leidóc&ywumt I Van Basten gaat mee oor plaats op bank Fraaie reiswekker SPORT WEER TRIOMF JELLE NIJDAM 14 15 16 17 16 19 19 20 Gullit ook naar Wales Koeman verheugt zich op rol in Oranjeteam iuud Krol loopt log spitsroeden ij KV Mechelen VANDAAG |C'1 MAANDAG 9 OKTOBER oorzitter van judo- deratie wordt afgezet jGRADO De voorzitter van de Interna- ale Judo Federatie, Sarkis Kaloghlian, is eren in Belgrado door het congres uit zijn ctie ontheven. De Argentijn, die twee jaar den in Essen werd gekozen, stelde voor te nemen. Het congres verkoos hem af itten. Daarmee bevestigden de afgevaardig de beslissing, die het bestuur van de fede- twee maanden geleden in Miami nam. Het luit wordt gemotiveerd door de slechte ma- waarop de laatste jaren de penningen wor- beheerd. Kalóghlian wordt er van beschul- zes ton zoek te hebben gemaakt. De iwzeelander Lawrie Hargrave, voorheen !-voorzitter namens Oceanië, zal de komen- ;wee jaar het voorziterschap waarnemen, bekend ambieert IOC-lid Anton Geesink de nu vacante post. Anton Geesink Geen koersen op Duindigt WASSENAAR Ook Duindigt heeft te kampen met de gevol gen van de momenteel nog steeds heersende paardegriep. Wegens de vele in de zieken boeg verblijvende viervoeters heeft de Wassenaarse baan zijn gebruikelijke woensdagmeeting moeten annuleren. De dag daar op zijn er ook geen koersen in het Friese Wolvega, waar men nu al voor de derde achtereen volgende week de poorten op donderdagavond gesloten houdt. De firma Ladbroke, die de tota- lisator organiseert, biedt op bei de dagen ter vervanging een Duitse meeting aan haar klan ten in de wedkantoren. Nederland wint toernooi HEEMSTEDE Het Nederlandse amateur elftal heeft het ter gele- gendheid van het 100- jarig bestaan van de KNVB gehouden toer nooi in Heemstede ge wonnen. Oranje bleef zaterdag ongeslagen door ook de Nederland se Antillen te verslaan. Eerder hadden de Ne derlandse amateurs ge wonnen- van de Surina me en verrassend ook van de Oostduitse selec tie. Feyenoord vraagt Winsemius voor externe adviezen ROTTERDAM Feyenoord heeft oud- minister Pieter Winsemius, thans verbon den aan het organisatie-bureau McKin- sey, gevraagd als voorzitter te fungeren voor een driemanschap deskundigen dat de bestuurlijke chaos bij de club moet in ventariseren en liefst oplossen. Het trio experts bestaat verder uit een fiscalist en een jurist, afkomstig vaft de twee hoofd sponsors van Feyenoord. Winsemius krijgt als voornaamste opdracht een doel matige en doorzichtige structuur voor te bereiden. Pragt nationaal marathonkampioen HELMOND De Leidse atleet Huub Pragt heeft de gouden medaille vero verd bij de Nederlandse Marathon Kampioenschappen in Helmond. Pragt, die ook als één van de favorieten van' start was gegaan, zegevierde met bijna vijf minuten voorsprong, na een tak- tisch gelopen race in een tijd van 2 uur, 23 minuten en 27 seconden. Door het ontbreken van een paar grote namen verliep de eerste helft van de marathon vrij rustig. Pragt overwon rond de tiende kilometer enkele maag klachten zodanig, dat hij dé geformeer de kopgroep kon inlopen. Een demar rage rond de dertigste kilometer werd niet beantwoord, waarna Pragt in staat bleek de tweede halve marathon snel ler af te leggen dan het eerste gedeelte. MILAAN AMSTERDAM De tot de verbeelding |sprekende confrontatie tussen AC Milan en Real iqMadrid in de tweede ronde van het Europa Cuptoernooi heeft Marco (van Basten niet alleen (geïnspireerd tot een snel- terugkeer dan ver- in Milaan maar te vens bij het Nederlands [elftal. dl Vorige week donderdag maakte Van Basten zijn ren tree bij AC Milan in een oe fenduel en gisteren speelde hij bijna weer als vanouds in de Italiaanse competitie te gen Cremonese; een treffen dat AC Milan overigens ver rassend met 1-0 verloor. Van Basten werd ruim een maand geleden in Leuven aan zijn linker knie geopereerd. Hij maakte tegen Cremosese een fitte indruk en nam onder meer een fraaie omhaal voor zijn rekening, waaruit de bal a net over de lat zeilde. Na af- /jloop van het duel verklaarde assistent-bondscoach Nol de Ruiter, speciaal voor Van Hasten in Italië, dat Van Bas- ten ook op hem een goede in- druk had gemaakt. „Hij gaat mee naar Nederland", ver klaarde hij gistermiddag. „En als hij meegaat naar Neder land gaat hij ook mee naar Wales". Zijn baas Thijs Libregts, die eerder op de dag vooruitlo pend op de berichten uit Mi laan de selectiè' al terug bracht van twintig naar zes tien, verklaarde reeds in Me- chelen dat Van Basten hoe dan ook geen basisplaats zou krijgen. „Ik werk alleen met hónderd procent fitte spe lers", herhaalde Libregts nog er allemaal bij in Wales. Alleen FOTO: AFP maar eens. Tot de afvallers behoorden gisteren Bryan Roy, Hendrie Krüzen en Henk FrSser. Eerder al had Gerald Vanen burg zich al geblesseerd afge meld. „Van Basten gaat mee Marco van Basten was gisteren verwachte gast op Schiphol. Hij ventiende man in de selectie. als zeventiende man", deelde Libregts nog mee. „Hij kan mooi op de bank zitten". De selectie van zestien luidt nu: Van Breukelen, Van Aer ie, Ellerman, Kieft en Koot (PSV), Van 't Schip, Wouters FOTO: TJERK HERINGA en Winter (Ajax), Bosman, Hofkens en Rutjes (KV Me- chelen), Van Loen (Roda JC), Ronald Koeman (Barcelona), Hiele (Feyenoord), Rijkaard (AC Milan) en Rob Witschge (St. Etienne). AMSTERDAM Ruud Gullit gaat ook naar Wales. De vedette van AC Milan gaat niet als speler, maar als supporter. Evenals eerder dit jaar tegen West- Duitsland, Rusland en Denemarken ontbreekt Gullit in de wedstrijd tegen Wales vanwege een blessure. Maar zoals bekend stelt bondscoach Thijs Libregts '4 een grote onderlinge saamhorigheid op prijs en hij heeft er dan ook geen moeite mee dat Gullit in Wrexham van de partij is. „Gullit moet eerst maan dag nog een medisch onderzoek ondergaan", aldus Libregts. „Hij komt pas woensdag naar Wales". Gullit was eind mei in Helsinki de grote opposant van Li bregts. De aanvoerder van Oranje verweet alsnog de bondscoach een laffe taktiek tegen West-Duitsland te heb ben toegepast. Libregts pareerde dat door er op te wijzen dat blind aanvallen hetzelfde was als in een bajonet lopen en dat aan het eind van de rit de balans zou worden opge maakt. Gullit was degene die eerder tegen Wales (1-0) scoorde en ook bij Finland (0-1) aan de basis stond van de triomf. BARCELONA Met een koffer vol zelfver trouwen is Ronald Koe man vanmorgen van Schiphol vertrokken voor de kwalificatie-in terland tegen Wales. Koeman, door de afwe zigheid van Gullit de ge doodverfde leider van Oranje, voelde zich vanaf zaterdagavond opge lucht. De verdediger ge looft weer in zichzelf, nadat hij met Barcelona Real Madrid had versla gen, 3-1. De oud-Gronin ger maakte twee doel punten, beide uit een strafschop. Zijn totaal in Spanje is nu vijf treffers. Koeman zei zich te verheu gen op de wedstrijd van het Nederlands elftal, woensdag avond in Wales. „Daar heb ik weer de vrije rol die ik ge wend ben te spelen. Aan mijn taak als tegen Real zal ik nog wat moeten wennen. Het is vaak spelen in de kor te ruimte, de handelingssnel heid zal omhoog moeten. Bij Oranje is het anders. Ik heb er wel zin in. Dat de druk op mij toeneemt nu Gullit en mogelijk Van Basten ont breekt maakt me niet uit. Te gen dergelijke dingen moet ik zo langzamerhand kun nen". De 26-jarige vedette gaf toe topt zaterdagavond door lich te twijfel overmand te zijn geweest, nadat Barcelona in de competitie al drie keer had verloren. Voor Koeman zelf was er zaterdag nog geen hoofdrol. „Deze wedstrijd heeft echter alles goedge maakt. Ik ben zeer tevreden. We hebben Real Madrid ver slagen en draaien op alle fronten mee. Er is niets meer aan de hand". Koeman speelde tegen Real Madrid solide en voorzichtig. Hij voetbalde vlak voor zijn verdediging en had onder meer tot taak de „hangende" spits van Real - eerst Butra- gueno,, later Aldana - op te vangen. „Soms komt het be ter uit dat ik op deze positie speel. Het is moeilijker op deze manier leiding te geven, maar Cruijff vond het be langrijk Alexanco als rustge vende factor achterin te zet ten. Het is goed uitgepakt. Bovehdien zal Alexanco niet alle wedstrijden spelen. Daar is hij te oud voor". De wedstrijd Barcelona - Real Madrid noemde Koe man een unieke belevenis. „Zoiets moet je een keer heb ben meegemaakt als voetbal ler. Het was een fantastische ervaring". Wat er precies met Butragueno was gebeurd, had hij nog niet vanuit Span je gehoord. „Ik heb blijkbaar op zijn enkel gaan staan". De Madrileense aanvaller viel al na vijftien minuten uiten mist waarschijnlijk de Euro pese wedstrijd tegen AC Mi lan. Yorath heeft zege op Nederland nodig WREXHAM Terry Yorath heeft een overwinning op het Nederlands elftal nodig om te overleven. De bondscoach van Wales staat na de neder laag in en tegen Finland (1-0) bloot aan zware kritiek. Wales is kansloos in groep 4 van de kwalificaties voor de eindronde van de wereldti telstrijd. Toch eist de bond van Yorath een zege op Ne derland, woensdag in Wrex ham. De 59-voudig oud-internatio nal wordt verweten dat hij zijn elftal niet optimaal kan motiveren. Yorath heeft een druk bestaan' door een com binatie van werkzaamheden als bondscoach en manager van Bradford City, dat on deraan in de tweede divisie figureert. „Twee clubs trai nen is leuk, zo lang er succes is", verzucht Yorath. „Maar het is niet gemakkelijk als het slecht gaat. Je wil je club niet in steek laten voor je verplichtingen bij de bond, en andersom wil je de natio nale ploeg niet laten stik ken". Vijftig spelers Yorath heeft laten doorsche meren, dat hij bereid is als bondscoach op te stappen als de bond iemand kan vinden met meer kwaliteiten. Maar een opgave op zichzelf is. „Wales is zeer beperkt in zijn spelersarsenaal. Als ik de contractboeken van de be taald voetbalclubs er bij pak, kom ik met moeite tot vijftig spelers", aldus Yorath. „De basis bestaat uit vier ve detten: Rush, Hughes, Rat- cliffe en Southall. De dag is niet ver weg dat ik voor alle vier vervangers moet oproe pen. Zonder die vier hoort Wales niet in de hoogste divi sie van Europa". Tegen Nederland is zoals be kend woensdag alleen de Everton-doelman Southall van de partij. Rush en Hug hes zijn geschorst vanwege twee gele kaarten, Ratcliffe geblesseerd. Als vervanger van de centrale verdediger deed hij een beroep op Jeff Hopkins (25) van Crystal Pa lace, een speler die vier jaar geleden voor het laatst werd opgeroepen. Ook de reserve- doelman is vervangen. In- plaats van Tony Norman (Sunderland), die een opera tie aan de hand moet onder gaan, is Martin Thomas (Bir- n mingham) aangewezen. J an onze verslaggever) ITWERPEN Ruud Krol icht zich zaterdagavond in Bosuil, de stokoude vroege- ,Hel van Deurne", gelukkig Kritisch jzen met de remise (1-1) die ploeg, KV Mechelen, ikte tegen Royal FC Ant- zich in België nog niet voor honderd procent op zijn ge mak te voelen. rp. j formatiè van de geschorste lans van Rooy was de betere Öeg, maakte het tempo in het pctaculaire duel en dwong fer dan een handvol doelrii- Ikansen af. Doelman Preud- hime verijdelde alle moge- jdieden en had eenmaal as- gelijkspel van KV Meche- dat door het gelijkspel de afgelopen weekeinde ge leiding met Anderlecht afstaan, beteklende voor Ruud Krol een Ote opluchting. Lang1 nadat j de Belgische verslaggevers de van hem bekende, trage manier commentaar gegeven, onthulde de Ne- record-international „Je wordt hier heel kritisch gevolgd door de pers", vertel de Krol, die bij KV Mechelen aan zijn eerste profclub bezig is. „Je moet je woorden voort durend op een goudschaaltje wegen. De pers is hier voort durend op zoek naar iets. Als je bijvoorbeeld ziet hoe Bos man vanavond speelt, kun je zeggen dat-ie behoorlijk scherp was. Dat is positief. Maar je kunt ook zeggen dat hij niet heeft gescoord. Dat is dan negatief en zo gaat het meestal hier. Het gaat dus in Belgie heel anders dan in Ne derland". De matige seizoenstart van KV Mechelen, dat legio ge blesseerden kende en ook za terdag tegen Antwerp niet de beschikking had over Koe man, Demesmaeker en De- ferm en Severeyns pas na de pauze kon laten invallen, speelde Krol ook parten. Net als debutant/oud-ploegmaat Barry Hulshoff bij Lierse SK kreeg hij de kritische begelei ding die iedere nieuwkomer ten deel valt. De Mos „Ik word nog steeds vergele ken met De Mos", klaagde Krol, die zich dank zij zijn ac tieve periode bij Cannes ook redelijk in het Frans kan uit- FOTO: ANP drukken. „Maar De Mos heeft een geweldige babbel. Dat kun je niet van iedereen verwach ten. Ik ga niemand lopen imi teren". Het lijkt er op alsof de vroegere Ajacied, speler van AC Napoli, ex-schoenenwin kelier en voormalig snakbar- houder nog wel even spitsroe den zal moeten blijven lopen in Mechelen. Wat dat betreft heeft Aad de Mos er te veel succes gehad. TOURS De najaarsklassie- ker Parijs - Tours is gewonnen door de Nederlander Jelle Nij- dam. De renner uit de ploeg van Jan Raas ondervond in de eindsprint de meeste tegen stand van de Belg Eric Vande- raerden, die nu nog bij Post fietst maar volgend jaar een van Nijdams ploegmakkers is. Jelle Nijdam won onlangs ook Parijs - Brussel, een andere klassieker in het najaar. Beide wedstrijden tellen mee voor de Wereldbeker. Sean Kelly werd de winnaar van de eerste individuele we reldbeker voor wielrenners. De Ier werd zaterdag door zijn zevende plaats in Parijs-Tours zeker van de eindoverwin ning. De Ronde van Lombar- dije van zaterdag is de laatste klassieker in de reeks van twaalf. De Deen Rolf Sörensen heeft als tweede in het klasse ment zeventien punten achter stand. De winnaar van Lom- barije toucheert zestien pun ten. Kelly klasseerde zich vijf keer bij de eerste tien: 5e in Milaan- Sanremo, le Luik-Bastenaken- Luik, 3e Summer Classic New castle, 5e Grote Prijs America in Montreal, 7e Parijs-Tours. De Fransman Laurent Fignon was eerste leider in het klasse ment, de Belg Edwig van Hooydonck leidde vanaf de Ronde van Vlaanderen tot de Summer Classic. Voetballers gezoch t BRUSSEL Bondscoach Paul Philipp van voetbaldwerg Lu xemburg speurt het landje af naar bruikbare spelers voor zijn nationale ploeg. Tot zijn schaamte heeft hij moeten bekennen dat de selectie voor de kwalificatiewedstrijd tegen Portugal van woensdag niet op peil te krijgen is. „Het is onmogelijk", zei Philipp toen hem gevraagd werd of hij het lijstje met zestien namen kon prijsgeven. De keuzeheer ver telde dat hij de gaten in zijn door blessures aangetaste selectie zal vullen met spelers uit het team tot 21 jaar. De jongeren moeten vandaag in Ettelbrilck eerst nog een partij tegen hun Portugese leeftijdgenoten afwerken. Overigens heeft Luxem burg niet alleen problemen met het optrommelen van spelers. Momenteel ontbeert het land zelfs een fatsoenlijk stadion. De vaste arena in de hoofstad van het Groothertogdom wordt ver bouwd. Het duel tegen Portugal vindt derhalve plaats in Saar- brücken. Pik Cruijff stevig in het zadel Bosman overtuigt meest van trio bij Mechelen m\ Mr i Jan Timman doet aan welzijnswerk FC Den Haag 2 maatje te groot voor Leiden „Het was een compleet gekkenhuis" Schakers van Philidor behalen fortuinlijk gelijkspel Grasshoppers verliest met duidelijke cijfers Foreholte viert rentree met nipte zege op PSV (ADVERTENTIE) N ijzerwaren- J vakhandel THEO Cu cTi WTt eze handige opvouwbare rj I Quartz reiswekker, uitgevoerd I I I in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een mM nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter.|j De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:T i m i i (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 li Stuur als dank de reiswekker naar. j Stuur dezeiwn in een open envelop - postzegel niet nodig naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. t CekLc Souxont L'U

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13