Urk heeft slag met vaste wal gewonnen Praag en Oost-Berlijn bidden dagelijks dat Gorbatsjov verdwijnt Finale VIJFTIG JAAR GEEN EILAND MEER Politieke wens Hard Orthodox OUD-MINISTER MAX VAN DER STOEL: CcidócSouAcmt ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 PAGINA 27 De naam Max van der Stoel komt niet voor op het lijstje met kandidaat ministers dat PvdA-leider Wim Kok al wekenlang in zijn binnenzak draagt. Toch is de nu 65-jarige ex-be- windsman de man met verreweg de meeste 'buitenland-ervaring' binnen zijn partij. En al wordt hij dan geen minister in het nieuwe kabinet, Van der Stoel is nog steeds zeer prominent aanwezig op het terrein van de inter nationale politiek. Alle reden dus voor een gesprek met de, zoals altijd voorzichtig formulerende Van der Stoel, over Gorbatsjov, ontwapening èn zijn bril. URK - Vijftig jaar geleden, op 3 oktober 1939, verloor het eiland Urk de eeuwenoude strijd om het bestaan. Niet het water, maar het land maakte op die dag een eind aan het eiland. Op die dag werd het laatste gat gedicht in de dijk die het eiland zou verbinden met het vasteland. Het gedeeltelijk droogleggen van de Zui derzee dat toen al in volle gang was (de Afsluitdijk lag er al) was niet alleen be doeld om land te winnen. Ook de veilig heid van de mensen langs het water was heel belangrijk. De Zuiderzee is zelfs af gesloten voor de veiligheid van héél Ne derland, weet de heer J. ten Napel, Ur- ker en voormalig hofmeester van een sa lonboot die omstreeks 1939 een lijn dienst op het IJsselmeer onderhield. Hij heeft het werk aan de dijk tussen Urk en Lemmer dus dagelijks kunnen aanschou wen. „In 1825 was er een grote watersnood en toen was al duidelijk dat er een grondige verbetering van de beveiliging tegen het water moest komen. Na de watersnood ramp van 1916 was dat helemaal het ge val". Ten Napel werd later, dank zij avond studie, zelf waterbouwkundige. „Ik vraag me wel eens af wat er in 1953 zou zijn gebeurd als er geen Afsluitdijk was ge weest. Bij die watersnoodramp was er niet alleen noord westerstorm, maar ook nog springtij. Dat was in 1916 niet eens het geval en toen werd er al gesproken van een zeebeving". „Op 28 mei 1932 was de Afsluitdijk dicht. Talloze schepen, versierd met vlaggen, waren present bij de feestelijke afsluiting. Maar Urk had de vloot bin nengehouden. De stemming was gede primeerd en veel vlaggen hingen half stok. Wij hadden geen boodschap aan die polder. De Zuiderzee werd brak. Het gekke was dat de glasaaltjes de dijk over kropen. Maar de haring en de ansjovis hebben één keer hun neus gestoten aan de dijk en zijn nooit meer teruggeko men", herinnert Ten Napel zich. Over de Afsluitdijk waren de bewoners van Urk allerminst te spreken. Zij waren bang voor de toekomst. De visserij en daarmee hun bestaan kwam in gevaar: Urk lag niet meer aan zee. Vele vlaggen op de Urker vissersvloot hingen ook die dag halfstok. „Wat ons betreft hoefde de Zuiderzee niet afgesloten te worden. Maar lijdzaam over je heen laten komen wat er te ge beuren stond, was er niet bij. De Urkers zijn vooruitstrevend. Toen de plannen tot afsluiting van de Zuiderzee op tafel kwamen, zijn de Urkers al omgescha keld. Urk leek ten dode opgeschreven. maar daar hebben de bewoners een stok je voor gestoken. Zij bouwden een hele grote Noordzee vloot op en kregen een afslag. Ik geloof dat in Nederland geen dorp zo rijk is". Volgens Ten Napel was, achteraf gezien, de pessimistische stem ming dan ook niet terecht. In 1939 was de algemene stemming door de goede ontwikkeling van Urk ondanks de Afsluitdijk minder negatief dan in 1932. Te juichen stonden de Urkers nog beslist niet, maar zij hadden zich rede lijk verzoend met de werkelijkheid. Na alle plannen werd in maart 1937 de eerste aanbesteding voor de aanleg van de dijk gedaan en in oktober 1939 werd de dijk gesloten, zodat de Urkers ook wel even de tijd hadden om aan de ge dachte te wennen. Bij de sluiting van het laatste dijkgat, op 3 oktober 1939, heb ben velen toch nog wel even moeten slikken, toen hun eiland na een bestaan van bijna duizend jaar geen eiland meer was. Maar op Urk ging het werk van al ledag door. De Noordzeevloot werd uit gebreid, de afslag deed goede zaken, het toerisme kwam op. Vijftig jaar later kan worden gezegd, dat Urk de 'slag met de vaste wal' heeft gewonnen. Ondanks de huidige problemen in de visserij. Het dorp is flink uit de kluiten gewassen en is al groter dan het eiland ooit is ge weest. KITTY JANSEN DEN HAAG - De meeste Neder landers zullen bij het horen van de naam Max van der Stoel direct aan het buitenland denken. Hij was im mers twee keer minister van bui tenlandse zaken, een korte periode staatssecretaris onder Luns, ambas sadeur van ons land bij de Verenig de Naties en veelvuldig pleitbezor ger van de mensenrechten. En on langs ondernam hij een poging om Israel en de PLO dichter bij elkaar te brengen. Toch is de hoofdbezigheid van deze éminence grise niet de buitenlandse poli tiek. Sinds 1986 is hij lid van de Raad van State, een full-time bezigheid, die hij tot en met zijn zeventigste verjaardag mag vervullen. Maar in zijn vrije tijd blijft het hart van Van der Stoel verpand aan alles wat over onze grenzen gebeurt. Wie foto's van de ex-minister van de laatste 25 jaar bekijkt, valt op dat alleen de bril verandert. Verandert er niets aan zijn persoon? „Ja, die bril moet van tijd tot tijd ver vangen worden". Na enige denken: „Ik hoop dat ik niet helemaal vastgeroest ben in mijn ideeèn. Dat zou ik heel ver schrikkelijk vinden. Je moet geregeld nieuwe inzichten verkrijgen en nieuwe ontwikkelingen en ideeèn bestuderen. Ik geloof wel dat ik een aantal principiële uitgangspunten nog heel belangrijk vind. Zo vind ik nog steeds dat het opkomen voor de mensenrechten een noodzake lijkheid is. De problematiek kan ver schuiven, maar het belang van het on derwerp is geenszins verminderd. Het zelfde geldt voor de wapenbeheersing, waar zich voor het eerst sinds 1945 be langrijke mogelijkheden voordoen om tot doorbraken te komen". U bent zo actief op het terrein van bui tenlandse vraagstukken, dat je tot de con clusie zou kunnen komen dat Nederland twee ministers van buitenlandse zaken heeft. Gedecideerd: „Hoe komt u daar nu bij? Er is er maar één die verantwoordelijk is en die het buitenlands beleid voert. Het is wel zo dat behalve de minister van buitenlandse zaken een grote kring van mensen zeer belangstellend is in het buU tenlands beleid. Daartoe behoor ik ze ker". U manifesteert zich echter niet alleen binnen de Nederlandse grenzen, maar ook nadrukkelijk daarbuiten. Ook na mens ons land? „Ik ben na mijn periode in New York als ambassadeur bij de Verenigde Naties een maand lang hoofd van de delegatie naar een Europese conferentie over de mensenrechten geweest. Dat was een kort diplomatiek uitstapje. Daarna ben ik weer teruggekeerd in de schoot van de Raad van State". Jawel, maar Van der Stoel blijft toch de buitenlandman pur sang. Of hij nu bij de Raad van State zit of niet. „Ongetwijfeld. Het werk voor de Raad staat voorop, maar in mijn vrije tijd houd ik me graag bezig met onderwer pen van buitenlands beleid. Dat is meestal meer in de contemplatieve sfeer, dan in de actieve zin". Tijdens het bezoek van president Bush aan Nederland werd een aantal oud-mi nisters van buitenlandse zaken voor de televisie gevraagd, wat zij met hem zou den willen bespreken. U was de enige die een duidelijk politieke wens uitsprak: na melijk snelle onderhandelingen over wa penbeheersing. „Ja, ik denk dat ik op dat moment voor al heb gedacht dat je maximaal gebruik moet maken van de historische kans die zich nu voordoet, gezien de enorm snelle ontwikkelingen in de communistische wereld. Nu is het mogelijk om tot af spraken te komen, met name op het ge bied van wapenbeheersing en mensen rechten. Afspraken, waarover we vroeger alleen maar konden dromen. Maar te vens schoot door mijn hoofd dat je niet weet hoe lang die historische kans duurt. maar ik zou heel erg verbaasd zijn als dat een wezenlijke liberalisering zou in luiden. Ik verwacht dan ook geen wezen lijke veranderingen, want het bewind in Praag vreest dat als men eenmaal de weg naar liberalisatie inslaat, dat proces niet meer zal zijn te stuiten". Als je over Max van der Stoel leest, dan ontstaat het beeld van een zachte man. Hoe hard bent u eigenlijk aan de onder handelingstafel? Na een lange stilte: „Ik vind dat als er wezenlijke zaken aan de orde zijn, je hard moet onderhandelen. Het element tactiek mag een rol spelen. Men moet ook niet bang zijn om op ondergeschikte punten water in de wijn te doen, maar je moet wel zo dicht mogelijk in de buurt blijven van wat je wilt bereiken. Dus dan kan hardheid op z'n plaats zijn". Dus Van der Stoel is eigenlijk hard? „Als ik er van overtuigd ben dat een be langrijk doel daarmee wordt gediend, dan zal ik niet aarzelen om hard te zijn". Als u het hele wereldpalet van problemen voor u zou aantreffen en u 24 uur per dag daaraan uw krachten zou mogen wijden, waaraan geeft u dan de voor keur? „In de eerste plaats: wat kan een Neder landse individuele burger doen? Ik vind het meest fascinerend de snelle ontwik kelingen in Oost-Europa en de mogelijk heden om daar op constructieve wijze op in te spelen". U zei daarnet:Wat kan een individuele burger doen?". Maar Max van der Stoel is toch iets meer. Er is tenslotte een plein in Athene naar u vernoemd. Bent u daar eigenlijk ooit geweest? „Nee, maar ik heb er wel over gehoord en onlangs werd mij bevestigd dat het plein nog bestaat". Toch blijkt daaruit dat een klein land en een individu iets kunnen bereiken. „Ja, maar het was puur toeval dat ik als rapporteur van de Raad van Europa de situatie moest volgen en daardoor een zekere rol heb kunnen spelen". - Welk land heeft u nog nooit bezocht, waar u toch graag naar toe zou willen? „Dat is een moeilijke". Na een lange stilte: „Er zijn veel landen in de wereld die ik heb gezien, maar ook nog veel die ik niet heb bezocht. Wat ik het allerliefs te zou doen is binnen afzienbare tijd Tsjechoslowakije binnenreizen en te constateren dat er een democratisch pro ces gaande is. Dat zou mijn vurige wens zijn". Maar in dat land bent u wel eens ge weest. Ja, dan moet ik zeggen. ik ben nooit in Zuidafrika geweest. Ik hoop werkelijk dat in dat land eindelijk een serieuze di aloog op gang komt tussen zwart en blank. Dat proces zou ik graag gade slaan. Maar dan moet er nog wel hét no dige gebeuren. Weliswaar waait er een nieuwe wind door de Nationale Partij nu De Klerk het presidentschap van Botha heeft overgenomen, maar er zijn nog steeds geen aanwijzingen dat de nieuwe president de geprivilegieerde po sitie van de blanken wil opgeven. Ver moedelijk zal hij de positie van de zwar te meerderheid wat oppoetsen en hen wat meer rechten geven. Maar daar zal het wel bij blijven". Vorige maand bent u 65 geworden. De meeste mensen zijn dan al lang met de vut of nemen afscheid van hun baan, maar een Staatsraad mag tot zijn zeven tigste verjaardag „Tot de eerste dag volgend op de maand na je zeventigste'verjaardag aanblijven. Eigenlijk kunt u dan alleen nog minister van Staat worden? „U weet dat die eer maar aan heel wei nigen te beurt valt". LUCAS BOLSIUS Het is volkomen onzeker hoe het proces van perestrojka in de Sovjetunie zal ein digen. Je moet dus nu binnenhalen wat er binnengehaald kan worden". Bestaat niet het gevaar dat West-Europa daarmee bepaalde ontwikkelingen in Oost-Europa forceert. Met alle risico's van dien? „Je moet twee dingen onderscheiden. Als je vanuit het Westen Hongarije zou oproepen uit het Warschau Pact te tre den, dan zou je het veranderingsproces in gevaar kunnen brengen. Want dan acht de Sovjetunie waarschijnlijk vitale belangen geschaad. Maar ik heb dergelij ke oproepen nog niet gehoord. Aan de andere kant is nu wel gebleken dat de Sovjetunie zich niet verzet tegen de tot standkoming van een regering die voor het grootste deel uit niet-communisten bestaat, zoals in Polen is gebeurd. Even min krijg ik de indruk dat Moskou zich zal verzetten als het Westen Polen en Hongarije de helpende hand biedt. Om gekeerd, als we dat niet doen, als we die landen niet zouden helpen, dan denk ik dat ze er op eigen kracht niet uitkomen. Ze hebben van veertig jaar communis me een erbarmelijke erfenisovergehou den. Er bestaan enorme problemen en ik zou werkelijk vrezen dat het democra tisch proces zou falen, als de westerse landen niet met een grootscheeps hulp programma komen. Wel is het zo dat zo'n hulpprogramma alleen maar kans op succes biedt, wanneer er een concreet programma is voor de herstructering van de economie. Als je in de huidige structuur, die eigenlijk failliet is, geld stopt, dan kun je net zo goed proberen een bodemloze put te vullen". Schieten we op dit moment te kort, gaat het te langzaam? - „Ik ben daar wél eens bang voor, maar ik hoop dat ik ongelijk krijg. Er bestaat hier en daar veel aarzeling of die demo cratische processen, zoals in Polen, tot een goed einde worden gebracht. Daarbij wordt ook gewezen op het feit dat overal in het ambtelijk apparaat nog commu nisten op sleutelposten zitten. Maar als er een ernstig risico bestaat dat het niet gaat lukken; dan juist moet alles op ha ren en snaren worden gezet om dat te voorkomen. Er wordt weliswaar door de EG al voedselhulp gegeven, maar dat is nog lang niet voldoende. Denk bijvoor beeld maar aan de schuldsanering. Er zullen dan ook wegen voor nieuwe kre dietverstrekking gevonden moeten wor den, die dan wel moeten passen in een plan van gezondmaking van de econo mie". De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, denkt heel duidelijk Europees. Heeft dat gevolgen voor de ver houdingen in de NA VO? „Nou, ik geloof niet dat Bush er bezwaar tegen heeft dat Europa hierin het voor touw neemt. Ik heb eerder de indruk dat de Amerikanen het prima vinden, ook vanwege budgettaire beperkingen. Bo vendien heeft de top van de zeven grote industriële landen op 7 juli uitdrukkelijk de Europese Commissie de coördinatie van de hulp opgedragen. Laat ik ook zeggen dat ik niet gelukkig zou zijn, als alleen West-Duitsland zich op Oost-Eu ropa zou richten, alleen al om histori sche redenen. Maar dat is ook uitdruk kelijk niet de gedachte van Genscher. Hij wil het idee inbedden in een bredere, Europese inspanning. Voor wat betreft de consequenties voor de NAVO denk ik niet dat zijn plan een desintegrerende werking zal hebben". Tot nu toe hebben we alleen maar ge sproken over positieve veranderingen in Oost-Europa. Maar er zijn daar ook nog landen waar de mensenrechten met voe ten worden getreden, zoals de DDR, Roe menië en Tsjechoslowakije. „Ik denk dat de toekomst van Tsjecho slowakije en de DDR in hoge mate wordt bepaald door het lot van de her vormingen in de Sovjetunie. Ik ben er van overtuigd dat de orthodoxe commu nisten die in Praag en Oost-Berlijn de macht in handen hebben elke dag hopen en bidden, dat de heer Gorbatsjov door een conservatief als zijzelf wordt vervan gen. Als daarentegen het hervormings proces in de Sovjetunie doorgaat, en de progressieve krachten een steeds groter stempel op het beleid kunnen drukken, dan wordt het voor Tsjechoslowakije en de DDR steeds moeilijker hun conserva tieve beleid te handhaven. Wel is het zo dat als het democratische experiment in Polen en Hongarije zou mislukken, dat weer een ondersteuning zou zijn van de positie van de orthodoxen. Die zouden dan zeggen:, zie je wel,die democratie biedt ook geen uitweg". Heeft u het afgelopen jaar als gevolg van de perestrojka verschuivingen waargeno men op het gebied van de mensenrechten in Tsjechoslowakije en de DDR? Na enige aarzeling: „Er zijn kleine ver anderingen, maar ik zou bijna willen zeggen dat je de microscoop moet hante ren om ze te kunnen zien. Het patroon blijft in wezen onaangetast. De Tsjecho- slowaakse regering heeft aangekondigd dat er een hele herziening gaande is van bestaande wetgeving. Die wordt aange past aan de CSVE-slotverklaring van Wenen, met name op het punt van de mensenrechten. Dat proces zou op 1 ja nuari zijn afsluiting moeten vinden. Ik ben benieuwd wat er dan op tafel ligt. „Als het een belangrijk doel dient, zal ik niet aarzelen om hard te zijn". FOTO'S: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27