De islam is heel tolerant „Als m'n dochter van school komt kunnen we tegenwoordig kletsen" CeidaeSomant AMBTENAREN VERKEER EN WATERSTAAT WERKEN VOORTAAN THUIS ■BINNENLAND VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 7 VERTALING VAN DE KORAN IN MODERN NEDERLANDS DEN HAAG Een mooi stukje uit de koran om wat sfeer te proeven en wellicht zin te krijgen zelf eens de Openbaring van de profeet Mohammed ter hand te nemen? Dr. Fred Leemhuis wijst op de eer ste verzen van de „soerat an-nahl", die hem daarom zo aanspreken omdat erin geleerd wordt de natuur niet alleen als nuttig te zien. Het milieu waarin God ons heeft geplaatst is er ook om van te genieten, zo blijkt uit dit fragment waarin God wordt geprezen en vervolgens over Zijn Schepping wordt ge zegd: „Ook het vee heeft Hij geschapen. Jullie hebben daar mee warmte en allerlei nuttigs en jullie eten ervan. Daarmee is er voor jullie ook schoon heid wanneer jullie ze 's a- vonds huiswaarts voeren en wanneer jullie ze 's morgens naar de weiden brengen. En het draagt jullie lasten naar een land dat jullie slechts met grote inspanning hadden kun nen bereiken. Jullie Heer is werkelijk vol mededogen en barmhartig. En paarden, muil dieren en ezels opdat jullie ze kunnen berijden en voor het mooi. En Hij schept wat jullie niet weten De voorlaatste zin loopt een beetje moeilijk, maar de strekking is duidelijk: de dieren zijn er ook voor het Dr. Fred Leemhuis is hoofddo cent Arabisch bij de vakgroep talen en culturen van het Na bije Oosten aan de Rijksuni versiteit Groningen. Van zijn hand is zojuist een nieuwe ver taling van de koran versche nen, die vanmiddag in de Aska Moskee in de Wagen straat in Den Haag officieel werd gepresenteerd. Vertegen woordigers van de Turkse, Marokkaanse, Surinaamse, In donesische en Nederlandse moslims in ons land kregen ie der een exemplaar. Tweede generatie Arabist Leemhuis: ,,De verta ling is bedoeld voor twee cate gorieën belangstellenden. Op de eerste plaats de Nederland stalige moslims die onvoldoen de Arabisch beheersen om de koran in de oorspronkelijke taal te kunnen lezen; bijvoor beeld doordat zij behoren tot de tweede of derde generatie allochtonen. Op de de tweede plaats hoop ik er de autochto ne Nederlanders mee te bedie nen die veel met moslims te maken hebben en zelf kennis willen nemen van de grond slag van hun cultuur". In hoeverre dat laatste zal luk ken, is een vraag. Leemhuis' vertaling is weliswaar in mo dern, begrijpelijk Nederlands gesteld, maar niet voorzien van enige toelichting. En zon der uitleg blijft voor een sim pele christen die zijn eigen bij bel al vaak niet kan volgen, de Openbaring door de profeet Mohammed op veel plaatsen bepaald duister. Hetgeen door de Groningse arabist volmon dig wordt erkend En waaraan hij dan ook de belofte vast knoopt dat er vermoedelijk al volgend jaar eep commentaar van zijn hand zal verschijnen dat de toegankelijkheid moet vergroten van het boek dat door een miljard mensen, on der wie een half miljoen Ne derlanders, als Boek der Boe ken wordt ervaren. In afwach ting daarvan raadt Fred Leemhuis aan met onduidelij ke passages gewoon bij de Ma rokkaanse of Surinaamse buurman aan te kloppen. „Het klinkt misschien wat idealis tisch, maar waarom zou je het niet doen? Gewoon aanbellen en de moslim-buurman of de moslim-collega vragen wat er met een bepaalde passage be doeld wordt. En als die het niet weet, kent hij ongetwij feld een imam die wel een antwoord weet". Arabische tekst Een procedure die wordt ver gemakkelijkt doordat in het gisteren gepresenteerde boek de vertaling van dr. Leemhuis parallel loopt met een weerga ve van de Arabische tekst van de koran. Wat voor kenners van het Arabisch dus tevens de mogelijkheid biedt de ver taling te controleren. En even tueel van de hand te wijzen. Moslims hechten sterk aan de notie dat de koran in de loop van de tijd steeds beter begre pen wordt en dat een bepaalde interpretatie, en dus ook een bepaalde vertaling, nooit de definitieve kan zijn. Fred Leemhuis: „De interpre tatie die ik heb gevolgd is die welke thans binnen de soen- nietische tak van de islam in brede kring wordt aanvaard. Ik heb mijn vertaling voorge legd aan een reeks deskundige Nederlands sprekende mos lims en hun op- en aanmer kingen verwerkt in de uitein delijke publicatie. Maar ik wil ook graag goedkeuring van de Azhar in Cairo, waar ik in de jaren zeventig zelf heb gestu deerd. De Azhar is een univer siteit en tevens een opleidings centrum voor moslim-theolo gen. Hij geldt als zeer gezag hebbend. Mijn vertaling heb ik aan de sjeich - wij zouden zeg gen rector - toegestuurd en die heeft zeer belangstellend gereageerd. Een commissie van deskundigen, naar ik heb begrepen Indonesische mos lims die het Nederlands be heersen, gaat mijn vertaling bestuderen. Ik heb toegezegd dat ik hun bevindingen in de tweede druk zal verwerken. Waardoor die tweede druk dus een soort islamitisch waar merk van betrouwbaarheid kan krijgen". Arabist dr. Fred Leemhuis. De vertaling van Leemhuis is de derde die er in het Neder lands beschikbaar komt. In 1956 was al een vertaling ver schenen van de hand van prof. dr. J Kramers, die. echter be kend staat als buitengewoon ontoegankelijk. Prof. Kramers bediende zich van zeer ouder wets Nederlands („De tale Ka- naans", aldus Leemhuis) en beoogde in het geheel niet een moderne interpretatie van de koran te geven. Kramers ver taalde zoals hij dacht dat de profeet Mohammed zijn woorden bedoelde op het mo ment dat Hij ze uitspraak. Wat door moslims van nu dus wei nig relevant wordt geacht. Naast 'de Kramers' bestaat er een vertaling door de Ahma- dya-beweging. Maar die heeft weer als bezwaar dat deze be weging binnen de islam als omstreden geldt en dat haar afwijkende opvattingen op de vertaling hun weerslag heb- Vice-voorzitter M.E. Ates van de Turks-Islamitische Culture le Federatie in Nederland toonde zich vandaag dan ook zeer ingenomen met het initia tief van dr. Leemhuis om met een nieuwe vertaling te ko men. De heer Ates: „Ik heb de nieuwe vertaling nog niet kunnen lezen, maar de berich ten die mij bereiken van mos lims die al wel fragmenten on der ogen hebben gehad, zijn positief. Ik hoop van harte dat ze bijdraagt aan een correctie van het vertekende beeld dat veel Nederlanders van de is lam hebben". Volgens zowel Ates als Leem huis wordt dit beeld goeddeels bepaald door de berichtgeving in de media over allerhande extreme uitingen van de islam. De h^er Ates: „De neiging be staat om de islam te vereenzel vigen met het bewind in Tehe ran. Dat is net zo onterecht als vereenzelviging van het chris tendom met de opvattingen zoals die in Staphorst worden gehuldigd. Alle shi'itische moslims in Iran samen maken niet meer dan tien procent uit van de totale islamitische ge meenschap in de wereld". De heer Leemhuis: „De islam is een zeer tolerante gods dienst, die heel veel ruimte laat aan andersdenkenden. Anders dan het sprookje wil, wordt een gedwongen beke ring tot de islam expliciet ver boden in de koran. Joden en christenen moeten al helemaal vrij zijn hun godsdienst uit te oefenen. Ook als je kijkt naar de verbreiding van de islam moet je constateren dat die veel minder bloedig is verlo pen dan de verbreiding van het christendom. Heel Indone sië, om maar een voorbeeld te noemen, is geïslamiseerd via de handel, zonder dat daar ook maar één wapen aan te pas is gekomen. Maar ook waar isla mitische legers landen hebben bezet, is de verbreiding van de godsdienst zeer langzaam ge gaan en zonder hardhandig- Of Leemhuis wel eens heeft overwogen zelf tot de islam over te gaan? „Ach nee. Mijn wortels liggen nu eenmaal in een andere cul turele traditie. Maar sympa thie, warme sympathie voor de niet-fundamentalistische, brede hoofdstroom van islam, koester ik zeker wel". WILLEM SCHEER N.a.v. 'De Koran'. Een weer gave van de betekenis van de Arabische tekst in het Neder lands. Door Fred Leemhuis. Uitgeverij Het Wereldvenster. Prijs van de ingenaaide editie 45,- en van de gebonden edi tie ƒ69,50. Het lijkt het ei van Columbus. Er is niet meer nodig dan een computer, telefoon en wat randapparatuur om veel werknemers de dagelijkse file-martelgang van en naar het kantoor te besparen. Gezellig thuis werken achter een beeldscherm in'de huiskamer: het gezinsleven vaart er wel bij, de auto kan voor de deur blijven staan en het milieu wordt minder belast. Maar is dat wel zo? Levert een noest thuis werkende huisvader of -moeder wel een bijdrage aan de gezinsvreugde? Zal de auto van een thuis werker niet juist méér gebruikt worden dan voor heen, voor boodschappen, familiebezoek en plezier- ritjes? Het ministerie van verkeer en waterstaat wil dat haarfijn uitzoeken. Zestig ambtenaren van dit departement gaan straks een groot deel van hun ar beid gedurende negen maanden op proef thuis ver richten. De animo om mee te doen is vooralsnog groot. „Als het een succes blijkt, gaan we er groot schalig de boer mee op", belooft projectleider Rob Lansman. DEN HAAG Hans Overmars, organisatie-ad viseur bij het bedrijf NICE in IJsselstein, brengt se dert ruim vijf jaar een flink deel van zijn werk week door in de woonka mer. Op een steenworp af stand van het driezits bankstel heeft hij zijn ei gen werkplek gecreëerd. Daar, in de nis van een halfhoog u-vormig muur tje, verricht hij zijn arbeid terwijl zijn vrouw en dochter zich in de woon kamer anderszins verpo zen. „Je moet je wel goed kunnen concentreren om hier te kun nen werken. Je gezin moet er ook op ingespeeld zijn", vertelt Overmars. „Het zal niet luk ken als je met vier kleuters in een tweekamerflat woont. Maar ik heb een klein gezin en de huiskamer is gelukkig aan de ruime kant. Het grote voordeel van deze werkplek is dat je niet eenzaam boven op een studeerkamertje zit en je vrouw het risico loopt compu terweduwe te worden. Ik hoef maar even uit mijn stoel op te veren om aan het gesprek deel te kunnen nemen. En als mijn dochter van school thuis komt, dan ben ik er ten minste om te horen hoe het is geweest". Overmars is één van de naar schatting enkele duizenden Nederlandse werknemers die zich dank zij de moderne com putertechniek niet meer .elke dag door de file hoeven te worstelen, 's Ochtends na het ontbijt en 't gebruikelijke kop je thee hoeft Overmars slechts vier stappen te lopen naar zijn werkplek. Rapporten uitwer ken en versturen, databanken raadplegen, teksten ontvangen en telefonisch vergaderen met de collega's: het kan allemaal thuis gebeuren. Wordt het werk overdag om één of ande re reden opgehouden, dan kunnen de verloren uurtjes moeiteloos 's avonds worden ingehaald. Grip De stormachtige ontwikkelin gen in de computerbranche hebben het thuiswerken vrij ongemerkt binnen handbereik van miljoenen werknemers gebracht. Voor het luttele be drag van vijfduizend gulden is het hele thuiswerk-pretpakket (computer, modem, printer, fax) vandaag de dag aan te schaffen. Toch komt het tele- wérken maar moeizaam van de grond. Elk jaar weer wor den duizenden vierkante me ters kantoorruimte bijge bouwd, alsof de telefoon nog moet worden uitgevonden. Fi les van en naar de werkplek zwellen bijgevolg aan en de reistijden rijzen verder de pan uit. Veel werkgevers vrezen de grip op hun thuiswerkende werknemers te verliezen en kijken de kat nog uit de boom. De enkele ondernemer die wél de moed had zijn werknemers huiswaarts te sturen, is niettemin razend enthousiast. Zoals de directie van het Brit se elektronica-bedrijf Rank Xerox, dat enkele honderden typistes inmiddels thuis tussen de geraniums laat buffelen. Onlangs bleek de produktie van deze thuiswerksters ruim twintig procent hoger te liggen dan die van werknemers met een vergelijkbare baan op kantoor. Kassa! Verkeer en waterstaat Het ministerie van verkeer en waterstaat is nu in de voetspo ren getreden van het Britse bedrijf, maar niet in de eerste plaats om de werklust van zijn ambtenaren te stimuleren. Het terugdringen van het woon werkverkeer per auto is vol gens telewerk-projectleider Rob Lansman het belangrijk ste doel dat het departement Hans Overmars: „Wij willen deze mensen uit de file halen en uit de file houden" nastreeft. Binnenkort al kun nen zestig ambtenaren op kos ten van het ministerie thuis met een computer aan de slag. Lansman: „Wij willen deze mensen uit de file halen en uit de file houden. Als het project slaagt kon het telewerken wel eens één van de vriendelijkste methodes blijken te zijn om het autogebruik terug te drin gen. Er hoeven geen dure maatregelen zoals het reke ning-rijden aan te pas te kó men. Integendeel. Zowel de werkgever als werknemer sparen kosten uit". De gevolgen van het telewer ken voor het autoverkeer zijn nooit in kaart gebracht. Som mige wetenschappers veron derstellen dat de files met wel twintig procent kunnen ver minderen als de beroepsbevol king voortaan massaal thuis aan het werk gaat. Anderen verwachten daarentegen dat juist het privé-autogebruik enorm zal toenemen. Lans man: „Maar het blijft allemaal natte-vingerwerk. Wij gaan dat nu voor het eerst eens haarfijn uitzoeken". Over mars, zélf thuiswerker, is als extern adviseur door het mi nisterie aangezocht om het Animo Er is bij Verkeer en Water staat inmiddels ruim voldoen de animo gebleken voor deel name aan het telewerken-ex periment. Nog geen twee we ken nadat de eerste oproep in het huisblad „Profiel" was verschenen, hadden zich al ruim honderd ambtenaren aangemeld. Volgens Lansman zaten daar ook afdelingschefs bij die voorstelden samen met élle medewerkers het werk voortaan in de huiselijke om FOTO: MILAN KONVALINKA geving met een computer te gaan verrichten. Een definitie ve selectie van de benodigde zestig proefkonijnen is nog niet gemaakt, maar Lansman en Overmars verkneukelen zich al bij de gedacht dat straks mogelijkerwijs een hele kantoorruimte een aantal da gen per week ontruimd zal worden. Lansman: „Eén van de dingen waar we natuurlijk naar gaan kijken is: hoe verloopt de sa menwerking? Lijdt de affini teit met de afdeling niet onder het thuiswerken? Hoe gaat het overleg? Als een hele ploeg gaat telewerken, inclusief de chef, dan vergt dan nogal wat van de deelnemers. Maar ik wil niet zeggen dat het niet kan. Misschien gaan we wel op het aanbod van die chef in, want het zal me erg benieu wen hoe het in de praktijk uit pakt". Overmars: „Je moet trouwens niet denken dat zo'n afdeling de hele week thuis zit. Volgens onze inschatting is drie dagen per week thuiswer ken wel het maximum. Een mens is geen machine; af en toe heb je toch het directe con tact met je collega's nodig". Enquêtes De ambtenaren die met het project gaan meedoen krijgen in principe de vrijheid te wer ken op de uren die hen zelf goed uitkomen. Is het schitte rend weer en verkiest proef konijn A de tuin boven het bu reau? Prima, als de uren 's a- vonds maar worden ingehaald. Moet proefkonijn B 's middags boodschappen doen of pla fonds witten? Het is Lansman en Overmars allemaal best, als de produktie er maar niet on der lijdt. Overmars: „Bij de se lectie van de thuiswerkers let ten wij er natuurlijk wél op of men de verantwoordelijkheid om zelf het werk in te delen aankan. Waarmee niet gezegd is dat alleen de hogere functio narissen in aanmerking ko men. We willen bewust een representatieve dwarsdoor snede van het departement thuis laten werken. Daar zul len zowel een directeur-gene raal als administratieve krach ten bij zitten De eerste huisbezoeken, waar bij gekeken wordt of er vol doende ruimte is voor het in stalleren van een computer, zijn inmiddels afgelegd. Over mars en consorten studeren nog op de vragenlijsten die moeten worden opgesteld om de effecten van het thuiswer ken te meten. Waarbij het bu reau NICE en het ministerie overigens zeer grondig te werk willen gaan. Lansman: „De thuiswerkers zullen tijd moeten schrijven. Nauwkeurig moeten bijhouden hoe vaak en voor welke doelen de auto wordt gebruikt. We zijn er vooral benieuwd naar of straks de huisgenoten wellicht vaker de auto zullen pakken. Als het aantal extra privé-ki- lometers hoger zou uitvallen dan de besparing in het woon werkverkeer, dan moet je con cluderen dat het thuiswerken nog geen bijdrage levert aan de terugdringing van het auto gebruik". Intiem De thuiswerkende ambtenaren zullen ook 'intieme' gegevens aan de projectleiders moeten overleggen. Zo willen Over mars en Lansman graag weten of het gezin van de telewerker baat heeft bij het thuiswerken van de kostwinner. Levert de thuiswerkende vader of moe der een bijdrage aan de gezins vreugde, of werkt het gewor stel achter de computer ieder een op de zenuwen? Het zijn twee kanten van één en de zelfde de thuiswerk-medaille. De verwachtingen van Lans man zijn hooggespannen. Als het project aanslaat, zo voor spelt hij, dan zal het ministerie met de 'onderzoeksresultaten flink de boer op gaan. Lans man: „Binnen de rijksover heid, maar ook daarbuiten. Af hankelijk van de resultaten zal Verkeer en Waterstaat wel licht zélf het thuiswerken krachtig gaan bevorderen. Het is natuurlijk ook een uitkomst voor herintredende vrouwen en invaliden. Maar een besluit daarover is nog niet genomen De minister wacht eerst af wat er uit het onderzoek komt. Eind december volgend jaar hopen we met een rapport te komen". Wat Hans Overmars betreft, kan het telewerken in elk ge val al niet meer stuk. „Thuis is er de sterke neiging om meer uren te maken, om ook 's a- vonds nog even door te gaan. Maar daar staat tegenover dat je meer bij het gezin betrok ken kunt zijn en meer pauzes kunt nemen, al zijn die wat mijzelf betreft in het algemeen korter dan op kantoor. Nou, en als je de kriebels krijgt en je collega's weer wilt zien, dan pak je de auto voor een ren dezvous. Die vrijheid om thuis te werken óf op kantoor bevalt me prima. Van die com puter in de woonkamer heb ik in elk geval nooit spilt gehad". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7