Seidae Sou/io/nt-r Geen tekort aan onderwijzers op Leidse scholen I STAD OMGEVING „Voorlopig kost het ons alleen maar veel geld" Een cadeau van formaat Onduidelijkheid over Louise in Leiderdorp Uitzetting dreigt na burenruzie j Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen I maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 CeidócSouoont DINSDAG 10 OKTOBER 1989 PAGINA 13 est op De Toonladder [DEN De christelijke ba- chool De Toonladder aan Kennedylaan is de viering het 25-jarig bestaan giste- begonnen met de verkie- van miss en mister Toon- jer. Uitverkorenen waren [bie Wiersinga ThijsLan- ld. De feestelijkheden len vandaag met het opla- 'van ballonnen en een op- it door de wijk afgesloten, hele week zijn er iedere activiteiten. Hoogtepunt t, verwacht schooldirec- J. Folkers, de boerenbrui- op woensdag. Twee leer- !n worden dan voor één de echt verbonden. Dat gepaard met volksdansen, optreden van een boeren- il en een pannekoeken- [tijd. De miss-verkiezing op het schoolplein FOTO: WIM VAN NOORT Hoge internationale functie voor directeur Hortus LEIDEN Directeur dr. G. van Vliet van de Leidse Hortus Botanicus vertrekt volgend jaar maart naar het Zwitserse Lausanne. Van Vliet krijgt een functie bij het secretariaat van de Conventie van Washing ton (Cites). Dat is in 1973 ingesteld om de handel in beschermde plan ten en dieren via internationale samenwerking te beteugelen. Neder land maakt sinds 1984 deel uit van het Cites en heeft zich bereid ver klaard gedurende drie jaar de aanstelling van een plantendeskundige in Lausanne te bekostigen. Van Vliet is nu tien jaar directeur van de Leidse Hortus die in 1990 zijn 400-jarig bestaan viert. Voor de Hortus komt zijn vertrek niet als een verrassing, aldus wetenschappelijk me dewerker Tjon Sie Fat van de Hortus. De Leidse universitaire planten tuin onderhoudt al jaren nauwe betrekkingen met het Cites. „Alle door de douane in beslaggenomen zeldzame planten komen bij ons terecht. Als wij ze niet kunnen gebruiken, zorgen we ervoor dat ze elders goed terecht kunnen. Dieren komen zo bij Blijdorp terecht". Van Vliet is nu in Lausanne als lid van de Nederlandse delegatie op het Cites-congres dat in Lausanne wordt gehouden. Hij is daar door het hoofd van de Nederlandse delegatie, C. Schürmann, voorgedragen voor de nieuwe functie bij het Cites. In de praktijk zal Van Vliet de lidstaten bijstaan bij het uitvoeren en handhaven van maatregelen rond de handel in bedreigde planten. Inbraak woning LEIDEN Een gouden halsket ting, een gouden ring met steen, 30 CD's, een fotoca mera met flitser, filters, lenzen, en een bedrag van 800 gulden. Dat werd ontvreemd uit een woning aan de Van de Sande Bakhuyzen- laan. De dieven vernielden de ach terdeur. De dief stal werd gister avond ontdekt. Drie hoogleraren bestuurskunde benoemd LEIDEN A.G.J.M. Bekke, W. Derksen en Th.A.J. Toonen zijn aan de Leidse universiteit be noemd tot hoogleraar bestuurskunde. Bekke was al sinds 1983 hoogleraar aan de Katholieke Universi teit Nijmegen. Hij blijft als partner verbonden aan het adviesbureau Twijnstra Gusse Management Consultants. In zijn hoogleraarschap legt hij de na druk op organisatie en management van de publie ke sector. Derksen was directeur van het onder zoekscentrum Sturing en Samenleving van de Leidse universiteit. Hij wordt hoogleraar bestuurs kunde met nadruk op het lokaal bestuur en de verhoudingen tussen verschillende bestuurslagen. Hij promoveerde in 1980 op een onderzoek naar benoemingen van burgemeesters. Toonen werkt bij de vakgroep bestuurskunde van de Rotterdam se Erasmusuniversiteit. Hij blijft daar ook werken en komt in deeltijd naar Leiden. Hij zal de nadruk leggen op internationaal-vergelijkende analyse en theorievorming. ,0,LEIDEN Het vervul- Jlen van vacatures op basisscholen le- oivert nog geen proble- op. Op advertenties *komen tientallen reac- 'jties binnen. Om die re- Jden vindt wethouder H. h'van Dongen van onder- wijs het nog niet noodza dat de gemeente zich gaat bezinnen op maatregelen om werken in het onderwijs op de een of andere manier aantrekkelijker te ma ken. £ij zei dat gisteren naar aan- f leiding van opmerkingen die CDA'er W. Hettinga maakte tijdens een commissieverga dering over de begroting voor 1990. De christen-de mocraat voorziet een tekort aan leerkrachten en wil daarop nu al inspelen door „ex-leerkrachten enthousiast te maken". Dat kan bijvoor beeld door het creëren van meer duo- en part-timeba- nen maar ook door kinderen van onderwijzers voorrang te geven bij plaatsing in een instelling voor kinderop vang, zo stelde Hettinga. „Als dat een mogelijkheid is om het gebrek aan leer krachten enigszins op te los sen, dan kiest mijn fractie voor voorrang in de kinder opvang voor Leidse ingeze tenen, maar ook voor leer krachten van buiten". Van Dongen zei dat ook zij vindt dat meer moet worden gedaan om zogeheten herin- treedsters aan een baan te helpen. „We zouden heel veel maatregelen willen ne men voor vrouwen die nu met hun kinderen thuis zit ten. Eigenlijk zou er volledi ge kinderopvang voor ieder een moeten zijn". Wanneer leerkrachten echter worden bevoordeeld, moeten ook kandidaten voor andere moeilijk vervulbare vacatu res zo worden behandeld, vindt Van Dongen. Ze doel de met name op functies op het gebied van financiën en automatisering. Overigens voegde ze eraan toe dat het voor zover zij weet nog nooit is voorgeko men dat een kandidaat voor een baan in het Leidse on derwijs afhaakte omdat zijn of haar kind niet in een dag verblijf kon worden ge plaatst. „Ik zeg niet dat dat probleem niet speelt, maar ik denk dat de problemen op het gebied van huisvesting en salaris groter zijn. Regel matig wordt door sollicitan ten gevraagd of de gemeente Leiden kan zorgen voor huisvesting, wat dus niet het geval is". Het relatief lage salaris in het onderwijs zorgt volgens Van Dongen vooral voor problemen op middelbare scholen. Ook in Leiden blijkt het moeilijk om „vol doende gekwalificeerde" do centen te vinden voor vak ken als wiskunde en econo mie, aldus de wethouder. Canker Iet Integraal Kankercen- West (IKW) houdt \orgen een informatiedag ver kankerbestrijding. De \formatiedag wordt gehou- en in het kader van de Eu- )pese actieweek en preven- ecampagne tegen kanker. zal onder andere een ntoonstelling over de ieuwste behandeltechnie- en zijn. Het IKW is geves- jd op de Schipholweg 5A Leiden en is geopend van O.OO tot 16.00 uur. ,ezing Leidse wezen in de prui- entijd" is het onderwerp an de lezing van dr. D. loordam. De Vereniging Leiden organiseert eze lezing die morgen in et Stedelijk Museum De akenhal wordt gehouden. Ie bijeenkomst in het mu- 'um aan de Oude Singel egint om 20.15 uur. Excursie )e Nederlandse Vereniging Huisvrouwen heeft oor donderdag twee activi sten op het programma, 'en eerste is er een excursie aar Spakenburg en ten veede begint de ABC-ge- ireksgroep. Voor informa- e: 071-132036. 'ri Lanka eerlingen van de Leidse ■hooi voor voortgezet spe- iaal onderwijs De Weer- lank houden een actie oor de kinderen van Sama ïiwasa, een tehuis voor inderen in Sri Lanka. De fgelopen maanden hebben kinderen allerhande pullen ingezameld. Don- er dagavond is de a f sluiten- e bijeenkomst met een mo eshow in Sri Lankese stijl, wziek en hapjes uit Sri Tevens worden een en andere spelletjes De bijeenkomst is 18.30 tot 22.30 uur in gebouw van De Weer klank aan de Obrechtstraat. Tieners luurthuis 't Spoortje aan de lernhardkade 40 in Leiden tegint eind oktober met een ten tal activiteiten voor tie ners tot 16 jaar. Tweemaal maand wordt op zon een soos gehou Verder starten er cur taekwondo, disco- en striptekenen. De essen kosten J2,50 per keer. informatie: 071-210760. Auto ramt lantaarnpaal Een 35-jarige Leidse bestuurder en haar 8-jarige passagier hebben gistermiddag slechts enkele builen en schrammen opgelopen tijdens een fors ongeval. De vrouw reed in haar auto op de Lan- gegracht richting Korte Mare. Ze raakte ter hoogte van de Lammermarkt in de bocht in een slip en probeerde door krachtig tegen te sturen weer op het juiste spoor te komen. Dat mislukte en ze raakte de macht over het stuur kwijt. De auto botste met de rechterzijde tegen de lantaarnpaal in de middenberm. De klap was zo hard dat de auto om de lantaarnpaal krulde. Het voertuig is totaal vernield. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het is nog on duidelijk of de Leider- dorpse dependance van de Louise "de Coligny kan blijven gehandhaafd nu deze Leidse scholenge meenschap per 1 augustus volgend jaar een vestiging krijgt in Noord wijk. On derwijswethouder H. van Dongen deelde gisteren mee tijdens een commis sievergadering dat de toe zegging „nog niet zwart op wit binnen is". Regelmatig is er telefonisch contact met het ministerie van onderwijs. „Daar ontkennen ze niet dat door staatssecretaris Ginjaar een toezegging is ge daan. We proberen die toezeg ging schriftelijk en onderte kend binnen te krijgen in de tijd dat zij nog demissionair staatssecretaris is", aldus Van Dongen. In Leiderdorp wordt lesgegeven aan leerlingen van de onderbouw. In dezelfde vergadering deelde wethouder Van Dongen mee dat ze „geen mogelijkheden ziet om de Reinwardt Acade mie op langere termijn in Lei den te houden". Dit vooral omdat in Leiden geen goede locatie kan worden gevonden voor de hogere beroepsoplei ding voor museologie. „We hadden de Hooglandse Kerk- gracht op het oog, maar vesti ging daar kost heel veel geld", aldus Van Dongen. De Reinwardt, thans gevestigd aan de Van der Brandelerka- de, is opgegaan in Me Amster damse Hogeschool voor de Kunsten. Deze school heeft momenteel 22 vestigingen, verspreid over Amsterdam, Hilversum en Leiden. Het is de bedoeling dat dat aantal wordt teruggebracht tot „en kele locaties", zo zei Van Don gen. Sinds de fusie is al duide lijk dat de leiding van de ho geschool het liefst heeft dat de Reinwardt verhuist naar de hoofdstad. ARTSEN BEGINNEN MEDISCHE 06-LIJN LEIDEN „Aan deze 06- lijn miljoenen verdienen? Dat moeten we hog maar zien. Voorlopig kost het ons alleen maar een aan merkelijke hoeveelheid geld". De net afgestudeer de uitbaters van de medi sche 06-lijn Iatros, Wim Landman en Haye Wind, staan met beide benen op de grond en bezien het le ven met ogen waarin geen spoor van dollartekens is te bespeuren. Tijd en geld investeren is thans het de vies, terwijl er geen direct zicht is op resultaten. „Over een kleine maand weten we meer. Dan heb ben we de eerste afreke ning van de PTT binnen", meldt Landman. Ongeveer twee weken geleden is de medische 06-lijn van start gegaan. Daarop kunnen be langstellenden luisteren naar informatie over een bepaalde kwaal of aandoening. Het pro ject loopt achter de schermen echter al een kleine twee jaar. Begin 1988 dienden de twee toen als co-assistent werkzame studenten een aanvraag in voor het starten van een 06- lijn. Aanleiding voor het opzetten van de lijn was de gebrekkige relatie die artsen en patiënten er ten opzichte van elkaar op na houden. „De laatste twee jaar hebben we beide co- schappen gelopen", vertelt Landman. „In spreekkamers van huisartsen en specialisten zagen we telkenmale dat er iets schort aan de relatie tus sen arts en patiënt. Het ont breekt heel regelmatig aan goede informatie. Vaak gaan patiënten de deur van de arts uit zonder dat ze voldoende in- Leemte En Wind invallend: „Dat heeft een aantal oorzaken. De pa tiënten zitten vaak in span ning en weten niet wat ze moeten vragen of ze vergeten vragen te stellen. Veelal zijn ze ook te gespannen om de ge geven informatie op te nemen of durven ze geen nadere toe lichting te vragen als ze iets niet snappen. Verder blijft het zo dat de meeste artsen sim pelweg te weinig tijd hebben om voldoende en formatie te geven", „We hebben ons hoe we die informatieleemte konden opvullen", vervolgt Landman. „Er bestaat op dat gebied al iets. Zo hebben kran ten en tijdschriften vaak een medische rubriek en heeft een beperkt aantal ziekenhuizen een folderhoek waar patiënten op hun gemak kunnen lezen wat voor hen van belang is. Maar zo'n hoek vind je in lang niet elk ziekenhuis, terwijl een dergelijke faciliteit een van de eerste dingen is die verdwijnt als er moet worden bezui- Denkend aan een laagdrempe lig medium kwamen beide jonge artsen op het idee van een 06-lijn. „Het principe is dat iemand naar de lijn belt en vervolgens naar een bandje kan luisteren waarop een on derwerp wordt behandeld. De lijn is 24 uur per dag bereik baar", legt Wind uit. Daarbij moet gedacht worden aan on derwerpen als zwangerschap, problemen met de prostaat, nekkramp, knobbels in de borst. Onderwerpen die dicht bij de mensen staan. Op het bandje wordt in ongeveer tien minuten („Dat is lang genoeg, een langer verhaal nemen mensen niet meer op") infor matie gegeven over de ziekte of aandoening. Begrijpelijk Verder hoort de beller wat hem of haar te wachten staat bij het bezoek aan een huisarts of specialist, welke therapieën mogelijk toegepast worden. Belangstellenden kunnen de tekst van het bandje voor on geveer drie gulden bij de twee artsen bestellen. „Het is duidelijk zo dat deze lijn het spreekuur niet kan vervangen", weet Landman. „Op het bandje verwijzen we ook vaak naar een arts, we ge ven aan bij welke klachten het nodig is om de huisarts te raadplegen", licht Wind toe. „Wij willen in begrijpelijke taal zoals we iets aan onze tante, oom of broertje zouden vertellen uitleggen wat be paalde kwalen zijn en wat je moet weten over de behande ling. Daarmee willen we angst en onbekendheid wegnemen bij de mensen en ze mondiger maken. Het medium is er erg geschikt voor. Mensen kunnen het thuis, rustig raadplegen en de informatie goed opnemen. Er bestaat, naast het beluiste ren van de band, ook de moge lijkheid de tekst ervan na te bestellen. We geven op de band aan hoe dat kan". Het onderwerp dat wordt be handeld, wisselt twee tot drie keer per week. Welk onder werp op de lijn te beluisteren zal zijn, wordt aangekondigd via advertenties in landelijke en regionale bladen. „Het is voor ons nu een onzekere tijd. De lijn moet bekendheid krij gen en verder moeten we af wachten of er behoefte aan is", weet Landman. „Voorlopig kost het ons alleen maar geld aan advertenties. Over een kleine maand krijgen we een afrekening van de lijn, dan Wim Landman (rechts): „Door de medische 06-lijn kunnen men sen op hun gemak thuis bellen om informatie te krijgen over een medisch probleem of een ziekte". FOTO: WIM VAN NOORT weten we of de loop een beetje in de lijn zit". Vijftig cent Die afrekening bellen naar de medische lijn kost vijftig cent per minuut is belang rijk om erachter te komen of en hoeveel er naar de lijn ge beld is. Dan wordt ook duide lijk of er geld met de lijn ver diend kan worden. De patiën tenvoorlichting vinden beide jonge artsen belangrijk, maar beide zeggen vol overtuiging: „Het is een baan, er moet een redelijk inkomen uitkomen, anders hoeven we het niet te doen. We stoppen er de man ruim veertig uur per week in". Miljoenen zien ze zich nog niet binnenhalen met de lijn. „Dat is iets voor de exploitanten van de sekslijnen en de bab belboxen. De wat serieuzere 06-lijnen mikken op een selec- ter publiek, dat bovendien vanwege het aanbod Op de lijn niet elke dag zal hoeven bël- len. We kijken het een maand of vijf zes aan. Als het dan niet loopt, moet je conclusies gaan trekken. Met analyses van PTT-cijfers moeten we dan eventueel nagaan of we wel goed adverteren en of er eigenlijk wel behoefte is aan de lijn. Loopt het met de in komsten niet, dan moet je be sluiten ermee te stoppen. Het mag geen fortuinen kosten". De twee mikken op een inko men voor elk van ongeveer 2000 gulden. „Maar zolang we elk boven de 1200 gulden ko men, gaan we door". ERIK HUISMAN Welstandscommissie stemt in met komst rotisserieboot LEIDEN De welstandscom missie heeft gisteravond inge stemd met de komst van de ro tisserie-boot een drijvend restaurant aan de Princes- sekade. De commissie had geen problemen met het schetsontwerp voor de horeca gelegenheid zoals dat was in gediend door inititiatiefnemer J. Veringa. Wel werd er opge- wezen dat voor een definitief oordeel het ontwerp en de constructie van de boot verder uitgewerkt moeten worden. In een vergadering van de projectgroep D'Oude Morsch kwam de komst van de boot gisteren ook kort ter sprake. Bewoners van het Kort Galge water hebben bezwaar tegen de komst van de boot omdat die hun uitzicht zou verstoren. De eigenaren van de schepen van de historische haven, af gemeerd aan het Galgewater, zijn bang dat ze geen ruimte meer overhouden om hun vaartuigen te kunnen draaien. DEN HAAG /LEIDEN De woningbouwvereni ging De Sleutels, wil het echtpaar A. van der Stelt, zo snel mogelijk weg heb ben van de Roekenplaats 3 in Leiden. Het gezin zou zich volgens de woning bouwvereniging te buiten gaan aan wangedrag in de vorm van beledigingen, intimidaties, scheldpartij en, vernielingen en ande re pesterijen. Dat stelde de raadsman van de woningbouwvereniging, mr. M. Teekens, gisteren bij de be handeling van een kort ge ding, dat diende voor de vice- president van de Haagse recht bank, mr. R. Portheine. In het geding eiste de Sleutels dat het echtpaar de woning verlaat. In dit verband sprak mr. Teekens ook nog van een „horror-story van overlast". Óm dat de illustreren had hij copieën van twee processen- verbaal bij de stukken geslo ten. Mr. Portheine viel het echter op dat het een eenzijdig verbaal was. Nergens stond een verklaring van Van der Stelt. Desgevraagd zei deze een keer door de politie te zijn gehoord maar nooit handteke ning te hebben gezet. Zijn raadsman mr. R. Hees vertelde dat de wijkagent re gelmatig bij de problemen be trokken is geweest. Deze kan echter niet aangeven wie nu de oorzaak van alle ellende is. De aantijgingen komen van alle kanten. De buren van de Roekenplaats 1, 3 en 5 waren enige tijd gele den te gast bij Sonja op zon dag. Ook toen bleef de discus sie steken, al moest het Hees van het hart, dat het de ande re families wat beter lukte de schijn te wekken dat alles de schuld van zijn cliënt is. Ook hamerde hij erop dat zijn cliënt graag weg wil maar geen goede vervangende woonruimte heeft aangeboden gekregen. De raadsman ont kende de beschuldiging van de Sleutels dat zijn cliënt al eerder onder dwang is moeten verhuizen. Toen zat van der Stelt in een Leidse gifwijk en zowel hij als zijn vrouw, kreeg last van de ogen, waardoor zij moesten verhuizen. Mr. Teekens stelde dat het in de buurt op dit moment een en al narigheid is. Dat het een on houdbare toestand is en dat; „als er binnenkort geen oplos sing komt, er ongelukken ge beuren". President Portheine kondigde.aan dat hij, voordat hij vonnis wijst, eerst persoon lijk contact met de wijkagent gaat opnemen. Op 17 oktober zal hij uitspraak doen. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Naam:Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Stuur als dank de luxe handdoek r Naam: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. UNü

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13