Ceidóe Sou/twit ptrak sloopbeleid moet open |aten Dorpsstraat voorkomen Drie jaar geëist voor 30-jarige Sassenheimer £EQÏ)(ML, ffl S4 heet nu Tjalmaweg Onder redactie van Ton Pieters. de drempel van de 3 okto- ia. berviering zestig jaar geleden, ^was er in de Leidsche Cou rant van 1 oktober 1929 Nieuws van de Leidsche k: Winkelstand. „De heer J.W.Dirkse Dzn., die nu om streeks 4 jaar den bekenden fruit- en Verkade's winkel in perceel Haarlemmerstraat 75 drijft en een tweetal jaren ge- leden den winkel reeds een uitbreiding deed ondergaan, reeft thans de oude zaak ge- leel door een nieuwe doen vervangen. De zaak ziet er hans keurig uit en de aanne mers Mugge en Van Klaveren lie onder leiding van de heren Verhulst en Laken voor deze verbouwing zorg [en, kunnen met voldoe- op hun werk terugzien. Terwijl de eene étalagekast speciaal gereserveerd is voor een schitterende collectie fruit uit binnen- en buitenland, is de andere geheel voorzien van Verkade's artikelen. Ook den winkel vindt men een uitgebreide sorteering divers fruit, conserven enz. en het geheel maakt een keurigen, frisschen indruk. We wen- sehen den heer Dirkse veel succes met zijn nieuwe zaak". anders: „Naar wij verne men heeft Prinses Juliana gis teren aan de Leidsche Uni versiteit een voortreffelijk tentamen afgelegd in de ge schiedenis der Nederlandsche letteren sedert 1880". En de prinses maar blozen van weelde. Een advertentie. „3 October Wilt ge uw gasten en U zelf echt onthalen met 3 October, koopt U dan eens een flacon Pitman's Crème de citronellé, de Fijne Likeur in sierlijken flacon, per flesch ƒ3, per 1/2 flesch ƒ1,55. Verkrijgbaar bij den handel in gedistilleerd". Zo werd het ook zestig jaar geleden weer 3 oktober. Ie dereen zag er naar uit en voor de verteringen waren weer flinke (Leidse) reserves ge kweekt. Een greep uit het „programma". „Het feestvie rend publiek heeft ook voor de politie afleiding bezorgd. In een café op de Beesten markt werd C.B. met een bierglas tegen zijn hoofd ge slagen, waarbij deze een ga- pende wonde boven het oog opliep. Een twaalftal dronken kerels, die de wandelaars las tig vielen, werden opgepikt en, evenals een vijftal perso nen die loterijen om beren of poppen hielden, in het cachot opgesloten. Er werden heel wat vechtpartijen gehouden, waarbij de politie „bemidde lend" optrad. En zwermen kinderen werden door feest vierende moeders vermist en door de politie opgespoord. Aangifte werd gedaan dat ten nadeele van G. uit Oegstgeest een portefeuille met ƒ10 is ge rold. Bij den heer Verhoeven op de Haarlemmerstraat werd tijdens den optocht een étala ge-ruit ingedrukt. De 3 Octo- berfeesten zijn dus betrekke lijk kalm verloopen. De poli tie heeft den geheelen dag haar, op dezen feestdag deli cate taak, voorbeeldig ver vuld". Maar het was ook „een regen achtige dag". De dienstdoen de redacteur, in de kolommen op z'n post, keek er met ge mengde gevoelens op terug. „Leiden, het water en 3 Octo ber vormen nu eenmaal een soort drie-eenheid, reeds da- teerende van Leiden's ontzet. Sindsdien heeft de derde Oc tober in Leiden altijd wat met het water te maken gehad. Dat is ook een oude traditie. Telkenjare dreigt het hemel water het feest te verstoren. Dat is goed recht der gewoon te. Maar telkenjare pleegt de regen het bij een dreigement te laten en alleen het Schut tersveld te praepareeren, zoodat wij het als een inbreuk op ons door gewoonte verkre gen recht moeten aanmerken, dat het dreigement ook wer kelijkheid is geworden". De journalist had kennelijk hoofdpijn, maar hij schreef verder: „Is er wel één stuk land in geheel Leiden, dat zooveel met vaderlandsliefde heeft te maken als juist het Schuttersveld Maar dat het zich zoozeer zou laten mees- leepen door zijn rijkdom aan waterlanders, dat zelfs geen zand, geen zaagsel of wat dan ook het moeras zou kunnen i gevoelens ingekeken. Wethouder T. Kohlbeck -EIDEN OMGEVING Ccidóc Commit ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 PAGINA 15 (ADVERTENTIE) DE JUISTE VERZEKERINGEN VOOR UW HUIS? HIER IS UW MAKELAAR/ADVISEUR Als makelaar die de persoonlijke belangen van de cliënt steeds centraal stelt, ben ik u graag behulpzaam bij het kopen of huren van een huis op maat. Maar met die woning bent u er natuurlijk nog niet. Waar u ook behoefte aan heeft, zijn goede verzekeringen om uw bezittingen veilig te stellen. Nu is het vrijwel ondoenlijk om uit het enorme aanbod op dit terrein zelf te komen. Daar heeft u deskundige en ctieve adviezen voor nodig. Samen met u bekijk ik nauwkeurig de gunstige voorwaarden. Bel mij daarom gerust als het zover Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU lh«)i itIJ VERKOOP PANDEN HEEFT GEMEENTE EERSTE RECHT 1ZERSWOUDE Wo- igen langs de Dorps- jjjaat in Hazerswoude 'igen niet langer zonder ;er worden gesloopt. Er rdt pas een sloopver- ing afgegeven als de enaar tegelijkertijd een w bouwplan overlegt „open gaten" langs de rpsstraat te voorkomen, t is een van de maatre en waarmee burge- jester en wethouders 151 aanzicht van de oude rn van Hazerswoude- Dorp willen verbeteren. B en W doen het voorstel in een plan van aanpak voor de dorpsvernieuwing. Het plan is opgesteld om eeii halt toe te roepen aan de groeiende pro blemen op het gebied van de woningbouw, de verkeersvei ligheid en handel en nijver heid. Het oude gedeelte van het dorp is verslechterd, de bouwkundige toestand van vooral de oude panden laat te wensen over, waterlopen slib ben dicht en worden gedempt, bestaande bedrijven groeien uit hun jasje en de winkels kampen met een te lage omzet waardoor ze op de lange duur dreigen te verdwijnen. Om deze problemen te lijf te gaan heeft de gemeente een alle somvattend dorpsvernieu wingsplan op te stellen. Bewoners van karakteristieke panden in Hazerswoude-Dorp worden in de toekomst ook verplicht om bij verkoopplan nen hun huis eerst aan de ge meente aan te bieden. Dat moet de gemeente in staat stel len een actief vernieuwingsbe leid te voeren, zonder dat za ken zo ver op de spits moeten worden gedreven dat er bij voorbeeld onteigend moet worden. Deze maatregel gaat gelden voor het hele dorpsge- bied, behalve voor de reent ge bouwde woningen en het be jaardenhuis Driehof. Verder wordt er een „groenge- doogplicht" ingesteld. Dat wil zeggen dat de eigenaar van een braakliggend stuk grond kan worden gedwongen om tijdelijke voorzieningen, zoals een speelplek toe te laten. Voor zover daar al gebruik van gemaakt zal worden, geldt dat alleen voor de grond die vóór de woningen is gelegen. De maatregelen moeten zor gen voor een grotere samen hang tussen beide gedeelten van Dorpsstraat met handha ving van de verkeersfunctie van de Gemeneweg. De Dorpsstraat wordt heringe richt waarbij het verkeer zal worden beperkt. Bedrijven die nu nog hinderlijk in het oude' dorp zijn gevestigd en daar veel grond in gebruik hebben, moeten plaats maken voor nieuwbouw. Voor deze bedrij ven moet elders een betere lo- kaite worden gevonden, waar ook de milieuhinder en over last minder een rol zullen spe len. Tenslotte wordt er een in ventarisatie gemaakt van de beeldbepalende panden in het dorp. DEN HAAG/SASSEN- HEIM „Deze man is in staat mensen in zijn macht te houden en dingen te la ten doen waarvan je je achteraf afvraagt hoe het mogelijk is". Dat stelde procureur-generaal De Groot gistermiddag voor het gerechtshof in Den Haag over een 30-jarige Sassenheimer. Deze man is tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld voor een bedreiging en enkele ver krachtingen in Leiden en Sassenheim. De Sassenhei mer ontkende de ver krachtingen gepleegd te hebben. „Alles ging vrij willig", verklaarde hij gis teren voor het hof. De Sassenheimer was aanvan kelijk door de rechtbank ver oordeeld voor het bedreigen van een ambtenaar van de Sassenheimse sociale dienst op 11 juni 1987. Verder zou hij tussen 23 en 26 december 1987 een vrouw meerdere malen verkracht hebben in zijn wo ning in Sassenheim. Hij had de vrouw ontmoet in een bar in Amsterdam en haar meegeno men naar huis. Toen de vrouw de volgende dag weg wilde, probeerde hij haar tegen te houden. Daarbij mishandelde hij haar en bedreigde haar met een mes. Uiteindelijk wist hij haar enkele dagen vast te hou den in zijn woning waar hij haar meerdere keren ver krachtte. Zij kon pas ontsnap pen toen ze op Tweede Kerst dag opnieuw in Amsterdam waren. De Sassenheimer ont kende de vrouw gedwongen te hebben gemeenschap met hem te hebben. „Alles ging in goed overleg. We hebben alleen een worsteling gehad omdat we- ruzie kregen over haar werk in een bar in Amsterdam". Ook de bedreiging met het mes ontkende hij. „Dat liet ik alleen maar zien om een beetje de macho uit te hangen. Ik heb het haar nooit op de strot gezet". De Sassenheimer werd even eens beschuldigd van het dwingen van een andere vrouw tot ontuchtige hande lingen in het invalidentoilet van een horecagelegenheid in Leiden op 13 februari 1988. Hij had de vrouw meegekregen naar de horecazaak omdat hij haar een fotoreportage met een popster had beloofd waar mee ze geld kon verdienen. Later op de dag nam hij de vrouw mee naar huis waar hij haar vervolgens verkrachtte. Ook hierover verklaarde de Sassenheimer dat alles vrijwil lig was gebeurd. Een verkla ring voor de blauwe plekken bij het slachtoffer gaf hij ech ter niet. Procureur-generaal De Groot achtte de verkrachtingen in december 1987 niet overtui gend bewezen. „Het is een technisch probleem om te be wijzen dat hij de vrouw ver kracht heeft, ook al is het ge drag wel typerend. Er zitten echter wat tegenstrijdigheden in de verklaringen". Wel be wezen achtte hij de bedreiging van de ambtenaar, de ontucht in Leiden en de daarop vol gende verkrachting. Wijzend naar de psychiatrische rappor ten verklaarde hij dat de Sas senheimer tijdens de daden minder toerekeningsvatbaar was. Hij achtte de kans op her haling echter groot en eiste daarom een straf van drie jaar waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook vroeg hij een contactverbod met het laatste slachtoffer. Advocaat van de Sassenhei mer mr. W. Janssen uit Lei den meende dat geen enkele verkrachting bewezen kon worden. Hij stelde dat de eer ste vrouw de benen had kun nen nemen toen ze door de Sassenheimer meegenomen werd naar de nachtmis en noemde haar verklaring „on geloofwaardig". Datzelfde gold volgens hem voor de affaire in februari 1988. „De vrouw is met het openbaar vervoer meegegaan naar Sassenheim. Als ze nu uit de horecazaak di rect de auto in gestapt zou zijn. Maar nu is de tijdspanne zo groot dat ik het twijfelachtig vind". Janssen wees het hof op het feit dat in de anderhalf jaar dat de man vrij rondloopt door hem geen strafbare feiten zijn gepleegd. Een lange ge vangenisstraf vond Janssen niet nuttig. Uitspraak volgt op 20 oktober. Ton extra tekort op sportvoorzieningen VOORSCHOTEN De privatisering van de Voorschotense hockeyvelden, tennisbanen en zwembad 't Wedde, die in het af gelopen jaar plaatsvond, veroorzaakt het komend jaar een extra tekort van een ton op de niet-geprivatiseerde takken van spoilt. Dat bleek in de raadscommissievergadering openbare werken. Het totale tekort op de sportbegroting komt daarmee in 1990 op een half miljoen gulden. Door de privatisering drukken de over headkosten, de kosten die toch al gemaakt worden voor perso neel en apparatuur (zoals zes grote maaimachines) extra op de overgebleven takken van sport. Verwacht wordt wel, dat deze kosten binnen een paar jaar sterk zullen verminderen door een natuurlijke afvloeiing van de drie k vier personeelsleden en door de afschrijving van de materiaalkosten. De commissieleden hadden het begrijpelijker gevonden indien de overheadkosten zichtbaar gemaakt waren in een aparte post „extra kosten priva tisering". Omdat de dienst openbare werken dit jaar volledig is opgegaan in de algemene dienst, konden de commissieleden de vroegere posten van de dienst beplantingen niet terug vinden. Motorrijder %amt auto Si ■RLANDERVEEN Een 25-ja- '561 e motorrijder uit Aarlanderveen :t gisteravond ernstig beenletsel ilopen bij een frontale botsing een auto. De man hield op de ideweg in Aarlanderveen on- ™a- doende rechts en reed in volle J art tegen de auto van een 78-jari- 45 man uit Nieuwkoop. Door de .45^ al belandden man en motor ver- Igens in de sloot. Omstanders lesten de motorrijder uit het wa- 1 halen. Het beenletsel bleek zo stig dat de man via ziekenhuis ij: noord naar het Academisch Zie- i-ihuis in Leiden moest worden voerd. Afgeven van grofvuil op zaterdag blijft HAZERSWOUDE De inwoners van Hazerswou de kunnen hun grofvuil blijven afgeven op de za terdagochtend. De huidige regeling waarbij het grof vuil kan worden afgege ven tussen tien en twaalf uur wordt voortgezet. Burgemeester en wethou ders hebben besloten daar voor extra containers te huren. Bedrijven zijn van de regeling uitgesloten. Appartementen - complex De Morsebel onthuld OEGSTGEEST Het apparte mentencomplex De Morsebel in Haaswijk is gistermiddag in de stromende regen onthuld door burgemeester Scheenstra van Oegstgeest. Het gaat om een complex van 51 appartementen waaraan een prijskaartje hangt van ongeveer drie ton per stuk. Scheenstra onthulde gistermid dag de naam „Morsebel" op een poortje door het wegtrekken van een doek. Vloeken mag in Hazerswoude HAZERSWOUDE Er wordt geen verbod op het vloeken opge nomen in de Algeme ne Plaatselijke Veror dening in Hazerswou de. Burgemeester en wethouders van Ha zerswoude hebben daartoe besloten om dat ze geen kans zien dwangmaatregelen te nemen als er toch wordt gevloekt. Benzinestation Leidse Schouw ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt waar schijnlijk op korte ter mijn een benzinestation langs de Leidse Schouw in Alphen. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om 235.000 gulden beschik baar te stellen voor een verkooppunt van brand stoffen. De raadsleden buigen zifh dinsdag 24 oktober over het voorstel. Boekwerkje over historie Endegeest OEGSTGEEST In de blau we kamer van kasteel Ende geest zijn gistermiddag aan de wethouders F. Kuijers uit Lei den en T. Kohlbeck uit Oegst geest de eerste twee genum merde exemplaren van het boekwerkje „Endegeest en Rijngeest, Natuur en historie opnieuw ontdekt" overhan digd. Het boek werd aangebo den door de samenstellers, de heer W. Blauw van het buurt- comité Bosgeest en K. Krijgs held van de werkgroep Mi lieuzorg Oegstgeest. Beiden hebben eerder heftig geprotes teerd tegen de bouw van vil la's op het terrein van de land goederen om de restauratie van het kasteel te kunnen be kostigen. Kuijers deelde mee dat binnenkort in de Leidse gemeenteraad voorstellen ge daan zullen worden om te ko men tot een beheerstichting Endegeest. In het boekje zijn de historie van de landgoederen en uit spraken van tegenstanders van de bouw van de villa's ge bundeld. In de Oegstgeester boekhandels liggen nog 424 exemplaren te koop voor tien gulden. Het berag komt ten goede aan de stichting Behoud Buitenplaatsen Oegstgeest. Dankzij de protesten worden er nu maar 37 villa's gebouwd. Het aangrenzende weiland en bos wordt gespaard. De naam van de weg wordt onthuld door het wegtrekken van een plakstrip. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VALKENBURG Sinds gis terochtend heet de secundaire weg 4 in Valkenburg de ir. G. Tjalmaweg. Het straatnaam bord werd gisteren door Tjal- ma zelf onthuld. De belang stelling voor deze gebeurtenis was groot. Tjalma was tot 1 oktober van dit jaar directeur van de dienst Verkeer en Vervoer bij de provincie Zuid-Holland. Hij is nu met de VUT. Vanaf het be gin van zijn carrière is Tjalma tracé, het ontwerp en de uit voering van deze weg. Wegens het ontbreken van financiële middelen is de uitvoering van de weg in de jaren '70 stopge zet. Begin jaren '80 zijn door het toenemende autoverkeer de plannen weer uit de kast gehaald. Na enkele aanpassin gen van het tracé en het ont werp begon de feitelijke aan leg vorig jaar. De Tjalmaweg vormt een belangrijke oost- westverbinding. Bij de onthul ling waren aanwezig het colle ge van burgemeester en wet houders van Valkenburg, de heer Noorland, oud-gedepu teerde en thans burgemeester van Dordrecht en gedeputeer de T. Jansen van verkeer. Jansen overhandigde Tjalma een aquarel van de S4 in de huidige staat. „Ze zijn het Schuttersveld aan het opknappen", zei Woens dag een oolijke slagersjongen tegen me. „Zoo?", vroeg ik onnoozel. „Waarmee?" „Met water! Ze gaan het was- schen!". Maar een wanklank in de 3 October-feeststemming is ve ler feestvierders dronken schap! Inderdaad, het aantal langs de straat slenterende be schonken menschen was dit maal grooter dan in de laatste jaren het geval was. Het drankmisbruik schijnt toe te nemen. We hopen, dat èn de drankbestrijding èn de geor ganiseerde drankhandel maatregelen zullen overwe gen om de dronkenschap zoo veel mogelijk op zulke feest dagen te keeren". Daarbij verkeek de journalist zich wel lelijk op het doel en streven van de drankhandel, ofschoon zijn opwekking loffelijk was. Voort, in gezwinde draf, door de enorme voorraad aan nieuws die de L.C. haar be gunstigers te bieden had: „De gemeenteraad van Wolfaarts- dijk (de redactie stond geen ogenblik stil bij de geografi sche ligging van deze ge meente; ze had 't ook maar van horen zeggen, T.P.) heeft besloten op Zondag de klok van den toren in de Ned- .Herv.Kerk niet meer te laten luiden, met 't oog op de Zon dagsrust". Nog even die 3 oktober-regen van '29, immers de zich wei nig opgewekt tonende journa list had nog meer narigheid in petto om de lezers aan hun trekken te laten komen en dit jaar '29 als een soort 3 okto- ber-rampjaar af te schilderen. „Tegen den tijd dat de groote optocht, voorstellende „De Rijn", Historie en Sage van St.Gothard tot Katwijk aan zee", moest beginnen, tegen een uur of een, liepen de Lei- denaars met lange mismoedi ge gezichten door de stad te drommen, alsof de Spanjaar den nog aan de Lammen schans genesteld lagen. De re gen tikkelde en tokkelde er gezellig op zijn miezerige harp op los, en daarover waren alle broodetende weer- profeten het eens er was geen kijk op, dat het de eerste uren zou verminderen". Toch besloot, op 3 oktober 1929, het 3 Octoberbestuur de optocht door te laten gaan, ondanks de regen en de heer sende alastrim, al was het vertrek ruim een uur later dan anders. Niettemin hulde aan de ontwerper van de „groote optocht": Jan de Qua ck. Juliana: gezelligheid, studeren en „voortreffelijke tentamens" afleggen. FOTO: SP denkt FOTO: HENK VAN DEN- ENDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15