„Communistische partij moet zichzelf opheffen" Poolse regering kiest voor twee-fasenplan Kinderen in Bayrut weer naar school DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Israel kijkt naar YS voor vredesproces BUITENLAND ZeidócOounant ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 PAGINA 5 George Bush: operatie middelvinger WASHINGTON President Bush ondergaat vandaag onder plaatselijke verdoving een kleine operatie aan zijn rechtermiddel- vinger. Volgens het Witte Huis wordt een gezwel letje verwijderd dat niet kwaadaar dig is, maar waar van Bush de laat ste tijd steeds meer last kreeg. De Klerk gaat praten met Tutu Boesak en Chikane JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse pre sident F.W. de Klerk zal woensdag besprekin gen voeren met aartsbisschop Tutu en de do minees Boesak en Chikane. Het wordt de eer ste keer dat De Klerk met belangrijke leiders van de oppositie praat sinds hij op 15 augustus P.W. Botha als president opvolgde. De drie geestelijken hadden De Klerk deze week om een spoedgesprek „over de crisis in ons land" gevraagd. Tutu: „Wij geloven dat De Klerk niet beseft hoe vergaand zijn stappen moeten zijn om onderhandelingen op gang te bren gen". Uitvaart Wybran De dinsdag vermoorde lei der van de joodse ge meenschap in Hersh onschuldig aan belasteren oud-premier India CHICAGO Een jury van een Amerikaanse federale rechtbank in Chicago heeft gisteren bepaald dat de Amerikaanse auteur Seymour Hersh de Indische oud-premier Morarji Desai niet heeft belasterd. Hersh had Desai in een boek een Amerikaanse spion genoemd. Desai had Hersh een proces aangedaan omdat hij meende dat de schrijver met diens uitspraken in het boek „The price of power: Kissinger in the Nixon White House" uit 1983 zijn reputatie had aangetast. De 94-jarige Indiër had van de Amerikaan 100 miljoen dollar (ruim 200 mil joen gulden) schadevergoeding geëist. Hersh won ooit een Pulitzer-prijs voor het aan het licht brengen van de massamoord in My Lai tij dens de oorlog in Vietnam. ETA schiet agent dood SAN SEBASTI- AN In San Se bastian in Spaans Baskenland is gisteren een poli tieman doodge schoten. De politie neemt aan dat de jonge man die de agent door het hoofd schoot lid is van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Noorse regering treedt vrijdag af OSLO De Noorse premier Gro Har- lem-Brundtland heeft gisteren aange kondigd dat haar linkse minderheids regering volgende week vrijdag zal af treden, een maand nadat haar Arbei derspartij gevoelige verliezen leed bij de algemene verkiezingen. De regering zal daags tevoren nog de begroting voor 1990 indienen bij het parlement. De re gering van Brundtland zal worden op gevolgd door een centrum-rechtse re gering, waarvan de drie partijen het deze week eens werden over een re geerakkoord. De nieuwe regering zal worden geleid door Jan Syse van de Conservatieve partij. WOORD 'ARBEIDERS' UIT NAAM HONGAARSE PARTIJ BUDAPEST De Hon gaarse communistische partij moet zichzelf ophef fen en plaats maken voor een nieuwe partij op soci aal-democratische grond slag. Met deze woorden opende partijleider Reszoe layers gisteren het Hon gaarse partijcongres, dat het meest turbulente be looft te worden in het 70- jarige bestaan van de communistische partij. „Aan de historische rol van de Hongaarse Socialistische Ar beiderspartij (de officiële naam van de partij) is een einde ge komen", betoogde Nyers ten overstaan van de bijna 1300 partij-afgevaardigden. De nieuwe partij die daarvoor in de plaats moet komen behoort naar zijn opvatting een partij te zijn met een bredere, soci aal-democratische opzet waar uit het grootste deel van het marxistische gedachtengoed is verdwenen. Nyers wil ook dat de nieuwe partij een nieuwe naam krijgt. Hij vindt dat daaruit de aan duiding 'arbeiders' moet ver dwijnen om aan te geven dat de partij een bredere opzet heeft. Onder de namen die zijn voorgesteld zijn: Hongaarse Socialistische Partij en Socia listische Democratische Unie. De behoudende partijleden zijn tegen een naamsverande ring, omdat daarmee al te dui- Partijleider Reszoe Nyers spreekt het Hongaarse partijcongres toe. delijk wordt aangegeven dat de partij in feite ter ziele is. Nyers is een gematigd hervor mer en bekleedt een midden positie in de vierhoofdige par tijleiding, waarvan hij de be langrijkste man is. Zijn colle ga's Imre Pozsgay en^premier Miklós Nemeth beogen nog ingrijpender hervormingen en willen alle behoudende partij leden die daarmee niet willen instemmen aan de kant schui- Maar Karoly Grosz, het laatste lid van de collectieve partijlei ding, is een stuk voorzichtiger. Grosz, die het eenhoofdige partijleiderschap in juni moest opgeven en moest toezien dat drie hervormers aan zijp zijde werden benoemd, is tegen al te revolutionaire veranderingen. Grosz opende op de eerste con gresdag een nauwelijks ver hulde aanval op Pozsgay en Nemeth, omdat die zich liever in een nieuwe partij afsplitsen dan samenwerking zoeken met het meer behoudende par tijkader. Zonder zijn beide col lega's met name te noemen zei Grosz dat hun onverdraagza me opstelling doet denken aan het „oude stalinisme, ook al hullen zij zich in de zoete glans van reformisme". Grosz keerde zich ook tegen Nyers. Hij vindt dat Hongarije de communistische idealen niet moet opgeven. Hij sprak zich dan ook uit tegen Nyers' voorstel om de naam van de partij te wijzigen. Op het historische congres - dat lot en met maandag zal duren, maar de verhitte debat ten zouden wel eens kunnen uitlopen - moet worden beslist over niets minder dan de poli tieke toekomst van Hongarije. De hervormers hebben de af gelopen maanden openlijk ge pleit voor de invoering van een democratisch meerpartij- enbestel, een vrije-markteco- nomie en punctuele naleving van de internationale normen voor mensenrechten. Honga rije is daarmee de voortrekker geworden van de politieke hervormingen in Oost-Europa. Onder de 21 leden van het Po litburo zijn de hervormers in de meerderheid. Maar het is een stuk onduidelijker hoe de verhoudingen liggen in het Centraal Comité. Het meren deel van de 113 leden heeft zich op vlakte gehouden. Het staat daarom niet bij voorbaat vast dat de hervormers op het partijcongres het pleit zullen winnen. Het ligt in de bedoeling om volgend jaar juni vrije, demo cratische verkiezingen te hou den. Maar als de behoudende partijleden aan het langste eind trekken, zou dat plan wel eens in de ijskast kunnen ver dwijnen. WARSCHAU Het nieu we economische beleids plan bestaat uit twee fa sen. De eerste fase loopt tot 31 december van dit jaar. Hierin zullen de eer ste stappen worden gezet in de richting van een herziening van principes van eigendom, een bestrij ding van de staatsmonop olies, een wijziging van de qverheidsuitgaven en ver anderingen in het bank systeem. Bovendien moet een goede sociale wetge ving worden opgesteld en moeten staatsbedrijven weer rendabel worden ge maakt. Dit beleid is vooral bedoeld om een tegenwicht te bieden tegen de „zeer negatieve" trend in de Poolse economie: de enorme inflatie, die maandelijks 50 procent be draagt, en de alarmerende daling in de produktie. De regering hoopt in de eer ste fase van het nieuwe be leidsplan de inflatie af te remmen door een nieuwe lo nen en prijzenpolitiek in te voeren, aldus Balcerowicz. - Daarnaast zal het mes wor den gezet in subsidies en zul len belastingverhogingen worden ingevoerd om het overheidstekort van 4900 miljard zlotys (ruim 5,5 mil jard gulden) nog voor het eind van het jaar te vermin deren. De tweede en beslissende fase van het plan begint vol gend jaar. Daarin zal verder worden getracht de inflatie te beteugelen door een rigou reus fiscaal en monetair be leid te voeren en nog meer te snijden in de subsidies, die nu 40 procent van de over heidsuitgaven opslokken. Het bezuinigen op de over heidssubsidies zal verschil lende bedrijven ongetwijfeld in moeilijkheden brengen, zo gaf Balcerowicz toe. Polen moet dan ook rekening hou den met een aantal bedrijfs sluitingen. De sluiting van onrendabele bedrijven kan leiden tot een werkloosheid van 10 tot 15 procent, zo schatte Balceriwicz. Ook zul len in de tweede fase staats- ondernemengen daadwerke lijk in particuliere handen overgaan en zal een aande lenmarkt worden gecreëerd. tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 e Instorting in Valencia Zwitsers mogelijk ontvoerd om kaper vrij te krijgen SIDON Een Palestijnse zegsman heeft de ontvoering gisteren van twee Zwitserse medewerkers van het Rode Kruis in de Zuidlibanese ha venstad Sidon in verband ge bracht met een Libanese vlieg tuigkaper die momenteel in Zwitserland een levenslange gevangenisstraf uitzit. In fe bruari van dit jaar werd Mo hammed HaririHariri veroor deeld wegens de kaping van een vliegtuig van Air Afrique in 1987 en de moord op een Franse passagier. De ontvoer ders van Christen en Erriquez zouden hen willen ruilen te gen de Libanees. Etna actief De Etna is weer actief en dat merken ook de bewoners aan de zuidflank van de vulkaan op Sicilië. Deze scheur in de grond van meer dan een kilometer heeft natuurlijk ook gevolgen gehad voor muren. FOTO: AP HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN490 In de staart van het vliegtuig staat een lichte mitrailleur opgesteld. „Dat kan te pas komen," mompelt Rob en hij demon teert snel het machinegeweer. Ziezo, nu kan hij tenminste zijn mannetje staan, als de nood aan de man mocht komen. Dan laatst aan boord zijn gekomen. Snel schroeft Rob de koppen van de bommen af en de gevangenen kruipen te voorschijn. „Oef!" zegt de natuuronderzoeker, „dat was een benauwd halfuurtje." .Ssstl"waarschuwt Rob, „ze mogen ons niet horen!" Met hun sluipt hij verder, tastend zijn weg zoekend door de nauwe gange- drieën onderzoeken ze het vliegtuig verder en wanneer ze op en tjes. Ah, daar brandt licht! En kijk, daar liggen ook de bommen. kele valschermen stuiten, gespen ze ieder een parachute om. Al- Welke moet hij nu hebben? O, natuurlijk de bommen, die het tijd gemakkelijk om zo'n ding bij de hand te hebben in de lucht... JERUZALEM/WASHINGTON Israel heeft gisteren een Egyptische uitnodiging voor besprekingen met Pa- lestijnen in Cairo afgewezen. Israëlische ministers heb ben gezegd dat zij Amerikaanse hulp zouden verwelko men om een regeringscrisis te voorkomen. De zes ministers van de Likudpartij van premier Yitzhak Sha mir stemden tegen een voorstel van de Arbeiderspartij om de uitnodiging van Cairo te aanvaarden. De zes ministers van de Arbeiderspartij stemden voor het voorstel. Het voorstel was daarmee van de baan, omdat volgens het regeerakkoord een re solutie automatisch is afgewezen als de stemmen staken. Ondanks hun nederlaag zeiden de minsters van de Arbeiders partij dat zij niet uit de regering van nationale eenheid zouden stappen, maar partijbijeenkomsten zouden beleggen om zich te beraden over nadere stappen. De Verenigde Staten deden de afwijzing van het Egyptische voorstel gisteren af als „politieke manoeuvres" en zeiden dat de deur naar vrede niet was gesloten. Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater: „Wij zullen met beide partijen blijven praten". BAYRUT Met het ko pen van boeken, kleren en schoenen voor hun kinderen keren de Liba nese ouders in Bayrut te rug naar het leven van vóór de artilleriebeschie tingen van de afgelopen zes maanden. Libanezen in de hoofdstad bereiden hun kinderen voor op hun eerste schooldag aanstaan de maandag, als de deu ren van de meeste scholen weer worden geopend. De schoolkinderen hebben vanaf het moment dat begin maart de beschietingen begon nen de meeste tijd in onder grondse schuilkelders doorge bracht. „Ik hoop dat mijn kinderen dit jaar zullen kunnen studeren. Ik heb mijn beschadigde huis niet hersteld, omdat mijn eer ste zorg de voorbereiding van mijn kinderen op het nieuwe schooljaar is", zei Leila Jamal, die in een boekwinkel in het islamitische West-Bayrut schoolboeken voor haar kinde ren kocht. De meeste burgers in de Liba nese hoofdstad hebben van de ongewone rust sinds het in gaan van het staakt-het-vuren op 23 september gebruik ge maakt om hun oude leven weer op te nemen. Het bestand maakte een einde aan de erg ste beschietingen in de reeds 14 jaar durende Libanese bur geroorlog. Met de kalmte aan het front was het overleg van de Liba nese parlementariërs in de Saudische bergstad Taif hèt gespreksonderwerp in de stra ten van Bayrut De politici spreken daar sinds vorige week zaterdag over hervor mingen in het politieke bestel van Libanon met het doel een einde te maken aan de jaren lange broedertwist in het land. Laatste nieuws Veel mensen luisterden naar nieuwsuitzendingen op hun radio's om het laatste nieuws uit Taif te horen. Vooral de kwestie van de Syrische terug trekking is een heet hangijzer. De christelijke legerleider ge neraal Michel Aoun eist dat de afgevaardigden instemmen met een terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon. Syrië en de islamittische lei ders zeggen dat daarvan pas sprake kan zijn indien politie ke hervormingen en vrede zijn bereikt. In zijn net heropende drogiste rij heeft Amin Fayyad zo goed en zo kwaad als het ging de zaak weer opgekalefaterd, maar de zandzakken heeft hij laten liggen. Zijn scepsis over het vredesoverleg van de Li banese parlementariërs wordt gedeeld door de meeste Bayru- ti's. „Ik ben weer open", zei Fayyad, een druzische moslim, „maar ik heb geen vertrouwen in de competentie van die lui in Saudiarabie". Ook Simon Hajj, een 38-jarige christelijke taxichauffeur in Oost-Bayrut, gelooft niet dat de bejaarde parlementsleden die in de Saudische badplaats Taif een akkoord proberen op te stellen, de toverformule zul len vinden waarnaar al 14 jaar tevergeefs wordt gezocht. „Deze mensen zitten al in het parlement sinds 1972 en heb ben nooit iets kunnen doen om een eind te maken aan de oor log. Waarom zouden ze nu opeens dan kunnen toveren?" In het gunstigste geval, schreef de maronitische co lumnist Emile Khoury in de krant An-Nahar, zal in Taif overeenstemming worden be reikt over vaag omschreven, algemene principes. „Dan zul len er parlementaire werk groepen worden opgezet die gaan onderhandelen over de details en procedures waarmee deze algemene principes in de praktijk moeten worden ge bracht. En dat zal vele, vele maanden duren". Maar dan nog: zoveel milities hebben be lang bij voortzetting van het conflict, dat een vredesak koord nauwelijks haalbaar lijkt. Elektriciteit Dinsdag zorgden duizenden auto's, bestelauto's en vracht wagens voor een grote drukte in de straten en op de wegen van de hoofdstad en op som mige plaatsen ontstond een ware verkeerschaos. De men sen die niet werkten, brachten uren door in rijen, wachtend op voedsel en benzine. In het christelijke Oost-Bayrut krijgt iedere automobilist slechts tachtig liter benzine per maand. Als onderdeel van een vredes plan van de Arabische Liga, maakten de Syriërs ruim een week geleden een einde aan de blokkade van christelijke havens in Libanon. Olietan kers zijn inmiddels de havens binnengelopen om de geslon ken brandstofvoorraden aan te vullen. Elektriciteit is nog een schaars goed in de hoofdstad. Sommige delen van Bayrut hebben slechts ttoee uur per dag stroom en in andere delen wordt harg gewerkt aan het herstel van beschadigde elek triciteitsleidingen. „De afgevaardigden mogen in Taif zo lang met elkaar praten als zij willen, indien dat maar betekent dat het vrede is in Bayrut", aldus een inwoner van Oost-Bayrut. Een ander zei: „Ik heb mijn auto verloren en mijn huis heeft schade op gelopen. Maar wat weg is, is vergeten Ik heb een nieuwe bladzijde opgeslagen. Je moet zo denken. Wij willen alleen vrede en alles komt dan in orde".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5