„God schiep maar één wereld, waarom woon ik dan in de derde?" Ceidóe brieven van lezers kerk wereld beroepingen GEESTELIÏK LEVEN/OPINIE £c*d«ic Somatit WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 PAGINAII David de Beer na 17 jaar terug in Namibië WINDHOEK De vroegere penningmeester van de Angli caanse Kerk in Namibië, David de Beer, is na 17 jaar terug in zijn land. In 1972 werd hij met bisschop Colin Winter het land uitgezet door Dirk Mudge, de huidige leider van de blanke po litieke partij DTA. De Beer, die in Vlaardingen woont, is lid van de werkgroep van Nederlandse christenen tegen apart heid. „Toen ik in 1972 de rivier naar Zuid-Afrika overstak wist ik dat ik terug zou komen. Bij aankomst op het vliegveld van Windhoek dacht ik: „Meneer Mudge, ik ben terug.' Na aan komst woonde De Beer een oecumenische dienst bij in Katatu- ra, een woonoord voor zwarten bij Windhoek. Toen tijdens de dienst bekend werd gemaakt dat David de Beer in de kerk was, keken de mensen om zich heen en zeiden „Mijn God, Da vid is terug." Tegenstander communisten heilig verklaard MOSKOU De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft patriarch Tychon, symbool van het verzet van de kerk tegen de com munistische partij in de eerste jaren na de revolutie, heilig verklaard. Ook een andere patriarch uit de achttiende eeuw viel deze eer te beurt. Dat meldt het officiële Russische pers bureau Tass. Het persbureau noemt Tychon de eerste patri arch na het herstel van het patriarchaat in de jaren 1917-1918, maar schrijft met geen woord over diens verzet tegen de com munisten. Tychon werd in 1922 wegens zijn protest tegen diens ingrijpen in de kerk gearresteerd. De regering stelde een nieuw bestuur aan en riep een concilie bijeen ter afschaf fing van het patriarchaat. Tychon werd in de lekenstand te ruggebracht en eindigde zijn leven in 1925 in gevangenschap. Hoe voornamer iemand is, des te beleefder behandelt hij zijn minderen. J Kardinaal Paolo Arns FOTO: ANP KARDINAAL ARNS: Evangelisatie kan niet zonder mensenrechten NIJMEGEN Evangeli- satie kan niet zonder verdediging van de men senrechten. Hoe kan men zeggen: „We bren gen de wereld het evan gelie", zonder te doen wat Christus van ons vraagt? Voor kardinaal Paulo Evaris- to Arns, aartsbisschop van Sao Paulo in Brazilië, bestaat er geen twijfel over dat de rechten van de mens uit het hart van het evangelie ko men. Hij hield gisteren aan de Katholieke Universiteit Nijmegen een over de kerk en de rechten. Arns, sinds 1970 aartsbis schop van Sao Paulo, heeft tijdens de dictatuur in zijn land (1964-1985) stelselmatig de mensenrechten verdedigd. Hij protesteerde openlijk te gen de martelingen, stelde een commissie voor gerech tigheid en vrede (Justitia et Pax) in en bepleitte de terug keer van politieke vluchte lingen onder het motto 'Ex spe in spem' (uit hoop tot hoop). Arns was nauw betrokken bij de samenstelling van het in 1985 verschenen rapport 'Brasil Nunca Mas' (Brazilië nooit meer), waarin de schendingen van de mensen rechten tussen 1964 en 1981 zijn geboekstaafd. Bij de voorbereiding ontdekten de samenstellers, dat in die tijd niet minder dan 270 folter methoden waren toegepast. „Als Europeaan denkt U: hoe kan er erger worden gemar teld dan door de nazi's? Wij ontdekten: het kan nog erger. Als een mens eenmaal aan het folteren 'verslaafd' raakt, wordt hij erger dan een dier. Hij kan niet meer zonder." Schulden Arns wijdde bittere woorden aan het schuldertvraagstuk De staatssschuld van Brazilië is in de 21 jaar van de dicta tuur opgelopen van slechts 3,5 miljard dollar naar 110 miljard. Brazilië betaalt daar over sinds 1981 zo'n 12 pro cent rente. „Als Engeland en Frankrijk de Eurotunnel van 7 a 9 miljard dollar niet eens kunnen financieren, hoe kan dan een arm land als Brazilië 12 tot 15 miljard dollar rente per jaar betalen," zo riep kar dinaal Arns vertwijfeld uit. Dat kan alleen door het volk te weinig geld voor eten, wo nen en onderwijs te geven. Het gevolg daarvan is dat er in Brazilië (maar in Argenti nië nog veel meer) miljoenen kinderen op straat leven om dat hun ouders hen niet meer kunnen onderhouden. De oplossing is volgens kar dinaal Arns dat de westerse landen de Derde Wereld de schulden kwijtschelden. Hij had dit dinsdagmorgen in een gesprek met de regering in Den Haag bepleit. Kardinaal Arns bracht hulde aan twee overleden Neder landers die veel voor de mensenrechten in Latijns- Amerika hebben gedaan: oud-minister Marga Klompé en kardinaal Alfrink, die voorzitter zijn geweest van respectievelijk de commissie Justitia et Pax Nederland en de internationale rk vredes beweging Pax Christi. „Al frink was in 1969 de eerste die de moed had in Sao Paulo de politiekegevangenen op te zoeken en die vervolgens de martelingen in de open baarheid bracht." FELLE AANKLACHT AARTSBISSCHOP ONAFHANKELIJKE KERK FILIPIJNEN: OEGSTGEEST „Gcd heeft maar één wereld geschapen; waarom woon ik dan in de derde wereld"? Die vraag zou aartsbis schop Tito Pasco van de Onafhankelijke Kerk van de Filipijnen (IFI) wel aan alle christenen van Nederland willen stellen. Of liever nog deze: „hoe brengen jullie, rijke christenen van de zogeheten eerste wereld de boodschap 'van de bij bel in verband met jullie dagelijks leven"? De aartsbisschop van de aan de Anglicaanse Kerk en Oud-Katholieke Kerk ver wante kerk van de Filipijnen houdt er kennelijk van de dingen bij hun naam te noe men. Want hij vervolgt: „Waarom exploiteren jullie machtige industrieën ons land, buiten onze arbeids krachten uit, nemen onze grondstoffen af en gaan er vandoor met de winst?" Bisschop Pasco was in ons land namens de „Iglesia Fili- pina Independiente" (IFI) zoals de officiële naam van de kerk luidt voor overleg met de zending van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Er waren gesprekken over de mogelijkheden voor wat vastere betrekkingen tussen beide kerken, onder meer in verband met theologische op leidingen ginds. Arme kerk De felle vragen van de aarts bisschop aan de christenen in Nederland hebben alles te maken met de omstandighe den waarin verreweg het grootste deel van de leden van zijn kerk (ongeveer 3,5 miljoen) moeten leven: bitte re armoede. De kerk is be trekkelijk jong en haar wor- Aartsbisschop Tito Pasco tels liggen in de Rooms Ka tholieke Kerk. Aan het einde van de vorige eeuw, toen het volk van de Filipijnen zich ontworstelde aan het onder drukkende juk van de al vierhonderd jaar durende Spaanse overheersing, stond de Rooms Katholieke Kerk aan „de verkeerde kant". De priesters kozen voor Spanje en d,at konden velen niet verdragen. Onder leiding van een „goede" priester ont stond een grote beweging die uiteindelijk brak met de kerk van Rome. De leuze was: een onafhankelijke kerk in een onafhankelijk land. Geld en goederen van de kerk van Rome waren na de afsplitsing overgenomen door de IFI; bijna alle katholieken waren overgegaan naar de vader landse kerk. In 1906 echter besliste het hooggerechtshof van het Amerikaanse bewind dat zich inmiddels in Manila had gevestigd, dat de bezit tingen moesten worden te ruggegeven aan de kerk van Rome. Veel leden keerden in die tijd terug naar de Rooms Katholieke Kerk. De IFI is sindsdien een echt arme kerk in een arm land. Van de Filipijnse bevolking (60 miljoen mensen) leeft on geveer zeventig procent on- FOTO: PERS UNIE der de armoedegrens. Tien procent is rijk en ongeveer twintig procent vormt de middenklasse. Het percenta ge IFI-leden dat onder de ar moedegrens leeft, ligt nog hoger dan het landelijke cij fer. In een pastorale brief aan de ongeveer 3,5 miljoen leden herinnert aartsbisschop Pasco aan de opdracht van de kerk: Het volk van God vecht voor vrijheid, recht, welzijn, ge lijkwaardigheid en vrede. Voor bisschop Pasco en de zijnen is het lichtend voor beeld het volk Israel dat uit Egypte trok, onder de belofte van een land overvloeiende van melk en honing. En net als God toen een verbond sloot met het volk van Israel, heeft God in Jezus Christus een verbond gesloten met de beweging die zich keert te gen de moderne Farao's. Daarom de strijd voor vrij heid, vrede en gelijkwaardig heid. De oproep van Mozes: „laat mijn volk gaan" is actu eel voor het Filipijnse volk. Eeuwenlang hebben vreemde mogendheden hun macht la ten gelden, de bevolking on derdrukt en arm gehouden. Tegen dat onrecht vecht de IFI, ook op een heel concreet niveau. Bisschop Pasco: „Ar moede is geen incident. Men sen zijn er verantwoordelijk voor. We proberen onze mensen daarvan bewust te maken en ze moed, hoop en vertrouwen te geven dat het anders kan en dat het anders moet. Door bijbelstudie ont dekken we hoe we zijn ge roepen om de hele schepping te bevrijden van het onrecht. In die strijd zoeken we oecu menische partners, in en bui ten ons land. Niet dogma's bepalen onze oecumenische contacten, maar de bereid heid om samen met ons de weg van Gods opdracht te Atoomvrij In de pastorale brief wordt het „programma" van de IFI opgesomd: De Filipijnen moeten atoomvrij worden; al gemene landhervorming is nodig; de industrie dient in handen van Filipijnse onder nemingen te komen; het mi litarisme (doordringing van het leger in alle sectoren van het maatschappelijk leven en het onevenredig grote beslag dat het militaire apparaat legt op de nationale begro ting) moet worden tegenge gaan en tenslotte is er de strijd tegen fundamentalisti sche groepen diè, deels onwe tend, door buitenlandse krachten worden gebruikt te gen de nationale Filipijnse belangen. Bisschop Pasco verduidelijkt waarom zijn kerk zich bezig houdt met bijvoorbeeld de in dustrie van de Filipijnen. Voor een heel groot deel zijn de industrieën in handen van buitenlandse ondernemingen. „De grote bedrijven kopen tegen een heel lage prijs de grondstoffen in en verwer ken het in eigen land tot pro- dukten die veel geld opbren gen. De natuurlijke rijkdom men van ons land worden weggehaald en wat krijgen we er voor terug? Het top punt is dat Amerikaanse en Europese industrieën hun fa brieken in ons land neerzet ten; mensen tegen veel te lage lonen laten werken en onze hele bevolking en ons milieu opschepen met de in dustriële vervuiling". „O zeker, er zijn goedwillen de mensen in de Verenigde Staten en in Europa. Die pro beren wel om het anders te krijgen. Maar het zijn er niet genoeg die zich solidair ver klaren met ons in de derde wereld. Alle christenen van de USA en van Europa we ten toch dat het zo niet mag? Waarom zijn er dan niet veel meer mensen die zich verzet ten tegen de gang van za ken?" Kerkbezoek Bisschop Pasco heeft zich verbaasd over het-zo terugge lopen kerkbezoek in Europa. „Ik begrijp dat niet, jullie hebben veel meer redenen om naar de kerk te gaan om God te danken dan wij. Jullie hebben immers veel meer van God gekregen: eten, kle ren, een huis, jullie hebben ook nog een keer de beste theologen; maar bij ons zijn de kerken voller...". Bisschop Pasco zegt tenslotte dat christenen moeten besef fen dat de betekenis van het leven niet ligt in macht en geld. Christenen moeten dan ook niet hun diensten beto nen aan de farao's van onze tijd; ze moeten geen instru menten worden voor onder drukking en uitbuiting van mens en aarde. „We moeten ons leven gebruiken op een wijze die God heeft bedoeld. Misschien kunnen wij vanuit de „derde wereld" de christe nen in de „eerste wereld" daaraan helpen herinneren: God heeft maar één wereld geschapen voor mensen die in vrijheid en waardigheid mogen leven". LÜTSEN KOOISTRA Nieuwe tegenslag voor aartsbisdom van Helder Camara SAO PAULO De behou- dende opvolger van Dom Helder Camara als aartsbis schop van Olinda en Recife, Jose Cardoso Sobrinho, er kent de commissie voor ge rechtigheid en vrede van het aartsbisdom niet langer als rooms-katholiek. Hij neemt het de commissie kwalijk, dat zij heeft geprotesteerd tegen zijn beslissing dertig landloze boeren met hulp van de poli tie uit zijn residentie in Man- guinos te zetten. De boeren wilden de bisschop vragen de progressieve Ierse priester Tiago Thorlby te handhaven als adviseur van de pastorale commissie voor het grondbe zit. Volgens voorzitter Luiz Ten- deri staat de commissie nu voor een lastige keuze. Zij kan afstand doen van haar rooms-katholieke identiteit en een oecumenische organi satie worden. Dan kan zij in het noordoosten van Brazilië actief blijven, zij het zonder steun van de leiding van het aartsbisdom. De Methodisti sche Kerk en de Epijcopaalse Kerk hebben zich al bereid verklaard met de commissie samen te werken. Een alternatief is naar de- mening van Tenderi dat de commissie zich aansluit bij de landelijke bisschoppelijke commissie die m Rio de Ja neiro is gevestigd. Zij zou dan katholiek blijven, maar haar werk niet meer in Recife kunnen uitoefenen. Cardoso is tot het einde van deze maand met vakantie in het Vaticaan. Met zijn in stemming hief het Vaticaan kort geleden twee seminaries op, die door Dom Helder Ca mara waren opgericht. De se minaries, waar veel aandacht werd geschonken aan de be vrijdingstheologie, zouden niet vpldoen aan de minumu- meisen voor een priestero pleiding. Paus pleit voor godsdienstvrijheid in Indonesië JAKARTA Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren op de tweede dag van zijn vijfdaags verblijf in Indonesië een bezoek gebracht aan Jogjakarta op Java. Te genover een groep isla mitische en andere reli gieuze leiders pleitte de rooms-katholieke kerk vader voor volledige godsdienstvrijheid. De paus hield zijn gehoor voor dat het aan de staat is om ervoor te zorgen dat „godsdienstvrijheid inder daad een fundamenteel recht is, een recht dat door alle re ligieuze gemeenschappen en individuen genoten zou moeten worden". Volgens functionarissen van het Vaticaan hield de paus dit pleidooi naar aanleiding van het feit dat de katholieke bisschoppen in Indonesië zich ongerust maken over twee wetsvoorstellen, die naar hun overtuiging ongrondwettelijk zijn. Het betreft een voorstel om islamitisch onderwijs ver plicht te stellen op alle open bare en particuliere, dus ook rooms-katholieke scholen. Hét andere voorstel beoogt enkele honderden islamiti sche rechtbanken een wetti ge status te geven. Indonesië is het grootste isla mitische land ter wereld. Het telt 157 miljoen moslims, te gen rond de vijf miljoen ka tholieken. De vrijheid van godsdienst is in de Indonesi sche grondwet verankerd. Maar volgens de katholieken krijgen islamitische funda mentalisten steeds meer in de melk te brokkelen. Volgens buitenlandse missio narissen, die naar Jogjakarta waren gekomen om de paus te zien, is de Javaanse be vol - Enthousiaste Indonesische zusters kwamen gisteren nadat de paus een mis had opgedragen in de kathedraal van Jakarta op hem afgelopen toen hij op het punt stond de kerk te verlaten. FOTO: AP king door islamitische funda mentalisten te verstaan gege ven geen onderdak te ver schaffen aan katholieke pel grims. Desondanks woonden ruim 150.000 mensen de mis bij die de paus dinsdag in een brandende hitte opdroeg op het terrein van de lucht- machtacademie in Jogjakar ta, het culturele centrum van Java. Nederland*» Hervormde Kerk Beroepen te Klaaswaal C.D. Zon- nenberg te Benschop; te Amstel- veen-Buitenveldert (nieuwe predi kantsplaats, part-time) drs. W.Chr. Hovlus te Katwijk aan Zee; te Ter Aar G.F. Smaling te Rijnsburg. Aangenomen naar Amsterdam (toez.) (part-time) J.R. Lammers, kandidaat te Scherpenzeel; naar Epe C.J.G. Keijzer te Haarlem- Schoten. Bedankt voor Oud-Alblas dr.P. Ver meer te Kesteren. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar W.P. van der Aa, Bij de Kerk 13-A, 2965 AA Nieuwpoort, tel: 01843-1889; E. Koster, Koningslaan 25, 3583 GE Utrecht, tel: 030-522034; mw. J. So- sef. Corn hert straat 123, 3132 GC Vlaardingen, tel: 010- 4355993; mw.J. Vermeulen-van Weelden, Be- rlngstraat 8, 5223 SR 's-Hertogen- bosch. tel: 073-217362. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Bedankt voor Gouda E.A. de Boer te Amsterdam-Zuld-West - Christelijke Gereformeerde Ker ken Aangenomen naar Bunschoten H.E. Sterk te Ulrum en Lutjegast, die be dankte voor Bussum. Christelijke Gereformeerde Kerken definitief uit GOR GRONINGEN De synode van de Christelijke Gerefor meerde Kerken heeft dins dag met algemen stemmen besloten uit de Gereformeer de Oecumenische Raad (GOR) te treden. De aanlei ding is het besluit van de GOR vorig jaar in Harare om de Gereformeerde Kerken in Nederland als lid te handha- is met ruim 800.000 leden de op een na grootste kerk bin nen de organisatie, waarbij ruim 30 calvinistische kerken zijn aangesloten. De Christe lijke Gereformeerde Kerken, die ruim 76.000 leden heb ben, hebben problemen met de manier waarop in de Ge reformeerde Kerken met het gezag van de bijbel wordt omgegaan. Ook de houding van deze kerk tegenover ho moseksuelen is voor de chris telijke gereformeerden on aanvaardbaar. De christelijke gereformeer den willen hun oecumeni sche contacten nu vooral zoe ken in de International Con ference of Reformed Chur ches (ICRC). Bij deze organi satie zijn de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt aange sloten. Voorts besloot de sy node naar samenwerking te zoeken met de Gereformeer de Kerken van Japan en Sri- lanka. Beperkt effect rentestijging In KRO's Brandpunt heeft minister Ruding van financiëij deze week nogmaals te kennen gegeven, dat hij de verhogin van de rente graag beperkt had gezien tot een half procenl de helft van de stijging waartoe de president van de F centrale bank had besloten. Ook zijn collega Duisenberg vaj de Nederlandsche Bank had een rentestijging met een hal procent meer dan genoeg gevonden. Maar samen met hal West-Europa zijn wij in monetair opzicht nu eenmaal handen en voeten gebonden aan West-Duitsland, zodat oil land keurig in de pas bleef. De verhouding tussen de gulden en de mark mag immeJ absoluut niet worden verstoord. Dat zou een negatief effef hebben op de handel tussen Nederland en West-Duitsland e aangezien de Duitsers veruit onze belangrijkste handelsparj ners zijn, kunnen we ons dat niet veroorloven. De Duitse centrale bank verhoogde zijn rentetarieven voorl al omdat de Westduitse economie oververhit dreigt te rakerj De bedrijven draaien op volle toeren, er wordt een econom E sche groei van meer dan vier procent verwacht en de koopl lust van de Duitsers neemt flink toe. Het gevolg van dit alle is dat de prijzen stijgen en het inflatiespook weer opduiki Momenteel schommelt het inflatiepercentage in West-Duits y( land zo rond de drie; dat is twee keer zo hoog als bij ons. Ei E als de Duitsers ergens doodsbenauwd voor zijn, dan is he k wel voor inflatie. De jaren twintig, met torenhoge inflatiecij (r fers, zijn ze kennelijk nog niet vergeten. >j e DOORGAANS vormen renteverhogingen een probaat mid del tegen een oververhitte economie. Wanneer geld lenei U duurder wordt gaan burgers en bedrijven minder lenen e minder uitgeven en meer sparen. En dat is in West-Duits land nu net de bedoeling. Voor Nederland ligt het anders een renteverhoging van één procent zou niet nodig zijn ge weest, omdat de inflatie hier niet verontrustend is. 1 pi Maar zie: waar Duisenberg en Ruding geen kans toe zager1 omdat hun functies en hun rol in de financiële wereld da e eenvoudig niet toelaten daar zijn de banken in ons lam wél redelijk in geslaagd. De Rabobank heeft daarbij hee voortouw genomen door zijn klanten te melden dat de rente 'I verhoging van de Nederlandsche Bank van één procen !j slechts voor de helft wordt doorberekend. De andere ban M ken, die op deze solo-actie van de Rabobank niet hadden ge rekend en inmiddels hadden besloten het volle pond te vra gen, moesten daardoor wel op hun schreden terugkeren e het voorbeeld van de Rabobank volgen. Die bank zag er ken nelijk geen heil in al te ruim in het rentejasje te komen zit ten. In financiële kringen, waar aanvankelijk enige verwar ring ontstond, wordt de soepele houding van de Raboban^ verklaard, door te wijzen op het coöperatieve karakter vaij, deze bank, die een zo goedkoop mogelijke kredietverleniq D belangrijker acht dan een hogere winst. DaAR heeft de particulier en in iets mindere mate h« bedrijfsleven in ons land het aan te danken dat de rentever hoging slechts een beperkt nadeel oplevert. Daarnaast word verwacht dat bijvoorbeeld de hypotheekrente met niet mee dan een kwart, en zeker niet met een heel procent zal sti; gen. Ook voor de schatkist zal de rentestijging naar het zie! laat aanzien niet zulke nadelige gevolgen hebben dat dit teijr koste zal gaan van de mogelijkheden voor nieuw beleid in komende jaren. De politici die een nieuw kabinet trachten tf vormen, zullen er zich niet al te veel zorgen om maken. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Zinloos onderzoek Een aantal wetenschappers heeft, zo las ik in onze krant, hun tijd verkwist met onder zoek om aan te tonen dat Je zus niet celibatair leefde. Zul ke wetenschappers kunnen me gestolen worden. Wat is het belang ervan te weten (verder dan vage veronderstellingen kan men eigenlijk niet komen) of Jezus al dan niet celibatair leefde? Zou men hierdoor an ders tegen het Evangelie moeten aankijken? Verandert de boodschap van het Evange lie in het licht van zulk een vermoeden? Voor echte gelo vigen natuurlijk niet. Voor hen is een dergelijk onderzoek dan ook zonder enig wezenlijk nut. Voor velen van hen kan het wel ergerlijk zijn, dunkt me. Ook geschiedkundig is het nut ervan twijfelachtig te noe men. Natuurlijk hoeft de we tenschap niet altijd nuttig te zijn in de zin van „bruikbaar", maar het moet toch wel zin hebben. Overigens vind ik het een goede zaak dat onze krant aan een dergelijk nieuwsfeit aandacht schenkt. Zoiets ge beurt nu eenmaal. Maar mis schien was een meer becom mentariërende aanpak hier beter op zijn plaats geweest. Th.G. Veenman, VOORBURG. UFO Ook de Sovjetunie heeft nu haar UFO, haar niet nader geïdentificeerde voorwerp. Het toestel zou in een park zijn geland en er zouden zelfs lang werpige sujetten met kleine hoofdjes zijn uitgestapt om eni ge tijd in het park rond te wandelen. Merkwaardig is het, dat deze UFO-melding verras sende gelijkenis vertoont met Amerikaanse voorbeelden. Merkwaardig is het ook, dat deze UFO pas verschijnt nu de Sovjetunie wat meer openheid en vrijheid begint uit te stra len. Ik hou het erop, dat het hier een zuiver ideologische affaire betreft. UFO's zijn, zo luiden sommige theorieën, uit te leggen als projecties van de menselijke geest met een vrij- heidswens of -gevoel als ach tergrond (voor „vliegdromen" geldt iets dergelijks). Ik denk dat het zo is, dat de Sovjetunie met dit bericht te kennen geeft eenzelfde mate van „vrij heidsgeest" te bezitten als de VS. waar UFO's aan de orde van de dag zijn. Men kan hel een far-fetched idee vinden en misschien is het dat ook wel maar ik ben ervan overtuigd dat progagandisten en de Sovjetunie heeft wal dat betreft kundige lieden in dienst geen enkel midde schuwen om de heerlijkheid van hun land meer glans te verlenen. F.L. Kops, DEN HAAG. Ijsberen tong Stuitend was het, dat de ver beurd verklaarde illegale tong van een Texelse visser aan de ijsberen in Artis is gevoerd. Was er nu werkelijk geen an dere mogelijkheid? Is het niet veel zinniger voor dit hoog waardige en als het legaal is vrij dure voedsel een be ter doel te vinden? Had men er de vluchtelingen, die her en der in den lande in pension! vertoeven, niet mee kunnen verblijden? Of was het niet aardiger geweest mensen in gevangenissen eens een lekkei maaltje vis voor te zetten? B. v.d. Wel, LEIDEN. Belasting

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2