E' Proces verbaal na lozingen door Fokker STAD OMGEVING Opheffing kleine sportverenigingen lijkt onontkoombaar ALLER LEI(DS) Goed zicht ZMMSowixmiI r J „Gemeente heeft niet fatsoenlijk gehandeld" EWR introduceert E-team 1 DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 PAGINA 13 randende kachel ikt door vloer JdEN Een brandende kachel is Lrmorgen door de vloer gezakt I een kamer op de eerste verdie- van de „directeurswoning" bij „•hooi De Nieuwe Vaart aan de Jse Haagweg. De kachel stond op houten vloer. Vermoedelijk door- er geen beschermingsplaat onder ïaard was gelegd, raakte de vloer verhit dat deze vlam vatte. Ver- Urens zakte de kachel door de vloer f cwam beneden in de zitkamer te lt. De brandweer die rond half i werd gewaarschuwd kon het ir snel blussen. De omvang van de ijade is niet bekend. De bewoners |i het huis zijn wel tegen brand- fede verzekerd. Van der Nat slaat eerste paal Roomburg LEIDEN Wethouder M. van der Nat van economische zaken sloeg vanmiddag de eerste paal in het nog maag delijke Leidse bedrijventer rein Roomburg. Bakkerij van der Krogt begint als eerste bedrijf met de bouw van een kantoor op het nieuwe indus trieterrein. Bij het kantoor komt ook een bakkerij, waar in de broodbakkerij uit Kat wijk en de banketbakkerij uit Zoeterwoude worden samen gevoegd. Het gebouw is ontworpen door architectenbureau Louis Bosman uit Zoeterwoude. Kampioenschap computerschaak LEIDEN De Computerschaak Vereniging Nederland (CSVN) houdt 14, 15, 21 en 22 ok tober de negende editie van het Nederlands kampioenschap computerschaak. De deelne mers, die allen een computerprogramma hebben geschreven dat schaak speelt, maken op het toernooi uit wiens programma het beste is. De deelnemende programma's wor den bediend door hun geestelijke vaders. In het Centraal Rekeninstituut (CRI) aan de Niels Bohrweg 1 in Leiden wordt in zeven schaakronden beslist welke programmeur zich Nederlands kampioen mag noemen. Op 14, 15 en 21 oktober hebben twee ronden per dag plaats. Aanvang 9.00 en 15.00 uur. De laatste ronde is 22 oktober om 13.00 uur. Be langstellenden hebben gratis toegang. Dubbelcon eer ten in Leidse kerken LEIDEN In de Marekerk en de Hartebrug- kerk begint vrijdag een serie dubbelconcerten. De serie wordt georganiseerd door de stichting Orgelstad Leiden. Morgenavond bespeelt Ben Feij vanaf 20.00 uur het orgel van de Marekerk en Jan Schmitz bespeelt vanaf 21.00 uur de kla vieren in de Hartebrugkerk. Twee weken later speelt Henk Jasperse op het orgel van de Lu- thersekerk (20.00 uur) en Hendrik Kooiker op dat van de Hooglandse Kerk (21.00 uur). De Lokhorstkerk (20.00 uur) en de Waalse Kerk (21.00 uur) zijn tenslotte op 10 november décor van een dubbelconcert. Anton Doornhein con certeert in de Lokhorstkerk, terwijl Eric van Bruggen, begeleid door Jan van der Meer op clavecimbel speelt in der Waalse Kerk. De toegangsprijs bedraagt steeds 7,50. Opening tweede skateboardbaan LEIDEN De tweede skate boardbaan in Leiden wordt vrij dagmiddag geopend aan het Re genboogpad in de Merenwijk. Jon geren uit de buurt krijgen dan de gelegenheid om de baan officieel in te rijden. De directie sport en recreatie van de gemeente zorgt voor een feestelijke aankleding van de baan. Het is de bedoeling dat totaal vijf banen worden aan gelegd in de stad. De eerste van de zogenaamde mini-ramps staat bij de Ir. Driessenstraat. De halve bui zen die door omgevingsvaklieden zijn vervaardigd, worden door de hele stad verspreid. De volgende locatie is waarschijnlijk in de wijk Stevenshof. Hoekema (D66) stelt zich niet verkiesbaar LEIDEN Het voormalig D66-raadslid J. Hoekem. stelt zich niet verkiesbaar voor de gemeenteraadsverkie zingen die in maart worden gehouden. Dat blijkt uit eer overzicht van de kandidatenlijst van D66. De huidigt twee raadsleden, P. Langenberg en E. Snelders zijn bei den bereid om lijsttrekker te worden. Dat geldt ook vooi A. Albers, het vrouwelijke lid van de steunfractie. Leid» D66'ers die de lijst niet willen aanvoeren maar wel op een verkiesbare plaats willen staan zijn voorlichter W Engels, milieudeskundige H. de Goede, topambtenaar bi Binnenlandse Zaken T. de Graaf, organisatie-adviseur C Lijesen, Lakenhal-medewerker A. Pechtold, fractie-as sistent M. Scheltema, beleidsmedewerker O. Welling er S. Blok, voorzitter van de Leise afdeling van de partij De kandidaten worden morgenavond voorgesteld tijden: een algemene ledenvergadering die om 20.15 uur begin in het Parlement aan de Nieuwstraat 45. Jakantie- Irogramma jnd [aashagedis DEN De Maashagedis andere waterdieren staan aal in het herfstvakantie- amma van het Leidse imuseum van Geologie en teralogie. Fossielen en af dingen van dieren die in verleden in de zee leefden ftnen worden bekeken. Het J meter lange geraamte van Maashagedis is zeker een toek waard. Kinderen kun- n met een bouwplaat met- la} aan de slag om een Maas- 'jedis in het klein te maken. >$fessor P. Zwaan bijt zondag j 13.00 uur het spits af met L lezing over het onderzoek edelstenen. Daarna, vanaf 10 uur, verzorgt hij een - dleiding door het museum, een aantal films over lstenen om 16.00 uur wordt e dag besloten. Encyclopedie van dinosau- en andere prehistorische •n wordt zondag 22 okto- aangeboden aan de conser- ir van het museum, dr. tdJ. Hoedemaker. Hij is te ats de Nederlandse bewerker n de encyclopedie. Na de ieiking om 14.00 uur volgt r«i korte lezing over dinosau- 'ts. Het museum aan de '•oglandse Kerkgracht 17 is 3pend van maandag tot en ^t vrijdag van 10.00 tot 17.00 r, op zondag van 14.00 tot J)0 uur. LEIDEN Op verzoek van het Hoogheemraad schap Rijnland is proces verbaal opgemaakt te gen Fokker. Aanleiding daarvoor zijn geconsta teerde lozingen van cadmium, arseen, am monia, chloride en olie bezinksel op met name de Ringvaart. Boven dien zou Fokker zich niet houden aan milieu vergunningen die bij voorbeeld voorzien in een verplichting tot rapportage. Volgens de Haarlemse offi cier van justitie mr. Hem mes is besloten om proces verbaal op te maken omdat de vliegtuigfabrikant ook na herhaalde waarschuwin gen zich niet heeft gebeterd. Woordvoerder K. Meyer van het hoogheemraad schap wijst er in dat ver band op dat de aanhouden de problemen met lozingen door Fokker en het KLM- onderhoudsbedrijf op Schip-, hol voor Rijnland in juni aanleiding waren om een persconferentie te houden. Sindsdien heeft dijkgraaf E. van Tuyll van Seroosker- ken ook overlegd met de raad van bestuur van Fok ker. Van Veen: „Maar er is nog steeds niets gebeurd. Dit komt dan ook niet nu ineens. Juist een bedrijf als Fokker, waarin de staat een groot belang heeft, hoort zich aan de eisen te houden. Bovendien gaat het om be dragen bij een miljardenbe drijf die niet in verhouding staan tot de inspanningen van bijvoorbeeld een boer". Woordvoerder E. van Veen zegt dat Fokker geschrok ken is van deze stap. „Het heeft betrekking op formele punten, waar wij steken hebben laten vallen. Afge sproken is dat we dat in orde maken. Wij vinden zelf dat we een voorbeeld functie hebben, landelijk en in de regio". Van Veen stelt dat Fokker milieubewust is, zuinig op de grond waar het is gevestigd. „Maar we zijn ook een snelgroeiende on derneming die te maken heeft met snelveranderende milieu-eisen. Dat kun je dan niet altijd bijbenen". Vol gens Van Veen had de zaak al opgelost kunnen zijn als Rijnland direct de raad van bestuur had aangesproken in plaats van „via de pers te communiceren'. V. Burgemeester C. Goekoop (links) en burgemeester C. van Maarseveen bij de minia tuurmolen De Valk. F0T0. cees verkerk Molen de Valk in Madurodam DEN HAAG Madurodam heeft er eei nieuwe, Leidse attractie bij. Burgemeeste C. Goekoop onthulde gistermiddag in de mi nitiatuurstad een replica van molen Di Valk met daar omheen een kermis. Eei kermis stond er al maar is aan de moderm tijd aangepast inclusief achtbaan en reuzen rad. In de aanwezigheid van burgemeester vai Madurodam W. van Maarseveen stelde Goe koop met een flinke klap op een Kop vai Jut de kermis en de wieken van de molei in beweging. Bezoekers kunnen in het ver volg met een minder grote fysieke inspan ning de radertjes zien draaien. Voor eer dubbeltje kan het geheel dan in werkinj worden gesteld. Met de komst van de kleine molen De Vall heeft de miniatuurstad in Den Haag nu dri» gebouwen uit Leiden. Vanaf de opening ir 1952 staat het academiegebouw al in pocket formaat opgesteld en later kwam daar eer verkleinde versie bij van het huidige pren tenkabinet eveneens aan het Rapenburg Madurodam blijft dit seizoen nog tot 7 janu ari geopend. DIRECTEUR STADSGEHOORZAAL: LEIDEN André de Jong, directeur van de Stadsgehoorzaal, vindt dat de gemeente onfatsoenlijk heeft gehandeld bij het opstellen en de presenta tie van de cultuurnota. „Ik wist sinds gisteroch tend nergens van. Ik ben totaal overvallen. Het is bovendien onfatsoenlijk van de gemeente Leiden dat de pers eerder op de hoogte is gebracht dan de betrokkenen", aldus een boze De Jong gistermid- „De voorbereidingen van deze nota hebben maanden geduurd en ik wist niet eens dat ik in het zicht was", vertelde hij. De directeur doelde op het feit dat er in de nota vanuit wordt ge gaan dat de Stadsgehoorzaal uit zijn pakket verdwijnt. Deze zaal wordt ondergebracht bij de nieuwe gemeentelijke di rectie kunst en cultuur. De Jong begon twaalf jaar ge leden met het opknappen van de Stadsgehoorzaal, maar werd in zijn plannen gedwars boomd door geldgebrek. „Er is gewoon geen geld in de cul tuursector. Op een gegeven moment heb ik een totaalplan gepresenteerd om het karwei af te maken. Dit bevatte onder meer de reiniging van de ge vel, een vernieuwde entree met winkeltjes en het opknap pen van de kleedkamers, diri gentenkamers noem maar op. Totale kosten waren 1,5 mil joen gulden, en daar was nog niet eens de vernieuwing van de inventaris van de grote zaal bij opgeteld. Voor dit plan was geen geld", aldus De Jong. „Ik begrijp deze nota dan ook niet. Er wordt geen cijfer in het hele plan genoemd, maar wat gaat het allemaal niet kos ten. Kapitalen! En dat terwijl er gewoon geen geld is", weet de directeur. Over eventuele stappen die hij gaat onderne men, kan hij nog niets vertel len. „Ik ben nu druk bezig met Indoor Leiden. Na het week einde ga ik alles eens rustig op een rijtje zetten". BEGROTING1?! EIDEN De opheffing m kleine sportverenigin- |n lijkt onontkoombaar, at kan worden geconclu- ïerd naar aanleiding van vergadering van de immissie voor volkshuis- esting en sport, die giste- }n werd gehouden. De jeeste fracties zijn het iet het college van bur gmeester en wethouders >ns dat verenigingen die 'hzelf niet meer finan- 1 kunnen bedruipen loeten worden samenge- met een grotere irtclub. Ie meeste weerstand tegen dit lee werd gisteren geuit door DA'er P. Biegstraaten. „De rerheid moet erg voorzichtig zijn als het gaat om fusies. Ook kleine verenigingen kunnen erg belangrijk zijn, vooral op het sociale vlak. Bij grotere clubs spelen de prestaties meestal een grote rol, terwijl bij kleine verenigingen meer oog is voor het individu". Voorwaarde voor een zelfstan dig voortbestaan is volgens Biegstraaten dat de club „le vensvatbaar" moet zijn. Bo vendien moeten er genoeg le den zijn die een bestuursfunc tie willen vervullen. Vertegenwoordigers van VVD, PvdA, D66 en Groen Links noemden fusies onontkoom baar. R. van Lint van Groen Links vindt zelfs dat de ge meente fusies moet stimuleren. C. Vergeer van de Socialistiese Partij heeft daarover een an dere mening: „Fusies moeten zeker niet worden opgedron gen als de verenigingen er zelf niet aan toe zijn". Van Lint stelde ook voor de schulden van de kleinste vereniging ge heel of gedeeltelijk kwijt te schelden na een fusie. Wethouder D. Tesselaar ver dedigde de fusieplannen met de opmerking dat kleine vere nigingen relatief erg veel geld kosten. „In de gemeente is sprake van geldtekort en ruimtegebrek. Daarom moet je je afvragen of kleine clubs wel moeten blijven bestaan". In eerste instantie gaat het echter om verenigingen die niet be reid zijn om hun huurschulden af te betalen. De gemeente is in dat geval van plan voor het komende seizoen de huur op te zeggen: „Ze gaan eraf als ze niet betalen", sprak Tesselaar duidelijke taal. De wethouder bracht de op heffing van kleine verenigin gen in verband met de proble men die de gemeente heeft om de sportaccommodaties goed te onderhouden. Over dat onder werp heeft de Leidse Sportfe deratie (LSF) een brief ge schreven aan de gemeente raad. Daarin uit de federatie haar bezorgdheid over „de wij ze waarop in het algemeen de belangen van de sport en re creatie van deze gemeente worden behartigd". Volgens de brief is het huidige investe ringsbudget „volstrekt onvol doende" en moet jaarlijks een half miljoen gulden meer wor den besteed aan het onder houd dan nu het geval is. „Het gaat niet goed met het onder houd. We moeten methoden vinden om dat te verbeteren", zei wethouder Tesselaar. Tijdens de vergadering zegde hij verder toe te zullen uitzoe ken of het door VVD'er R. van Cruijssen geopperde idee haal baar is om een sportprijs voor gehandicapten in te stellen. Werklozen inschakelen )ij reparaties huizen -.EIDEN Een poule van verklozen moet huizen Van particulieren nakijken en kleine reparaties ver- 'ichten. Dat idee lanceer- le R. van Lint van Groen .inks gisteren tijdens een ommissievergadering. ,Voor dergelijke werk- zodat de kosten be perkt zullen zijn", aldus Van Lint. Volgens hem heeft het plan drie voorde len: een aantal werklozen kan aan het werk, de ge meente wordt minder ge confronteerd met groot achterstallig onderhoud en de bewoners komen niet onverwacht voor grote uit gaven te staan. „Ik wil Jveleens nakijken of dat pepaalde voordelen ople vert", reageerde wethou der D. Tesselaar van volkshuisvesting. „Maar dat gebeurt met name vanuit het oogpunt van de werkgelegenheid". Mildere behandeling voor vergeetachtige woningzoekenden LEIDEN Woningzoekenden die vergeten hun inschrijving te verlengen raken in de toe komst niet meer alle urgentie- punten kwijt. Burgemeester en wethouders van Leiden bera den zich over een nieuwe aan pak, zo verklaarde wethouder D. Tesselaar gisteren. „Het col lege is genegen zich wat milder op te stellen". Zowel C. Kramp van het CDA als E. Koldenhof van de VVD drongen gisteren tijdens een commissievergadering aan op een „mildere behandeling", bij voorbeeld een strafkorting. Tesselaar wilde niet vooruitlo pen op de nieuwe verordening voor de woonruimteverdeling die nog dit jaar wordt gepre senteerd. Hij ging dan ook niet in op ideeën die tijdens de ver gadering naar voren werden gebracht. Zo stelde Kramp voor meer over te laten aan de wo ningbouwverenigingen en Kol denhof achtte „een trend breuk" op zijn plaats als het gaat om de inschrijving van studenten. Die kunnen zich in Leiden niet als woningzoeken den bij de gemeente laten in schrijven, iets wat door de VVD'er „verouderd" werd ge noemd. C. Vergeer van de So cialistiese Partij opperde het idee om de ingeschrevenen te verdelen in twee categorieën: de urgente gevallen en de men sen die willen doorstromen naar een andere woning. Gisteren bleken overigens zo wel PvdA als VVD bezwaar te hebben tegen de samenvoeging van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren met de Stichting Leidse Studenten huisvesting. Dit omdat werken de jongeren zich wel en studen ten zich niet bij de gemeente kunnen inschrijven voor een woning. „Wij zien meer heil in fusie met een bestaande wo ningbouwvereniging, die dan wel een zeer actief beleid moet voeren voor jongeren", ver woordde B. Paauw het stand punt van de PvdA. Wethouder D. Tesselaar liet weten de me ning van zijn partijgenoot te delen: „Als de stichting al moet fuseren, dan moet eerder wor den gedacht aan een corporatie dan aan Studentenhuisvesting". Een fusie van de Stichting Huisvesting Werkende Jonge-' ren wordt genoemd in de infor matieve nota bij de begroting voor volgend jaar. De mogelij ke samenvoeging heeft te ma ken met het voornemen van het Rijk om zogeheten catego rale instellingen als deze even streng te gaan controleren als woningbouwverenigingen. tropisch hardhout wordt taboe teld. Als het wordt aangeno- in Leiden. Zowel bij de bouw den beperkt. Alleen als er geen men, moet de bouwverprde- van woningen als bij civiel- alternatieven zijn, mag het ning worden herzien, aldus technische werken als kades worden gebruikt. Dat is de wethouder D. Tesselaar giste- moet het gebruik van deze strekking van het voorstel dat ren tijdens een commissiever- houtsoort zoveel mogelijk wor- de Leidse gemeenteraad nog gadering. Wethouder Tesselaar noemt SP-raadslid een zeikerd LEIDEN „U bent een zeikerd". Dat zei wethou der D. Tesselaar gisteren tijdens de begrotingsverga dering van de commissie voor volkshuisvesting te gen C. Vergeer, raadslid 'voor de Socialistiese Partij. Vergeer stelde „niet ge diend" te zijn van een der gelijke benaming, waarop Tesselaar antwoordde dat hij „gewoon geen zin" had om te luisteren naar het verhaal van het raadslid. „Dat komt door de manier waarop u het brengt", al dus de PvdA-wethouder. Vergeer maakte opmer kingen over brieven van flatbewoners die nog steeds niet door de ge meente zouden zijn beant woord. In de epistels wordt geklaagd over het feit dat mensen die in een flat wónen servicekosten moeten betalen voor de vuilcontainer waarin afval via de stortkoker terecht komt. De flatbewoners vinden dat niet terecht omdat niet hoeft worden betaald voor wijkcontai- ners die gewoon op straat staan. „Ik heb tegen de woordvoerder gezegd dat de brief is aangekomen en dat die in de commissie wordt behandeld", beet Tesselaar het raadslid toe. „De betrokkene zei tegen mij dat hij zich afvroeg of de brief wel is gearri veerd", reageerde Ver geer. „Ik heb hem gespro ken en gezegd dat er ook een nader gesprek met de woningbouwverenigingen zal komen", besloot Tesse laar. LEIDEN/REGIO „Het E- team is niet de laatste activi teit op het gebied van energie besparing in de regio. Leiden heeft zich recentelijk aangeslo ten bij een groep van Europese steden, die de mogelijkheden van elektrische auto's gaat be studeren". Dat zei de Leidse wethouder M. van der Nat (economische zaken) gister middag bij de inwijding van het energiebesparingsteam (E- team). Na een kanonschot klommen van der Nat en EWR-directeur J. Haijkens op een kameel. De kamelen legden in gezelschap van clowns een route af door de Leidse binnenstad. Maar niet voordat Van der Nat en Haijkens weer snel van het energiezuinige vervoermiddel waren afgestapt. Nadat in 1987 voor het eerst een energiebesparingsteam in Den Haag van start ging, heeft Leiden nu ook eindelijk een eigen E-team. He team is ver bonden aan de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) en werkt in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Alle particulie ren aangesloten bij de EWR die willen besparen op hun energiekosten kunnen aan kloppen bij dit E-team. Dat geldt voor huurders en eige naar-bewoners. Ouderen, min- der-validen en migranten worden apart benaderd door het team. Het team geeft tips en voor lichting over hoe het beste energie kan worden bespaard. Maar het blijft niet bij tips al leen. Eenvoudige technische maatregelen, zoals het aan brengen van tochtprofielen, brievenbusborstels, ventilatie- roosters en het kitten van na den en kieren, rekent het team ook tot zijn taak. Een bezoek van het E-team is altijd gratis, het arbeidsloon komt voor rekening van de EWR. De materiaalkosten voor een energiebesparende klus zijn wel voor de klant. Vaak is 75 gulden al genoeg, aldus projectleider C. van der Hoek. Bij een uitgebreide aan passing mogen de kosten niet hoger zijn dan 250 gulden. Huishoudens met een inkomen op minimum niveau kunnen de materiaalkosten vergoed krijgen. Voordat het zover is komt eerst de consulent van het E-team op bezoek. De con sulent inventariseert, geeft ad vies en spreekt eventuele klussen af. Van der Nat sprak over „een financieel aantrekkelijke boodschap. Een gemiddelde besparing van enkele honder den guldens per huishouden, lijkt zeker haalbaar". Belang stellenden kunnen bellen voor informatie of een afspraak: 071-252525 Bingo Een bingo-avond wordt vrij dag gehouden in buurthuis Matilo. Het balletje rolt vanaf 20.00 uur. Er worden zes ron den gespeeld en er is een lote rij. Buurthuis Matilo is te vin den aan de Zaanstraat 126. Bijbel In de streekschool op de Lam- menschansweg 1 in Leiden wordt vrijdag een bijbellezing gehouden over „de grote witte koning". D. Steenhuis uit Nij- verdal zal vanaf 20.00 uur de spreker zijn. Folk Met een optreden van de En gelse Folkgroep Whippersnap- per hervat folkclub Horus na een lange zomervakantie haar activiteiten. Het optreden be gint vrijdag om 20.30 uur in De Waag. Ouderen Het Dienstencentrum Binnen stad aan de Hogewoerd 65 houdt zondag open huis voor 55-plussers. In huiskamersfeer worden diverse kaart-, denk en andere behendigheidsspel letjes gespeeld. Zon open huis wordt om de veertien dagen gehouden. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók gezien. een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: j Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: I Naam: I J j Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Ccidoc Soma/ni

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13