Molukkers mogen in Lunetten blijven wonen „Mbo-docent moet hetzelfde verdienen als vwo-collega" „Broden in plaats van bommen" Chemici beloven meer openheid Een procent meer loon voor apothekersassistenten Bank aansprakelijk bij schade door defecte betaalautomaat WETENSCHAP GP ZICHT zondag oktober WVC STELT RENOVATIE VOOR BINNENLAND Beidöe Commit WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 PAGINA Energiebedrijven willen meer besparingen DEN HAAG De drie verenigingen van energie-distributie-bedrijven VEEN (elektriciteit), Vegin (gas) en Vestin (stadsverwarming) zullen de komende vijf jaar minstens een miljard gulden uit geven aan activiteiten ter besparing van energie. Het is nog niet bekend in welke mate dit tot verhoging van de tarieven van elek triciteit, gas en warmte zal leiden, aldus de notitie „Aanzet Integraal Milieube leidsplan Energiedistributiesector". De drie verenigingen gaan de plannen voor de energiebesparing en andere maatregelen ter bescherming van het milieu nader uitwerken. Daarvoor is een stuurgroep opgericht met als adviseur dr. P. Winsemius, voormalig minister van VROM. UTRECHT De apothekersorganisatie KNMP heeft met de vakbonden een princi pe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de circa 7.500 apothekersassistenten. Het voorziet in 1 procent meer loon, instel ling van een functiewaarderings-onderzoek en invoering van deeltijd-vut voor 59- en 60-jarige apothekersassistenten. Evenals werknemers in de gezondheidszorg en de bejaardenoorden hadden de apothe kersassistenten een loonsverhoging van 5 procent geëist. Gezien de beperkte loon ruimte van 0,32 procent die minister De Ko ning van sociale zaken en werkgelegenheid voor trendvolgers beschikbaar had gesteld bleek dat percentage onhaalbaar. Omdat een verzoek om extra ruimte werd afgewe zen, was een verlaging van de werkgever spremie voor het Pensioenfonds Medewer kers Apotheken nodig om tot 1 procent loonsverhoging te komen. Namens de werkgeversorganisatie liet mr. E. Harderwijk weten het resultaat „eigenlijk te krap" te vinden. „Maar meer ruimte had den we niet", zei hij. Net als de bonden vindt de KNMP dat de apothekersassisten ten ten onrechte onder het regime van de Wet Arbeid Gepremieerde en Gesubsidieer de Sector (WAGGS) vallen. „Zij zijn daar door in het keurslijf van de overheidsbelo- ning terecht gekomen", aldus Harderwijk. DEN HAAG De banken moeten aansprakelijk ge steld kunnen wor den wanneer ie mand aantoonbare schade 'ondervindt van een defecte betaalautomaat. De Consumenten bond stelt dit in reactie op recente uitvallen van ver schillende geldau tomaten in Neder land. Banken met geldauto maten zijn niet ver plicht aantoonbaar geleden schade door CONSUMENTENBOND: defecte apparatuur te vergoeden. Ze hebben wel een zogenaamde „inspanningsverplich ting" die echter ook inhoudt dat de appa ratuur niet altijd toe gankelijk hoeft te zijn. Dat kan gebeu ren bij defecten en onderhoud. De Consumentenbond ziet op dit moment nog geen aanleiding om met de banken in gesprek te gaan. Maar wanneer steeds vaker geldautomaten gaan uitvallen, is dat in de toekomst wel moge lijk, aldus de bond. De Raad voor het Be talingsverkeer meent dat „aantoonbare schade" een vage term is. „Wanneer je hijgend voor een ge sloten groenteboer staat, kun je dan ook aantoonbare schade oplopen?", zo vraagt woordvoerster Van der Valk zich af. Vol gens haar gaat het bij geldautomaten niet om mensen maar om machines. „Die kun nen uitvallen of moeten worden gere pareerd. Daar is nu eenmaal weinig aan te doen". Studenten en bejaarden mogen t overal wonen z LUXEMBURG l„ twaalf lidstaten van s Europese Gemeenst p hebben gisteren besla e dat studenten en bejaai r na de eenwording van li ropa na 1992 zich overs d de EG mogen vestil/ Met deze overeenkom hebben de twaalf bety ken ministers een ïjj bleem uit de weg gerujr dat hen al jaren zoij baarde. L (ADVERTENTIE) RAPPORT OVER VERNIEUWING IN MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS: Lezingen, demonstraties, films en experimenten in 58 musea, sterren wachten en laboratoria Informatiekrant met bon voor gratis toegang bij VVV en openbare bibliotheek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Leraren in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) moeten ten minste net zo veel verdienen als hun col lega's in de laatste leeijaren van het havo en het vwo. Bo vendien moet de achterstand op het gebied van inventaris, huisvesting en nieuwe techno logieën in het mbo worden in gehaald. Dat schrijft de SVM- procescoördinatie, die het grootscheepse fusieproces in het mbo begeleidt, in haar tweede voortgangsrapport dat gisteren werd gepresenteerd. De kosten van een dergelijke salarisverhoging liggen rond de honderd miljoen gulden. Dat geld is nodig om de 'we glek' van technisch en econo misch geschoolde leraren te voorkomen. De uitgaven aan inventaris, huisvesting en nieuwe technologieën kosten ongeveer 150 miljoen gulden per jaar tegen honderd miljoen nu. Het is de overheid die vol gens de procescoördinatie hiervoor het geld op tafel moet leggen. De SVM-operatie (Sectorvor ming en Verftieuwing in het mbo) heeft ertoe geleid dat met ingang van volgend schooljaar 134 nieuwe mbo-in- stellingen van start gaan. Nu zijn er nog 400 van dergelijke scholen. De nieuwe mbo-in- stellingen krijgen een gemid delde omvang van 2500 leer lingen per school. Van de deel tijdopleidingen heeft ruim de helft zich vrijwillig bij het pro ces aangesloten. Op tweederde van de nieuwe scholen kunnen drie studie richtingen worden gevolgd: de zogeheten sectoren techniek, econorrtie en dienstverlening en gezondheidszorg. Alle drie de opleidingen zullen onge veer even sterk vertegenwoor digd zijn. Dit betekent een op merkelijke versterking van het dienstverlenende en ge zondheidszorgonderwijs, dat tot nu toe erg versnipperd is. Meer vrijheden De 134 colleges krijgen in de nieuwe situatie veel meer vrij heden dan nu het geval is: ze worden autonomer in het op stellen van de lesprogramma's, de examens en in het benutten van de toegewezen financiële middelen. Na 1 augustus 1990 geldt voor elke mbo-school, ook voor scholen die zelfstan dig willen blijven, de eis een minimumaantal leerlingen van 600 te hebben. Slechts voor drie scholen in Neder land wordt op deze regel een uitzondering gemaakt. De Leidse Instrumentmaker- school, de Slagersvakschool in Utrecht en de Machinisten- school in Ede mogen ondanks het lage leerlingenaantal blij ven bestaan wegens hun speci fieke karakter. De scholen die wel het fusie-avontuur zijn aangegaan steken met kop en schouder boven de 600 leerlin gen uit. De kleinste mbo- school telt 1000 scholieren, de grootste maar liefst 10.000. De procescoördinatie is erg te vreden over het tempo waarin de scholen fusiemogelijkheden hebben onderzocht en be proefd. Na drie jaar is de è- ste fase van de sectorvornj, nagenoeg afgerond. wachten is nu op de politie Door de val van het kab;, begin mei heeft de behar, ling van de SVM-wet ver' ging opgelopen. De mei scholen zijn echter gewj doorgegaan met de fusiepl nen en blijven doorgaan I als de politiek nog langen zich laat wachten. De verri wing moet in de tweede i van het proces worden aaii pakt door de scholen zelf. DRIE VLIEGBASES DOELWIT VAN ACTIES VREDESACTIVISTEN ENSCHEDE Geen bommen maar brood! Met (papieren) koksmutsen op en een stapel broden on der de arm probeerden vredesactivisten van de Ploegschaar-beweging in Nederland gisteren op drie Nederlandse lucht machtbases binnen te dringen. Doel: de aldaar gestationeerde F-16 straal jagers, die zijn uitgerust om kernwapens te ver voeren. Onder de vleugels van deze paradepaardjes van de Neder landse luchtmacht zouden (in plaats van kernbommen) bro den moeten worden bevestigd om duidelijk te maken dat er verband bestaat tussen de hon ger in de wereld en de giganti sche uitgaven op militair ge bied. „Want", aldus een oudere ac tievoerder, die door de omhei ning van de vliegbasis Twen- the bij Enschede kroop, „het publiek denkt weliswaar dat het goed gaat met de ontwape ning, de waarheid is heel an ders. Wist u bijvoorbeeld dat men er over denkt mortiergra naten van een kernkop te voorzien?" Drie luchtmachtbases waren doelwit van de actievoerders: Twenthe, Leeuwarden en Vol- kel bij Eindhoven. Maar voor dat de vredesactivisten daad werkelijk met hun broden op de straaljagers toe konden ren nen, werden ze tegengehouden door bewakingspatrouilles. De Ploegschaar-beweging is aangesloten bij de North At lantic De-fence Movement, die via Amerika naar ons land is overgewaaid. De kern wordt geschat op 20 tot 30 leden, maar daarnaast bestaan er veel sympathisanten. Zij wil len wapens omsmeden tot ploegscharen om op die ma nier te bevorderen dat de hon ger uit de wereld verdwijnt. Ook wil men militaire terrei nen een civiele bestemming geven. De groep kwam in het verleden in het nieuws door dat op Woensdrecht enkele F- 5 straaljagers werden bescha digd. Bij het proces dat daarop volgde werd de groepering als „crimineel" gekwalificeerd door de officier van justitie. „Onze actie om broden te han gen op plaatsen waar zich nor maliter bommen bevinden heeft zo'n sterke symboliek, dat het de bevolking wel moet aanspreken", aldus een van de actievoerders vóór de rit naar de Twentse vliegbasis. De ac tievoerders gaven ruiterlijk toe dat de actie voor een be langrijk deel was opgezet om publiciteit te krijgen. „Het ge beurt tijdens de 'Honger-hoeft- niet-week' terwijl het boven dien zaterdag wereldvoedsel- dag is", aldus één van hen. Het gaat om een keuzeprobleem: honger tegenover militaire uit gaven". Strenger Hoewel justitie na de affaire- Woensdrecht aankondigde strenger te zullen gaan straf fen „omdat dit moet ophou den" waren de actievoerders bij Twenthe gisteren daarvan niet onder de indruk. „Het te genovergestelde komt uit. We gaan door tot er echt goed ont wapend wordt", aldus één van de vredesactivisten, gehuld in een shirt met de tekst „Kees moet vrij", waarmee gerefe reerd werd aan de ingesloten activist Kees Koning. Boven dien worden er acties voorbe reid tegen de komst van een, Navo-flotielje in Amsterdam, waarvan wordt aangenomen dat de schepen kernwapens aan boord hebben. Waarop een ander aanvulde met: „De kruisraketten zijn niet geko men in Woensdrecht. Mis schien is dat een gevolg van ons geëtter. Trouwens het heeft sowieso in Nederland en Denemarken heel lang ge duurd alvorens die dingen zouden komen. Ik weet wel: deze acties zijn een druppel op een gloeiende plaat. Maar ook een druppel die de steen uit holt". KLAAS GOÏNGA Actievoerders zijn door het open geknipte hekwerk van de vliegbasis Twenthe gekropen, waar ze op een militaire bewakingspatrouille stuiten. FOTO: PERS UNIE SUSKE EN WISKE SAGARMATHA OVER MILIEUPROBLEMEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim zes tig chemici, onder wie dertien hoogleraren, wil len met een open brief aan informateur Lubbers de beslotenheid van hun beroepsgroep doorbreken. „In het verleden is vanuit de chemische wetenschap te weinig in het openbaar gereageerd op dringende milieuproblemen. Voor sommigen werd het daar door wel heel erg gemak kelijk om het milieu vraagstuk niet serieus te nemen". Prof.dr. H. Govers, hoogleraar in de milieu- en toxicologische chemie aan de Universiteit van Amsterdam, zei dit giste ren in een toelichting op de brief. Deze maakt deel uit van de milieu-estafette 'De Groene Puzzel' van het Landelijk Mi- lieuoverleg (LMO). „Nog steeds hanteren vervui lers het argument dat ten tijde van het storten van chemisch afval zo weinig bekend was over de gevolgen daarvan. Door wat meer 'glasnost' had den destijds wellicht proble men voorkomen kunnen wor den", stellen de briefschrij vers. Het belangrijkste kritiekpunt van de chemici richt zich op de traagheid van de politiek. „Het heeft een hele generatie geduurd voordat de milieupro blemen algemeen werden er kend en als het aan het Natio naal Milieubeleidsplan ligt wordt daar nog een generatie aan toegevoegd". Dat zou voor het milieu wel eens te lang kunnen zijn, constateren de chemici. Ze dringen dan ook aan op een versnelde uitvoe ring van het NMP. Bouwen en Milieu Het Centrum voor Energiebe sparing en Schone Technolo gie presenteerde een nota, ge richt aan informateur Lub bers, die ingaat op het milieu en de bouwnijverheid. Volgens de heer M. Oltheten van het Centrum moet de kennis over milieuvriendelijk en energie zuinig bouwen eindelijk eens worden toegepast. „De techni sche kennis is er allang, alleen de politieke wil ontbreekt", al dus Oltheten. Volgens het Centrum zal een verdubbeling van de aardgas- prijs voor kleinverbruikers on vermijdelijk zijn. Het geld dat hieruit beschikbaar komt moet worden besteed aan energiebe sparende maatregelen, zodat het uiteindelijk weer bij de burger terecht komt. Het Cen trum denkt daarbij bijvoor beeld a'an het op grote schaal isoleren van woningen. Bo vendien moet milieu-onvrien delijk bouwen duurder wor den dan bouwen met milieu vriendelijke materialen. Het Centrum denkt ook aan een Raad voor Bouwen en Mi lieu. Deze Raad moet óf in de vorm van een versterkte werkgroep van de Raad voor de Volkshuisvesting (Ravo) deel gaan uitmaken, óf als een onafhankelijk regeringsadvie sorgaan gaan functioneren. De nota is mede-ondertekend door tal van instellingen, zoals de werknemersorganisatie FNV, de Waddenvereniging, de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, de Stich ting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie. Ed en Willem Beve in actie in het Omniversum DEN HAAG De bevej eeuwenlang een dankbl prooi geweest voor jagers j dik geld konden verdies aan zijn pels. Boeren kond dit knaagdier niet luchter zien, want met de dam i hij opwierp raakte de wal huishouding op het land de war. Geen wonder dat bever een bedreigde di soort werd. Maar er waj eerherstel voor deze di menbouwer. In ons land zijn in de B bosch vorig jaar drie paaij uitgezet die daar het knaag- zaagwerk van hun inmidj verdwenen voorgangers I gen hervatten. Het Omni» sum in Den Haag heeft I film over de bevers op programma gezet. Sinds g ren zijn hier de lotgeva van een Canadese Ed en 1 lem(ien) Bever te zien. Het bliek bleek er bij deze Eun se première rijp voor. In volging van de overal ter reld zeer gewaardeerde renfilm The Bear hoopt Omniversum met de In produktie The Beavers dit ces (minstens) te herhaler te evenaren. De voorteke zijn in elk geval goed. T weken geleden kreeg film tijdens het Imax-film tival in Parijs al de prijs de filmcritici. Dit zegt ger over de kwaliteit van De vers. Zit iedereen in het Omni sum altijd te wachten op spanning en sensatie tusse educatieve bedrijven door blijven spectaculaire effe uit. Het is natuurlijk een b venis om twee bevers ,,0] voet" te volgen. Vanuit perspectief van deze gewei zwemmers en werkers zijn een deel van hun wereld, te vinden is in de Canai Rocky Mountains (in de vincie Alberta). We zien de twee dieren een dam werpen en daarmee het s stromende water nagenoeg stilstand brengen. Onvers» knagen ze daartoe jaar ruim vierhonderd bomen die als bouwmateriaal mo dienen. Hun uiteindelijke is een woonplaats te cré waar zij veilig zijn voor i dieren en waar voedsel zot en 's winters in overv voorradig is. VUGHT Het ministerie van WVC is bereid het Molukse woonoord Lunet ten in Vught op kleinere schaal te renoveren. Alle 247 bewoners mogen er blijven wonen. Directeur- generaal mr. J. Richelle van WVC heeft dit gister avond meegedeeld aan een delegatie van de be woners. Het ministerie stelt wel als voorwaarde dat de betrekkin gen tussen de Molukkers en het ministerie worden genor maliseerd. Dat betekent vol gens Richelle onder anderen dat de Molukkers normale uur moeten gaan betalen en dat speciale bijdragen die zij nu nog krijgen worden beëin digd. Als de bewoners akkoord gaan met het voorstel is het ministerie van WVC bereid alle.lopende juridische proce dures stop te zetten. Voorzitter T. Latuhihin van de Kampraad van Lunetten heeft voorzichtig positief gereageerd op het voorstel. Volgens hem zijn er nog veel onduidelijkhe den met betrekking tot de technische uitvoering van de renovatie. „Ook weten we nog niet of de kerk en de gemeen schapsruimte zullen worden opgeknapt. Dat is voor de be woners van Lunetten van groot belang", aldus Latuhi hin. Richelle wees er nog eens op dat het rijk een deel van de grond van Lunetten nodig heeft voor de uitbreiding van de ernaast gelegen jeugdge vangenis en een kazerne. „Er blijft echter voldoende ruimte over' om voor de huidige be woners een verkleind Lunet ten te renoveren. Er zal dan wel een interne verhuizing moeten plaatsvinden", aldus Richelle. Het ministerie van WVC wil een deel van de bestaande ba rakken slopen. De rest wordt gerenoveerd met als uitgangs punt de normen die gelden voor sociale woningbouw. „We willen de zaak nu in hoog tempo afwikkelen. Uiterlijk eind volgende week willen we weten hoe de bewoners reage ren", aldus de topman van WVC. Volgens Richelle zijn er in het verleden fouten gemaakt. „Dat heeft geleid tot miscommuni catie. We moeten nu echter naar de toekomst kijken. Ik ben optimistisch dat we er de komende tien dagen uitko men". Richelle wees erop dat in het verleden niet alleen door WVC maar ook door de Molukkers zelf allerlei juridi sche procedures zijn aange spannen-. „Iedereen is nu van mening dat dat niet de juiste manier is om met elkaar om te gaan. Daarom is het ministerie met dit voorstel gekomen. Voor het ministerie is Lunetten zeker geen prestigezaak. De 'kwes tie-Lunetten' moet zo snel mo gelijk de wereld uit", aldus Ri chelle. Beeld van het Molukse woonoord Lunetten in Vught.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4