FILM BLIK Haarzuivere film van Frans Weisz komt n handen tekort? LEEDVERMAAK' 'n personeelsadvertentie helpt beslist KINDERBOEKENWEEK '89 Gratis VEENERICK kinderschoenenspecialist Pioao renata HERFST OP KOMST THE ORIGINAL JEANS SHOP FILM CetebeSoiwant VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 20 BABYLON 2: „Leedvermaak" met Kitty Courboia, Pierre Bokma, Annet Nieuwenhuiien en Catherine ten Bruggecate. Naar het toneelatuk van Judith Herzberg. Regie: Frana Weiaz. Er zijn van die momenten dat je even alle moeilijkheden rond de Nederlandse speelfilm vergeet. Frans Weisz' „Leed vermaak" levert zo'n moment. Een theaterstuk vertaald naar speelfilm. Doorgaans een ha chelijke zaak, waarbij je de af komst van wat er op het doek gebeurt blijft voelen. Die pro blemen doen zich ook voor bij „Leedvermaak". Maar er staat zoveel tegenover dat je ze het liefste zou vergeten: De haar zuivere zetting van regisseur Weisz, de prachtige dialogen van Judith Herzberg en zó goed acteren dat je de acteurs stuk voor stuk een Gouden Kalf had gegund. „Leedvermaak" gaat Over hoe het verleden het heden be paalt. Dat verleden is De Oor log, en die bepaalt doen, den ken en niet-doen van een aan tal hoofdzakelijk joodse men sen bijeen voor een bruiloft. Een verhaal in de klassieke zin is er niet. Het gaat om ont moetingen, flarden van ge sprekken, uitgesproken ge dachten en - vooral - zinnen die gedachten en gevoelens maskeren. Als poëzie Dat is het knappe van de opzet van Judith Herzberg die haar oorspronkelijke toneelstuk schreef zoals je poëzie schrijft. Beter gezegd: zoals zij poëzie schrijft. Net zoals een gedicht de neerslag in tekst is van ge voelens en emoties die op geen andere manier concreet te vat ten zijn, is „Leedvermaak" een spel waarin de zinnen aan de oppervlakte een wereld oproe-' pen van nog altijd niet ver werkte oorlogstrauma's, ang sten, frustraties. De dubbelheid van de titel keert terug in de vorm van het geheel: het bruiloftsfeest brengt iedereen bij elkaar. Ui terlijke blijheid, liedjes, een dansje en een bruiloftsgast die al dat vermaak op de videoca mera vastlegt, verbergen wat al de personages aan elkaar bindt: het leed om dat verle den. Er is de moeder van de bruid - een meer dan indruk wekkende rol van Kitty Cour- bois, bij wie de lidtekens van de oorlog werkelijk zichtbaar Acteurs verdienen stuk voor stuk gouden kalf worden. Ze heeft Auschwitz overleefd, maar ze zal nu weer haar koffers pakken om in therapie te gaan. Er is de bruid, haar dochter (Catherine ten Bruggecate), die haar ou ders verwijt dat ze haar toen niet hebben meegenomen naar het kamp. Er is de niet-joodse onderduikmoeder bij wie ze opgegroeid is (Annet van Nieuwenhuijzen, ook al ver rassend goed) wier leven brak toen ze „haar" kind weer moest afstaan. Anti-semitisch Alle personages hebben iets met die oorlog, al probeert ie dereen dat weg te stoppen. Het zijn geen helden, integendeel: ze hebben allen hun negatieve kanten en dat brengt ze alleen maar dichter bij. Je begrijpt de gevoelens van onderduikmoe der Annet van Nieuwenhuij zen en tegelijkertijd schrik je wanneer ze een antisemitische opmerking maakt over iemand die ook „weggehaald" is: „Maar hij was helemaal niet schuldig, hij was helemaal geen jood". Peter Oosthoek speelt (knap en ingetogen) de vader van de bruid, die door Marjon Brandsma gevraagd wordt of hij ene meneer Bres- lauer gekend heeft. Je voelt dat hij hem gekend heeft, dat die Breslauer in het kamp ge bleven is, maar Oosthoek veinst, wil niet er niet aan herinnerd worden en verbergt zich achter vormelijk ontken nen. Mede door de sterke identificatie van de acteurs met hun rollen, werkt „Leed vermaak" uiterst emotioneel. Puur film De veelgeprezen opvoering van het theaterstuk door to neelgroep Baal heb ik niet ge zien, maar duidelijk is dat Frans Weisz er met beperkte middelen zoveel mogelijk film van heeft willen maken. Dat doet hij door de uiterlijke fees telijkheid te benadrukken, de emoties te laten werken door ze zoveel mogelijk weg te stop pen. Door de camera als de vijftiende bruiloftsgast in een knappe scenografie van figuur naar figuur te laten rijden en je als toeschouwer mede-gast te maken. Dat is puur film. Niettemin zijn er momenten dat de geconcentreerdheid van de handeling iets „des thea ters" houdt (het woord thea traal zou te negatief zijn), is er een sterk symbolische figuur (Hugo Koolschijn) die - buiten staander, de altijd aanwezige dood - ook iets toneelmatigs houdt. Zijn aanwezigheid werkt wel, maar tegelijkertijd irriteert hij. Het zijn kleine bezwaren op een film die door Frans Weisz prachtig, in een ideale combi natie van stijl en waar het we zenlijk om gaat, is neergezet. Een „kleine film" heet zoiets (kosten een miljoen gulden). Wat mij betreft mogen alle films zo „klein" zijn. BERT JANSMA Bruid, bruidegom en gasten: Catherine ten Bruggencate, Pierre Bokma, Sigrid Koetse en Rijk de Gooyer. Edwin de Vries, Rijk de Gooyer en Sigrid Koetse voeren een klassieke bruiloftsschets op. Vondellaan 41 Leiden Tel. 071- L'-LV Herenstraat 114, Voorburg, tel. 864507 van 4 t/m 14 oktober tijdens de kinderboekenweek THEMA KINDERBOEKENWEEK: Kijk verder dan je neus lang is, over uitvindingen en ontdekkingen. ■V'\ Kijk verder dan je neus lang is bij: Boek- en kantoorboekhandel Van 14-10 t/m 3-12 tentoonstelling „licht op de toekomst" over glasvezel- en lasertechniek. Voor alle kinderen t/m 12 jaar is er een speurtocht en een bouwpakket voor „Samual's Sein Sleutel Set". Open: ma. t/m za. 10-17 u., zon- en feestd. 13-17 u. Zeestraat 80-82, 2518 AD Den Haag 070-624531 „jeugdsdtoenen" ■fmtmn.i-.ij VIJF MEIPL. 98 LEIDEN 071-320200 Azaleastraat 120 Den Haag 070-(3)452028 langs bij ,.even JEANSSHOP VAN OOY voor een sweater van b' met kleine schoonheidsfoutjes Breestraat 39-41 - Lelden tel. 120 890 Hé Jüh De Leidse hardrockgroep Hé Jüh geeft zaterdagavond een concert in jongerencentrum Ex Voto in Voorhout. De groep speelt eigen werk en nummers van onder meer Led Zeppelin. De zaal gata om half tien open. Toegang kost /5, leden moeten 2,50 betalen. Vechtsport De vereniging Ryo Do Kai geeft zaterdag in Leidschen- dam de gelegenheid kennis te maken met de gevechts- sport Tomiki-aikido. Aikido is een moderne sportieve ■zelfverdedigingsmethode die niet gericht is op vernietiging van de aanvaller maar op optmoediging. Er komt niet veel spierkracht aan te pas. Daarom is het geschikt voor iedereen. De trainingen wor den gehouden in de gymzaal van de basisschool aan Leen- kamp in de wijk 't Lien van tien uur tot half twaalf. Love Note In het Evangelisch Ontmoe tingscentrum aan het Pické- plein in Noord wijk wordt zaterdagavond de film „Love note" vertoond. Het verhaal gaat over een meisje met een tumor dat Jezus leert ken nen. De voorstelling begint om acht uur, de toegang is gratis. Bingo De supportersclub van de Zoeterwoudse voetbalver eniging SJZ houdt morgen een bingo-avond in het club huis op sportpark Haasbroek. Aanvang acht uur. Zang Het zangtrio Tineke van der Klooster (sopraan), Reinout Amons (tenor) en Jochen Schmidt (bariton) en Jan Willem Nelleke (piano) ge ven zondagmiddag een con cert in de Zoeterwoudse Dorpskerk. Er worden wer ken uitgevoerd van: Scarlatti, Schütz, Mozart, Handel, Men delssohn, Strauss, Fauré en Schubert. De uitvoering be gint om half drie, een toe gangskaart kost f5. De op brengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Dorpskerk. Collecte De collecte voor de nierstich ting heeft in Zoeterwoude- dorp 4.075 opgebracht. Dat is zon f1.200,- meer dan in 1988. Kleding De jaarlijkse kledinginzame- ling van de Stichting Mensen in Nood wordt maandag 9 tot en met zaterdag 14 oktober gehouden in Koelofarends- veen. De gedragen kleding kan worden ingeleverd bij Tiny van Rijn, Noordeinde 129, Rini van de Wereld, Flo ra weg 8 en Annie Dobbe, Geest weg 30 in Roelofarends- veen. Het gaat om goede en nog draagbare kleding en niet om lompen. Gordijnstof fen, lakens en dekens zijn ook welkom. Nadere inlich tingen bij Tiny van Rijn, te lefoon 01713-13844. door Bert Jansma Frans Weisz: volgende film „Leedvermaak" (zie elders op deze pagina) hoeft de directe confrontatie met „Batman" niet aan te gaan. Distributeur Can non en producent Gys Versluys besloten de film een week eerder dan gepland (n.l. samen met „Batman" op 13 oktober) in de bioscopen te brengen. Reden daartoe was uiteraard de golf positieve publiciteit nadat de film van Frans Weisz drie Kal veren tijdens de Filmdagen kreeg. Waarvan men hoopt te profiteren. „Leedvermaak" is overigens geselecteerd om mee te dingen naar de Europese filmprijzen op 25 november a.s. Filmer Frans Weisz heeft in middels weer een film af: „De zeven hoofdzonden". Het is een korte speelfilm (50 minuten) ge baseerd op de poppentheater- voorstelling van Neville Tran ters Stuffed Puppet Theatre. De Australiër Tranter woont en werkt sinds '78 in Nederland. Hij speelt de hoofdrol in „De ze ven doodzonden", een dubbelrol nog wel, die van Faust en Mep- histo. Andere belangrijke rollen worden vertolkt door Lou Lan- dré en Maja van den Broecke. De film wordt nu gemonteerd en zal begin volgend jaar in pre- Twee weken Zweedse films in Filmhuis De Zweedse film na '45 staat tussen vandaag en 19 oktober centraal in het Haags Filmhuis. Wie het over de Zweedse film anno '89 wil hebben, komt niet ver. Heel af en toe belandt er nog wel eens een film in het al ternatieve circuit, daarmee lijkt de koek op. Er zijn andere tijden geweest. Rond de jaren '50 telde je niet mee als je „de nieuwe Bergman" niet gezien had. En waren de keuringsproblemen van Vilgot Sjöman (de „Ik ben nieuwsgierig"-films) voorpagi na-nieuws. Over dus. Maar het Filmhuis zet alles mooi op een rijtje. Niet de geijkte Bergmans van later datum, maar een onbe kende uit '47: „Skepp till India- land" (vandaag). Verder Lars Magnus Lindgrens „Kare, Kare John", films van Arne Mattson, Kjell Grede, Mai Zetterling en Bo Widerberg. De eigen film van actrice Gunnel Lindblom (bekend uit de Bergman-flms) uit '77, „Paradistorg" en Erland Josephsons (ook al een Berg man-acteur als regisseur) „En och en" ('77). De stand van za ken nü kan bekeken worden via twee films van de laatste jaren, „Demoner" van Carsten Brandt uit '86 en „Livsfarlig film" van Susanne Os ten uit '88. Ontbijtbios: film met een croissant je De „ontbijtbios" is een primeur van Schouwburg Casino in Den Bosch. Onder de noemer Casino Cinema Breakfast Club worden daar op de zondagmorgen om half elf voor een tientje (bij vooraf reserveren) films ge draaid, nadat de bezoeker voor dien met verse croissants, thee, koffie of warme chocolademelk heeft kunnen ontbijten (bij de biosprijs inbegrepen). Aardig idee. Zondag a.s. begint men er mee. Na de vroege hap aldaar een passende film: John Hughes „The breakfast Club". „Batman" in VS al op video „Batman" dus volgende week in Nederland in de bioscoop. Of de film goed of niet goed is, nie mand weet het officieel nog. Warner Bros heeft de film nog altijd weggehouden van de pers, en wie hem gezien heeft deed dat in Engeland of dichterbij in Antwerpen, want daar draait-ie al weer een poosje. In Engeland opende de film met recordrecet tes, al staat hij inmiddels niet meer bovenaan de bioscoop-top tien. In België doet de vleer muisman het niet zo best. In Amerika brengt de film nog al tijd 2 miljoen dollar per bios- coopweekeinde op (totale op brengst 245 miljoen dollar!). Niettemin besloot Warner Bros Batmanal op video uit te brengen. Dat gebeurt op 15 no vember a.s. Prijs zo'n 25 dollar. Een recordsnelheid, want nor maal zit er een veel langere pau ze tussen bioscoop- en video-re lease (de zogenaamde „win dow"). In Nederland wordt er bij warner Home Video officieel nog niet gedacht over eenzelfde procedure. Maar er komen bin nenkort wel „Batman"-en in de aanbieding op „koop-video". Een oude, getekende versie en de tv-versie met Adam West. Een „vroege" film (uit '47),van Ingmar Bergman opent vandaag I de serie Zweedse films van na de oorlog.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20