JNewton was ook een kind toen tij de zwaartekracht ontdekte" Cort geding tegen CBR-gids rijscholen „Advocaat Spong was onnodig grievend" Bom in woning Paul Witteman WETENSCHAPSWEEK VOOR JEUGDIGEN Vrouw moet betere inschaling bedingen Christelijke ambtenaren bereid actie te voeren NKNENLAND CeicUeSowa/nt DINSDAG 10 OKTOBER 1989 PAGINA 3 fldboete voor Hjesteitsschennis ïHEM Het gerechts- "Nn Arnhem heeft van gen een 24-jarige man Jutphen wegens beledi- van het Koninklijk veroordeeld tot een fyoete van 500 gulden, is fvan 250 voorwaarde- inDe man had vorig jaar rj^is koninginnedag een ligende poster opge ien waarop de koningin 'e(1 afgebeeld met een Jejnkop. De beeltenis - res was opgehangen in de ge van een kraak- f- was volgens de man protest tegen de rijk- id van de Oranjes. Ruim 30.000 floppy's tegen virus verkocht DEN HAAG Het Platform Com- putercriminaliteit heeft ruim 30.000 diskettes met een 'vaccin' tegen de gevreesde computer-virussen Data- crime 1 en 2 verkocht. De verkoop bij het CRI is gisteren gestopt omdat het niet meer mogelijk is de floppy disks vóór 12 oktober bij de aanvragers te krijgen. Vanaf die datum zouden Datacrimes 1 en 2 actief worden. De Haagse poli tie verkoopt nog wel disks om com putervirussen op te sporen en te be strijden. Tot nu toe verkocht de poli tie ruim 4000 exemplaren. De Haagse vaccins bestrijden niet aleen beide Datacrimes, maar ook nog 37 andere in ons land bekende virussen. Prins Constantijn, de jongste zoon van konin gin Beatrix en prins Claus, viert morgen zijn twintigste verjaardag. FOTO: ANP Eis tbs voor neerleggen 'gifsnoepjes' DEN BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank •in Den Bosch heeft maan dag tbs geëist tegen een 49- jarige vrouw uit Valkens- waard. Deze wordt ver dacht van poging tot dood slag of zware mishandeling. De vrouw, die aan een rol stoel gekluisterd is, zou ge vaarlijke medicijnen heb ben verpakt in snoeppapier en in de kinderrijke omge ving van haar huis hebben neergelegd. Uitspraak 23 oktober. Detam: pensioenrechten splitsen bij echtscheiding UTRECHT Als eerste in Nederland hebben de acht pensioenfondsen die bij de bedrijfsvereniging Detam (detailhandel) worden geadministreerd de mogelijkheid geopend bij echtscheiding de pensioen rechten te splitsen. Door die regeling, die per 1 januari 1990 ingaat, krijgt de ex-echtgenoot een zelf standige aanspraak op pensioen. Daarmee wordt voorkomen dat de betrok kene - meestal de vrouw - voor het pen sioen afhankelijk blijft van de gewezen huwelijkspartner, aldus de Detam. De ma nier waarop wordt gesplitst (bijvoorbeeld fifty-fifty) blijft overigens een zaak van de (ex-)partners zelf. Dat kan dus nog wel aanleiding zijn voor de nodige strijd, beaamde een woordvoer der van de Detam. Rederij weigert Oranje-supporters DEN HAAG Omdat problemen werden verwacht, heeft de rederij North Sea Ferries gisteravond geweigerd een groep van tien Oranje-supporters naar Engeland over te varen. Volgens woordvoerder Besteman van de maatschappij was het risico te groot, dat andere reizigers zouden worden lastig ge vallen. De groep supporters uit Utrecht was op weg naar de WK-kwalificatiewedstrijd, die het Nederlands elftal morgenavond te gen Wales afwerkt. Er hadden zich voor de weigering nog geen incidenten voorgedaan. „Maar ze zagen er als supporters uit. Omdat wij in het verleden slechte ervaringen heb ben opgedaan, vervoeren wij geen suppor ters meer. Te vaak hebben andere passa giers overlast van hen", aldus de woord voerder. HAARLEM Een bom heeft afgelo pen zondag grote schade aangericht in de woning in Haarlem van de tv-pre- sentator van Achter het Nieuws, Paul Witteman. Volgens een woordvoerder van de politie bestond de zelfgemaakte bom uit een met kruit gevulde ijzeren buis die door de dader werd aangesto ken en naar binnen geworpen. Nie mand liep verwondingen op. Er zijn geen aanwijzingen dat het incident te maken heeft met het werk van Witte man voor de VARA. De familie Witte man heeft tegenover de politie het ver moeden uitgesproken dat de dader een goede bekende van de dochter van het echtpaar is. eg I VANDAAGt IN HET lEUWi ejlECHT Hoe poets je apnden van een leeuw? ,n: ziet een pretmaker er o, Hoe lees je een boek e£r de douche? Hoe ziet itj huisdier-aaier er uit? Wl kom je er snel achter veel haren iemand op hoofd heeft? ,nt de oplossing van deze Ogende kwesties zijn we wjewezen op de creatieve i nogens van jonge uitvin- j. De Stichting Nationale enschapsweek heeft, in sa- *1werking met de Stichting ^ctieve Propaganda voor dlNederlandse Boek (CPNB), Bii een prijsvraag uitgeschreven voor scholieren tot dertien jaar. Prijswinnaars zullen hun oplossingen in werkelijkheid uitgevoerd zien in november, wanneer de uitslag bekend wordt gemaakt. De prijsvraag is onderdeel van de Wetenschapsweek Junior, die vandaag van start is ge gaan. Van de creatieve kinder geest kan de grote-mensenwe- reld nog iets leren, volgens coördinatrice Leneke Visser. „Newton was een kind toen hij een appel van de boom zag vallen en zich realiseerde dat die niet zomaar viel, maar aangetrokken werd door de aarde", aldus Visser. Zo'n duizend reacties zijn tot nu toe op haar bureau beland. Een huisdier-aaier scoort vol gens Visser verreweg het hoogst bij de jonge uitvinders. „De kinderen ontwerpen ma chines waar je zo zelf in zou willen liggen". Een pretmaker kost de jeugd meer moeite. De ideeën daar over blijven beperkt tot appa raten waarmee je andermans gedachten kunt lezen, hetgeen Veertienjarige wint schrijfwedstrijd GRONINGEN De veertienjarige Karin Houbolt uit Oud-Beij- erland is de winnares van de schrijfwedstrijd Heen en Weer van de Nationale Wetenschapsweek 1989. De jury heeft de scholiere de prijs-toegekend voor de „gevoelige en inlevende wijze waarop ze schrijft over de beklemmende positie van het in Nederland wonende Marokkaanse meisje Fatima". Aan de prijs is een geld- van 750 gulden verbonden. natuurlijk even pijnlijk als lachwekkend kan uitwerken. Verder kunnen we volgens Leneke Visser in de "nabije toekomst machines verwach ten waarmee moeiteloos de tanden van een leeuw gepoetst kunnen worden. Onder de douche een boek lezen hoeft ook al geen probleem op te le veren; dat doe je gewoon in een glazen kooi met ruitewis- Ruim duizend Deze week maken ruim dui zend twaalfjarigen, afkomstig van dertig basisscholen, kennis met wetenschap en onderzoek bij de Utrechtse universiteit. Daaronder bevinden zich de leerlingen van groep acht van de rooms-katholieke basis school De Schakel uit Oegst- geest. De scholieren hebben zich vanaf september al voor bereid op de thema's natuur en milieu, verkeer en commu nicatie, ziek en beter en arm en rijk. De manifestatie „Rondneuzen met de wijsneu zen" bereidt dagelijks 250 leer lingen voor op echte weten schap. Zo verdiepen zij zich bijvoorbeeld in de Ijstijd, of gaan ze op bezoek bij een on derzoeker van de faculteit Diergeneeskunde. Dat er daarnaast nog meer te ontdekken valt, moeten de leerlingen tijdens het tweede deel van deze week merken. In een uitvind- en ontdek- Jèns de ontdekkingstocht krijgen de wijsneuzen-i zintuigen, gezondheid, verkeer of uitvindingen. ooaaven en proeven voorgeschoteld en leren zij van alles FOTO: SP kingstocht krijgen ze raadsels, opgaven en proeven voorge schoteld. Gedurende de tocht kunnen de wijsneuzen-in-spe van alles leren over zintuigen, gezondheid, verkeer of uitvin dingen. De manifestatie in Utrecht is volgens coördinatrice Visser te vergelijken met wat het Boe kenbal is voor de jaarlijkse Boekenweek. Een vergelijking die nog een keer opgaat, want het thema voor de Kinderboe kenweek is dit jaar „Kijk ver der dan je neus lang is. Over uitvinden en uitvindingen". Logisch dat de organisatoren van beide manifestaties elkaar opzochten. Want hoewel deze wetenschapsweek pas voor de derde keer georganiseerd wordt, ligt het in de bedoeling om, net als de Boekenweek, ooit een jaarlijkse „Week van het weten" van de grond te krijgen. Afsluiting Terwijl de hele week regionale activiteiten worden georgani seerd, is de landelijke afslui ting van de manifestatie aan staande zondag. Onder de noe mer „Wetenschap op zicht" zetten die dag 58 musea, ster renwachten en onderzoeksin stituten uit het hele land hun deuren open voor het publiek. Niet alleen voor jeugdigen overigens. In Delft valt dan bijvoorbeeld in het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapen museum een uiteenzetting te beluisteren over de toepassing van explosieve stoffen in de ruimtevaart. Muzikale geesten kunnen dan beter naar het Haarlemse Teylermuseum, waar een demonstratie wordt gegeven van het 31-toons-or- gel. Waar al deze inspanningen toe leiden, kan in november wor den vernomen. Dan immers maakt de jury van de uitvin derswedstrijd - met bioloog Midas Dekkers en schrijfster Joke van Leeuwen - bekend welke uitvindingen bekroond worden. Onderwijl breken de organisatoren hun hoofd over de vraag welke prijzen uitge- deeld moeten worden. Leneke Visser: „We wilden eigenlijk een waardebon geven, maar misschien hebben de kinderen wel veel liever een uitvinders doos". In elk geval worden in november per probleem vijf prijzen ter waarde van 250 gulden beschikbaar gesteld. Tot die tijd zal het gemis aan pretmakers, leeuwetanden- poetsers, harentellers en huis- dier-aaiers ons leven nog da nig in de war blijven schop pen. JEAN-PIERRE GEELEN AGINGSPERCENTAGE DELFT-RIJSWIJK 'INEENS' VEEL HOGER SWIJK Zeven rij- oolhouders dagen don- dag de Staat der Ne en het Centraal Rijvaardigheidsbe- zen (CBR) in kort ge- voor de president de Haagse rechtbank jublikatie van de na rijschoolgids te de lijst staan alleen die rij-' ïlen wier resultaten met menkandidaten op of bo- i het gemiddelde van hun io uitkomen. Volgens de :hoolhouders deugen de eria niet waarmee het CBR rijscholen heeft geselecteerd voor de lijst. Het publiek zal een rijschool die niet in de lijst staat per definitie als slecht beoordelen en dat is onzin, al dus rijschoolhouder Mattijssen uit Delft, één van de zeven. Volgens hem is het gemakke lijk om als rijschoolhouder in de lijst te worden opgenomen door eenvoudigweg kandida ten te weigeren van wie kan worden aangenomen dat zij de eerste keer zullen zakken. De rijschoolgids zou morgen aan minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) worden aangeboden. Deze bijeenkomst gaat nu niet door, aldus CBR- voorzitter Vaessen. De 75.000 gidsen die al bij 80 kantoren van ANWB en CBR liggen, worden voorlopig niet ver spreid; Het initiatief voor de rijschoolgids werd eind 1986 genomen door" Smit-Kroes. De samenstelling ervan werd ver zorgd door het CBR in samen werking met de ANWB en de BOVAG. Het slagingspercen tage is berekend over een pe riode van twee jaar. Landelijk is het gemiddelde 42 procent, maar regionaal loopt het nogal uiteen. Tussen de rijscholen onderling lopen de slagings percentages nog veel sterker uiteen, namelijk van 8 tot 90 procent. Mattijssen verwacht niet dat de gids tot de overigens door alle partijen gewenste sanering .van de branche zal leiden. Professionele rijscholen zullen volgens hem eerder het loodje leggen dan instructeurs die hun klanten selecteren op sla- gingskans. binnenkrijg die wil leren auto rijden, zal ik hem uit sociale overwegingen niet weigeren, hoewel ik weet dat zijn kans om de eerste keer te slagen ge ring is", aldus Mattijssen, die zelf wel in de gids staat. Volgens hem heeft een flink aantal rijscholen in zijn eigen kring Delft-Rijswijk ineens een veel hoger slagingspercen tage dan vroeger. Dat kan al leen door veel jongeren van rond de twintig te leren rijden en ouderen te weigeren met het smoesje dat de school vol Momenteel zijn er 6300 rij scholen in Nederland, terwijl jaarlijks 620.000 examens wor den afgelegd. Die markt zal de komende vier jaar krimpen met zo'n 30 procent. Dat komt doordat het aantal jongeren in ons land afneemt. Volgens schattingen van de BOVAG is op den duur slechts plaats voor de helft van het huidige aantal rijscholen. VOC-schip getest Rank en slank ligt de replica van een VOC-schip op wieldragers naast het Centraal Station in Amsterdam. Het vaartuig wordt de komende dagen getest of het voldoende stabiliteit heeft. FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Vrouwen moeten bij hun aanstelling in een bedrijf een betere inschaling bedingen. Posi tieve actieplannen om de achterstand van vrouwen bij werving en aanstelling te verbeteren moeten hierop meer toegespitst worden. In een onderzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht in opdracht van het ministerie van sociale zaken wordt deze conclusie getrokken op basis van onderzoeksgegevens van de Loontechnische Dienst uit 1984-85. Ongelijkheden bij de aanstelling blijken het gehele carrièreverloop van vrouwen te beïnvloeden. Uit het onderzoek, dat aan de Tweede kamer is aangeboden, blijkt ook dat de indeling naar functieniveau vooral wordt verklaard door de hoogte van de opleiding. Maar mannen hebben daarvan meer baat dan vrouwen. Ervaring en leeftijd spelen eveneens een rol, maar van minder gewicht. De onderzoekers komen met de aanbeveling om binnen het bedrijf na te gaan, mede in ge sprekken met vrouwelijke werknemers, of de vrouw niet onder haar niveau werkt en welke belemmeringen zij te genkomt om door te stromen. Ook dat zou in een program ma van positieve aanpak moeten worden vastgelegd. BEHANDELING KLACHT OVER VERDEDIGEN INCESTPLEGER DEN HAAG Mag een advocaat, zolang deze keurig Nederlands spreekt, werkelijk alles bepleiten voor de rechter of zijn er inhoudelijke be perkingen op te leggen? Die vraag stond gisteren centraal bij de behande ling van een klacht die drie vrouwenorganisaties bij de Raad van Discipline van de Orde van Advoca ten hadden ingediend te gen de Haagse advocaat mr. G. Spong. Spong bepleitte in mei voor de Hoge Raad dat een wegens in cest veroordeelde man (43) uit Neede „als biologisch vader" recht heeft op contact met het kind dat hij bij zijn 21-jarige dochter heeft verwekt. Het omgangsrecht met zijn kind zou volgens Spong besloten liggen in het recht op een ge zinsleven, neergelegd in het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De Hoge Raad wees het beroep op 3 oktober af onder verwijzing naar „geldende normen van maatschappelijke betamelijk heid" met "het oog op de be scherming van de slachtoffers, moeder en kind. Een aantal argumenten en ci taten van mr. Spong was in het verkeerde keelgat gescho ten van onder andere de Stichting Tegen Haar Wil uit Amsterdam en Groningen en de Stichting Tegen Sexueel Geweld uit Utrecht. Demon straties en bekladding van Sprongs kantoor volgden. Volgens de avocaat van de Stichtingen, mevrouw mr. W. Appelo, heeft Spong de Advocatenwet overtreden. Hij zou bij zijn argumentatie „on nodig grievend" en „onbeta melijk" zijn geweest. Zijn op treden was schadelijk voor de strijd tegen sexueel misbruik in het algemeen, en voor het slachtoffer in het bijzonder. Als voorbeeld werden enkele citaten uit Spongs juridisch be toog voor de Hoge Raad aan gehaald. De advocaat argu menteerde daar onder meer „dat het moreel geenszins voor de hand ligt een verkrachter of incestpleger het recht te ontzeggen zijn liefde en gene genheid aan zijn bloedeigen kind te schenken. Zo kan hij tenminste de nadelige gevol gen van zijn misdrijf nog een beetje goed maken en wordt voorkomen dat het kind de dupe wordt van het misdrijf van de vader. Geen kaas Mr. G. Spong verdedigde zich gisteren voor de Raad van Dis cipline, voorgezeten door vice- president R. Robbers van de Haagse rechtbank, fel tegen wat hij omschreef als een aan val op de vrijheid van een ad vocaat. De advocaten van de klagers hadden volgens hem „geen kaas gegeten van het strafrecht". Vooraf stelde de aangeklaagde advocaat dat hij contact had gehad met de misbruikte dochter. Zij zou begrip hebben voor de manier waarop Spong haar vader voor de Hoge Raad heeft verdedigd en bereid zijn dat voor de Raad te herhalen. „Onnodig grievend" is hij voor de Hoge Raad nooit geweest. Spong: „Want ik heb altijd keurig Nederlands gesproken, de term slaat juridisch op het woordgebruik' Kern van de zaak is volgens Spong dat er geen inhoudelij ke beperkingen aan de juridi sche betogen van een advocaat mogen worden opgelegd. „Dat is een grondrecht dat ook in de Advocatenwet staat. De verdediger in een strafproces is uit de aard der zaak vaak grievend voor de slachtoffers. Hij moet immers volgens de Advocatenwet partijdig en eenzijdig de belangen van zijn cliënt dienen". En oude hoog leraren strafrecht citerend: „Een advocaat moet alles op sporen wat voor zijn cliënt kan pleiten en niet zoeken naar de waarheid". Zo komt een raads man volgens Spong wel vaker met stellingen, die op een be paald moment door de goege meente wordt verworpen". Niet alleen pareerde Spong het verwijt van de klagers dat hij totaal geen oog had voor het slachtoffer, hij verweet de te genpartij een hang te hebben naar het Middeleeuwse en Chinese strafrecht, waar het verdedigen van een aange klaagde -vrijwel onmogelijk is. „Wij moeten een verdachte te gen de ingrijpende staatsmacht verdedigen. Dat kan alleen als we elke rechterlijke beslissing tot aan de Hoge Raad tot op het bot kunnen aanvechten". De advocaten van de klagers wezen Spong ook op de eed die hij als advocaat heeft afge legd, dat hij geen zaak zal ver dedigen die hij niet rechtvaar dig vindt. Spong: „Dat is zo subjectief. Het gaat dan om morele noties die voor ieder een anders zijn, zoals ook een geloof dat is". Uitspraak op 11 december GERRIT BAL E KNOLLEN iieNlKSMËEP. VcoA B DoeW. DftNffi IK msremtie oh. (Van onze sociaal- economische redactie) NIJKERK De christelijke ambtenarenbond CFO is van plan acties te voeren om het nieuwe kabinet meer financië le ruimte af te dwingen voor de ongeveer 1,2 miljoen werk nemers in de collectieve sec tor. Dat heeft L. Poellt de nieuwe voorziter van de CFO, vanmorgen in Nijkerk. bekend gemaakt op de algemene le denvergadering van de bond (83.000 leden). Poell, opvolger van de onlangs vertrokken De Jong, riep de vertegenwoordigers van de 260 CFO-afdelingen op actie comités te vormen en plannen te gaan maken. Volgens Poell moeten alle ambtenaren zich gereed hou den voor acties. De CFO vindt het onacceptabel dat het de missionaire kabinet de ambte naren een loonruimte van „slechts" 2% (1% algemeen, 1% incidenteel) biedt. Poell: „Zo zal de achterstand van de ambtenaren op het bedrijfs leven verder toenemen. Dat is voor ons onaanvaardbaar. We moeten daarom de druk op de beoogde coalitiepartners CDA en PvdA vergroten". Poell pleitte ook voor een „krachtig sociaal akkoord" waarin keiharde afspraken worden vastgelegd tussen overheid, werkgevers en werknemers over loonontwik keling en werkgelegenheid. „Alleen op die manier is loon matiging op een breed front mogelijk", aldus Poell. Daarnaast zal de CFO samen met de FN V-bond AbvaKabo op zaterdag 25 november in de Jaarbeurs te Utrecht een lan delijke protestmanifestatie houden van werknemers in de gepremieerde en gesubsidieer de sector (gezondheids- en be jaardenzorg, kruiswerk, ge zinsverzorging, welzijnswerk). Het protest is, aldus Poel, ge richt tegen de „onverantwoord zware werkdruk in de zorgsec toren, de kwaliteit van de zorg en de inkomenspositie van de 500.000 werkers in deze tak ken".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3