tedere millimeter heeft attentiewaarde t Twee zoutvaten voor half miljoen verkocht op antiekbeurs Delft Nederlandse cultuur staat even centraal in Parijs KUNST EcidócSou/uitit DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINj DELFT Nog steeds worden in de wereld van oude kunst en antiquitei ten ontdekkingen gedaan. Zoals door de Hengelose ikonenspecialist Jan Mor- sink. Onder een oude, vervuilde negentiende eeuwse schildering bleek zich bij het schoonmaken een stralende Russische Verrijzenis-ikoon (Anasta- sis) te bevinden. In gezel schap van 38 andere Ne derlandse kunsthandela ren exposeert Morsink o.a. dit zestiende eeuwse spe cimen samen met een fe nomenaal gesneden acht tiende eeuws tweeluikje uit oosters-orthodoxe ge loofswereld tijdens de Oude Kunst- en Antiek beurs van Delft, die van 12 tot en met 21 oktober in het stedelijke Prinsen- hof-museum wordt gehou den. Hoewel praktisch in dezelfde periode in de Amsterdamse RAI de internationale kunst en antiekbeurs PAN wordt ge organiseerd, heeft 'Delft' toch altijd zijn eigen charme en ka rakter weten te bewaren. Vo rig jaar waren er zo'n 13.500 bezoekers. Maar meer nog dan het bezoekersaantal steeg de (miljoenen)omzet van de expo serende antiquairs en kunst handelaren. Want beleggers jagen in toenemende mate de prijs op, zeker waar het stuk ken van topkwaliteit betreft. Daarbij komt dat dergelijke stukken schaars zijn. Dat ook de onderwereld dat weet, wordt bewezen door een ge wapende roofoverval vorige maand op het Amsterdamse echtpaar Schulman, specialis ten op het gebied van munten en penningen. De overvallers bonden het echtpaar vast en roofden de gehele winkel leeg. Collega-antiquairs zorgden er voor dat Schulman deson danks toch van de partij kon zijn in Delft. Zilverspecialist Dit jaar zijn er vijf nieuwe ex posanten, waardoor er een uit breiding van het antiquarische boek is ontstaan met bijvoor beeld een exemplaar van de eerste Lyon-editie (uit 1509) van de 'Dialogus Creatorum', waarin met allerlei plaatjes van dieren en bijbehorende teksten de menselijke gebre ken aan de kaak worden ge steld. Vervolgens worden aan het aanbod van oude meesters via de Hagenaar Hoogsteder kleinere meesters in Delft toe gevoegd. Daarnaast is er tradi tiegetrouw een royaal aanbod van Delfts aardewerk en Chi nees porselein. Zeer bijzonder dit jaar zijn de collecties Nederlands zilver. Niet alleen de achttiende eeuw is ruimschoots vertegenwoor digd, ook is er veel (vroeg)ze- ventiende eeuws zilver, zoals twee gedreven zilveren zout vaten in kwab-ornamentiek van Thomas Bogaert (1624). De zoutvaten werden door vijf Nederlandse antiquairs aange kocht, maar gistermiddag ble ken ze reeds verkocht. Prijs: een half miljoen gulden. Rond die prijs schommelde ook een zestiende eeuws topstuk: een drinkhoorn uit 1577 van Ian Ottes, zilversmid in het Friese Bolsward. Het stuk werd in Delft eveneens gepresenteerd door zilverspecialist Beeling uit Leeuwarden. Het zilveren montuur, waarin de hoorn is gevat, is versierd met jachtta ferelen, druivenranken en Ba- chusfiguurtjes. Sinds 40 jaar is een dergelijk stuk niet meer in de Nederlandse antiekhandel voorgekomen. Het is daaruit trouwens reeds verdwenen, omdat zich gistermiddag even eens een koper aandiende. Een bev/ijs voor de stelling dat top kwaliteit tegen praktisch elke prijs een koper vindt. Oude meesters Delft zou Delft niet zijn wan neer de oude Vlaamse en Hol landse schilders zouden ont breken. Niet minder dan zes van de 41 deelnemers laten de beroemde zeventiende eeuwse schilderkunst de revue passe ren, die in een aantal gevallen qua prijs rond de miljoen gul den schommelt. Charles Roe- lofsz. laat een stralend stille ven met vruchten zien, dat in 1659 geschilderd werd door Joris van Son, een Vlaming, die leerling was van De Heem. Verder in deze collectie een vroege Jacob Ruysdael uit 1628 en een groot panoramisch doek van Joost de Momper. De maritieme schilderkunst is vertegenwoordigd in Delft door Rob Kattenburg, die dit jaar zijn koperen jubileum als kunsthandelaar vierde. Wil lem van de Velde jr., Ludolf Bakhuizen, Hermanus Koek koek en P.J. Schotel zijn be kende namen bij hem. Verder in Delft een pronkstuk van schitterend zilverwerk van de Antwerpse meester Jan Jo seph Hóremans de Jongere, een prachtig gezicht op de Sin jorenstad van Hendrick F. de Cort en een luchtig bloemstuk- je van Nicolaes Knip als alter natief voor de bijkans onbe taalbaar geworden zijnde Meindert Hobbema. Al deze stukken zijn te vinden bij Hoogsteder Fine Arts. De jon gere schilderkunst is vooral in handen van Ivo Bouman, die Overzicht van de 41e Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Prinsenhof in Delft. FOTO: ANP niet alleen Franse meesters toont, maar ook Haagse School-schilders als Weissen bach, Roelofs en Maris laat zien. Breitner en Isaac Israels ontbreken niet. Rembrandt - etsen Een aparte vermelding ver dient ook deze keer Theo Lau- rentius, de Rembrandt-specia list. Telkens opnieuw verbaast hij met een grote collecte Rembrandt-etsen. Ook deze keer. Onder zijn nieuwe aan winsten bevindt zich een hoogst zeldzaam zelfportret uit 1631, een 'landschap met mo len' van tien jaar later en de 'bedelaar met stok'. Al deze prenten maakten ooit deel uit van de collectie van de zeven tiende kunsthandelaar Zoom- er. Verder laat Laurentius werk van Brueghel zien, van Baldung Grien, van Van Osta- de (de hooischuur) en van een reeks prentkunstenaar uit het latere Engeland zoals Sir Francis Seymour, Frank Short en David Cameron. KLAAS GOÏNGA Residentie Orkest maakt toernee door Europ( DEN HAAG Het Residentie Orkest maakt van 17 tot en met 29 oktober een uitgebreide toernee met concerten in Wenen, Salzburg, Linz, Innsbruck, Feldkirch, Neuchatel, Basel, Strasburg en Luxemburg. Óp het programma staan het koorwerk „Das Buch mit sieben Sie- geln" van de Oostenrijker Franz Schmidt, de vierde symfonie van Brahms, Daphnis -et Chloë Kunstuitleen bundelt zich in Den Haag !Sr van Ravel, Carnaval Romain van Berliojdi het tweede pianoconcert van Saint-Saëns ($j z te Cécile Ousset). Aan het werk van Sctee wordt medewerking verleend door onder aeil ren Robert Holl en de Singverein Musikfn, de Wien. Alle tien concerten worden g* door de Italiaan Aldo Ceccato. |oi -# DEN HAAG Het Landelijk Bureau van de Federatie Kun stuitleen gaat 20 oktober offi cieel van start. De oprichting van het bureau, gevestigd aan het Plein in de binnenstad van Den Haag, is mogelijk ge maakt door subsidie van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Het bureau licht voor over kunst uitleen, bevordert dit werk en coördineert de landelijke acti viteiten van de FKU. De FKU bundelt 44 instellingen voor kunstuitleen met meer dan 60 vestigingen over het gehele land. In maart traden ook de leden van de Vereniging Overleg Artotheken toe. Door deze fusie is de federatie een van de grootste platforms voor hedendaagse beeldende kunst in ons land. De kunstuitleen groeit nog steeds meer dan 10 procent per jaar. De uitleen centra en artotheken hebben intussen meer dan 100.000 abonnees. Stipendium vod Ted van Lieshoifj AMSTERDAM Het stift dium 1989 van de Sticif^ Charlotte Kohier is toegeij. aan de schrijver Ted van f hout. Van Lieshout krijgf. prijs voor zijn kinderbar en dichtbundels. Het stipe um, ruim tienduizend gul wordt jaarlijks uitgekeerd) een jonge auteur op het gej van drama, proza of poj Van Lieshout krijgt de prij 14 december in de St schouwburg van Amsteijl EXPOSITIES, DANS EN GALA-DINER PARIJS Spontaan bij gestaan door een koortje Schotse voetbalsupporters hebben de blazers van de Marinierskapel gisteren in Parijs een Nederlandse cultuurmanifestatie opge luisterd. Het bijzondere concert werd gegeven op het bordes naast het Mu- sée de la Marine, waar de Franse defensieminister Jean-Pierre Chevènement en de nieuwe Nederlandse ambassadeur mr. Henri Wijnaendst een tentoon stelling openden over 400 jaar Nederlandse maritie me kunst. Onder de titel 'Sillages Neer landais' (Nederlandse kielzog gen) is het werk van een aan tal belangrijke Nederlandse zeeschilders samengebracht. De geëxposeerde Van de Vel- des, Mesdags en Van Ruys- daels zijn afkomstig uit de gro te Nederlandse musea en uit de collectie van het Louvre. „Al met al kunnen hebben we zo een heel aardig beeld van een zeevarende natie kunnen geven", aldus overste Philippe Bosscher, directeur van het marinemuseum in Den Helder en samensteller van de ten toonstelling. Een oude zee kaart uit de collectie van het Louvre kon hij en passant cor rigeren. „Die was gecatalogi seerd als 'waffende pafkaart', wat natuurlijk 'wassende pas kaart' moet zijn", aldus Bos scher die minister Chevène ment mocht vertellen dat onze Gouden Eeuw meer te bieden had dan „canons, canards et canaux" (kanonnen, eenden en grachten), zoals Voltaire eens opmerkte. Gymnastiek Rond de tentoonstelling waren er in Parijs nog uitvoeringen van het Nederlands Dans The ater (NDT) en voert het Ballet van de Opera enige choreogra fieën uit van Jiri Kylian, de artistieke directeur van het NDT. De eerste serie uitvoe ringen öogstten veel bijval van het publiek, maar werden ge kraakt door de recensent van Le Monde die Kylians dansen hooghartig afdeed als veredel de gymnastiek. Ter bekroning van de Neder landse manifestatie (die wordt afgesloten met een tentoon stelling maritieme werken uit de Gouden Eeuw, afkomstig van de collectie Frits Li had gisteravond nog een d diner plaats. Twee FranseP nisters, Simone Veil, topmji gers en vertegenwoordig van de Franse en Nederlai cultuur (Marushka Detij] ontbrak wegens andere bes nes) waren daarbij aanwezi' „We mogen ons in Parijs spektaculair presenteren. )l Fransen houden daarvan eft krijgt veel meer aandacht de media", aldus ambassao Wijnaendst die zich ten j heeft gesteld de bekend) van Nederland en de Ne{ landse cultuur in een zo bsr mogelijk scala te bevorder^ Daar pikten ook de Schjj voetbalsupporters een graai van mee. Degenen die Ps( onveilig maakten in de it voorafgaand aan de WK-kjs lificatiewedstrijd Franks, Schotland zongen bijna L roerd mee toen Marinierskt „I'm sailing" inzette, eensfc hit van de Schotse rockzai Rod Stewart. De Franse pog die uit voorzorg wat mannir naar de kant van suppof had gestuurd haalde opgely adem toen het overzeese Ij zich keurig gedroeg. „j Basten en Gullit", begreepr ladderzatte Schot nog, qi rens weg te wankelen naaif Pare des Princes. 1 Hoogspanningsmasten zijn gemaakt van duurzaam verzinkt staal. In ons klimaat is het procédé van verzinken geen overbodige luxe maar bittere noodzaak: alleen op deze manier krijgt roest geen kans. Ook voor auto's is verzinken de beste roestpreventie. En hier wordt duidelijk wat hoogspanningsmasten te maken hebben met de nieuwe Fiat Tipo. Het is de eerste auto in zijn klasse waarvan al het plaatstaal dat met de buitenlucht in aanraking komt is verzinkt. Maar er is meer gedaan om de Tipo een lang en onbezorgd leven te geven. De vijfde deur is vervaardigd van thermohardend ZMC polyester. En de voorwielkuipen zijn voorzien van een inwendig kunststof spatbord, waardoor het onder liggende plaatstaal afdoende beschermd wordt tegen steenslag. Daarbij heeft de Tipo veel minder laspunten, die doorgaans potentiële roestbronnen zijn. si...-vi bii. a'Jus ontstane carrosserie wordt dan door robots gespoten met een bescher mende grondlak, waarna het eigenlijke kleur-lakprocédé kan beginnen. Resumerend: roest heeft praktisch geen greep op de Tipo. Bovendien is de Tipo de ruimste auto in zijn klasse. Hij heeft J deuren standaard. En u hebt keus uit 2 dieselmotoren en een 1,4 of 1,6 liter benzinemotor. De 2 laatstgenoemde met elektronische injectie en een geregelde driewegkatalysator. Verder heeft elke Tipo een vijf versnellingsbak en een waterproof elektrisch circuit. Maak nu een afspraak met de Fiat dealer om de Auto van het Jaar 1989 eigenhandig aan de tand te voelen. aaaa De Fiat Tipo. Eén brok temperament. Tipo benzine v.a. f 24.450,-; Tipo diesel v.a. f 29.200,-. Prijzen incl. BTW, excl. afleveringskosten. Prijswijzigingen voorbehouden. Afgebeeld: Tipo 1,6 DGT. Lichtmetalen velgen tegen meerprijs. Aantrekkelijke financiering door Fiat Credit Nederland mogelijk. Vraag de Fiat dealer naar de gunstige leasemogelijkheden. KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7. TEL. 01718 - 7 16 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL 01719 -1 92 13 LEIDEN: AUTOBEDRIJF DE WIT, ZIJLSINGEL 36, TEL. 071 - 22 36 35

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16