„Alleen met koraalriffen houden we de voeten droog Angst voor vrijdag de 13e is oeroud HERFSTVAKANTIE LOKT JONG EN OUD HUIS UIT Bestuurlijke problemen doorgelicht Ri jschoolgids gooit goed koren" weg Truckchauffeur moet zich aan 80 km houden BINNENLAND CcidócSouoatit VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 PAGIN Minister Smit-Kroes voorstander onteigenen van uiterwaarden ARNHEM Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is voor stander van het onteigenen van uiter waarden om ze in de oorspronkelijke staat te herstellen. Dat betekent dat in sommige gevallen de uiterwaarden gedeeltelijk onder water komen te staan en dat de oorspronkelijke flora en fauna kunnen terugkeren. Momen teel worden veel uiterwaarden nog gebruikt voor landbouwdoeleinden. Volgens Smit-Kroes zal de landbouw echter binnendijks moeten worden geconcentreerd. Ze erkende dat dit kan leiden tot een verlies aan land bouwgronden en daarom tot weer stand tegen het plan. DEN HAAG De overheid pretendeert door de uitgifte van de Nationale Rijschool- gids het kaf van het koren onder de rijscholen te schei den. In de praktijk wordt door de uitgave, die klaar ligt voor verspreiding, veel goed koren weggeggooid en krijgt kaf zonder meer een rijks keurmerk. Dat betoogde donderdag mr. R. Meijer tijdens een kort geding in Den Haag, aangespannen namens zeven rijschoolhouders. Rijscholen van een bepaalde omvang worden opgenomen in de gids als het sla gingspercentage voor het eerste examen van de klant het gemid delde van de betreffende kring te boven gaat. Mr. Meijer omschreef publiek, waardoor bonafide bedrij ven schade lilden". Meijer wilde niet dat de gids, die in een oplage van 80.000 ligt in ANWB-kantoren en examencentra van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR), onder het publiek komt. Mr. Venema, die optrad namens de staat, bestreed evenals zijn me depleiter Knijff het spoedeisende karakter van de zaak. De rijscho len zijn al maandenlang bekend met de inhoud van de regeling. In zijn visie werd door de rechtszaak slechts gepoogd „zand in de machi ne" te gooien. Aan produktie- en ontwikkelingskosten is voor dit boek al meer dan drie ton uitgege ven. Uitspraak mogelijk maandag. „STERKSTE MAN" ACHTER TRALIES DORDRECHT De tot voorkort „sterkste man van Nederland", S.W., is gisteren door de rechtbank in Dor drecht veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf met aftrek wegens een actief aandeel in de smokkel van 22 kilogram heroïne van Nederland naar Spanje afgelopen januari. De 37-jarige W. werd op 5 oktober gearresteerd in Made, waar hij op een woonboot was ondergedoken nadat hij in juni na zijn uitspraak tegen de leden van de rechtbank dat hij zich oneerlijk be handeld voelde. „Ik weet niet eens wat heroïne is. Ik word alleen maar zo zwaar gestraft omdat ik een beken de Nederlander ben", riep hij uit. Fokker-50 door landingsgestel AMSTERDAM Een splinter nieuwe Fokker-50 van de SAS blijkt op 30 september als gevolg van een procedurefout door zijn landingsgestel te zijn gezakt. Nie mand raakte daarbij gewond. Het incident gebeurde aan het eind van een lesvlucht op het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen. De schade ligt volgens Fokker onder de één miljoen gulden. Fokker heeft inmiddels een constructie bedacht waardoor dergelijke inci denten niet meer kunnen gebeu ren. Door andere oorzaak zakte eerder dit jaar een Fokker-100 van de KLM door zijn linker hoofdlandingsgestel bij een lan ding in Geneve. MINISTERIE OVERSTROOMD MET BEZORGDE BRIEVEN OVER KUSTAFSLAG DEN HAAG Als de na tuur zijn beloop krijgt, kunnen de inwoners van Amersfoort, Assen en Meppel over afzienbare tijd voor de deur pootjeba den in de Noordzee. Dit dreigende perspectief schetste het ministerie van verkeer en waterstaat me dio dit jaar in de nota 'Kustverdediging' Omdat de zeespiegel stijgt en Nederland verzakt, is het niet onwaarschijnlijk dat ons land de volgende eeuw nog kleiner zal zijn dan het nu al is, aldus de nota. En om dat te voorko men is meer nodig dan hier en daar een vingertje in de dijk a la de beroemde sage van Hans je Brinker. Hoewel de gemiddelde burger doorgaans Siberisch blijft on der ambtelijke rapporten, heeft de nota 'Kustverdedi ging' een stroom van reacties losgemaakt. In principe staan we voor drie keuzes, zo meld de het rapport onlangs zake- lijk: terugtrekken voor de op rukkende zee, miljarden in vesteren en de huidige kustlijn handhaven of - veel gedurf der - de vijand onversaagd te gemoet treden en land aan winnen. Het zal niemand ver bazen dat voor het realiseren van deze laatste variant astro nomische bedragen op tafel moeten komen. Ondanks de forse kosten blijkt de gemiddelde Nederlander die naar aanleiding van de nota 'Kustverdediging' in de pen is geklommen nog het meest te voelen voor het te vuur en te zwaard bestrijden van het oprukkende water. Volgens medewerker van de Raad van de Waterstaat Rob Schreuders, de instantie die deze weken alle reacties ver zamelt, hebben individuele burgers en organisaties talloze manieren aangedragen om land op het alles verzwelgende zeewater te veroveren. Jules Verne Zo stuurde een inwoner uit Delf gauw een Jules-Verne- achtig 'masterplan' om het wassende water te slim af te zijn. Rijkswaterstaat, aldus deze briefschrijver, zou ko raalachtige structuren moeten aanleggen voor de kust van de Noordzee. Door de natuurlijke aangroei van zeepokken, ane monen en mosselen zouden natuurlijke dammen kunnen ontstaan die de verdere dui nafslag voorkomen. Aan deze tropisch aandoende kustverde- digingswerken hoeft nauwe lijks onderhoud gepleegd te worden, merkt de briefschrij ver fijntjes op. De waterpok ken onderhouden immers zichzelf wel. Een andere particulier, afkom stig uit Assen, wil twee vlie gen in één klap slaan. De kust lijn een paar hectaren opschui ven in de richting van Groot- Brittannië en tevens energie winnen. Volgens deze variant zouden er lange strekdammen moeten worden aangelegd met op de 'kop' een waterkracht centrale. De sterke golfstroom wordt volgens dit plan opge vangen in een hoger gelegen sleuf, vanwaar het in een gat stroomt waarin een generator is geplaatst. Ook is de moge lijkheid geopperd de strek dammen waterdoorlatend te maken, waardoor tussen de dammen sedimentatie (bézin- king van zand en slib) plaats vindt: een natuurlijke manier van landwinning. Rob Schreuders weet te mel den dat alle 35 kustgemeenten zich inmiddels hebben uitge sproken voor de variant 'handhaven' als minimum, waarbij een groot aantal ge meenten de voorkeur geeft aan plaatselijk 'zeewaarts' gaan. Met name de gemeente Den Haag is daar zoals bekend in principe een warm voor stander van. Ook de landbouwinstanties hebben voorgesteld kust te gaan aanwinnen. In de eerste plaats voor de veiligheid van het polderland, maar ook om enkele recreatiegebieden die nu nog een flink beslag leggen op boerenland tot achter de dijken en duinen te verplaat sen. De Unie van Waterschap pen vindt dat de kustlijn mini maal gehandhaafd moet wor den „maar daarbij moet voor elk stuk kustlijn bekeken wor den welke ligging optimaal is". De milieubeweging wil de kustlijn houden zoals deze is. Meanderen Het meest ingrijpende plan komt nog wel van de Bond van Nederlandse Stedebouw kundigen. Deze organisatie stelt voor de Nederlandse kustlijn terug te brengen naar de vorm die ze tot in de vroege middeleeuwen had: een steeds wisselende kust met verdron ken land, slufters en putten, geulen en kwelders waar de zee naar believen geeft en neemt. Bestaand land inleve ren wil de Bond overigens niet. Het meanderende land schap zou achter de bestaande dijken en duinen geschapen moeten worden. Binnenkort wil de commissie voor de waterhuishouding van de Raad van de Waterstaat zich over de reacties buigen om een advies aan de minister uit te brengen. Naar verluidt is minister Smit-Kroes al flink aan het lobbyen om minister Ruding - of diens opvolger - geld uit de zak te kloppen. Want bij de huidige stand van zaken heeft het ministerie al niet voldoende geld meer om de kustlijn te houden waar hij nu ligt. Kijkend in haar eigen portemonnee komt Smit-Kroes maar tot één conclusie: terug trekken! PAUL KOOPMAN Het beeld Jonas en de walvis in Bergen aan Zee is gisteren ver plaatst vanwege de oprukkende zee. In de nota „Kustverdedi ging" zijn onlangs voorstellen gedaan om te voorkomen dat Ne derland nog kleiner wordt. FOTO: ANP egT Rekenkam# mist weer miljarden i£[ kasboek DEN HAAG „Vorig waren er dezelfde problei n' bij dezelfde departement!B.1 signaleerde president Koi van de Algemene Rekener mer gisteren bij de present a van zijn bevindingen over;n uitgaven van 1988. Nog steeds komt het voor uitgaven „onrechtmatig" j gedaan. Vorig jaar ging he 'e totaal om 2,3 miljard guit De grootste post (1,9 miljai te vinden bij WVC - wej het ontbreken van een meel-juridische grondslag bijdragen ziektekostenve keringen. Onjuiste berekei gen van voorschotten en teveel aan uitkeringen op studiefinanciering vormen dere posten die niet door beugel kunnen. Aan „ter vorderen" van onrechtma voorschotten wordt nog gedacht, maar de Rekenkar blijft het in de gaten hour zo waarschuwde Kordes. „Geen zekerheid over rechtmatigheid en voller heid" van de uitgaven is veelvuldiger voorkomei kwaal. Dat wordt veroor: door tekortkomingen in de ministratieve organis; waarbij met name de mini ries van verkeer en waterst (ruim 8 miljard) en justitie miljard) eruit springen. In taal kon voor 11 miljard den geen bevredigende countantsverklaring overlegd. De Rekenkamer-presidédt voorspelde dat de departeme ten van buitenlandse zaken VROM het ook volgend niet zullen redden een accoi tantsverklaring te overleg Een brief van minister Nij] waarin die dat tegenspri noemde Kordes „wat meijcc waardig". De Rekenkamer heeft bij Tweede Kamer aan de bel g trokken over zowel person! als huisvestingsproblemen d het controlewerk - dat z sterk uitbreidt - ernstig in i vaar brengen. Vorig jaar na het aantal personeelsleden van 297 tot 293 personen, wijl vooral in de hogere fui ties de gaten gevuld wor<' met ingehuurd persom waarvan de kosten „enige len hoger" zijn dan van v; krachten. ZOETERMEER Vrachtwa genchauffeurs moeten zich houden aan de rnaxirnumtmol- -*">id van 80 kilometer per uur. Dat is beter voor het milieu, de verkeersveiligheid en de economie. Indringend en emotioneel kraakte minister Smit-Kroes gisteren voor een gehoor van nieuwbakken beroepschauf feurs de tekst van het populai re lied „Met de vlam in de pijp" tot op de bodem af. „Dat klinkt stoer, met de vlam in de pijp", zei de minister, „maar scheuren is in alle opzichten schadelijk voor de verkeers veiligheid en het milieu. Als u 90 rijdt in plaats van 80, pro duceert u 10 procent meer uit laatgassen. Bovendien heeft u een verhoogde kans op een ongeval met dodelijke afloop. Daarnaast is 'scheuren' ook duur voor uw baas, want u verbruikt meer brandstof. Werkgevers die u opjagen om dat ze bang zijn verlies te lij den als u „maar" 80 rijdt, ver tellen lariekoek". Na deze waarschuwende woorden overhandigde de mi nister aan de chauffeurs een muziekcassette waarop popu laire muziek te beluisteren is, afgewisseld met „morele bood schappen" van collega-chauf feurs die voortdurend op he.t belang van de maximumsnel heid wijzen. geluidsband staat informatie over de 80- kilometer limiet voor vrachtwagens. FOTO: ANP DEN HAAG Nederland trekt er volgende week tijdens de herfstvakantie weer be hoorlijk op uit. Volgens een woordvoerder van de ANWB in Den Haag gaan ruim 650.000 landgenoten voor kor te of langere tijd op vakantie. Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat hun aantal op 800.000 tot 900.000. Het eigen land is meer in trek dan het buitenland: 380.000 mensen blijven volgens de ANWB in Nederland; het NBT noemt een aantal van 500.000 tot 550.000. De ANWB denkt dat 270.000 Nederlanders de grens over trekken. Het NBT houdt het in deze categorie op 300.000 tot 350.000 mensen. Brabant en de Veluwe scoren in eigen land het hoogst, maar ook Zuid-Limburg, Drenthe en de kustgebieden doen het goed bij de najaarstoerist. Vol gens de ANWB genieten 200.000 binnenlandse herfst- vakantiegangers van een korte vakantie (vier dagen of korter) en 180.000 van een langere va kantie. Van de Nederlanders die naar het buitenland gaan, hebben ruim 200.000 mensen geboekt voor een langere periode. De overige 70.000 houden het op een korte buitenlandse trip. Volgens het NBT in Le schendam zijn alle luxe-bu galowparken in ons land v< gende week nagenoeg bezi Veel campings sluiten na herfstvakantie het seizoen en kunnen nog net een graa tje meepikken van het najaa stoerisme. De Nederland Spoorwegen melden een gro belangstelling voor treinre zen. Vooral korte reizen na- de grote Europese steden zi populair. DEN HAAG Voor bij gelovige mensen is het vandaag weer een moeilij ke dag. Vanmorgen opge staan met het voornemen vandaag al helemaal zwarte katten uit de weg te gaan, geen zout te mor sen of spiegels te breken en niet onder ladders door te lopen? En dat schijfje tegen het computervirus, werkte dat? Wie deson danks vandaag door pech wordt overvallen, heeft een excuus. Het is vrijdag de 13e, alom erkend als dè ongeluksdag. De vrijdag heeft, door de ge schiedenis heen, altijd in een kwade reuk gestaan. Op vrij dag werd Adam door Eva ver leid, waardoor er een eind kwam aan het paradijs. De zondvloed en de Babylonische spraakverwarring zouden óp vrijdag hebben plaatsgevon den. Op het getal 13 rust eveneens een doem. De 13e Tarot-kaart vertegenwoordigt de dood. Oude magiërs geloofden dat „wie het getal 13 begrijpt, de sleutel bezit tot macht en heer schappij". Aan het Laatste Avondmaal - maar ook aan een godenmaaltijd in de Noor- SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions se mythologie - namen 13 per sonen deel, waarvan er één zou sterven. Het leidde tot het volksgeloof dat het niet ver standig was met 13 personen te eten, want één lid van dat ge zelschap zou het einde van het jaar niet overleven. Op vrijdag de 13e geldt dat al lemaal in versterkte mate, zo als de 7900 werknemers van de Belgische firma Cockerill- Sambre zullen getuigen, die op vrijdag 13 mei 1983 werden ontslagen. Net als de slachtof fers van de eerste geruchtma kende gijzelingszaak in Neder land, in de Franse ambassade, die op vrijdag 13 mei 1974 door drie leden van het Japanse Rode Leger werden overval len en vier angstige dagen meemaakten. En op vrijdag 13 november 1970 werd Oost-Pa- kistan, het tegenwoordige Bangladesh, door een cycloon getroffen. Naar schatting 500.000 mensen kwamen om. M.E. Schwitters schrijft in zijn boek 'Bijgeloof - Vrees, maar ook hoop en troost', dat op vrijdag de 13e in de City Hall van New York, waar normaal per dag 600 tot 700 huwelijken worden gesloten, hoogstens vijftig paartjes komen opda gen. Het aantal metropassa giers in Parijs zou op een dag als vandaag twintig procent la ger zijn dan normaal. Chur chill reisde niet op vrijdag de 13e. En Napoleon weigerde op vrijdag de 13e slag te leveren. In de wiskunde levert twee maal negatief echter een posi tief getal op. Daar is generaal Hafed el-Assad - meer dan veel van zijn landgenoten het van harte mee eens. Op vrijdag 13 november 1970 deed hij een geslaagde greep naar de macht en hij zit als presi dent van Syrië nog steeds vast in het zadel. En de inwoners van Ommen, Emmen, Meppel en Exloo zullen vrijdag 13 april 1945 nooit vergeten. Want toen werden zij van de Duitsers bevrijd. Hotels In onze nuchtere maatschappij zit de angst voor het getal 13 er echter nog steeds diep in. „Voorbeelden daarvan zijn er te over", schrijft Schwitters. „Er zijn talloze hotels waar men direct van de twaalfde op de veertiende verdieping komt en ook kamer 13 zal men er vergeefs zoeken. Vermakelijk is het verhaal van een Ameri kaanse firma, die de verdie pingen tien tot en met veer tien van een wolkenkrabber huurde. Ze snapten toch al niet waarom het zo goedkoop was. Tot ze er achter kwamen dat de dertiende etage ont brak". Hij wijst er verder op dat in vliegtuigen geen stoelenrij 13 te vinden is, dat in circuspro gramma's veelal nummer 13 ontbreekt - „liever begint men na de pauze opnieuw met nummeren" en dat in veel Britse en Franse straten geen huisnummers 13 te vinden zijn. „In vissershavens ziet men nauwelijks schepen met nummer 13. Zeelieden hebben een enorm ontzag voor dat ge tal. Zo groot, dat schipper Cor Korving op 25 mei 1956 tijdens de haringrace aan Schevenin- gen-Radio meldde: „Wij sto men thans zestien mijl van IJ- muiden. We hebben elf kno pen. Onze vangst is twaalf plus één kantje". Voorkomen Om maaltijden met 13 deelne mers te voorkomen bestond, vertelt hij, voor de Eerste We reldoorlog in Parijs zelfs een bureau dat 'Le Quatorzième' (De Veertiende) heette. „Het leverde op verzoek een veer tiende gast aan mensen die, hetzij tijdig vooraf dan wel door omstandigheden op het laatste moment, tot de ontstel lende ontdekking kwamen dat ze met z'n dertienen aan tafel moesten. De indruk bestaat dat daar aardig mee kon wor den verdiend, want er moet in Londen een boekbinders knecht zijn geweest die zich zelf als veertiende gast aan bood en bij zijn overlijden een klein half miljoen naliet". Een 'koninklijk' voorbeeld is dat van de geboorteaangifte van de Britse prinses Marga ret. „Toen haar namen in het geboorteregister moesten wor den ingeschreven kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat men het dertiende vakje van het register zou moeten invullen. Er werd toen ge wacht tot er weer een baby werd aangegeven en die kwam in het vakje nummer 13 terecht, waarna het prinsesje als nummer 14 werd inge schreven". ANDRÉ HORLINGS DEN HAAG Een nader te bepalen onderzoeksin stituut gaat de bestuurlij ke problemen van ge meenten in de Haagse re gio onderzoeken. Dit heeft voorzitter drs. P.H. La bohm (VVD) gisteren na afloop van een bijeen komst van het dagelijks bestuur van het Gewest 's- Gravenhage bekend ge maakt. In de Haagse regio bestaan al jarenlang regionale en interge meentelijke problemen die ui terst moeizaam worden opge lost. „Ontwikkelingen op het terrein van de ruimtelijke in richting, volkshuisvesting, mi lieu en werkgelegenheid blij ven daardoor achter of drei- fen te stagneren", aldus La- ohm. Van het overlegplat form - dat in 1973 is opge richt - maken naast Den Haag, ook Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Wassenaar, Zoetermeer en Nootdorp deel uit. Het ministerie van binnen landse zaken en de provincie hebben volgens de voorzitter inmiddels ingestemd met een „ingrijpende doorlichting" en dragen bij aan de onderzoeks kosten, die op enkele tonnen zijn geraamd. Het exacte be drag is nog niet bekend, omdat instituten, waaronder ook uni versiteiten, eerst offertes zul len uitbrengen. Het rapport, met daarin een pleidooi voor een betere samenwerking, is op z'-n vroegst half 1990 gereed en wordt vervolgens behan deld door de zeven gemeenten. De werkzaamheden van Gewest, waar 25 mensen we ken, staan momenteel op ee laag pitje. Zo zou de structui te zwaar zijn voor de taken moeten worden verricht, menspraak in het Gewest vert nauwelijks wat op en <S ervaring bijvoorbeeld met eel gezamenlijk ontwikkeld b< drijventerrein in Zoetermefl (Zoeterhage), geeft ook gee reden tot juichen. Enkel maanden geleden zijn boven dien enkele medewerkers va het Gewest ontslagen, omd^ volgens Labohm voor hei „nauwelijks wat te doen wasj Zoetermeer, Nootdorp ej Voorburg omarmen al gerui me tijd het idee van de vor ming van een zogeheten stad sprovincie in de Haagse regie Daaronder wordt verstaan ee afzonderlijk bestuur, dat be halve de gebruikelijke provin ciale bevoegdheden allerlei ge meentelijke verantwoordelijk heden uitoefent die voor d behartiging van agglomeratie onderwerpen noodzakelijl, zijn, terwijl de schaal van ge meenten wordt verkleind Zo'n in het leven te roepen oi gaan zou taken op het gebie van infrastructuur (het gehee van auto-, spoor- en waterwe gen), werkgelegenheid en we ningbouw kunnen behartigen; Als het aan Rijswijk en Voor burg ligt, worden ook Leidei en Delft in de stadspovincij betrokken en wil Rijswijk ooi voeling houden met het Wesl land. „Maar vooralsnog sta« het Gewest geen stadsprovin cie voor", vermeldt de brie aan de zeven gemeenten. JOËL BATENBUR(

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4