te zadelen met een aandeel dat hij om welke trivi ale reden ook niet lust, dan kan de markt voor zo'n aan deel jarenlang volkomen be dorven zijn. Zo'n ontwikkeling kan nare gevolgen hebben. Door een mislukte beursgang wordt het vaak onmogelijk aandelen (risicodragend kapi taal) te plaatsen, zodat dure obligatieleningen plus lang en kort krediet (risicomijdend ka pitaal) de enige mogelijkheid zijn om te voorzien in de kas middelen voor de financiering van investeringen, voorraden, debiteuren enz. U vraagt natuurlijk of de Am sterdamse beurs dergelijke flops beleeft. Helaas zijn dat er veel meer dan u misschien denkt. Een typisch voorbeeld is het recent geïntroduceerde aandeel Pirelli Tyre Holding. De introdu'ctiekoers bedroeg in juni 54. Daarvan is thans nog f 47 over - verlies voor de houders van de geplaatste 11 miljoen aandelen dus 77 mil- joen. Dit fiasco is mede te dan ken aan een onjuiste emissie- beslis.sing van een der buiten landse banken van het syndi caat. Een vervelende bijkomstig heid bij Pirelli is natuurlijk dat deze onderneming ope reert in een branche die alles behalve fraaie resultaten pre senteert en die zich bovendien nog in een fase van reorgani saties, fusies en saneringen be vindt. In het achterhoofd van de Nederlandse belegger spe len vermoedelijk ook nog de bedroevende resultaten van Vredestein mee. Bedrogen De beleggers die een herhaling verwachtten van de explosieve koersontwikkeling die zich voordeed bij de herplaatsing van de eerste tranche van DSM, zijn bedrogen uitgeko men. De koers, die voor de tweede tranche was vastge- ders is nog gering, maar het valt niet te hopen dat er wel dra afzetproblemen in de che mische industrie ontstaan. Om nog maar niet te spreken van een mogelijke recessie. Verder is het aandeel Air Hol land geïntroduceerd. Ook deze introductie is gepaard gegaan van veel tam-tam, maar de Fi nanciële Koerier waarschuw de vorige week al geen haast te maken met de inschrijving op dit aandeel „Omdat o.i. de mogelijkheid groot is dat men deze aandelen in een later sta dium onder de 37 kan oppik ken". Die waarschuwing blijkt in middels zeer terecht te zijn ge weest, omdat enkele dagen vóór de introductie grote rel len bij de onderneming in de publiciteit zijn gekomen. On getwijfeld heeft u daarover al het nodige gelezen. Een van de grote problemen is natuurlijk dat de meeste beleg gers alles wat in de vaak over dreven optimistische introduc- tieberichten en emissiepros pectussen staat onvoorwaarde lijk geloven. Als dan boven dien een redelijk rendement wordt beloofd menen zij dat hun geluk niet op kan. De risi co's zijn vaak niet te doorzien en degenen die daarvoor waarschuwen, worden door gaans niet serieus genomen. En wat de risico's van een be legging in aandelen betreft: ik heb die nooit fraaier geschil derd gezien dan in een recent artikel over de Eurotunnel on der het Kanaal van Frankrijk naar Engeland. „Een van de problemen bij de waardering van projecten als de Kanaal tunnel zijn twee duidelijk van elkaar te onderscheiden fasen. De eerste is de uiterst riskante bouwfase waarin de kosten volkomen uit de hand kunnen lopen. Pas wanneer deze ont wikkelingsfase achter de rug is, treedt de tweede fase in en dan krijgt de tunnel de karak teristiek van een openbaar nutsbedrijf met een onafgebro ken en zekere stroom inkom sten via de plaatskaartenkan- toren". De aandeelhouders hadden zich van die risico's bewust moeten zijn toen zij hun aan delen in de Eurotunnel koch ten. Maar, zo staat in deze be schouwing, ze hebben niets te klagen want voor de aandelen worden thans nog steeds prij zen betaald die flink boven de emissiekoers liggen. Als de bouw van de spoorweg tunnel onder de Oude Maas in Rotterdam via een aandelene missie zou zijn gefinancierd, zou de beer dezer dagen los zijn geweest. Oude brugfunde- ringen onder de rivir dreigen voor grote problemen te zor gen. En reken maar dat de koers van de eventuele aande len op dat onheilspellende nieuws geduikeld zouden zijn. Weinig plezier U wilt de namen van verdere introductieflops in het recente verleden? Ik noem als één uit velen Homburg. Het aandeel van dit vleesverwerkingsbe drijf werd enkele weken na de beurskrach van 19 oktober 1987 op de beurs gebracht. De kopers van deze stukjes heb ben bitter weinig plezier van hun beleggingsbesluit gehad. En zelfs op dit moment, na een omvangrijke reddingsactie, be weegt de koers zich nog op een niveau van 4,40, wat nog al tijd/3,10 lager is dan de intro ductieprijs in 1987. Het zou eigenlijk een vuistre gel moeten zijn nooit in te schrijven op emmissie- of in troductie-operaties van de ei gen bank of commissionair in effecten. Alleen dan maak je enige kans op een objectief be leggingsadvies. WIM VAN DER MEULEN Slotkoers vrijdag 13 oktober 1989 grolsch c 151.50 150.00 gli hold 195.50 194.50 hagemeyer 124.50 123.50 hal trust aalberts act hold c ahrend gr c amst rubber 6.50 ant.verl 385.00 atag hold c 105.50 batenb.beh. 86.80 86.80 boer wink c 67.00 67.00 bos kalis c 14.15 14.60 braat bouw 51.00 50.00 burg heybr 3700.00L 3700.00L calvé 1014.00 1014.00 calvéc 1014.00 1014.00 calve pr 840,00 845.00 tumess c 125.00 gamma hold 88.00 gamma h 5 pr 5.90 getronics 31.10 hal trust u 15.50 15.50 18.30 18.50 X 180.00L 180.00K omnium eur 15.20 15.20 orco bank c 67.00+ 67.70 pirelD tyr polynomi c sarakreek smit Int c 44.00 46.50 sphinx c 129.50 130.00 staal bank c 23.70 23.70 stad rotte 50.90 53.10 telegraaf c 91.80 91.50 text twenthe 337.00 337.00 tulip comp 52.80 52.30 tw kabeth c 162.00 160.50 ubbink 102.00 100.00 unitever 156.00 unit 7 pr. 1125.00 -X unH.7 pre 112.00 unil6 pr 103.50 70.00 70.00 22.50 23.00 si invest 27.50 27.50 114,65 itó 2,20 Franse Ir. 3,47 Zwits. Ir Zweedse kr. Noorse kr. Deense kr. 1,70 Oost.schill. 150,75 Spaanse pes. 16,05 Griekse dr. 5,50 Finse mark 1,42 Joeg. dinar GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 24880 - 25380 24800 - 25300 onbewerkt 315 - 385 315 - 385 bewerkt 26980 26900 bewerkt 430 430 Internationals op beurs in mineur AMSTERDAM De interna tionale fondsen zijn gisteren in de loop van de dag op de Am sterdamse effectenbeurs licht teruggelopen nadat de dollar ruim 1,5 cent was gedaald en de productenindex in Amerika een toch wat teleurstellende stijging met 0,9 procent liet zien- Unilever moest ƒ1,30 laten op 155,10, Hoogovens 1,20 op ƒ90,60 en Koninklijke Oli'e 1 op 145. Akzo moest met 0,70 terug naar 138,40 en Philips lever de zes dubbeltjes in op ƒ47,50. KLM tenslotte leverde 0,30 in op 51,40. De overige actieve fondsen waren ook overwegend in mi neur. De stemmingsindex daalde van 193,4 tot 192,8. Uit schieters waren Ahold die 1,30 wist toe te voegen op ƒ131,60, Amev die onverdro ten doorging en ƒ2 pakte op 58,30. Collega Stad Rotter dam steeg 2,50 tot 53. CSM wist negen dubbeltjes toe te voegen op ƒ75,10 en VNU ze ven dubbeltjes op ƒ110,50. Bij na de helft van de fondsen moest echter een verliesje ne men, waarbij Pakhoed 1,50 moest prijsgeven op 140. Daarbij kwam het fonds weer terug op de grens waar het deze week doorheen was ge schoten. DAF verloor 0,60 op 50,40, Hunter Douglas 1 op ƒ118 en NMB moest in haar lange rit naar beneden vrijdag 3 prijsgeven op ƒ248. Overi gens sloot ruim een derde van de actieve fondsen op de ope ningskoersen van vrijdagoch tend. De omzetten waren gisteren matig te noemen: de totale om zet bedroeg ongeveer 1280 miljoen. Op de lokale markt werd Ma cintosh uiteindelijk 2 beter op 47,50, nadat het 's och tends nog 48,50 was geweest.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9