„Slachtoffers Datacrime zijn gewoon sufferds" Behandeling plan Dekker vooruit geschoven minnenland Advies: studieleningen stapsgewijs privatiseren es jaar geëist voor moord op r moeder IEÜWS CcicbcSoincmt VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 PAGINA 3 Hannie van Leeuwen itapt uit politiek rJETERMEER Hannie van Leeuwen •tapt uit de politiek. De huidige wethou- jer van economische zaken en werkgele- jenheid, maatschappelijke dienstverle ning, volksgezondheid en toerisme in joetermeer stelt zich voor de komende 'emeenteraadsverkiezingen in maart ,990 niet langer kandidaat voor de raad. fn een brief aan het college stelt me- irouw Van Leeuwen dat zij niet op •ond van haar 63-jarige leeftijd met de „olitiek ophoudt, maar omdat zij haar erjjjwaliteiten op een andere manier wil ge bruiken. „Ook ik ontkom niet aan een ze- •ere metaalmoeheid, na twintig jaar on- fgebroken bezig te zijn geweest in de oetermeerse gemeentepolitiek", aldus 'an Leeuwen. DEN HAAG Het stelsel van studieleningen kan stapsgewijs worden geprivatiseerd. De regering moet hiervoor een stichting of een ander zelfstandig bestuursorgaan oprichten. In het nieuwe leningenstelsel moet de overheid de schulden voldoen die over blijven na aflossing naar draagkracht door de schuldenaars. Dit staat in een advies van een commissie, die bestond uit dr. L. Ie Blanc en prof.dr. A. van der Zwan. Het rapport is vanmorgen aan minister Braks van onderwijs en wetenschappen uitgebracht. Studieleningen zijn nu onderdeel van het stelsel van studiefinan ciering. Voorgesteld wordt dat er een Stichting Bestuur Studiele ningen komt die haar werk in drie fasen uitvoert. Eerst moet worden uitgemaakt of de privatisering uitvoerbaar is. Vervol gens moeten dan leningen worden verstrekt met geld van de fi nanciële wereld. Tenslotte moet de gehele of gedeeltelijke priva tisering bij wet worden ingevoerd. Daarna kunnen financiële in stellingen rechtstreeks studieleningen verstrekken tegen een vastgesteld tarief. Veronica wil commercieel gaan HILVERSUM - De Veronica Omroeporganisa tie (VOO) wil een (binnenlands) commercieel radio- en televisiestation worden. Veronica heeft dit gisteren aan het Commissariaat voor de Media en het ministerie van WVC laten we ten. Als de voorwaarden van de regering om commercieel te 'gaan' Veronica niet aanstaan, dan behoudt deze organisatie zich nadrukkelijk het recht voor de gedane aanvraag in te trek ken en een publieksomroep te blijven. Topman Rob Out: „We kiezen dus zelf onze partners en financiers en gaan niet weer opnieuw ander half jaar om de tafel zitten met uitgevers. Wij hebben een voorzet gegeven, de politiek is nu aan zet". Out denkt dat Veronica-nieuwe-stijl al in januari de ether in kan. Maar dan moet de politiek wel snel beslissen over de nieuwe in richting van het mediabestel. Vrouw staat nier af voor 80.000 gulden HENGELO Een 38-jarige Nederlandse vrouw heeft deze week in een Franse privékliniek tegen betaling een nier laten weghalen. Het orgaan is door hetzelfde instituut overgeplant in het lichaam van een 16-jarig meisje uit één van de Golfstaten. De operaties zijn zonder com plicaties verlopen, aldus de Hengelose bemiddelaar G. Oude Groote Be- verborg. Voor hem was de Nederlandse vrouw de eerste cliënt die een nier laat verwijderen. Zij ontvangt hier 80.000 gulden voor. De familie van het meisje dat de nier van de Nederlandse kreeg, betaalt voor de transplantatie - met inbegrip van voor- en nazorg - 85.000 dollar, een kleine twee ton. Een woordvoerder van de Nierstichting toonde zich bijzonder verbaasd over de mededeling van Oude Groote Beverborg. „Als het verhaal waar is, wat vooralsnog niet bewezen is, houdt hij in formatie achter omdat de betrokken arts en andére betrokkenen onge twijfeld strafbaar zijn", aldus de woordvoerder. De Nierstichting heeft grote bezwaren tegen commerciële niertransplantatie. Zo'n transplan tatie loopt voor een donor lichamelijk en geestelijk slecht af als er on: voldoende begeleiding is. De kans op afstoting van de nier is veel gro ter als er geen gedegen onderzoek naar overeenkomsten is uitgevoerd. Ook een woordvoerder van Eurotransplant in Leiden wees erop dat in landen als Groot-Brittannië en Frankrijk orgaandonatie aan wettelijke regels gebonden is. En daar staat in dat handel in organen verboden is. HAZERSWOUDE/ROT- TERDAM De Rotter damse officier van justitie M.R. Witteveen heeft gisteren zes jaar gevange nisstraf geëist tegen de 49- jarige C.L. uit Hazerswou- de en de 26-jarige P.V. uit Rotterdam wegens moord op een 75-jarige vrouw. Het slachtoffer was de moeder van de oudste verdachte. Bei de verdachten zeggen de vrouw op haar eigen verzoek om het leven te hebben ge bracht. De bejaarde vrouw kreeg op 5 april van dit jaar in een Rotterdams verzorgingste huis een dodelijke dosis morfi ne toegediend door V., daarbij geassisteerd door L. De twee mannen handelden geheel op eigen houtje en hadden nie mand anders van tevoren of daarna op de hoogte gesteld. De zaak kwam uit doordat de jongste verdachte het hele ver haal aan zijn vriendin vertel de, die daarop de politie belde. Officier mr. Witteveen bena drukte dat deze zaak niets met euthanasie te maken had, want aan geen enkele daar voor geldend criteria was vol daan. Bovendien was de vrouw niet ziek, laat staan dat ze in een terminale fase ver keerde, aldus Witteveen. Vol- gert hem staat wel vast dat de vrouw niet veel zin meer had in het leven, nadat ze door een val haar enkel had gebroken waardoor haar mobiliteit ver der was aangetast. Maar hij achtte niet bewezen dat de twee mannen hadden gehan deld op „uitdrukkelijk en ern stig" verzoek van de vrouw. De officier hield vast aan het primair ten laste gelegde „moord" Hiervoor voerde hij onder meer enkele „randcri- minele verschijnselen" aan. Zo hadden de verdachten de spuit verbrand, „kennelijk met de bedoeling sporen uit te wis sen". Verder hadden ze in eer- instantie alles ontkend. De raadsman van L., mr. Hid- dema, noemde de eis van de officier „absurd". Overduide lijk was volgens hem dat hier wel degelijk sprake was van een verzoek van de moeder aan haar zoon. Hij wees op het feit dat de vrouw, kort voordat zij de dodelijke spuit kreeg toegediend, in coma in het zie kenhuis had gelegen nadat zij teveel slaappillen had geslikt in combinatie met alcohol. Ze had enkele jaren terug al iets dergelijks aan de hand gehad. Bovendien werden in de ka mer van de vrouw in het ver zorgingstehuis „afscheidsbrief jes" teruggevonden. Dat ze juist L. en niemand anders van de familie in vertrouwen had genomen en had gevraagd om haar leven te beëindigen, kwam omdat ze wist dat ze haar oudste zoon in haar macht had. Bij anderen zou ze geen gehoor hebben gevonden. L., door mr. Hiddema een „simpele en naïeve" man ge noemd, had voor het verkrij gen van de morfine de hulp ingeroepen van V., die hij en kele weken daarvoor in dienst had genomen om hem te hel pen bij het innen van geld van onwillige cliënten. De oudste verdachte gaf lpiding aan een „miljoenenbedrijf" dat dure auto's leasde. De jongste ver dachte, een volgens de psychi ater bijna pathetische leuge naar, diende de dodelijke spuit toe omdat L. zelf het uiteinde lijk niet kon. Uitspraak op 26 oktober. PROF. MULDER VOORZIET SNELLE AANHOUDING MAKER VIRUS N VANDAAG HAAGWie van daag nietsvermoedend zijn MS-DOS computer aanzet te en verbouwereerd moest vaststellen dat het totale bestand uit het ge heugen van zijn apparaat is verdwenen, mag wat de Rotterdamse informatica- hoogleraar R. de Mulder betreft met recht een suf ferd worden genoemd. „Ook slachtoffers zijn' we kenlang in de gelegenheid geweest diskettes te kopen die het gevreesde Datacri- me-virus konden voorko men", constateert de hoogleraar gelaten. Zo'n dertigduizend computer gebruikers némen die voor zorgsmaatregel, bevreesd als zij waren voor vrijdag de 13e oktober, „de dag des oordeels", waarop het beruchte virus vernietigend zou toeslaan. Hoe terecht die vrees was, is nog niet duidelijk. Vooralsnog heb ben meldpunten slechts een handvol signalen gekregen van verontwaardigde slachtof fers. De vraag of de massa hysterie rond het Datacrime- virus terecht was, dringt zich op. Al eerder beweerden boze tongen, zoals onlangs nog op de Efficiency-beurs, stellig dat de verhalen over het virus verzonnen zouden zijn; aange wakkerd door media en zelfs de software-industrie. Het be lang van laatstgenoemde zou evident zijn: een virus wordt vooral verspreid door illegaal kopiëren van programma's. Angst voor virussen doet het illegaal kopiëren afnemen. Slachtoffers zouden zich bo vendien in de aanschaf van nieuwe, legale programma's moeten storten, hetgeen voor de makers een lucratieve bij komstigheid zou zijn. Rampje Deskundigen twijfelen echter niet aan het bestaan van het Datacrime-virus. „Wij hebben op de Erasmus-universiteit een kopie van het programma dat het virus verspreidt", zegt prof. De Mulder. Slechts de massale verkoop van anti-vi rus diskettes heeft volgens hem een technologisch rampje in de kiem gesmoord. De Mul der gelooft weinig van com plot-theorieën. „Wanneer het bewuste software-bedrijf be kend zou worden, kan het wel inpakken", aldus de hoogle raar. De werkelijke ontwerper van het virus is volgens De Mulder betrekkelijk eenvoudig te vin den. Sterker: de hoogleraar verwacht binnen enkele dagen een „spectaculaire aanhou ding" van de dader. Het Datacrime I-virus, dat zich vandaag alom had moeten openbaren, is afkomstig uit Amerika. Na de ontdekking in Nederland werd een anti-virus ontwikkeld. Binnen enkele dagen bleken die diskettes op hun beurt „geïnfecteerd" met het zogeheten Datacrime Il-vi- rus, dat gisteren had moeten losbarsten. Conclusie: de ma ker van het tweede virus be vindt zich zeer waarschijnlijk in Nederland. De kring ver dachten wordt zo volgens prof. De Mulder betrekkelijk klein. „Slechts weinigen beschikken over de kennis om een derge lijk virus te ontwikkelen. Bui ten de software-industrie zijn dat er maar honderd tot twee honderd, die opereren in de wereld van de bulletin-boards, de openbare elektronische prikborden waarop zelf-ont- worpen programma's worden aangeboden". Aan „bepaalde programmeer-trucs die maar enkelen kennen" is volgens De Mulder te zien in welke hoek de dader gezocht moet worden. De Mulder trekt een vergelijking met een kapper: „Een goede kapper zal ook kunnen zeggen door wie een bepaald kapsel geknipt is". De Mulder is zich bewust van het risico van zijn speculaties. „Als de dader straks toch een twaalfjarige contactgestoorde puber blijkt, heb ik natuurlijk ongelijk met mijn vermoe- Lachlust De verwachting van een aan staande „spectaculaire aanhou ding" wekt de lachlust op van officier van justitie T. Stein. Hij is woordvoerder van het Landelijk Platform Computer criminaliteit, dat samen met de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) meldingen van slachtoffers registreert en onderzoekt. Stein is het niet met De Mulder eens: „Onlangs hoorde ik deskundigen nog zeggen dat het Datacrime-vi- rus heel klungelig in elkaar zit. Iedereen had het bij wijze van spreken kunnen ontwer pen. Wie moet je nu geloven? Bovendien, wat moet ik met tweehonderd verdachten?" Aanhouding van één van hen Prof. Herschberg: „Zo langzamer hand beginnen we te beseffen wat er allemaal van onze programmering afhangt". FOTO: SP zit er volgens Stein voorlopig Bij het platform kwam giste ren niet één melding binnen van een gedupeerde computer gebruiker. Volgens Stein hoeft dat echter niets te betekenen. „Niet iedereen weet ons te vinden en niet iedereen zal di rect na een storing naar ons bellen. Wanneer al je bestan den zijn uitgewist, heb je wel wat anders aan je hoofd". Het platform zal volgens Stein pas half november naar buiten treden met de bevindingen rond het Datacrime-virus. Tot die tijd richt het meldpunt zich niet alleen op een moge lijke dader. „Wat ons nog veel meer interesseert is de vraag waarom iemand zo'n virus de wereld instuurt", aldus T. Stein. Ook de Delftse computerdes kundige prof. J. Herschberg behoort tot de sceptici als het gaat om de ernst van het Data crime-virus. De commotie daarover bestempelt hij als „hysterie". Veel bedrijven ma ken volgens hem jgebruik van grote, goed beveiligde compu tersystemen. Dus blijven „klei ne" gebruikers van MS-DOS gestuurde pc's over. De oplos sing voor hen is volgens de hoogleraar goedkoop en een voudig: zet de klok van de computer gewoon een jaar te rug. Computerbezitters die vandaag hun apparaat nog niet gebruikt hebben, kunnen dat alsnog doen. „Het virus dat op dracht geeft zich op vrijdag de dertiende te openbaren, blijft dan gewoon zitten", aldus de ïn het blad Personal Computer Magazine beschrijft Her schberg deze maand twee lichtpuntjes van de hele virus commotie. Eindelijk dringt volgens hem bij bedrijven het besef door dat je tegen virus sen altijd waakzaam moet blij ven. Daarbij dringt zich de noodzaak op tot absoluut veili ge en gave programmatuur. Herschberg: „Zo langzamer hand beginnen we te beseffen wat er allemaal van onze pro grammering afhangt: chemi sche fabrieken die kunnen ex ploderen, elektriciteitsnetten die het kunnen begeven, kern centrales die zich op tientallen manieren gevaarlijk kunnen misdragen". Wellicht een schrale troost voor wie van ochtend zijn door de jaren op gebouwde data-bestanden voorgoed heeft zien verdwij nen. JEAN-PIERRE GEELEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Sommige technisch ingewikkelde onderwerpen, zoals de herziening van de gezond heidszorg volgens het plan Dekker, worden voor een deel doorgeschoven tot na de regeringsverklaring. Verdergaande milieu maatregelen dan in het Nationaal Milieubeleids plan staan vermeld, wor den evenmin al in het re geerakkoord geregeld. Vanmorgen zag het ernaar uit; dat Lubbers al in het weekein de een concept-regeerakkoord zal schrijven. Uiteindelijk moet de premier daarin de be langrijkste vraag beantwoor den, namelijk: hoeveel geld er de komende jaren beschikbaar is voor nieuw beleid. Wim Kok heeft aan de onderhande lingstafel onder druk van de tegenvallende econo'mische groei op dit punt al heel wat water bij de wijn gedaan. Vol gens enkele ingewijden zijn de verschillen tussen CDA (2,5 miljard meer overheidsuitga ven) en PvdA (negen miljard extra) niet zo groot meer. Wim Kok heeft voor het reali seren van het door de sociaal democraten zo gewenste nieu we beleid vooral zijn hoop ge vestigd op het sociaal akkoord tussen werkgevers, werkne mers en overheid, waarbij be sloten kan worden een deel van de loonruimte te besteden aan milieu, werkgelegenheid en scholing, drie 'speerpunten' uit het PvdA-verkiezingspro- gramma. Aangezien informateur Lub bers maandag in Rome een vergadering van de, wereld voedselorganisatie FAO bij woont, wordt het concept-re geerakkoord dinsdag ver wacht. De fracties van CDA en PvdA krijgen vervolgens de gelegenheid amendementen in te dienen. Kok en Lubbers kunnen zich dan intussen bui gen over de vraag hoe de mi nisterszetels over beide partij en verdeeld moeten worden en welke bewindspersonen op het regeringspluche mogen te- 'Eruit met 'm!' 'Goed idee, schat!' Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een super- zuinige Radson. Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOX®CO^/IBI - en overal direkt war*m water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. Vul de bon in. r Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stuur mij komplete informatie over alle LC GC 2 I Radson CV-ketels. boilers, kombi's en radiatoren. DE KNOLLEN 2o'm AfV/WCHiue 19 TctH WEL HWOlG &i IK 20U ÓE4RIT £J> ££N..- ^lJ GROOT pL£2.iea. M£H (?CeN. oMtiKeê. 0ll9 r TOCHIWR.VSTN O l/aishodde<ljte dpP f I W/MMA W////MA lijf rugkeren, respectievelijk voor het eerst plaatsnemen. Defensie De Vries zei dat CDA en PvdA overeenstemming heb ben bereikt over de „politieke inzet" van het defensiebeleid. „Er is veel meer aan de hand dan het becijferen van de de fensie-begroting. Het nieuwe kabinet zal in internationaal verband moeten bewerkstelli gen dat de defensie-inspannin gen op termijn omlaag gaan", aldus De Vries. Kok zei dat PvdA en CDA het in principe eens zijn over het ombuigen van het defensiebudget. „Eerst moeten de defensie-uitgaven worden bevroren, daarna moeten ze omlaag. Er is een begin van een compromis in zicht. Maar het CDA gaat wat trager dan wij door de bocht". Ook over Zuid-Afrika, ont wikkelingssamenwerking, po litie en internationaal milieu beleid is in grote lijnen over eenstemming bereikt. Over de verwarring die woensdag ont stond toen Kok en De Vries elkaar tegenspraken over de belastingoperatie-Oort is giste ren aan de onderhandelingsta fel niets meer gezegd. De Vries: „Formeel heeft Kok ge- „Plan-Dekker tijdbom onder volgend kabinet" DEN HAAG Het is gevaar lijk tijdens de kabinetsforma tie geen afspraken te maken over de verdere uitwerking van het plan-Dekker voor de gezondheidszorg. Het risico bestaat dat „Dek ker" dan in 1990 een tijdbom wordt onder het net functione rende nieuwe kabinet. De CNV'er T. Duijst zei dit giste ren in Den Haag namens vijf tien organisaties die de kabi netsinformateur en de onder handelaars van CDA en PvdA op het gebied van de volksge zondheid een open brief aan boden over de toekomst van het ziektekostenverzekerings systeem. lijk als hij zegt dat er nog geen akkoord is over alle onderde len van Oort. Maar ik blijf er bij dat wij het eens zijn gewor den over de hoofdlijnen". Kok stelde dat Óort nog steeds on derwerp van discussie is. „Ik CDA-onderhandelaar Bert de Vries geeft commentaar op de ka binetsformatie. FOTO: ANP heb geen zin en geen tijd om schreven door het fractielid me druk te maken over de Schaefer en de nota 'Volks woorden van De Vries". huisvesting in de jaren Negen tig' van CDA-staatssecretaris Op het terrein van de volks- Heerma. De onderhandelingen huisvesting is er nog afstand hierover zijn trager verlopen tussen de PvdA-nota die is ge- dan verwacht. Veertig jaar Vijftien autobussen waren er gisteren nodig om de leeftijd van de Kanker bestrijding in ons land uit te beelden. Volgende week wordt een speciaal televisie programma uitgezonden ter gelegenheid van de veertigste verjaardag. FOTO: ANP Van Houwelingen dreigt VS met intrekking wapenorders WASHINGTON Neder- land niet langer bereid in Amerika wapensyste men te kopen in het Ka der van het "buitenlandse militaire verkooppro gramma als het gecon fronteerd wordt met meerkosten zoals in het geval van de Patriot-ra ket. In Washington vertelde staats secretaris Van Houwelingen van defensie gisteren dat hij deze boodschap aan de Ameri kaanse onderminister van de fensie Atwood heeft overge bracht. Nederland heeft de Patriot, een conventionele raket, aan vankelijk voor 900 miljoen gulden gekocht, maar krijgt nu een rekening van 2S» miljoen gulden aan meerkosten gepre senteerd. Van Houwelingen: „Nederland is niet bereid op deze voet van onverwachte meerkosten door te gaan". De Amerikaanse onderminister heeft toegezegd dat hij de meerkosten gaat bestuderen Van Houwelingen zegt dat wat hem betreft die Amerikaanse studie op nul gulden meerkos ten mag neerkomen. Inzake de aankoop van de Apachi-helikopter hebben de Amerikanen laten weten dat Nederland uiterlijk voor het eind van dit jaar een beslissing moet nemen, aangezien de Apachi daarna uit de produk- tie zal worden genomen. Minima toch in koopkracht achteruit DEN HAAG Minimumlo ners en mensen die van een minimum-uitkering moeten rondkomen zijn er ondanks beloften van het tweede kabi- net-Lubbers over koopkracht- behoud op achteruit gegaan. Dat concludeert het bureau Regioplan in zijn rapport „De smalle beurs gevolgd", dat gis termiddag in Den Haag werd aangeboden aan prof.dr. W. Albeda, voorzitter van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Vanaf 1987 is het wao-gezin dat langdurig van één minimum inkomen moet rondkomen er het meest op achteruitgegaan, namelijk 1,6 procent. Over langere ter mijn genomen is de alleen staande aow'er vanaf 1975 het hardst in zijn portemonnee ge troffen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3