Chirac wil eind aan verkeerschaos Parijs Capriolen op Capri i Praag: Partij mag niets van haar macht verliezen Ook afscheid van Pools communisme mm Eigentijdse Raspoeiinop Russische tv Talrijke doden bij executies Sri Lanka Lezeri service LUXEMBURG BUITENLAND £eidóc6otnatit DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINA) Lichting van wralfe vol vaten whisky ABERDEEN De eigenaars van Politician, een schip dat in 1941 20.300 vaten Schotse whisky zonk vd[ de kust van de Hebriden-eilandJ' hebben plannen bekendgemaakt het wrak te lichten. De eigenaars len de operatie financieren met de u gifte van aandelen, die later ingerun kunnen worden tegen de gevondr vaten. Het grootste deel van de ladi» is overigens al lang geleden aanj spoeld op de eilanden en gejut doorc bewoners. Naar verluidt was er tof zo'n overschot aan drank, dat de vroj wen whisky gebruikten om hun tui£ vuren brandende te houden. MOSKOU De Poolse communistische partij zal volgend jaar waarschijnlijk afscheid nemen van het communistische verleden, net als de Hongaarse communisten afgelopen weekeinde hebben gedaan. Evenals in Hongarije zal dan over een nieuwe naam en een nieuw gezicht voor de partij worden gesproken. Volgens par tijleider Rakowski is het niet uitgesloten dat die nieuwe partij sociaaldemocratische trekken zal vertonen. Rakowski verklaarde na een on derhoud met Sovjetpresident en partijleider Michail Gorbatsjov dat deze achter de hervor mingen staat die de nieuwe Poolse regering onder leiding van Solidariteit probeert in te voeren. Op zijn beurt verzekerde Rakowski de Sovjetleider dat Polen een trouw lid van het Warschau Pact zal blijven. Christos Grivas nieuwe premier Griekenland ATHENE President Christos Sartzetakis van Griekenland heeft giste ren Yannis Grivas, voor zitter van het Hoogge rechtshof, benoemd tot premier van een over gangsregering. De rege ring van de 67-jarige Grivas moet de lopende zaken afhandelen en de nieuwe parlementsver kiezingen organiseren die op 5 november ge houden worden. Overgevlogen Israëlische militairen bewaken op het vliegveld van Megiddo in Noord- Israel de MiG-23, waarmee een Syrische piloot gisteren kwam 'overgevlogen'. De vlieger, een majoor van de Syrische luchtmacht, heeft om politiek asiel 1 gevraagd. FOTO: AP Ex-president Galtieri uit Argentijnse cel BUENOS AIRES De 63-ja- rige generaal en ex-president Leopoldo Galtieri is gisteren na een pardon van de Argen tijnse president Carlos Menem uit de gevangenis vrijgelaten. Galtieri werd in 1986 door het militair hooggerechtshof ver oordeeld, wegens nalatigheid tijdens de Falklandoorlog. De ex-president moest ook nog te recht staan wegens betrokken heid bij de dood van dertien gevangenen in december 1976, negen maanden na de militai re staatsgreep tegen president Isabel Perron. AUTOTUNNELS ONDER FRANSE HOOFDSTAD PARIJS Burgemeester Jacques Chirac van Parijs wil het verkeer in de Franse hoofdstad uit de knoop halen. Zijn meest ingrijpende-voorstel is het aantal parkeerplaatsen met honderdduizend te verminderen. Op de grote boulevards en andere be langrijke verkeerswegen zou een totaal parkeerver bod moeten gelden. Chirac overweegt een referen dum te houden over de aanleg van ondergrondse doorvoer- wegen, het ambitieuze 'laser'- project. In afwachting van de uitvoer van een en ander heeft de prefect van Parijs alvast be sloten tot strengere bekeurin gen van verkeersovertreders en zelfs gedreigd met intrek king van het rijbewijs voor 'gevaarlijke' dubbelparkeer- ders. Tegelijk met het opheffen van parkeerplaatsen bovengronds wil het Parijse stadsbestuur jaarlijks vijfduizend nieuwe plekken creëren, maar dan on dergronds. Het parkeertarief in het centrum van Parijs wordt met ingang van 1 no vember verhoogd tot 8 francs (bijna fl. 2,70,-) per uur. Voor de toeristenbussen komt een ondergrondse parkeerplaats in het kader van de renovatie van het Louvre. De verkeerschaos in Parijs, mede veroorzaakt door het on verantwoorde rijgedrag van het gros der automobilisten, is al jaren een heet hangijzer. Maar zowel de regering als de burgemeester keken wel uit impopulaire maatregelen te nemen. De 1,3 miljoen auto mobilisten die de hoofdstad dagelijks in en uit rijden wer den vooral gezien als een be langrijke categorie kiezers, die je maar beter te vriend kon houden. Die afwachtende hou ding heeft langzamerhand tot een complete verkeersjungle geleid. Op de Parijse wegen is het ieder voor zich. Het vooruitzicht dat de eerst volgende verkiezingen pas over een paar jaar worden ge houden heeft de bestuurders de moed gegeven de koe ein delijk eens bij de horens te vatten. Een belangrijk deel van het plan is gebaseerd op de ervaringen met rigoreuze wegafsluitingen en parkeer verboden in het centrum tij dens de recente revolutiefees ten. De door iedereen voorpel- de opstand van boze automobi listen bleef uit en zelden was de hoofdstad zo goed berijd baar en bereikbaar als toen, vooral omdat tienduizenden forenzen een keertje het open baar vervoer probeerden. Een ander plan van Jacques Chirac is de rondweg om Pa rijs, de peripherique, gedeelte lijk te 'verdubbelen'. Onder het altijd overvolle gedeelte tussen oostelijk en zuidelijk Parijs, zou een paar kilometer tolweg moeten komen. Op lan ge termijn heeft de burgerva der zijn hoop gevestigd op het zeer ambitieuze plan, genaamd 'laser'. Dat voorziet in de aan leg van een autowegenweb, veertig meter diep in de krijt- bodem onder Parijs, met een doorgaande route langs de hoofdstad voor iedereen die daar niet hoeft te zijn. Studies hebben aangetoond dat het plan technisch uitvoerbaar is. Maar het mag, zo is het uit gangspunt, de belastingbetaler geen cent gaan kosten. opgetrommelde rijkswacht een eind zou maker 1 aan de actie. Ee oplossing voor de financiële crisis van Luik ligt overigens nog niet in het verschiet. FOTO: BELG MILAAN Al met al weinig nieuws onder de zon anno 1990, afgezien van de schitterende kleu ren en schilderachtige be drukkingen waarop de Italianen een patent lijken te hebben. Om met allure de nieuwe Mi lanese mode te kunnen dra gen. is het in elk geval beter om groot, slank, gestroomlijnd en gefortuneerd te zijn dan klein, mollig en krap bij kas. Behaatjes en blote buiken on der de blazer verlangen zulks en een glinsterend geborduurd topje van Versace kost nog al tijd 10 miljoen lire of ruim 15.000 gulden. Zelfs de rondborstige Gian- franco Ferré vindt het de ge woonste zaak van de wereld dat vrouwen een figuurtje hebben (en houden) om door een ringetje te halen. Ferré is onder de indruk van Capri en laat zijn indrukken van het eiland tot uiting ko men in de wuivende belijnin gen en de aquakleuren van zijn collectie. Zijn eerste eigen collectie trouwens, sinds hij in juli de harten van de Fransen en tegelijk de Gouden Vinger hoed veroverde voor zijn cou- ture-creaties in huize Dior. Enkellange plissérokken van grijze crêpe-de-Chine en bij passend jasje van organza wap peren in de wind (die kunst matig vanachter de coulissen waait). Een sjaal wuift mee, maar wordt op zijn plaats ge houden door een zijden anjer, zo groot als een bloemkool. Opvallend zijn verlakte tricots met het aanzicht van python schubbetjes en bedrukkingen met 'musts' van het seizoen, namelijk horloges, pennen en aanstekers. En voor op het strand losse pyjama-ensembles en doorknoopjurken in de streepjesstof van ligstoelen. Wie zich vanaf het strand naar een hups tuinfeest moet rep- MOSKOU In de chao tische nadagen van het Russische tsarenrijk slaagde de monnik Ras- poetin er in zich een on gekende machtspositie te verwerven. Waarschijn lijk dank zij de toen heer sende verwarring, de on zekerheid en de dreiging van een crisis. In dergelij ke situaties ontstaat een grote belangstelling voor het buitenaardse en het paranorrriale. Zo bezien is de onvoorstelbare populariteit van de psycho therapeut Kasjpirovski, die op de Russische staatstelevisie sé ances gaat beleggen, een zeer onheilspellend teken. Op vra gen daarover heeft deze klei ne, fel kijkende en zeer zelf bewuste vijftiger echter een helder antwoord. „Ik ben al 27 jaar op deze manier bezig, maar ik heb nooit de kans ge kregen om met mijn werk in de openbaarheid te komen. Psychotherapie werd lange tijd door de officiële Sovjet wetenschap tegengewerkt. Pas de laatste tijd is dat taboe in het kader van de glasnost doorbroken. De televisie is voor de psychotherapie het medium bij uitstek". Kasjpirovski is in de ogen van velen een godheid. De diepe eerbied die men allerwegen voor hem koestert bevalt hem zichtbaar; lijkt zelfs zijn voor naamste drijfveer. Want veel geld heeft hij er, naar eigen zeggen, nog niet mee ver- Van psoriasis tot incontinen tie, van onvruchtbaarheid tot kanker: er is geen ziekte te bedenken waartegen Kasjpi rovski niet met succes zijn bij zondere gave heeft aange wend. Hoewel hij nadrukke lijk zegt dat het niet uitslui tend een gave is: „Ik ben een vakman, een hoog gekwalifi ceerde psychiater. En ik ben een harde werker". Met andere woorden: veel van wat hij doet is waar schijnlijk in vakkringen in het Westen allang bekend. En daarom is het voor westerlin gen ook niet zo indrukwek kend te zien, dat in een volle zaal tientallen mensen in trance geraken, ronddraaien de bewegingen met het hoofd maken en langzaam met hun armen boven hun hoofd heen en weer zwaaien. De tientallen getuigenissen van wonderbaarlijke genezin gen (nooit tijdens de seance zelf overigens) komen ook al bekend voor. Maar in Rus land, waar de psychotherapie altijd in een half-ondergrond- se sfeer heeft gezeten, is dit alles gloednieuw en onbegrij pelijk. Zijn meest indrukwekkende stunt was dat hij vanuit de stad Kiev door middel van een tv-verbinding twee vrou wen op de operatietafel in Tbilisi zodanig hypnotiseerde, dat ze zonder verdoving de operatie konden ondergaan. De filmbeelden daarover zijr. inderdaad frappant. Terwijl de chirurg aarzelend het mes in het lichaam zet, kijkt i van de vrouwen met vredige, ontspannen blik in de lens van de camera en zingt zij een kinderliedje. Voortaan zal Kasjpirovski om de veertien dagen op zondag avond via de staatstelevise zijn miljoenenpubliek mogen bespelen. Pér uitzending zal hij telkens een andere doening behandelen. Persoon lijk zie ik uit naar zijn anti rookséance. Ik zal de eerste zijn om me in het koor van zijn bewonderaars te scharen als hij op dat gebied, waar ik zelf al de strijd heb opgege ven, een doorbraak ten goede kan bewerkstelligen. ALEXANDER MUNNINGHOFF pen, houdt de zwarte shorts en het dito zonnetopje aan en knoopt laagjes plissé soleil op de heupen die erom vragen de Lambada te dansen. Zo'n rok blijft immers vooraan open. In de Mila Schöns-collectie draait alles om cirkels. Dat be tekent grijze tailleurs met ge- plisseerde zonnetjes op de heu pen, met ronde heuppasjes van plissé soleil en bolerojasjes met afgeronde banen. Ook de navy-stijl bij Mila Schön. De vrouwelijke kapi tein draagt dan gouden shorts en een blouse van blauwe voi le met grote witte noppen. Als de driemaster aanlegt in ro mantisch Engeland, worden de roomwitte en perzikkleurige broekpakken van boord ge bracht. Te dragen met breed gerande rieten kanthoeden om het zonlicht te filteren. In een Afrikaanse haven kleedt de capitana zich vlug om en draagt voortaan een voile met weelderige junglebe drukkingen. Geknoopte pareo- jurken en blote-schouder-sari modellen, of zo'n rimboebroek met een gouden beha en de fa meuze schakelceintuur. Vandaar wordt er koers gezet naar Nice, wanneer de mimosa in bloei staat. De dame loopt er fleurig bij in een pakje be staande uit een smal rokje met zwart-groene mimosabedruk king en een knalgeel jasje met wespetaille. Bij maan- of kaarslicht wedijveren irisse- rende jurken en sjaals in dé- gradétinten van ultramarijn tot parelmoerblauw met de glinstering van de oceaan. LILY ARMON PRAAG De secretaris generaal van de commu nistische partij van Tsjechoslowakije, Milos Jakes, is bezorgd over de recente ontwikkelingen in Hongarije en Polen. Hij is niet van plan snel hervor mingen door te voeren in eigen land, zo liet hij we ten bij de opening van een tweedaagse zitting van het centraal comité van de Tsjechoslowaakse partij. „Wij kunnen niet onverschil lig toezien hoe het socialisti sche systeem wordt onder mijnd in bevriende landen", zei Jakes. „Wij letten dan ook erg goed op en trekken onze lessen. Maar dit betekent niet dat wij onze eigen positie op geven aan anti-socialistische krachten, dat wij toestaan dat de partij ook maar iets van haar invloed verliest". Jakes sprak deze woorden in de week nadat de Hongaarse communistische partij was op geheven en opging in een nieuwe Socialistische Partij, die streeft naar een meerpar- tijensysteem en een vrije markteconomie. Over de veranderingen in de Sovjetunie zei Jakes dat de „nieuwe realiteit" in dat land „twijfel heeft gezaaid onder de leden en functionarissen" van de Tsjechische partij. „De ont wikkeling in de Sovjetunie, zoals die onlangs is geschetst door kameraad Gorbatsjov, verloopt niet van een leien dakje". Maar hij voegde daar aan toe dat een goede samen werking met Moskou voor zijn land van het grootste belang blijft. Jakes besteedde in zijn rede ook aandacht aan de stroom Oostduitsers die via de West- duitse ambassade in Praag naar het Westen vluchtte. Hij sprak van een „campagne van de Bondsrepubliek tegen de DDR", die hij een „gevaarlij ke, in de grond revanchisti sche tendens" noemde. Brit opgepakt met twee kilo zuiver uranium ATHENE De politie van Griekenland heeft een Brit ge arresteerd die - ondanks een verbod op die handel - twee kilo zuivere uranium probeer de te verkopen aan de directie van het centrum voor nucleair onderzoek 'Democritos' in Athene. De 41-jarige arrestant zou de twee pakjes van een kilo elk hebben gekregen van een man uit Zuidafrika. Deze man vroeg hem naar Libië te gaan om de nuclaire brandstof te verkopen. De Brit kwam bij het Griekse instituut terecht omdat hij de exacte samenstel ling van het produkt wilde weten. Een kilo uranium kost ongeveer vierhonderd miljoen guide COLOMBO Op Sri Lanka zijn de afgelopen twee da gen minstens 35 mensen gedood, aldus militaire zegs lieden. Sommige berichten spreken over meer dan tachtig doden. Ondertussen bereidt de regering van president Ranasinghe Premadasa een vredesconferen tie voor. De Srilankaanse regering wil met circa twintig politieke par tijen praten over een oplossing voor de etnische conflicten, die de afgelopen twee jaar al aan meer dan vijfduizend men sen het leven hebben gekost. Premadasa is bereid een voor stel van de oppositie te overwegen om het parlement te ont binden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Gemid deld worden er de laatste tijd op Sri Lanka dertig mensen per dag gedood. Het geweld zou vooral van de kant komen van het linkse Singhalese volksbevrijdingsfront en van pro- regeringsmilities. De meeste lijken worden half verkoold langs de kant van de weg gegooid. (ADVERTENTIE) 5-daagse luxe touringcarreis Vertrekdatum: woensdag 25 oktober U verblijft in hotel Du Commerce, gelegen aan het begin van de voetgan gerszone. Het verblijf is op basis van half pension met 's avonds een 4-gangen menu! Uw kamer heeft douche en toilet. 7nc7usj'e/«welkomstdrankje «excursies naar Luxemburg stad, Vianden, Echter- nach en het Mullerthal «afscheidsdiner TELEFOON 070-190882 Exclusief mlunches «evt. entreegelden- ■verzekeringen .2»sijthoff pers Koerswijziging SED staat onder invloed van stakingsdreiging (vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN D koerswijziging van het po litburo van de Oostduits communistische part (SED) bleek gisteren ti; dens een uitzending va het televisieprogramm Aktuelle Kamera. Daarii werd bekend gemaakt da de SED binnenkort me hervormingsvoorstellen zal komen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8