m m Si Noordwijkse boulevard krijgt voorlopig geen opknapbeurt I0UR klAAL Lastenverhoging in Voorschoten Stationsweg binnenkort veilig voor fietsers Subsidie voor Big Band Oegstgeest B EN W IN ANTWOORD OP ALGEMENE BESCHOUWINGEN Onverwacht grote verkoop compostvaten Echtpaar Bakker 60 jaar getrouwd LEIDEN OMGEVING EeidóaOowiant VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 PAGINA Kinderthea ter De Braziliaanse theatergroep Munganga treedt zondagmid dag op in theater Warenar aan de Kerkstraat 75 in Was senaar. Drie vrolijke figuren proberen een verhaal te ver tellen en door iene, miene mutte bepalen ze wie eerst mag. De voorstelling begint om twee uur, de toegang kost f7,50. Er is Nederlandse ver taling. Pandora Muziek- en danstheater Pan dora treedt zondagmiddag in de Alkeburcht aan de Noord- hoek 3 in Roelof arendsveen op met de voorstelling „Pin dakaas met sambal". In dit stuk komen de verschillende culturen binnen de Neder landse grenzen aan bod. De voorstelling begint om half drie. Toegang kost f3, volwas senen moeten f4 betalen. Vrede G. de Valk uit IJmuiden spreekt zondagavond in wijk- gebouw Zijlkwartier aan de Van de Marckstraat 19 in Lei derdorp over het thema „Het komende Rijk van de Vrede". Deze evangelisatie-avond van de Baptistengemeente Leider dorp begint om zeven uur. De toegang is gratis. Kootje Cees Brandt komt zondagmid dag met de voorstelling „Kootje Kola" naar Ons Huis aan het Kosterpad 3 in Zoe- terwoude. Kootje is een beet je dik en zijn vader wil erg graag dat hij wat afvalt. De voorstelling, die bestemd is voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar, begint om half drie. Toegang kost f2,50. Concert In de nieuwe serie concerten op zondagmiddag in het psy chiatrisch centrum Schaken- bosch in Leidschendam wordt de opening van het sei zoen zondag verzorgd door het Jiddisch Ensemble Shure- le. Het concert heeft plaats in de Hulp en Heil kerk en be gint 's middags om half drie. Het ensemble vertolkt alle genres van de Joodse volks muziek, met de nadruk op het Jiddische lied. Dit heeft zijn herkomst in Oost-Europa, waar de Jiddische taal tot voor de Tweede Wereldoorlog door miljoenen joden werd gesproken. Tegenwoordig wordt het voornamelijk nog aangetroffen in Israël en de Verenigde Staten. De liederen vormen samen een muzikaal Joods historisch archief. Viering Pater Hein Buskermolen gaat op zondag voor een een eu charistieviering in de Kapel van het Marinevliegkamp Valkenburg om tien uur 's morgens. Thema is bevrijding van de hoogmoed. Zwem vierdaagse De zwemvereniging Noord- wijkerhout houdt van maan dag 16 tot en met vrijdag 20 oktober voor de vijftiende keer de zwemvierdaagse. Er kan gezwommen worden op maandag dinsdag en vrijdag tussen half twee en half vier 's middags en 's avonds tussen kwart over acht tot half tien. Op donderdag 19 oktober kan er gezwommen worden tussen drie en vijf en tussen kwart over acht tot half tien. Iedere deelnemer krijgt een medail le. Naast de zwemvierdaagse wordt op woensdagmiddag 18 oktober een film in de gym zaal naast het zwembad ver toond. Aanvang twee uur 's middags. Op vrijdag is er tus sen tien en twaalf surfplan- kwiebelen. Zwemvierdaagse (2) In samenwerking met de zwembond KNZB en het zwembad De Fluit gaat op maandag 16 oktober de offi ciële zwemvierdaagse op Schakenbosch in Leidschen dam van start De bedoeling van de Nationale Zwemvier daagse is dat elke deelnemer dagelijks vijfhonderd meter zwemt in zijn of haar eigen tempo. Aan het slot van de vierde dag krijgt elke deelne mer een fraaie medaille. Er kan dagelijks tussen vier uur 's middags en half acht 's a- vonds worden gezwommen. De kosten voor vier dagen zwemmen zijn slechts vijf gul den, waarvoor de deelnemers dan ook nog elke dag een kop koffie en een koek ontvan gen. Inschrijven is mogelijk op maandag 16 oktober vanaf vier uur in het zwembad. Postzegelveiling De Vereniging van Postzegel verzamelaars Noordwijk houdt haar maandelijkse post zegelveiling maandagavond in Hotel Royal aan de Voorstraat 76 in Noordwijk-Binnnen. Aanvang kwart over acht. Na de veiling is er een verloting. Leden van de verenigng heb ben gratis toegang, 'niet-leden betalen fl entree. Starters De CDA-jongeren uit de bol lenstreek houden maandag in de Duinpan aan de Sportlaan 34 in De Zilk een thema avond voor jonge starters in het bedrijfsleven. Gepraat wordt over het opzetten van een eigen bedrijf. Sprekers zijn Johan de Leeuw, CDA- kamerlid en lid van de com missie Midden- en Kleinbe drijf en Joris Schouten, oud- voorzitter van de KNPB en het Landbouwschap. De bij eenkomst begint om acht uur. Wassenaars raadslid bezorgd over taal WASSENAAR Het Wasse- naarse raadslid L. Hoogewegen (CDA) maakt zich zorgen over de bedreiging van de Nederlandse taal, nu het magische Europese jaartal 1992 steeds dichterbij komt. Als tegenwicht, zo verzocht hij gisteravond wethouder J. Greep in de vergadering van de raads commissie onderwijs, cultuur en volksgezondheid, zou hij Neder lands theater uit Vlaanderen in cultureel centrum Warenar wil len zien. Wethouder J. Greep wilde slechts toezeggen te trach ten een experimenteel theater naar Warenar te halen. OEGSTGEEST De Big Band Oegst geest krijgt een eenmalige subsidie van tienduizend gulden. Daar stemden de le den van de commissie financiën gister avond mee in. Wel wees M. Vissers van D66 erop dat het betalen van deze een malige bijdrage moest worden afgewogen tegen de noden van andere verenigingen en instellingen. Wethouder P. van Veen zegde hem toe dat de subsidie aan de Big Band geen uitkeringen aan andere vere nigingen in moeilijkheden zou brengen. Van Veen stelde het bestaan van een Big Band Oegstgeest van groot belang te vin den voor het sociale en culturele leven van Oegstgeest. „Dit kan een zogenaamd „sleepeffect" hebben. Hierdoor kunnen nog meer mogelijkheden ontstaan". NOORDWIJK Een grondige opknapbeurt van de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk, door een aantal politieke partijen beschouwd als het visitekaartje van de bad plaats, zal nog even op zich laten wachten. Herin richting van de boulevard wordt pas opgenomen in de planning voor 1991. De sluitingstijden van de bar- dancings zullen, in het ka der van de overlastbestrij- ding, niet worden ver vroegd. Wijziging van de sluitingstijden zal echter mogelijk blijven. - Dat schrijven burgemeester en wethouders in hun antwoord op de algemene beschouwin gen van de politieke partijen. Nog dit kalenderjaar zal een oplossing worden gezocht voor het probleem van geparkeerde autobussen en vrachtwagens in de woonwijken. In de nieu we Algemene Plaatselijke Verordening (APV) zal een hoofdstuk „parkeerexcessen" worden opgenomen, wat sa men met alternatieve parkeer plaatsen een instrument moet worden om parkeeroverlast te gen te gaan. In Noordwijk zal, zo blijkt uit de nota, voortaan rekening gehouden worden met gehandicapten. Begonnen wordt met het voor minder validen toegankelijk maken van stoepen. Bij verkeers- en bouwkundige voorzieningen zal van meet af aan rekening worden gehouden met voor zieningen voor mensen met een handicap. Ook bij de re constructie van de Voorstraat, die versneld zal worden uitge voerd en in 1990 klaar moet zijn, zal een goede toeganke lijkheid voor iedereen voorop staan. Er zal voorts een proef worden genomen met avondo penstelling van de afdeling openbare werken. Nevenfuncties Zowel de burgemeester als wethouders mogen nevenfunc ties hebben. De inkomsten die daarmee gemoeid zijn hoeven niet in de gemeentekas wor den gestort of te worden ver rekend, aldus B en W. Vrou welijke slachtoffers van ze denmisdrijven zullen voortaan ook in Noordwijk kunnen vra gen om afhandelingen van de zaak door een speciaal daar voor opleidde agente. De sug gestie van Noordwijks Belang om bij het bestrijden van aller lei vormen van overlast vooral te werken aan mentaliteitsver andering door onder meer het ophangen van affiches met in bushaltes en openbare gebouwen, zal se rieus worden bekeken. Het uitvoeren van alcoholcontroles bij het uitgaan van de bar-dan- cings is, zo blijkt uit het rap port, een moeilijke zaak. Op dat tijdstip moet de politie alle zeilen bijzetten om de overlast van de discogangers te beper ken. Wel wordt overleg ge voerd om controles in samen werking met korpsen uit om liggende dorpen uit te voeren. Omdat alle korpsen man kracht hebben moeten inleve ren zal slechts sprake kunnen zijn van een geringe toename van de controles. Drankge bruik op de openbare weg is in de badplaats niet langer verbo den. Om mogelijke overlast op „riscovolle" plaatsen te beteu gelen kan het college wel voor bepaalde gebieden het verbod handhaven. Toekomstvisie De werkgroep die moest on derzoeken hoe het Bollenbad tot een meer rendabele opzet zou kunnen komen heeft haar opdracht aan de gemeente te ruggeven. Een tussentijds voorstel van de werkgroep om het zwembad rigoureus te ver bouwen, waarbij ook omlig gende gronden bij het huidige terrein zouden moeten worden getrokken, werd door B en W afgewezen. Ook het inschake len van een projectontwikke laar vond in de ogen van het college geen genade. „Dergelij ke ingrijpende plannen verzet ten zich tegen de leef- en woonomgeving. Het betreffen de gebied dient zoveel moge lijk in de huidige staat ge handhaafd te blijven", aldus de mening van het college. Toch zal het ontwikkelen van een toekomstvisie voor het Bollenbad niet worden stopge zet. In nauw overleg met de Raad van Beheer van het zwembad zullen nieuwe idee ën worden uitgewerkt. In november zal in Noordwijk een begin worden gemaakt met het innemen van gebruik te batterijen. Daartoe worden op scholen zogenaamde batte rijboxen neergezet. Ook in glasbakken zullen batterijko kers worden geplaatst. De Stichting Kringloopprojekten (SKN) zal, wil zij haar garan tiesubsidie ook na dit kalen derjaar blijven behouden, haar beleidsplan financieel beter moeten onderbouwen. De SKN wil haar aktiviteiten uit breiden met onder meer het ophalen van klein chemisch afval, blikjes en zich ook bezig gaan houden met thuiscompos- teren van groente- en tuinaf val. De projecten moeten vol gens het college afzonderlijk nader worden uitgewerkt. Aanleunwoningen Bejaardencentrum St. Jeroen in Noordwijk-Binnen mag 25 a 30 aanleunwoningen bouwen. St. Jeroen had ook plannen ontwikkeld voor de bouw van een serviceflat. Daarover heb ben B en W echter nog geen besluit genomen. Wel is n op excursie geweest naar bestaande serviceflats. In de commissievergadering voor ruimtelijke ordening van no vember zal daarover rapport worden uitgebracht. Het heffen van toeristenbelas ting blijft in Noordwijk be perkt tot het seizoen. De Stich ting Promotie Noordwijk (SPN) zag niets in het plan van Noordwijks Belang om het hele jaar door toeristenbelas ting te laten betalen. Ook B. en W. vinden dat, „wegens vermoedelijke aantasting van de concurrentiepositie van en kele categoriëen logiesver- strekkende bedrijven", van dat plan voorlopig moet wor den afgezien. Dezelfde partij pleitte ook voor de uitgifte van een „toeristenkaart". Daarmee kan de toerist bij de midden stand voordeeltjes halen. De SPN houdt zich, zo blijkt uit de nota, inmiddels bezig met een onderzoek naar de be staansmogelijkheid van een dergelijke kaart. Het college waarschuwt echter geen te hoge verwachtingen te hebben van het effect van een derge lijke kaart op de opbrengst van de toeristenbelasting. Buit inbraak 75.000 gulden KATWIJK Goederen met een gezamenlijke waarde van 75.000 gul den zijn in de nacht van woensdag op donderdag gestolen bii een Katwijks aannemersbedrijf. Het terrein ligt aan de Lage- weg op industrieterrein 't Heen en wordt omslo ten door een hek. De da ders hebben volgens de politie de kettingen van de sloten doorgeknipt. Ze namen een aanhang wagen, een mini-graaf machine, een compres sor, een aggregaat en handgereedschap mee. Wassenaar wil aansluiting basisgezondheids diensten in duin- en bollenstreek WASSENAAR Wassenaar wil zich aansluiten bij een groter verband van basisgezondheidsdiensten. Dat heeft de Wassenaarse wethouder J. Greep gisteravond gezegd in de vergadering van de raadscommissie onderwijs, cultuur en volksgezondheid. Het is nu de vraag of dat zal zijn met de gemeenten Voorburg en Leider dorp, met de Duin en Bollenstreek of met de regio Leiden-Alphen aan de Rijn. Tot voor kort onderhandelde Wassenaar met Voor burg en Leidschendam over het gezamenlijk opzetten van een ba- sigezondheidsdienst. Daarvoor had Wassenaar 463.000 gulden over. Maar het aangeboden pakket zou Wassenaar 560.000 gulden gaan kosten en vanwege dit verschil van een ton zijn deze bespre kingen stopgezet. Nu onderzoekt wethouder J. Greep een aanslui ting van Wassenaar met de duin- en bollenstreek. „We hebben prijsopgaves gevraagd. Onze gemeente heeft affiniteit met de duin- en bollenstreek en we hopen daar voor het bedrag dat we willen uittrekken terecht te kunnen". Volgens de wethouder doet provinciaal gedeputeerde Aalbers een bemiddelingspoging tussen Wassenaar enerzijds en Voorburg en Leidschendam anderzijds om deze drie gemeenten opnieuw rond de tafel te krijgen. Insluipers actief KATWIJK Insluipers zijn gis teravond actief geweest in Kat wijk. Tussen acht en tien uur kre gen twee belendende woningen aan de Tortellaan ongewenst be zoek, terwijl ook een huis aan de Alexanderlaan werd binnenge drongen. Uit dat huis werd een nog onbekend geldbedrag wegge nomen. De bewoners van een van de woningen aan de Tortellaan missen volgens de politie een aan tal sieraden. Bij hun buren is niets gestolen omdat een van de bewo ners naar boven ging toen hij iets hoorde, waarop de insluiper zich uit de voeten maakte. De indrin gers verschaften zich toegang tot de woningen via een raam op de bovenverdieping, aldus de politie. Inbraak in Rijnsburg RIJNSBURG Een woning aan de Wilgenlaan in Rijnsburg is gister middag of -avond volledig doorzocht door inbrekers. De bewoners waren op vakantie en kwa men vannacht om een uur thuis. Ze troffen een openge broken keuken raam aan en een overhoop gehaalde woning. Voor zover bekend is er niets gestolen uit het pand. Jenaplanschool officieel open LISSE De nieuwe school De Waterval in geopend. Gistermiddag de officiële opening •door de voorzitter van schoolbestuur, van Ruiten. Zij werd enthousiast geholpen door schooljeugd. Door de school is een lang wens in vervulling voor kort was de school op twee lokaties in gevestigd. Op 28 oktober in de nieuwe school een dag gehouden. Tussen tien één uur is iedere de van harte welkom. VOORSCHOTEN Met ingang van 1990 zullen de reinigingsrechten, de rioolrechten, de legesta rieven en de onroerend- goedbelasting in de ge meente Voorschoten ver hoogd worden. De voor stellen van het college van burgemeester en wet houders worden maandag door de gemeenteraad be sproken. Het meest in het oog spingt de tariefsverhoging van het riool recht. Dat zou met tien pro cent verhoogd moeten worden van 46,80 naar 51,48. Dit is het maximum percentage waarmee het rioolrecht per jaar mag toenemen. Met de verhoging komt een bedrag van 24.000 gulden beschikbaar, dat gebruikt zal worden voor de vervanging van riolering. Voor de reinigingsrechten wordt een verhoging van 4,65 procent voorgesteld. Bewoners van bejaarden-étagewoningen zullen geen 108,84, maar 114 per jaar gaan betalen, be woners van overige bejaarden woningen en flatwoningen gaan van 135,- naar 141,36 per jaar en bewoners van ove rige woonruimten betalen dan geen ƒ182,16, maar ƒ190,86 per jaar. Uit de verhoging zal onder meer het inzamelen en afvoeren van naar schatting achthonderd oude koel- en vrieskasten per jaar worden gefinancierd. Verder worden de tarieven voor de onroerend goedbelas- ting voor gebruikers met twee procent verhoogd, terwijl de eigenaren minder gaan beta len. Dat komt door de wetswij ziging, waarbij het tarief van de eigenarenbelasting niet mag uitgaan boven 125 pro cent van het tarief van de ge bruikersbelasting. De leges zullen ook met twee procent verhoogd worden. Raadsleden Wassenaar: „Stel rookverbod in" WASSENAAR De Wasse- naarse raadsleden mevrouw drs. E. Tamboezer (VVD), ir. P. Vreugdenhil (CDA) en J. van Noort (PvdA) hebben er gisteravond in de vergadering van de raadscommissie onder wijs, cultuur en volksgezond heid bij wethouder J. Greep van Wassenaar op aangedron gen het roken in openbare ge legenheden, en in ieder geval in stemlokalen, aan banden te leggen. Mevrouw Tamboezer dacht aan een rechtstreeks verbod, J. van Noort wilde volstaan met een oproep het roken te laten. De wethouder zegde toe het onderwerp te zullen onderzoeken. Nog altijd problemen over kunstwerk haven WASSENAAR „De reali sering van een kunstwerk aan de Wassenaarse haven is blijkbaar voor u een vrijwel onmogelijke opgave". Dat heeft het Wassenaarse raads lid mevrouw H. van Eeste ren gisterenavond de Wasse naarse wethouder J. Greep voorgehouden in de commis sie welzijn, cultuur en volks gezondheid. Zij wilde verder weten hoe nu de ABK was samenge steld. Wethouder J. Greep deelde de commissie mee dat inderdaad een lid niet langer deel uit maakt van de ABK uit protest tegen de gang van zaken rond het kunstwerk aan de haven, de vertegen woordiger van de KKW in de ABK voorlopig niet in de ABK zal plaatsnemen en een derde ABK lid had aange kondigd ook te zullen ver trekken. Over blijven dan nog twee leden woonachtig in Den Haag en de wethou der. Gedeputeerde Jansen bedient de shovel. foto: henk van den eik* LISSE Gedeputeerde Th. Jansen (verkeer) heeft gisteren het officiële start sein gegeven voor de re constructie van de Sta tionsweg. Nadat Jansen met een shovel enkele vrachten zand in een vrachtwagen had gedepo neerd, zei hij dat de aan pak van de weg dringend nodig is. „Deze smalle weg is zeer gevaarlijk voor fietsers en dagelijks rijden hier zo'n 1.300 fie- ters". Jansen zei dat de provincie Zuid-Holland graag 2Vi miljoen gulden voor het karwei be- schikaar heeft gesteld. De Sta tionsweg is met name in het hoogseizoen een zeer belang rijke verbinding voor Lisse. Dan moet de smalle weg per etmaal 10.000 voertuigen van bezoekers aan Keukenhof ver werken. „Wij doen in Zuid- Holland veel voor de ver keersveiligheid, maar helaas zijn er in de provincie nog ge vaarlijke punten", aldus Jan sen. De totale kosten van de reconstructie bedragen 3,4 mil joen gulden. De gemeente Lis- se neemt daarvan ruim 1,2 miljoen gulden voor zijn reke ning. De Stationsweg wordt tussen de Loosterweg-Noord en het NS-station volledig gerecon strueerd. Voor het' deel tussen de Loosterweg-Noord en de Westelijke Randweg wordt volstaan met een rijwegver harding. Langs de hele Sta tionsweg wordt aan de zuidzij de een fietspad voor twee rich tingen aangelegd. Dit fietspad komt tussen de Westelijke Randweg en het fietspad ten zuiden van de Delfweg rich ting Langevelderslag. Over de Leidsevaart wordt een speciale fietsbrug aangelegd. Overigens wordt bij Keukenhof momen teel een voetgangerstunnel on der de Stationsweg gegraven. Wethouder J. Meulemans zei gisteren dat de Lissenaren niet bang hoeven te zijn dat de Sta tionsweg kaal blijft. „We heb ben helaas bomen moeten kap pen, maar als de weg en het fietspad klaar zijn, worden er weer bomen geplant". De werkzaamheden moeten klaar zijn als het Keukenhofseizoen weer begint. OEGSTGEEST De tweede verkoopactie van compostva ten in Oegstgeest is een groot succes. In plaats van de ver wachte 50 tot 100 vaten zijn er inmiddels meer dan 400 vaten verkocht aan Oegstgeestena- ren. Het gevolg daarvan is wel dat de gemeente Oegstgeest aanzienlijk meer geld voor dit project moet uittrekken dan aanvankelijk was verwacht. De tweede compostvatenactie is is twee weken geleden van start gegaan. Bij ^eze actie geeft de gemeente Oegstgeest subsidie op de verkoop van elk vat. Tijdens de commissie fi nanciën gisteravond deelde wethouder P. van Veen mee 23.500 gulden meer nodig te hebben om de beloofde subsi die te betalen. De gevolgen van de massale aanschaf van compostvaten zijn daarentegen ook langzamerhand zichtbaar. Er lijkt een einde te zijn geko men aan de stijging van het aanbod van huisvuil in Oegst geest. Van Veen vroeg gister avond verder 10.000 gulden voor een voorlichtingscampag ne over het milieu. Het echtpaar Bakker. foto: henk van den ende VOORSCHOTEN Het echtpaar F. C. Bakker en C. N. Hoogveen is zondag 60 jaar getrouwd. De heer Bak ker, geboren in Leiden ont moette zijn Haarlemse vrouw ook in Leiden. In de beken de Hartebrugkerk beloofden ze elkaar trouw. Zijn hele leven deed de heer Bakker zijn naam eer aan. Hij was bakker, waarvan de meeste jaren een zogenaam de koude bakker. Hij betrok zijn brood van de fabriek. In 1939 kwam het echtpaar naar Voorschoten. Jarenlang zag hij kans om naast zijn werk 's morgens de Volks krant en 's avonds de Leidse Courant te bezorgen. Vijftien jaar geleden werd hij secre taris van de ANBO, de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen. Vorig jaar trad hij uit het bestuur. „Het werd tijd dat een jongere mij ging opvolgen", aldus de 84- jarige heer Bakker. Van de elf kinderen wonen er twee in het buitenland. Eén in Ca nada, waar het echtpaar al drie keer op bezoek is ge weest en één in Australië. Daar was het bruidspaar vo rig jaar. De 83-jarige me vrouw Bakker wil wel weer op reis want daar vinden zij zich nog lang niet te oud voor. Trots laten ze de felici tatiebrief zien van H.M. de Koningin en vertellen over het bezoek van burgemeester P. Cannegieter. „We zijn na melijk op 9 oktober voor de wet en 15 oktober voor de kerk getrouwd. Het kwam voor de kinderen beter uit het feest op 9 oktober te vie ren. Maar zondag is er feest voor alle bekenden in de aula van het Lucascollege". Dat feest wordt van half vier tot vijf uur gehouden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14