„Toneel dat iets te vertellen heeft is nooit conventioneer' Zoektocht i naar ander I autogebruik DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Temperamentvolle Gloria Estefan CcidóeSoutmit Djazzex breekt internationaal door TON LUTZ MET „DE ZAAK KENNY" IN KONINKLIJKE SCHOUWBURG faI Vlakke verfijning Trouvéres KUNST/ WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 PAGINjgF DEN HAAG Na jaren van geploeter en met wisselende successen breekt de Haagse jazzdansgroep Djazzex ook in ternationaal door. Nauwelijks terug uit het Canadese Ottawa, waar werd gedanst in een van de grootste theaters en Oranje stad op Aruba, komt de groep in het Muziektheater aan het Spui vrijdag en zaterdag laten zien, waarom de Canadezen zo opgetogen waren. Gedanst wordt het nieuwe programma 'Jazz on Scale', met de premiè re op zaterdagavond, met on der meer het nieuwe ballet van artistiek directeur Glenn van der Hoff: 'Darimana', op muziek van Albert Veenen- daal, die de muziek speciaal voor dit ballet componeerde. Djazzex presenteert de moder ne jazz-dans op een geheel ei gen en vernieuwende wijze, waarbij de jazzdans als uit gangspunt wordt gehanteerd en gebruik wordt gemaakt van diverse hedendaagse dansvor men. Hierbij wordt de nadruk gelegd op dynamiek, emotie en energie. Zoals gebruikelijk bestaat het programma uit werken van verschillende choreografen: Alida Chase, Bruce Taylor, Conny Janssen en, zoals gezegd, artistiek di recteur Van der Hoff. Fragment uit 'Darimana'. FOTO: HANS GERRITSEN Eerste veiling van jukeboxes AMSTERDAM Christie's in Amsterdam veilt op 26 oktober, voor het eerst een aantal jukeboxes. Het is mogelijk zelfs de eer ste veiling van jukeboxes in Nederland, aldus Christie's. De meeste zijn van het merk Seeburg en Wurlitzer en stammen uit de jaren veertig en vijftig. De richtprijzen variëren van 4.000 tot 35.000 gulden. Ook komt op diezelfde dag een verzameling ro bots en ruimtevaartspeelgoed onder de veilinghamer. De kijkda gen zijn van 22 tot en met 24 oktober. Schilderij Jongkind gestolen in Parijs PARIJS Uit de woning van een 80-jarige vrouw in Parijs zijn verscheidene schilderijen en kunstvoorwerpen gestolen. Onder de gestolen doeken is een schilderij van de Nederlandse schilder Johan Jongkind (1819-1891). Jongkind was een leerling van Schelfhout, maar heeft de laatste 30 jaar van zijn leven in Frankrijk gewoond, waar hij is overle- Dominees drama bij RO-theater RO Theater: „De wil om te treffen" van Peter Sonneveld. Regie: Peter Sonneveld. Decor: Norbert ter Hall. Met Antoinette Jelgerama, Sylvia Poorta en Paul R. Kooij. Gezien op 7 oktober in de Rotterdamse Schouw burg. Vanaf morgen tot en met 14 oktober in Theater aan de Haven, en op 3 en 4 november in het Lakthea- ter Leiden. „Maar doodslaan deed hij niet, want tussen droom en daad staan wetten in den weg en praktische bezwaren", schreef Willem Elsschot al. Maar wat nu als dat wel gebeurt? Wat gaat daar aan vooraf? Dat zien we in Peter Sonnevelds „De wil om te treffen". Het RO Theater speelt dit stuk in de regie van de schrijver zo, dat van het begin af aan een onhoudbare situatie wordt voorgesteld. Dominee Johan van Zanten zit tussen de meer dan tien schuifdeuren van het decor gevangen met zijn moe der Gerda en zijn echtgenote Gerda. Dit kan niet langer, want moeder zeurt hem en schoondochter ziek en het hu welijk heeft ook zijn beste tijd gehad. Dat het nog vijf kwartier duurt voor de slag gestreden is, geeft inzicht in de schrijf kunst van Sonneveld. Die ont popt zich als een Nederlandse Strindberg, maar dan anders. De landerige sfeer weet hij goed te treffen, het stuk lijkt wel vijf uur te duren. De span ning blijft erin, omdat je je af gaat vragen wie nu wie om zeep helpt en waarmee. Het slot 'komt toch wat abrupt en maakt „De wil om te tref fen" haast grotesk. Dat Kooij, Jelgersma en Poorta zich goed in figuren kunnen verplaatsen is inmiddels duidelijk gewor den. De stelling, dat kleine zaal-produkties wat experi menteier zijn dan die voor de grote zaal, analoog aan die over kamermuziek en symfo nische composities, gaat hier niet op. „De wil om te treffen" is nu al gedateerd en bevestigt een vermoeden dat het het RO Theater aan goede dramatur gen ontbreekt. Dit dominees drama had goed in de jaren vijftig gepast. PETER SNEL AMSTERDAM „Mijn hele leven heb ik gevon den, dat het Nederlands talig repertoire-toneel moet worden bevorderd, waar het maar kan. Mijn ex-leerling en vriend Chiem 'van Houweninge heeft naast 'Zeg eens AAA nu ook XYZ gezegd. Hij heeft een prachtig stuk geschreven met een heel interessant en actueel onderwerp. Daarom vind ik dat het stuk gespeeld moet worden. En ik vind het heel fijn om dat te doen". Zo motiveert Ton Lutz desge vraagd zijn beslissing om „De Zaak Kenny" te regisseren. Het toneelstuk is komende vrijdag, zaterdag (première) en zondag te zien in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag. „De Zaak Kenny" gaat over genetische manipulatie. De jongen Kenny is verwekt, na dat een menselijke eicel is be vrucht met zaad van een aap. Op latere leeftijd doen zich al lerlei psychologische proble men en juridische complicaties voor. Ton Lutz, enigszins ge prikkeld door de opmerking dat de speelwijze er nogal con ventioneel uitziet: „Dit thema is op zich al vernieuwing. Dit gaat over dingen die kunnen gebeuren, die zelfs hier en daar al gebeuren. Die hele ab surde thematiek is nieuw. Dat wat vandaag iets te vertellen heeft, kan per definitie niet conventioneel zijn". „Kunst moet altijd verwijzen naar iets wat met het wezenlij ke, direct waarneembare te maken heeft. Dan mag het zo als bij Picasso of bij Mondriaan heel sterk van de werkelijk heid vervreemden, maar in die afkalvende kaalheid blijft die power van realiteit aanwe zig. Kunst is bewust vormge ven aan inhoud. Hoe dan ook. En de inhoud is van de per soon die het maakt. Kijk, jij denkt die vent is zeventig jaar dus die zal wel conventioneel toneel maken, mijn neus! Ik maak wat ik maken moet. En als anderen dat conventioneel achten, dan moeten ze dat vooral doen". Wenkbrauw „We worden niet veranderd door op je linker wenkbrauw of op je grote teen dansend Shakespeare te spelen. We worden veranderd door de kern, en de kern moet die zijn van een levend mens. Dat is een wezen dat denkt. Het Griekse woord technisch bete kent kunst c.q. kunnen, be kwaamheid tot vormgeven. Bovendien vind ik vele mo dernistische om niet te zeggen postmodernistische vormen, buitengewoon ouderwets". „Ik denk dat het aaqkomt op wat je te zeggen hebt, dan ben je per definitie niet conventio- .neel. Misschien wel voor een of andere criticus maar dat kan me niets schelen. Maar voor die doe ik het niet. Ik doe het voor de gemeenschap". „Het publiek behagen via het leuke lachen of het happy end, of via het leuke blijspel dat ons verder niks meer te ver tellen heeft, of via het effect, nee dat is niks voor mij. Het gaat om wat je te zeggen hebt. Om de geest, om de esprit waarmee en van waaruit de voorstelling gemaakt wordt". Broodje belazer „Ik heb het geluk gehad dat ik dertig jaar les heb gegeven en nog incidenteel workshops geef aan de theaterschool. Dat betekent dat ik mijn hele le ven lang ben omgegaan met jonge mensen en mijn hele le ven gevoel heb gehouden met de nieuwste stromingen en het ook heel goed in de gaten heb, waar die nieuwere stromingen absolute zandstrooierij in de ogen zijn en broodje belazer van hier tot het einde van de wereld. Om maar op te vallen. Het moderne trend-toneel is vaak: als het maar anders is. Ik vind dat best. Moet ieder een maar voor zich weten. Ik heb nog nooit van een stuk ge- Ton Lutz: „We worden niet veranderd door op de linker wenk-' brauw of de grote teen dansend Shakespeare te spelen, maar door de kern van het stuk". zegd: dat kan niet meer. Ik heb wel gezegd: het doet me niks, of ik houd er niet van, of ik wil er niets van weten. Iets wat waar is, kan altijd. Anders kun je de 'Nachtwacht' wel in de plee gooien!". U heeft voor uzelf toch wel bepaalde criteria? „Dat weet ik niet. Dat is een emotionele constatering. Er gebeurt iets en het grijpt je bij je strot, of niet. Toen ik in 1955 een 'Bruid in de morgen' las van Hugo Claus, toen had ik niet meer dan twee gedichtjes gelezen van die jongen. Claus was 23. Toen ik het stuk had gelezen, toen had ik er een broer bij. Terwijl er regisseurs waren, bij wie dat stuk een FOTO: BRAND OVEREEM half jaar in de la had gelegen. Die dachten: wat moet ik met die kinderpraat en mij kneep het zowat mijn strot af. En wat zijn criteria? Ik houd ontzet tend van Bach, maar ook van Tsjaikovsky en van Schubert. Maar niet van Stockhausen. Maar weer wel van Reinbert de Leeuw en zijn Schönberg Ensemble". U hanteert ook de uitdrukking 'intellectuele emotie'. „Intellect is ook gevoeligheid. Je kunt niet alleen maar van uit het intellect en alleen maar vanuit het gevoel werken. Het gaat om hoofd én hart. Ik ben een taaifreak. Taal is voor mij essentieel. Taal is het middel om je duidelijk te maken, maar het lukt niet altijd. Als je ja zegt, dan bevestig je niet meteen iets. Afhankelijk van de intonatie kan het zelfs ont kenning zijn. Taal falsificeert zichzelf door de interpretatie die je aan een woord kunt ge ven. Je weet het nooit. En als ik nog op enigerlei wijze een kind van mijn tijd ben, dan is het omdat ik het niet weet. En ik wil het niet weten. Dus zal ik altijd een nieuw werkje vin den om ergens naar toe te ko men. En als ik het niet vind, dan zijn er jonge mensen ge noeg om tegen de oude man te zeggen: 'nou moet je even linksaf". Na zo'n 150 regies en meer dan honderd rollen moet u toch wel duidelijke ideeën over to neel hebben. Is het geen valse bescheidenheid om te bewe ren: 'Ik weet het niet'? „Het klinkt gek, maar het is geen valse bescheidenheid. Nee, ik loop altijd op tegen wat ik wil, wat ik doen moet. Ik vind de stukken, waar ik het mee doen moet. Ik heb nooit van mijn leven om een rol gevraagd, ik heb nooit ge solliciteerd, nog nooit om een regie gevraagd. En als ik wel eens heb gelonkt naar iets wat ik misschien dacht graag te willen, dan ging het niet door. Dat is mijn gegeven". Ik heb vaak gezegd: ik zal niet acteur moeten heten, dat is handelend persoon, maar reac- teur. Ik reageer op dingen, dat is mijn natuur. Ik vind psy chologie de vijand van het to neel, al duizend jaar. Dat man netjesmaken van binnen, dat is toneelspelers ijdelheid. Als ik dat ooit gedaan heb, dan heb ik dat in elk geval ontdekt en dat zal ik dus nooit meer doen. Daarom houd ik niet van rea lisme. In de zin van traditio neel realisme. Of naturalisme is nog beter. Daar houd ik niet van. Imitatie van de werke lijkheid is altijd fout. Waar na bootsing ophoudt, daar begint de kunst". MAX SMITH Gloria Estefan Miami Sound Ma chine. Ahoy', Rotterdam. Gister avond. Herhalingen: t/m 13 oktober. Als kort voordat Gloria Este fan aan haar toegift begint, de confetti uit het dak van het Rotterdamse Ahoy' komt dwarrelen, is het feest com pleet. Het publiek op de tribu ne staat dan al ruim een uur op de stoelen, terwijl de arena is veranderd in een dansvloer. Maar het is dan ook moeilijk stilzitten bij de door een La tijns-Amerikaans sausje ge haalde klanken van Gloria en haar Miami Sound Machine. „Ik zou jullie allemaal willen zoenen, maar dat gaat niet", riep Gloria aan het begin van het concert opgewonden. Als alternatief zong ze, speciaal voor ons, een liedje („Here We Are"), maar dat was toch min der leuk. De enige, echt storende factor was gisteravond het geluid, dat te hard de zaal werd inge stuurd. Hierdoor vervormde het volumineuse stemgeluid van Gloria enigszins en klonk de uiterst strak blazende (en dansende) kopersectie aan het einde van het concert ietwat irritant met hun schelle uitha len. Maar toen kon het eerste van vier Ahoy'-concerten al niet meer stuk. Okee, de podi umpresentatie oogde wat té in gestudeerd, maar dat zal ieder een een worst zijn geweest. De muziek swingde en daar ging het uiteindelijk om. Duimendik Gloria Estefan Miami Sound Machine zette een tempera mentvolle show op het podi um, waarin niet alleen het vakmanschap van de muzi kanten er duimendik bovenop lag, maar waarin ook Gloria op soms subtiele wijze haar klasse als zangeres en entertai ner bewees. Of het nu een samba, wat funk of een bossa nova was, haar stem en li chaam bewogen uiterst be heerst en ritmisch voort op dit Zuidamerikaanse klankenpa- let. De show was prachtig van op bouw. Telkens als Gloria, sa men met het publiek, het kookpunt naderde, nam ze heel subtiel wat gas terug en konden haar fans meezwijme- len met wat ballades zoals „Anything For You". Een deel van het materiaal was in een nieuw arrangement gestoken en fonkelde als een ster aan de hemel, misschien ook door de opvallende rollen van de bla zerssectie en het hoekige, swingende pianospel. Het geheel speelde zich af in een uiterst functioneel decor, opgebouwd uit verschillende etages met genoeg ruimte voor Gloria om zich uit te leven als danseres en om haar kostuum wisselingen in al hun glorie te tonen. Het licht was aangepast aan de stemmingen van de nummers. De enige, echt aar dige grap die ermee werd uit gehaald, speelde zich af aan het begin van „Let It Loóse" toen de enorme, dansende schaduw van Gloria op het witte achterdoek zichtbaar werd. Het concert liet niet alleen ho ren waarom Gloria Estefan het verdiende haar voetstap pen achter te laten in de Origi nal Star Boulevard in Scheve- ningen, maar benadrukte ook de enorme hoeveelheid hits die de dame inmiddels achter haar kiezen heeft. En waarom het hits zijn geworden, maken de concerten nog eens duide lijk. HANS PIËT Frank Kramer laat zijn auto niet thuis in „100 dagen zondeg' auto". FOTO: KRfc an ree nd HILVERSUM Dc KRO-televisie begint op 1 januari 1990 met een zoektocht naar een an der autogebruik. Onder de titel „100 dagen zon der auto" worden in veertien programma's tien mensen uitgedaagd hun auto voor die perio de te laten staan. De omroep benadrukte gis teren tijdens een persconfe rentie dat het absoluut geen anti-auto-programma's zul len worden. Fons Peters, eindredacteur: „We hopen een bijdrage te kunnen leve ren aan het verstandiger ge bruik van de auto. We zijn ontzettend milieu-bewust in Nederland, maar voor de kleinste boodschap nemen we de auto. Dat is eigenlijk schandalig. De vorm die we hebben gekozen, biedt ons de mogelijkheid uitgebreid en dwingend aandacht te be steden aan "het milieu-vraag stuk. Omdat het onderwerp zo belangrijk is, brengen we de twaalf programma's, die worden omlijst door twee grote shows, op 1 januari en op 9 april, ook tijdens de be langrijkste televisie-uren op het scherm, namelijk na „Tele Bingo". De reeks, die wordt gepre senteerd door Frank Kra mer, is een idee van Erik Latour. „Uit een onlangs ge houden onderzoek is geble ken dat zeventig procent van de Nederlanders best zijn auto wil laten staan als de reistijd hetzelfde blijft. Meer dan 57 procent zegt er ook nog voor te voelen als die reistijd de helft langer is. Nou, wij dagen die mensen uit eens de daad bij het woord te voegen. We doen dat op een nogal extreme manier, want wie meedoet, moet zijn rijbewijs en auto sleutels bij Frank Kramer inleveren. Daarvoor in de plaats bieden we deze men sen een coach. De taak van deze bekende Nederlander is om de aan hem toegewezen persoon ter zijde te staart, hem misschien door diepe dalen te helpen. Dus als er plotseling iets is, waarbij auto absoluut noodzakelij is, dan zal die coach moeti rijden. De deelnemers mj gen geen enkele keer acht^f het stuur plaatsnemen en g^ loof mij maar dat er streif zal worden gecontroleerr De coach is overigens oo'v degene die een prijs ter b(H schikking stelt voor als htri avontuur goed afloopt". v» Verdrijven „100 dagen zonder auto" niet opgezet om dit vervoei middel uit Nederland te vei. drijven. „Dat zou slecht zif voor de economie. We wil len laten zien wanneer eq, auto wel en niet nodig is. kijker eigenlijk gewoon voi den met ideeën over verstandiger gebruik, programma's moeten ami rend educatief zijn". „Van de deelnemers vragetg we of ze bereid zijn in de pift bliciteit te treden en of L een dagboek willen bijhoiL den. De KRO zou ook graal/ ,de aanmeldingen binnen krijgen van mensen die hij- wel willen doen, maar geeL, publiciteit zoeken. Wie ziek' wil opgeven kan van 13 olL tober tot en met 1 novembaj terecht bij de KRO-televisk „100 dagen zonder auto?, Postbus 9000, 1201 DH, Hij versum". L „De bedoeling is in elke uifc zending de belevenissen eL( ervaringen van een deelne, mer en zijn gezin te tonerL Het moet echt een verslagjh worden over de verschillen de facetten die het niet g^J bruiken van de huiskamer. op-wielen met zich rneei brengt. De bedoeling va£ het laatste programma is on, bijvoorbeeld mensen van hd( openbaar vervoer en minis, ters te confronteren met dt ervaringen van de deelnet mers. Ik denk dat het pracht tige televisie oplevert, voora omdat de televisie als uitdaf ger fungeert en de kijker dl, hoofdrol speelt". Frank Kramer zal tijdenl die periode zijn auto niet laf ten staan. Frank: „Gezien c' opzet van het programmi zal ik zelfs meer kilometeif gaan maken". HANS PIËT Ray Charles geeft concert in Den Haag DEN HAAG De blinde soulzanger Ray Charles doet op zijn Europese tournee vol gende maand ook vier plaat sen in ons land aan. The Geni us zoals collega's en fans hem wel noemen, wordt bijgestaan door zijn eigen orkest van achttien man en de backing- groep The Raelettes. De man die met zijn rauwe stem tal van hits op zijn naam schreef, treedt 8 november op De Doe len in Rotterdam, twee dagen later het Congresgebouw in Den Haag, de 11de in de Ame- ricahal van Apeldoorn en op 12 november in de veilinghal van Alkmaar. De Stichting Oude Muziek en Thea ter met muziek uit de periode 1378- 1417, pespeeld door het Ensemble Trouveres. Oud-Katholieke kerk, gisteravond. De Oud-Katholieke kerk was gisteravond tot de laatste plaats bezet voor het eerste concert van de nieuwe serie van de Stichting Oude Muziek en Theater. Drie jonge mensen onder de naam „Ensemble trouvéres" traden daar voor het eerst op en brachten een programma met Frans-Itali aanse muziek uit de periode 1378-1417, de zogenaamde Ars Subtilior. Het gaat daarbij om muziek en poëzie die op hoogst verfijnde en sterk versierende manier de liefde bezingen. Het is inge wikkeld genoteerde polyfone muziek waarin gelijktijdig verschillende maatsoorten kunnen optreden en veel van het inlevingsvermogen van de uitvoerenden wordt gevraagd. De bekendste componisten in dit programma waren Ciconia en Landini. De drie stemmen van deze muziek werden tot uitdrukking gebracht door ve del, luit en harp of sopraan, het geheel met een zacht en licht klankkarakter, geheel in de stijl van die tijd. Debra Gomez, Francis Biggi en Markus Tapio bleken zeer serieuze en toegewijde musici, die na een eerste ballade die qua ongelijkheid en lichte ont stemmingen het ergste deed vrezen, een goed beeld gaven van deze oude hoofse muziek. Het was uiteraard een per soonlijke vertaling van deze drie musici, een vertaling die meer recht deed aan de ver antwoorde uitvoering van de ingewikkelde ritmische en contrapuntische structuren dan aan de levendige muzika liteit van de muziek. Daardoor ontkwamen zij niet aan een te grote gelijkschake ling van de verschillende pro grammaonderdelen. Wat meer durf en kleur zou, binnen de grenzen van deze op zichzelf niet uitbundige muziek, de vervlakking hebben kunnen voorkomen die na enige tijd de uitvoering ging beheersen. Het volgend concert op 7 novem ber in de Waalse Kerk met Anner Bijlsma en Bob van As- peren die muziek van Italiaan se componisten spelen is min der specialistisch en garan deert al bij voorbaat een zeker ERIK BESIER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12