Vroegere koppensnellers nu verantwoordelijkheid voor plaatselijke kerk Pleidooi paus voor legale kerk in de Oekraine „Beleggen in gerechtigheid loont" CeicbcSouAont brieven van lezers kerk wereld Stichting maakt werk Schillebeeckx toegangelijker Noriega, sluwe dictator GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CcidócSomatit VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 2 j Gereformeerde Kerken aan de slag met computerprogramma LUNTEREN Een Fries computerbedrijf gaat in op dracht van de Gereformeerde Kerken in Nederland een au tomatiseringspakket leveren voor de plaatselijke kerkelijke administratie. Het breed mo- deramen (uitgebreid bestuur) van de synode is hiermee donderdag akkoord gegaan. Elke kerk die de administra tie van leden en financiën wil automatiseren, moet tot nu steeds zelf het wiel uitvinden. Dat bracht het algemeen se cretariaat te Leusden en het Landelijk Verband van Com missies van Beheer twee jaar geleden op de gedachte lande lijk een computerprogramma beschikbaar te stellen. Uit een enquête was gebleken dat daarvoor, voldoende belang stelling bestond. Na de samenstelling van een eisenpakket en het aanvragen van offertes, besloot een geza menlijke werkgroep het Frie se bedrijf voorrang te geven boven de SMRA van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Het automatiseringspakket van dit „kerkelijke" bedrijf zou voor plaatselijke kerken te duur zijn, minder gebrui kersvriendelijk en bovendien te veel op hervormde leest ge schoeid. De overeenkomst met het computerbedrijf zal geen fi nanciële lasten voor de alge mene kas van de Gerefor meerde Kerken met zich meebrengen. Plaatselijke ge reformeerde kerken kunnen eind dit jaar voor ruim 2.000 gulden aan de slag met het programma „Micro Church". Vleierijen zouden zo aangenaam zijn wanneer het geen vleierijen waren. Tv-dominee Jim Baker veroordeeld CHARLOTTE De Amerikaanse televisiedo minee Jim Baker is giste ren schuldig bevonden aan oplichting. Een federale jury constateer de dat Bakker zijn volgelin gen voor in totaal 3,7 miljoen dollar heeft opgelicht en zich van dit geld allerlei luxe arti kelen heeft aangeschaft, zoals Rolls-Royces, gouden baden, diamanten en zelfs voor zijn hond een luxe verblijf met airconditioning. De jury had tien uren nodig voor haar beraadslagingen. Baker, de oprichter van het religieuze imperium Praise The Lord, werd chuldig be vonden aan al het hem ten laste gelegde. Het gaat om in totaal 24 aanklachten wegens post- en telexfraude, alsmede samenzwering. Bakker hangt een maximum straf van 120 jaar cel en een boete van zo'n vijf miljoen dollar boven het hoofd. Op 24 oktober zal vonnis worden ge veld. Baker kwam eerder ook al in het nieuws wegens een affaire met zijn secretaresse Jessica Hahn, die hij zwijggeld had betaald. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus heeft de Sovjet-regering gevraagd de jarenlang onderdrukte katholieke kerk in de Oekraine on middellijk legaal te ver klaren. Eind volgende maand brengt Sovjet-leider Gorbatsjov een bezoek aan Italië. Daarbij zal hij naar verwachting ook een ontmoeting hebben met de paus. bestaan van ruim 40 jaar het recht om hun geloof in het openbaar te beleven, aldus de paus. „Zonder de legalisering van de Oekraiense geloofsge meenschap zal het democrati seringsproces niet compleet zijn," zei de kerkleider tegen een groep Oekraiense bis schoppen die naar het Westen zijn uitgeweken. De betrek kingen tussen het Vaticaan en de Sovjetunie en andere lan den van het Oostblok zijn de afgelopen tijd aanmerkelijk verbeterd. Zo konden onlangs nieuwe bisschoppen worden Massale openlucht-bijeenkomst (50.000 mensen) van Oekrainse katholieken, eerder deze maand. Met dit soort bijeenkomsten hopen ze hun eis tot legalisatie kracht bij te zetten. Onder het motto: Elkaar als oudere en jongere delen van de Wereldkerk helpen geloven", brengen de Pause lijke Missiewerken (PMW) dit jaar in de maand oktober de plaatselijke kerk van Came- roun en van Samarinda op het Indonesische eiland Kali man tan naar voren. De Pauselijke Missiewerken zijn een internationale katho lieke organisatie die in meer dan honderd landen actief is. Bekendheid en steun geven aan wat de jonge kerken in de derde wereld bezig houdt, re kent de PMW tot zijn speci fieke opdracht. PMW wil werken aan geloofs- en ker kopbouw in de Derde Wereld en daarnaast de missionaire vorming bevorderen. Oud-PMW-directeur Jos Schoenmakers bracht onlangs een bezoek aan Oost-Kali man tan om te zien hoe de pas tachtig jaar oude plaatselijke kerk zich daar inmiddels ont wikkeld heeft. OOST-KALIMANTAN In Oost-Kalimantan wo nen de Dajaks, die bij de komst van de missione ring nog aan koppensnel len deden. De Nederland se koloniale overheid en missie bestreden dit. Sindsdien hebben de Da jaks een reusachtige ont wikkeling doorgemaakt, niet het minst doordat de Indonesische staat van hen echte staatsburgers wilde maken. Hun visie op leven en dood evenals hun opvattingen over goed en kwaad moesten zij herzien. Konden zij dat? Het koloniale bestuur reikte zelf geen nieuwe normen voor goed en kwaad aan. En de Indonesische regering, die ook in Kalimantan een groot scheeps plan tot modernise ring op gang brengt, lijkt er niet op uit de Dajaks daarin een centrale plaats te geven. De Dajak-maatschappij is in een crisis geraakt, en wat kan er gedaan worden om de Da jaks tegelijk met de nieuwere bewoners van Kalimantan toekomst te geven? Wat kun nen met name de kerken daarbij doen? Vanaf 1907 is de katholieke kerk in Oost-Kalimantan aan wezig. Bij het veranderings proces dat de Dajak-maat- schappij in deze eeuw door maakt is zij van meet af aan betrokken geweest. Enerzijds moest de kerk in het afwijzen van de Dajak-culturen nog verder gaan dan de overheid. Belian-plechtigheden ter be zwering van boze geesten en allerlei gebruiken en riten rond de vruchtbaarheid van de mensen en van de grond moesten zeker in de eerste pe riode als heidens worden af gekeurd. Naderhand werd het gewoonterecht van de Dajaks veel genuanceerder en posi tiever beoordeeld. Tegelijk echter probeerde de kerk de op drift geraakte Dajak-we- reld nieuwe levenswaarden voor te houden, ontleend aan het Evangelie. Dat dit niet overal en altijd lukte,is be grijpelijk. Maar de kerk, die vanaf het begin de Dajaks via de schoolkinderen trachtte te bereiken, is nu in Oost-Kali mantan aanwezig en werk zaam in een veelheid van kleine christelijke gemeen schappen, zowel in de kustste den als in de kampongs ,van •het binnenland. In haar korte bestaan is de plaatselijke kerk van Oost- Kalimantan door bijzonder moeilijke perioden gegaan. De jaren van de oorlog, toen de geïnterneerd op last van de militaire com mandant in Samarinda uit het binnenland moest worden te ruggetrokken. De perioden waarin de katholieke scholen hevig werden bedreigd. Al die beproevingen hebben er ech ter toe bijgedragen dat de christenen zelf zich verant woordelijk gingen voelen voor hun plaatselijke kerk en voor haar Evangelische opga ven. Verantwoordelijkheid Die ontwikkeling wordt de laatste jaren sterk bevorderd. De umat katholik, de gelovige gemeenschap, moet er zoveel mogelijk met eigen mensen voor zorgen dat het Evangelie ter plekke wordt verkondigd, gevierd en beleefd, en dat het kerkelijk werk wordt behar tigd. Anders dan in sommige andere gebieden van de we reldkerk is de bisschop hier niet de waarschuwende en beteugelende opzichter. Mgr. Coomans, de plaatselijke bis schop, is zeker de voornaam ste ontwerper en promotor van het pastorale plan dat sinds enige tijd aan de kleine plaatselijke gemeenschappen is voorgelegd ter bespreking, aanpassing en doorvoering. Het vraagt dat deze gemeen schappen hun eigen leiders en pastorale werk(st)ers naar vo ren brertgen. Zoals er in de dorpen van de Dajaks van ouds een kepala kampong, een dorpshoofd is met naast zich een kepala adat, die moet zorgen voor de handhaving van de traditie, zo zou men de staties en parochies van het bisdom Samarinda ook geleid willen zien door zo'n koppel, gesteund door een statie- of parochieraad. Gedacht wordt aan een ketua umat, een persoon die stevig geworteld is in de gemeen schap en als v.ertrouwensfi- guur kan optreden, met daar naast een geschoolde kracht, die de vieringen en de kate- chese voor kinderen en oude ren verantwoord kan regelen. De priester is de voorganger in de vieringen van de Eucha ristie, en een bindende figuur tussen de staties van zijn soms heel uitgebreide parochie en tussen de parochie en de bis- Geen eenheid De Dajak-maatschappij is nooit een eenheid geweest. Er zijn verschillende stammen en culturen, en de ontwikke lingen volgen in de verschil lende gebieden een eigen weg en een eigen tempo. In het beperkte gebied, dat ik kon bezoeken was él te merken dat wat op de vlakte van Tun- jung mogelijk was, niet kon langs de Mahakam en omge keerd. Maar je ziet de vorde ringen. In het eerste weekend van mijn tiendaags- verblijf voer ik met de prauw naar een drietal kampongs langs de Mahakam, en nam er deel aan de zon dagsvieringen, steeds onder leiding van een leek. Een jon ge boer in Muara Mujan, Eli sabeth, de vrouw van de ke tua umat in Jelmug, en de duidelijk heel geschoolde ka- techist in het stadje Tering zelf. Overal geanimeerde deelname door jong en oud, in gebed en samenzang en in dans bij de offerande. Overal preken waarbij alleen de al lerkleinsten in slaap vielen. Na de vieringen een rapat, een vergadering, waarbij ie der aan zijn of haar toezeggin gen werd herinnerd. In Mua ra Mujan betreft het de af bouw van de nieuwe houten kerk. Er zijn best moeilijkhe den te noemen, maar aan het voortwerken van de plaatse lijke kerk wordt niet getwij feld. In Barong Tongkok infor meer ik naar het diakonale werk en naar de ontwikke- lingsprojekten. Het afgelegen dorp Eheng is uit z'n isole ment gehaald doordat men met elkaar en met financiële hulp uit Nederland de weg er- FOTO PR heen heeft verbeterd. Er wor den nieuwe rubbertuinen aangelegd. De zagerij moet vrijstelling van belasting zien te krijgen, anders loopt het projekt vast. Het ziekenhuis in Tering gaat de tbc-bestrij- ding intensiever aanpakken. De leerlingen op de interna ten voelen zich achtergesteld bij hun leeftijdgenoten in Sa marinda, omdat ze in Tering de programma's van de schooltelevisie uit Jakarta niet kunnen opvangen. Een parabool-antenne kan uit komst bieden en ik beloof daarvoor in Nederland een sponsor te zoeken. Crisis De huidige cultuurcrisis onder de Dajaks is moeilijk te over winnen, heeft bisschop Coom ans me gezegd. De verande ringen binnen de lokale cul turen zijn zo groot en ingrij pend, dat alleen een goede lei ding een nieuwe oriëntatie zou kunnen geven. Die lei ding ontbreekt. De Dajak die deze leiding zou kunnen ge ven is de academisch gevorm de, die zich kan oriënteren op het plaatselijke gewoonterecht (adat) en de traditie omdat hij ermee verbonden is gebleven, en die zich door zijn studie en nieuwe ervaringen tegelijk ook kan richten op de toe komst. Zulke mensen zijn er weinig. Wanneer de kerk in Oost-Kalimantan de plaatse lijke gemeenschappen onder het tweehoofdig leiderschap kan brengen van een ketua umat die adat en traditie is blijven aanvoelen en een ge schoolde katechist, die de on weerstaanbare modernisering onder ogen heeft leren zien, draagt zij wellicht op een heel eigen manier aan de oplossing van de cultuurcrisis bij. In ie der geval werkt zij in die richting, en veel van de hulp, die de kerk van Samarinda in de Wereldmissiemaand ook uit Nederland verwacht, wordt gestoken in dé vorming en opleiding van mensen. De koppensnellers van het begin van deze eeuw worden na drie generaties opgevolgd door hoofdverantwoordelij ken in de kerk en in de sa menleving van hun stamge bied. JOS A. SCHOENMAKERS NVOC VERKOCHT 20.000E AANDEEL I PATERSWOLDE Ne derlanders hebben voor miljarden guldens op di verse bank- en spaarre keningen staan. Maar is het geld eenmaal gestort, dan is voor velen alleen de rente nog interessant en niet wat er eigenlijk met het geld gebeurt. De Oecumenische Ontwikke lingscoöperatie EDCS gaat er echter prat op het aan haar toevertrouwde geld in gerech tigheid te beleggen. Dat lijkt aan te slaan, want gisteren kon ds. W. van der Zee, secre taris van de Raad van Kerken in Nederland het 20.000e cer tificaat van aandeel uitreiken. Prof. dr. L. A. Joosse te Pa ters wolde was het „slachtof fer". Met zijn aandeel (ƒ500,- per stuk) reikte het door Ne derlanders belegde bedrag in de EDCS tot 10 miljoen gul den. De EDCS is een in 1975 door de Wereldraad van Kerken en de Raad van Kerken in Nederland opgerichte organi satie. Ze wil een „zuivere" be leggingsorganisatie zijn, die projecten in ontwikkelings landen financieel onder steunt. Het ledenbestand van de NVOC groeit ieder jaar ge staag. Tot nu toe hebben 200 (christelijke) organisaties en 1900 particulieren zich bij de steunvereniging aangesloten. Volgens directeur Douglas Brunton van de EDCS „is nog niemand z'n geld kwijt ge raakt sinds we in 1978 zijn be gonnen". Slechts één op de vijf projecten van de EDCS is niet rendabel, aldus Brunton. Dat is ongeveer hetzelfde mis lukkingspercentage als voor investeringen in Nederland geldt. „En beleggen in ont wikkelingslanden is vele ma len moeilijker". „Het begint steeds meer bij kerkeraden en kerkvoogdijen door te dringen dat ze hun geld via de NVOC verant woord kunnen beleggen", constateert staffunctionaris Nynke de Vries van de NVOC met enige tevreden heid. Maar de steunvereni ging is niet alleen tevreden met organisaties. Ze richt zich ook op de steeds groter wor dende groep particulieren, die bij hun beleggingen sociale en ethische criteria willen aan leggen. Het financiële rendement van een belegging bij de EDCS is dan wel niet spectaculair hoog, maar er is een hoog „so ciaal rendement". STEVEN EMMENS (Voor informatie over de NVOC en de EDCS: tel. 058- 133764, alleen 's morgens). NIJMEGEN In Nijme gen is de oprichting be kend gemaakt van een stichting die streeft naar verbreiding en betere toegankelijkheid van het werk professor Schille beeckx. De Nijmeegse hoogleraar die tijdens het tweede Vaticaans concilie als peritus (deskundi ge) van het nederlandse bis schoppencollege fungeerde, wordt op 11 november 75 jaar. Op die dag zal er aan de Nij meegse universiteit een sym posium worden gehouden on der de titel „Mensen maken de kerk". Ingegaan zal wor den op de verantwoordelijk heid die mensen dragen ten aanzien van de zorg van de kerk. Een van de sprekers is prof. dr. J.B. Metz, hoogleraar te Munster. Deze theoloog zal een beeld schetsen van de kerkelijke situiatie in de post conciliaire tijd. De stichting die het werk van Schillebeeckx gaat beheren zal alles verzamelen wat door Schillebeeckx zelf is geschre ven en wat anderen daarover hebben gezegd. Het Amerikaanse Congres gaat een onderzoek instelle p naar de rol die de VS deze week zouden hebben gespeeld b de mislukte staatsgreep in Panama. Dat is gisteren in Was 2 hington bekend gemaakt, nadat verscheidene Amerikaans ,e politici uiting hadden gegeven aan hun twijfels over de juist ei heid van de tot dusverre verstrekte inlichtingen. EnerzijdV wordt Washington ervan verdacht wel degelijk bij de staats x greep betrokken te zijn geweest en anderzijds wordt de Ame11 rikaanse regering verweten dat op zo'n klungelige manier t n hebben gedaan, dat de coup mislukte. Dit politieke gekrakece wijst er op dat Panama's sterke man, Manuel Noriega, er op nieuw in is geslaagd zijn tegenstanders op het verkeerd been te zetten. HET zou overigens niet de eerste keer zijn geweest dat di Amerikanen militair geweld (laten) gebruiken om een hui onwelgevallig regiem te torpederen. Het amateurisme van d in opstand gekomen Panamese militairen lijkt op zichzel echter een bewijs voor het ontbreken van intensieve Ameri kaanse medewerking aan de jongste actie tegen Noriega. Ii de door de VS beheerde Kanaal-zone ligt Fort Gullick, waa de 'School of the America's' is gevestigd. Daar worden de La tijnsamerikaanse officieren getraind voor wie Washingtoi een rol ziet weggelegd in zijn Zuidamerikaanse veiligheid spolitiek. Pinochet van Chili ontving er bijvoorbeeld zijn op leiding. Bovendien hebben de VS meerdere eigen divisies b de hand. INDIEN de Amerikanen deze week het Noriego-bewind ge wapender hand hadden willen elimineren, dan zouden ze d militaire couppoging, die zich practisch voor de poort vai( Fort Gullick heeft afgespeeld, niet op zo'n fiasco hebben la 1 ten uitlopen. Niettemin kan Noriego naar hartelust Ameri fc kaanse betrokkenheid insinueren. Hij doet dat gretig, wan» de dreiging van VS-interventie is de sterkste troef die de ge a neraal in handen heeft, ook tegenover de geterroriseerd 1 burgerlijke oppositie in eigen land. Noriega is een uitgesproken ongure schurk. Het staat we| vast dat de generaal indertijd betrokken is geweest bij di's moord op zijn voorganger, Torrijoè. Vanaf het moment da j, Noriego de macht "overnam heeft hij de formeel bestaand democratie in Panama op een behendige manier in zijn eigen voordeel misbruikt en er een lachertje van gemaakt. Zijn ne1 derlaag van vijf maanden geleden Jieeft hij op brutale wijze ongedaan gemaakt door de verkiezingen eenvoudig ongeldij te verklaren. Vervolgens heeft hij de intimidatie van de de mocratische oppositie verhevigd. De christendemocratisch!k voorman Arias heeft deze week weer enkele dagen in de ce doorgebracht, oppositieleider Endara werd op brute wijze ge arresteerd en kreeg vervolgens huisarrest. Over het lot vai medestanders, die met hem werden opgepakt, is niets be kend. VaST staat eveneens dat Noriego een notoir beschermhea is van de Zuidamerikaanse drugsmafia. Het Colombiaans Medellin-kartel heeft niet voor niets zijn financiële hoofd kwartier in een van de banken van Panama-stad. Zowel pre sident Bush als zijn voorganger Reagan hebben er geen twij J fel over laten bestaan dat Noriego weg moet. Maar Washing, ton kan in dit geval de hand in eigen boezem steken, wanj de VS hebben hem jarenlang de hand boven het hoofd ge? houden. Pas toen duidelijk werd dat Noriego betrokken wr bij de moord op zijn directe politieke tegenstander en bij drugshandel heeft Washington zich van hem afgekeerd. WASHINGTON troost zich nu met de gedachte dat de posiï tie van de generaal ondanks de mislukking van de staatsf greep erg verzwakt is. Maar dat is lang niet zeker. Waarf schijnlijker is dat Noriego sterker dan ooit in het zadel zitl Hij vormt het levende bewijs dat kleine dictators van klein! landen Panama telt amper twee miljoen inwoners dl druk van een kolos als de VS met succes kunnen weerstaan* Slachtoffer van die confrontatie is het Panamese volk. Sef dert de Amerikaanse economische sancties, die vorig jaaf van kracht zijn geworden, gaat het met het relatief welvaf rende Middenamerikaanse land steeds verder bergafwaarts! Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Veronique/TVl 0(5) Jammer, dat Duitsland 3 blijk baar zonder enig overleg plaats heeft moeten maken voor de pulpzender Veronique. Weliswaar was de beeldkwali teit van de Duitse zender dik wijls niet al te geweldig, maar de programma's waren naar mijn idee toch meer het aan zien waard dan de zeepbellen die Veronique nu op ons los laat. Het is te hopen dat laatst genoemde zender geen lang le ven heeft en dat we Duitsland 3 terugkrijgen. Hopelijk dan wel met een betere ontvangst. L. Klinkhamer, LEIDEN. Vuurwerk Hoewel het nog wel eventjes duurt voordat het oudjaar is, klinken nu al geregeld doffe dreunen in verschillende Haagse wijken. Blijkbaar is de illegale vuurwerkhandel al weer druk in bedrijf. De eerste gewonde als gevolg van een vuurwerkbom is er ook al weer, las ik in onze krant. Ik hoop van harte dat de politie hier nu eens iets aan gaat doen. Er moet toch achter te komen zijn waar het vuur werk wordt verkocht, zou je denken. Als jongens van 11, 12 jaar de adressen weten te vin den kunnen rechercheurs dat ook. Het resultaat van een ge richte aanpak zou zijn: een hoop minder lawaai en minder gewonden. R. Kruythof, DEN HAAG. Ondergronds Volgens één hoogleraar aan de technische universiteit Delft, zo lees ik in onze krant zullen we in 2020 over een on dergronds spoorwegnet kun nen beschikken. Iedereen kaï echter op zijn klompen aan voelen dat het hier om het zo veelste toekomst-plan gaat nooit wordt uitgevoerd, al wa het alleen maar vanwege d banaal hoge kosten. De rege ring zal er wel nooit aan wil len, denk ik, want die wil he vervoer aantrekkelijk maken. Erg aantrekkelijk lijk het me niet om me als een ka nonskogel door onderaards krochten te laten donderen verstoken van het uitzicht o groene weiden en koetjes. D romantiek van het treintran sport zou volkomen zoek zijn En die waanzinnige snelhede zie ik ook niet zitten. Twee honderd kilometer lijkt m mooi zat, maar dan wel boven gronds. J. Barendse, LEIDSCHENDAM. Wapens De Sovjet-Unie verkoop Perestrojka en Glasnost tei spijt nog steeds gebakkei lucht. Deze wereldmacht zeg grootmoedig toe geen wapen meer aan Nicaragua te leverei op voorwaarde dat de contra's hun gewelddadige acties stop pen. Realistisch bekeken bete kent deze toezegging... niets De contra's gaan heus we door, daar kan men gif op in nemen, dus blijft de Si Unie wapens leveren, hier gedaan wordt is bedenke lijke politieke statements ver pakken als Sinterklaaskadoot

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2