èpreeuw onbetwist mmpioen Van onderbuik verlost dank zij lasertechniek Bonden eisen meer geld voor betere kwaliteit van onderwijs KLM-dames mogen van Nina Ricci geen hoed op BINNENLAND CeidaeSowuvnt MAANDAG 9 OKTOBER 1989 PAGINA 3 l MC mag klinische netici opleiden ITERDAM Het Academisch Medisch itrum (AMC) in Amsterdam is als eerste >ns land erkend als opleidingscentrum klinische genetica. Belast met de oplei- in dit nieuwe medische specialisme is DJ. Leschot. De Specialisten Registratie imissie, die in Nederland bevoegd is tot aanwijzen van dergelijke opleidingen en !iders, heeft dit besloten. De klinische itica heeft vooral een preventieve taak. jpecialist op dit gebied gaat op verzoek individuele personen na of er bepaalde Slijke factoren zijn die een verhoogd risi- 'cunnen opleveren voor aangeboren af- :ingen. Onderzoek en diagnose op dit in geven tot op heden nauwelijks mo- jkheden voor behandeling. Ruiter dood na val met pony M ARKELO Een 18-jarige jon gen uit het Overijselse Lemele is dit weekend dodelijk veronge lukt tijdens ponywedstrijden in Markelo. De pony van de ruiter kwam vlak na het nemen van een hindernis ten val, waardoor zijn berijder uit het zadel werd geslingerd. De pony kwam in zijn val op het hoofd van de rui ter terecht. Een snel ter plaatse gekomen arts kon niets meer uitrichten. De jongen stond be kend als een ervaren ruiter en was een van de besten van zijn vereniging. Na het ongeluk wer den de wedstrijden afgelast. Discobusjes brengen stappers tot voordeur Weerzien EINDHOVEN In Eindhoven gaan vanaf vrijdag discobusjes rijden die stappers vanuit de binnenstad voor vijf gulden thuis afzetten. Volgens een woordvoerder van de organiserende taxi bedrijven is Eindhoven de eerste grote stad waar zo'n initiatief ontplooid wordt. De verwachting is dat hiermee een bijdrage wordt geleverd aan de veiligheid en dat ook het vandalisme van de stappers op weg naar huis beteugeld wordt. Verloren kassabon verraadt verkrachter VENRAY Een 12-jarig meisje is zaterdagmiddag in Venray plaats op brute wijze verkracht door een 19-jarige man uit een strafinrichting in Vught, die bij kennissen in Venray met week endverlof verbleef. Het meisje werd van haar fiets getrokken toen zij langs een sportpark reed en werd vervolgens verkracht. De politie trof op de plek van het misdrijf een verscheurde kas sabon aan van een zaterdag in een winkel in Venray gekocht horloge. Via de winkel leidde het spoor naar de dader. Commandant Van de Water van de Koninklijke Mare chaussee kijkt bij terugkomst op Schipol in de stra lende oogjes van zijn dochter na een verblijf van zes maanden voor het Untag-detache- ment in Namibia. De VN-vredes- macht houdt toe zicht op het onaf hankelijkheidspro ces in Namibia. Links op de foto mevrouw Van de Water. FOTO: ANP Miljoenenbrand in bedrijvenhal NIJKERK Een grote uit slaande brand heeft gister middag een bedrijvenhal in Nijkerk verwoest. In de hal was een aantal dochteron dernemingen van een transportbedrijf gehuisvest. De brandweer schat de schade op enkele miljoenen. Twee mensen raakten ge wond bij de blussingswerk- zaamheden. Het vermoeden bestaat dat de brand is aan gestoken. Het onderzoek is nog niet afgerond, maar het is vrijwel zeker dat de brand begonnen is in een container naast het trans portbedrijf. Ngels tellen geen slag in de lucht 1 I 0 M >r| ^rvolg van de voorpagina) VANDAAGi IN HET lEUWi IjNTERSWIJK Boven vide oude vuilnisbelt van ljnterswijk staan twee kjcamera's gericht op een ïdjevol heren die door ters het zwerk afturen. is acht uur in de grauwe, derige zondagmorgen, ^s anderhalf uur tellen de en overvliegende vogels in kader van de Nationale jeltrekdag. Ze moeten dat half zeven 's avonds zien te houden. resultaten (een slordige iderd stuks) zijn tot nu toe ^er en de voeten voelen Ès koud aan. Maar meelij I niet, want het zijn lief- Ibers, deze leden van de nterswijke vogel werkgroep, fendien zijn ze niet vrij van pousiasme: „Hé, daarginds tgt een sperwer. Hij wordt r een graspiepertje aange- en". rate aantallen hebben we niet gezien, maar wel en- p bijzondere vogels, zoals de pnpootruiter en het witga- meldt Robert Kwak opge- pd. „De vogels hebben de ke wind mee en daarom en de meeste voor ons te (g in de lucht. Maar ze vlie- wel, bij duizenden. De aan zangvogels is hier nu wel zo'n beetje voorbij, maar ik hoop op nog wat roofvo- gels". Kwak, ornitholoog van beroep, heeft negentig Achter- hoekse vogeltellers op 28 pos ten onder z'n hoede. Weer of geen weer, het belooft een spectaculaire dag te worden. De NOS zal de vogeltrek de hele dag 'live' volgen en van uit twee lokaties in beeld brengen: IJmuiden en Win terswijk. Tussen beide plaat sen, dwars door Nederland, ligt een denkbeeldig lint langs een paar honderd telposten, op een kilometer afstand van el kaar. Ze worden bemand door zo'n achthonderd vogelaars die via portofoons doorgeven wel ke vogels in welke aantallen zijn gepasseerd op weg naar het warme zuiden. Niet zozeer om in het Guinness Book of Records te komen (al wordt het wel degelijk aangemeld) maar om het volk en zijn be leidsmakers te laten zien hoe belangrijk Nederland is als trekvogelland. Een land overi gens waar de laatste decennia vijftig vogelsoorten zijn uitge storven. Wrang besef Nuttige bezigheid dus, dat tel len, maar toch wat wrang te beseffen dat vele van de dertig miljoen vogels die elk najaar vanuit het hoge noorden over ons land richting Afrika trek ken de oversteek bij Gibraltar niet halen. Tevoren hebben de Spanjaarden er al ettelijke miljoenen doodgeslagen, met behulp van twinkelerende cas setterecorders, lijmstokken en netten. Een stukje folklore dat daar door het mannendom nog fanatiek in ere wordt gehou den. De vogellijkjes worden in een Franse fabriek tot paté De telpost op de Winterswijkse vuilnisbelt: „Laat die buizerd maar zitten, da's een lokale jongen". verwerkt. „Op die sterven daar per jaar twintig miljoen vogels. Een massa moord die ondanks de EG- richtlijnen en hun eigen Spaanse verboden gewoon doorgaat en waar wij als Vo gelbescherming al jaren iets tegen proberen te doen", zegt Kwak met leedwezen. Bij wij ze van jubileumgebaar sturen de leden van de 90-jarige Vo gelbescherming deze keer be halve geld massa's protest- kaarten naar hun Spaanse vo gelvrienden: 'Stop de vogel- moord'. Op de voormalige vuilnisbelt, met zijn rijke kruidenvege tatie een luilekkerland voor fouragerende vogels, ontstaat opwinding. Er is een groepje rietgorzen gezien. De loslopen de NOS-cameraman sprint te rug naar z'n apparaat. Te laat, de vogels zijn gevlogen. Hij wil zich revancheren met een bui zerd in beeld. „Laat maar zit ten", roept Kwak, ,,'t is een lo kale jongen, geen trekker". De tellijsten groeien langzaam, maar gestaag. Houtduiven en spreeuwen gaan aan kop, ge volgd door de koperwieken. Ik blijf me verbazen over de tref zekerheid van de tellers. Waar ik nog geen fluit of vleugel waarneem hebben zij soort en aantal al rondgeroepen. „Kwestie van ervaring: gelui den herkennen en veel kij ken", lacht Kwak. Verbroedering Dan is er koffie met broodjes, de glibberige bult opgesjouwd door gewillig voetvolk van de vogelwerkgroep. Er groeit iets van verbroedering. De heren waarnemers blijken in het na jaar elke zaterdag op de Win terswijkse w4elvaartsresten te zitten, hun vaste stekkie in het kader van een landelijk tel- project. „Het is nu een slechte dag", vertelt Henk Wessels, een vel- dornitholoog uit Aalten, „maar duizend vogels in een paar uur is normaal. We hebben er wel 's vijfduizena gehad. Machtig om te zien. En heel boeiend om ze allemaal thuis te bren gen". Het juiste aantal is dan natuur lijk een slag in de lucht? „Nou, dat zou ik niet direct willen beweren. Je krijgt er kijk op. Maar helemaal exact kun je het bij grote groepen vogels nooit zeggen. We hante ren een correctiefactor, zodat je toch een redelijk gemiddel de krijgt". Toon Veerman, belastingin specteur te Winterswijk en fa natiek vogelaar, komt met pijp de bult op hijgen. Hij brengt de tellijsten van belendende posten, zodat het totaal aan de centrale post in Zeist kan wor den doorgebeld. Overal het zelfde beeld zo'n beetje, con stateert de club tevreden, hier wat vinken meer, daar wat merels minder Veerman on derhoudt v 'warme' contacten met een stuk of negen tel- groepjes in het veld, wat ook betekent dat hij ze op gevulde koeken en borreltjes trakteert. Hij maakt allerminst bezwaar als ik mezelf uitnodig een rondje mee te doen. Blauwbekken De eerste openveld-post staat in de armoedige beschutting van twee auto's te blauwbek ken. De vier heren (van de vo gelwerkgroep Eibergen) mel den niet zonder trots veertig witte kwikstaarten te hebben gezien. En verder dat de vin ken vandaag 'heel voorzichtig' FOTO: PERS UNIE trekken Ze staan op hun thuisbasis elke zaterdag en zondag te tellen, hoor ik. „Het werkt verslavend", waagt een hunner, Rob Papendorp, op te merken. Hij verklaart jaren lang gevist te hebben, maar sinds enkele jaren tot vogelt jesteller te zijn 'bevorderd'. „En het is spannend, je weet nooit tevoren wat je vangt. Een bijzondere vogel bijvoor beeld. Het kan elk moment ge beuren", vult Cees van Bei- num aan, met de heilsver wachting van een ouderling. De twee anderen, Gerrit Keu- per en Harry Kemna, knikken eendrachtig. Waarom heb ik nog geen vrouwen onder de waarne mers geteld, wil ik weten. Die zijn er maar heel weinig bij de vogelwerkgroepen, deelt het viertal mee. Waarom is hun niet bekend. Komt het mis schien, omdat de heren in ze kere zin op jacht zijn, ook al vangen ze niet echt wat? „Ja, misschien blijft een man altijd wel een jager, maar dan jagen wij wel op een milieuvriende lijke manier", stelt Papendorp met lachende ernst. HOMME KROL leer vertraging achtverkeer jj Franse grens N HAAG Het Ne- jlandse vrachtverkeer aervindt opnieuw ern- le vertraging aan de «inse grens. Dit heeft de lernemersorganisatie beroepsgoederenver- irders NOB Wegtrans- vanmorgen meege- ïld. Zij baseert zich op ldingen van onderne- k ïgen waarvan vracht- ens aan de Franse ns staan. Franse douaniers voeren voor hogere lonen en uit dariteit met andere ambte- enacties in Frankrijk. Ook opheffen van de douane in 2 speelt een rol. Vorige -ik ondervond het vracht- keer aan de Frans-Belgi- (e grens ook enige tijd hin- van stiptheidsacties, wachttijden van de Neder- ■idse chauffeurs bedroegen r morgen drie tot vier uur. 3 Wegtranpsort vreest dat vertragingen snel zullen apen. irisposten waar op dit mo- nt vertragingen optreden onder meer Valenciennes, envoorde, Thionville, Ris- ns-tout, Meenen/Halluin 1 Reckem. ENSCHEDE Een 38-ja- rige man uit Enschede met een gewicht van 210 kilo is het afgelopen weekeinde met behulp van een uit Amerika af komstige lasertechniek van dertig overtollige ki lo's verlost. Plastisch chirurg dr. S. Sche pel verwijderde tijdens een operatie in het Ziekenzorg Ziekenhuis in die stad een groot gedeelte van de onder buik van patiënt Koos van Praag. Niet met behulp van een chirurgisch mes, maar met laserstralen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Van Praag 60 kilo lichter zou wor den, maar de ingreep zorgde uiteindelijk 'slechts' voor der tig kilo gewichtsverlies. Vol gens dr. Schepel is de operatie echter toch geslaagd. Al vanaf zijn lagere-schooltijd kwam Koos van Praag in aan merking voor het predikaat 'flink uit de kluiten gewassen'. Even werd gedacht aan een afwijking van de schildklier, maar er werd niets gevonden. Vele diëten volgde hij, maar het succes was slechts tijdelijk. Via een huidarts kwam hij in contacht met dr. Schepel. „Hij was voor mij het laatste alter natief", aldus Van Praag. „Het is dë eerste keer dat zo'n be handeling in deze vorm in Ne derland is uitgevoerd". Van Praag zal nu nog drie vier weken in het ziekenhuis moeten blijven. Een moeilijke tijd, dat zeker. „Ik moet weer leren lopen. Ik liep als een kangoeroe met mijn voeten naar buiten. Behalve therapie heb ik ook een diëtiste nodig, die ervoor zorgt dat de kilo's er niet weer bijkomen. Verder krijg ik met veel praktische problemen te maken. Mijn hele garderobe zal bijvoor beeld moeten worden vervan gen. Het is mijn bedoeling nog meer kilo's kwijt te raken. Honderd kilo is voor mij een droom. Maar als ik op 125 kilo zou uitkomen, dan ben ik al heel tevreden". Koos van Praag vlak voor de operatie, waardoor hij van dertig kilo lichaamsgewicht werd verlost. FOTO: PERS UNIE Jongeren beweging van FNV riskeert subsidiestop (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De met de FNV verbonden jongeren beweging dreigt haar jaar lijkse subsidie van ruim zeven miljoen gulden van het ministerie van WVC te verliezen. Volgens het ministerie hangt stopzetting van de subsidie in de lucht als de jongerenbewe ging niet spoedig orde schept in de bestuurlijke chaos die de afgelopen maanden is ont staan. De beweging is verdeeld ge raakt in twee kampen, ruw weg verdeeld in de noordelijke en zuidelijke afdelingen, die elkaar al maanden lang be strijden óver een reorganisa tieplan. Dit plan is onder meer nodig om het grote exploitatie tekort van de beweging terug te dringen. Deze week zullen vertegenwoordigers van de strijdende partijen afzonderlijk van elkaar gesprekken met de directie Jeugdbeleid van WVC voeren. *be Federatieraad van de FNV zal zich volgende week uitspreken over de ruzie. DRONTEN Er moet ten minste 2,8 miljard gul den in de kwaliteitsverbe tering van het onderwijs worden gestoken. CDA en PvdA "moeten in het regeerakkoord hiervoor een meerjarig investeringspro gramma afspreken. Deze drin gende oproep deden de vier onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en BCO zaterdag middag in een telegram aan informateur Lubbers en de eerste onderhandelaars van CDA en PvdA. Het telegram werd verstuurd tijdens een gezamenlijke bij éénkomst van kaderleden van de bonden in de Meerpaal in Dronten. Van de gevraagde 2,8 miljard zal een breed scala van maatregelen genomen moeten worden, vinden de bonden. Ze spreken over het terugdraaien van een aantal bezuinigings maatregelen, verbetering van de beginsalarissen in het on derwijs en uitbreiding van de scholingsmogelijkheden voor het onderwijzend personeel. Door een betere opvang in het basisonderwijs zou de groei van het speciaal onderwijs een halt toegeroepen kunnen wor den. Voorts vinden de bonden dat een nieuwe regering een beslissing moet nemen over de inrichting van de eerste fase van het voortgezet onderwijs om zo verdere afkalving van mavo en lbo te voorkomen. Ook moet geld worden gesto ken in een verdere verster king van het beroepsonder wijs. De bonden achten dit noodzakelijk om aan de groei ende behoefte aan goed ge kwalificeerde werknemers te kunnen voldoen. Tot slot stel len de bonden dat er bij de au- tonomievergroting van de scholen voldoende randvoor waarden moeten komen om een aantal ongewenste ont wikkelingen - schaalvergro ting, financiële risico-over dracht en verslechtering van de rechtspositie - te voorko- De bonden verwachten dat een nieuwe regering de wer kers in het onderwijs de moge lijkheden biedt hun bereidheid met elan te werken aan het onderwijs van de toekomst in daden om te zetten. KLM-stewardessen in de nieuwste outfit. SCHIPHOL De KLM-da- mes in de lucht en op de grond gaan voortaan gekleed in een nieuw uniform ontworpen door Nina Ricci. Opvallendste kenmerk: de KLM-gestvrou- wen moeten het zonder hoedje doen. De ontwerpster vond dat niet meer passen in de trend van de uniformen van de ja ren negentig. De nieuwe KLM-kleding werd zaterdag gepresenteerd op het zeventig ste verjaardagsfeestje van de KLM. De luchtvaartmaat schappij hield speciaal voor personeel en familie een open dag. Naar schatting 24.000 mensen maakten van de gele genheid gebruik een kijkje achter de schermen te nemen en zwierven rond door de KLM-contreien, van het hoofdkantoor in Amstelveen tot de hangars op Schiphol. E KNOLLEN cft v^momp VA ces Apen VftWT IK WE6 WüSTeMPfc Koppy LUISftR '5: u GBèMMCipeeiZD HM15H0UDEM BÊTÊKÊNT NOC Nier.- ce RoueH mcei©G Apotheker verlaat VNZ-bestuur PENNINGEN Apotheker dr. A. Seegers uit het Lim burgse Panningen heeft zich op eigen initiatief „voorlopig" teruggetrokken uit het bestuur van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ). Het weekblad Vrij Nederland berichtte vorige week over de deelname van zijn echtgenote in de farmaceutische groot handel Mosadex; volgens Vrij Nederland een omstreden „rugzakgroothandel". Seegers is één van de drie vertegen woordigers van het zieken fonds Noord-Limburg in het VNZ-bestuur. De VNZ is een fel tegenstander van de rug zakgroothandels. Zij hebben vaak niet meer dan enkele vlot verkopende middelen in voorraad en zijn alleen be doeld om snel geld te verdie nen. Politie verspreidt nieuw computervaccin DEN HAAG Bij de Haagse politie is met ingang van afgelopen zaterdag een nieuw computervaccin te krij gen dat 'virussen' in computers opspoort. Tegelijkertijd stopt de Haagse politie met de uitgifte van het pro gramma 'CRIMP' dat mankementen vertoonde. De nieuwe verbeterde versie die de Haagse politie gaat verspreiden is door de Erasmus Universiteit ter be schikking gesteld. Computerbezitters kunnen indien gewenst bij de Haagse politie de eerdere versie omrui len tegen het nieuwe 'vaccin'. Japanse order doorbraak voor Fokker SCHIPHOL Nakanihon Airline Service in Japan heeft een Fokker 50 besteld voor af levering in oktober 1990. Dit is de eerste order in 16 jaar voor een propjet-vliegtuig in de klasse van 30-70 zitplaatsen die in Japan wordt geplaatst. Fokker heeft nu 106 vaste or ders voor de Fokker 50 en 19

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3