Financiële chaos in Sovjetunie „Bouw in vrije sector zal flinke klappen oplopen" 7 Beurs van Amsterdam ÉCONOMIE CeidócSotvtcmi DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Meeste ondernemers bellen anoniem naar ^belastingtelefoon iEN HAAG De belastingtelefoon roor ondernemers denkt deze week •irca 1500 telefoontjes te ontvangen. |n de eerste vier weken van zijn be- itaan zijn de veertien medewerkers ran de ondernemerstelefoon nog niet iverbelast geweest, aldus een woord- roerder van het ministerie van fi- ïanciën. Er is nog capaciteit over. In Ie eerste week kwamen er duizend elefoontjes binnen, de tweede twee- luizend, vorige week circa 1200 en leze week gemiddeld 300 per dag. De leeste ondernemers bellen „ano- De meest gestelde vragen en Ie antwoorden staan op Viditel, toe- ;angsnummer (ster) 67846. Duitse Philips uit rode cijfers HAMBURG De Duitse Philips-bedrijven zullen na twee verliesjaren het nu lopende, verkorte boekjaar „met zekerheid" met winst afsluiten. De omzet van de Allgemeine Deutsche Philips Indus trie, die binnenkort verder zal gaan onder de naam Philips GmbH, is vooral sinds de Internationale Funkausstellung in Berlijn weer sterker gestegen, ter wijl de prijsdaling bij de consumentengoederen is afgenomen van 6 naar 4 procent. Algemene douanestaking PARIJS De Federatie van vakbonden voor over heidspersoneel in Frankrijk heeft voor vandaag een al gemene douanestaking aan gekondigd. De staking volgt op langzaam-aan-acties van de Franse douane, die al se dert 2 oktober gaande zijn. De acties zijn het gevolg van een loonconflict tussen de douane en de Franse overheid. Ook het Neder lands vrachtverkeer onder vindt grote hinder van de acties. NOB Wegtransport overweegt een kort geding aan te spannen tegen de Franse staat. Bedrijfs journaal Rabo per satelliet EINDHOVEN De Rabobank gaat in 1990 live via een satelliet interne bedrijfs- journaals uitzenden naar een aantal vesti gingen in Nederland. Het betreft een ex periment van twee maanden waarvoor 1 miljoen gulden is uitgetrokken. De bedoe ling is om in maart en april 1990 vier och tenden per week dertig plaatselijke vesti gingen en een aantal hoofdkantoren een kort journaal te presenteren. Doel is het personeel beter te informeren en aldus de kwaliteit van de dienstverlening te ver hogen. Mochten de resultaten gunstig zijn, dan zal deze vorm van communicatie in 1991 blijvend worden ingevoerd. Vrouwen BIC zonder prikklok weer aan het werk ROOSENDAAL De 22 vrouwelijke werknemers van balpen- en aanstekerproducent BIC Benelux in Roosendaal zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan Na vier uur onderhandelen tussen dis trictsbestuurder Merlijn van de Dienstenbond FNV en de directie van BIC zijn gisteravond alle eisen van de vrouwen ingewilligd. De vrouwen hebben drie dagen lang gestaakt voor een betere rechtspo sitie. Alle rechtsongelijkheid en discriminatie tus sen mannen en vrouwen in het Roosendaalse be drijf worden ongedaan gemaakt. De vrouwen krij gen dezelfde pensioenregeling als hun mannelijke collega's. De prikklok, waarvan alleen de vrouwe lijke produktiemedewerkers gebruik moesten ma ken, verdwijnt. Huisarts en tandartsbezoek zal niet meer op het salaris van de vrouwen worden ge kort. Verder hebben zij de toezegging dat op korte termijn onderhandelingen beginnen tussen directie en de FNV over een cao. VD wil beurs- "belasting op Jjl januari afschaffen I (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG Het liberale 'weede-Kamerlid Frank de rave wil dat de beursbelas- ;ing per 1 januari aanstaande kvordt afgeschaft. De VVD'er leeft dit voorgesteld in een nitiatief-wetsontwerp dat hij ;isteren bij de Kamer heeft in- ;ediend. Naar verwachting ;an zijn voorstel op brede fcteun rekenen. De fracties van CDA en PvdA hebben zich de afgelopen jaren ook al voor pet afschaffen van de beursbe- (lasting uitgesproken. T)e beursbelasting wordt gehe ven op transacties in aandelen en obligaties. Zij bedraagt 1,2 (iromille van de omzet met een naximum van 1200 gulden per ransactie. Volgens De Grave —ondervinden de Amsterdamse "ieffectenbeurs en de Neder landse economie nadeel van de beursbelasting omdat steeds imeer effectenhandelaren de wijk nemen naar beurzen in het buitenland, waar geen beursbelasting wordt geheven. Als de beursbelasting wordt afgeschaft zal dat de Neder landse schatkist circa 90 mil joen gulden aan inkomsten per jaar schelen. Deze tegenvaller zal echter deels worden ge compenseerd doordat de han del aan de Amsterdamse effec tenbeurs weer zal toenemen en dus ook de winst- en in komstenbelasting voor de staat zal stijgen, zo meent De Grave. Bovendien moet het afschaf- Ifen van de beursbelasting vol gens hem worden gezien als een vorm van lastenverlich ting voor het bedrijfsleven. Een deel van de reeds geplan de lastenverlichting voor de komende jaren is hiermee dus al ingevuld. PPG Heilige mogelijk naar Drager ZOETERMEER Het ziet er naar uit dat PPG Heilige te Best wordt overgenomen door Drager Nederland te Zoeter- meer. Als de onderhandelin gen tot resultaat leiden, is een I herstructurering noodzakelijk waardoor het personeelsbe stand in Best moet worden te ruggebracht van 132 naar circa 65 medewerkers. Drager i werkt reeds vele jaren samen met PPG Heilige op het gebied van patientenmonitoring. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WEER PECH VOOR DUIZENDEN WONINGZOEKENDEN DEN HAAG Tiendui zenden woningzoekenden in Nederland worden voor de zoveelste keer met bot te pech geconfronteerd. Net nu zij hun hoop had den gevestigd op de rela tief goedkopere huizen die tegenwoordig ook in de vrije sector worden ge bouwd, is er weer eens een kink in de kabel ge komen. Met' de bouw van vrije-sectorwoningen in ons land is het vorig jaar namelijk zó goed gegaan, dat iedereen lijkt te ver geten dat het binnen de kortste keren slecht dreigt te gaan. Deze schijnbare tegenstelling maakt dat de woningmarkt, die toch al krap is, flinke klap pen zal oplopen als er niet tij dig maatregelen worden genó- men. „Het aantal te bouwen vrije sectorwoningen zal dan worden gehalveerd", zo ver wacht onderzoeker drs. J. Co- nijn, verbonden aan de Tech nische Universiteit van Delft. Uit een rapport dat Conijn en zijn collega dr. P. Boelhouwer hebben opgesteld in opdracht van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting (NIROV) blijkt dat de situatie voor de vrije sectorbouw helemaal niet zo rooskleurig is als menigeen verwachtte. Na het topjaar 1988, waarin de vrije sector een historisch hoogtepunt bereikte met een aantal van 53.000 nieuwe wo ningen, is de klad in de bouw gekomen. „De spectaculaire groei is met name te danken geweest aan economische fac toren, zoals de gedaalde hypo theekrente en de zeer gema tigde ontwikkeling van de bouwkosten", zegt Conijn. „Dat maakt de markt uiterst gevoelig. De rente is aan het stijgen. Als de hypotheekrente oploopt naar 9% en de lonen en bouwkosten groeien, zal binnen enkele jaren heel wat minder worden gebouwd". Dieptepunten De vrije sectorbouw is altijd onderhevig geweest aan de economische ontwikkelingen. Hoogtepunten werden gemak kelijk gevolgd door dieptepun ten, zoals in 1982, toen slechts zesduizend vrije sectorwonin gen werden gebouwd. Het Met de bouw van vrije-sectorwoningen is het zo goed gegaan, dat het aantal dat nog moet worden gebouwd vermoedelijk zal worden gehalveerd. foto: sp aantrekken van de economie maakte 1988 tot een topjaar waarin de helft van de wo- maakte zich nog zorgen over de vrije sector. In die sfeer schreef staatssecretaris Heer- ma zijn, overigens nog niet door de Kamer aangenomen, nota 'Volkshuisvesting in de jaren Negentig'. Daarin staat dat het aandeel van de vrije sector in de nieuwbouw ten minste 50% moet blijven. In middels geeft ir. C. Vriesman, directeur coördinatie bouwbe leid van Heerma's departe ment, toe dat dit percentage niet meer haalbaar is. Volgens Vriesman en de on derzoekers Conijn en Boelhou wer moet de vrije sector op een gezonde manier in stand worden gehouden omdat het een welkome aanvulling is op de verziekte huizenmarkt. Maar Conijn en Boelhouwer hebben een aantal scheve trekjes aan de vrije sectorbouw ontdekt. Van de spreiding over Nederland klopt niet veel. Zo worden vrije sector woningen vooral gebouwd in het midden van de Randstad. Leiden (41% van de nieuw bouw), Gouda (43%) en de re gio West-Utrecht (39%) zijn de uitschieters. Buiten de Rand stad springen Amersfoort (36,7%) en het westelijk deel van de Veluwe (39%) in het oog. In Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht (gemid deld 18%) wordt daarentegen weinig in de vrije sector ge bouwd. Conijn: „Dit is in strijd met het verstedelijkingsbeleid van de overheid. Vrije sector bouw zou juist in en om de grote steden moeten plaatsvin den en niet zoals nu gebeurt in kleinere plaatsen en landelijke gebieden". Turbulent De rijksoverheid bemoeit zich zelden of nooit met de vrije sector In de jaren tachtig ge beurde dat twee keer: in '83, toen de invoering van de pre- mie-C-regeling (een eenmalige uitkering voor de koper) een enorme stimulans betekende, en vorig jaar toen de premie- B-regeling werd afgeschaft. „We gaan turbulente tijden te gemoet", denkt drs.ing. S. de Graaf, voorzitter van de Vere niging van Nederlandse Pro jectontwikkeling Maatschap pijen (NEPROM). „Het is zeer te betreuren dat de grote ste den zo weinig aan vrije sector bouw doen. Aan de renteont wikkeling kan niemand iets doen, maar ik wil wel de over heid ernstig waarschuwen. Het rijk mag geen gekke belasting- trucs uithalen voor huizenbe zitters, want dat werkt als een psychose op de markt. Daar naast dient de regering de rentestand in de gaten te hou den en de subsidiemogelijkhe den aan te passen. De rente verhoging van het afgelopen weekeinde heeft al enorme ge volgen voor de premie-A-rege- ling. Ineens 'geldt voor aspi rant-kopers een aanvullende inkomenseis van zes- tot ne genduizend gulden. Dan ver lies je een hoop klanten, want dan kom je in een doelgroep Annexatie Conijn en Boelhouwer advise ren de uitbreiding van het ste delijk gebied, zodat er meer ruimte komt voor bouwplaat sen. De kans dat dit gebeurt is echter bijzonder klein, omdat het feitelijk de annexatie van randgemeenten betekent. Dat ligt in bestuurlijk Nederland zeer gevoelig: De onderzoekers realiseren zich dat en dragen als alternatief aan dat in ieder geval veel meer rekening wordt gehouden met de wen sen van het publiek. Verder pleiten zij er voor dat op ge westelijk niveau overeenstem ming wordt bereikt over het te voeren beleid, zodat stedelin gen met lage inkomens ook toegang tot de randgemeenten krijgen. Ook de provincies kunnen volgens Boelhouwer niet passief blijven: „Zij moeten op korte termijn dui delijkheid scheppen over de locaties waar kan worden ge bouwd". Somberheid is dus troef. Des ondanks is topambtenaar Vriesman „blij" met het rap port van de TU Delft. Hij zal zich gaan „bezinnen" op een bouwbeleid dat is gericht op een gelijkmatige produktie. „De discussie over de vrije sec torbouw is nieuw leven inge blazen. Het belang van het on derzoek is dat het de gevoelig heid van een aantal zaken aantoont. Het is hoog tijd dat wij óns gaan buigen over de rol van overheid en bedrijfs leven in de vrije sector". ROB SEBES Omvlaggen van vissersschepen gemakkelijker LUXEMBURG Het Europe se Hof in Luxemburg heeft gisteren in een snelrechtproce dure een Britse wet buiten werking gesteld die het om- vlaggen van vissersschepen moest bemoeilijken. Voorzitter ing. Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond ver wacht dat het voor Nederland se vissers nu gemakkelijker wordt hun schepen onder bui tenlandse vlag te brengen. De vangsten van de omgevlagde schepen worden afgetrokken van de vangsthoevelheden (quota) van het land waar het schip is geregistreerd. Vrouwen soms onderbetaald in winkels DEN HAAG Ongeveer tien procent van het vrouwelijk personeel in de detailhandel verdient gemiddeld zes pro cent minder dan mannelijke collega's met dezelfde functie. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid on derzocht zaken waar minimaal tien mensen werken. Daar werken ongeveer evenveel vrouwen als mannen. De on dernemers die vrouwelijk per soneel minder betalen dan mannen met hetzelfde werk handelen in strijd met de wet Gelijk Loon. EG opent nu al deuren voor Polen en Hongarije STRAATSBURG De Euro- pese Commissie heeft gisteren voorgesteld alle belemmerin gen die in de Europese Ge meenschap bestaan voor in voer uit Polen en Hongarije uit de weg te ruimen. De com missie had eerder verklaard de belemmeringen geleidelijk aan op te willen ruimen. Voor Polen zouden zij eind 1994 zijn verdwenen, voor Hongarije een jaar later. De commissie wil nu echter dat produkten uit beide landen per 1 januari vrij de gemeenschap in kun nen. De Europese Commissie is onder de indruk van de snelle hervormingen in Polen en Hongarije. Die mogen niet worden bedreigd door een eco nomische crisis. KAASMARKT WOERDEN - De aange voerde 38 partijen brachten voor 1e kwaliteit een prijs op van f 9.10-9,35 per kg. voor extra plus zware kwaliteit werd tot 10,40 betaald en voor boe- renleidse 11,10. De handel was goed. I MOSKOU Michail Gor- Ibatsjov ziet zich de laatste j maanden telkens weer ge confronteerd met een feit dat de communistische ideologie graag zou willen ontkennen: geld is be- i langrijk. Als de financiële orde in de Sovjetunie niet wordt hersteld zal het sy- 'steem, en daarmee de pe restrojka en glasnost, I ineenstorten. De toch al vrij oppervlakkige plannen voor economische verbeteringen worden op alle fronten in de war gestuurd door een enorme financiële chaos in de Sovjetunie. Er is te veel geld in omloop, de lonen zijn te hoog en vaste prijzen heersen tegen een achtergrond van onderdrukte inflatie. Gor- batsjov en zijn economische adviseurs blijven prijshervor- mingen nochtans opschorten. Internationaal gezien wil de Sovjetunie een sleutelrol spe len in de wereldhandel. Behal ve trendy horloges en kleren bedrukt met cyrillische letter tekens heeft de Sovjetunie de westerse consument echter weinig te bieden. Natuurlijk kan zij voortgaan met wapen- leveranties tegen harde valuta aan Derde-Wereldlanden. Maar dat is niet de manier om in de gunst te komen van het Westen en economische hulp te krijgen. Gorbatsjovs binnenlandse aan zien heeft erg te lijden van de financiële puinhoop waarin de staat verkeert. De Sovjetbur gers geven steeds meer uiting aan hun verontwaardiging over het gebrek aan elemen taire artikelen als zeep en luci fers. Hoewel de nationalitei tenkwestie elk ogenblik tot een uitbarsting kan komen (en milieurampen een reële drei ging vormen), is „probleem nummer één", volgens een Kremlinadviseur, de desas treuze financiële toestand van de Sovjetunie. Kern van het probleem is het overweldigende begrotingste kort van de Sovjetunie, dat vo rig jaar officieel nog niet eens bestond. Toen Boris Gostev, de toenmalige minister van fi nanciën, oktober vorig jaar meedeelde dat er voor 1989 een begrotingstekort was van 36 miljard roebel, reageerde de Opperste Sovjet met ontzetting en ongeloof. Het was de eerste keer sinds de Tweede Wereld oorlog dat de regering geen begrotingsoverschot kon opte kenen. Onthutsing De onthutsing werd nog groter toen Leonid Abalkin, een vooraanstaand Russisch eco noom, begin dit jaar onthulde dat het begrotingstekort nog veel groter was dan eerst ge zegd het zou dichter bij de 100 miljard roebel liggen, 11% van het bruto nationaal pro- dukt. Als percentage van het bruto nationaal produkt doet het Russische begrotingstekort het Amerikaanse - minder dan 4% Van het bruto nationaal produkt - in het niet zinken. Inmiddels wordt een bedrag genoemd van 120 miljard roe bel, 14% van het bruto na tionaal produkt. Zoals bleek heeft de Sovjet- regering jarenlang haar bud getten overschreden en deze praktijk versluierd door, net als sommige louche westerse kapitalisten, twee boekhoudin gen te voeren; een grote klap voor de socialistische ideologie. Aan het einde van de jaren ze ventig werden de staatsbedrij ven steeds minder produktief. Dat scheelde de staatskas aan zienlijk in inkomsten, waar door Gosbank, de staatsbank, onder grote druk kwam te staan. Lenin had immers ver kondigd dat het monolitisch banksysteem het „skelet van de socialistische maatschappij" moest zijn en dat Gosbank de verantwoording droeg voor de economische produktie van de Russische ondernemingen. In plaats van de hoge bureau craten te vertellen dat de staatsbedrijven met verlies draaiden, koos Gosbank er voor de staatsbedrijven kapi taal voor te schieten waarmee deze hun vereiste bijdrage aan' de staatsbegroting konden le veren. Feitelijk ging de Sovjet- regering leningen aan met zichzelf via Gosbank en no teerde deze als inkomsten op de staatsbegroting. De chronische tekorten mogen dan niet waarneembaar zijn geweest in de jaarverslagen, ze misten hun uitwerking op de Sovieteconomie niet. Opval lend was bijvoorbeeld de ster ke stijging van de lonen. In een poging de produktie op te voeren gebruikten de staatson dernemingen de kredieten van Gosbank om de arbeiders door middel van premies tot grotere prestaties te dwingen. Dit had echter niet het beoogde effect: het besteedbaar inkomen nam toe maar de produktie stag neerde. De verrijkte arbeiders begon nen luxe consumptiegoederen te kopen, die steeds betaal baarder werden omdat de prij zen vast bleven. Omdat de kloof tussen lonen en produk tie steeds groter weid als ge volg van de Gosbankkredie- ten, en meer en meer Sovjet burgers de vereiste roebels konden neertellen om televisies, stereosets en auto's te kopen overtrof de vraag naar luxegoederen al snel het aanbod. Als gevolg» van de monetaire wanverhouding raakten ook meer alledaagse goederen uit verkocht, zoals kinderschoe nen en huishoudartikelen. Hoe rijker de Russische arbeiders werden, hoe minder er te koop was. De mensen konden hun geld niet meer uitgeven en be gonnen het noodgedwongen op te potten. Deze financiële zwendel is nu al tien jaar lang gaande. Maar de tolerantie van de arbeiders is op. Papiergeld kan groente en vlees niet vervangen. De boodschap van de Siberische mijnwerkers in juli was duide lijk: geen zeep, geen werk. Hoe verbeterd? Gorbatsjov en de Opperste Sovjet zien zich nu voor de vraag geplaatst hoe de situatie verbeterd kan worden. In de traditie van de onhaalbare vijfjarenplannen hebben ze zich het niet minder onhaalba re doel gesteld het begrotings tekort tegen 1990 met de helft te verminderen door ofwel te bezuinigen ofwel de inkom sten te vergroten. Valentin Pavlov, de nieuwe minister van financiën, heeft aangekondigd dat de Sovjetu nie bereid is de militaire uitga ven terug te brengen. Deze be zuiniging levert echter maar 6 miljard roebel op. Waar moeten de andere 54 vandaan komen? Van de inkomsten, kennelijk. Pavlov heeft aangekondigd belasting te gaan heffen op in komens die drie keer hoger zijn dan het gemiddelde inko men in de Sovjetunie. Dit zal waarschijnlijk echter niet veel meer dan 2 miljard roebel op leveren. Nog 52 te gaan. Als totale ommezwaai in het financieel beleid zijn Gorbats jov en zijn adviseurs op het idee gekomen regeringsobliga- ties uit te geven om geld bijeen te brengen. De prijs die hier voor betaald moet worden is echter dat het Kremlin óver het rentepercentage van Gos bank, waar de meeste spaar gelden vastzitten, moet gaan om de obligaties aantrekkelijk te maken voor de burgers. De Sovjetunie heeft nu de hulp ingeroepen van Alan Greenspan, één van de meest vooraanstaande financiële ex perts van het Westen. Hij zal de Sovjetunie adviseren hoe zij prijshervormingen kan invoe ren zonder een hyperinflatie op gang te brengen. Wat hij de Sovjetunie niet kan vertellen is hoe zij straatrellen kan voorkomen als de voedselkos- ten en woonlasten stijgen. Naar verluidt overweegt Gor batsjov nu grote aantallen westerse consumptiegoederen in te voeren en deze met enor me winst te verkopen. Dit heeft een dubbel voordeel: het geld op de bank of onder de matrassen komt weer in om loop en het kan de staat biljoe nen opleveren. Momenteel gaan in het Westen stemmen op dat de Sovjetunie het meest gebaat zou zijn bij het instellen van een roebel- goudconvertibiliteit. De uitgif te van geld is dan direct af hankelijk van de hoeveelheid goud die de staatsbank bezit. Een zeer drastische methode die voor het laatst in Engeland werd toegepast aan het einde van de jaren twintig. DR. JUDY SHELTON (c) The Times, Londen Noteringen van donderdag 12 oktober 1989 (tot 10:45 uur) 88/7.50 88/2.80 86/87 5% st 157.30 27/4 46.70 8/8 166.70 20/9 59.30 17/8 95-20 8/8 182.0011/10 160.50 21/6 74.4019/4 80.3026/9 61.005/6 140.00 13/9 142.50 2/6 83.00 8/9 51.50 8/9 40.90 3/1 113.70 134.30 141.20 113.40 132.50 140 40 113.40 131.50 140.40 88 4.- 2 V/. st a 87/88 1.80 78 4.40+5% st. 88/1.- 88/4.29 88/3.20 88 1.95 88/2.44 88/3.12 121045 okt 89 61.5012/6 154.30 13/9 74.50 8/9 286 00 17/8 98.30 9/10 108.00 19/4 337.50 22/9 151.80 26/6 50.104/10 114.0011/9 82.85 23/5 114.4011/9 62.50 28/8 44.90 25/9 162.7025/8 116.50 26/9 51.105/5 99.409/8 53.301/8 115.00 2/1 57.102/1 61.50 20/3 51.6012/10 105.102/1 115.60 6/2 62.20 2/3 28.302/1 322018/7 11080 24/5 72.301/2 80.503/1 77.0011/1 67.0020/3 41.60 20/1 45.7011/1 113.90 3/1 58.00 17/5 188.00 2/1 52.706/1 78.00 2/1 277.00 2/1 103.7011/1 34.102/1 97.102/1 78.202/1 92.40 2/1 60.30 31/5 25.802/1 163.70 164.00 164.00 56.60 56.30 56.30 84.00t 83.70 63.90 179.50 177.90 178.00 123.30 122.00 120.001 254.50 253.50 253.00 34.80 34.90 Slotkoers woensdag 11 oktober grotsch c 154.0 gti hold hagemeyer vk 62.00 61.90 aalberts ad hold c ahrend gr c 282.00 280.00 air hol c - 37.00 abn pr aot bam groep batenb.beh. 21.20 21.50 6.50 6.60 38500 - 108.00 105.50 11100 111.00 5000 50.00S 112.00X 111.50 88 80 88.30 160.50 159.50 120.00 118.00 370.00 370.00 sr druk 411.00 411.00 braai bouw 51.50 51.50 bredero 25.00 ONG bredero c 23.00 ONG breevaslc 20.60 20 80 burg heybr 3700.00L 3700.001 calvé 1027.00 1022.00 calvé c 1027.00 calve pr 830.00 center pa 840.00 ckk 115.00 daimindo c 353.50 cont.beh. 22.80 76.50 75.70 9.50 9.30 moeara cop 16040.0 moeara wb 17035.0 vd moolen 35.00 mulder bosk 85.00 multihouse 11.10 sphinx c 130.30 staal bank c 25.10 stad rott c 45.30 telegraaf c 93.30 text twenthe 335.00 tulip comp 53.20 h» kabelh c 168.00 ubbink 104.00 unilever 156.00 1125.00 112.00 104.00 ver.glas nb 339.00 339.50 vnu 7 pr 21.30 v.trans.hyp. 600.00B - vosk stev c 67.00 68.50 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 24550 - 25050 24650 - 25150 onbewerkt 310- 380 310-3 bewerkt 26650 26750 bewerkt 420 Enthousiaste beursgang Air Holland AMSTERDAM De intro- ductie van de aandelen Air Holland viel gisteren in een wat ongemakkelijk beurskli- maat Tegen het middaguur marcheerden 37 stewardessen het balkon boven de beurs- vloer op, aangemoedigd door een enthousiast beurspubliek dat de dames luidkeels toeriep dat de handel omhoog moest. De wens bleek echter de vader van de gedachte want de aan delen brachten na enig loven en bieden niet meer op dan de emissieprijs van ƒ37 en deze prijs bleef de hele verdere dag gehandhaafd. Anders ging het met de falcons die van het niet-officiële deel van de pa- rallelmarkt naar de oticicieie markt verhuisden. Deze stuk ken verlieten de markt met een achteruitgang van 6,50 op 133. De aandelen Air Hol land nestelden zich overigens op de derde plaats van de om- zetranglijst. Er ging voor 42,8 miljoen (dubbeltelling) om. Verliezers bij de hoofdfondsen waren onder meer Koninklij ke Olie (min 1,20 op 147,20), Hoogovens (min ƒ2,30 op ƒ93,30), Akzo (min ƒ1,60 op ƒ141,20), Elsevier (min ƒ2 op ƒ78,60), CSM (min 2 op 75), Fokker (min 2,20 op 47,60) en Borsumij (min ƒ3,50 op 123,30). Op de obligatiemarkt kwam de nieuwe 7,5 procent staatsle ning op 100,4 in de notering tegenover een uitgiftekoers van 100,9. In het grijze circuit was dinsdag nog 100,65 be taald. In ae nieuwe lening ging meteen al voor meer dan 1 miljard, ongeveer de helft van de totale obligatie-omzet. De meeste andere staatslenin gen lieten gemiddeld 0*3 punt liggen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7