Amerikaanse politici kunnen beter zwijgen over abortus „Je hebt niet het recht om stom te zijn'" ECONOMIE „HOE ZIT DAT DAN?" HUIS ■RAADk Rechtop wwna publieke funktie „Binnen drie uur weer vertrouwd met Nederland" CeidócSomotit MAANDAG 9 OKTOBER 1989 PAGINA f(' JOEP VAN DEN NIEUWENHUYZEN WIL WET TEGEN TE VEEL BESCHERMING ENSCHEDE Joep van den Nieuwenhuyzen, de snelste opkoper van be drijven in ons land, wil een wet die raden van be stuur en commissarissen verbiedt zich te bedienen van een opeenhoping aan beschermingsconstructies om een (ongewenste) overname te voorkomen. Van den Nieuwenhuyzen, pre sident-directeur van Bege- mann, zei dit zaterdag tijdens een congres van Jong Manage ment NCW op de campus van de Universiteit Twente. „Be drijven hebben nu al meer dan genoeg mogelijkheden om zich te beschermen. Ze kunnen zich bedienen van zeventien cumulatieve (opeenhopende) regels", aldus Van den Nieu wenhuyzen na afloop desge vraagd. Sinds mei 1983 heeft de schoonzoon van horecamag naat Van der Valk, die zijn studie bedrijfskunde niet af maakte, onder de naam van de machinefabriek Begemann in Helmond een metaalconcern opgebouwd dat zo'n zeventig bedrijven omvat. Bovendien is hij zelf nog eigenaar van ruim dertig bedrijven. De jongste aanwinst van Begemann is een machinefabriek op drie kwar tier rijden van Moskou; een gezamenlijke onderneming met het Russische staatsbedrijf Stromoburodovani. Na de in lijving van Holec (elektrotech niek) zal de omzet van Bege mann tot een miljard gulden verdubbelen. Verzet Van den Nieuwenhuyzen (34), die gemiddeld elke dag een be drijf ter overname krijgt aan geboden, heeft nu voor het eerst te maken met verzet. Het gaat om het beursfonds Cindu, Key en Kramer (dakbedek king, coatings, isolatiemateri aal en chemie) waarin Van den Nieuwenhuyzen privé een meerderheidsbelang zou heb ben opgebouwd. Bestuurslid J.G.L. Verdurmen van CKK voelt echter niets voor de avances en wil zelfstandig blij ven. „Een ongewenste overname hoeft niet per se verkeerd te zijn", betoogde Van den Nieu wenhuyzen zaterdag in En schede. Dat Verdurmen niet met hem wil praten vindt de jonge 'overnamekoning' onte recht. „Het is niet goed dat een onderneming zich opsluit om een mogelijke samenwerking tegen te gaan om meer winst gevend te worden. De leiding behoort open te staan voor verbeteringen. Dat mis je bij veel bedrijven. Ze hebben het gevoel van: we willen hoe dan ook zelfstandig blijven. Maar dat geeft ze- nog niet het recht zich zo te beschermen". Wim Dik, voorzitter van de raad van bestuur van PTT Ne derland, gaf tegengas. „Het ab solute van die uitspraak heeft iets engs in zich. Waarom mo gen mensen geen minder ren derende activiteiten ontplooi en? Er zou dus een soort alge meen criterium bestaan waar op de buitenwereld kan inbre ken om een bedrijf mores te Normen Van den Niewenhuyzen raak te in vorm. „Volstrekt oneens. Je hebt niet het recht om stom- te zijn. Je hebt een maatschap pelijke taak. Je bent verant woordelijk voor je mensen. Je moet voldoen aan maatschap pelijk gestelde normen. Ik zou er niet voor willen pleiten dat Dik zijn opvattingen verkon digt als de PTT naar de beurs gaat". Naar de beurs gaat de PTT ze ker, stelde de in de verdedi ging gedrongen Dik. „Als wij Joep van den Nieuwenhuyzen: ,,We staan pas aan het begin van een overnamegolf". foto: sp dat doen, komen de aandelen bij veel onbekenden. Als ik stom bezig ben, moet ik na tuurlijk opstappen. Ik probeer de echter een beeld op te roe pen van een onderneming met een minder wijde vertakking. Als de bekende aandeelhou ders tevreden zijn over het rendement, waarom zou je dan mogen inbreken? Dit gaat voor de PTT niet op". Misbruik bij overnames komt in Nederland niet of nauwe lijks voor, meent Van den Nieuwenhuyzen. „Daarvoor moet je over de grote plas, naar Amerika". Hij doelde op de 'leveraged buy-outs' waar bij opkopers zich in de schul den steken en afbetalen door het verkopen van lucratieve bedrijfsonderdelen. In Ameri ka heeft dat tot een lawine van faillissementen geleid. Drijfveer Nederlandse wetgeving zou ook daar, volgens Van den Nieuwenhuyzen, een stokje voor moeten steken. Niet dat geld, macht of ijdelheid voor hem de drijfveer zijn om zo aan de weg te timmeren. „Als je alleen op korte termijn iets voor jezelf wilt bereiken, loop je op de lange termijn altijd vast. Mijn belangrijkste drijf veer is om iets tot stand te, brengen. IJdelheid speelt daarbij geen enkele rol. Als dat wel zo was, dan zouden de mensen daar al snel doorheen prikken. Dan sta je al buiten voordat je aan je missie bent begonnen". Maar dat neemt niet weg dat elk bedrijf zich - alleen om zelfstandig te blijven - tegen een overnamebod zou mogen beschermen. Vandaar zijn pleidooi voor een wettelijke regeling. Want „we staan pas aan het begin van een overna megolf", voorspelt Van den Nieuwenhuyzen. HANS HUPKES CONSUMENTENINFORMATIE Polaroid introduceert ook conventionele film Polaroid introduceert deze maand op de Europese markt conventionele films voor kleinbeeldcamera's. Daarmee betreedt het be drijf, dat vooral bekendheid geniet als uitvinder van de direct-klaar fotografie, een nieuwe markt. De nieuwe kleurennegatief- en diafilm is als proef al op de markt gebracht in Spanje en Portu gal. Dat leidde tot een marktaandeel van 5 procent. In heel Europa wordt jaar lijks voor 13 miljard gulden aan 35 mm kleinbeeldfilms omgezet. Polaroid beperkt zich tot kleurennegatief- en diafilms, omdat er bijna geen vraag meer is naar zwart-wit. Het bedrijf laat de films volgens een eigen specificatie maken bij een onderneming in Japan. Wel ke, is niet bekend. De nieu we conventionele film is de zer dagen ook in de VS op de markt gekomen. Beeldplaat informeert patiënt Patiënten kunnen binnenkort in wachtruimtes bij apothe ken op een monitor zelf infor matie opvragen over genees middelen, kunst- en hulpmid delen en leef-adviezen. Die informatie is ook uit te prin ten. Pharmacom BV heeft het sy steem van deze interactieve beeldplaat Opticom bedacht in samenwerking met CAT Benelux BV en in overleg met patiëntenorganisaties en ge neesmiddelenfabrikanten. Het systeem geeft informatie over cara, cholesterol, diabe tes, homeopathie, incontinen tie, maagziekten, vrouw en overgang en wondbehande- ling. Volgens het Burgerlijk recht (Burgerlijk Wetboek) is een werkgever gehouden een werknemer op diens verzoek verlof te verlenen voor de uit oefening van een publieke funktie. Bedoeld wordt hier het als lid bijwonen van verga deringen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van ver tegenwoordigende organen van publiekrechtelijke licha men, die bij rechtstreekse ver kiezingen worden samenge steld (b.v. gemeenteraden), uit gezonderd echter de Tweede Kamer der Staten-Generaal, alsmede van commissies uit deze organen. Eveneens vallen onder deze bepaling van het Burgerlijk recht de werknemer, die deel uitmaakt van met het alge meen bestuur belast orgaan van een waterschap, veenschap of veenpolder, alsmede wet houders en leden van het dage lijks bestuur van waterschap pen of veenpolders, wier funk tie niet volledig wordt bezol digd. Werkloos Johannes P. te Z. verkeert in de ongelukkige situatie dat hij sinds enige tijd werkloos is en daarbij „in het genot" is gesteld van een werkloosheidsuitke ring, in het kader van de NWW (Nieuwe Werkloos heidswet). Teneinde zijn ledig heid zinvol te verdrijven en mede gezien de geringe kans ooit weer in het arbeidsproces te kunnen worden opgenomen, denkt Johannes zijn politieke belangstelling in praktische daadkracht te kunnen omzet ten. Anders gezegd, een funk tie als politiek ambtsdrager in de vorm van raadslid in de plaatselijke gemeentepolitiek spreekt hem wel aan. Er is echter een maar... Als werknemer in loondienst zou, zoals hiervoor uiteengezet, zijn baan/inkomen zijn te combine ren met een dergelijke openba re funktie. Maar hoe zit dat nu met de Werkloosheidswet als „werkgever"? De werkloosheidswetgeving bepaalt dat degene, die weer gaat werken, zijn recht op uit kering verliest. Dit ook, wan neer iemand een politieke funktie aanvaardt. Wanneer men een dergelijke funktie niet langer bekleedt dan drie maanden en dus weer werk loos wordt, kan het oude recht i op werkloosheidsuitkering weer herleven. Het risico van de werkloze om een politieke funktie te aanvaarden is der halve behoorlijk groot onder de huidige regelgeving. Wetsvoorstel Teneinde genoemd risico van de werkloze, om na de beëindi ging van zijn politieke funktie niet te kunnen terugvallen op de oude uitkeringsrechten te verkleinen, is onlangs door staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgele genheid een wetsvoorstel inge diend bij de Tweede Kamer. Kort gezegd houdt dit voorstel in dat na beëindiging van een politieke funktie de oude WW- rechten- herleven, zolang de oorspronkelijk vastgestelde uit keringstermijn nog niet is ver streken. Hierdoor wordt de mogelijkheid om na verloop van tijd terug te vallen op de oude uitkeringsrechten aan zienlijk verruimd. Eveneens wordt door dit wets-j voorstel de mogelijkheid om na| afloop van de WW-uitkering in aanmerking te komen voorj een uitkering op grond van dei 10AW (Wet Inkomensvoorzie ning Ouderen- en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte werkne mers). De laatste wet verleent o.m. onder bepaalde voorwaar den aan oudere werknemers, in aansluiting op een WW-uit kering, een aansluitende werk loosheidsuitkering. Tenslotte wordt de hoogte van een eventueel aansluitende IOAW-uitkering niet meer aangetast, als de WW-uitkering wordt verlaagd door het gaan bekleden van een openbare funktie. Dit laatste is onder de huidige wetgeving wèl het ge val, daar de IOAW-uitkering nooit hoger mag zijn dan de WW-uitkering (eventueel nog aangevuld met een aanvulling ingevolge de Toeslagenwet). Vorenstaande resumerend kan gesteld worden dat het ge noemde wetsvoorstel, het men sen met een WW-uitkering ge makkelijker maakt een open bare, politieke funktie als eerder genoemd, te kunnen vervullen. J. RAKERS SPECIALE VIDEOSERVICE VULT BRIEVEN AAN Voor mensen die in het bui tenland wonen en werken kan het heel prettig zijn te weten wat er in Nederland gebeurt. Als je langdurig in het buitenland vertoeft maar je toch op en top Nederlander voelt, blijft het contact meest al levendig via persoonlijke brieven, kranten en radiobe richten van de Wereldom roep. Het NOS-Journaal of een oerhollands showpro gramma met grote prijzen, moet je dan missen. Kortom: aan bewegende beelden ont breekt het vaak. Om daarin verandering te brengen, is er sinds kort de mogelijkheid gebruik te ma ken van een speciale video service, 'Kijk op Holland', die wordt verzorgd door de Radio Holland Group. De videoservice bestaat, zij het in een andere vorm, al langer. Yvonne de Boer: „Er zijn eerst dertien jaar lang al leen banden geweest voor zeevarenden. Dat waren elke keer twee banden vol televi sieprogramma's met een geza menlijke lengte van zes uur. Via ambassades zijn er in de loop der jaren echter steeds meer aanvragen binnen geko men van mensen die niet op zee werken, maar om de een of andere reden in het buiten land zitten. We hebben de mogelijkheden bekeken en nu een algemene band uitge bracht, die niet specifiek op één groep mensen is gericht". De nieuwe videobanden be staan uit een drietal vaste programma-onderdelen: sport, actualiteiten en amusement van Nederlandse bodem. Mix Voor 'Kijk op Holland' wordt uitsluitend gebruik gemaakt van materiaal van de omroe pen, dus van Nederland 1, 2 en 3. „We hebben regelmatig enquêtes gehouden om te zien wat er precies heeft aangesla gen. Er zijn natuurlijk ook on derwerpen die sowieso aan bod komen, zoals onlangs de verkiezingen. Als je naast spraakmakende actualiteiten ook sportevenementen en showprogramma's te zien krijgt, ben je binnen drie uur weer vertrouwd met Neder land", aldus De Boer. Ondertitelde journaalbeelden. Via de video kunnen Nederlanders in het buitenland op de hoogte blijven van de belangrijkste gebeurtenissen. foto: nob Ambassadepersoneel, emi granten of personeel van een Nederlandse vestiging in het buitenland kunnen zich, door het drie uur durende pro gramma te volgen, in Hol landse sferen wanen. De spanning van de verkiezings uitslagen bijvoorbeeld voel je nog het beste wanneer je de bijbehorende beelden voorge schoteld krijgt. Wat amuse ment betreft kan de buiten het vaderland wonende Ne derlander op de hoogte blij ven door een mix van shows, cabaret, komedie en toneel, afgewisseld met spraakma kende talkshows en muzikale hoogtepunten. De eerstverschenen band moet gaan uitwijzen hoe groot de vraag is. De reacties bepa len voor het overgrote deel het verdere verloop van de videoservice. De Boer: „Het kan zijn dat mensen belang hebben bij een half uur kin derprogramma's. Alle wijzi gingen zijn nog mogelijk". Aluminium koekepan kookgerei van het jaar De leden van de vereniging 'het Kookgilde', waarin speciaalzaken op het gebied van kwalitatief hoog staand keukengerei verenigd zijn, hebben de Cuisinno koekepan uitge roepen tot de koekepan van het jaar 1990. De grote slijtvastheid en de goede warmteregeling maken de pan onderscheidend van vergelijkbare koekepannen, aldus het Gilde. De bekroonde koekepan wordt ge maakt van hard geanodiseerd alumi nium, waardoor de pan zo'n 30 pro cent harder wordt dan roestvrij sta len pannen. Deze anodiseringstech- niek is afkomstig uit de ruimtevaart. De Cuisinno-pannen worden ge maakt in een Iraëlische vliegtuigfa briek. De goede kookeigenschappen en de gunstige prijs/kwaliteit verhouding (winkelprijs vanaf 65,95 voor een pan met een diameter van 20 centi meter) zorgden voor het oordeel van 'het Kookgilde'. Importeur Homecraft uit Dordrecht, die de reeks Cuisinno-pannen in voert, heeft de bij de onderscheiding behorende oorkonde inmiddels ont vangen. Voor meer informatie: Het Kookgil de, tel. 070 - 653955. ONDANKS UITSPRAKEN HOOGGERECHTSHOF KK: grote prijsverschillen tussen margarines De prijsverschillen tussen vergelijkbare soorten margarines zijn groot. Dat blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt (KK) naar 24 merken margarines. Volgens KK zijn de merken die het meest op de tv-reclame te zien zijn (Blue Band, Brio, Bona, Latta, Becel en Linera) het duurst. De consumentenorganisatie onderzocht onder meer vier dieet- margarines met veel linolzuur en twaalf merken halvarine, waaronder drie merken met veel linolzuur. Bij de halvarines zijn de prijsverschillen nog groter dan bij de margarines, stelt Konsumenten Kontakt. Bij de margarines bestaan prijsver schillen van ruim zeventig cent per kuipje; bij de margarines bedraagt het verschil tussen het goedkoopste en duurste kuipje meer dan een gulden. Opvallend daarbij is, aldus KK, dat de samenstelling van het duurste kuipje niet beter is. De consumentenorganisatie meent dat margarine net zo vet is als roomboter. Ook halvarine bevat nog altijd 40 procent vet. „Dat is nog altijd nog meer dan volvette kaas, frites, chocola of vette vis", aldus Konsumenten Kontakt. Nederlandse editie culinaire Larousse (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De ne gen leden van het ideolo gisch zeer sterk verdeelde Amerikaanse Hoogge rechtshof zijn terugge keerd van hun zomerva kantie. De nieuwe zit tingsperiode van Ameri- ka's hoogste rechtscollege belooft al bij voorbaat een hoogst omstreden gebeu ren te worden, omdat er enkele zogenaamde 'le- ven-en-dood-uitspraken' gedaan moeten worden. Vooral de uitspraken die het Hooggerechtshof op het stuk van abortus gaat doen, zullen hoe ze ook uitpakken de reli gieuze en ideologische emoties hoog doen oplaai en. Dit zittingsjaar gaat het Hoog gerechtshof zich onder meer buigen over de vraag of toe stemming van de ouders nodig is als een meisje van 18 jaar of jonger zich wil laten aborte ren. Verder zal beslist moeten worden of onderbreking van de zwangerschap binnen drie maanden na de bevruchting moet plaatsvinden in klinie ken die een speciale licentie van de staat hebben. Als het Hooggerechtshof dat laatste nodig vindt, dan wordt het in veel staten aanzienlijk moeilij ker een abortus te ondergaan. Vooral de klinieken van orga nisaties die pleiten voor de vrije keuze van de vrouw, ko men dan in een moeilijke posi tie. De staten kunnen de regels zelfs zoveel strakker maken, dat abortus in hun rechtsge bieden nagenoeg onmogelijk wordt. Begin deze zomer beperkte het Hooggerechtshof de mogelijk heden voor abortus al aanzien lijk. Hoewel de rechters het vrije beslissingsrecht van de vrouw onaangetast lieten, be sloten ze dat de afzonderlijke staten gerechtigd zijn strakke De bekroonde Cuisinno-koekepannen. foto: pr Liefhebbers van koken kunnen hun hart ophalen. Vijftig jaar na de eerste Franse uitgave is de Nederlandse gastronomische Larousse op de culinaire boekenmarkt verschenen. De Grote Larousse van de Gastronomie, zoals de officiële titel luidt, bestaat uit twee delen en telt bijna 1.100 pagina's. In de encyclopedie staan ongeveer 3.000 alfabetisch gerangschikte trefwoorden. Verder zijn er eveneens circa 3.000 klassieke en eigentijdse recepten in opgenomen. Rond de duizend foto's, meest in kleur, tekeningen en kaartjes illustreren het naslag werk. re regels voor het verkrijgen van abortus op te leggen. Schrikreactie De zeer militante anti-abortus beweging in de VS begroette het besluit van het Hoogge rechtshof met grote instem ming. Immers, in de staten hebben talloze politici zich dis zeer fervente tegenstanders van abortus opgeworpen. Toch ziet het er naar uit dat ze te vroeg hebben gejuicht. De uit spraak van het Hof heeft, juist bij de volksvertegenwoordi gers van wie de felste tegen stand tegen abortus te ver wachten was, een politieke schrikreactie van de eerste orde veroorzaakt. Opiniepei lingen wijzen namelijk uit dat een aanzienlijke meerderheid van de kiesgerechtigde bevol king voor de vrije keuze van de vrouw blijft. De pro-abortusgroepen hebben die situatie de afgelopen maanden genadeloos uitgebuit. Met als gevolg dat zelfs veel zeer conservatieve leden van de wetgevende vergaderingen in de afzonderlijke staten de situatie nu liever op haar be loop laten, dan hals-over-kop een beslissing te forceren. Zelfs de meest behoudende po litici voelen niets voor een be sluit, dat voor hen politieke zelfmoord betekent. Een an ander is vooral aan het licht gekomen tijdens de cam pagnes voor het gouverneur schap in de staten Virginia en New Jersey. In de laatstge noemde staat wierp de popu laire republikein Jim Courter zich op als een fel tegenstan der van abortus. Courter had zich zelfs geheel geïndentifi- ceerd met de anti-abortusbe weging. Toen opiniepielingen uitwezen dat Courter zich niet staande kon houden, voerde hij het abortusvraagstuk haas tig van zijn politieke agenda af. „Ik wil mijn politieke visies niet opdringen aan de vrou wen van New Jersey", aldus Couter, die vervolgens door de conservatieve Republikeinen voor een lafaard, en door de voorstanders van de vrije keu ze voor de vrouw als een hoogst onbetrouwbaar politi cus werd gekwalificeerd. De kans. dat Courter als gevolg van een en ander het gouver neurschap aan zijn neus voor bij ziet gaan, is dan ook sterk toegenomen. Stilzwijgen In Virginia ligt de situatie niet anders. Ook daar neemt de Republikeinse kandidaat voor het gouverneurschap een veel zeggend stilzijgen over het abortusvraagstuk in acht. Eerder sprak hij zich sterk uit voor „het recht op leven". Bij tussentijdse verkiezingen voor het Amerikaanse Con gres werden de meeste kandi daten eveneens gedwongen hun anti-abortuspositie ingrij pend te wijzigen. Dat was ook het geval bij de voorverkiezin gen voor het burgemeester schap van New York. De Re publikeinse kandidaat Ru- dolph Giuliani loopt met een grote boog om het abortus vraagstuk heen. Dat gebrek aan politieke moed keert zich wellicht tegen hem, omdat de rechtervleugel van zijn partij zich voor een deel van hem heeft afgewend. De liberale Ca Regelmatig jai wordt voor haai gebouw van £a' het k' Amerikaanse"- Hoog- bé gerechtshof gedemon- 0 streerd door e tegenstander ni van abortus. u foto: afp e kiezers hebben Giuliani's pol f0 tieke manoeuvres met hoong( jg lach afgedaan. ,a Ook het Witte Huis is zic); steeds meer bewust van de gqj, varen van een al te nadrukkqa lijke keuze. Weliswaar hee ;c president Bush zich altijd ee,e groot tegenstander van zware gerschapsonderbreking gq), toond, maar hij heeft het oi^a derwerp wijselijk naar de achn tergrond verschoven uit vre(,e dat het hem politiek windek jj ren zal leggen. ,e En als het de afzonderlijke st< a ten aan de politieke moed onl,r breekt de wetgeving voot, zwangerschapsonderbreking ,c aan te scherpen, dan blijft dv met zoveel gejuich begroette uitspraak van het Hoogge rechtshof een dode letter. Overigens zal het Hoogge rechtshof de komende maaiq, den voor het eerst ook een ui j spraak moeten doen over ee euthanasiezaak. Het Hof z zich buigen over het lot va een in coma liggend meisje u Missouri dat, sterk tegen dj, wil van haar ouders, al jare v kunstmatig in leven wordt g6j, houden. 1 —il

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6