Airwavers maakten pen droom-cd volgens Plato ALLER LEADS) Begraafplaats Groenesteeg opengesteld in Van Gogh-jaar PvdA wil verzetsexpositie Proef met compostvaten nog zonder resultaat Bezoekersaantal Documentatiecentrum Pilgrim Fathers is verdrievoudigd EE IDEN OMGEVING QeidóaQowumt VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 PAGINA 13 jfELFS ARTIEST- GALERIST FRED HANSEN WORDT ER GEK VAN; ZOMOOI VINDT-IE HET i lezer dagen was er een klei- e bijeenkomst in het witte Vorstendom van de levens- unstenaar-schilderend ar- est, wijnkenner conform ge nieter, prentenhandelaar en aleriehouder Fred (C.F.) [ansen. In een omgeving an imposante, klaterende childerstukken en met kwis- mge hand rondgedeelde kop- 1 s koffie met melkpoeder °irerd een cd ten doop gehou den, afgewisseld met fanta- ieriike getuigenissen van ■ïred Hansen, wiens geestelij ke instelling zowel op kunst ls op practical jokes gericht i. Plaats van handeling was lalerie De Gouden Eend aan 'e Kloksteeg in de Leidse 'linnenstad, waar Hansen inds '83, samen met zakelijk Gerard van Smirren, aiiet duidelijk succes z'n f unstzinnige lakens en doe- en uitdeelt tegen een meer an redelijke vergoeding, r foordien was deze 45-jarige i .eidenaar „van alles en nog J vat", onder meer leraar ty- •>en en types en directeur 'j an een uitzendbureau. Hij 1 ag echter meer betalend heil «n grote concepties van tot de verbeelding sprekende schil derijen die hij niet voor een iippel en een ei van de hand 2 loet. Integendeel, wat bij lem de deur van De Gouden ïend uitgaat getuigt van i; kunstenaarsschap en moet ninstens 10 mille per kunst- verk opbrengen, „anders ilijven ze er maar vanaf", foor de gelegenheid ontving lansen eind vorige week wee introverte heerschap en die iets te introduceren ïadden: een compact disc op bijzondere basis waarvan de „hoes" een reproduktie ver toont van één van Hansens van oerkrachten sprekende natuur-monumentale schep pingen. De gasten waren Lex Hakker (37), componist-ar- angeur en docent aan het Rotterdams conservatorium, en Hans de Vries (31), een door de wol geverfde compu- erdeskundige die bovendien bok nog „op de toetsen" speelt. Samen vormen ze een jwerkend duo met een pro- ijduktiebedrijfje dat „muziek reclames, filmmuziek Introductie van Airwave, een compact disc met mythologische toekomst en een denderende achtergrond met de kustbeukende elementen van water, stoom en zon. Van links naar rechts artiest-galeriehouder Fred Hansen en de geïnspireerde computerwerkers Hans de Vries en Lex Hakker. foto: wim van noort en in opdracht van de LOI geluidstapes voor verschil lende cursussen maakt, en demo'tjes voor artiesten die een bandje van hun nummer willen hebben". Negen impressies Maar nu was er dan die op merkelijke cd, het begin van een heel project, Airwave ge heten. „Dat zijn wij dus", lichtte Lex Hakker de pre sentatie toe. „De cd heet The myth of Er. Het zijn negen impressies van een oud my thologisch verhaal, ontleend aan de Grieks^ filosoof Plato, nu op muziek gezet, en Ei is de naam van een Griekse krijger". Die op goede voet met Plato moet hebben ge staan, anders had hij de his torie niet gehaald. Hakker maakte een professionele stu die van New age-achtige klanken en ging toen aan de slag met De Vries. Het resul taat bracht de platenmaat schappij CNR in Hilversum tot enige geestdrift en voort planting. „En terecht", vond ook Hans de Vries, wiens technische bekwaamheden voor het fra me zorgden waarin The myth of Er muzikaal tot le ven kwam; „de cd is hele maal thuis in de huiskamer opgenomen, onder het genot van een kopje koffie" als of andere sprirituele pepmid delen als de pest gemeden zouden worden. Nou, Fred Hansen weet daar, als cheva lier in het rijk der gerijpte en gegiste druiven wel wat an ders van te vertellen. Koffie zegt hem niet zo vreselijk veel. Als hij tot in de nacht heeft staan of zitten schilde ren, moet er voor het slapen en snurken gaan eerst min stens een fles wijn tegenaan „anders kom ik niet in m'n ritme en lig ik dan toch maar te woelen. Daar heb ik dan niets aan". Enfin, volgens Hans en Lex gelooft niemand, dat hun produkt met zo weinig mid delen tot stand is gekomen. Maar het was wel een jaar avondwerk voor de twee vervaardigers. Hans de Vries: „Zoeken naar klanken, maat je voor maatje". Vooruit, te rug en opnieuw. Het is my thologie door een computer deskundige en een docent ontworpen. „Net als de opzet van een schilderij", zei Fred Hansen, bij wie de natte en woeste elementen imaginaire kusten kunnen beuken en in LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. wiens galerie tot z'n genoe gen het hoesmateriaal voor de cd werd gevonden. Nu is De Gouden Eend een puike entourage voor een fijne, zelfs overdonderende collec tie schilderijen van een zich krachtig uitende Hansen. „Die man is goud waard", zeggen ze weieens, met volle instemming van Fred. Met de Airwave hoe kan het an ders in een tijdperk van New Age, New Wave en conciliai re ingetogenheid is een ge heel gaaf en een, volgens de producenten, breed publiek aansprekend voortbrengsel ontstaan: „Wie er mee te ma ken heeft vindt het mooi". Bloedstelpende wave Hier zingt de computer het inventief uit en is in staat de aandachtige luisteraar te be dwelmen met de nieuw ge vonden, bloedstelpende wave. Volgens Hans, en ze ker volgens Lex (die het be roepsmatig kan weten), zijn er duidelijk klassieke invloe den waarneembaar: „Debus sy, Ravel ook, met een popin slag; minder agressief dan symfonische rock, doch krachtiger, sprekender dan New Age". Fred (voorzien van een opscheppend wijnat tribuut dat als een bisschop pelijk borstkruis boven zijn ontluikend embonpoint hangt) vindt, als aankomend gelovige, het beroepshalve ook mooi: „Ik word er gek van. Weet je dat wel? Zo markant is het allemaal". De cd wordt nu uitgebracht in Nederland, Scandinavië en Japan, waarbij de makers ook hopen op de aandacht van filmmakers. De compac te schijf van Hakker-de Vries is ontstegen aan de contem platie; dat wel, maar het is goed om bij te relaxen en je een uur lang te verliezen in het schepierdonker, de twi light van iets ongrijpbaars waaraan Plato ten grondslag heeft gelegen. Trouwens, Plato in de luwte van zijn stad-staat, zou van deze cd niet afkerig zijn geweest als hij een cd-speler had bezeten. Maar gelujckig voor Hakker en De Vries leeft Plato alleen nog voort in de beschaving en wijsbegeerte die voor een deel op zijn rekening kwa men te staan. Thans zijn daar de negen nummers van The myth of Er, d,e eersteling van Airwa ve. Ik noem er een paar: Dust of travel, Spirit shiftin', The plain of Lethe, Forgetful river, Renaissance... Ga er voor zitten, voor liggen even tueel, maar doe wat en de be dwelming van Airwave doet vervolgens haar werk, waar voor bij de platenhandel de normale cd-prijs van 39 gul den neergeteld moet worden. Maar dan gaat er ook een goed Leids produkt over de toonbank. Ik kan me overi gens voorstellen dat Airwave in Japan etherisch gevoelige snaren kan raken. Jammer alleen, dat ze 't niet kunnen fotograveren, die rijke Ja panse sightsee'rs. Lex en Hans (en dan praten we nog niet eens van Fred) hebben nog veel plannen voor het vervolg van hun in ventieve oprispingen. Zo dacht Hakker al voorzichtig aan het inzenden van materi aal voor het Eurovisie Song festival, „want we schrijven ook liedjes", via de computer, veronderstel ik. Hans de Vries, de toetsen beroerend volgens een concept van Lex Hakker, zou met een onver woestbaar optimisme en be dwongen emoties zeggen: „You name it, we do it". En zo doemen ook hier, in die huiskamer waar de koffie staat te pruttelen, weer ande re projecten aan de einder op. Airwave is ook bedoeld om almaar door te golven. Misschien zit dan ook Fred Hansen als een palfrenier en hoezepoes weer kleurrijk met z'n non-conformistische out look op de bok. Scylla mogelijk naar Brahmslaan LEIDEN De Leidse tafel tennisvereniging Scylla is met de gemeente in gesprek over huisvesting in de gymzaal aan de Brahmslaan in Zuid-West. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de tafeltennissers in dit gebouw zouden „over winteren" omdat het huidige onderkomen aan de Catharij- nestraat een fikse opknapbeurt zou krijgen. Dat plan is nu van de baan. De gesprekken over definitie ve huisvesting aan de Brahms laan verkeren nog in een „pril stadium", vertelt bestuurslid S. Meyer. „We blijven dit seizoen zeker nog aan de Catharijne- straat". Omdat dat gebouw in zeer slechte staat verkeert, wordt al jaren gesproken over een an dere behuizing voor de tafel tennisclub. Ongeveer twee jaar geleden was sprake van de bouw van een nieuwe tafelten- nishal op het grasveld aan de Hof laan. Dat ging echter niet door, onder meer omdat er nogal wat protesten kwamen van buurtbewoners. Vervol gens werden plannen ontwik keld om het gebouw aan de Catharijnestraat op te knap pen. „Er wordt nu onderzocht of het niet gunstiger is als we naar de Brahmslaan gaan", al dus Meyer. Hij is optimistisch: „Ik denk dat beide partijen van goede wil zijn". Als het besluit wordt genomen dat de tafeltennisvereniging verhuist, wordt aan de gym zaal mogelijk een kantine ge bouwd. Ook de zaal zelf moet dan worden aangepast. Meyer: „Dat moet allemaal nog wor den uitgezocht, ook over de kosten is nog niet zoveel be kend". Bouwplannen universiteit in de knel LEIDEN De bouwplannen van de Leidse universiteit voor de faculteit geneeskunde en de afdeling biologie komen in de knel. Het ministerie van onder wijs wil niet genoeg geld be schikbaar stellen voor de huis vesting. Het bouwprogramma kampt met een tekort van 110 miljoen gulden. Dit staat in het universiteitsblad Mare. Het is de bedoeling dat het Sylvius- complex zou worden uitgebreid voor de medische faculteit. Deze uitbreiding wordt echter beperkt. De aanvraag van bio logie voor een practicumzaal bij het Boerhaavekwartier en een laboratorium is nog helemaal niet gehonoreerd door het mi nisterie. Misschien wordt in een later stadium nog geld be schikbaar gesteld, maar voor beide projecten zal dat volgens Mare niet genoeg zijn. Onderwijs UDA-kamerlid J. van Iersel jpreekt maandag over het Onderwerp Onderwijs in Eu ropa'92. Aan de orde komen drider meer de mogelijkhe den om na het wegvallen van ïe grenzen in het buitenland je gaan studeren. De lezing wordt gehouden in In den leidschen salon aan de Aanvang 20.30 De organisatie is in han- ien van de Europese Bewe Nederland, waarvan Iersel voorzitter is. Leidse Kamer van Koop houdt dinsdag een in motel De Leeuw in Voorscho De aspirant-onderne- riers kunnen vanaf 20.00 uur informatie krij- ',en over hoe men een bedrijf ran beginnen. Voor informa- ie en opgave: 071-250500. Fluit lij Inti op de Hogewoerd 75 n Leiden wordt dinsdag en voensdag een cursus Peru- ianse fluit maken voor kin deren gehouden. Deze work- hop duurt anderhalf uur en leeft drie verschillende aan- 'angstijden. Voor informatie: Kinderwerk herfstvakantie wordt het kinderwerk van thuis Vogelvlucht ge- ruld met activiteiten voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Op het programma staan onder meer een bezoek aan het Land van Ooit, een vossenjacht, een theatermid dag en een verrassingsactivi teit. Voor informatie en op gave, bel naar het buurthuis aan de Boshuizerlaan: 071- 313648. Lezing Drs. T. Hoekstra van de Utrechtse gemeentelijke ar cheologische dienst spreekt dinsdag over Kasteel Vre- denburg in Utrecht. Hij gaat tevens in op de zin van het opgraven van kastelen en de betrouwbaarheid van de ver schillende bronnen. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in het Rijksmuseum van Oudheden, ingang Papen- gracht 29. De toegang is gra tis. Nicaragua Het Nicaragua Komitee en de Werkgroep Stedenband Lei den- Juigalpa houden dinsdag een dia-avond. Leden van de bouwbrigade die deze zomer in Juigalpa zijn geweest, ver tellen aan de hand van dia's over hun ervaringen. De bri gade heeft geholpen bij de bouw van een personeelsver- blijf van een ziekenhuis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur-in de Bakkerij aan de Oude Rijn 44b. Leven De zin van het leven is het onderwerp van de voor dracht van Het Theosofisch Genootschap die dinsdag wordt gehouden. De bijeen komst heeft plaats in de Pie terskerk, ingang Kloksteeg 16. De voordracht begint om 20.00 uur. Ook organiseert het genootschap een cursus anders denken. Informatie: 071-214553. remeente wil geen nieuwbouw niversiteit in Leeuwenhoek !IDEN Wethouder M. van der Molen wijst de verhuizing a de Leidse universiteit naar een nieuw bestuursgebouw in de euwenhoek af. Dat meldt het universiteitsblad Mare. Het bu- iu van de universiteit is nu verspreid over twee panden aan t Stationsplein. universiteit wil voor twee miljoen per jaar een nieuw ge- Jw huren van een aannemer. Het bouwplan is echter niet in ïreenstemming met het bestemmingsplan voor de Leeuwen- ek. Volgens Van der Molen is het niet uitgesloten dat de ge ënte de nieuwbouw zal verhinderen op grond van het be- mmingsplan. Zij heeft dat dreigement nog niet uitgesproken elke verdenking van chantage te voorkomen, aldus Mare. gemeente blijft van mening dat het gebied rond het station moet worden gemaakt, onder meer door de ves- ing van kantoren en winkels. In verband daarmee wil de ge dat de universiteit aan het Stationsplein gevestigd blijft. RESTAURATIE KOST KLEIN MILJOEN LEIDEN De begraaf plaats aan de Groenesteeg moet volgend jaar in ieder geval gedeeltelijk kunnen worden geopend voor be zoekers. Aan de Groenes teeg ligt de moeder van Vincent van Gogh en mo gelijk ook een neef van de schilder begraven. Het jaar 1990 wordt vanwe ge de honderdste sterfdag van de kunstenaar Van Gogh-jaar. De begraaf plaats valt onder monu mentenzorg, maar is ge sloten in afwachting van een restauratie die de ge meente niet zelf kan be kostigen. De raadsleden M. Wijnbergen (VVD) en C. de Boer (PvdA) drongen er gisteravond op aan dat de begraafplaats volgend jaar in elk geval bezocht kan worden. Desnoods zouden groepen er moeten worden rondgeleid, aldus De Boer tij dens de behandeling van de gemeentebegroting door de commissie cultuur volksge zondheid en groen. Vanwege de slechte staat van de graven kan de begraafplaats nu niet als park worden opengesteld. Wethouder F. Kuijers zei hoopvol te zijn dat nog voor het einde van dit jaar de pro vincie een toezegging doet voor een eerste subsidie, zodat begonnen kan worden met de restauratie van de vervallen begraafplaats. Volgens de wet houder hecht de provincie veel waarde aan de uitvoering van het project. In een toelichting verklaarde C. Jochemsen van de directie groen dat de totale restauratie kosten „een klein miljoen" be dragen. De provincie zal dat bedrag nooit in één keer toe kennen. Daarom moet restau ratie in fasen gebeuren. Vol gend jaar zal dan ook maar een klein deel van het werk kunnen zijn uitgevoerd, maar volgens Jochemsen voldoende om in te kunnen spelen op het Van Gogh-jaar. De begraafplaats Groenesteeg is de oudste binnen de Leidse singels. De vorm van de stads wallen is er nog in terug te vinden. De zerken geven een weerslag van de historie van het begraven sinds het begin van de negentiende eeuw. Er zijn bovendien graven te vin den die door hun vorm typisch zijn voor Leiden. Ook de plan tengroei geldt als uniek. Voor het opknappen van de graven kan de gemeente op brede steun rekenen. Zo noemde Kuijers een groep na bestaanden die zich daarbij F. Kuijers: groenwandeling goed idee. ontpoppen als een soort „Vrienden van de Groenes teeg". Maar voornemens om graven te adopteren, zoals een restaurant-houder die heeft geuit, wees hij af. „Dat is niet in het belang van het park. We moeten voorkomen dat het een soort bedevaartplaats wordt". Groenwandeling In aansluiting op de plannen met de begraafplaats werd gis teren ook het idee geopperd om in Leiden een „groenwan deling" uit te zetten. Daarin kan dan niet alleen de be graafplaats en de Hortus die in 1990 400 jaar bestaat, maar ook begroeiing van kademuren en singels en andere stukjes uniek stedelijk groen worden betrokken. Kuijers vond dat een goed idee dat in samehspraak met de VVV verder kan worden uit gewerkt. Dat moet echter op een bescheiden manier gebeu ren. Een tweede duur project als de beeldenroute door de stad waarover ook een boekje is uitgegeven zit er volgens hem niet in. Kunstuitleen voor kinderen LEIDEN D66-raadslid E. Snelders vindt dat er in Lei den ook een kunstuitleen voor kinderen moet komen. Vol gens Snelders is dat een goede manier om kinderen recht streeks met kunst kennis te la ten maken. Hij opperde dat idee gisteravond bij de behan deling van de gemeentebegro ting door de raadscommissie voor cultuur volksgezondheid en groen. Zijn idee viel noch bij de andere commissieleden, noch bij wethouder F. Kuijers in goede aarde. Kuijers ver klaarde dat van de kant van het college geen initiatieven op dit punt hoeven te worden verwacht. Hij sloot echter niet uit dat er „iets voor kinderen" komt in het nog op te richten Centrum voor Beeldende Kunst. De oprichting daarvan is voorzien in de deze week verschenen kunstnota. LEIDEN Er moet volgend jaar in Leiden een verzetsexpositie worden ingericht. Daarop drong het PvdA-raadslid E. Kerk- hoffs gisteren aan bij de behandeling van de gemeentebegroting door de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groen. Kerkhoffs suggereerde namens haar fractie dat de gemeente een dergelijke expositie samen met het Verzetsmuseum in Gouda in richt. Ook Leidse verzetsgroepen zouden daarbij moeten worden ingeschakeld. Ze liet zich er niet over uit waar de expositie moet worden gehouden. Wel kondigde ze aan dat de PvdA met een motie zal komen waarin op het houden van de expositie wordt aangedrongen. „Veel herinneringen dreigen verloren te gaan als ze niet worden vastgelegd", aldus Kerkhoffs. Wethouder F. Kuijers (cultuur) zegde haar toe het idee van de expositie aan het college voor te leggen. In 1990 is het 45 jaar geleden dat Nederland werd be vrijd. LEIDEN Het bezoekersaan tal aan het Documentatiecen trum Pilgrim Fathers van het gemeentearchief is sinds het bezoek van president Bush aan Leiden verdrievoudigd. In de maanden juli, augustus en sep tember klopten er dit jaar 561 bezoekers aan. Vorig jaar wa ren dat er in die maanden 162. Dat verklaarde wethouder F. Kuijers (cultuur) gisteravond bij de behandeling van de ge meentebegroting door de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groen. Kuijers deelde daar ook in antwoord op vragen van ver schillende commissieleden mee dat het opzetten van een reizende expositie over de Pil grim Fathers niet wil vlotten. De expositie zou mede naar aanleiding van het bezoek van Bush naar de Verenigde Sta ten worden gestuurd. Kuijers verklaarde gisteravond dat de gemeente in dat initiatief geen geld kan steken. „De expositie moet volledig gesponsord wor den. Dat geeft problemen. Het is de vraag of het doorgang vindt". LEIDEN De proef met het uitreiken van com postvaten voor groente- fruit- en tuinafval in de Merenwijk heeft nog geen tastbare resultaten opgele verd. Dat zei wethouder F. Kuijers gisteren tijdens de begrotingsbehandeling door de commissie cul tuur, volksgezondheid en groen. Voor de proef zijn in een wijk met 1.500 huizen 500 compost vaten uitgezet. Opzet is te be reiken dat de hoeveelheid huisvuil daalt. Daartoe wordt die voortdurend vergeleken met een even groot gebied waar geen vaten zijn uitgezet. Volgens Kuijers schommelen de hoeveelheden die worden opgehaald sterk en is er nog geen duidelijk verschil aange toond. Kuijers wees een voorstel van Groen Links af om een grote proef te nemen met het ge scheiden ophalen van groente- fruit- en tuinafval. Volgens hem is het plaatsen van nog een container bii mensen thuis te veel gevraagd van het aan passingsvermogen van de bur gers. Hij geloofde daarom niet dat een dergelijk project zich zelf terugverdient. De gemeente geeft voorlopig voorrang aan het inzamelen van klein chemisch afval. Dat is het afgelopen jaar goed op gang gekomen. Naar verwach ting wordt in 1989 100.000 kilo van dat afval ingezameld, te gen 46.000 kilo vorig jaar. Om dat verder te bevorderen schaft de Gevulei zelf een „chemokar" aan. Tot nu toe werd die gehuurd. Hoewel de verwerking van het chemisch afval inmiddels problemen geeft door het landelijk succes van inleveracties en het bo vendien veel kost om te ver werken ziet de wethouder daar veel meer nut van. Het heeft namelijk rechtstreeks ef fect op de uitstoot van schade lijke stoffen door de vuilver branding.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13