IfotdaeSowo/nt Geen financiële basis voor cultuurplannen ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Winnaars kleurwedstri jd krijgen nieuwe fietsen fiet Spaans )oetst geen ïaring meer op Directeur Weber: „Muziek in Leiden kan niet zonder K&O" Slimme EHBO-kit WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 PAGINA 9 ANGERAK iTAPT UIT GEMEENTERAAD SIDEN VVD'er Nico Lange- k, nestor van de Leidse gemeen- raad, stelt zich niet beschikbaar ior de volgende raadsperiode. In n brief aan het afdelingsbestuur in zijn partij schrijft Langerak it hij meent dat het „goed is om aats te maken voor een nieuwe neratie". Daarom is hij slechts reid een niet-verkiesbare plaats aanvaarden op de kandidaten- it voor de verkiezingen die in aart volgend jaar worden gehou- n. Nico Langerak maakt sinds id september 1973 deel uit van gemeenteraad. t- Sprinterservice bij bibliotheek LEIDEN De Leidse openba re bibliotheek begint morgen met een „sprinterservice". Dit houdt in dat leden van de bi bliotheek ook zeer recente boeken die in de Nederlandse of Engelse top-10 staan, kun nen lenen. De bibliotheek heeft voor deze service de hulp ingeroepen van de boek handels Kooyker, de Kier en Zandvliet. De kosten bedragen ƒ1,50 per boek en dat boek mag dan niet langer dan drie dagen in bezit worden gehou den. De service wordt alleen in de hoofdbibliotheek aan de Nieuwstraat aangeboden. Tijdelijke kraakaetie LElfeEN Krakers hebben gistermiddag een pand aan de Vree wijkstraat verla ten. De groep had zondag het leegstaan de huis betrokken. De woning staat twee jaar leeg en de bouw vergunning is verlo pen. Na tussenkomst van politie, de 34-ja- rige eigenaar en ambtenaren van het stadsbouwhuis ver lieten de krakers gis termiddag het pand vrijwillig. Ruim vijf mille van bankrekening LEIDEN Een bedrag van 5200 gulden bleek gisteren te zijn afgeschreven van de bankrekening van een echtpaar dat woonachtig is aan de Spar renrode. In het huis was begin september ingebro ken en toen waren bankpapieren, stereo-appara- tuur en geld ontvreemd. Gisteren bleek dat de da ders met de bankbescheiden een flink bedrag van de rekening hebben opgenomen. Kat zwaar mishandeld LEIDEN Een weggelopen kat is gistermiddag dood teruggevonden in een schuur onder de Mila- nenhorst. De kat was vastgebonden en na onder zoek van een dierenarts bleek het dier aan zware inwendige kneuzingen te zijn overleden. De 50-ja- rige eigenaar heeft aangifte van mishandeling ge daan. De daders zijn onbekend. Vlees gestolen LEIDEN Een 45- jarige werknemer van het slachthuis aan de Pasteurstraat is gis termiddag betrapt op het -stelen van acht dozen varkenshaas. De man had de dozen met vlees, die een ge zamenlijke waarde van 850 gulden had den, uit een koelcel gehaald en klaargezet om mee te nemen. Hij werd door medewer kers van het slacht huis betrapt en aan de politie overgedragen. Dienstencentrum en bibliotheek willen zelfde ruimte in school VALKENBURG Het achterste lokaal en de daaraan gele gen gang van de voormalige kleuterschool aan de P. Ooster- lèestraat zijn bestemd voor het Dienstencentrum. Tot die conclusie kwam gisteravond de meerderheid van de commis sie welzijn van de gemeente Valkenburg. Eerder op de avond hadden de woordvoerders van zowel het Dienstencentrum als de bibliotheek gepleit voor het aan hen toewijzen van deze ruimte. Het Dienstencentrum wil de ruimte voor de plaatsing van een biljarttafel terwijl de bibliotheek op de gang de mogelijkheid ziet voor het inschrijven van geleende boeken. CDA, PvdA en VVD stelden zich op het standpunt dat het Dienstencentrum de felbegeerde ruimte toegewezen moest krijgen. Alleen het raadslid Th. van Es (GPV/RPF) voelde wel wat voor het gebruik van de gang door de Open bare Bibliotheek. De Stichting Peuterburg en de fysiothera peut toonden zich gisteravond tevreden met de toegewezen ruimte in de voormalige kleuterschool. NIEUWBOUW LAKENHAL EN KUNSTCENTRUM ONZEKER LEIDEN Het is nog onzeker of de gemeente haar ambitieuze cultuur plannen de komende ja ren kan uitvoeren. Wet- j houder P. Bordewijk (fi- I nanciën) zet ernstige vraagtekens bij de haal baarheid van de nota kunst en cultuur die gis termiddag werd gepre senteerd. Hij wil pas dat de nota verder wordt uitgewerkt als er een duidelijke financiële on derbouwing is. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de nota door wethouder F. Kuij- ers van cultuur. Eerder is er steeds vanuit gegaan dat voor de cultuur plannen een eenmalige in vestering van 10 tot 15 mil joen gulden nodig is. Kuijers bevestigde gisteren dat er nog geen financieel plaatje voor handen was. „Het is nog niet eens bekend of er extra personeel wordt aan genomen. Eerst moeten we deze weg opgaan. De nota moet de koers zijn die we al lemaal gaan volgen. Als een maal alle neuzen dezelfde kant op staan, moeten we fi nanciering gaan zoeken en de financiële consequenties gaan berekenen. Stel dat Leiden het stadsvernieu wingsproject had laten zitten omdat er geen geld was, dan was Leiden nog nog steeds in last". In de nota wordt voor de financiering gerept over sponsoring, verschui vingen in de gemeentebe groting en het organiseren van zichzelf terugverdienen de activiteiten. Reorganisatie Volgens het in de nota ge schetste plan moet zo snel mogelijk een nieuwe ge meentelijke directie kunst en cultuur worden gevormd. Binnen deze directie worden de Leidse Schouwburg, Mu seum de Lakenhal, Molen museum de Valk, een nieuw op te richten Centrum voor LEIDEN Volgens de kunst- en cultuurnota die gistermid dag werd gepresenteerd raakt de Leidse Volksuniversiteit K&O haar muziekprogrammering kwijt. Dit wordt overge nomen door een nieuwe gemeentelijke directie kunst en cul tuur. Directeur Tj. Weber van K&O had het rapport nog niet gelezen, zei hij in een reactie vanochtend. Hij gelooft overigens niet dat deze plannen zo makkelijk zijn te realiseren en zet er net als wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) vraagtekens bij. „Waar zou het dan heen moeten gaan en wie gaat de invulling doen? Muziek in Leiden kan niet zonder K&O. Nee, het zal zo'n vaart niet lopen", aldus Weber in een reactie vanochtend. Beeldende Kunst, de Waag en de Stadsgehoorzaal ge bundeld. Om de hele opera tie te leiden, moet zo snel mogelijk een algemeen di recteur worden aangesteld. In het kader van het ge meentelijk vrouwenvoor- rangsbeleid moet dat in principe een vrouw worden. „Om als bouwpastoor op te treden", verklaart Kuijers de .snelle aanstelling. De procedure hieromtrent moet in november zijn afgerond. Eerder was sprake van een parttime aanstelling. Ook werd gesproken over het combineren van de taken van de directeur van de La kenhal met die van de alge meen directeur. De alge meen directeur krijgt nu echter een 36-urige taak. De Lakenhal krijgt een aparte vrouwelijke directeur. Zij wordt voor 20 uur aange trokken. Vergaand Dé nota heeft volgens Kuij ers vergaande consequenties. De bundeling van de ver schillende Leidse kunst en cultuurpodia in een nieuwe directie betekent bijvoor beeld dat André de Jong geen directeur blijft van de Stadsgehoorzaal. De zaal valt dan namelijk niet meer on der zijn directie Groenoord- hallen. De Leidse Volksuni versiteit K&O verliest haar muziekprogrammering. Ook dit wordt overgenomen door de nieuwe directie kunst en cultuur. „K&O had altijd een geïsoleerde rol, dat wordt nu verbeterd", legt de wethouder uit. De programmering van pop muziek binnen het LVC gaat van de sector welzijn eveneens naar de nieuwe di rectie. De directies culturele zaken en musea worden op geheven en gaan ook over in de nieuwe directie. Al deze ingrepen maken het voor de Leidse burger mogelijk om „beter te zien wat er gebeurt op het kunst en culturele vlak in Leiden", aldus Kuij ers De Leidse Stadsgehoorzaal moet een bruisend cultureel centrum worden. De zaal wordt aangepast aan de ei sen voor een podium voor klassieke symfonische mu ziek, nieuwe muziek, pop muziek en muziekdramati sche voorstellingen. Het was een „prachtige klassieke concertzaal" en moet dat weer worden, vinden de op stellers. „Onderzocht wordt of de Stadsgehoorzaal ge schikt te maken is als ten toonstellingsruimte die ook overdag geopend is. Dit laat ste om te bereiken dat de nu vaak doodse gevel van de Stadsgehoorzaal in de Bree- straat vervangen wordt door een cultuurcentrum met een levendige uitstraling", luidt het rapport. Centrum Het Centrum voor Beelden de Kunst (CBK) speelt een belangrijke rol in de nota. Dit centrum kwam ook al eerder aan de orde. In het centrum moet beeldende kunst worden verkocht en verhuurd, de verstrekking van subsidies moet via dat centrum worden geregeld en kunstenaars moeten er te recht kunnen voor onder steuning op allerlei gebied. Gecombineerd hiermee moet er een goede huisvesting ko men voor moderne kunst. Dat kan mogelijk ook in een nieuwe vleugel van De La kenhal. Het college wil een besluit daarover nog uitstel len. Daarbij.wil Kuijers af wegen of de Lakenhal nog een belangrijke centrale rol moet blijven spelen wat de moderne kunst betreft. De Oude Singel moet een echte cultuursingel worden, vinden de onderzoekers. Het CBK en de directie kunst en cultuur moeten in de buurt van-de Lakenhal gehuisvest worden. De gemeente heeft voor de nieuwe directie al vast het pand naast het mu seum aangekocht. Of zij ook daadwerkelijk hierin wordt gehuisvest, wordt nog on derzocht. In het CBK wor den tien nieuwe ateliers on dergebracht. Er moet nog veel overleg worden gepleegd met alle betrokkenen. Ook moet er nog veel worden bestudeerd. Bijvoorbeeld de oprichting van een amateur-stadsgezel- schap met daarbij een jaar lijks festival voor de ama teuristische kunstbeoefe ning. Het oprichten van een zomeruniversiteit voor vrou wen in de kunst en het sti muleren van straatactivitei ten in de zomer. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De 10-jarige Janneke Vroom en 8-jari- ge Eva van Velzen zijn de grote winnaars van teken en kleurwedstrijd die is gehouden in het kader van Leiden, Stad van Vluchtelingen. Beide meisjes gingen met een nieuw fietsje, beschikbaar gesteld door de Leidse winkeliersvereniging, naar huis. Ook dertig an-, dere kinderen kregen uit handen van burgemeester C. Goekoop een prijs. Mevrouw I. Moerman, conser vator van De Lakenhal lichtte de jurering toe aan de 32 prijs- winnaartjes en hun ouders. Zij zaten gistermiddag vol span ning in een zaaltje van het multifunctionele centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn te wachten op de uitreiking door Goekoop. In zijn toespraak roemde Goe koop de werkgroep, en wet houder H. de la Mar in het bij zonder, voor het succesvolle verloop van de actie Leiden, Stad van Vluchtelingen. Ook deze tekenwedstrijd was met 200 deelnemers weer een ge slaagd onderdeel. Na de uitrei king onthulde Goekoop de zes beste tekeningen die aan een van de wanden van het zaaltje hingen. Op 10 december wordt de slot manifestatie van de manifesta tie gehouden die dan een jaar heeft geduurd. De tekeningen zullen tijdens deze manifesta-' tie worden tentoongesteld. Voetgangers in actie tegen foutparkeerders LEIDEN Voetgangers hou den morgen, vrijdag en zater dag een actie tegen foutpar keerders. Automobilisten die in Leiden hun voertuig op een verkeerde plaats neerzetten, krijgen een gele waarschu- wingskaart onder de ruitewis- ser. De kaarten worden uitge deeld door vrijwilligers van de Voergangersvereniging. Zij komen vooral in actie in de wijken net buiten het cen trum. Op deze manier willen ze bestuurders wijzen op de hinderlijke en gevaarlijke situ aties. Uitstel tot voorjaar voor Breestraat LEIDEN De herinrichting van de Breestraat kan pas na de jaarwisseling ter hand wor den genomen. Het lukt de ge meente niet om een deel van de werkzaamheden al voor de feestmaand december af te ronden. De oorzaak daarvoor is dat de uitgekozen tegels nu niet leverbaar zijn. De gemeente heeft de afgelo pen weken alles op alles gezet om toch een deel van het werk voor 20 november af te ron den. Om dat mogelijk te ma ken werd maandag nog met de winkeliers vergaderd en zou vanavond een extra bijeen komst zijn van de raadscom missies voor ruimtelijke orde ning en economische aangele genheden. Volgens een woord voerster van de gemeente heeft dat geen zin meer nu de benodigde materialen niet be schikbaar zijn. Cursus Voor mensen die in het verle den weinig of geen mogelijk heden hadden om te gaan le ren. organiseert het Leids Stu diehuis een cursus algemene ontwikkeling. Tijdens de 25 lessen op donderdagmiddag wordt ingegaan op actuele on derwerpen zoals automatise ring en elektronisch betalen. Belangstellenden die vijftig jaar of ouder zijn kunnen voor meer informatie terecht bij het Studiehuis, Apothekers- dijk 33a, tel. 071-124095 of 223303. Concert Om geld bij elkaar te' brengen voor de vernieuwing van het interieur van^de Petruskerk aan de Lammenschansweg wordt vrijdagavond een con cert verzorgd door de drie ei Collecte Het Platform Leiden Steunt Zuid-Afrikaans Verzet houdt van 14 tot 21 oktober een col lecte in Leiden. De opbrengst is bestemd voor de terugkeer van vluchtelingen naar Nami bië en voor de wederopbouw van dat land. Jazz Het Jimmy Halperin Quartet geeft zaterdagavond een con cert in De Waag. Dat gebeurt op uitnodiging van de stich ting Jazzzolder Hot House. Het optreden, waarvan ook radio-opnamen worden ge maakt. begint om 21.30 uur. Salsa De salsa-band Las Maracas treedt zaterdagavond op in De Droomfabriek. De Antilliaans- getinte muziek is vanaf 21.30 uur te horen in het art centre aan de Oude Singel. De toegang is gratis. Zondag wordt de cursus Werken Met Emoties gegeven in De Droomfabriek, van 11.00 tot 19.00 uur. Geschiedenis Wie is geïnteresseerd in de ge schiedenis van Leiden kan een cursus volgen bij het Leidse Volkshuis. Behandeld worden onderwerpen als de ontstaansgeschiedenis van de stad, de bloei en het verval van de laken-nijverheid in Leiden, de industriële revolu tie en de crisisjaren. Er wordt vooral aandacht besteed aan de leefomstandigheden van de gewone" Leidenaars. De cur sus bestaat uit zes lessen die worden gegeven op donder dagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk (071-149180). De kosten bedragen 35 gulden. Talen Er zijn nog plaatsen vrij bij de cursussen Frans en Engels voor beginners van buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizer- laan 5. De lessen beginnen over ongeveer een maand. Frans wordt op maandagmid dag gegeven. Engels op dins dag of woensdagochtend. In lichtingen bij P. van As van het buurthuis of via 071- 313648. FSCHEID VAN LEIDSE VEEMARKT lEIDEN „Piet Spaans 'as het rustpunt op de eemarkt. Hij straalde cht Hollands glorie uit. het kon, poetste hij ie zoute haring voor je i", zo haalt een woord- ?rder van de veehande- ren herinneringen op. Scheveningse vishan- Blaar Spaans nam gister middag afscheid. Hij stond jijftig jaar met zijn kraam de veemarkt in de ïidse Groenoordhallen. fct feestelijk tintje dat het afscheid werd ge- Bven, was een verrassing >r de jubilaris, die niet graag op de voorgrond (reedt. 72-jarige Spaans ging in de al als tienjarige mee met zijn moeder „Tante Jans". In Scheveningse klederdracht sjouwde ze een juk met twee grote manden vis naar de markt. Piet liep als klein jon getje mee, maar knapte af en toe een uiljje in de koetsen van een van de boeren. „Want 't was toch wel erg vroeg", voegt Piet toe. Ook Piet heeft met het juk en de manden gelopen. „Vroeger nam ik de manden mee op de trein, maar ik moest altijd voor twee manden betalen. Een stationschef gaf mij de tip om de manden aan elkaar te binden, dan betaalde ik min der. De manden waren zo zwaar dat de spoorwegbeamb ten ze niet konden tillen, en daar liep ik dan mee", vertelt Piet. De Scheveninger heeft het juk heel lang bewaard, maar „toen het te oud werd, heb ik het aan de gemeente reiniging meegegeven. Daar heb ik nog steeds spijt van". Regen, sneeuw, storm, woelige perioden, Piet kan het zich al lemaal nog heel goed herinne ren. Ook de tijd dat de markt nog bij Molen de Valk op de Lammermarkt stond. Hij kreeg van het personeel van de Groenoordhallen een ets van deze molen overhandigd. „Mijn leven lag op de markt", verzucht Piet. De veehandela ren gaven de jubilaris naast flessen vieux een mooi boek cadeau. „Hoe vroeg het ook was, er was geen veehandelaar die niet even langs kwam om een hallen, André de Jong. De Jong weet zich ook nog te her inneren hoe „des duivels" Piet was toen een ambtenaar kwam vertellen dat hij zijn kraam moest verplaatsen. In het kader van de Warenwet mochten voedsel en vee niet bij elkaar staan. „Ja, des dui vels en niet zo'n beetje ook", Piet Spaans maakt nog even een haring schoon. FOTO: WIM VAN NOORT )g. De delaar kon met hulp van de veehandelaren echter op zijn plek blijven staan. Daar staat hij nu nog, alleen heeft zoon Arie de handel inmiddels overgenomen. Piet beloofde gisteren echter dat hij af en toe nog wel even een harinkje schoon komt maken. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk 'U; onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: Adres: Postcode/plaats: (voor controle bezorging) j Stuur deze bon in een open envelop ^Leidse Courant. Antwoordnummer 998. ftzidóe Souoant - postzegel niet nodig - naar I 998,2500 VD Den Haag. JNZI -J

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9