3 Van den Berg teert op wedstrijdinzicht John van der Starre: surfende tandarts Achttien Nederlanders verschijnen aan de start Jan Boersma held van de Antillen coaue LüaRRi'oR jf"0* f^s Ik zet mezelf niet buitenspel' Grote plannen voor toekomst De Jong en Van den Berg beiden zesde in Sylt Uiteraard gaat bij het publiek dat de Pro World Cup in Scheveningen bezoekt de meeste belangstelling uit naar de top van het klassement en naar de Nederlanders. Er komen in totaal achttien Nederlanders in actie: vijf dames en dertien heren. De bekendste varen het hele jaar al in het profcircuit mee, terwijl de andere surfers zich via de Neder landse Branding Cup een startbe wijs voor Scheveningen hebben be machtigd. De Nederlanders die deelnemen aan het evenement in Schevenin gen zijn: Dames: Martine van Soolingen (Zandvoort), Herma de Jong (Hel- levoetsluis), Janine Aziere (Scheve ningen), Jolanda de Jong (Amster dam) en Simone Vellekoop (Noord- wijk). Heren: Edwin Jonge (Hoorn), Ed win Bonvie (Amsterdam), Arno Boot (Hellevoetsluis), Patrick Bour- gonje (Den Haag), Vincent Diep- huis (Rijswijk), Eric Groene woud (Noordwijkerhout), Hans Knip- scheer (Steenwijkerwold), Stephan van den Berg (Hoorn), John van der Starre (Den Haag), Gijs van Meegen (Bemmel), Olaf van Tol (Lisse), Jeroen Geijssen (Den Haag) en Remco van der Kaade (Numans- dorp). Klassement na Sylt De World Cup-wedstrijden die afgelopen week in Sylt werden gehouden, heeft wei nig veranderingen opgeleverd in de top van het klassement. De nummers één, twee en drie in het algemeen klassement zijn zowel bij de dames als bij de heren het zelfde gebleven. Ondanks zijn goede pres taties in Sylt, zakte Stephan van den Berg van de zesde naar de negende plaats. De ranglijst bij de dames en heren tot en met het evenement in Sylt ziet er nu als volgt uit: dames: 1 Nathalie Lelióvre (Fra), 2 Brilt Dunkerbeck (Spa), 3 Martine van Soolingen (Ned), 4 Nathalie Sie- bel (BRD). 4 Barbara Kendall (KZ), 6 Nathalie Siebel (Fra), 7 Angela Cochran (USA), 8 Jutta Muller (BRD), 9 Masako Imai (Jap), 10 Herma de Jong (Ned), heren: 1 Björn Dunkerbeck (Spa), 2 Robby Naiah (USA), 3 Phil McGain (Aua), 4 Anders Bringdal (Zwe), 5 Robert Tèriitéhau (Fra), 6 Bruce Wylie (Aus), 7 Alex Aguera (USA), 8 Rail Bachachuster (BRD), 9 Stephan van den Berg (Ned), 10 Svein Rasmussen (Nor), 15 Olaf van Tol (Ned), 21 Patrick Bourgonje (Ned), 22 Eric Groenewoud (Ned), 23 Edwin Bonvie (Ned), 33 Jan Boersma (Ned Ant). Een opvallende verschijning bij de deelnemers in Scheveningen is de 20-jarige Jan Boersma, de zilveren medaille-winnaar van de Olympische Spelen in Seoel. Jan Boersma voer op de Spelen voor de Nederlandse Antillen en werd na zijn succes als een held op Curasao binnengehaald. Mi- nister-president mevrouw Maria Liberia Peters benadrukte des tijds dat de Antillen na 36 jaar deelname eindelijk wereldbe kendheid had gekregen. Na zijn succes stapte Boersma over naar het profcircuit, waar hij'de nodige aanpassingsproble men kende. „Ik had gedacht dat ik ook daar zo door zou stoten naar de top, maar dat is lelijk te gengevallen. Ik denk met het huidige niveau bij de profs datje zeker een jaar of nog langer no dig hebt, om enigszins op de ranglijst te stijgen". In Scheve ningen wil Boersma, die in Mia mi woont, desondanks laten zien wat hij in zijn mars heeft. Boorsmastr.2 2225 KM Katwijk Tel. 01718 13690 Verkoop: GUL, HELLY HANSEN, JEANTEX Reparaties aan Surfpakken en Zeilen Ook Seals Ritssl. voor Droogpakken Openingstijden maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 uur - 14.00-18.00 uur Donderdag koopavond 19.00-21.00 uur één van de drie hofleveranciers van de World Cup Surfers Tel. 01718-31444 Mama, bestaan er nog echte panda's? GEEF OM DE TOEKOMST. Word voor f 27,50 donateur van het Wereld Matuur Fonds. Giro 25, Zeist ji GIROREKENING 5766 t.n.v. DFN. AMERSFOORT Wat ik doe met mijn epilepsie? Epilepsie en sport kan dat? Het is zelfs verstandig! Zo n 1 op de 150 Nederlanders heeft epilepsie. Velen van hen doen bewust aan sporl. Een nog veel groter aantal zou aan sport kunnen doen. Juist voor hen is een goede conditie erg belangrijk. Toch doet "men" vaak moeilijk: familie, (sport) artsen, verenigingen, fysiotherapeuten. Laat onbegrip geen rol spelen. .aat onbegrip geen t NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ iJ DE MACHT VAN HET KLEINE Postbus 9587, 3506 GN Utrecht. 8p«cial-«vent-manager Ron Goosaens: 'Het serviceteam ia van onschatbare waarde'. Ruim 80 mcrtscn hebben de orga nisatoren van hel World Cup-eve nement in Scheveningen dage lijks op de been om alles in goede banen te leiden. Onmisbaar daar bij is het Pall Mall Export Service to Sailing Team, dat alweer tien jaar garant staat voor de veilig heid van de surfers op het water. Daarnaast heeft het team tot taak de banen steeds uit te leggen, die hen door de wedstrijdleider wor den opgegeven. Om zo optimaal mogelijk te wer ken heeft het service-team de be schikking over zes rubberboten, dertig boeien, terreinwagens en communicatie-apparatuur. Ron Goossens draagt de verant woordelijkheid over het team en over het hele evenement in Sche veningen. Hij is de special-event- manager en moet zorgen dat alles vlekkeloos verloopt. Een niet ge ringe taak. „Maar ik heb de hulp van een groot aantal mensen en die heb je gewoon nodig voor een dergelijk evenement. Vooral het werk dat het serviceteam verzet is van on schatbare waarde Het is niet voor niets dat ons team ook bij veel bui tenlandse surfers veel respeet af dwingt. Dat is hoofdzakelijk te danken aan de gedegen opleiding die de mensen van onze eigen red dingsbrigade krijgen". Elke keer worden nieuwe men sen, hoofdzakelijk studenten, klaargestoomd voor het werk in de Noordzee-branding. „Maar", benadrukt Goossens, „het verloop binnen het team valt reuze mee. De jongens doen dit werk elke keer weer ontzettend graag, maar op een gegeven moment als ze klaar zijn met hun studie, dan zit ook hun werk voor het rescue- team erop, omdat de meeste jon gens dan elders een baan hebben gevonden. De studenten die dit werk al wat langer doen, verzor gen dan de opleiding voor de nieuwkomers. Dat loopt altijd ge smeerd". Echte noodsituaties hebben zich in de afgelopen jaren nauwelijks voorgedaan. „Ik kan me alleen een geval her inneren toen we aanwezig waren bij Holland Surfpool-wedstrijden. Dat was in Texel, waar we ineens bericht kregen dat er een toerist werd vermist. Naast de plaatselij ke reddingsbrigades werd ook ons team ingezet. Uren is er toen naar de surfer gezocht, maar de man kon niet worden gevonden. De volgende morgen spoelde hij aan". Vorig jaar scheelde het ook weinig of een klein vliegtuig had voor een vreselijk ongeluk gezorgd. Door een defect aan de motor moest het vliegtuig een noodlan ding maken uitgerekend op de plaats waar de wedstrijden wer den gehouden. Wonder boven wonder raakte niemand daarbij gewond. Met behulp van het ser viceteam werd het vliegtuig uit het water gehaald. Vanaf vrijdag staat het 15 tot 20 man sterke team weer klaar om alles zo goed mogelijk te regelen. Hoe goet ze dat doen blijkt wel uit het feit dat de Professional Board- sailors Association het Nederlands evenement als de best georgani seerde wedstrijd van het circuit beschouwt. Redactie: Gerhard-Paul Wisgerhof Fotografie: Hans de Bakker Milan Konvalinka Sjaak van der Linden Maurice Nelwan Ronald Speyer/ Omnipress Peter van Muiken Cees Verkerk Gerhard-Paul Wisgerhof Tijdens het in augustus gehouden Grand Slam evenement in het Portu gese Guincho heeft het bestuur van de Professio nal Boardsailors Associ- tion (PBA) de windstille dagen uitgebuit door voortdurend te vergade ren over de toekomst. Manager Terry Wyner heeft wat dat betreft gro te plannen. Die zijn er vooral op gestoeld alle profsurfers mee te laten profiteren van het te winnen prijzengeld. Tot nu toe was het steeds zo dat voornamelijk de top vijftien aan de World Cup-wedstrijden ver diende. „Dat is niet goed", aldus Wyner. „We denken aan een opzet met drie divi sies, een nationale, een internationale en een Grand Slam-divisie. In die Grand Slam-divisie moet dan alleen plaats zijn voor 48 mannen en zestien vrouwen. Aan het eind van elk seizoen wordt bekeken welke surfers van de nationale lijst kunnen overstappen naar de internationale lijst en welke surfers van de internationale lijst kunnen promoveren naar de Grand Slam-di» ui/» £i 6Bpf.UA :ue6ÜiuoAegos J De Nederlanders die aan het World Cup-circuit deelnemen, polsen Stephan tussen de wedstrijden vaak over zijn materiaalkeuze. Ditmaal legt Edwin Bonvie (rechts) zijn oor bij Stephan te luister. Onlangs bij de Grand Slam-wed- strijd in het Portugese Guincho was het niet Stephan van den Berg die de aandacht trok van zijn directe concurrenten, maar met name zijn zoon Kai. De één jaar oude Kai is in middels een bekende verschijning in het surfpeloton, dat de wereld rondtrekt. Óp het strand in Portu gal liep hij gevaarlijk met een schroevendraaier te zwaaien die hij uit de trailer van zijn vader had ge pikt. Het leverde de jongste telg uit de Van den Berg-familie direct de bijnaam van 'killer-Kai' op. Ook in Sylt was kleine Kai weer van de partij om zijn vader te ondersteu nen en niet zonder resultaat, want Stephan eindigde als zesde in het algemeen klassement. Uiteraard was Stephan zeer te spre ken over dat resultaat, zoals hij ook tevreden was over de andere dit jaar gevaren World Cup-wedstrij den. In eerste instantie lag het hele maal niet in de bedoeling van Van den Berg om naar Sylt af te reizen, maar dankzij zijn goede klassering op de wereldranglijst waarop hij zesde stond, besloot Stephan alsnog met zijn gezin naar Noord-Duits- land te gaan. Hij zette daarmee min of meer noodgedwongen de Natio nale brandingsurf-titel op het spel. Maar dankzij de matige surfom- standigheden in het finale-week einde en zijn goede prestaties in de voorgaande wedstrijden greep Van den Berg ondanks zijn afwezigheid toch de titel. „Ik was reuze nieuwsgierig hoe het was afgelopen, daarom heb ik in Sylt direct 's avonds naar de tele foon gegrepen om John van der Starre op te bellen. Hij vertelde me toen het leuke nieuws. Dat heeft me zeker goed gedaan en misschien ging het daarom ook in Sylt erg Samen met Stephan van den Berg baarde John van der Starre in 1983 opzien door als eerste erin te slagen met een surfplank de oversteek te maken van Engeland naar Neder land. Om precies te zijn van Lowe stoft naar Scheveningen. In acht uur en acht minuten legden de twee het traject over de Noordzee af. Van der Starre heeft sindsdien altijd iets gehad met lange afstanden. Van de zeven surfelfstedentochten waar aan hij in Friesland deelnam, schreef hij er vier op zijn naam. Van der Starre is net als zovelen in Nederland windsurfgek, maar liet toen het erop aankwam zijn maat schappelijke loopbaan als tandarts prevaleren boven een wankel be staan als profsurfer. „Het was geen gemakkelijke keuze voor me, laat ik dat voorop stellen. Achteraf gezien heb ik er nooit spijt van gehad, te meer daar ik ondanks mijn baan als tandarts toch nog steeds een hoop van de wereld zie Zo ben ik dit jaar nog in Sri Lanka en op Malta geweest, waar ik aan wedstrijden heb deelgenomen. Op Malta aan een lange afstandswed strijd, die ik in 1986 nog had gewon nen. Dit jaar eindigde ik als derde". Vooral in het tweede gedeelte van het met 60.000 dollar gedoteerde evenement bij de oosterburen, sloeg Van den Berg toe op zijn favoriete course race-onderdeel. Eens te meer toonde de ere-burger van Van der Starre is voorzitter van de eind vorig jaar opgerichte Neder landse Funboard Klasse, die samen met het Nederlands Watersport- verbond en Pall Mali Export de Branding Cup-wedstrijden voor de Nederlandse kust organiseerde. Begin dit jaar nam hij de voorzit tershamer van Stephan van den Berg over. „Ik ben niet ontevreden over dit eerste jaar, zeker als je in ogenschouw neemt dat we relatief gezien weinig voorbereidingstijd hebben gehad. De afgelopen twee jaar stelden de brandingwedstrij den op nationaal niveau helemaal niets voor. Ik denk dat we een stap in de goede richting hebben ge daan. Het is nu zaak om alles verder goed uit te bouwen". De Haagse tandarts, die voor 32 uur werkzaam is bij groepspraktijken in Waddinxveen en Hardinxveld, eindigde zelf op de nationale rang lijst met Gijs van Meegen op een vierde plaats. Een stek die hem re delijk tevreden stelt. „Als je me aan het begin van het seizoen had ge zegd dat ik vierde zou worden, had ik daar vrede mee gehad. Nu, ach teraf zeg ik dat het beter had ge- Hoorn aan dat hij bij deze discipline met de allerbesten meekan. De cri tici die zeggen dat Van den Berg op zijn retour is en meer aandacht heeft voor het gezinsleven snoert hij daarmee de mond. kund, omdat ik een periode derde heb gestaan. Die plaats heb ik he laas moeten prijsgeven. Ongelukki gerwijs is dat nog gekomen op mijn beste onderdeel de course race. Maar daar valt niets meer aan te veranderen, volgend jaar probeer ik het gewoon nog iets beter te Doordat Van der Starre veelal in de avonduren werkt, ziet hij overdag regelmatig de kans om zijn surf plank te pakken. En dat Van der Starre nog steeds veel klasse in huis heeft, bewees hij tijdens de nationa le Branding Cup-wedstrijden. „Als je eenmaal verslingerd bent ge raakt aan deze sport, kun je niet in eens ophouden. Ik moet er zelfs niet aan denken. Zo kijk ik al weken uit naar dit evenement. Weliswaar is het voor mij pure ontspanning en hoef ik er niet van te leven, toch zal ik alles op alles zetten om in Sche veningen zo goed mogelijk voor de dag te komen. Vooral bij het course racen hoop ik me met de internatio nale top te kunnen meten. De afge lopen jaren pakte dat goed uit en daar krijg je wel een kick van. Daarom hoop ik dit jaar bij de eerste tien te kunnen eindigen". Door zijn uitstekende resultaten toont de voormalig gouden medail le-winnaar van de Olympische Spelen van Los Angeles nog steeds aan dat hij met voorsprong de beste Nederlandse surfer is. „Toch ben ik heus niet veel beter dan de andere Nederlanders", wil Van den Berg doen geloven. „Alleen op wedstrijdinzicht win ik van ze. Door mijn ervaring kan ik bepaalde situaties beter beoordelen dan de rest. Daar profiteer ik van. Maar geloof me dat Olaf van Tol, Eric Groenewoud en Edwin Bonvie bijvoorbeeld bij een slalom tech nisch meer in huis hebben dan ik. En laten we het helemaal niet over het waven hebben. Ik rommel maar een beetje mee om uiteinde lijk met goede resultaten in de cour- se races toch nog hoog, in het alge meen klassement mee te draaien. Tot aan Sylt is me dat nog steeds ge lukt. Ondanks die zesde plaats ben ik toch nog drie plaatsen op de we reldranglijst geduikeld. In de top vijf zal er weinig meer veranderen. Die zesde plaats die ik nu heb moeten afstaan, hoop ik toch weer terug te pakken. Met die twee Grand Slams voor de boeg weet je het natuurlijk nooit". Stephan van den Berg, varend met zeilnummer Hl, is het er vooral aan gelegen om zo hoog mogelijk te ein digen in het course race-klasse ment. Zowel in 1986 als 1987 legde hij daarin beslag op de eerste plaats. In het algemeen klassement eindig de hij respectievelijk als tweede en vijfde. „Mijn doelstelling is altijd geweest om juist op de belangrijkste mo menten te scoren. Dat is heel erg belangrijk en dat moet je ook lang zamerhand steeds meer onder de knie krijgen. Vooral bij de Grand Slam-wedstrijden die we dit jaar voor het eerst hebben, moet je zor gen datje er staat. Dat is me vrij aar dig gelukt. Ik hoop dat dat bij de twee resterende Grand Slam-eve- nementen weer het geval zal zijn". John van der Starre, voorzitter van de Nederlandse Funboard Klasse, kan geen genoeg krijgen van het surfen. Herma de Jong en Stephan van den Berg zorgden vorige week voor de beste prestaties tijdens het veertiende World Cup-eve nement in .Sylt, waar alle drie disciplines aan bod kwamen. Van den Berg eindigde mede dankzij zijn goede prestaties op zijn favoriete course race-onder deel op een zesde plaats. Daar mee toonde de kersverse Neder landse brandingkampioen an dermaal aan dat zijn goede posi tie op de wereldranglijst geen toevalstreffer is. Herma de Jong verraste met een eveneens uitstekende zesde plaats. De surfster uit Hellevoet- sluis, die dit World Cup-seizoen vanwege financiële redenen een aantal wedstrijden moest laten schieten, bleef daarmee Martine De resultaten van Sylt: dames: 1. Britt Dunkerbeck, 2. Nathalie LeLièvre, 3. Nathalie Siebel, 4. Jutta Muller, 5. Jessica Crisp, 6. Herma de Jong, 7. Andrea Höpp- ner, 7. Lisa Neuburger, 7. Natha lie Simon, 10.' Jorunn Horgen, 11. Martine van Soolingen. Heren: 1 Björn Dunkerbeck, 2. Anders Bringdal, 3. Robby Naish, 4. Robert Térritéhau, 5. Bruce Wylie, 6. Svein Rasmus sen, 6. Stephan van den Berg, 8. Björn Schrader, 9. Matthias Holmberg, 10. Axel Ohm, 13. Olaf van Tol, 17. Patrick Bour gonje, 25. Eric Groenewoud, 39. Edwin Bonvie en 49 Jan Boers-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23