Televisie- bestel opengebroken met een Europese koevoet Leuk voor Brinkman dat mevrouw De Kruijff geen stukken leest Politiek Partij Parlement BINNENLAND Celdoe Gomu/nt ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 PAGINA 4 DEN HAAG Zou mr. E. de Kruijff, vice-voorzitter van de Afdeling Recht spraak van de Raad van State, zijn stukken wei eens aan zijn vrouw laten lezen? Zijn Haagse collega mr. M.R. Wijnholt, de be langrijkste kort-geding- rechter in ons land, doet dat wel, zo heeft hij on langs in Vrij Nederland onthuld. „Mijn vrouw denkt niet juridisch-tech- nisch, maar gewoon met haar gezond verstand". Daardoor is de edelacht bare Wijnholt menige domheid bespaard geble ven, zo meent hij zelf. Als ook mevrouw De Kruijfl regelmatig een blik vergund was geweest op processtukken, zou het Nederlands media landschap nu misschien niet in een volstrekte puinhoop ver anderd zijn. Wat heeft haar echtgenoot in de zaak-Veroni- que bezield? Nauwelijks een maand nadat zijn baas, mr. P.J. Boukema, had bepaald dat commerciële zenders van goe den huize moeten komen om op de Nederlandse kabel te worden toegelaten, komt De Kruijff met een bijna volstrekt tegengesteld vonnis! Boukema bepaalde op 1 sep- DEN HAAG Er is in ieder geval één VVD'er die dezer dagen met een intens gevoel van tevre denheid rondloopt: Euro parlementariër drs. Gijs de Vries. Waar zijn partij genoten in de Tweede Ka mer zich buitenspel voe len gezet door het com promis dat CDA en PvdA hebben bereikt over de invoering van binnen landse commerciële tv in Nederland, kan de 33-jari- ge De Vries een gevoel van triomf niet onder drukken. Hij was het immers die vriend en vijand verbaasde door in 1985 als jonge Euro parlementariër een 'pact' te sluiten met zijn christende mocratische collega Wilhelm Hahn. De Vries en Hahn stelden richtlijnen op voor 'Tv zonder grenzen'. Vier jaar lang moest De Vries zich verdedigen, eindeloze verga deringen meemaken en wachten op besluitvorming. Deze week was het eindelijk zo ver, toen de Europese mi nisters van buitenlandse za ken de richtlijn aanvaard den. „Uiteraard is de richt lijn in die vier jaar hier en daar gewijzigd", vertelt De Vries, die even uitblaast van zijn drukke Europese werk zaamheden. „Maar de kern is overeind gebleven". Vrijwel parallel aan de be handeling van de richtlijn stond Nederland bol van de discussies over RTL-Veroni- que en TV10. Ook hierin spreekt De Vries een wo&rd- je mee. Hij heeft geconclu deerd dat de richtlijn niets zal veranderen aan de status van en mogelijkheden voor Veronique en TV 10. Daarom heeft hij er bij de Europese Commissie op aangedrongen het Europese Hof van Justi tie een spoedvonnis te vra gen over het probleem of TV10 en Veronique in strijd met de Nederlandse media wet handelen. Wat de uitspraak ook zal zijn, u moet wel blij zijn met het persoonlijk succes dat u nu al heeft behaald: de richt lijn is aangenomen en Neder land krijgt commerciële tv. „Zo moet je het niet zien. Het is vooral een succes voor het Europees parlement. Grens overschrijdende tv en com merciële zenders vormen een uiterst gevoelige materie. Van belang is dat Nederland als EG-lid geluiden uit het tember in de zaak-Cable One dat niet alleen het buitenland se karakter van een commer cieel station van belang was, maar dat ook gekeken moest worden of die zender zich in een ander land had gevestigd „met de kennelijke bedoeling de Nederlandse mediawetge ving te ontgaan". Ook vond Boukema dat buitenlandse programma's het karakter die nen te vertonen van het land van uitzending. De Kruijff had daar allemaal niets mee te maken. Hij stelde simpelweg vast dat RTL Vero nique 'waarschijnlijk' een dochter is van de Luxemburg se omroeporganisatie CLT- RTL. En in dat geval zag hij geen enkele reden waarom Veronique niet op de Neder landse kabel zou mogen. Zou mevrouw De Kruijff ook tot die conclusie gekomen zijn? Of zou zij haar hoogedelgestrenge ega uitgelegd hebben wat iede re gewone burger weet? Na melijk dat Veronique natuur lijk net zo min Luxemburgs is als Lodewijk de Hengst (de echte naam van Lex Harding), Jeroen Pauw, Ruud Hendriks en al die andere Nederlandse kaaskoppen die de program ma's maken. Verbazing Zoals te verwachten sloeg het vonnis van De Kruijff te Hil versum en op het Binnenhof Europees Parlement heeft opgepikt. Want het besluit van minister Brinkman moet je toch in dat licht zien. Ook vind ik het een succes voor de VVD. Wij krijgen van CDA en PvdA eindelijk ge lijk. Natuurlijk zit er een wrange bijsmaak aan, omdat de VVD na zeven jaar rege ren waarschijnlijk in de op positie zal komen". Waarom is het een VVD-suc- ces? Het nieuwe tv-bestel legt toch duidelijk beperkin- in als een bom. NOS-voorzitter Joop van der Reijden en de mediadeskundigen Marten Beinema (CDA) en Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) keken of ze het in Keulen hoorden donderen. Van der Reijden mompelde gelaten dat zijn or ganisatie niets anders te doen stond dan Veronique nogmaals langs juridische weg aan te pakken, maar dan in een zoge heten 'bodemprocedure' bij de Raad van State. Het duurt ech ter al gauw een half jaar eer daar uitspraak in wordt ge daan. Het CDA-kamerlid Beinema kon eerst zijn oren niet gelo ven. „Staat er echt niks in over het karakter van de pro gramma's van Veronique?" vroeg hij. „Dat kan toch niet...!" Zijn PvdA-collega Van Nieuwenhoven vluchtte in de aanval. Volgens haar is het niet de schuld van de socialis ten dat er nu zo'n krankzinni ge situatie in medialand is ont- gen op aan commerciële zen ders? En daar houdt de VVD niet van. „Dat is absoluut waar! Het is ook zeker niet het systeem van de VVD. Maar het is al heel wat dat de ontwikkelin gen de richting ingaan die wij altijd hebben aangege ven. Eindelijk zijn we af van die rare formulering in de mediawet dat alleen buiten landse commerciële zenders op de kabel mogen worden ontvangen". staan. „Dat komt doordat CDA en VVD de zaak zeven jaar lang op z'n beloop hebben ge laten". De verbijstering van deze par lementariërs werd nog ver groot doordat zij kort daarvoor in de Kamercommissie voor Welzijn en Cultuur het groene licht hadden gegeven voor binnenlandse commerciële omroep. Maar dan natuurlijk wel onder strenge voorwaar den. Zo moest Het Bestel eerst schoongeveegd worden. Voor piraten als Veronique en het nog altijd vrolijk uitzendende Radio-10, het zusje van TV 10, was uiteraard geen plaats. De voordeur van Het Bestel mocht pas open, als eerst de achterdeur stevig was dichtge spijkerd. Ommekeer Minister Elco Brinkman van WVC beaamde dat volmondig. Voor alle zekerheid infor meerde hij tijdens het debat in de Kamercommissie nog even bij Jeltje van Nieuwenhoven of de PvdA ermee akkoord zou gaan als hij het besluit van het Commissariaat voor de Media om Veronique toe te la ten zou vernietigen. „Natuur lijk," antwoordde het socialis tische kamerlid. „Ook in onze visie is de huidige mediawet niet bedoeld om Nederlandse commerciële omroepen de kans te geven zich via het bui- VVD-Europarlementariër Gijs de Vries: „Zo'n houding van 'Als het Europees is, gaat het ons niet aan' is fout, fout, fout!" FOTO: DIJKSTRA „Ik wil benadrukken dat het hier niet bij moet blijven. Het is van belang dat er stap pen worden genomen om de positie van de audiovisuele en filmindustrie te verbete ren. De hoeveelheid tv-pro- gramma's van Europese ori gine zal alleen maar moeten toenemen omdat er meer ka nalen zullen komen. Kortom, de vraag naar filmprodukten zal fors stijgen. Amerikaanse films zijn relatief goedkoper. Bij ons moet de prijs omlaag, daarom moet de concurren tiepositie van de Europese filmindustrie worden verste vigd, door bijvoorbeeld sti mulerende fiscale maatrege len, btw-verlaging en het be ter functioneren van de be staande middelen". Fout Dat is toch puur een Europe se kwestie waar Nederland weinig invloed op kan uitoe fenen?. „Fout, fout, fout! Om zo'n houding maak ik me nou juist grote zorgen. Zo'n hou ding van 'Als het Europees is, gaat het ons niet aan'. Dat is natuurlijk niet waar. Als de Nederlandse audiovisuele industrie het hoofd boven water wil houden, zal die niet alleen produkten moeten aanbieden aan de pu blieke omroepen en eventue le commerciële zenders, maar ook aan de Europese tenland met Nederlandse pro gramma's tot Nederlandse kij kers te wenden". Een paar uur later, na de uit spraak van mr. De Kruijff, was er van de „vernietigings drang" bij Brinkman plotse ling niets meer over. Nu zag hij geen reden meer tot ver nietiging van het besluit van het Commissariaat. Vanwaar die ommekeer? Daarover bleef Brinkman wat vaag. Na het vonnis van De Kruijff lag zo'n actie wat minder voor de hand, vond hij. Maar was Brinkman dan niet boos over het vonnis of op z'n minst ver baasd? „Het past ministers niet kritiek te leveren op rechters," sprak hij vroom. Een medewerker van Brink man bracht licht in de duister nis. „Elco is in feite hartstikke blij met die uitspraak. Stel dat na TV10 nu ook Veronique van de kabel gejast was, dan zou de animo bij CDA en PvdA om echt haast te maken met een wijziging van de me diawet weer heel gemakkelijk hebben kunnen wegebben". Met andere woorden: Brink man gebruikt Veronique als breekijzer om het ook in zijn ogen verkalkte Omroepbestel open te breken. Hoe harder t^e vrienden en vriendinnen van Lex Harding via de kabel de Nederlandse huiskamers bin- nenschallen, hoe beter de poli tiek beseft dat er echt iets moet veranderen in Hilver- markt. Nederland moet eens ophouden met het buiten land als een bedreiging te zien. Er liggen juist grote kansen. Dat ziet Nederland nog niet in. En, als ik het zeggen mag, jouw houding spreekt boekdelen". Maar Nederland heeft al moeite om een simpele kwes tie als commerciële tv te re gelen. Aan de filmindustrie denken we niet eens. „Wat! Hoe haal je het in je hoofd! Hoe kun je in Neder land een televisiebeleid voe ren zonder dat je films hebt. Ik ben daarom al bezig om hier en daar flink aan de bel te trekken zodat mensen wakker worden". Slag Dat is toekomstmuziek. TV 10 heeft momenteel wel andere zorgen aan het hoofd. „Daaróm vind ik de rechts spraak van het Europese Hof van Justitie zo belangrijk. De richtlijn voor tv zonder gren zen gaat pas over twee jaar gelden. Daar heeft TV 10 nu dus niks aan. Intussen is het geldende recht van belang. Als het Europese Hof de Ne derlandse wetgeving afwijst, neemt de kans voor TV10 wel toe, maar is het nog niet zeker dat deze zender bij ons op de kabel mag. Het pro bleem van de befaamde U- bochtconstructie, het uitwij ken van een binnenlandse zender naar het buitenland om de nationale wet te om zeilen, blijft staan. Mediadi recteur Overste van TV10 heeft gezegd dat het erom sum, zo denkt de minister. Ge lijk heeft'ie. De aanwezigheid van Veronique werkt zelfs zo effectief, dat Brinkman als de missionair bewindsman, die normaliter alleen maar op de winkel mag passen, toestem ming van de Kamer kreeg om een wetswijziging in te dienen waardoor écht Nederlandse commerciële televisie mogelijk wordt. „Een historisch mo ment", glunderde de bewinds man. Gelukzalig Brinkmans toestand van ge lukzaligheid is nog beter te be grijpen als men weet dat hij de afgelopen zeven jaar voortdu rend te maken had met de on wil van de CDA-fractie. De mediaspecialisten Piet van der Sanden en Marten Beinema wilden niets te maken hebben met de plannetjes van hun partijgenoot op WVC voor een ingrijpende 'modernisering' van het Bestel. Zijn argument dat de voortschrijdende tech nologie en de eenwording van Europa zulke maatregelen vereisten, maakte geen in druk. Dat zien we wel, als het zover is, was het steevaste ant woord van Beinema en Van der Sanden. Vandaar dat Brinkman, aldus zijn eerder genoemde mede werker, „met genoegen" zag hoe Joop van den Ende en gaat de laatste slag te win nen. Dat is juist, maar hij mag niet vergeten dat TV10 de eerste slag heeft verloren. Dat is het ondernemersrisico. TV 10 heeft het helaas te danken aan het CDA en de mediawet". „Er is een mogelijkheid dat TV 10 gaat samenwerken met een buitenlandse gegadigde. De Italiaanse mediagigant Berlusconi is een paar jaar geleden op zoek naar samen werking in Nederland ge weest. Dat is toen op niks uitgelopen. Ik kan me voor stellen dat er nu buitenland se kandidaten "zijn voor TV 10. Feitelijk zijn er voor TV 10 twee mógelijkheden: zich profileren als buiten landse omroep a la Veroni que of als binnenlandse com merciële zender in het plan van Brinkman. Zoals ze het nu doen, gaat het kennelijk niet". Lex Harding het Bestel op zijn grondvesten deden trillen met hun plannen voor reclametele visie 'via de U-bocht'. De mi nister ging zelfs bij het tweetal op bezoek, zogenaamd om in formatie in te winnen „maar in werkelijkheid om het twee tal te laten weten dat zij van zijn kant niets te vrezen had den". Dat was de ware reden waar om de mensen van TV 10 en Veronique al die maanden zo merkwaardig optimistisch wa- ren. Het enige waar zij niet op gerekend hadden, evenmin als Brinkman zelf, was voorzitter Boukema van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State en diens verbod van Ca ble One. „Toen leek alles toch weer in gevaar te komen," zegt Brinkmans medewerker. Maar gelukkig was vice-voor zitter mr. De Kruijff er ook nog. En zo kon Brinkman, na dat hij ogenschijnlijk een ne derlaag had geleden, zelfver zekerder dan ooit in de came ra's kijken. Zelfs speelde er een heel fijn glimlachje om zijn lippen en twinkelde er een glinstering in zijn door gaans zo priemende ogen. Het ontbrak er nog maar aan dat hij de kijkers een vette knip oog gaf. Over de slimheid van haar nieuwe voorzitter zal de CDA-fractie zich straks niet behoeven te beklagen. RIK IN 'T HOUT te maken hebben (of mogen hebben), deins ik er niet voi terug een vergelijking te trekken tussen de kabinetsformatie en de Tour de France. Menigeen denkt dat de Ronde van Frankrijk niet meer inhoudt dan een slopende wedstrijd tussen beroepswielrenners, die van dag tot dag trachten zich in diverse klassementen omhoo te werken. Dit is echter slech een klein onderdeel van de Tour, want rond de wedstrij speelt zich een enorm spektakel af waar de modale televisiekijker geen weet vai heeft. Voordat de toeschouwers langs de route renners aan zich voorbij ziei zoeven hebben zij al gedurende anderhalf uur eei optocht gadegeslagen van eei reclamecircus dat ziin weerg niet kent en ook na het passeren van de fietsers is h parcours nog het toneel vooi tal van activiteiten. Zo is het in feite ook bij de kabinetsformatie, zij het op veel kleinere schaak De onderhandelingen tussen CD en PvdA, die de eigenlijke 'wedstrijd' vormen, worden eveneens omgeven door een ruime hoeveelheid franje. Neem alleen al de brievenlawine die de afgelopen weken op informateur Lubbers neerdaalde. De meest uiteenlopende instanties en organisaties (van sportfederaties tot vakbonde nemen de gelegenheid te bai de leider van de besprekingt een waslijst met wensen te sturen in de hoop dat daarvi iets in het regeerakkoord wordt opgenomen. Lubbers heeft zelfs al enkele brieven van zichzelf ontvangen. In zi functie als demissionair premier krijgt hij namelijk (x wel pens interessante episteh of nota 's onder ogen. Is daai eentje bij waarvan hij denk! 'hier kan het toekomstige kabinet wel eens wat aan hebbendan stuurt hij het stuk door naar de in forma teu Hij doet dat met een begeleidend briefje, gericht aan 'de informateur drs. R.F.M. Lubbers', getekend door drs. R.F.M. Lubbers, minister-presiden t. Behalve de officiële organen kloppen ook individuele j landgenoten aan de deur m de informateur en de onderhandelaars. Elke middag verzamelen zich dergelijke lieden op het Binnenhof om zich hoogstpersoonlijk met di kabinetsformatie te bemoeiei Onlangs was een man specia. uit Brabant komen reizen on Bert de Vries en Wim Kok eens flink de waarheid te zeggen over de zijns inziens desastreuze gevolgen van gemeentelijke herindelingen. „Ze weten niet half hoe ze d kleine dorpen kapot maken door ze samen te voegen me andere gemeenten!", brieste hij. „Schandalig is het!" Ook er een zeer zwijgzame vijftigi die zich altijd bij de verzamelde media vertegen woordigers voegt als De Vries en Kok et verklaring voor de camera's en microfoons afleggen. Af t toe knikt hij instemmend en mompelt: „Juist!". Verder zij z'n lippen verzegeld. Betreft het hier een medewerker va de BVD of een neutraal politiek waarnemer? Nieman die het weet. Begin deze wet meldde zich een nieuwe zonderling: een donker getin vrouw met de handen diep j de zakken gestoken en een dikke sigaar tussen de lippei Af en toe' verwijdert zij het rookgerei uit haar mond om onbegrijpelijke teksten te roepen als: „De criminaliteit moet met vijf miljard worde verminderd!". Een andere vrouw, met een sterke geur van dubbelgestookte koren wijn om zich heen, houdt de onderhandelaars al wekenlang voor dat het nieuwe kabinet iets aan het drugsprobleem moet doen en een kleine zwerver doet alle mogelijke moeite om met ell langslopende politicus op de foto te komen. Onze lieve Heer kent rare kostgangers. De horde journalisten, fotografen en cameralieden vormt een verhaal apart. De vakbroeders verdringen elkaar soms op leven en doe om een glimp of een woord van de hoofdrolspelers op te vangen, maar de kameraadschap voert de boventoon. Wel wordt er stiekem gegniffeld als een ni onervaren verslaggever van het jongste mediakindje RTL Veronique een foute vraag stelt. Zoals deze: „Mijnheer Kok, welke sociaal- economische problemen heel u besproken? Waarop Kok droogjes antwoordde: „Als ik dat zou vertellen sta ik hier morgen nóg". TRUBBELS GIJS DE VRIES, UITVINDER „TELEVISIE ZONDER GRENZEN": Kan het plan van Brinkman, dat wordt gedragen door CDA en PvdA, nog door Eu ropese wetgeving in de pro blemen komen? „Zoals het er nu naar uitziet kan dat niet. Een EG-lidstaat mag haar eigen mediabestel regelen, mist dat natuurlijk in de EG-bepalingen past en op de voorwaarde van 'gelij ke monniken, gelijke kap pen'. Ik geloof wel dat uit de brief van Brinkman blijkt dat iedereen gelijke kansen zal krijgen. Brinkman maakt duidelijk dat het oude Ne derlandse bestel wordt open gebroken. Wat mij sterk op valt en ook verheugt is dat dit gebeurt met de Europese koevoet in de hand". Is er wel voldoende aanbod van reclame om een duaal bestel te financieren? De STER heeft zich al beklaagd over een tekort aan adver teerders. „Er is nu te weinig ruimte voor adverteerders. Als er meer zenders komen, zal de reclame op tv heus wel toe nemen. Het is zaak dat de publieke omroepen het tv- publiek binden door hun programma's een eigen iden titeit te geven. Dan blijft het bedrijfsleven geïnteresseerd om te adverteren. Als de pu blieke omroepen het zelfde programmma gaan brengen als de commerciële zenders en daardoor kijkers verlie zen, tja, dan graven ze hun eigen graf". „De uitgevers van dag- en weekbladen hoeven ook niet bang te zijn massaal inkom sten te verliezen. Het is nog altijd zo dat veel adverteer ders eerder voor een krant kiezen dan voor radio en tv. Bovendien worden veel tv- reclamecampagnes in dag en weekbladen onder steund". Tot slot: voor hoeveel bin nenlandse commerciële zen ders is er ruimte Jn Neder land? „Dat zou ik niet durven zeg gen. Ik wil mij niet op een aantal vastpinnen, maar ik denk dat het er niet te veel kunnen zijn. Want dat is al leen maar meer van het zelf de". ROB SEBES SUSKE EN WISKE SAGARMATHA J bent ome testen zolanf u wilt maar morfen ver- tre/ft een karavaan naar het dal, daar kunt u u bü aansluiten. Oe avond valt nu, ik yens u een verkwikkende nachtrvst (c) Standaard UitQeverlj/Wavery Productions

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4