1 final Ie „We hebben dit jaar zelfs ruiters moeten weigeren" iMfiSQÖlMü Volleyballers azen op betere resultaten ZATERDAG 7 OKTOBER 19 69 PAGINA 29 LEIDEN - Indoor Leiden wordt dit jaar in alle opzichten groter dan ooit. Het evenement is in vergelij king met de vorige vijf afleveringen met een dag verlengd en het aantal deelnemers overtreft alles. Zelfs de verwachtingen van de organisatie, die voor het eerst bij diverse onder delen het bordje 'vol' moest han gen. Bij het 1.30 meter springcon cours bijvoorbeeld heeft men niet minder dan 55 mensen moeten te leurstellen. „De belangstelling is enorm. En om de waarheid te zeg gen overvalt het ons een beetje", aldus André de Jong, directeur van de Stichting Indoor Leiden. Zelfs de officiële benaming 'Nationaal paardesportevenement Indoor Leiden' klopt niet helemaal meer, want voor het eerst nemen ook ruiters van buiten Ne derland deel. De buitenlandse inbreng is weliswaar bescheiden - twee deelnemers uit Spanje en één uit de VS - maar het heeft de organisatie verrast. Evenals de overweldigende belangstelling die er van de Nederlandse ruiters en amazones voor Indoor Leiden is. Zo telt het springconcours 1.50 meter, de categorie waarin de groten in de springsport actief zijn, 42 starts. Directeur De Jong: „Je kunt in deze categorie normaal gespro ken op hooguit 22 ruiters rekenen. Aan gezien elke deelnemer met maximaal twee paarden aan de start mag verschij nen, betekent dat dus dat bijna iedereen erbij is. Alleen Rob Ehrens ontbreekt vanwege een blessure. Maar voor de rest zijn ze er allemaal: Van der Schans, Voorn, Heinz, Laarakkers, Van der Ham, Dufour, noem maar op". Maneges De springconcoursen vormen als van ouds de hoofdmoot van Indoor Leiden. Nieuw daarbij, naast de gebruikelijke wedstrijden over 1.30, 1.40 en 1.50 me ter, zijn springwedstrijden voor maneges en voor leden van de Nederlandse Pony club. De Jong legt uit: „Vanuit de mane ge- en ponywereld bereikten ons steeds vaker geluiden, dat zij ook een rol in In- door Leiden wilden gaan spelen. We hebben daarop vanaf maart van dit jaar zoveel mogelijk rijscholen benaderd met de vraag of ze in de Groenoordhal aan de start zouden willen verschijnen. Ne gentien maneges doen mee, voorname lijk uit Zuid-Holland. Zij vaardigen elk hun vier beste ruiters af en in de halve finale op donderdag maken die 76 on derling uit welke 25 er in actie komen in de finale, de volgende dag. We hebben het aantal deelnemers moeten beperken tot 25 omdat we steeds uiterlijk om twaalf uur 's nachts klaar willen zijn met de wedstrijden. Dat geldt trouwens voor alle onderdelen. Als we iedereen die be- GEVARIEERDE PAARDESPORT BIJZESDE INDOOR LEIDEN Vrijwel alle toppers onder de vaderlandse springruiters komen in actie tijdens Indoor Leiden '89, van 12 tot en met 15 oktober in de Groenoordhal. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN langstelling heeft mee zouden laten doen, dan zouden we steeds tot het och tendgloren naar ruiters kunnen kijken". Het springconcours voor pony's is zater dag- en zondagmiddag en telt twintig deelnemers. Pauzenummers Behalve de springconcoursen valt er ge durende de vier dagen die Indoor Lei den '89 telt nog veel meer te beleven. Het is ter opvulling van de pauzes tus sen de diverse springwedstrijden en wordt door de organisatie daarom „de show er omheen" genoemd. Koos de or ganisatie vorig jaar voor artiesten als Gerard Joling en René Schuman om de lege momenten op te vullen, dit keer hebben de pauzenummers alles met paarden te maken. Zo is circus Mullens op alle vier de dagen van dé partij met een programma dat uit de onderdelen hogeschoolrijden, vrijheidsdressuur en een komische act bestaat. Verder is er zondag een dressuurwedstrijd in de ZZ- klasse (de op een na hoogste die er is) waaraan 25 combinaties deelnemen. Dat deze klasse niet de minste ruiters en amazones herbergt, bewijst het feit dat ook Hélène Aubert, vorig jaar nog actief op de Olympische Spelen in Seoul, ook van de partij is. Zaterdag verzorgt de zelfde Aubert trouwens een pas de deux tezamen met Bianca Glimmerveen. De in dressuurkringen bekende en populaire (ze heeft zelfs een eigen fanclub) Anne- marie Sanders-Keyzer is ook in Leiden aanwezig. Vrijdag rijdt ze een kür op muziek, zondag is ze met haar dochtertje Stacy te zien in een pas de deux. Arabieren Verder keren twee vertrouwde onderde len ook dit jaar terug in de Groenoord hal. Dat zijn op zaterdag de nationale kampioenschappen van het Arabisch Volbloed-stamboek, en een monster car rousel van zestien paarden én zestien pony's op zondagmiddag. Dat laatste on derdeel is vorig jaar voor het eerst geïn troduceerd en direct een succes geble ken. De Jong: „Twee rijscholen, Lie- thorp uit Leiderdorp en Reyerbos uit Ridderkerk, hebben vrijwel geheel ge scheiden van elkaar geoefend en verzor gen gezamenlijk een show bij ons. Een prestatie van formaat, waar het publiek vorig jaar stil van werd". Over publiek gesproken. De Jong cS. mikken op heel veel toeschouwers van binnen en buiten Leiden. Inclusief de lo ges zijn er drieduizend zitplaatsen. Mede dankzij forse financiële injecties van sponsors (De Jong: „Topsport zonder fi nanciële hulp van het bedrijfsleven is onmogelijk") kan er een tribune ge bouwd worden die geheel uit kuipstoel tjes bestaat. Het gereed maken van de Groenoordhal voor Indoor Leiden '89 begint al maan dagmiddag na afloop van de slachtvee- markt. Er wordt dan reeds een start ge maakt met de aanleg van een inspring- piste. Na de gebruiksveemarkt van dins- Programma van Indoor Leiden Het programma voor de zesde Indoor Leiden, van donderdag 12 tot en met zondag 15 okto ber, luidt als volgt: donderdag: 19.30 uur halve finale spring concours maneges; 21.15 uur show circus Mullens; 22.15 uur halve finale sprinconcours ma neges. Vrijdag: 11.00 uur dres suur Z.Z.; 15.00 uur springcon cours 1.40 meter; 17.30 uur: springconcours 1.30 meter; 19.45 uur: show circus Mullens en kür op muziek door Anne- marie Sanders-Keyzer; 21.00 uur finale springconcours mane ges; 22.15 uur springconcours 1.50 meter. Zaterdag: 09.00 uur: nationale kampioenschappen (keuring) van het Arabisch vol bloedstamboek; 16.30 uur springconcours 1.40 meter; 18.30 uur: springconcours Ne derlandse Ponyclub; 19.45 uur: springconcours 1.30 meter; 21.15 uur show circus Mullens en pas de deux door Hélène Au bert en Bianca Glimmerveen; 22.45 uur: progressief springcon cours 1.50 meter. Zondag: 09.30 uur: finale springconcours 1.30 meter; 11.15 uur: finale spring concours 1.40 meter; 13.00 uur relais springconcours en spring concours Nederlandse Pony club; 14.15 uur: show circus Mullens, pas de deux door An- nemarie Sanders-Keyzer en dochtertje Stacy, monster car rousel van 16 paarden en 16 po ny's, Shappy Show behendig heidswedstrijd met honden; 16.00 uur: finale springconcours 1.50 meter. dag gaat men met man en macht aan de slag om beide hallen gereed te maken voor het evenement, dat nationaal ge zien tot de toppers behoort. Vijfhonderd #m3 leem moet naar binnen gereden wor- 'den en in de kleine hal wordt een stal gebouwd die plaats moet kunnen bieden aan 180 paarden. Drie dagen heeft men om een en ander op te bouwen. Na af loop wordt in één nacht tijd alles weer afgebroken. In de dagen die er tussen lig gen kan de liefhebber genieten van hoog waardige paardesport. Kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers hoeven daar voor niets te betalen. Voor anderen gel den de volgende toegangsprijzen: don derdagavond ƒ7,50, vrijdag ƒ10,- en za terdag en zondag ƒ12,50. Een passe par- tout kost vijfentwintig gulden. PAUL DE VLIEGER Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. Pimmetje Zelfverzekerd kijkt hij naar de camera; handen onder wijl tussen de broeksriem festoken. En gelijk heeft ij. Immers sinds zaterdag is Pim(metje) Walenkamps naam, als jongste lid van ASC, gevestigd. Op 1-jarige leeftijd bleken zijn op Jan Wouters gelijkende beentjes al zo'n 340 gulden waard. Zijn tegenprestatie? Pim metje diende tijdens de sponsorloop van zijn vereni ging het voetbalveld binnen een tijdsbestekvan vijftien minuten te 'ronden'. Even als een goedbetaalde prof waren sterallures hem daar bij niet vreemd. Want, waarom dat rondje afraffe len? Neen, het is veel ver standiger om al de hulde blijken van het veelkoppige publiek in ontvangst te ne men, zal Pimmetje gedacht hebben. Pimmetje 2 Daar waar zijn heel wat ou dere clubgenootjes vanaf het begin er goed de pas inzet ten, wenst c de ASC-held het daarom nog even bij het wandeltempo te houden. Tot ontzetting van zijn ou ders. Want, zij waren het die dit lucratieve contract (tien procent van de totale opbrengst) voor hun zoon hadden afgesloten. Lokmid delen kwamen er dan ook aan te pas om Pimmetje toch maar aan zijn contrac tuele verplichtingen te laten voldoen. Daar waar duurbe taalde profs veelal een mooi huis of supersnelle auto wordt voorgehouden, moest de ASC'er het vorige week echter stellen met een flesje fris. Maar ach, wie het kleine niet eert, is het grote... Juist dat dacht Pimmetje ook en vervolgens ging hij over op de looppas, waarmee hij het bedrag voor zijn vereniging veilig stelde. Elitesport? Geen butler die een dien blad vol glazen drank ser veert of een kelner die alle spullen opruimt. Neen, ook ae hockeydames dienen in hun eigen versnaperingen en drankjes te voorzien. Plastic bekertjes en een jer- ry-can dus. En wie wil er nu nog vol houden dat hockey een eli tesport is? Elitesport?... FOTO: HENK SNA TERSE LEIDEN - Het volleybalseizoen begint voor de meeste ploegen uit de regio dit weekeinde. Het vorig seizoen sloten de volleybalteams met magere resultaten af. Alleen de herenteams van Gemini/Kangoe- roes en het tweede van Leython baarden opzien door hun goede eindklasseringen. Dit jaar hopen de volleyballers op meer. De Voor schotenaren gokken weer op een top-drie plaats, terwijl voor het tweede Leythonteam een plaats in de middenmoot haalbaar is. De hoofdmacht van de Leiderdorpse vereniging daarentegen moet meer in haar mars hebben. Tweededivisionist Leython start dit sei zoen met een aanvallend sterk team. Coach John Groen kan weer beschikken over Leon Jungslager, die tweede spel verdeler wordt achter de geroutineerde Rob Mudde. Nu de vaste kern ongeveer vijfjaar samen speelt wordt het oogsttijd voor het eerste team. Met 'jumper' Ro bert Maassen uit het tweede team erbij moet een plaats bij de eerste vijf zeker haalbaar zijn. Vanaf januari kan de hoofdmacht ook een beroep doen op Bas Bloem die momenteel in het buitenland verblijft. De heren van Gemini/Kangoeroes die nen'dit jaar hun mentale veerkracht te tpnen. Op een haar na misten zij het vo rig seizoen promotie naar de tweede di visie. In de laatste wedstrijd werd het kampioenschap verspeeld tegen het Haagse SVC met 3-1. Kees de Ridder is gestopt met spelen en heeft de plaats van trainer/coach Bernard van de Pols over genomen. Hij kan beschikken over een brede basis. Spelverdeler Peter van Enk (tweede team), Jos Alblas (Tornado) en Nico Klijn (Donar) brengen de selectie van de verder ongewijzigde ploeg op zo'n tien man. De verwachting is dat Gemini/Kangoeroes zich in de hoogste regionen van de derde divisie zal neste len. Nieuw in die divisie is het tweede heren team van Leython, dat vorig seizoen kampioen werd in de promotieklasse. Het thuis altijd sterk spelende team ver rijkte zich met Rob van de Bosch (mid- denblokkeerder) en spelverdeler Don van de Hal. Afkomstig uit respectieve lijk het derde en eerste team. Ondanks het vertrek van Robert Maassen lijkt handhaving geen probleem. De heren van NOVO dienen hun geluk in de derde divisie H te beproeven. Het vertrek van Gerard Willenborg werd ge compenseerd door de komst van mid denman Macco Kortenweg (Olympus). De Noordwijkse volleyballers kenden een zeer wisselvallige competitie. Bij een constanter seizoen moet een plaats bij de eerste drie haalbaar zijn. Het tweede he renteam van NOVO wordt versterkt door Kees Groenewegen en Pieter van de Brink. Trainer Aijan Buding ver wacht derhalve een betere positie op de ranglijst dan de matige negende plaats van vorig seizoen. Trainer Rob Meijer van VCS zag Mar- tien de Jong en Robert van Kesteren vertrekken. Erik van Seggelen en Olaf van Dam completeren de ploeg uit Sas- senheim. Het Leidse Graficon/Donar staat altijd garant voor degelijk volleybal en be schikt over een zeer geroutineerd team waarvan de gemiddelde leeftijd richting de veertig gaat. Een goede vierde plaats was vorig jaar het resultaat. Bij Graficon moet met dezelfde spelers een gelijk re sultaat tot de mogelijkheden behoren. Het derde team van Leython ontsnapte met een beschamende elfde plaats ter nauwernood aan degradatie. Met spel verdeler Philip van Vianen uit het twee de team en verder dezelfde basis moet ook dit jaar handhaving mogelijk zijn. LUSV wordt eveneens door John Groen getraind. Het team eindigde vorig sei zoen op een achtste plaats. Door de wei nige mutaties verwachten de Leidse stu denten dat een plaats in de middenmoot mogelijk is. Het tweede team van Gemini/Kangoe roes is opgebouwd rond spelverdeler Ro nald Meyer. Door een verschuiving van Remco Onderdelinde naar het midden kan routinier Ruud Marchant de buiten aanvalspositie innemen. Bij de dames van Gemini/K. vinden een paar ver schuivingen plaats. Inger Porta en Tanja Besoijen verruilen het tweede team voor een plaats in het eerste; Anneke Kras gaat het tweede damesteam versterken. Evenals vorig seizoen is de verwachting dat de ploeg van trainer/coach Ronald van Nierop bovenin de middenmoot van de tweede divisie eindigt. De damesteam van Leython is sterk ver jongd. Trainer Willem Spierdijk zag vier geroutineerde speelsters om diverse re denen vertrekken, te weten Gerri Ver- woert (naar Tonegido), Tine de Bloois (blessure), Barry Boonstra en Danka van Kalveren (studie). Ineke Snelting, Orpa Clement (VCS), Inge Smit en Maija Kruikhof nemen de opengevallen plaat sen in. Aangezien deze speelsters geen divisie-ervaring hebben, wordt het sei zoen als leerjaar aangemerkt. Algehele misère heerst er bij de dames van NOVO. Na een totale leëgloop - er bleven nog drie speelsters over - stopte trainer Piet Latuhary er van de ene op de andere dag mee. Met de komst van onder andere Sandra Schaap en Thea Duyndam is getracht nog een team op de been te brengen. Het stuurloze NOVO zal alle zeilen bij moeten zetten om zich te handhaven. Gemini/Kangoeroes heeft een fout van de competitieleider hersteld door het tweede en derde te laten wisselen. Beide teams eindigden op de zevende plaats. Door het vertrek van twee speelsters naar het eerste en het tijdelijk stoppen van Ingrid Kalmeijer hebben de Voor- schotense dames een smalle bezetting. De Wassenaarse dames van WW zijn na een jaar eerste klasse weer terug in de promotieklasse door een afgetekend kampioenschap. Anneke Verhart keerde na een jaar afwezigheid weer terug, ter wijl Peggy Verwey de plaats inneemt van Anja de Bekker. Bij Orion uit Hazerswoude moeten maar liefst drie dames door zwangerschap tij delijk stoppen. De jonge speelsters Linda Chival, Annelies Koeckhoven, Jolanda Bos en Hilda Pronk maken daardoor hun opwachting in het eerste dames team. Door deze verjonging is handha ving in de promotieklasse het streven van trainer Jack de Jong. FRANK DE VETTEN CeidócSouAOtit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29