Onderzoek centraal ontharden drinkwater «F STAD OMGEVING Klassiek cadeau IBEGROTING '90 ichep werk met project voor onderhoud huizen Vog geen besluit over jlannen Stadsgehoorzaal Economisch beleid moet regionaal worden opgezet Munten van Holtzhey in het Penningkabinet LEIDEN De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) moet na gaan of het mogelijk is het drinkwater centraal te gaan ontharden. Daar op drong het PvdA- raadslid A. Boot gisteren aan tijdens de behande ling van de Leidse ge meentebegroting door de commissie economische aangelegenheden. Wet houder T. van der Nat, tevens commissaris van de EWR, beloofde de zaak binnen het nutsbe drijf aan te kaarten. Boot wees er op dat onthar den van het water veel voor delen biedt. Het relatief har de water leidt, zo voerde ze in, tot kalkafzetting in was- machines en koffiezetappa raten en daarmee tot een ho ger energieverbruik. Boven dien moet bij hard water veel meer wasmiddel worden ge bruikt. Tegenover de hogere kosten van centrale onthar ding stelde het raadslid de voordelen van een lager energieverbruik en minder onderhoud aan apparaten. Bovendien belanden dan minder fosfaten uit wasmid delen en zeepverpakkingen in het milieu. Met het centraal ontharden van drinkwater is een inves tering van naar schatting tien miljoen gulden gemoeid. Ook als dat de consument en kele tientjes per jaar kost, staat daar volgens Boot een groter voordeel tegenover. In sommige huizen staan nu al kleine waterontharders. Die zijn dan niet meer nodig. Waterbedrijven in Amster dam, Den Haag en Woerden zijn de afgelopen jaren over gegaan op centrale onthar ding. Ook het rijk is er voor stander van uit oogpunt van kwaliteit. In het verleden is het ont harden van het water ook al eens aangekaart. De toenma lige Leidsche Duinwater Maatschappij zag er toen vanaf omdat ze toen voor an dere grote investeringen stond. Er moest een voorzui vering worden gebouwd. Van der Nat verklaarde gis teren dat het water van de EWR de komende jaren in elk geval al wat zachter wordt doordat het bedrijf op andere plekken gaat winnen. Hij hield nog een slag om de arm omdat het waterbedrijf de komende jaren ook voor grote investeringen staat, van zo'n 110 miljoen gulden. „Daar komt nog eens tien procent op als overgegaan wordt op centrale onthar ding. Maar daar staan wel voordelen tegenover. Daar om zal de zaak eerst binnen het EWR besproken moeten worden". ZATERDAG 7 OKTOBER 1989 PAGINA 13 EIDEN Er is binnen het Leidse college van B en W nog •en besluit genomen over de door projectontwikkelaars inge- jende plannen voor de Stadsgehoorzaal. Dat heeft wethouder van der Nat gisteren geantwoord op vragen van leden van de Dmmissie economische aangelegenheden. Voor het college staat hter wel vast dat de podiumfunctie van de Stadsgehoorzaal ■houden moet blijven. Ook de gevel mag niet verloren gaan, dus Van der Nat. Enige tijd geleden kwam een Haagse project- itwikkelaar met een plan voor het gebouw dat voorzag in een imbinatie van de zaal met winkels en parkeergelegenheid. Van er Nat: „Dat plan zag er mooi uit maar naarmate je dichter bij ■alisatie komt, is het meer de vraag of het ook lukt". Eerder ad ook het Leidse bedrijf Erica een plan. Volgens Van der Nat orden dergelijke plannen minder aantrekkelijk als ze afhan- tn van het goedkoop beschikbaar stellen van grond en gebouw van een gemeentelijke bijdrage. Abonnees betrekken bij programmeren kabel' LEIDEN De abonnees op de Leidse stadskabei moeten in de toekomst meer worden betrokken bij de programme ring van de Leidse stadskabel. PvdA- raadslid A. Boot wil dat daarvoor een onafhankelijke programmaraad wordt ingesteld. Zij deed die suggestie bij de behandeling van de gemeentelijke ka belnota in de commissie economische aangelegenheden. Ze kreeg steun van P. Langenberg (D66) en J. Laurier (Groen Links). M. Wijn bergen (VVD) zag meer in het houden van enquetes waarbij de abonnees hun voorkeur kunnen uitspreken. De com missie stemde overigens eensgezind in met de nota die voorziet in een uitbrei ding van het kabelnet tot dertig kanalen en een verlaging van tarieven. Boot drong er nog op aan dat de gemeente huis aan huis een krantje verspreidt als er nieuwe ontwikkelingen te melden zijn over de kabel. Een „bijsluiter" bij de acceptgirokaart, zoals wethouder T. van der Nat suggereerde vond ze onvoldoen de. Van der Nat zegde toe de mogelijkheden voor een krantje na te gaan. Hij had er geen problemen mee als op den duur de programmering van de kabel niet meer bij de gemeente berust. Wel moet bij een andere opzet rekening gehouden worden met de belangen van de Gemeenschap pelijke Regeling Antennevoorziening waarin ook een aantal andere gemeen ten zeggenschap hebben. Acht maanden voorwaardelijk DEN HAAG Een 49-ja- rige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Tegen de man was twee weken gele den negen maanden cel geëist, waarvan vijf voor waardelijk. Hij was op 16 november 1988 met een luchtdrukpistool een win kel aan de Haarlemmer straat binnengegaan. Hij eiste driehonderd gulden, die hij meende nog tegoed te hebben van de eigenaar van de winkel. Alphen onderzoekt afvalstoffenplan ALPHEN AAN DEN RIJN De ge meente Alphen gaat samen met de Vere niging Vrijbaan uit Den Haag een on derzoek instellen naar de mogelijkheid van een gemeentelijk afvalstoffenplan. Op basis daarvan zullen projecten op het gebied van het hergebruik van afval worden gestart. Vrijbaan vindt dat naast het Nationaal Milieu Beleidsplan ook ie dere gemeente een plan moet hebben om het milieu schoon te maken en schoon te houden. De provincie Zuid- Holland heeft de vereniging subsidie ge geven voor een onderzoek in drie ge meenten, waaronder Alphen. In de op te richten werkgroep nemen drie Alphense ambtenaren zitting. Noordwijker begint belastingtiptelefoon NOORDWIJK Noordwijk heeft een belasting tip tele foon. De Noordwijker A. Hou- waart heeft een 06-nummer in het leven geroepen waarop elke week twee tips op het ge bied van de balstingen worden verstrekt. Vooraf wordt onder meer via de regionale dagblad pers informatie gegeven over de onderwerpen die in de tip worden behandeld. De tips du ren vier minuten. Voor het draaien van het tele foonnummer wordt het ge bruikelijke tarief van 50 cent per minuut in rekening ge bracht. TVDA-RAADSLID: BETER VOOR MILIEU EN VOORDELIGER LEIDEN De gemeente Leiden moet aansturen op een regionaal economisch beleid. Daarbij gaat het met name om het aan trekken van nieuwe be drijven en het aanleggen van industrieterreinen. Daarop drongen de raadsle den B. Paauw (PvdA), J. Laurier (Groen Links) en P. Langenberg (D66) gisteren aan bij de behandeling van de gemeentebegroting door de commissie economische aangelegenheden. Langen berg en Laurier stelden daarbij Rotterdam als voor beeld aan, waar een speciale adviescommissie zich met zo'n beleid bezighoudt voor de hele agglomeratie. Vol gens Langenberg moet Lei den aansturen op het instel len van zo'n zelfde commis sie van deskundigen. Hij sug gereerde zelfs al een voorzit ter, de hoogleraar Lambooy. Laurier vond dat het hoog tijd wordt dat de „agglome ratievisie" maar eens in de praktijk wordt gebracht. „Het gaat niet alleen om Lei den, maar om een gebied van 240.000 mensen in de Rand stad. Er zijn in Rotterdam onder andere Leidse hoogle raren actief. Laten we die kennis hier ook inzetten". Uit de betogen van Laurier en Langenberg kwam de vrees naar voren dat Leiden in de knel zou kunnen ko men door de doortastendheid van de grote steden. Paauw drong er op aan zorg vuldig om te springen met beschikbare bedrijfsterreinen en niet zonder meer over te gaan tot de ontwikkeling van nieuwe gebieden, zeker als die in de omgeving beschik baar zijn. Wethouder T. van der Nat zegde toe alle mogelijkheden te willen nagaan. Hij hield daarnaast echter staande dat Leiden binnen de huidige mogelijkheden tot nu toe ook succesvol is geweest. raadslid J. Laurier (Groen Links) gisteravond bij de be handeling van de gemeentebe groting door de commissie eco nomische aangelegenheden. Laurier ziet in zo'n project een mogelijkheid om werkloze bouwvakkers aan de slag te helpen. Hij merkte gisteren op dat de werkloosheid' in de re gio Leiden weliswaar flink is gedaald, maar dat er in de stad nog altijd een relatief hoge werkloosheid is, met name on der bouwvakkers. „Met zo'n project sla je twee vliegen in één klap. Je helpt mensen aan het werk en je be vordert een goede staat van Decorum Het was een armetierige vertoning, het Leidse 3-Oktoberfeest onwaardig. De raadsleden uit de Britse universiteitsstad hadden zich volledig „in het pak" gehesen om in de optocht in elk geval goede sier te maken. Hoeden, capes, kettingen bontstola's, het kon niet op. De Leidse collega's vielen bij ze in het niet. Libe- aldus het verslag in het poli tieblad. De grofste wandaad wordt door de Leidse politie echter toegeschreven aan hun Ame rikaanse collegae. Die zouden een heuse overval hebben ge pleegd en alle lunchpakketten hebben buitgemaakt die wa ren bedoeld voor de agenten uit Leiden. „Gelet op het be lang van goede internationale betrekkingen heeft de recher che geen onderzoek naar dit misdrijf ingesteld. Bij een vol gend bezoek van de Yanks in Nederland zullen extra veilig heidsmaatregelen moeten worden genomen rondom onze voedselvoorraden", aldus de politie. Wellicht dat dan ook de hulp wordt ingeroepen van George en zijn Barbara. Die zullen daartoe zeker bereid zijn, blij kens het in het korpsblad prijkende bedankbriefje van het presidentiële paar aan de Leidse politie: „Het was te veel werk om iedereen per soonlijk de hand te schudden. Time is money, you know. Mochten wij ooit nog iets voor het Leidse korps kunnen be- Marteling Tsja, dat organisatie-onder zoek naar de Leidse politie. Woensdagavond konden op de commissievergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden de eerste politieke meningen hierover worden opgesnoven. Een kwestie van de lange adem. Het CDA en de PvdA zorgden voor de warming up en hiel den het lekker kort. Pex Lan genberg (D66) daarentegen zag zijn kans schoon en on derwierp zijn gehoor aan een langdurige marteling. Hii sprak als de spreekwoor delijke Brugman iedereen de oren van het hoofd. Het ging maar door, diepe fronsen van commissaris Henk Mostert ten spijt. Rob van Lint (Groen Links) slaakte diepe zuchten, Steven de Vreeze (PvdA) greep naar een in de buurt staande zak drop en besloot de conditie van zijn kaakspie ren te gaan trainen. Wim van der Pluijm (PvdA) raai Nico Langerak had nog wel een tweedelig grijs kostuum aan. En daar bleef het qua stijl bij. Slechts een handvol raadsleden had zich al wandelend in de optocht gestort. Volgens de Leidse topambtenaar Leo Meijer was het alle maal veel te dun bezet. Hij besloot zelfs zich op te offeren door met de raadsleden mee op te lopen. FOTO: WIM VAN NOORT gaf op en stond op om naar huis te gaan. „Nog vijf minu ten", smeekte Pex, maar Van der Pluijm was onverbiddel ijk en ging. Toen besloot de rest van de commissie ook tot een time out, het was inmid dels etenstijd. Teleurgestelde Pex werd beloofd, dat hij na de pauze weer verder mocht praten. Mokkend ging hij ak- Na de pauze ging Pex voort varend van start. D66 wil graag wijkteams en Pex liet geen middel onbeproefd om dat voor het voetlicht te bren gen. Toch kwam hij nog niet tot een eindoordeel na al dat verbaal geweld. „Het slechtste wat we nu kunnen doen is meer van hetzelfde. Het moet anders". Met die conclusie liet Pex de commissieleden met stomheid geslagen achter. Niet alleen had dit in één zin gekund, maar dat het anders moet, was in 1980 ook al be kend. Traditie (1) Voor heel wat Leidse kinde ren was het meelopen in de De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. [^Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.:i Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar. Noam- 1 I 1 I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar n Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. #^zO^*\JNZ I1 tjBV6. 11 De uitgestalde munten in het penningenkabinet. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN 's Rijksmuntmeester Chr. van Draanen opende gistermiddag een tentoonstelling over zijn 18de eeuwse colle ga's, vader en zoon Holtzhey in Rijksmuseum Het Koninklijk Penningenkabinet. Onder de titel Holtzhey en Zoon, Een 18e eeuwse penningfabriek worden leven en werk van Martinus en Johan George Holtzhey ontbloot. Tijdens de opening werd tevens afscheid genomen van me vrouw G. van der Meer die zich als conservator intensief met de Holtzheys heeft beziggehouden. Het 18e eeuwse vakman schap is tot en met 10 juni 1990 te zien in het museum aan het Leidse Rapenburg. taptoe op 2 oktober in de ja ren '50 en '60 een van de hoogtepunten van het jaar. Heerlijk met al de vriendjes of vriendinnetjes van je club op een tijdstip ver na bedtijd nog over straat lopen. Ge kleed in judopak, sportshirt of gympakje, waaronder je wel een warme trui droeg want koud en regenachtig was het altijd op 2 oktober. Voor het vele publiek mocht je, als je geluk had, een fakkel of een vlag dragen wat het allemaal nog veel spannender maakte. Tijdens de route lekker schreeuwen, zingen en goed opletten of je familie of be kenden zag die je trots groet te. Jij was de ster van de avond. De route liep traditioneel over de Breestraat. Het daar geves tigde studentencorps zorgde dat de deelnemers luid wer den toegejuicht. Vanaf het bordes zongen ze luidkeels over het gewone volk heen en gooiden confetti, slingers en snoepgoed over de meestal jeugdige taptoe-ers. Dat was aardig maar de ballen werden in de jaren '70 iets baldadiger. De liedjes werden minder vriendelijk en er viel ook wel eens „per ongeluk" een vol glas bier naar beneden. Voor de kinderen en begeleiders in de taptoe vergalde dit een hoop pret. Traditie (2) Een aantal van deze kinders, inmiddels tieners geworden, hadden zich een aantal jaren later 2 oktober '79 voor genomen om zich als toe schouwer te posteren tegen over Minerva. Er werd een druif naar boven gegooid en er kwam een druif terug. De rellen die daarop volgden staan iedereen die daarvan getuige was nog in het geheu gen gegrift. De taptoe ontre geld, ruiten van Minerva ge sneuveld en de Breestraat door de politie zes paarden dik „schoongeveegd". Tot diep in de nacht werd in de kleine stegen nog slag gele verd tussen de opgeschoten jeugd en de voorlopers van de ME. De afgelopen 10 jaar bleef Mi nerva dicht op 2 oktober. De op rellen beluste jongeren ble ven traditioneel komen maar ieder jaar met minder man schappen. „Slechts vijf aan houdingen dit jaar", sprak po- litievoorlichter H. Langen- doen deze week. Een slechte traditie lijkt ten einde. EIDEN Er mqet in Leiden n speciaal project komen lor het onderhoud van hui ft. Bezitters van een eigen oning kunnen dan een abon- lement nemen op een jaarlijk- controle van hun huis en iel eventueel uitvoeren van epaalde klussen, let die suggestie kwam het Met bijdragen van: Ja- Inet van Dijk, Erik Huis man, Loman Leefmans, Karin Swiers. Haags maatje „Wat is het toch een walgelijk feest van vreten en zuipen, hè", zei de in Leiden ronddo- lende Hagenaar tijdens de viering van Leidens Ontzet M uit de grond van zijn hart. I Zijn mening werd niet ge- I deeld door de tienduizenden Hi Leidenaars, die zich prima vermaakten op de zonnig uit gevallen feestdag. Luttele uren later, waarin tal loze kroegen bezocht waren en de opkomende honger meer dan gestild was met een fikse portie hutspot, draaide de bui van de Hagenaar bij. „Tsjonge, wat kunnen die Leidenaren feesten", bralde hij leunend tegen de gevel van een huis. „Maar ik heb nu geen tijd om met je te pra ten. De kermis lokt. Dus de ballü". En weg was de inmid dels wat verleidste Hagenaar. Laat op de avond werd hij te ruggevonden in de goot. Hij toonde zich, na een wat moei zame start redelijk spraak zaam en geheel aangepast aan de Leidse 3-oktobergebrui- ken. „Even 'n beetje bijko men. Ik ben een weinig onwel geworden", bromde hij staand tussen verpulverde bierbekers en rondgestrooide verpakkin gen van snacks. En op dreef rakend: „De oorzaak van het onwel worden? Wat zwaar vallende versnaperingen na een ritje in de draaimolen". Maar dat nu even allemaal terzijde, we gaan nog een hap je en een slokje doen in deze gave stad. Er is nog veel ont- zettingswerk te doen". Met dat laatste had de een weinig beschonken Hagenees het grootste gelijk. Luttele uren later ervoer hij dat aan den lijve. Een gemeentelijke veegwagen veegde hem eerst biina van de sokken. Boos schreeude hij „Doe niet zo ruw, Leiden is al ontzet". ..Tuurlijk is Leiden ontzet", bromde de vuilnisman terwijl hij de Haagse feestneus met het woningbestand", aldus Laurier in een toelichting. Wethouder T. van der Nat (economische aangelegenhe den) wilde geen enkele toezeg ging doen over de suggestie van Laurier. Hij wil eerst overleggen met zijn collega D. Tesselaar van volkshuisves ting. een sierlijke bocht omzeilde, „van de enorme puinzooi. Maar dat is niet iouw verdien ste hoor maatje' Nawee (1) Zijn bezoek duurde maar een paar uurtjes, maar het effect ervan was groot. Bijna drie maanden later zijn de na weeën nog duidelijk voelbaar. Ook al is het dan nog steeds niet zo dat duizenden Ameri kanen de stad Leiden over spoelen om te treden in de voetsporen van de Pilgrim Fathers en in die van de be kendste nazaat van de reli gieuze vluchtelingen: presi dent George Bush himself. Meer toeristen dan in andere jaren zijn niet gesignaleerd, maar dat neemt allemaal niet weg dat Leiden nog steeds een beetje nageniet van die korte tijd dat de stad in het middelpunt van de wereldlij ke belangstelling stond. Neem bijvoorbeeld de laatste aflevering van het korpsblad van de gemeentepolitie Lei den. Daarin wordt nog eens teruggeblikt op dat merk waardige bezoek van Bush aan het nietige stadje Leiden. Vooral op de dingen die fout gingen. Dat de luchtvaartdienst van de rijkspolitie bijvoorbeeld een luchtfoto van de Hoog landse Kerk afleverde, terwijl Bush sprak in de Pieterskerk. Dat de wagen van de Ameri kaanse president veel te hard reed langs de dichtbevolkte route, zodat velen „een beetje teleurgesteld" huiswaarts keerden. Dat twee vrouwen van Leidse politiemannen vol verwachting maar tevergeefs op de Borstelbrug stonden te wachten omdat hun echtgeno ten „uit vertrouwelijke bron" hadden vernomen dat de Amerikaanse president daar zou uitstappen. Nawee (2) Dat Zijne Koninklijke Hoog heid werd geconfronteerd met een dicht hek voor het Acade miegebouw waarin zijn eigen Trix en de Amerikaanse George zich op dat moment bevonden. „Een ijverige Haagse veiligheidsfunctiona ris meende dat er wel genoeg mensen waren binnengeko men en had dus het hek maar gesloten, onze prins-gemaal daarmee vertwijfeld buitenge sloten. Gelukkig nam prins Claus geen aanstoot aan het gebeurde. Integendeel, hij nam de gelegenheid te baat om nog een blokje kaas bij het kaasmeisje te bemachtigen",

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13