M „Ethiek is recept na de maaltijd" jÉ$ V «8 k S fietdoe Gomont brieven van lezers kerk wereld KUITERT OVER DE GRENZEN IN MEDISCHE TECHNIEK Zorg om gezondheidszorg GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ËeidoeCou/iont ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 PAGINA door Marinus van der Berg GEWOGEN Als de burgerlijke gemeente opgeeft hoeveel inwoners ze heeft, dan wordt er gesproken over het aantal gewogen inwo ners. Een voor mij vreemde wij ze van zeggen. Of toch niet zo vreemd, want dagelijks worden mensen ge wogen. De een wordt te licht bevonden en weer een ander wordt gezien als iemand van groot gewicht. Er wordt heel wat afgewogen. Ook lijden en verdriet worden gewogen. Je weegt zelf en zegt: die hebben het toch zwaarder dan ik. Maar er wordt ook vóór jou gewogen: dat is toch erger. Dat anderen voor je wegen, meestal om je te troosten, kan je heel zeer doen. Er kwam een meneer naast me zitten en hij zei: „geestelijk gehandicapten worden eigenlijk niet serieus genomen. Dat heb ik deze week ervaren. Mijn broer die mongool was is gestorven. Hij was het zonnetje in huis. Zelfs mensen van wie je het niet verwacht, geven je het ge voel: niet zo erg. Ze geven je het gevoel dat zo'n leven min der is. Dat doet zeer, wilt u dat wel geloven", zei hij en keek me indringend aan. Ik zag het aan zijn ogen. Er wordt gewo gen maar wie ijkt de schaal ei genlijk en wat is de maat? Wat maakt het ene leven meer waard dan het andere? Zijn verhaal deed me nog eens weer denken aan wat ik vanuit mijn geloof en levensvisie belijd als de unieke waarde van elke mens. Of als het anders wegen in de ogen van God. De armen, de overbodigen, de uitgestote nen, de naar achteren geplaat sten zijn in Zijn ogen, de eer stén. Dat is toch wel een heel andere kijk, die de wortels van de ge bruikelijke kijkwijze raakt. De gebruikelijke kijkwijze is een wijze van kijken die verdeelt in hoog en laag, boven en bene den, hogergeplaatsten, lager- geplaatsten, vooraanstaanden en marginalen. Was het toeval lig dat de meneer die mij aan sprak zei: „Het is alsof het le ven van mensen zoals mijn broer niet als een menselijk le ven maar als een dierlijk leven wordt gezien". Het klinkt hard, maar hij uitte zijn gevoel, zoals het bij hem overkwam. De mens heeft zich zelf in de schepping wel een erg centrale plaats gegeven en is gaan heersen over alles wat als minder wordt gezien: men sen met een handicap, mensen met minder verstand, de dieren en de natuur. De verwoesting van het leefmilieu laat de schrijnende gevolgen zien van deze wijze van kijken. Deze wijze van kijken be schouwt de mens onvoldoende als een gast in de Schepping, als een behoeder van alle le ven, die is uitgenodigd om de Schepping mee zo op te bou wen dat ze een bewoonbaar huis wordt en bewoonbaar blijft voor planten, dieren en mensen. Dat stelt grenzen en dat vraagt om een eerbiedige omgang in verwondering. Dat betekent ook dat ieder lijden serieus wordt genomen en niet wordt afgewogen tegen ander lijden. Wie lijdt, wie verdriet zelf voelt kan dat niet verdragen. Wie verdriet voelt, vraagt om eerbied voor dat verdriet, zo dat het gevoeld, doorleefd en tot verhaal kan komen. Zoveel mensen getroffen door verdriet ervaren dat ze van anderen blij moeten zijn als ze niet blij kun nen zijn of dat ze blij moeten zijn met dingen waarmee ze niet blij kunnen zijn. Wie ande ren opdringt dat hij toch blij of dankbaar moet zijn, gaat bo ven de ander staan en niet er naast. Wie boven de ander gaat staan, blijft in het schema van hoog-laag, meer-minder. Het verhaal van de bevrijding betekent juist dat de verhou ding hoog-laag onderuit wordt gehaald. De onderdrukten krij gen een nieuwe ruimte, met als verleiding dat ze zelf heersers worden. Maar onderdrukten die worden bevrijd krijgen de kans dat ze solidaire mensen worden. Mensen die met elkaar het verdriet delen kunnen el- kaars bondgenoten worden. Ze komen in een nieuwe verhou ding tot elkaar. In die nieuwe verhouding heeft ieder zijn eigen waarde, de een is het zonnetje in huis, de an der degene die zaken gaande houdt, weer een ander de stille, maar niemand kan gemist wor den. Het sleutelen aan de vol maakte mens zogeheten ge netische manipulatie Is nog het griezeligst van alles. Dat hieraan zoveel geld en tijd be steed kan worden, terwijl in de directe zorg voor zorgbehoefti ge mensen bezuinigd wordt, stelt ernstige vragen aan de gehele samenleving en vereist een zwaarwegende publieke discussie. Maar het lijkt roepen in de woestijn. Protest tegen afkick-hotel voor homo's HELLEN DOORN De interkerkelijke Pas torale Werkgroep Homofilie Twente tekent krachtig protest aan tegen de opening van een christelijk georienteerd hotel in Hellendoorn waar een therapie wordt gegeven om „scheef groei" van homofiele mensen tegen te gaan. De stichting „de nieuwe schepping" heeft een 21 programmapunten omvattende therapie om homofielen „om te vormen en hen aan Satans krachten te laten ontworstelen." Bert Koek, remonstrants predikant in Henge lo en lid van de Pastorale Werkgroep vindt dat de stichting de mensen in een diepe crisis stort door homofilie voor te stellen als een ziekte waarvan je door veel bidden en bijbel lezingen af kunt komen. Het Hellendoornse centrum zegt behalve naast vijf vaste krachten, over een reeks van psychologen, psychiaters, theologen en artsen te beschikken die de „opvangelingen" met raad en daad kunnen bijstaan. Direkteur Raph Creemers zegt zelf een verleden als ho mofiel te hebben en verklaart dat hij nu ge lukkig getrouwd en vader van vier kinderen is. Homofilie is volgens hem „aangeleerd ge drag'. Hij baseert zijn overtuging op met name Amerikaanse lectuur van fundamentalistische Waar verstand beveelt, is gehoorzaamheid niet zwaar AMSTERDAM In no vember wordt hij 65 jaar en zal hij terugtreden als hoogleraar ethiek aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Maar hij is niet van plan stil te blij ven zitten. Dat heeft hij de afgelopen jaren ook niet gedaan. Nadat hij in de jaren zeventig forse aanvaringen met de Ge reformeerde Kerken in Ne derland over het Schriftgezag, is Kuitert zich steeds meer gaan richten op ethische kwesties. In 1985 laaiden de gemoederen, dit keer onder links-progressieve christenen, nog weer hoog op door zijn boek „Alles is politiek, maar politiek is niet alles". Onlangs publiceerde prof. Kuitert een nieuw boek „Mag alles wat kan?", dat handelt over ethiek en medisch handelen. Op de vraag of alles in de ge zondheidszorg ook mag, wat medisch-technisch kan, geeft Kuitert een kort maar krach tig antwoord. Er zijn grenzen aan de geneeskunde en die worden bepaald door haar ob ject: de mens. „Geneeskunde, geplaatst in een ethisch perspectief, is het uitoefenen van een kunst op basis van kennen aan men sen, niet aan natuurweten schappelijke objecten. Een arts is geen ingenieur. De laatste maakt kunststukjes of kunstwerken: een boogbrug of een Eiffeltoren. De kennis van de arts breidt zich per dag uit en de arts die zijn kunst op basis van kennis uit oefent is ook in staat tot kunststukjes met zijn patiën ten. Hij heeft een arsenaal van onderzoeksresultaten tot zijn beschikking en omdat het hier onderzoek van medisch- wetenschappelijke aard be treft, zijn in vele gevallen de meest geavanceerde technie ken om het gevondene toe te passen ingesloten". Onrealistisch Wordt het niet tijd dat we het onderzoek afremmen of al thans pas op de plaats laten maken? Nee. Stopzetten of het een pas op de plaats laten ma ken van het medisch-techni- sche onderzoek, waardoor art sen zich vaak voor veel nieu we ethische keuzes zien ge plaatst, acht Kuitert een „on realistische" keuze en een „onpraktische" oplossing. „De kennis moet doorgaan", stelt Kuitert nadrukkelijk. „Dat is niet een ongeclausuleerde uit spraak. Ik doe er wel wat aan af en toe. Het onderzoek móet doorgaan, omdat ook al zou je willen dat het stopte dat niet kan. Dat gebeurt niet. Wetenschappelijk onderzoek heeft een autonomie die gro ter is dan wij denken". Als voorbeeld van de ethische problemen, die medisch-tech- nische ontwikkelingen oproe pen, noemt Kuitert het slagen van de longtransplantatie in het ziekenhuis te Nieuwegein. „Daarvan kun je zeggen dat dat meegenomen is. Een long wordt helemaal vernieuwd, iemand leeft weer verder, maar die long moet toch uit iemand anders' lichaam weg gehaald worden. Maar wan neer mag ik uit een ander zijn lichaam een long weghalen? Dan moet die ander eerst dood zijn. Maar die ander mag ook niet zo dood zijn, dat die long helemaal dood is. Dan heb je er niks meer aan. Je wordt door dergelijke trans plantaties opgezadeld met een poging om de dood zo vast te stellen, dat dood écht dood is en toch de organen nog bruik baar zijn." „In het verleden heeft dat al enorme commoties gegeven door bijvoorbeeld de definitie van hersendood zo op te stel len, dat er alsnog van organen gebruik gemaakt kon worden zonder dat je het criterium van dood zijn werkelijk schond". „Om maar een voorbeeld te noemen: In de medische lite ratuur van vandaag gaan al voldoende stemmen op die zeggen dat als iemand niet meer kan communiceren en voorgoed het bewustzijn heeft verloren, we op dat punt het criterium moeten leggen voor de dood. Technisch gespro ken: als de grote hersenen niet meer werken, maar de hersenstam nog wel. Ik zou daar op tegen zijn. Maar ik gebruik het als voorbeeld om aan te geven hoe er een gat gevuld wordt. Iemand krijgt een nieuwe long, maar er ont staat ergens anders een nieuw gat. En dat moet weer gevuld worden. En zo blijf je aan de gang." „Als je nu in de krant leest dat er met grote trots verteld wordt dat er een longtrans plantatie heeft plaatsgevon den, dan lees ik dat niet met onverdeeld genoegen. Ik gun natuurlijk iedereen een nieu we long. Maar welke konsek- wenties heeft het aan de vraagzijde van de gezond heidszorg? Immense konsek- wenties. De vraag naar een nieuwe long maakt het eisen pakket nog weer groter. De gezondheidszorg stelt zich al zo op'alsof ze aan alle vragen kan voldoen. Dat wordt niet Morgen zendt de IKON op radio en televisie een portret van prof. dr. H.M. Kuitert uit. Op radio 5 in het programma „De ande re wereld van zondag morgen" van 11.05 uur tot 12.00 uur. En op Neder land 3 in „Vrijheid van dwang" van Hans van Gerwen van 21.00-21.58 uur. Het boek van prof. H.M. Kuitert „Mag alles wat kan? Ethiek en medisch handelen" is een uitgave van Ten Have, Baarn. Prijs 35,-. alleen onbetaalbaar, het wordt, als je niet uitkijkt, ook onmenselijk". „Het is de vraag naar de ver delende gerechtigheid. Moet je alle geldverslindende on derzoeken zo maar doorzet ten? Moet de «samenleving meer geld uitgeven aan on derzoek van het genenplaatje van de mens, of zullen we meer geld uitgeven aan de zorg voor gehandicapten? Dan ben ik ervoor, dat éérst de ge handicapten verzorgd worden en dat dan pas met technische hoogstandjes wordt verder ge gaan. Overigens moet de ge zondheidszorg niet ten prooi vallen van aan de illusie van een „samenleving zonder lij den", maar ook mensen in staat stellen het lijden te aan vaarden." Een voorbeeld waarbij voor Kuitert de grenzen ongeoor loofd worden overschreden is het gebruik maken van een voortplantingstechnologie waarin het mogelijk is na het klieven van een bevruchte ei cel acht identieke eicellen in te planten in een willekeurige baarmoeder. Mensen mag je niet voorplanten via stekken, zoals we dat met wilgen of ge raniums doen. „De grensover schrijding ligt in het beroven van de unieke voorwaarden voor een menselijke ontwik keling. Met de klemtoon op urieke. Je maakt acht iden tieke eicellen. Nu weet ik ook wel dat de identiteit van een mens niet vaststaat met zijn genetische uitmonstering, maar die genetische uitmon stering is een niet weg te cij feren voorwaarde voor zijn ontwikkeling." „Daar komt bij dat die bero ving geschiedt door de wil van iemand anders. Dan krijg je dus een onderscheid tussen mensen wier unieke biologi sche bestaansvoorwaarden be rusten op een uniek toeval, een zaadje komt bij een eicel, en mensen wier voorwaarden voor een menselijke ontwik keling ontworpen en geregeld zijn door andere mensen. Dat dat toelaatbaar is, wil er bij mij niet in. Dat is een vorm van heersen van een mens over een ander mens. Dan gaan we over de streep." Kuitert noemt dat niet het eigenmachtig voor God spelen van de mens. Een slecht soort theologie, een makkelijk soort theologie vindt hij die uit drukking, die je zowel bij ui terst rechts vindt als bij ver achters van de godsdienst. „Als ingrijpen in natuurlijke constellaties betekent dat we voor God gaan spelen, dan doen we dat natuurlijk al eeu wen, ook ten aanzien van de mens. Mijn bezwaar is meer dat we mensen iets aandoen wat slecht is voor mensen. Ik vind, dat je het daarop moet houden. Als je mensen iets slechts aandoet, speel je in de kwade zin voor God". Christelijke moraal Het verwijt dat Kuitert bij het bedrijven van ethiek ten aan zien van de gezondheidszorg zo weinig christendom en bij bel er in stopt, wijst de gere formeerde hoogleraar scherp van de hand. „Ik begeef mij in de beoefening van de ethiek in de beste klassieke traditie van de christelijke theologie, die het fundament van wat mag en wat niet mag zoekt in de natuurlijke kennis van goed en kwaad. Op een bijzondere Openbaring beroep ik mij niet. Dat hoeft ook niet. De christenheid heeft geen bijzondere morele principes die anderen niet hebben. Ook de christen moet het hebben van gerechtigheid, naasten liefde, respect voor een an dermans persoon-zijn. Moraal is een ervaringsgegeven, dat elk samenleven van mensen doortrekt, of dat nu in Neder land of in een islamitisch land is. Christelijke moraal is een groepsmoraal. De groepsmo raal van christenen die zich christelijk gereformeerd noe men, is een andere dan die van katholieken die zich* die zich progressief noemen. „Al lebei willen ze het woord christelijk er op na houden. Alweer een van de redenen waarom ik daarvan afzie. Christelijk wordt een claim voor je eigen groep, waardoor je anderen uitsluit. Het wekt een besef van: „Wij zijn heili ger dan jullie". En bij buiten staanders schept het een ko lossale verwarring." „Met dat respect voor een an der mens is iets wonderlijks aan de hand. Volgens Calvijn is een dergelijk besef bij ieder mens ingeschapen. David Hume trof sympathiegevoe- lens voor een ander mens em pirisch in ieder mens aan. Kant zei: het respect voor de ander zit in de rede. Allemaal verlegenheidsoplossingen, die naar mijn overtuiging te her leiden zijn tot het feit dat mo rele beseffen ervaringsgege vens zijn, waar we niet achter terug kunnen. Maar wat mag en wat niet mag wordt in ver schillende samenlevingen verschillend uitgewerkt, maar ik geloof niet in een relativis me van culturele standpun ten. Nee, daar, waar een mens geschonden wordt, door wel ke culturele gewoonte dan ook, moet je zeggen: ik houd vol dat dat niet mag en daar heb ik gelijk in. En dat moet je ook vol houden." Holt de ethiek niet achter de feiten van de medisch-techni- sche ontwikkelingen aan? „Nee. Dat is me een te krasse uitspraak. De ethiek kan de feiten nog inhalen. Mijn voor keur gaat uit naar een andere metafoor. Ethiek is het recept na de maaltijd. Na de maaltijd moet er weer gegeten worden. En dan heb je wat aan het re cept. Dan denk je, zal ik er weer zoveel mosterd indoen of zal ik er deze keer toch maar wat minder in doen?" „Mensen, die denken dat de ethiek vooroploopt, vergissen zich. Ethiek moet eerst de al-» ternatieven zien, anders slaat ze een slag in de lucht. Eerst zien welke kant het opgaat, of een bepaalde norm of waarde in het gedrang komt, en dan zo goed mogelijk argumente ren, dat dat niet mag en kan. Ethiek is geen hulpverlening, pastoraal of zielzorg. Ethiek is helder en zakelijk argumente ren. En dat is niet zonder emoties en pathos. Een vriend zei eens tegen mij: De emoties zitten er bij jou in als bij Nes- cio: onderkoeld. Ik denk dat hij daar gelijk in had." THEO KRABBE Adviesbureau priesters en religieuzen opgeheven UTRECHT/MAA STRICHT Het Cen traal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen (CAPER), dat onder an deren priesters, broeders en zusters begeleidt die problemen hebben met de celibaatsverplichting, wordt per 1 januari 1990 opgeheven. Dat heeft de Konferentie Ne derlandse Religieuzen (KNR), waarin de organisaties van re ligieuzen samenwerken, laten weten. Sinds zijn oprichting in 1967 heeft het CAPER vele priesters en religieuzen kun nen begeleiden. In het begin ging het vaak om mensen die het priesterambt wilden neer leggen of uit hun religieuze orde of congregatie wilden treden. Sinds het midden van de jaren zeventig wendden zich vooral priesters en reli gieuzen tot het bureau die on danks hun problemen met bij voorbeeld de uitoefening van hun ambt of het verplichte celibaat, hun levensstaat wil den handhaven. Bisschop Gij- sen van Roermond besloot eind 1978 zijn subsidie aan het CAPER in te trekken, omdat het bureau priesters en reli gieuzen die grote problemen hebben met het celibaat, zou aanbevelen hun seksualiteit te beleven en toch niet het prie sterambt of hun religieuze staat op te geven. Het aantal mensen dat zich voor hulp tot het bureau wendde, is sinds eind 1988 sterk afgenomen. Dat is voor al een gevolg van het besluit van de organisatie van vrou welijke religieuzen (SNVR) om de subsidie aan het CA PER per 1 januari 1989 stop te zetten. Hierdoor was de KNR niet meer in staat zich te hou den aan de afspraak met de bisschoppen, dat de religieu zen tweederde van de kosten voor hun rekening nemen en de bisschoppen eenderde. Het bestuur spreekt van een „noodlottige wending", te meer daar het ervan over tuigd is dat er nog altijd be hoefte is aan een speciale hul pinstantie voor priesters en religieuzen in moeilijkheden. Binnen de KNR wordt onder- zopcht, op welke wijze de hulpverlening waarin het CAPER is gespecialiseerd, kan worden voortgezet. .gp i ti V -its* a. j jjp Goed wijnjaar De zusters Lioba (I) en Andrea (r) van het Sint Hildegard-kloos- ter (achtergrond) bij het Westduitse Rüdesheim, zijn met een opgewekt gezicht begonnen aan de druivenoogst in hun wijn gaard: het belooft een goed wijnjaar te worden. De religieuzen maken wijn voor eigen gebruik en voor de ver koop. FOTO: AP beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Oosterhesselen B. Prakke te Grootegast en Doezum. Aan genomen naar Breukelen (toez.) mw.F. Hemrica, kand. te Amsterdam; naar Zoetermeer A. van Vuuren te Alblasser- dam. Beroepen door de Generale Sy node tot pred. voor buitengew. werk zaamheden (geestelijk verzorger van de penitentiaire inrichting te Sittard) G.H.J. Gerelings te Heerlen (reform, kerkgemeenschap, herv.geref.); door de Generale Synode tot pred. voor bui tengew. werkzaamheden (stafdocent aan het Theologisch Seminarium te Doorn) drs.C.H.W. Waardenburg te Gorssel-Epse en docent aan het Theo logisch Seminarium te Doorn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Aardenburg, Oostburg, Breskens en Schoondijke drs. R.j. Blokland, kand. te Breskens, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart P.W. van de Kamp als missionair predi kant verbonden aan de kerk van As sen-Zuid, l.l werkzaam te Brazilië, won. te Assen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam- West P. Roos te Utrecht-Noord. BLIJKENS het 'Financieel Overzicht Zorg' (FOZ) is de re gering er gedurende de afgelopen jaren in geslaagd redelijk greep te krijgen op de kosten van de gezondheidssector. Nog j niet zo lang geleden voorspelden medische rekenmeesters een financiële catastrofe. In het jaar 2000, zo verklaarden dt a zwartgalligsten onder hen, zullen wij de helft van ons natio-1 nale inkomen naar de dokter brengen. De vergrijzing zal in combinatie met de spectaculaire vorderingen van de medi sche wetenschap leiden tot een explosieve stijging van dc kosten van de volksgezondheid. In deze kolom hebben wij ons over die mogelijkheid meer dere malen eveneens zorgelijk uitgelaten. Het was ook be paald geen ongerijmde verwachting, alleen al gezien de groei van 65 procent, die zich in de periode 1980 - 1985 binnen de gezondheidszorg had voltrokken. De alarmbel werd echtei niet vergeefs geluid. Met de nodige trots kon VVD-staatsse- cretaris van volksgezondheid Dees onlangs melden, dat on der zijn supervisie de groei in vijf jaar tijd beperkt is geble ven tot vijftien procent. Het aandeel van de gezondheidszorg in het Bruto Nationaal Produkt (het geheel van hetgeen ons land is 'geproduceerd') zakt in een bevredigend tempo tussen 1987 en heden van bijna 10 naar minder dan 9,5 pro cent. VANDAAR dat de staatssecretaris terugblikt in tevreden- F heid. Dat is niet zo opmerkelijk, want tegen het einde vaal! hun ambtsperiode blikken staatssecretarissen en minister^ vrijwel altijd terug in tevredenheid. Zelden verheft een be- U windsman zich van het regeringspluche met de woorden:ei „Dames en heren, ik heb er niets van terecht gebracht" Maar Dees heeft in ieder geval een aantal cijfers bij de handsl om zijn zelfvoldaanheid te onderbouwen. Het is echter de vraag of de beperking in de groei van kosten van de gezondheidszorg dank zij of ondanks de activi teiten van de staatssecretaris tot stand is gebracht. En het ii de vraag of het thans bereikte stadium van kostenbeheersing een tijdelijk of een blijvend karakter heeft. Dees heeft aai het \vitte front ontegenzeggelijk stevige veldslagen geleverd Met ziekenhuisbesturen, verzekeraars, medisch specialisten en apothekers. Daarbij had hij alleen de verplichte beddenre ductie ter beschikking als wapen, waarvan de kostenbespa rende effecten overigens eenvoudig controleerbaar zijn. Voor het overige heeft het beleid voornamelijk bestaan uit dreigen j met drastische maatregelen voor het geval de medische we reld zelf niet tot inkeer zou komen. Op papier heeft deze tactiek gewerkt. De medische specia listen besloten onlangs tot een driejarige bevriezing van hun gezamenlijke inkomen. Het 'vrijwillige' akkoord komt in de plaats van een anders door de overheid opgelegde loonmaat regel. Het akkoord heeft echter alle kenmerken van luchtkasteel, dat bij het eerste zuchtje wind in elkaar kan storten. Zodra de consequenties van de overeengekomen in komstenmatiging aan de praktijk worden getoetst en de 'goudvinken' onder de specialisten daadwerkelijk een deel van hun verdiensten moeten afschuiven naar relatief weinig I verdienende vakbroeders, kon het akkoord wel eens aan zienlijk minder waard blijken dan het papier waarop het is neergeschreven. r l WAT voor de medische specialisten geldt, is in versterkte 1 mate van toepassing op de sector geneesmiddelen. Oud-apo- f. theker Dees heeft zijn voormalige collega's, de farmaceuti sche industrie en de groothandel in medicijnen herhaaldelijk gedreigd met de invoering van spijkerharde ijkprijzen. Op het beslissende moment nam hij echter ook in deze sec tor genoegen met een in de farmaceutische branche ge maakte afspraak over vrijwillige zelfbeperking, die gebukt gaat onder de naam 'Omni Partijen Akkoord' (OPA). OPA is weliswaar jong van jaren maar in feite al overleden 1 en begraven. Van de overeengekomen prijsbeperking is niets terecht gekomen. De cijfers van het FOZ geven aan, dat de kosten van het medicijngebruik nog altijd en onverminderd een stijgende lijn vertonen. Ook in dit opzicht is het beleid van kostenbeheersing van staatssecretaris Dees gebouwd op drijfzand. Daar komt dan nog bij de vertraging van het plan- Dekker. Staatssecretaris Dees, als eerstverantwoordelijke in deze zaak binnen het kabinet, zou in de toekomst wellicht nog verweten moeten worden, dat het volgende kabinet vrij snel na zijn aantreden daar wellicht de rekening voor gepre senteerd zal krijgen. Ondanks de fraai ogende FOZ-cijfers blijft er daarom alle reden tot zorg over de toekomstige be taalbaarheid van ons aller gezondheidszorg. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten „Met lege handen De oorzaak waarom dr. Robert Runcie, aartsbisschop van Canterbury „met lege handen" terugkeerde naar Engeland van zijn bezoek aan Paul Jo hannes Paulus II te Rome is het feit, dat dr. Runcie nog ge heel leeft in de oecumenische sfeer van Vaticanum II. Daar in worden de decentraliseren de en democratische collegiali- teitsgedachte, met als doelbe wust streven te komen tot wat vrijer van Rome staande „plaatselijke kerken", naar vo ren geschoven; het traditionele Romeins centralisme onder de eenhoofdige leiding van de Paus als plaatsbekleder van Christus op aarde (Matt. 16,19) wordt daarin ten achterge steld. Overigens, de president van het Secretariaat voor de eenheid der Christenen, Kar dinaal Johannes Willebrands, speelde bij het bezoek van dr. Runcie aan Rome nauwelijks een rol. Paus Johannes Paulus II heeft laten blijken geen symbolisch hoofd van de Christenheid te willen zijn, maar een met ge zag bekleed leider. Daarmee trapte hij op de ziel van de Britten en van de gehele eccle sia reformata, die in het i den gegrondvest uitgaat van democratisch basisdenken en alleen de Here aanvaardt hoofd van de kerk. Van alle eeuwigheid heeft de Vader be-fc sloten, dat Zijn zoon aan Zijn Kerk een zuidelijk getinte ui terlijke verschijningsvorm zou geven. De zuidelijke mens j. aanvaardt deze als vanzelf- f sprekend; de mens van hetjn noorden moet zich er aan on derwerpen. Dr. Runcie kon deze kloof niet overbruggen De R.K. Kerk is geen demo cratisch geordende instelling, met door de basis gekozen lei ders, wat het noorden juist wil. De groep-Alfrink heeft zich tijdens Vaticanum II verzet te gen het gebruik van de pause lijke titel „Pontifex Maximus"; de Paus moest naar hun oor deel heten „Dienaar der diena ren" (Servus Servorum). Kei zer Gratianus (367-383) deed (christen zijnde) afstand van de eerst genoemde titel en droeg deze over aan Paus Da- masus I (366-384) in 382. In deze naam schuilt oppergezag over alle pontifices en bete kent niet „de eerste onder ge lijken" (Primus inter pares). Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2