Homoseksualiteit geen grond meer voor ontslag Biologen en medici op de bres voor milieu Partijpolitiek speelt steeds grotere rol in ministerraad Nieuwe verkeers regels niet in maart van kracht IKKOORD CDA EN PVDA OVER GELIJKE BEHANDELING Pleidooi voor één studenten verzekering Binnenland lieidóc Gou/tatit VRIJDAG 6 OKTOBER '1989 PAGINA 3 IBij baggerwerk bom l n Waal gevonden IIJMEGEN Bij baggerwerk in e Waal ter hoogte van het plaatsje Jendt is gisteren een ruim 4 meter ange bom gevonden. els uitgewezen dat het projectiel *250 kilo springstof bevat. De tor- M edo is van Duitse makelij en da- isi iert vermoedelijk uit de Tweede jd Wereldoorlog, zo is vastgesteld. Het ,ts xplosief is in de afgelopen nacht le i een duwbak met zand bewaard t n is vandaag door de marine over- ebracht naar Den Helder. Daar zal et projectiel onschadelijk worden 'P emaakt. Bestuur FNV-jongeren schorst voorzitter UTRECHT Het landelijk bestuur van de jonge renbeweging FNV heeft gisteren tijdens een spe ciale bijeenkomst in meerderheid besloten zijn voorzitter, L. Koenen, te schorsen. De secretaris, tweede secretaris en penningmees ter van het dagelijks bestuur van de jongerenbe weging FNV hebben hun verantwoordelijkheid teruggegeven aan het landelijk bestuur. Oorzaak van het aangekondigde vertrek van een deel van het dagelijks bestuur zijn de problemen rond de reorganisatie van de FN V-jongerenbewe ging. Volgens secretaris K. de Wildt is gebleken dat een meerderheid binnen de beweging geen steun wil geven aan de in zijn ogen noodzakelijke reorganisatie. ,,De discussie is verziekt", zo zei hij. De aftredende leden van het dagelijks bestuur hadden hun lot aan de reorganisatie verbonden. Door nieuwe uitvinding meer woningen op kabel EMMEN In Drenthe kunnen in de ko mende twee drie jaar meer dan tiendui zend woningen extra worden aangesloten op het kabelnet. Dank zij een uitvinding van de Vinkeveense ingenieur J.Th. van der Klei is het mogelijk geworden om tot nu toe onrendabele gebieden toch te gaan bekabe- len, De SECAI in Emmen heeft gisteren als eerste grote kabelexploitant in Nederland een contract afgesloten om het nieuwe pro cédé te mogen gebruiken. Verwacht wordt dat nog andere kabelexploitanten zullen volgen. Met de vinding van Van der Klei wordt het signaal van de zenders over grote afstand versterkt, zodat afgelegen dorpen zonder hoge kosten en forse abonnements gelden toch op de kabel kunnen worden aangesloten. Proef met infrarood-systeem voor blinden ook in Delft ENSCHEDE De proef in Enschede met een nieuw systeem dat blinden via infra-roodapparatuur de weg wijst, wordt be langrijk uitgebreid. De methode zal ook worden toegepast in on der meer Delft, Rotterdam en Zwolle. De methode houdt in dat blindenstokken worden voorzien van een infra-roodzender. Die zender geeft een geluids-of trillingsnaal af, zodra de stok buiten een witte lijn komt die speciaal is getrokken op voetpa den. In Enschede is met dit systeem geëxperimenteerd tussen het NS- en busstation. Uit die proef is gebleken dat blinden zon der uitgebreide training de witte lijnen-route goed kunnen vol gen. Vooral op het drukke NS-station, waar blinden zich anders moeilijk kunnen oriënteren, bleek het systeem waardevol. Als het experiment een succes wordt, zullen de apparaten voor vijf honderd gulden te koop zijn. Het aantal visueel gehandicapten dat in Nederland voor het gebruik van een infra-rood stok in aanmerking komt, is circa duizend. Milieu van Noordzee niet verbeterd DEN HAAG De kwali- teit van het milieu van de Noordzee is ondanks vele nationale maatregelen en goede voornemens niet wezenlijk verbeterd. De belasting van de Noordzee met ongewenste voe dingsstoffen is onveran derd hoog gebleven. De vermindering van de be lasting met giftige stoffen is achtergebleven bij de beleidsvoornemens, aldus de Noordzeecommissie van de Raad voor de Wa terstaat. Bloemen voor Rosenmöller Bloemen en bemoedigende woorden voor Paul Rosenmöller van Groen Links die gisteren in de Kamer zijn eerste speech hield. Links Loek Hermans (VVD), rechts Ria Beckers (Groen Links). foto: anp DEN HAAG De nieuwe verkeersregels, waarbij onder meer aan fietsers en bromfiet sers wordt toegestaan door rood licht te rijden, worden niet op 1 maart 1990 van kracht zoals de bedoeling was. Omdat politie en justitie meer tijd nodig hebben voor de voorbereiding, is besloten de invoering „geruime tijd" uit te stellen. Politie en justitie willen dat het nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (RVV) „in tijd spoort" met de wet administratief-rechtelijke handhaving verkeersvoor- schriften. Deze wet houdt in dat lichte verkeersovertredin gen uit de strafrechtelijke sfeer worden gehaald en admi nistratief worden afgedaan. In de loop van volgend jaar wordt in één arrondissement een proef gehouden met de nieuwe aanpak, waarna gelei delijke invoering volgt. Een andere zaak die meer tijd vergt, is het maken van nieu we feitenomschrijvingen door de politie. Ook de kantonrech ters hebben wat langer nodig om zich op de veranderingen voor te bereiden. Het nieuwe RVV onderscheidt zich van het huidige verkeersreglement door minder regels en door een aantal nieuwe borden. Fraude met Mercedessen ROTTERDAM Het bedrijf Van Vliet Trucks uit Nieuwer- kerk aan den IJssel wordt ver dacht van een miljoenenfrau de met Mercedessen. Het be drijf, gespecialiseerd in de ver koop van exclusieve auto's, wordt er van verdacht te heb ben gesjoemeld met de bouw jaren van de Mercedessen. De auto's werden daardoor voor meer geld verkocht dan zij op grond van hun leeftijd waard waren. Mercedes-ko- pers zouden 10.000 tot 25.000 gulden te veel hebben betaald voor hun auto. Alle eigenaren die via Van Vliet een Merce des kochten zijn inmiddels door de Rotterdamse officier van justitie mr, Stein bena derd. Justitie kwam de fraude op het spoor toen de douane ont dekte dat bepaalde formulie ren voor de import van de wa gens uit de Bondsrepubliek Duitsland niet terugkwamen of onjuist werden ingevuld. Daarop werd in samenwer king met de rijkspolitie een onderzoek naar mogelijke fraude ingesteld. De admin- stratie van Van Vliet Trucks is in beslag genomen. Het onder zoek tegen het bedrijf loopt al sinds maart. Mr. Stein ver wacht het onderzoek dit jaar nog af te ronden. (Van onze parlementaire redactie) d )EN HAAG In de toe- ai omst zal het niet langer laiogelijk zijn dat een ri hristelijke school een in jerkracht ontslaat puur Vanwege zijn of haar ho- d ïoseksuele geaardheid. it is één van de kernpunten an een akkoord dat de spe- alisten van CDA en PvdA j steren op het punt van Gelij- i Behandeling tijdens de ka- la netsformatie met elkaar ge- d oten hebben. De overeen- eiomst moet vandaag nog wel ie irmeel bekrachtigd worden door de onderhandelaars Bert de Vries (CDA) en Wim Kok (PvdA). Afgesproken is dat het nieuwe kabinet een eigen wetsont werp zal indienen, dat een compromis beoogt te zijn tus sen het ontwerp van het huidi ge CDA-VVD-kabinet en een plan van de PvdA-fractie. De specialisten van CDA en PvdA hebben al een vrijwel comple te wetstekst opgesteld. De be doeling is dat er op twee pun ten verbetering komt. De rechtszekerheid moet groter worden en het moet voor een gedupeerde gemakkelijker worden om zijn of haar recht te halen. Kwaliteiten Meer rechtszekerheid wil men bereiken door verenigingen of stichtingen op levensbeschou welijke grondslag alleen nog toe te staan te kijken naar de beroepsmatige kwaliteiten van (potentiële) werknemers. Zij mogen niet discrimineren op het enkele feit van politieke gezindheid, ras, burgerlijke staat en seksuele geaardheid. Een onderwijzer op een gere formeerde school op het eiland Tholen, die al enige jaren naar tevredenheid functioneert, kan dus niet meer zijn baan kwijt raken vanwege het en kele feit dat hij homoseksueel blijkt te zijn. Wel mag er ont slag volgen als hij daarna niet meer goed functioneert, bij voorbeeld doordat hij zijn sek suele geaardheid op de school gaat uitdragen. Evenmin zal het nog mogelijk zijn een werknemer te ont slaan vanwege een echtschei ding. De Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) heeft een keer een vrouw op die grond ontslagen. Ook mag een com missaris der koningin niet meer van een kandidaat-bur gemeester eisen dat hij ge trouwd is. Discriminatie in de persoonlij ke levenssfeer blijft wel toege staan. Als een alleenstaande vrouw een huisgenoot zoekt, mag zij weigeren als die bij voorbeeld homoseksueel of van een ander ras blijkt te Klachten over vermeende on wettige discriminatie kunnen gerapporteerd worden bij een Onderzoekscommissie Gelijke Behandeling. De klacht kan ook ingediend worden door bijvoorbeeld een vakbond of ondernemingsraad. De onder zoekscommissie, die een soort ombudsfunctie vervult, be paalt of er naar haar mening inderdaad sprake is van on wettige discriminatie. Zo ja, dan brengt zij de zaak aan bij de rechter. JJampagne oet meer lensen naar ^wembad lokken )ORN Een zwemcadeau- een landelijke zwem- moeten meer mensen ver laden tot een bezoek aan een nan bad. rïfDe Nationale Raad Zwemdi ploma's (NRZ) gaat volgend jar juni met landelijke adver- enties in dag- en weekbladen n op radio en televisie een si ampagne starten die „de ts rem pel vrees die velen heb ben bij een zwembad" moet •(egnemen. Volgens Ton Ge- cke van de NRZ hebben de n ederlandse zwembaden vorig d ar honderd miljoen bezoeken inkregen. „Een stijging van ie 'n miljoen ten opzichte van a :t jaar daarvoor", zegt Geric- Niettemin moet de cam- igne het grote publiek wijzen 5de „nieuwe inhoud die het ^embad-produkt de laatste en heeft gekregen". Mediaprijzen A Cockfield, Philips-directeur Cor van der Klugt en acteur/auteur Mr. P|eter van Vollenhoven heeft gisteren op paleis Het Loo in Peter Ustinov de eerste Europese Media Prijzen overhandigd. Apeldoorn aan de Europese oud-commissaris Lord Francis foto: anp )EN HAAG Een per- ïanente stroom van open rieven van honderden n cademische deskundigen n it acht verschillende tak- a en van wetenschap n loeten 'de politiek' ervan oordringen dat een forse- Aanscherping van het Na- d onaal Milieubeleidsplan ;eNMP) dringend noodza kelijk is. let een tweetal brieven aan abinetsinformateur Lubbers an een aantal vooraanstaande oiogen en medici ging giste- en de milieu-estafette 'De Iroene Puzzel' van start geor ganiseerd door het Landelijk Milieu Overleg (LMO). Ruim 150 artsen en een aantal medische advieslichamen en belangenorganisaties pleiten in hun brief voor een versnelde en aangescherpte uitvoering van het NMP. Zij wijzen op de toegenomen ongerustheid on der de mensen over de effeo- ten van milieuverontreiniging op de gezondheid. Het lijdt volgens hen geen twijfel dat mensen schade aan hun gezondheid oplopen door bijvoorbeeld luchtvervuiling tijdens smogperioden. De art sen verwachten weliswaar niet dat er door het milieubederf „massale vergiftiging" zal ont staan, maar voorzichtigheid is wel geboden. Uitsterven De veertig verontruste biolo gen, onder wie 31 hoogleraren, vinden dat de kwaliteitsnor men die de overheid aan het milieu stelt volstrekt onvol doende garantie bieden voor een goede toekomst van na tuur en milieu. De briefschrij vers stellen dat de natuur heel snel achteruit zal blijven gaan als er nu geen diep ingrijpende maatregelen worden genomen. Het uitsterven van één plan ten- of diersoort in honderd jaar wordt onder biologen als 'normaal' beschouwd. Zoals het er nu naar uitziet dreigt er echter elke dag een soort te verdwijnen. In beide brieven wordt erop aangedrongen vanaf nu meer aandacht te schenken aan de 'milieugebruiksruimte' en minder aan de financierings ruimte. De toestand van het milieu moet bepalen welke ruimte er is voor economische activiteiten. Op de langere ter mijn is de ecologie belangrij ker dan de economie, aldus de briefschrijvers. Maar dat voor de uitvoering van de plannen diep in de bui del getast zal moeten worden beseffen de wetenschappers ook. De biologen vragen om een forse verruiming van het budget voor het Natuurbe leidsplan. De honderd miljoen gulden die per jaar in het plan voor de bescherming en ver betering van de natuur zijn uitgetrokken moeten oplopen tot ongeveer een half miljard in 1994. Een tweede poot van de actie 'De Groene Puzzel' wordt ge vormd door deelname aan de 'estafette' van kerken, consu menten-, vrouwen- en land bouworganisaties, alsmede werkgevers en vakbonden. Deze maatschappelijke instel lingen zullen zich de komende maanden gezamenlijk over een zevental onderwerpen buigen, te beginnen met de bouwnijverheid, dat volgende week aan de orde komt. (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN De beraadsla gingen in het kabinet worden steeds vaker be paald door partijpolitieke tegenstellingen. In de eer ste vijfentwintig jaar na de oorlog was dit nog niet of nauwelijks het geval. Tegenwoordig voelen de meeste ministers zich wel iswaar nog steeds in de eerste plaats vertegen woordiger van hun depar tement, maar daarnaast ook in toenemende mate een afgezant van hun po litieke partij". Dit betoogde de politicoloog prof. dr. R.B. Andeweg van middag in een toespraak bij zijn installatie als hoogleraar aan de Leidse universiteit. An deweg heeft een onderzoek in gesteld naar het functioneren van de ministerraad aan de hand van de kabinetsnotulen van 1945 tot 1968 (de notulen daarna zijn nog geheim) en ge sprekken met 78 oud-ministers uit de gehele na-oorlogse pe riode. Kenmerkend voor de sfeer die vele jaren lang in de minister raad heerste is een uitspraak van één der geïnterviewde oud-bewindslieden: „In het kabinet ontmoet je bepaald meer de departementen dan de politieke partijen". Een an der merkte op dat het hem tel kens weer had getroffen hoe de ministers worden gemodel leerd naar en door hun depar tement. „Vooral als je er een aantal jaren gezeten hebt, ken je de refreinen. Die worden aangeheven ongeacht de poli tieke kleur van de zanger". De sterke verbondenheid van ministers met hun departe ment bepaalde ook het karak ter van de besluitvorming in het kabinet. Bewindslieden de den alleen maar hun mond open als er werd gepraat over een onderwerp dat hun minis terie aanging. Vaak wisten zij niet eens wat er op andere de partementen gaande was. Deze handelwijze had overigens ook een diepere betekenis. Men ging uit van de veronderstel ling dat wie zich niet met i dermans zaken bemoeide ook niet lastig gevallen zou wor den over z'n eigen zaken. De enige twee ministers die over al over meediscussieerden wa ren de premier en de minister van financiën. Dat nu de partijpolitieke ver schillen tijdens het ministerso- verleg een steeds belangrijker rol spelen komt volgens prof. Andeweg vooral door drie oor zaken: de gedetailleerde re geerakkoorden, de „meer poli tieke recrutering van minis ters" (elke politieke partij zoekt zoveel mogelijk krachti ge partijgebonden figuren uit voor het ministerschap) en het toegenomen 'vooroverleg' over belangrijke politieke proble men met fracties en partijbe- iUSKE EN WISKE SAGARMATHA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De SSGZ en de studentenvakbond bepleiten de komst van een brede, nieuwe studen tenverzekering bij één maatschappij. Nu zijn er volgens Westerman nog tientallen verzekeringen („iedere maatschappij heeft er wel één") en juist die versnippering maakt het onmogelijk ook min der gezonde studenten toe te laten. Woordvoerder Westermann van de SSGZ: „Kijk, 40.000 van de 600.000 studenten zijn bij ons verzekerd. Als je op dat aantal zeg maar 1.000 minder gezonde studenten hebt, die je alleen maar geld kosten, kom je diep in de rode cijfers. Want die 40.000 zouden nooit het geld op kunnen brengen voor de extra kosten die die 1.000 anderen maken. Maar heb je 3.000 minder gezonden op 600.000 verzekerden, zou je het wel redden. Die 600.000 bren gen zoveel in het laatje dat je met gemak die 3.000 kunt op vangen. Dan zou de premie zelfs nog verder omlaag kun nen". Dat voorstel ligt inmiddels bij het ministerie. Het is nog niet duidelijk wanneer Onderwijs met een defintief oordeel over het plan komt. Kwalijk Overigens is het voorstel niet nieuw Tot 1972 had de SSGZ het monopolie over studenten verzekeringen en werd nie mand geweigerd. Daarna wierpen ook de andere ziekte kostenverzekeraars zich in de strijd om de gunst van de stu denten. „De commercie zag brood in studenten. Want als ze later afgestudeerd zouden zijn, zo hoopten de verzekeraars, was de kans redelijk groot dat ze een duurdere verzekering bij dezelfde verzekeraar zouden nemen. Het gevolg was wel dat er strengere normen gin gen gelden om als student te worden toegelaten". Het probleem rond de niet- verzekerden heeft zich vooral na 1986 verergerd na de op heffing van de vrijwillige ver zekering. Tot op dat moment konden geweigerde studenten terecht bij de vrijwillige verze kering. Er gold zelfs een spe ciaal studententarief van 85 gulden, aldus Westerman. Die 'ontsnappings-mogelijkheid' bestaat niet meer. Het enige alternatief is een dure stan daardpakketpolis. Veel stu denten kunnen die echter niet betalen, en besluiten zich dan maar niet te verzekeren. „Ze lopen grote risico's. Te meer omdat ze toch een ver hoogde kans lopen ziek te worden", aldus Westerman. „In sommige gevallen zijn de problemen niet te overzien. Niet-verzekerde studenten die ziek worden, komen in ernsti- ,ge financiële problemen". Het komt volgens haar voor dat ze hun studie moeten opgeven. Want als werkloze hebben ze via hun uitkering wel recht op een goede verzekering. „Dat is heel kwalijk, maar zo is dat op dit moment in Nederland ge regeld". Het dilemma voor onverzeker de studenten is overigens niet helemaal onoplosbaar. Wester man: „Als ze bij me komen raad ik ze wel eens aan een baantje te nemen van een paar uur per week. Op dat moment zijn zij werknemer en worden ze verplicht verzekerd. Dan ben je van alle problemen af. Maar ik kan niet beoordelen of zo'n student wel de tijd heeft voor een baantje. En of er wel werk voor zo weinig uren per week is te krijgen. Hoe dan ook. het blijven na tuurlijk lapmiddelen. Een ech te oplossing is het niet", aldus Westerman. LEX VAN KOOTEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3