Christian Scheen hoopt op hese stem Hans van de Weg blij met de Pier als tribune Surftop terug ii Scheveningen Martine van Soolingen: 'moeder' van het circuit Openbaar vervoer Programma Ook radio zendt uit vanaf iokatie Wim Thijs: geliefde wedstrijd leider De politie van Den Haag rekent, afgaande op de belangstelling in andere jaren, weer op een enor me toeloop van enthousiaste surffans, zeker omdat het evene ment weer tijdens de herfstva kantie plaatsheeft Veel scholieren zullen weer ge bruik maken van het openbaar vervoer. Vanaf het Centraal Sta tion in Den Haag rijden er voort durend trams en bussen naar Scheveningen, waar het vanaf de halte Kurhaus maar een klein stukje lopen is naar het strand. Op het Stationsplein bij het Cen traal Station bestaat er de moge lijkheid te kiezen uit de tramlij nen één, zeven en negen. Toe schouwers die er de voorkeur aan geven om met de bus te rei zen kunnen kiezen voor lijn 22 en worden eveneens voor het Kurhaus afgezet. Pro World Cup op televisie Indien er tijdens de Pall Mali Ex port Pro World Cup voldoende wind is, zal ook de televisie aan dacht aan het belangrijke surf- evenement besteden. In principe is de AVRO van plan om op 16 en 23 oktober tijdens Sportpano- rama dat tussen zeven uur en vijf voor half acht op Nederland 2 wordt uitgezonden, beelden te tonen. De NCRV besteedt op 25 oktober op Nederland 1 aan dacht aan de Pro World Cup in het sportprogramma dat 's mid dags om tien over half zes begint De meeste professionele surfers zijn al in Scheveningen gearri veerd of strijken vandaag op de boulevard (tussen het Golfslag- bad en de Pier in) neer om hun materiaal in orde te brengen voor de wedstrijden die vrijdag beginnen. Zij hebben de gele genheid om zich donderdagmid dag tussen drie en zes uur bij het wedstrijdcomité in te schrijven. Ook kunnen de professionals dat nog vrijdagmorgen tussen acht en tien uur doen. De eerste skippersmeeting, waarbij de surfers onder meer van de wedstrijdleiding te horen krijgen welke discipline er geva ren wordt, is om twaalf uur. Daarna beginnen een uur later de wedstrijden en gaat de Pall Mal1 Pro World Cup 1989 offi cieel van start, mits er uiteraard voldoende wind is om te surfen. In principe duren de wedstrij den tot zes uur. De overige dagen is er telkens om negen uur de skippersmee ting voor de surfers, waarna om tien uur de wedstrijden begin- De prijsuitreiking wordt op zon dag 22 oktober gehouden en be gint om vijf uur. Naast de televisie voor het World Cup surfevenement in Scheveningen zal ook de radio aanwezig zijn om vanaf Iokatie uit te zenden. Zo zal op maandag 16 oktober van 's morgens zeven uur tot 's avonds zes uur de AVRO vanuit Scheveningen te beluisteren zijn. Tal van arties ten zullen tevens in het radio programma van de AVRO op treden. In navolging van Christian Scheen worden nu overal ter wereld wed strijden van direct commentaar voorzien, zodat de surfliefhebbers op de kant de wedstrijden uitste kend kunnen volgen. Ook bij de Pall Mali Export Pro World Cup 1989, die vrijdag in Scheveningen begint, is Christian Scheen weer aanwezig. De free lanceverslaggever van de NOS werd vooral bekend vanwege zijn commentaar bij de roeifinale op de Olympische Spelen in Seoel waar bij Nico Rienks en Ronald Florijn goud wonnen. Daarnaast werkt Scheen samen met Olga Comman deur en zijn vrouw Martine Lenoir voor het programma NOS Sportief en maakte hij het afgelopen séizoen dertien afleveringen voor het NCRV-programma Liever Sportie ver. Finale 1983 Voor de achtste keer is Christian Scheen nu weer als commentator aanwezig bij de surfwedstrijden voor professionals in Schevenin gen. „Ik vind het nog steeds fantas tisch om te doen, alleen hoop ik dat we in Scheveningen tien dagen lang kunnen rekenen op een enor me stoot wind. Wat dat betreft zijn we de afgelopen twee jaar in Sche veningen en Zandvoort behoorlijk tekort gekomen. Het surfpubliek snakt denk ik net zoals ik naar enorm boeiende wedstrijden". „Ik zal nooit die finale-wedstrijd van 1983 in de wave-discipline ver geten. Die ging tussen Robby Naish en Pete Cabrinha. Er stonden onge veer 80.000 mensen op de boule vard te kiiken naar de fantastisch wedstrijd die Naish en Cabrinha er van maakten, waarbij de ene mooie sprong werd gevolgd door de ande re Dat is precies waar we nu met z'n allen weer op zitten te wachten. Met de nieuwe Iokatie naast de Pier moet dat voor het publiek ook uit stekend te volgen zijn". Deed Scheen de verslaggeving van af 1983 alleen vanaf het strand, sinds twee jaar begeeft hij zich tij dens de wedstrijden ook op het wa ter om zodoende het surfpubliek nog beter te informeren. „Ik heb er een hekel aan om de toe schouwers verkeerde feiten door te geven, wat in het begin nog wel eens wilde gebeuren omdat je er ge woon te ver vandaan stond. Dat is sinds twee jaar niet meer mogelijk dankzij het feit dat ik met de micro foon zo het water op kan en dankzij de supersnelle boten precies kan volgen wat zich tijdens de wedstrij den afspeelt. Dat houdt in dat de toeschouwers nog beter geïnfor meerd worden". Christian Scheen, die voor het nieuwe winterseizoen voor de NCRV weer een tweemaandelijks sportprogramma maakt, vestigt wat het World Cup-evenement be treft zijn hoop op de weergoden. „Het moet eigenlijk zo zijn dat ik op de laatste dag van het evenement in Scheveningen door een hese stem nauwelijks meer kan praten. Dat betekent dat ik heel veel heb moeten praten en dat we dus fan tastische wedstrijden hebben ge zien"-. Scheveningen: vrijdag 13 t/m zondag 22 oktober Niet zonder enige trots vertelt Christian Scheen dat hij in 1983 in Scheveningen de eerste verslagge ver was die surfwedstrijden van rechtstreeks commentaar voorzag. Op die manier bracht hij de duizen den nieuwsgierige toeschouwers op de kant op de hoogte van wat er op de kolkende zee gaande was. Christian Scheen was in 1984 de laatste verslaggever die de Franse Baron Arnoud de Rosnay zou interviewen. Een week later verdween de Baron op onverklaarbare wijze bij een poging al surfend de Straat van Formosa over te steken, een door stromingen en krachtige winden geregeerde uithoek tussen Taiwan en China. vreden willen stellen. Er zijn spon sors die vantevoren met de surfers overeenkomen dat ze aan het einde van het World Cup-seizoen bij de eerste tien moeten staan, willen ze voor contractverlening in aanmer king komen. Wat dat betreft is het voor veel plankzeilers een onzeker bestaan. Vandaar dat het voor som mige surfers moeilijk is te verkrop pen als ze bijvoorbeeld te horen krijgen dat ze bij de wave perfor mance zijn uitgeschakeld". Ook volgend seizoen zullen de sur fers het weer vaak met Wim Thijs moeten stellen, omdat de Delfte naar er niet over piekert een punt achter zijn carrière als wedstrijdlei der te zetten. „Ik", zegt Thijs, die ooit zei zichzelf meer als circusdirecteur te zien en de surfers als zijn artiesten, „heb het nog veel te goed naar mijn zin. Ik kan het verschrikkelijk goed met de surfers vinden en natuurlijk zijn er ook wel eens problemen. Maar die zijn er om opgelost te wor den. Hoe moeilijker het probleem, hoe groter de uitdaging is om het probleem op te lossen". surfer waren kwijtgeraakt. Er ston den zoals gewoonlijk behoorlijke golven en die Japanner was een eind uit de kust gegaan. Op een ge geven moment sloeg het weer om en was er geen zuchtje wind meer te bekennen. Door de sterke stroming slaagde hij er niet in terug te ko men. Net toen we een bootje wilden laten uitvaren, kon hij toch door een grote golf weer naar de kant komen. Voortdurende oplettend heid is geboden, want het zal je maar gebeuren dat een surfer on der jouw verantwoordelijkheid verdwijnt. Nee, dat zou ik mezelf nooit vergeven". Profs Dat Wim Thijs, broer van Beb Thijs die als kernploegcoördinator in dienst is van het Koninklijk Water sport Verbond, met echte profs te maken heeft, ondervindt hij maar al te vaak. Vooral in de wave-per formance, de discipline waarbij de surfers in de golven hun behendig heid met plank en zeil onder meer door middel van metershoge spron gen moeten tonen. De plankzeilers zijn dan vooral afhankelijk van het oordeel van de juryleden en daar mee zijn ze het niet altijd eens. „Bij het course racen of de slalom start je met een groot aantal andere surfers tegelijk. Bij de wave perfor mance heb je maar een tegenstan der. Vaart die naar de mening van de jury beter dan lig je er uit. Dat is voor enkele surfers soms moeilijk te verkroppen en dan willen ze hun beklag nog wel eens doen". Veel haalt het overigens voor de surfers niet uit, omdat de jurering bij de wave-performance niet door één persoon wordt gedaan maar al tijd door een aantal personen, die het in hoofdzaak met elkaar eens zijn. In de meeste gevallen haalt de op de jury afstappende surfer dan bakzeil. Grote belangen „Maar vergeet niet dat er grote be langen op het spel staan voor de surfers. Een uitschakeling in de wave performance kan voor som mige surfers een aardige inkom stenderving betekenen. Bovendien speelt mee dat ze hun sponsor te- Wim Thijs, met zijn volledige uitrusting, bekijktalles ondanks de protesten van surfers van de vrolijke kant. Hij stond aan de basis van de wind- surfsport en is al jarenlang één van de meest geliefde wedstrijdleiders van het World Cup-circuit. We hebben het over de uit Delft afkom stige Wim Thijs. Doctor ingenieur Wim Thijs treedt bij een groot aan tal wedstrijden van de World Cup tour als wedstrijdleider op en doet dat veelal naar volle tevredenheid van de profsurfers. Dit jaar deed hij, op één na, alle Grand Slam-wed- strijden. Ook bij de Grand Slam-wedstrijd in Scheveningen is hij weer van de partij, getooid met walkie-talkie en megafoon. Dat laatste onder meer om de surfers vlak voor zij het wa ter op gaan de laatste instructies mee te geven. Als hoofd-wedstrijd- leider heeft hij een bijzonder ver antwoordelijke baan, omdat hij te vens de veiligheid van de surfers moet garanderen. En bij wind kracht acht of negen, als de plank- zeilers ook voor wedstrijden het water op gaan, dan wil er nog wel eens wat fout gaan". „Ik heb het in Hawaii een keer meegemaakt dat we een Japanse Het had niet veel gescheeld of de surfprofessionals uit alle windstreken waren deze week in Zandvoort neergestreken in plaats van Scheveningen. In eerste instantie leek de Noordhollandse badplaats het grote surfevenement te mogen organiseren, maar Scheveningen stak de concurrent toch de loef af. „We waren de eersten die ooit met een groot surfevenement in dit land begonnen en op grond daarvan alleen al is het logisch dat het enige grote surfevenement van dit jaar in Scheveningen wordt gehouden", zo was de mening van de Stichting Scheveningen Bad. Met open armen worden de profs dezer dagen op een nieuwe Iokatie, tussen het Golfsl'agbad en de Pier in, ontvangen. Noem alle toppers maar op. Björn Dunkerbeck, Phil McGain, Robert Tériitéhau, Anders Bringdal, Alex Aguera en niet in de laatste plaats vijfvoudig wereldkampioen Robby Naish zullen minstens tien dagen te bewonderen zijn. En vergeet ook de Nederlanders niet die aan de start zullen komen, zoals het grote 'surfkanon' Stephan van den Berg, de kersverse Branding kampioen van 1989. Naast hem zijn er Olaf van Tol, Eric Groenewoud, Patrick Bourgonje en Edwin Bon vie, hen er is alles aan gelegen om in eigen land goed te presteren om daarmee in één klap de matige resultaten tot nu toe weg te poetsen. Ook bij de dames zal de strijd weer in alle hevigheid losbarsten, zeker tussen de nummers één en twee, respectievelijk de franQaise Nathalie Lelièvre en de voor Spanje varende Britt Dunkerbeck. Zij vochten dit jaar al enkele malen op het scherp van de snede. Menige strijd moest door de jury worden beslisten ook in de resterende wedstrijden zal Britt Dunkerbeck er alles aan doen het leven van haar grote rivale zo zuur mogelijk te maken. Scheveningen gaatals de wind wil komenenkele zinderende dagen tegemoet. In de slotfase van het World Cup-circuit met na Scheveningen alleen de wedstrijd van Hawaii voor de boeg zal het er uitermate spannend aan toe gaan. Directeur Hans van de Weg van Stichting Scheveningen Bad kijkt al reikhalzend uit naar de dag van vrijdag. Dan gaat als het goed is de Pali Mall Pro World Cup officieel van start en zullen net als voor gaande jaren weer duizenden be zoekers de boulevard van Scheve ningen bevolken. Maar dit jaar niet alleen de boulevard, want dank zij een andere Iokatie kan ditmaal de Pier prima dienst doen als tribune. „En waar kun je voor maar één gul den naar zulke prachtige wedstrij den kijken", benadrukt Hans van de Weg. „De nieuwe Iokatie kan uitstekend geschikt blijken te zijn voor de vele toeschouwers die dit evenement elke keer weer trekt. Het is één van de grotere evene menten die we elke keer weer in huis hebben. Een sportgebeurtenis bovendien die een grote internatio nale uitstraling heeft en dat is voor al voor Scheveningen erg belang rijk. Door de Grand Slam-status die het evenement heeft gekregen, zijn we bovendien verzekerd van alle toppers". Branding „Het hart van Scheveningen zal tien dagen lang kloppen", voorspelt Van de Weg. „Zeker als .er veel in de branding gesurft kan worden en daar zitten we met z'n allen na twee magere jaren toch eigenlijk op te wachten. Veel mensen kunnen zich nog de situatie van 1983 herinneren toen Robby Naish het publiek een geweldige show voorschotelde. Diezelfde Naish mag dan vorig jaar zijn onttroond als wereldkampioen, hij blijft in de ogen van het publiek dé absolute vedette". Van de omwonenden verwacht Van de Weg geen klachten te krij gen omdat er alles aan gedaan is om de overlast tot een minimum te be perken. „Bij alles wat we doen, bekijken we wat de consequenties voor de diver se partijen zijn. We trachten ieder een tegemoet te komen. Ook de be woners. Zo mag er op zondag voor één uur 's middags geen gebruik worden gemaakt van de geluidsin stallatie omdat we de zondagsrust respecteren. Daarnaast zullen elke dag de wedstrijden vóór zes uur zijn afgelopen. Ik verwacht geen pro blemen. Ik hoop dat we tien dagen lang alleen maar kunnen genieten van prachtige surfsport. Daar is het tenslotte allemaal om te doen". Hans van de Weg:'Waar kun je voor maar één gulden naar zulke prachtige wedstrijden kijken'. Soolingen kan er geen genoeg van krijgen. Ondanks haar 29 jaar blijft ze ook volgend jaar nog actief in het World Cup circuit. Voor de Nederlandse surfprof Mar tine van Soolingen wordt het res tant van het World Cup-circuit van 1989 hoofdzakelijk bepaald door één vraag: Kan zij de hoge positie die ze nu in het algemeen klasse ment heeft, behouden. Van Soolin gen staat nu achter de toppers Nat halie Lelièvre en Britt Dunkerbeck op de derde plaats en nog nimmer slaagde zij erin die hoge klassering tot en met de finale te handhaven. Daarom is 29-jarige Zandvoortse erop gebrand in Scheveningen een goede prestatie neer te zetten. „In het verleden ben ik in eigen land vaak ongelukkig geweest. Laat dat nu maar eens andersom zijn". Voorlopig heeft de vriendin van profsurfer Edwin Bonvie er na een heel goed jaar alle vertrouwen in. „Ik heb dit seizoen in tegenstelling tot andere jaren vrij constant ge presteerd. Geen uitschieters naar boven of naar beneden. Daar ben ik zeer over te spreken. Vooral bij de Grand Slam-wedstrijd in Japan heb ik heel goed gesurft. Ik werd er tweede. Mijn goede prestaties zijn vooral te danken aan het feit dat ik in tegenstelling tot voorheen over goed materiaal kan beschikken. Wil je tot resultaten komen dan is dat een vereiste". Sponsors „Maar je kunt alleen goede spullen hebben, als je sponsors hebt, die je financieel in voldoende mate bij staan. Gelukkig heb ik met de be dragen van O'Neill, Braun en Lan caster voldoende kapitaal om dat gene te kopen, wat noodzakelijk is wil je tot prestaties komen. Dat is dit seizoen gebleken. Ik denk dat die derde plaats het hoogst haalbare is. Lelièvre en Dunkerbeck zijn een klasse apart. Dat niveau is voor mij niet haalbaar. Dan zou ik er meer trainingsuren in moeten steken. In Nederland is dat onmogelijk, omdat de omstandigheden domweg onvol doende zijn. Ik zou daarvoor per manent in het buitenland moeten wonen, en daar heb ik geen zin in. Ik ben blij een paar maanden per jaar in mijn flatje in Zandvoort te zijn". „Dat is ook de reden dat ik tijdens de Pali Mall Pro World Cup in Scheveningen elke dag naar huis rijd en niet voor een hotelonderko men in Scheveningen kies. Ik eet al zo vaak buiten de deur dat ik het heerlijk vind om thuis eens echt lekker Nederlands te eten. Verse groente en zo. Je kunt je niet voor stellen hoe je er soms naar ver langt". Siebel Of de Nederlandse kost ook de prestaties van Van Soolingen ten goede komt, zal tijdens het evene ment aan de voet van de Pier van Scheveningen moeten blijken. „Het is altijd een minpunt van me ge weest, dat ik slecht presteer als alle ogen op me gericht zijn. In Aruba was dit jaar veel belangstelling van de Nederlandse pers en uitgere kend daar presteerde ik weer bene den mijn niveau. Ik weet niet wat het is. De druk wordt dan voor me te groot. Dat is volgens mij de reden dat ik in Nederland ook altijd matig uit de voeten kom. Ik hoop dat ik daarmee nu kan afrekenen, want er is me alles aan gelegen om Na thalie Siebel achter me te houden". Ondanks de haat en nijd die er tus sen Nathalie Lelièvre en Britt Dun kerbeck bestaat, lukt het Martine van .Soolingen niet van die ver stoorde relatie te profiteren. „Ik betreur het dat ze elkaar totaal niet liggen, want het zou zoveel leu ker zijn als ze goed met elkaar kon den opschieten. Ik ga met beiden goed om, en hoor daardoor telkens de kritiek die ze over elkaar spuien. Ik hoor het aan, maar ik doe er ver der niets mee. Een lijmpoging zie ik niet zitten. Dat is onmogelijk, want ze haten elkaar echt. Zo schudden ze elkaar nooit de hand. Wat dat be treft gaat het er bij de heren profes sioneler aan toe. Op het water leve ren zij de strijd, maar op de kant zijn het vrienden. Zo hoort het ook". Doorgaan Met haar 29 jaar is Martine van Soolingen een van de oudere sur fers die aan het profcircuit deel neemt. Desondanks denkt zij er nog niet aan om te stoppen. „Ik ben juist blij dat een van mijn hoofdsponsors vlak voor het evenement in Sylt. het sponsorcontract met een jaar verlengde. Want ik wil zeker door gaan. Daar ben ik nog voldoende voor gemotiveerd. Fysiek gezien kan ik het zeker een aantal jaren volhouden. Of ik ook na volgend jaar nog doorga, zal in sterke mate afhangen van wat Edwin wil en of de sponsors nog bereid zijn in mij te investeren. Toch realiseer ik me dat ik volgend jaar dertig word. Ik word zo'n beetje de grootmoeder van het circuit".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 22