De Klerk hoopt op steun na vrijlating ANC'ers Sovjetunie wisselt Marx in voor ufo 's Tegen ETA-terroristen 950 jaar cel geëist Krijgswetten in Panama afgekondigd Senaat BUITENLAND CeidocSomant WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 PAGINA 5 Drugsmaffia vermoordt krantemensen BOGOTA In de Colombiaanse stad Medellin zijn gisteren twee medewerkers van het dagblad El Espectador vermoord. De aanslag is opgeëist door de drugsmaffia. De krant heeft zich altijd fel uitgelaten tegen de praktijken van de drugsba ronnen. Volgens Amnesty International zijn rechtse parami litaire groepen en de drugsbaronnen verantwoordelijk voor „een mate van geweld die haar weerga niet kent", zo de mensenrechtenorganisatie in haar nieuwste rap- over Colombia. Amnesty stelt dat er tussen januari 1988 ]Qen mei 1989 minstens 2.500 mensen zijn vermoord. Het me rendeel van deze doden komt voor rekening van de parami- itaire doodseskaders. Daarnaast zijn er nog 250 mensen ver- jdwenen nadat zij waren opgepakt door veiligheidstroepen. jAmnesty waarschuwt ervoor dat niet moet worden vergeten, |door alle aandacht over de strijd tegen de drugshandelaren, idat „de ernstigste schendingen van de mensenrechten uit po litieke motieven gepleegd zijn door het leger en door de pa ramilitaire groepen die in opdracht van het leger werken". Luikse ambtenaren vernielen kantoor LUIK Honderden woedende ambte naren hebben gisteren in de Belgische stad Luik vernielingen aangericht uit protest tegen plannen van het stadsbe stuur zo'n 1500 ambtenaren te ontslaan. Met de saneringsmaatregel hoopt de stad, die op de rand van bankroet staat, in aanmerking te komen voor nieuwe kredieten. Zo'n honderd betogers dron gen het kantoor van de Waalse socialis tische partij PSC binnen en richtten daar flinke schade aan. De ambtenaren die sinds begin van de maand op hun loon over september wachten, sloegen de inboedel kort en klein en wierpen ta fels, stoelen en schrijfmachines uit de ramen. Kippen nog niet op non-actief LONDON De Britse non nen van het rooms-katholieke klooster „Vrouwe der barm hartigheid" in de Engelse stad Daventry hebben gisteren via een rechtszaak de slacht van hun vijfduizend kippen kun nen voorkomen. Vorige week bezetten zij de kippenhokken om de inspecteurs van het mi nisterie van landbouw te be letten de kippen te doden van wege een vermeende besmet ting met de salmonella-bacte rie. Rechter sir Konrad Schie- mann zei dat hij het slachtbe- vel vrijdag op een hoorzitting zou onderzoeken. Leider Chileense communisten terug SANTIAGO Na dertien jaar in bal lingschap te hebben geleefd is de voor malige leider van de Chileense commu nistische partij, Luis Corvalan (73), in zijn vaderland teruggekeerd. De voor malige senator Corvalan was officieel leider van de communistische partij tot de partijleiding begin dit jaar besloot hem te vervangen door Volodia Teitel- boim. Hij was een trouw aanhanger van de voormalige president Salvador Al- lende en werd gearresteerd en gevan gen gezet toen Allende in 1973 ten val werd gebracht. In 1976 werd hij naar Moskou verbannen in ruil voor de vrij lating van Sovjet-dissident Vladimir Bu- kovsky. Weinig vluchtelingen willen terug naar huis PARAMARIBO Slechts iets meer dan een derde van de 6600 Surinaamse vluch telingen in Frans-Guyana is bereid vrij willig terug te keren naar Oost-Suriname. Dit blijkt uit het evaluatieverslag van de registratie van vluchtelingen in Saint- Laurent. Er bestaat groot wantrouwen je gens de Surinaamse regering. De vluchte lingen weken in 1986 uit naar Frans-Guy ana in verband met de gewapende strijd tussen het nationale leger en het Jungle Commando. De repatriëring van vluchte lingen vloeit voort uit het Akkoord van Kourou, dat in juli is gesloten tussen de regering en het Jungle Commando. Het is nog niet bekend wanneer de eerste vluch telingen zullen terugkeren naar Oóst-Su- riname. 'Controle binnenlandse zaken van de I Sovjetunie j controleren papieren van inwoners van de omstreden enclave Nagorno- Karabach. Ondanks de inzet van troepen en het dreigement van Moskou dat hard zal worden opgetreden, is de spanning er nog niet geweken. FOTO: AP BARCELONA Het pro- tegen twee leden van de ETA voor hun aandeel in de bloedigste aanslag uit de geschiedenis van de Baskische terreurbewe ging is gisteren in Madrid afgesloten. De officier van justitie eiste 950 jaar ge vangenisstraf voor elk van beide terroristen. De uitspraak volgt binnen kort. !De twee waren, met een nog voortvluchtige derde Compagnon, verantwoordelijk voor het plaatsen van een bom in een grote supermarkt in Barcelona. Die aanslag op 19 ei juni 1987 kostte aan 21 winke- lende mensen het leven, 45 ^anderen raakten zwaar ge wond. Het proces, dat twee dagen heeft geduurd, heeft in Barce lona de na ruim twee jaar nog niet geheelde wonden 'weer opengereten. In de rechtszaal zaten vaders die bij de aanslag vrouw en kinderen verloren hebben; en van dege nen die de enorme explosie overleefden zijn de meesten nog onder medische behande ling vanwege de ernstige ver minkingen. „Wat heb ik nou aan die eis van 950 jaar", riep een getrof fen weduwnaar. „Ze kunnen maximaal dertig jaar de cel in, door goed gedrag zullen dat er wel vijftien worden en om po litieke redenen zullen ze uit eindelijk wel weer na vijf jaar op straat staan". De bloedigste aanslag, die een dag later in de stad een half miljoen mensen voor een stille protestmars op de been bracht, maakte een einde aan het be grip dat een deel van het volk tot dan nog had voor de doel stellingen van de ETA - een onafhankelijk Baskenland. Het is nog altijd de vraag waarom juist een drukke su permarkt in een volkswijk als doelwit was uitgekozen. De twee leden van het 'Comman do Barcelona' weigerden tij dens het proces op vragen hierover van de officier van justitie te antwoorden, maar gingen wel in op de vragen van de advocaat van de slacht- Zowel Josefina Ernaga als Do mingo Troitino verklaarde doodkalm dat de schuld bij de overheid lag. „Wij hebben op die dag in drie telefoontjes de bomaanslag aangekondigd en de politie een uur de tijd gege ven de supermarkt te ontrui men. Dat dat niet is gebeurd, is niet onze verantwoordelijk heid. Als de belangen van de staat boven de veiligheid van de burgers staan, zijn de gevol gen onvoorzienbaar. Ons doel was zoveel mogelijk schade toe te brengen aan het Spaanse en Franse kapitaal, wij wilden de zaak alleen maar in brand ste ken". De koelbloedige houding van de twee terroristen veroor zaakte tumult en scheldkanon nades op de publieke tribune, maar legden tevens de vinger op een zeer pijnlijke plek. Veel slachtoffers vragen zich nog altijd af waarom de super markt die vrijdagmiddag niet werd ontruimd. Volgens de politie wilde de bedrijfsleider zijn winkelend publiek niet waarschuwen, omdat het aan gekondigde tijdstip van de aanslag op dat moment al was verstreken en er niets ver dachts was gevonden. Een half uur later ontplofte in de par keergarage de bom, met zijn gruwelijke gevolgen. JOHANNESBURG De aangekondigde vrijlating van acht politieke gevan genen is een gebaar van goede wil van de Zuida- frikaanse president Frede- rik de Klerk aan de zwar te oppositie. Maar mis schien is het initiatief nog meer bestemd voor de westerse regeringen. Zij verlangen van De Klerk een duidelijk bewijs dat hij oprecht streeft naar hervormingen. Op één man na zijn alle ge vangenen die vrijkomen in 1963-'64 tot levenslang veroor deeld. Zeven van hen zijn lei ders van het Afrikaanse Natio nale Congres (ANC), de sinds 1960 verboden zwarte bevrij dingsbeweging. Sinds De Klerk op 20 septem ber president van Zuidafrika werd, bestaat er in Zuidafrika een sfeer van hoop. Deze is ge wekt door de beloften van De Klerk dat hij een „nieuw Zuidafrika" wil. Dat hoopt hij te bereiken door in overleg met de zwarte leiders te pra ten over beëindiging van de „blanke overheersing". Maar de zwarte oppositie stelt dat zij genoeg woorden heeft gehoord en dat zij nu daden wil zien. Zij voelt er weinig voor om De Klerk het voor deel van de twijfel te schen ken. Het is die scepsis, die de drie kerkelijke leiders Des- mond Tutu, Allan Boesak en Frank Chikane ertoe bracht een persoonlijk onderhoud met De Klerk te eisen. Door vlak voor dit gesprek dat vanmiddag in Pretoria heeft plaatsgevonden te komen met het opzienbarende nieuws over de vrijlating van de ge- De vrouwen van gevangen ANC-leiders komen geregeld bij elkaar om de verjaardagen van hun echtgenoten te vieren. Binnenkort zal echter alleen Winnie Mandela (tweede van rechts) de verjaar dagen in eenzaamheid moeten vieren. FOTO: AFP vangenen, hoopt De Klerk zijn gesprekspartners de wapens uit handen te slaan. Volgens waarnemers in Johannesburg is hij erop uit de gematigde zwarten ervan te overtuigen dat hij geen loze praatjes ver koopt als hij het over hervor mingen heeft. Maar het gebaar van de Klerk wordt ook gezien als een ant woord op de druk van de in ternationale gemeenschap. Het beste bewijs voor die veron derstelling is dat de president hoogstpersoonlijk de Britse premier Margaret Thatcher op de hoogte heeft gesteld van zijn besluit. Thatcher heeft Pretoria duidelijk te verstaan gegeven dat zij wel enige steun kan gebruiken in haar verzet tegen plannen voor verscherp te economische sancties tegen Zuidafrika. Een kwestie die met name zal gaan spelen op de komende conferentie van de Gemenebestlanden, van 18 tot 24 oktober in Kuala Lum pur. De algemene verwachting is nu, dat de vrijlating van ANC- leider Mandela nog maar een kwestie van tijd is. Het exacte tijdstip van zijn vrijlating zal van verscheidene factoren af hangen. De binnenlandse vei ligheidssituatie is daar één van. In dit verband zal het van groot belang zijn hoe in de zwarte woonsteden wordt ge reageerd op de aangekondigde vrijlatingen. Verder gaan de waarnemers ervan uit dat de regering Mandela niet zal la ten gaan, voor de onderhande lingen met de zwarten op de rails zijn gezet. Zij hoopt dan dat Mandela meteen zijn plaats zal innemen in het onderhan delingsproces. Maar dat voor onderstelt de legalisering van het ANC, en daar is de rege ring De Klerk (nog?) niet toe bereid. ^„Geen oordeel „Jover Galileo" ^'.WASHINGTON De Jrechter in Washington zei djdat „het niet tot de taak van de rechtbank behoort om te beoordelen of het Bregeringsbesluit om door iaIjte gaan met het Galileo- idJproject goed is". van dit formele t (Standpunt vond de rechter p (ook de argumenten van de giregering, die heeft aange- valvoerd dat de kans op het i ^vrijkomen van plutonium etLoneindig klein" is, beter irdwaren dan die van de actie- nlvoerders. „Als de sonde ex- :r Iplodeert en het plutonium loplost in de atmosfeer, ont- >t Istaat een ongeluk dat erger is I^dan Tsjernobyl", zei een van 'de tegenstanders voor de £r! Amerikaanse tv. „In dat ge nval zouden zo'n 900.000 men- jsen kunnen sterven aan de gevolgen van kanker". MOSKOU De burgers van de Sovjetunie heb ben door alle hervormin gen zoveel zekerheden verloren, dat zij behoefte hebben aan 'iets" om in te geloven. En dat 'iets' mogen dan best buiten aardse wezen zijn. Dat lijkt een mogelijke ver klaring voor de hysterie die in de Sovjetunie is ontstaan over het vermeende bezoek van buitenaardse wezens aan een park in de stad Voronezj. Een journalist van het pers bureau Tass verklaarde: „Men wil het gewoon gelo ven". In het land dat bezig is zich los te maken van de benau wende marxistisch-leninisti- sche dogma's, is een ware hang naar mystiek en het pa ranormale ontstaan. Die richt zich op het ogenblik vooral op geneessèances. Een van de mystici verschijnt regelmatig op de tv. Een andere, die zei met zijn gedachten treinen te kunnen stoppen, kwam on langs bij een poging daartoe jammerlijk om het leven. Intussen gaan de Russische media onverdroten voort met hun berichtgeving over het vreemde verschijnsel in Vo ronezj. Het vroege tv-pro- gramma '120 Minuten' van gisteren was voor een groot deel gewijd aan het verhaal- over de ufo in de vorm van vraaggesprekken met inwo ners van de 86.000 zielen tel lende stad Voronezj. Politie-agenten en verslagge vers ondervroegen de kinde ren en de anderen die het verschijnsel waarnamen. Er zitten volgens de Russische pers geen tegenstrijdigheden in hun beschrijvingen en alle kinderen die het verschijnsel zagen, zijn nog steeds bang. Bij het onderzoek zijn inmid dels ook biologen, natuur kundigen en andere weten schappelijke deskundigen be trokken. Ervaringen in het Westen hebben geleerd dat de meeste ufo-meldingen gewoon zijn te verklaren. Als dat om wat voor reden niet lukt, slaat de fantasie van mensen al snel op hol. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT k! QN493 Ja, Rob heeft goed gemikt. Vermoedelijk heeft hij de l bestuurder getroffen, want hij ziet hoe de reusachtige vliegboot, die een enorme snelheid ontwikkelt, in duikvlucht gaat en naar beneden suist. De machine valt te pletter op een zandplaat, de Noordvaarder, vlak bij de haven. Rob en zijn vrienden komen dicht in de buurt in het water terecht. En nu zwemmend naar de kust? Ja, maar er staat een sterke ebstroom. En geen enkel schip in zicht... Daarvoor is het eigenlijk ook nog te vroeg. Te vroeg? Aha, maar Rob weet niet, dat de jongens van de zee vaartschool er altijd vroeg bij zijn. Ze zouden vandaag een oefen tocht gaan maken en zeilen juist de haven van West-Terschelling uit. Dan horen ze een zware klap, zien een steekvlam, een enor me rookwolk...en kijk, daar dalen drie parachutes in zee neer. Nou, daar moeten de jongens meer van weten! In vlag gedrapeerd Soms krijgt iemand Frankrijks Marianne bijvoorbeeld met opzet een vlag om zich heen gedrapeerd. Dat was niet het geval op het Plein van de Hemelse Vrede. Daar was een vlag door de wind zodanig om een soldaat heengeblazen, dat een collega er aan te pas moest komen om de vlag weer te laten wapperen, zoals het hoort. FOTO: AP EG-alarmnummer BRUSSEL Na 1992 wordt het in de Europese Gemeenschap een stuk ge makkelijker hulp te krij gen in geval van nood. In alle twaalf lidstaten ruk ken politie, brandweer en ziekenauto dan uit na het draaien van het nummer 112. Tijdens de invoerings periode blijven de beken de hulpnummers bestaan. Havel leidt partijblad om de tuin PRAAG Het Tsjechoslo- waakse partijblad Rude Pravo heeft zich om de tuin laten lei den door Vaclav Havel, door een advertentie op te nemen waarin de dissidente toneel schrijver en mensenrechtenac tivist zichzelf feliciteert met zijn 50e verjaardag. Havel be diende zich in de advertentie, die zaterdag werd geplaatst, weliswaar van een pseudo niem, maar liet de felicitatie wel vergezeld gaan van een portretfoto. De tekst van de advertentie luidde: „Op 5 ok tober 1989 vierde Ferdinand Vanek uit Maly Hradek zijn verjaardag. Zijn vrienden en collega's bedanken hem voor het vele werk dat hij heeft verzet en nog steeds verzet, doen hem de hartelijke groe ten en wensen hem veel suc ces met zijn werk". Ferdinand Vanek is de naam van de au tobiografische figuur die in sommige van de stukken van Havel voorkomt. PANAMA STAD Een week na de mislukte staatsgreep te gen generaal Manuel Antonio Noriega heeft de regering van Panama een aantal „krijgswet ten" afgekondigd om, zoals het officiëel heet, „het hoofd te kunnen bieden aan de Ameri kaanse agressie". De wetten voorzien in een beperking van de vrijheid van vereniging, in een bevriezing van de ambte narensalarissen en in de moge lijkheid overheidspersoneel te ontslaan wegens tegen de staat gerichte activiteiten. Tiental len tegenstanders van generaal Noriega zijn inmiddels naar de Verenigde Staten gevlucht. Onder hen kapitein Javier Li- cona, de hoogste militair die erin geslaagd is te ontkomen na de mislukte coup. De leider van de couppoging, majoor Moses Giroldi, zou vermoord zijn. De regering in Panama stad' had eerder gemeld dat Gi roldi tijdens de rebellie was neergeschoten. Ziin echtgenote en andere familieleden zijn in middels in de Verenigde Sta- PARIJS - „Het was oorlog", rapporteerde de verslaggever van de satirische krant Le Canard Enchaine. „De ziekenwagen stond voor de deur en onder de lambrizering ging het lijf-aan-lijf toe. Het scheelde weinig of de moordende opa-cide om het voorzitterschap van de Senaat was geëindigd met een v stokkengevecht". De Fransen moesten er wel even aan wennen. Hun anders zo vredig snurkende Senaat, of Haute Assemblee, bood de laatste weken de aanblik van een opgewonden kennel. Als jonge honden rolden ze over elkaar heen, de vaak bejaarde heren senatoren, van wie verschillenden de tachtig zijn gepasseerd en enkelen zelfs de negentig. Toen de gemoederen wat gekalmeerd waren en alle sigarerook was opgetrokken, bleek dat er niets was veranderd. De 81 lentes oude Alain Poher, die na het aftreden van De Gaulle in 1969 en na de dood van Pompidou (1974) al twee keer het interim-presidentschap heeft mogen vervullen, werd voor de achtste achtereenvolgende keer herkozen. Hij kon dus blijven zitten waar hij zat, zoals dat een (Franse) senator betaamt. Dat Poher zijn 'opmerkelijke' herverkiezing niet aan zijn eigen politieke vrienden, de een tristen, dankte maar aan de strategische spelletjes van de gaullistische houwdegen, senator Charles Pasqua, was aardig voor insiders. Het imago van de Eerste Kamer is er met het hernieuwde dienstverband van de oude Poher niet dynamischer op geworden. Het Luxembourg-paleis, waar de Senaat zetelt, staat al jaren bekend als een plaats van 'litanie, liturgie en lethargie'. De voorzitter zelf heeft in een interview toegegeven dat hij - en niet als enige - weieens in slaap valt tijdens de lange zittingen. „Maar wanneer het belangrijk is heb ik mijn open open voegde hij er jongensachtig aan toe. De grijze wijzen zijn te benijden. In hun schitterende onderkomen, dat in 1626 werd gebouwd door Maria de Medici naar het model van een paleis in Florence, liggen de dikste tapijten van Parijs. Aan marmer ontbreekt het evenmin, noch aan schitterend bewerkte plafonds en vergulde lijsten. De keuken is er volgens een fractiemedewerker 'middelmatig', maar daar staat tegenover dat de senatoren de beste champagne drinken. „De Senaat is de enige privéclub waar de leden geen contributie hoeven te betalen maar zelf betaald worden", luidt een belegen grapje onder - vast jaloerse - volksvertegenwoordigers in de Assemblée Nationale. Een negenjarig verblijf in het decor van Maria de Medici wordt door menig provinciale notabele beschouwd als een waardige afsluiting van zijn politieke of bestuurlijke carrière. Niemand hoeft zich er echt druk te maken. Sommige fractie-assistenten zijn zo eerlijk toe te geven dat het in het Luxembourg-paleis aangenaam parkeren is, wanneer interessantere baantjes even niet voor handen zijn. Echt aanrekenen kan men het senatoren trouwens niet, want hoe lang hun debatten en jcommissievergaderingen ook mogen duren, in de praktijk blijft het gekeuvel in de marge. Bij een wetswijziging is het laatste woord altijd aan de Assem blée Nationale, de Tweede Kamer; die op zijn beurt overigens ook meestal maar heeft goed te keuren wat president en regering beslissen. Het is nu eenmaal de traditie van de Franse democratie. Als het op. gezapigheid aankomt zijn de vergaderingen in de Senaat onverslaanbaar. Het gaat er wel altijd beleefd aan toe. Tenminste, als iedereen er is, want het absenteïsme onder de senatoren is berucht. De Gaulle had in zijn tijd het liefst alle senatoren voor altijd naar huis gestuurd. De generaal wordt de uitspraak toegedicht: „Er zijn twee nutteloze organen: de prostaat en de senaat" Van de eerste kon hij worden afgeholpen, maar toen De Gaulle zich in 1969 per referendum van de tweede wilde ontdoen maakte hij toch een pijnlijke vergissing. Ondanks alle kritiek wilde een meerderheid der Fransen de Senaat behouden. Misschien wel omdat het best geruststellend klinkt, dat gesnurk in het L uxem bourg-paleis.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5