finale Donkere wolken boven de Brandenburger Tor Ambassadeur Otto von der Gablentz en de therapie van het optimisme O CeidócGomant ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 Als DDR-president en -partijleider Erich Honecker heel goed luistert, zou hij de Berlijnsc Muur steeds luider kunnen ho ren kraken. Ondermijnd door de vlucht van tienduizenden DDR-burgers naar het Westen en onder steeds grotere druk van een bevolking die, voor alles, meer vrijheden verlangt, dreigt de barrière die het symbool is geworden van de deling van Duitsland en Europa, te bezwijken. Terwijl de hele wereld toekijkt hoe het IJzeren Gordijn, dat in Berlijn van beton is, steeds sneller uiteen rafelt, houden Honecker en een aantal van zijn trouwe volgelingen ogen en oren hiervoor geslo ten. In elk geval tot na dit weekeinde. waarin de veertigste verjaardag wordt ge vierd van de Duitse Democratische Re publiek. Een feest met een vieze bij smaak, want het in stand houden van die DDR heeft de afgelopen vier decennia vele mensen het leven gekost. Maar ook een feest met een groot lichtpunt, omdat veertig jaar onderdrukking de DDR-bur gers niet heeft kunnen beroven van hun droom ooit echt vrije mensen te zijn. Op deze pagina een portret van de 'jarige'. En een interview met de ambassadeur van het andere Duitsland, de Bondsrepu bliek. over de toekomst van Duitsland, Duitsland en Europa. OOST-BERLIJN - Europa na de Tweede Wereldoorlog. Wanneer in de maanden augustus en september van 1949 de drie westelijke Duitse bezettingszones zijn opgegaan in de nieuwe Bondsrepubliek Duitsland, kan een antwoord uit de door de Sovjetunie bestuurde zone niet uit blijven. Tot de vorming van de Duitse 'Weststaat' was besloten op een moment, dat de Amerikanen met hun Marshall-plan en contain- ment-politiek (om het oprukkende communisme te stoppen) een dui delijke koers hadden uitgezet in de richting van de economische en militaire aaneensluiting van West- Europa. Met de vorming van de Bondsrepubliek vervliegt de hoop van de leiders van de Sozialistische Einheitspartei Deutsch- lands, de machtigste partij in de Sovjet- russische bezettingszone, op de vorming van één Duitse staat. Al in oktober 1948 aanvaardt de door de communistische SED beheerste Deutsche Volksrat een ontwerp-grondwet voor de Duitse De mocratische Republiek. Parlementaire oppositie is onmogelijk. Op 7 oktober 1949 wordt door het voorlopige 'parle ment' de 'Wet op de Constituering van de Voorlopige Volkskamer van de Duit se Democratische Republiek' uitgevaar digd. De besluiten krijgen echter pas be tekenis. als zij op 10 oktober worden goedgekeurd door generaal W.I. Tsjoe- kov, de Russische militaire gouverneur van de oostelijke bezettingszone. De DDR is een feit. bricht. Samen met de huidige president en partijleider Honecker laat Ulbricht in 1961 in Berlijn de Muur oprichten, om een einde te maken aan de onophoude lijke vlucht van Oostduitsers naar het Westen. De relatie met de Bondsrepubliek verbe tert pas aan het eind van de jaren zestig. Als gevolg van de 'Ost-Politik' van bondskanselier Willy Brandt verbetert het klimaat tussen beide staten. Na een aantal meer technische overeenkomsten komt het in 1972 tot een akkoord over de normalisatie van de betrekkingen. Daarmee is voor andere westerse landen de weg vrij voor de erkenning van de DDR. Het land wordt lid van de Vere nigde Naties. Oost-Berlijn, veertig jaar na de oprich ting van de DDR. Donkere wolken pak ken zich samen boven de Brandenburger Tor, symbool van de sinds 1961 'herme tisch' gesloten grenzen tussen de twee Duitslanden. De hoogbejaarde leiders van de 'eerste democratische staat van arbeiders en boeren op Duitse bodem" staan, vastge roest als zij zijn in hun stalinistische denkbeelden, voor een krachtproef. Tienduizenden Oostduitsers hebben er de voorkeur aan gegeven het jubileum van hun land niet lijfelijk meer mee te maken. De, DDR lijkt niet in staat zich aan te passen aan de golf van veranderingen die over de (in naam) communistische landen in Oost-Europa spoelt. De pro blemen zijn zo groot, dat sinds kort ook binnen de officiële partijen stemmen op gaan om een open discussie te beginnen over de missstanden in 'het boeren- en arbeidersparadijs'. Formeel is de DDR geen cénpartijstaat. En de laatste tijd ontstaan er scheuren in het eenheids front. Een opmerkelijk verschijnsel is de opkomst van niet-omciële groepen van burgers die de DDR niet willen verlaten, maar haar willen democratiseren. Wuivend van opluchting en vreugde rijden deze Oostduitsers naar de Bondsrepubliek, de vrijheid tegemoet. DEN HAAG - Misschien is hij wel de populairste ambassadeur in Ne derland. Volgens diplomatieke maatstaven zit hij in elk geval on gekend lang op zijn post in Den Haag. Al zo'n zes jaar. En hij wordt meer dan wie ook van zijn collega's gevraagd als gastspreker op te treden. Ook de knipselmap van de documentatiedienst op de krant telt inmiddels vele interviews met Otfd von der Gablentz, am bassadeur van de Bondsrepubliek in Den Haag. De faam van de Bérlijner i$ geen toeval. De 58-jarige ambassadeur is een aimabel man die perfect Nederlands spreekt. Meer nog is hij een diplomaat met visie en een warm pleitbezorger voor de Euro pese eenwording. Zijn optimisme over Europa is zowel letterlijk als figuurlijk grenzeloos. Een uiteenzetting van hem lijkt op een therapie voor sombere men sen. Ook wat betreft de hervormingen in het Oostblok verdwijnen, na een gesprek met de heer Von der Gablentz, gedach ten over dreigende contra-revoluties of chaos. Von der Gablentz: „De emancipatie in Oost-Europa is onomkeerbaar. Er zijn in deze landen nu burgers die meespreken of willen meespreken. Dat is een ware revolutie. Zo'n proces zet door. Dat kan niet anders". Eenwording Volgens Von der Gablentz verandert er momenteel heel veel in Europa. De pe restrojka en glasnost van Sovjetleider Gorbatsjov aan de ene, de eenwording, Europa 1992, aan de andere kant. Voor de Westduitse ambassadeur is de oude 'Duitse kwestie', in het verleden bron tot conflicten en momenteel door de exodus uit het oosten weer 'hot news', daarom helemaal niet meer zo re levant. Von der Gablentz: „De Europese een wording boekt meer vooruitgang dan de Duitse en kan op den duur zelfs een her eniging van de twee Duitslanden binnen een Europees stelsel mogelijk maken waar niemand moeite mee heeft. Want de Europese Gemeenschap blijkt erin te slagen het verouderde stelsel van soeve reine staten aan te passen aan de moder ne tijd. Het meest waarschijnlijke toe komstmodel is een EG-achtige structuur voor heel Europa, inclusief de Efta-lan- den (Oostenrijk en Scandin9vië) en het Oostblok. In zo'n Europees verband zal er nog slechts een Duitse provincie, al of niet gevormd door tweë separate staten, functioneren". Zekerheid Momenteel ziel het daar echter nog lang niet naai' uit. Veel DDR-burgers hebben weinig zin om tot de oprichting van een Duitse provincie in een verenigd Europa te wachten. Zij kiezen voor zekerheid. En dat betekent in de huidige situatie: de vrijheid en de hixe van de Bondsrepu bliek. „De uittocht is op de eerste plaats een ramp voor de DDR", zegt Von der Ga blentz oprecht. Want de exodus treft de DDR op een van haar zwakste punten, het toch al grote gebrek aan mankracht. Voor de Bondsrepubliek lijkt de komst van honderdduizenden 'nieuwe' staats burgers daarentegen geen problemen op te leveren. „Gezien de demografische ontwikkeling, de vergrijzing van ons land, bieden de vele jorige Oostduitsers nieuwe mogelijk heden. De Bondsrepubliek is qua struc tuur in staat, als het moet, miljoenen vluchtelingen op te vangen". De ambassadeur ziet de nu gevluchte DDR-burgers dan ook niet zo snel meer terugkeren. Volgens hem hebben deze mensen een bewuste keuze gemaakt. Praktische, materiele problemen in de Bondsrepubliek (huisvesting, werk en dergelijke) zijn volgens hem snel oplos baar. „Psychisch zal de belasting echter veel zwaarder zijn. De DDR heeft niet be paald een communistisch mens maar toch wel een ander type samenleving ge vormd. De burgers steken veel meer energie in hun privéleven. Er zijn in de DDR nauwere sociale banden. Het fami lie- en vriendschapsleven wordt er veel intenser beleefd. Wat dat betreft is het levensgevoel ouderwetser". nverteerbaar De huidige exodus is een direct gevolg van het bestaan van die oude maar blijkbaar toch actuele 'Duitse kwestie'. In de grondwet van de Bondsrepubliek „De Bonds republiek is in staat miljoenen vluchtelingen op te vangen", aldus Von der Gablentz FOTO: MIL4 N KONVALINKA wordt aan alle Duitsers het staatsburger schap toegekend. Dus ook aan de 17 miljoen inwoners van de DDR. Voor Honecker en consorten een onverteerba re zaak. Zij vinden deze bepaling strijdig met het internationale volkenrecht. Voor Von der Gablentz is deze ruime interpretatie van de staatsburgers van de Bondsrepubliek echter een logisch gevolg van de grote volksverhuizingen van net na de Tweede Wereldoorlog, waardoor miljoenen Duitsers buiten het voormali ge Rijk en de nieuwe grenzen van de Bondsrepubliek terecht kwamen. Vol gens de ambassadeur is de situatie van het staatsburgerschap nu niet meer te veranderen. „In de grondwet is het Duit se staatsburgerschap vastgelegd. Dit idee is sterk verbonden met ons vrijheidsden- ken. Ik zie niet hoe iemand in de Bonds republiek nu de grondwet zou willen wij zigen om daardoor te voorkomen dat DDR-burgers zich nog langer in ons land gaan vestigen. Niemand is toch se rieus van plan nu rond de Bondsrepu bliek een muur op te richten?" De ultra-rechtse politieke beweging van oud-SS'er Schónhuber profiteert echter wel van de onrust die de komst van honderdduizenden DDR-burgers onder de Westduitse bevolking teweeg brengt. De verkiezingsresultaten in Nordrhein- Westfalen spreken boekdelen. Maar vol gens Von der Gablëntz is hun succes zeer oppervlakkig. „De Republikaner vormen geen reële be dreiging. Het is een beweging vergelijk baar met die van Le Pen in Frankrijk en de centrum-democraten in Nederland. Zij krijgen alleen steun in de steden, waar zij gebruik maken van aanwezige misstanden. Het gaat niet om een nieuw nationalisme, de Republikaner zijn een sociaal fenomeen". Niet fair De regeling van een staatsburgerschap voor alle Duitsers brengt de DDR in de problemen en is volgens sommigen ook geen faire zaak. Oost-Duitsland werd na zijn oprichting geplunderd door de Sov jetbezettingsmacht en moest vervolgens op eigen kracht proberen zich econo misch te ontwikkelen. Een wel geheel andere uitgangspositie dan de Bondsre publiek, waar na de oorlog met miljoe nen dollars de economie snel nieuw le ven werd ingepompt. Von der Gablentz reageert verbaasd: „De Bondsrepubliek kan moeilijk haar economische groei gaan terugdraaien omdat de DDR nu eenmaal een achter stand heeft". Bovendien zijn volgens hem de economische verschillen tussen de twee staten niet doorslaggevend ge-, weest voor de huidige exodus. „In Hongarije is het IJzeren Gordijn neergehaald. De mensen mogen vrij rei zen. Ofschoon het levensniveau daar veel lager is dan in de DDR zijn er geen Hongaren het land uitgerend. Het gaat om het perspectief dat aan de eigen be volking wordt geboden. En daarin schiet de huidige leiding te kort. Hervormingen in de DDR zijn daarom noodzakelijk. Hun geleide economie is de vrucht van een ouderwets bestel. De produktie is ge richt op de eigen nationale volkshuis houding in een besloten samenleving. Een nieuwe economische ordening, ge baseerd op de vrije marktprincipes, moet uitkomst bieden. De DDR kan niet een in zichzelf gekeerde maatschap pij worden. Het is een moderne indus triële samenleving en geen tweede Alba nië". Maar zo'n hervorming, als de politieke leiders dit al willen, kost het land kapita len. Het soms oude produktie-apparaat moet gemoderniseerd en aangepast wor den, wil de DDR kunnen gaan concurre ren op de wereldmarkt. Hulp uit het Westen lijkt dan ook onontbeerlijk. Am bassadeur Von der Gablentz beseft dit terdege en blijkt allesbehalve gierig te zijn. Hij ziet geen enkel bezwaar in het steunen van de DDR en wil een plan om de Oosteuropese economie aan te passen aan de eisen van de wereldmarkt. „Het geniale van het Marshall-plan was indertijd het verbinden van hulp met economische herstructurering, met een dwang tot samenwerking. Het Marshall plan werd zo één van de wortels van de Europese eenwordingsgedachte. In een soortgelijke situatie verkeert Oost-Euro pa nu. Want ook hier moet het economi sche stelsel fundamenteel veranderd worden", aldus Von der Gablentz. Zelfbeschikkingsrecht Essentieel in het nieuwe Europa is voor de Westduitse ambassadeur het zelfbe schikkingsrecht. Dat mensen vrij kun nen kiezen waar te gaan en staan' „De Duitse kwestie bestaat zolang er een muur is voor de Brandenburger Tor. Op het moment dat de DDR-burgers vrij kunnen reizen ziet de Duitse kwestie ei- heel anders uit". Een opmerkelijke uitspraak voor een vertegenwoordiger van een land dat DDR-burgers tot zijn eigen «taatsburgers rekent? Von der Gablentz: „Wij hebben de DDR al lang als staat erkend. Dat was noodzakelijk om de ontspanning in het kader van het Helsinki-proces mogelijk te maken en om nieuwe crises, zoals die zich in het verleden al twee keer rond Berlijn (in 1948 en 1961) hebben afge speeld, te voorkomen. Met deze erken ning werd het mogelijk regelingen te treffen voor de verkeersvoorziening van en naar Berlijn, om de handel te bevor deren en vooral om menselijke contac ten mogelijk te maken. De Duits-Duitse relaties hebben een wezenlijke bijdrage geleverd aan de ontspanning. Er is ge werkt vanuit het perspectief dat vanaf Duitse bodem nooit meer oorlog mag uitbreken. Als de DDR-burgers zich nu zouden uitspreken voor hun eigen staat in plaats van 'Wiedervereinigung', dan zou dat voor de Bondsregering geen en kel probleem opleveren. De Duitse kwestie gaat niet zozeer om het herstel van één soevereine Duitse staat. Het stelsel van soevereine nationale staten in Europa bestaat al veertig jaar niet meer. Nee, het gaat om het zelfbeschikkings recht voor de burgers van de DDR. Dat is ook de beste garantie voor ontspan ning in Europa". FRANS BOTHOF

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25