„Het waren gewoon mensen op een bankje" VIDEOPRIMEUR HP DIT MOET U WETEN VÓÓR U UW CV-KETEL LAAT VERVANGEN Deze UFO is geen weerballon uit de weekbladen I HU Rekenkamer: Behoorlijke controle op subsidie milieu-investering ontbreekt Ernstiger letsels na ongeluk onder invloed S Vaillant DE TIJD d0ENl BINNENLAND SekUcSoutfvni DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINj Ziekenhuizen gaan kunsthuid gebruiken UTRECHT Begin volgend jaar wordt in een beperkt aantal zie kenhuizen gestart met de toepas sing van een nieuwe „kunsthuid" waarmee wonden kunnen worden afgedekt tot ze zijn genezen. De kunsthuid neemt tijdelijk de func ties van de eigen huid over. Ont dekker ervan is dr. E. Lommen, die vorig jaar is gepromoveerd op een proefschrift over dit onder werp. De kunsthuid is inmiddels verder ontwikkeld door een team van de Rijksuniversiteit Gronin gen. de Technische Universiteit Twente en het bedrijf Utermöhlen. De kunsthuid is dit jaar bij patiën ten in Nederland en België getest. DEN HAAG Het Rijk kan nauwelijks controle uitoefenen op de schadevergoe dingen die het bedrijven betaalt ter compensering van gedwongen dure mi lieu-investeringen. Dat is de conclusie van de Algemene Rekenka mer na bestudering van 34 aanvragen voor schadevergoedingen. Twee dossiers op grond waarvan 1,6 miljoen gulden werd uitgekeerd, bleken onvindbaar. Vijftien dossiers boden on voldoende aanknopingspunten om een oordeel te vellen over de juistheid van de toekenning. In drie gevallen werd de schadeloosstelling ten onrechte toegekend. Gemiddeld werd 1,5 mil joen gulden per geval uitgekeerd. Gemeenten en provincies kunnen moeilijk uit de voeten met de regeling voor schadevergoe ding, zo is de Rekenkamer gebleken. Het voor naamste probleem voor hen is aan te tonen dat de kosten door de milieu-investeringen voor het bedrijf beduidend hoger zijn dan voor ver gelijkbare bedrijven en dat daarom hun concur rentiepositie wordt aangetast. Die essentiële toets bleef daarom nogal eens achterwege. Het ministerie van VROM vindt dat de regeling in het algemeen wel degelijk doelmatig werkt. Gemeenten en provincies krijgen een nieuwe circulaire over de regeling en dossiers worden verbeterd, zo belooft het ministerie. UTRECHT Autobe stuurders die bij een onge luk gewond raken hebben doorgaans meer en ernsti ger letsels als ze onder in vloed van alcohol reden dan wanneer ze nuchter achter het stuur zaten. Twee onderzoekers van de Sectie Traumatologie van het Aacademisch Zieken huis Groningen, G. Passies en B. Binnendijk, conclu deren dit in het Tijdschrift voor Sociale Gezondheids zorg. Van de mannelijke autobestuurders die ge dronken hadden, had 55 procent minstens drie soor ten verwondfhgen. Bij de nuchtere slachtoffers was dat 34 procent. Van de groep die alcohol had ge bruikt was ook een groter deel ernstig gewond: 80 te gen 60 procent. Volgens Passies en Binnendijk ra ken autobestuurders veel vaker aan het hoofd ge wond als ze gedronken hebben (76 tegen- 59 pro cent) en lopen ze ook vaker rompletsels op (43 tegen 38 procent). VERDACHTE VAN DRIE MOORDEN IN METRO VAN ROTTERDAM: ROTTERDAM De be handeling van de straf zaak tegen de 29-jarige Rotterdammer, die wordt verdacht van drievoudige moord en een poging tot moord op een metro-per ron, is gisteren door de president van de Rotter damse rechtbank afgebro ken en voor drie weken aangehouden. Zowel de president, mr. J.W. Heyman, als de offi cier van justitie, mr. G.J. Bou- man. als de advocaat van de verdachte, mr. R. Power, vin den het psychiatrisch rapport van twee deskundigen van het Pieter Baan Centrum in Utrecht over de geestelijke ge steldheid van de verdachte te onduidelijk. In het omstreden rapport concluderen psycho loog F. Koenraadt en psychia ter L.J.E. Adriaens dat de ver dachte voor sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet worden gehouden. „Dat wil zeggen nauwelijks toereke ningsvatbaar, dat wil zeggen nauwelijk strafbaar", aldus rechtbankpresident Heyman. De deskundigen hebben een ter beschikkingstelling (TBS) geadviseerd. Maar volgens de rechtbank president wordt die conclusie niet echt gedekt door een bij de man geconstateerde „psy chische ziekte". In het rapport wordt wel gemeld dat de ver dachte op de rand van psycho tisch is geweest. Maar dat is Heyman te vaag, gezien het „zeer zware besluit" dat hij straks moet nemen. Hij wil nu beide deskundigen over drie weken als getuige-deskundi- gen horen. De rechtbank rondde gisteren wel het onderzoek naar de fei ten af, zonder van de verdach te een duidelijk antwoord te krijgen over zijn motief. Rechtbankpresident mr. Hey man aan het einde van het verhoor: „Ik vraag het nog één keer. Het blijft zo'n compleet onbegijpelijke tragedie". Maar opheldering bleef uit. De man stak op 6 maart van dit jaar op het metrostration Zuidplein in Rotterdam met een mes op vier vrouwen in. Twee vrouwen van 16 en 22 jaar overleden ter plaatse. Een 30-jarige vrouw overleed een dag later in het ziekenhuis. Het leven van een vierde vrouw kon door snel operatief ingrijpen worden gered. Zwarte magie De verdachte beging zijn mis drijven vier maanden nadat hij uit de gevangenis was ont slagen waar hij een straf had uitgezeten wegens poging tot doodslag op zijn ex-vriendin. Twee keer had hij van dichtbij op haar geschoten, maar het pistool weigerde. „Wat is er in die vier maanden met u ge beurd", vroeg Heyman, die probeerde een mogelijke ver band tussen de verbroken „liefdesrelatie" en het drama op het metrostation boven wa ter te krijgen. „Helemaal niks", was het antwoord. Maar volgens bij de politie af gelegde verklaringen van een zuster en vrienden van de ver dachte en uit door hemzelf af gelegde verklaringen was er wel degelijk iets met hem aan de hand. De man zou onder invloed hebben verkeerd van „zwarte magie", had last van woede-aanvallen en wraakge voelens, hij wilde mensen do den met een pistool en hij wil de zelfmoord plegen. Hiermee door mr. Heyman geconfron teerd, gaf de verdachte ten slotte toe dat hij mensen wilde vermoorden en de hand aan zichzelf wilde slaan. Met een mes gewikkeld in kranten om zichzelf niet te snijden, reisde hij op 6 maart doelloos heen en weer met de metro, afgewisseld met taxi's. Hij had van te voren wat co caïne gerookt en een borrel gedronken, gaf hij op de zit ting toe, na eerder te hebben ontkend ooit hard-drugs te hebben gebruikt. Uiteindelijk kwam hij terecht op het me trostation. „Ik zag mensen op een bankje zitten. Toen ging ik steken en ik bleef steken. De mensen begonnen te schreeu wen. Maar ik bleef ze achterna rennen". „Was er iets bijzon der met die mensen", vroeg de rechtbankpresident. „Nee", ahtwoordde de verdachte, „het waren gewoon mensen op een bankje. Er was niks mee". VOC-schip op ponton Het nagebouwde VOC-schip 'Amsterdam' heeft gisteren zijn eerste vaart gemaakt. Het bijna vol tooide schip voer echter niet zelf, maar werd op een ponton over het Amsterdamse IJ naar een dok vervoerd. Daar zal het worden getest op waterdichtheid en worden afgebouwd. Prinses Margriet zal op 27 oktober de replica dopen. Slijm verdachte mag worden onderzocht MAASTRICHT De Maas trichtse rechter-commissaris heeft vanmorgen toestemming gegeven om bij een verdachte slijm te mogen afnemen. Het vocht is nodig voor een DNA- test die moet aantonen of de 42-jarige man enkele maanden geleden - als clown ver momd - een 16-jarig meisje heeft verkacht. In overleg met het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk zal bekeken wor den of er twee keer slijm zal worden afgenomen. Dit zou de kans op bruikbare resultaten vergroten. Verwacht wordt dat de advocaat van de ver dachte, mr. D. Moszkowicz, beroep zal aantekenen bij de rechtbank tegen de beschik king van de rechter-commissa ris. Onlangs vernietigde de zelfde rechtbank de toestem ming voor een gedwongen bloedproef. Commissie onderzoekt industrieel élan DEN HAAG Een commissie uit de werkgeversorganisaties FME en AWV en het ministe rie van economische zaken on der leiding van prof. dr. A. van der Zwan komt met een „gezaghebbend stuk" over de plaats van de Nederlandse in dustrie. Ook de vakbeweging is in de commissie „Nederland Industrieland" vertegenwoor digd, in de persoon van H. Vos van de Industriebond FNV. ADVERTENTIE WARM WATER, WARM WONEN n HET GRATIS VAILLANT-BOEKüF Vraag het aan door deze bon in een ongetrankeerde envelop le zenden I MERK HUIDIGE CV-KETEL. ÜJ WARM WATER. WARM WONEN De Tocqueville-prijs voor Von der Gablentz DEN HAAG Het Europese Instituut voor Bestuurskunde (EIPA) heeft de Alexis de Tocqueville-prijs toegekend aan de ambassadeur van de Bondsrepubliek in Nederland, Otto von der Gablentz. Dè Westduitse ambassadeur heeft de prijs vandaag, in Maastricht in ontvangst genomen. Het instituut wil op deze wij ze de bijdragen bekronen van Von der Gablentz aan „de moder nisering van de diplomatieke dienst binnen de Europese Ge meenschap" DEN HAAG In de hele wereld wordt sinds enkele dagen gesmuld van be richten uit de Sovjetunie, dat buitenaardse wezens onze planeet met een be zoek zouden hebben ver eerd. Vrijwel iedereen lacht om die verhalen over vliegende schotels of, zoals ze officieel heten Unidentified Flying Ob jects (niet geïdentificeerde vliegende objecten). Maar wie er zeker niet meer om lacht is Willem Heijster uit Ede. Heijster was een scepticus wat betreft dergelijke objecten aan de hemel. Als militair psycho loog, werkzaam bij het minis terie van defensie in Den Haag, zegt hij een man te zijn die staat voor een wetenschap pelijke aanpak en niet gelooft in sprookjes. De waarneming die hij echter deed tijdens zijn vakantie afgelopen augustus in Spanje, hebben zijn mening over het bestaan van UFO's drastisch gewijzigd. Heijster nam niet alleen een UFO waar, maar legde deze ook op video vast. Willem Heijster arriveerde op 10 augustus jongstleden met zijn vrouw en kinderen op de luchthaven van Malaga, waar na het viertal een taxi nam naar het vakantieverblijf in de Zuidspaanse stad Estepona. Vanuit zijn taxi zag Heijster, vlak voordat zij bij hun appar tement arriveerden, dat een groot aantal mensen omhoog stond te kijken naar iets mer kwaardigs dat zich in de lucht afspeelde. Hij pakte zijn video camera en begon nog rijdende te filmen. Eenmaal bij het ap partement aangeland zocht hij een goede stek uit om zijn filmwerk voort te zetten. Veranderende vorm De video van Heijster toont een object dat in de lucht lijkt te zweven zonder van zijn plaats te komen. Wel veran dert 'het' van vorm. In het be gin lijkt het object nog het meest op een schotel. Later doet de vorm meer denken aan een bol, waar op een gege ven moment boven en onder een hap uit lijkt te zijn geno men. Nog weer later scheidt de bol zich in twee helften die in de lucht als het ware oplos sen. Die eerste avond heeft Heijster 'zijn' UFO waargenomen van 's avonds kort na negen uur tot een uur of tien. De avon den erop filmde Heijsters op nieuw de UFO, die op de vi deo-opname in het donker als een knipperende bol of schijf is vastgelegd. Elke avond was het verschijnsel steeds zuidelij ker te zien. De UFO was gedurende de drie weken van zijn vakantie vrijwel elke avond waar te ne men. Maar wat was het nu, een ruimteschip? Een natuur verschijnsel? Heijster heeft er geen verklaring voor. Een maal terug in Nederland kreeg de psycholoog de sterke be hoefte zijn waarneming uit te dragen. Twijfel Een aantal deskundigen heeft de video van Heijster bekeken, en zijn volgens de Edenaar verbijsterd over het waargeno men verschijnsel. Er lijkt geen verklaring voor, of toch De sterrekundige Marcel Hul spas, ondermeer verbonden als redacteur aan het blad Inter- mediar, is één van degenen die Heijsters film met het oog van een vakman hebben beoor deeld. Hulspas stelt in de eer ste plaats dat Heijster zeker geen oplichter is die een inte ressante UFO-vertoning in scene heeft gezet. Hij spreekt van een opmerkelijke waarne ming, maar betwijfelt of het verschijnsel nu echt zo raad selachtig is. „Ik heb het vage vermoeden dat wat Heijster de eerste dag heeft waargenomen, een bal lon is geweest, vermoedelijk een weerballon. En ik ben er van overtuigd dat hij de avon den erop de planeet Venus voor de UFO heeft aangezien". Volgens Hulspas is dit heel goed mogelijk, daar Venus bij helder weer als een duidelijke schijf kan worden waargeno men, overeenkomstg met de waarneming van Heijster. Het in tweeën splijten van het voorwerp tijdens de eerste waarneming, zou volgens Hul spas te verklaren zijn doordat de weerballon uiteen zou zijn gespat, iets wat vaker voor komt. Heijster vindt dat deze verkla ring wat al te eenvoudig voor bijgaat aan het bijzondere van zijn waarneming. „De UFO draaide rond en tijdens de avonden was het verschijnsel al zichtbaar voor er één ster te zien was. Ik denk dus niet dat het de planeet Venus is ge weest. Ik geloof alleen wat ik zie en voor wat ik nu heb ge zien heb ik geen verklaring". RON MAAT SUSKE EN WISKE SAGARMATHA •d Ultgeverlj/Wavery Productions m\ Miljoenenorder voor Nederlandse radar ROTTERDAM Het Rotter damse elektronicabedrijf Ra dio Holland Group heeft een order van ruim zeven miljoen gulden in de wacht gesleept van een Russische rederij. Het bedrijf gaat tweehonderd ra dar-installaties leveren voor binnenvaartschepen. Volgens mevrouw I. Durgé, binnenvaartmanager van Ra dio Holland, is het bedrijf mo menteel in onderhandeling met nog een andere rederij in de Sovjetunie. Uit concurren- tie-overwegingen wilde zij vanmorgen alleen maar kwijt dat het gaat om een groot be drijf. „In Nederland heeft een grote rederij zo'n vijfentwintig' schepen, in Rusland bedraagt dat aantal al gauw duizend", voegde ze er aan toe. De eerste order is vooral tot stand gekomen doordat de re derij zijn schepen wil aanpas sen aan de eisen die in Euro pese landen aan de standaard uitrusting van binnenvaart schepen worden gesteld. BASF VHS 300 Verschaft u, dankzij revolutionaire techniek een avondvullend programma. Geniet maar liefst 5 uur lang van een perfecte beeld en geluidskwaliteit Exclusief voor uw warenhuis Denker of voorbijganger J Handig zo'n typering van de huidige weekbladen door John Jansen van Galen, hoofdredacteur van de Haagse Post. Alles is immers veranderd, VN is niet meer alleen links en Elsevier niet rechts. Maar wat onder scheidt de bladen nu dan wel? De poging van JJvG: „Als De Groene 'de dichter en denker' onder de week bladen is, is De Tijd de wel zijnswerker, Elsevier de pro curatiehouder, Vrij Neder land in de war en HP de verbaasde voorbijganger". (En HN-magazine vermoe delijk de begrijpende domi nee die heeft-ie verge ten). Eens kijken of het klopt. Soms let hij, de voorbijgan ger dus, even niet op de stroom van het verkeer, om dat hij geboeid is geraakt door het patroon van het trottoir, een scheefliggende tegel. Een outsider, een beet je in zichzelf gekeerd en zonder eminent maatschap pelijk nut. Zo vat de hoofd redacteur zijn eigen HP sa men. Voor die tegel kunnen we wel zo ongeveer de hele cultuurafdeling invullen, want wat daar soms instaat - de incrowd van de in crowd. Maar zonder eminent maat schappelijk nut? Het inter view met de Rotterdamse hoogleraar economie Eduard Bomhoff valt daar niet on der. De dwarsligger 'met wie je kunt lachen' heeft naam gemaakt door zijn vlijm scherpe analyses. „Nooit iets controversieels zeggen is misschien de route om com missariaten te verzamelen". Hij constateert ondermeer dit: „Er is een heel gek con trast tussen het huisvestings- en het arbeidsmarktbeleid. Bij huisvesting gaat de zee nooit te hoog, we subsidiëren links en rechts voor bij el kaar tien miljard. Maar in het totale werkgelegenheids beleid steken we maar twee miljard, terwijl het eten veel groter sociaal probleem is". Dichteres Elly de Waard siert de omslag in goeroe houding. HP portretteert haar als de pater familias (watje goeroe noemt) van de Nieuwe Wilden, een van de nieuwe stromingen in de li teratuur. Over een gedicht dat ze voor haar dochter schreef: „Het gaat erover dat de verhouding van de vrou wen onderling door het ver haal van het paradijs, door het geloof, grondig verstoord is. Eva is de schuldige aan de zondeval. Dat betekent dat de Eva's onderling ook niet kunnen sporen. De helft van de wereld bestaat uit schul digen". In de war; daar zit wat in, t is het wel mode te zegg vi dat Vrij Nederland n oi meer is wat het was. De b< r kenbijlage en de kleuren! Et lage zijn praktisch el jg week een apart staaltje jouer nalistiek. De laatste tocce veelal de samenleving in zijn ongekende naakthe Dit keer aan de hand v "j het vuile werk, écht vi Rubbermixer, palingrok loodgieter, kolenboer, p - penreiniger, classificeerd f kippenslachter, schoonn ker van gifschepen. Wat vuil zijn? „Heerlijk", zegt loodgieter. „Heerlijk", ze de kolenboer, die er niet j noeg van kan krijgen en jarenlang in de weeken ook nog de washokken v zijn voetbalclub heeft g 3 poetst. „Vooral na een toe »r nooi voor tweehonderd jo j gens was het geniete Dweil over de vloer: vlo schoon. Dweil in de wc: 1 !I schoon. Neus snuiten in dweil: kolenboer schoon". Een aantal jaren geled werd er nog gerept van r e cisme na voorstellen om b woners die een wijk onlö baar maken maar in degi datiewoningen onder 1 brengen. Dat taboe lijkt ge passeerd - „de hards g maatregelen zijn voorgeste door linkse bestuurden Drie k vier op de duizei huurders in ons land zoud zich schuldig maken aan o toelaatbaar gedrag en daa mee het wonen van ze veel anderen tot een hel m ken. Het probleem sp« hoofdzakelijk in de gro steden. „Die lui reageerdi niet eens. Of ze zeiden: do der op. Of ze begonnen dreigen: moet je een kl voor je harses". Netjes, keurig, zaakjes gor voor elkaar. Maar weinigr geen opwinding. Citaat L Elsevier over het Rot® dams Philharmonisch m kest, dat zich stort in vaart der volkeren: „KwJ tatief is er geen ver'sci meer tussen het Conce® gebouworkest en ons. MaF van een honderdjarige trad tie win je het niet zo gema kelijk". Uit de mond van Russische gastdirigent Vale Gergiejev, die zo z'n conti ten en maniertjes heeft iets (pakken vooral) te rit len in de meestal lege kei: „In Rotterdam maak muziek, in Hamburg ma ik muziek en in Leningr maak ik muziek. Het is w comfortabel om een mo pak te hebben, maar da word ik geen betere dirige door". Het blad komt altijd moeilijk los. Al zijn de fot< bij een verhaal over Chii geweldig. Voor een welzijnswerker heeft De Tijd in elk geval lef. Waar andere bladen lie ver nog zwijgen over (de hen afvallige) Freek de Jon ge en zijn overstap naar Ve- ronique, zegt De Tijd het zo als het is, na diens eerste op treden: „Het was vreselijk, het was gênant, en enige treurige minuten later ke ken we elkaar aan in de huiskamer en vroegen ons af of Freek nu nog wel kon. Voorlopig maar even niet, besloten we uiteindelijk, on zeker". Demasqué van een 'idool'; Oostduitsers kunnen er over meepraten. Ellen Siebert, tien jaar geleden naar Ne derland uitgeweken: „Kin deren in de DDR krijgen een böekje mee naar huis dat de ouders moeten onder tekenen en waarin bijvoor beeld staat: 'Hij heeft gela chen tijdens de les'. Er wordt gerekend op de ma nier van 'twee soldaatjes, drie soldaatjes, vijf soldaat jes'. Er worden geen lente liedjes meer geleerd maar soldatenliederen. Op de kleuterschoof Wel begrijpend, maar tod ook weer niet, ir. Jan va der Graaf. Hij is algemed secretaris van de Gerefol meerde Bond. Dat is de bj houdende vleugel van d Hervormde kerk. „Als i Willem van der Zee hod praten over 'prachlig, d Kerkendag, twintigduizei* mensen bij elkaar, een nieu we vorm van kerk-zijn', da denk ik: ho even, als j kerk niet meer in de gj meente functioneert, als d mensen niet meer ophora van het evangelie en er nij meer naar willen leven, da maken we toch een diej crisis door". Een heel andere wereld: e« verslaafde moeder die pn beert haar (verslaafd geb ren) dochtertje een beetje fl delijk leven te bezorgen. „2 durft straks geen vriendii netjes mee naar huis te n men omdat ze zich schaan voor ons. Ze heeft, recht cleane ouders. Haar hoef i toch niet te belasten m mijn verslaving? Het stoi me is dat ik het allemaal eigen hand heb". Dichter Wiel Kusters in kleur in denkershouding. „Ach ja, het riet van Guido Gezelle: 'O! 't ruischen van het ranke riet!/ o wist ik Het moeilijkste weekblad, i toch uw droevig lied!/ wan- zou je De Groene wel kui neer de wind voorbij u nen noemen. Maar dat voert/ en buigend uwe hal- dan weJ een positieve kwal men roert'. Daar dacht ik ficatie in deze tijd van et niet aan toen ik het gedicht ('Laatst') schreef, maar ook de dichter is een riet en wij worden uiteindelijk allemaal op dezelfde wijze gebogen. Onze belevingswereld is niet oneindig, dichters kunnen geen nieuwe natuurelemen ten verzinnen". De welzijnswerker heeft overigens een moderne smaak als het om wonen gaat; in een special vele fa cetten, zoals het klussen: „Je kan rustig, als je hard wilt werken, tweeduizend gulden per maand erbij pakken". En enkele kopers van de als 'onverkoopbaar' betitelde stoel 'Groeten uit Holland' van Rob Echhardt. „Het is niet iets dat je later bij 't vuilnis zet". ongekende hoeveelhe: pulp. 'Dichter en denkei een perfecte kwalificat van concurrent HP. Hoewi deze week is het een tikke tje minder. Helaas socioloj Iteke Weeda, die zien v echt te veel. Het Chine drama vanuit een andere ii valshoek door prof. Galtun die stelt dat het bloedbad i pas aan de gang is, „met ei staat die zijn volle macl ontplooit en een regering d zich te buiten gaat aan ma sa-arrestaties en massa-ex cuties. De buitenlandse pe is al lang niet meer geint resseerd. Buitenlandse reg ringen verlangen terug na: de race om de markt in Ch na". DICK HOFLAIi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4