Cees Loffeld denkt op langere termijn AnchelaRohof heeft geleerd te relativeren voetballerlei Denken SPORT £etdóc@ouAcmt ZATERDAG 14 OKTOBER 1989 PAGINA Koning van straf schoppen is terug De voormalige doelman van Steaua Bukarest, Helmuth Ducadam, is na een blessure periode van ruim drie jaar terug op de voetbalvelden. Hij schreef in 1986 historie, door in de Europa Cup 1-fi- nale tegen Barcelona na een eindstand van 0-0 na verlen ging alle (vier) strafschoppen te stoppen. Zijn ploeg won daardoor de Europa Cup. Kort na de voor hem succes vol verlopen finale raakte Ducadam bij een ongeluk ernstig gewond. Hij scheurde de slagader onder zijn rech- tersleutelbeen. Zijn loopbaan leek voorbij. Ducadam maakte na enkele operaties zijn rentree bij de tweede di visieclub Vaganui Arad in de bekerwedstrijd tegen Mine- rui Marghita. Vicini wil geen schoppers De Italiaanse bondscoach Azeglio Vicini heeft spelers die zich bezondigen aan grof spel voortaan té zul len weren uit de nationale selectie. Aanleiding tot die uitlating was de topper van vorige week zondag tussen AS Roma en Napoli die uit liep op een schoppartii. „Het aanzien van het voetbal en het nationale team staat op het spel", aldus Vicini. „We moeten serieus overwegen harde maatregelen te treffen. Zo kan het niet langer. Ik hoop dat deze waarschuwing voldoende is. Zo niet, dan moeten we ingrijpen". Jarenlange schorsingen Gregori Martin van Sliema Wanderers (Malta) is door de UEFA tot 31 juli 1995 ge schorst wegens aanvallen van de scheidsrechter tijdens de Europacup-II wedstrijd tegen Nentoria Tirana (Alba nië) op 27 september. De Fin Keijo Kousa van Kuusysi Lahti werd tot 31 juli 1994 uitgesloten omdat hij de scheidsrechter bespuwd had tijdens de wedstrijd tegen Paris Saint Germain op 27 september. Kwartet voor Algerijns elftal Een groep van drie trainers met aan het hoofd een alge meen manager zal voor mor gen worden aangewezen om de taken van de Algerijnse bondscoach Umar Kezzal over te nemen. Deze laatste nam ontslag na de 0-0 in de wedstrijd voor de voorron den van het wereldkampi oenschap tegen Egypte. Polillita naar Lazio Lazio Roma heeft de Uru- guayaan Ruben „Polillita" da Silva van Danubio gecon tracteerd. De Italiaamse club betaalt 1,2 miljoen dollar (2,5 miljoen gulden) voor de spits. Da Silva kan pas volgend seizoen voor Lazio uitkomen omdat de Romeinse vereni ging al drie buitenlanders in dienst heeft: de Uruguyaan Ruben Sosa, de Argentijn Pedro Iroglio en de Brazili aan Souza Amarildo. FATSOEN EN RESPECT BELANGRIJK VOOR TRAINER FC UTRECHT UTRECHT „Dat hoor en lees ik steeds", zegt Cees Loffeld na de op merking dat hij niet vol doet aan het cliché-beeld van de Nederlandse voet baltrainer. Erg diep wenst hij er niet op in te gaan. „Ik heb er een hekel aan als collega's elkaar vlie gen afvangen. Fatsoen en respect vind ik twee heel belangrijke zaken, die we gen zwaar voor mij. Je moet elkaar in je waarde laten, dan krijg je alle maal je zin". „Ik heb heel lang in de scha duw kunnen werken. Zo kun je het klappen van de zweep ook leren kennen", stelt Lof feld, die medio februari werd benoemd tot hoofdtrainer van FC Utrecht. Hij beoordeelt zijn onervarenheid als oefenmees- ter in het profvoetbal niet als een tekortkoming. „Ik heb alle facetten kunnen ontdekken. Het hoeft echt niet zo te zijn dat je dag en nacht rondloopt in het betaalde voetbal". De Domstedelijke club zette enkele jaren eerder een nieu we trend in. Nadat het aan trekken van Erik Willaarts, voor een voetballer al op ge vorderde leeftijd, was uitge draaid op een succes, kwamen er meer op het idee het eens te proberen met niet meer piep jonge amateurs. „Daarover wordt nu anders gedacht", beaamt Loffeld. „Onder meer FC Utrecht heeft laten zien dat het anders kan. Ik hoop dat het meer gebeurt. Ik weet zeker dat er bij de amateurs meer voetballers rondlopen die geschikt zijn voor het be taalde voetbal. Ik heb nog wel wat namen in mijn boekje staan. Het zou natuurlijk niet goed zijn geweest als ik met vijf van die jongens was ko men aanzetten. Zou het niet goed zijn gegaan, dan was ik die amateurtrainer met al die amateurs geweest". Generatie Voor de hedendaagse voetbal liefhebber die zijn aandacht niet specifiek op Utrecht richt, is de voetballer Cees Loffeld waarschijnlijk even onbekend als de trainer Cees Loffeld tot voor kort was. „Ik heb de top niet gehaald", geeft de voor malige buitenspeler en mid denvelder toe. „Al hoef ik me daarvoor niet te generen als je bekijkt wat er uit mijn genera tie is voortgekomen". En, met nadruk: „Ik heb wel op een zeer redelijk niveau gespeeld. Ik heb twaalf jaar betaald voetbal gespeeld, heb Jong Oranje gehaald. Ik ben overal geweest, ik heb alle velden ge zien. Ik heb nog met DOS in en tegèn Barcelona gespeeld, in het toernooi om de Jaar- beurssteden-beker". „Ik ben van de generatie van '74, ik was 29 toen het WK in West-Duitsland werd gehou den. Alle spelers van toen kwamen voort uit die competi tie. Ik wil niet ouderwets zijn, maar ik ben nog steeds van mening dat de groepering van toen één van de beste is ge weest die we ooit hebben ge had. Daarom ben ik zo blij dat de landelijke competitie voor A-junioren opnieuw is inge voerd. Het speciale ervan is dat die juniorenploegen alleen maar tegen teams uitkomen die ook bestaan uit geselec teerde spelers. Ze ontmoeten tegenstanders die dezelfde ont wikkeling doormaken als zij. Je kunt voetballers in zo'n landelijke competitie zo snel mogelijk naar het echt grote werk brengen". Carrière Loffeld zich niet, zoals vele tijdgenoten wel deden, puur geconcentreerd op voetbal. Al was dat wel aanlokkelijk. „Toen ik achttien was, ver diende ik bij DOS drieduizend gulden bruto per jaar. Maar we'hadden wel een goed pre miestelsel, gebaseerd op het aantal toeschouwers. Wonnen we 25 jaar geleden voor een volle bak, dan verdiende je flink. Dan praat je over een premie van zo'n 450 gulden. Ik werkte als technisch tekenaar voor 400 gulden per maand. Dus je was met je gedachten meer bij het voetballen. Ik heb mijn maatschappelijke carrière toch laten prevaleren. Na de militaire dienst ben ik begon nen als technisch tekenaar, vervolgens heb ik planning en inkoop gedaan en het laatste jaar was ik directeur. Mijn ge neratie heeft naast het grote geld gegrepen en het was niet mijn bedoeling dat te pakken. Al heb ik uiteindelijk toch voor de voetballerij gekozen". FC Utrecht benaderde Loffeld net op tijd. Hij had juist, na verwikkelingen waarover hij niets gepubliceerd wenst te zien, zijn baan als directeur van een firma in vouwwanden en zonweringen eraan gege ven. Het plan was een eigen firma op te zetten. „Woensdag wilde ik mijn bedrijf laten in schrijven bij de Kamer van Koophandel, maandagavond om kwart over elf werd ik op gebeld door FC Utrecht. Er had al in de krant gestaan dat ik kandidaat was, maar ik had nog niet met vertegenwoordi gers van de club gesproken. Die woensdag hebben we een gesprek gehad. Voorzitter Theo Aalbers wilde dat ik di rect tekende. Ik wilde bedenk tijd. Die kreeg ik en er is ook wat veranderd. Men had me een éénjarig contract aangebo den, ik wilde voor twee jaar tekenen. Toen dat in orde was, heb ik besloten een zekere toe komst overboord te gooien". Onverstandig „Zakelijk gezien heb ik een zeer onverstandige beslissing Cees Loffeld, in stadion Nieuw Galgenwaard: „Ik ben ervan overtuigd dat FC Utrecht hoger kan reiken". FOTO: PERS UNIE genomen. Maar had ik het nu niet gedaan, dan had ik het nooit meer gedaan. Ik ben gek van voetballen, ik doe mijn hele leven al niets anders. Ik ben ook zes, zeven keer in mijn zomervakantie naar Amerika geweest om daar cur sussen te geven. Het is mooi met sportmensen naar een re sultaat toe te werken. En ik ben ervan overtuigd dat ik het goed ga doen. Alleen: je moet me even de tijd geven. Daar om is het zo belangrijk dat er een goede organisatie staat. Anders krijg je geen reële kans om, met een duur woord, je visie ten uitvoer te bren gen". De bedenktijd die Loffeld vroeg toen FC Utrecht hem een verbintenis onder de neus legde, gebruikte hij om zich af te vragen of hij zijn geluk wil de beproeven in „een niet erg geciviliseerde bedrijfstak", zo als hij het noemt. Hij heeft be zwaren tegen de manier waar op in het profvoetbal met mensen wordt omgesprongen. „Er wordt opportunistisch ge dacht en gedaan. Betaald-voet- balorganisaties zijn bedrijven met behoorlijke omzetten. Daarin moet op korte en lange termijn worden gedacht, maar het opportunisme viert hoogtij. Dat is zo sinds jaar en dag. Als de resultaten niet goed zijn, wordt er ongenuanceerd gere ageerd. Dat heeft me altijd te gen gestaan. Kies je voor een baan als trainer, dan aanvaard je de consequentie dat je aan sprakelijk wordt gesteld". Basis „Het móet minder opportunis tisch. Ik denk ook dat een aantal clubs het beter probeert aan te pakken. Zoals FC Utrecht dat een goede organi satie heeft. Hans Ooft is aan spreekbaar als directeur, de technische staf hoeft zich al leen met technische zaken be zig te houden. Organisatie is altijd de basis van succes. Is de basis niet goed, dan kun je al leen incidentele resultaten verwachten. Eerst moet er rust in de tent zijn. Daarna ga je verder. Het duurt even voor dat je iets kunt neerzetten. PSV bijvoorbeeld is zes, zeven jaar geleden begonnen met on gelimiteerd inkopen. Het duurde een tijd voordat er iets was opgebouwd. Wij hebben wel een limiet, en niet eens zo'n hoge ook. Er zijn clubs die het gemakkelijker hebben". „Ik ben ervan overtuigd dat FC Utrecht hoger kan reiken. De top haal je voorlopig niet in. PSV, met een multinatio nal achter zich, is nooit te ach terhalen. Dat werkt met een immense begroting. Daarna krijg je Ajax en Feyenoord, vervolgens Roda JC en FC Twente. Qua begroting moeten wij bij die clubs in de buurt zien te komen. Ik was enthou siast voor de plannen die Cruijff en Winsemius met FC Utrecht hadden. Er zouden topspelers worden aangetrok ken, dus zou Utrecht op ter mijn topvoetbal krijgen. Dan spreekt- mijn voetbalhart: kan dat, dan ben ik er voorstander van". De oefenmeester die zich affi cheert als lange-termijndenker houdt zich voorlopig niet te zeer bezig met de verre toe komst. „Het nadeel van het trainerschap is dat je niet praat over een verbintenis voor onbepaalde tijd, maar over een contract van één of twee jaar en als je mazzel hebt drie of vier jaar. Of het noma denbestaan me bevalt, weet ik niet. Voor mij is het nieuw". BAS KUIT MILITARY-AMAZONE VINDT BAAT BU HAPTONOMIE BOEKELO Het was niet alleen de opkomende Boekelo-koorts die An- chela Rohof de afgelopen dagen langzaam weer in temperatuur voelde stij gen. De Enschedese mili tary-amazone werd al an derhalve week lastig ge vallen door het meer ordi naire, maar desalniette min hoogst irritante griep virus dat haar behoorlijk wat lucht ontnam en bo vendien voor een zeurde rige hoofdpijn zorgde. Zaken die sowieso vervelend zijn, maar veranderen in let terlijk adembenemend hinder lijk als het op het rijden van een military aankomt. En dus moesten ettelijke stoombaden en de overigens ook bij paar- deverkoudheid zeer werkzame rauwe ui 's nachts naast het bed voor enige verlichting zor gen. Opdat Anchela Rohof dit weekeinde in eigen omgeving kan aantonen met Boa's Roger Wilco tot een betrouwbare en evenwichtige factor voor de Nederlandse équipe te zija uit gegroeid. Al haast ze zich al gauw om op de betrekkelijkheid van een dergelijke constatering te wij zen. Nederland telt eigenlijk maar één echt aansprekende military, die van Boekelo, en dan is er nog die van Breda. Waarmee de koek wel op is en dus de momenten voor een ruiter om zich aan dat front in de kijker te rijden erg beperkt zijn. Tenzij er mogelijkheden zijn om rechts en links de aardbol af te reizen naar aan sprekende wedstrijden. Of wanneer men in „military- minded" Engeland domicilie heeft gekozen zoals Fiona van Tuyll. Op het afgelopen Euro pees kampioenschap in het Engelse Burghley was zij de verrassing in de stuntende Ne derlandse equipe die voor het eerst sinds 57 jaar voor ereme taal (zilver) zorgde. Anchela Rohof moest even diep zuchten toen ze dat op Teletekst las, maar wist wat haar er toe bewogen had niet naar Engeland te vertrekken. Ze verkoos een wedstrijd in Stockholm, op hetzelfde par cours als waar komend jaar het wereldkampioenschap wordt gehouden. Alwaar ze er hoopt, eigenlijk ook wel een beetje op rekent, bij te zijn. Maar dan kan Rohof zich on derweg en dezer dagen in Boe kelo eigenlijk geen missers veroorloven. „Opname in de equipe valt of staat in de Nederlandse situa tie met elke wedstrijd waaraan je deelneemt", meent Angela Rohof. Die zich kwaad kan maken over de gevolgen van een dergelijke situatie. „Pres teer je een keer goed, dan ben je opeens het talent, gaat het mis, dan kun je er helemaal niets meer van. Laat ik voorop stellen dat Fiona van Tuyll een uitstekende amazone is, al van kindsaf met pony's en paarden opgegroeid en ook ie mand die haar paarden prima opleidt". Bewijzen „Maar met het paard waarmee ze in Burghley zevende werd (Just a Gamble, red.), heeft ze hier ook al in Nederland gere den. Redelijk gepresteerd, maar niet zoals in Burghley. En als Fiona op het EK niet zo snel had gereden, was Mandy Stibbe opeens het gevierde ta- Anchela Rohof: „Presteer je een keer goed, dan ben je opeens het talent, gaat het mis, dan kun je er helemaal niets meer van". FOTO: PERS UNIE lent geweest. Dat idee, zo ben je alles en even later niets, daar kan ik niet zo goed tegen. Een military-ruiter moet zich iedere keer bewijzen in die paar wedstrijden die er zijn. Een volleyballer, een voetbal ler haalt zijn schouders op na een slechte wedstrijd en krijgt een week later de kans om zich te herstellen. Ga je hier in de fout, dan word je daar maandenlang mee achter volgd. En dat is weieens taai, ja" Anchela Rohof weet waar ze het over heeft. De inmiddels 34-jarige amazone, een laat bloeier gezien het feit dat ze pas op haar negentiende voor het eerst serieus te paard ging, beleefde een carrière die in het begin gepaard ging met evenzovele ups als downs. Voor een deel te wijten aan, meent ze, het feit dat ze zo laat in deze sport rolde. „Ik heb nooit het idee gehad military- ruiter te worden. Maar ik ben er van overtuigd dat het, voor al in het begin, een gemis is geweest dat ik niet van jongsaf op een pony of paard heb ge zeten. Het is zoiets aparts om op een paard te zitten. Dat ge voel van de juiste balans we ten te vinden, gewoon paard rijden. Ik denk dat je dat als kind gewoon het snelste leert. Vroeger moest je nog een rij vergunning halen om op de gewone springconcoursen te starten. Nou, daar heb ik ook al twee jaar over gedaan. Ik kwam nog niet eens over de laagste hindernissen". Met vallen en opstaan en het vertrouwen van de familie Denneboom, wier viervoeters ze inmiddels al bijna zestien jaar berijdt, ging het verder. En dacht ze in 1987 op het EK in Luhmühlen eens te laten zien wie Anchela Rohof nu .wel was. Hetgeen een kater van jewelste opleverde. Al op de steeple ging het gigantisch mis met de Twentse en haar Roger Wilco, waarna ze er se rieus over dacht om de teugels definitief te laten vieren en de boel mooi de boel te laten. Rommeltje „Ik denk dat iedere sporter dat weieens gebeurt. Dat je je zoveel van iets voorstelt. Ik had zo hard gewerkt daar naar toe. Als het dan echt zo gigan tisch verkeerd gaat, dat je nog niet eens één cross-hindernis ziet. En dan ook nog eens zo veel ongezouten kritiek over je heen krijgt dat je dan echt denkt om de hele rotzooi maar aan de wilgen te hangen. Het was toen ook zo'n rommeltje in het military-wereldje dat ik werkelijk dacht van: .jongens, dit is niks voor mij". Met praten, alles overwegen en nog eens praten kwam ze er weer bovenop. En 'met de hulp van een haptonome. Aan die therapie was volgens velen haar reeks goede prestaties van vorig jaar, met een knap pe vijfde plaats en de titel Ne derlands kampioene in het topveld van Boekelo als sie raad, te danken. „Ik vind dat dat ontzettend overtrokken is toendertijd. Wat je ook doet, wie je er ook bijneemt of wat je inneemt, het blijft gewoon zo dat ik met zo'n paard alleen in die startbox sta. En dan kan niemand mij helpen of wat ge ven, dan moet ik het zelf met m'n paard doen". Gespannen „Maar ik ben inderdaad naar zo'n cursus ademhalings- en ontspanningsoefeningen ge gaan. Op het laatst was de druk voor mij zo groot gewor den. Ik was zo gespannen, had het gevoel dat ik als een blok beton op het paard zat. Dan moet het wel fout gaan. En toen kwam er een moment dat ik dacht, daar moet ik wat aan doen. Of dat vertelde mii ie mand. Dat is uitgevloeid in een haptonomische begelei ding. En het heeft mij gehol pen. Maar op het laatst werd er zoveel over verteld. Ik zou als het ware gehypnotiseerd aan de start komen. Kom nou toch, zoiets bestaat toch niet in deze wereld. Maar zo heeft ie dereen wel wat. Gullit, Coo- man, zoals die voor de start doet, daar dacht ik eerst ook wel van, nou, nou. Maar je ziet ook ruiters die voor de cross een uur lang in trance op de laadklep gaan zitten, of zich met broer en zus twee uur af zonderen". „Het is een hulpmiddel ge weest om ontspannen naar een wedstrijd toe te leven. Ik ben niet zo'n iemand die denkt van, wat kan het me schelen, ik brand erop los. Zo ben ik niet, zal ik ook nooit worden en dat is volgens mij ook geen goede instelling voor military- ruiters. Als de resultaten dan ook komen, dan denk je, ver draaid, het werkt. Maar het is pertinent niet waar, wat je er ook bij gaat doen om meer ontspannen aan de start te staan, met meer zelfvertrou wen, dat iemand je dat kan ge ven. Zo op de manier van, hier heb je een busje zelfvertrou wen, kind, en nu komt het wel goed. Het zal uit jezelf moeten komen". Hetgeen gebeurde en dus werd ook de behoefte om bepaalde oefeningen van tevoren te doen minder. In Stockholm, zo herinnert ze zich, heeft ze er helemaal niet aan gedacht. Was zo relaxed dat alles van zelf ging. „En wellicht is het zaterdag ook wel zo, wie zal het zeggen". Het past een beet je in het beeld waarop ze haar sport momenteel beleeft. Wat meer relativerend. „Twee jaar geleden trok ik me meer aan van de dingen die anderen van me dachten dan datgene wat ilCer zelf van vond. Dat is nu voorbij. Het is een goede leerfase geweest". RENÉ BANIERINK L Eei Vai door Frank Werkman He I N: Op het eerste gezicht bestal Q geen overeenkomst tussen Londen en Deventer. Goed, beide plaatsen liggen aan q rivier, de Thames en de iJjVA Maar dan houdt het wel zo Nc beetje op. In de Engelse ge hoofdstad ontploft nog wel een bom; het laatste vuurv dat in het pittoreske Gelde. ne dorp werd gehoord, was vqN« jaar op oudejaarsavond. 7o<Sp was de koek weer voor maanden op. Toch bestaat juu nóg een parallel tussen beilBt plaatsen. In Deventer werdW onlangs een tweekamp gehouden tussen dammers, Londen is nu zelfs een U. tweevoudige dubbelslag aaijTt gang. Kruisten aan de booi\sp van de uiterwaarden Ton Dl Sijbrands en Anatoli Gantmhj de degens, in de buurt van sc Trafalgar Square zitten mal Di liefst vier schakers tegenowu elkaar: drie Russen en één Nederlander, Jan Timman., S( winnaars van beide duels treffen elkaar binnen afzienbare tijd, waarna de triomfator een gooi mag do naar de wereldtitel. Die is i bekend in handen van Gai Kasparov. Jan Timman is niet zo ver als Ton Sijbrani De laatste verzekerde zich Deventer van een plaatsbe\ voor een krachtmeting met ook al Russische wereldkampioen dammen, Tsjisjov. Timman en Sijbran Sl beiden vaderlandse exponen van een nationaal denkpatri™ maar verder mijlenver uit elkaar liggend. Sijbrands y schaakt in zijn vrije tijd nq^ wel eens potje, Timman schs dat dammen maar zo zo te B vinden. Toch heeft de T schijvenschuiver een q voorsprong op de d stukkenzetter. Sijbrands ws s eens wereldkampioen en D Timman zal het nooit wor<\ q Er was een tijd dat de damiQ en de schaker nogal veel ojg elkaar leken. Ze hadden alm twee lang haar, een wat gei® figuur en een tamelijk pa//|E gezicht. Sijbrands pleegt zijiu gezicht grotendeels te j E verbergen achter een borstq baard, waar Timman zich j® hooguit een dag niet scheen E Inmiddels lijken beide denÈn weer meer op elkaar nu E Timman vanwege drukke |T schaakbeslommeringen geen| kans heeft gezien een kappa e bezoeken. Wordt die hang n u overvloedige beharing ingegeven door het bijbelse gegeven van Samson, die immers zijn buitensporige krachten putte uit zijn lan$ manenTimman en Sijbran B verschillen in één opzicht j hemelsbreed. De schaker pe E het nodige financiële gewin zijn spiritistiche strapatsen, terwijl de dammer genoegei moet nemen met een aalmq Het verschil in waardering voor beide bordbespelers vertaalt zich ook in andere dingen. Sijbrands moest zeil boer op om de tweekamp n Gantwarg te regelen. Met v pasen en meten kon de oud\. wereldkampioen in Deventr in een achterafzaaltje een plekje regelen alsmede een bescheiden prijzenpotje. Voi Timman werd alles gearrangeerd. In Londen w een heus theater verbouwd ingericht als plaats van handeling. Aan het eind van rit ligt op de schaker een stevige bonus te wachten, waarmee hij het weer eer. kan uitzingen. Sijbrands r. vanavond weer ergens in rokerig zaaltje een simultaa afwerken om brood op het b te krijgen. Schaken en dammen, een wereld van verschil derhalve. Stukken schuiven overal, schijven slechts hier en daar. Het let even goed te gaan met damn als aansprekende en spraakmakende sport, toen Jannes van der Wal poging deed de extravagante exponenten van het schakel qua doldwaze capriolen naai kroon te steken. Maar zijn avonturen bleven steken ii slaapverwekkende treinreis} en verkooptrucs rond foto's van collega 's in een Zuidamerikaanse nachtclub. Zulke grappen kun je maar keer uithalen. Met de schab rond wie door de jaren heel veel meer mystiek werd geweven, is het trouwens tegenwoordig ook behelpen geblazen. Sinds Viktor Kortsjnoj Zwitser is en zich niet meer laat begeleiden dt voodoo-verdelgers en anti- trappanelen en de rentree Robert Fischer tot eeuwige illusie kan worden verklaar spreken slechts de stukken. Gelukkig is Hans Böhm, ha sprekende paard van de vaderlandse schaakwereld, nog. Is er tenminste nog iets om je over op te winden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16