„Het leuke is, dat ik nooit handigheid in er 4 t/m 14 Jeugdboeken bij Lannoo Professor Poopsnagle „Als zwaluw geboren worden i maar als leeuw in een boek" KINDER BOEKENWEEK OKTOBER 1989 YVONNE KROONENBERG sign*«rt »n draagt voor bij VAN STOCKUM op zaterdag. 7 oktober a.s. van 13.30-15.30 uur Haar nieuwste boek: JULES WENT BEHALVE EEN VENT' VAN STOCKUM, BEUNFANTE A COEBERGH Bo0kvrkop*rt Venestraat 11 - s-Gravenhage Tetetoon 070-656808 VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 19 VU verstrekt ziekenhuisboek DEN HAAG Het VU, academisch ziekenhuis in Amsterdam, brengt met uitgeverij Van Holkem'a en Warendorf een eigen voorlichtingsboek op de markt waarmee ouders hun kinderen kunnen voorbereiden op een ziekenhuis opname: 'Een nijptang mee naar het ziekenhuis, geschreven door Karei Eykman. Jaarlijks worden ongeveer 145.000 kinderen opgenomen in een ziekenhuis. Ouders kunnen het boek gebruiken om hun kind minder angstig te maken, voor het wordt opgenomen. Het boek geeft op speelse wijze informatie over de gang van zaken in een ziekenhuis; om zelf te lezen of om voor te lezen. In het boek worden Marja en Wouter opgenomen; Marja na een ongeval. Wouter voor een ooroperatie. Hun belevenissen zijn op realisti sche wijze te boek gesteld en worden geïllustreerd door Ales de Wolf. Het boek is vanaf half oktober in de boekhandel te krij gen, kinderen die naar het VU moeten, krijgen het van dat zie kenhuis gratis. In Lijn 12 zit Melinda en spreekt de wereld toe. Dat doet ze wel vaker. Wie door deze twee zinnen geboeid is, moet het boek „Een wereld van verschil" lezen, geschre ven door Patricia MacLachlan. Het is een meisjesboek (vanaf 11 jaar) en beschrijft het le ventje van een cello-spelend meisje dat de viool-spelende Lucas ontmoet... Het boek is een van vier re cent verschenen jeugdboeken in de ToTeM-serie (jeugdboe ken) van Lannoo. Voor jon gens en meisjes vanaf zo'n jaar of twaalf verscheen „Bang in Beirut" van Walter Ganse mans, handelend over de po gingen van een meisje van elf om te overleven in de oorlogs- stad van Libanon. Het dagboek van een dertien jarige jongen kan de moeite van het lezen waard zijn en daarom schreef Diane Broeck- hoven het alleipaal in een boek: „Buitengewoon ge woon", bedoeld voor jongens en meisjes van een jaar of der tien, vooral voor degenen die „puberale problemen" hebben. „Het spookuur", het laatste boek van de vier, zit vol grie zelverhalen. Werk van auteurs als Charles Dickens, Oscar Wilde en Edgar Allan Poe is er in opgenomen en dat lijkt een goede aanbeveling voor het boek dat door de uitgever geschikt wordt geacht voor de jeugd vanaf veertien jaar. Een wereld van verschil - Patricia MacLachian, uitga ve Lannoo, prijs ƒ19,90. Bang in Beirut - Walter Gansemans, uitgave Lan noo, prijs ƒ19,90. Buitenge woon gewoon - Diane Broeckhoven, uitgave Lan noo; prijs 19,90. Het spook uur -Kathe Recheis (sam.), uitgave Lannoo, prijs 27,50. Dokter Poopsnagle is, dankzij de televisieserie, geen onbekende. Deze Australische geleerde, die een geheime uitvinding heeft gedaan, beleeft met een groep kinderen heel spannende avontu ren. De groep verplaatst zich per vliegende autobus. Zeker even spannend als de televisieserie is het boek „De vlie gende autobus - de avonturen van professor Poopsnagle" van Thérèsa de Chérisey. Het is een flink dikke paperback, bestemd voor de grotere kinderen, die er heel wat uurtjes met rode oor tjes mee kunnen zoetbrengen. Echt zo'n boek om heerlijk bij weg te dromen. Een boek om te lezen en nóg eens te lezen. Thérèsa de Chérisey: „De vliegende autobus - de avonturen van professor Poopsnagle"; vertaling uit het Frans: Hans van Cuijlenborg; Uitgeverij: Van Holkema Warendorf; 220 bladzijden; prijs: 22,50. i BOEKEN £ctdóe@owumt 1 DICK BRUNA TEKENT EN SCHRIJFT VOOR DE ALLERKLEINSTEN UTRECHT Zijn be kendste creatie is onge twijfeld Nijntje. Een sim pel figuurtje, bestaande uit slechts enkele lijnen, bijna meer een symbool dan een tekening. Miljoe nen kinderen over de hele wereld hebben inmiddels kennis gemaakt met de avonturen van het konijn tje, door Dick Bruna kor daat aangeduid als ,,Nijn". Nijntje doet van alles. Ze gaat op reis, naar het bos, uit loge ren, kortom, doet wat alle kin deren op de hele wereld doen. Eenvoudige dingen. Soms in het gezelschap van haar vader of moeder, die slechts één ho rizontaal streepje verschillen van hun kind. Maar ook vaak alleen, op de fiets, met een koffertje of een emmertje, op weg naar een vriendinnetje of het strand. De avonturen van Nijntje staan afgebeeld in vierkante boekje^, waarin op de rechter bladzijden de tekeningen staan, en op de linker de toe lichting, in rijm. Naast een te kening van twee hollende, nauwelijks van elkaar te on derscheiden Nijntjes staat dan bijvoorbeeld: „Daarna deden ze krijgertje, ze renden door het gras, en op dit plaatje kan je zien, wie van de twee hem was". Een doordenkertje, uit „Nijntje gaat logeren". Dick Bruna, geestelijk vader van Nijntje, maar ook van Snuffie de hond en laatstelijk de beertjes Boris en Barbara, heeft zich tot taak gesteld zijn boekjes zo eenvoudig mogelijk te houden. Er moet wat te fan taseren overblijven, vindt hij. „Zo simpel mogelijk, je hoeft niet alles er op te zetten. Ik wil ook wat aan de lezertjes zelf over laten", zegt hij in zijn atelier in het hart van Utrecht. waarom ze het niet goed vindt. Pas later, als ik er dan nog eens naar kijk, komt de door braak. Zo van: die lijn mist spanning, of: dat klopt niet. Dan begin ik gewoon op nieuw". Erkenning Hij heeft nooit „een gouden dit of een gouden dat gehad, maar erkenning is er altijd wel ge weest, van kinderen. Ik hoef echt niet te klagen. Als je van je lezers iets krijgt is dat het allermooiste. Kinderen zeggen het ook als ze iets niet mooi vinden, ze zijn eerlijk. Ze vra gen ook dingen, doen sugges ties. Ik heb wel min of meer op verzoek van kinderen din gen gemaakt. Het moet alleen enige tijd rijpen, ik kan het niet meteen. Een paar jaar ge leden vroegen ze me of ik iets wilde doen aan luchtveront reiniging. Als ik dan op een verhaal kom, in dit geval met Snuffie de Hond, dan is dat heel leuk. Maar het moet niet zo opgelegd zijn, niet zo na drukkelijk aanwezig". De tekeningen die hij maakt zijn dermate gewild, dat er een heel commercieel circuit ont stond van Bruna tekeningen en afbeeldingen daarvan op bijvoorbeeld bekers, zakdoe ken en andere produkten. Meestal zonder dat de geeste lijk vader van die tekeningen daar zelf van op de hoogte was gesteld. Jaren geleden werd daarom een firma opgericht, Mercis BV, waarin de copy rights van zijn produkten zijn ondergebracht. „Er werd ge woon wat genomen en ergens opgezet, en als het dan nog voor kinderen was, okee, maar het werd steeds meer voor vol wassenen. Toen heb ik samen met Pieter Brattinga Mercis opgericht, en nu is het zo dat welke plannen er ook zijn voor toepassing van mijn teke ningen, eerst goedekeuring moet worden i Eerbetoon 7 Bruna staat momenteel in de belangstelling in verband met de expositie in de Vishal aan de Grote Markt in Haarlem, waar nog tot en met 22 okto ber een overzicht van zijn werk* is te zien. Een eerbetoon ?n voor een tekenaar-schrijver ej die over waardering over het a-, algemeen toch al niet te kla- 'i gen heeft. Niet in het minst A van zijn lezers, die hem dage- »n lijks overstelpen met brieven, ie eigengemaakte boekjes en ver in zoekjes. Prachtig vindt hij het, at ook al omdat de eigen tekenin- is gen van kinderen nog zo heer lijk spontaan zijn. „Kinderen durven heel veel, vooral als ze nog heel jong zijn. Dan teke nen ze van die hele grote hoofden, dat vind ik heel spannend. Als ze dan wat ou- der zijn en naar school gaan verdwijnt dat. Dat vind ik ar heel jammer. Juist die eerste e jaren zijn de tekeningen nog el zo spontaan". Hij heeft zelf nooit geprobeerd n te tekenen als een kind. „Dat PAUL BIEGEL: Twee nieuwe reeksen van Zwijsen co r-r^1 Columbus op cassette HARDERWIJK De Neder- landse jeugd krijgt deze Kin derboekenweek, al is het dan geen echt boek, iets heel nieuws gepresenteerd: beken de geschiedenisboeken in de vorm van een hoorspel op cas sette. De Centrale Uitgeverij Harderwijk heeft cassettes aangekondigd van Napoleon, Columbus, Julius Ceasar en Karei de Grote. Op de bandjes vertelt een persoon, bij voor beeld de scheepsjongen van Columbus, het verhaal dat zich in de tijd van toen afspeelt. Dat verhaal wordt onder steund door toepasselijke ach tergrondgeluiden als het rollen van de zee of het hijsen van de zeilen. De verteller wordt re gelmatig onderbroken voor di alogen tussen andere spelers, zodat de luisterende kinderen onder meer naar de reactie van Columbus kunnen horen wanneer hij land in zicht krijgt. De cassettes hebben naast hun recreatieve waarde als leuk hoorspel vooral een educatieve waarde als geschie denisles. (ADVERTENTIE) uitgeversgeslacht A.W. Bruna. Is dat bij zijn ontwikkeling een voordeel geweest? Bruna: „Wel en niet. Mijn vader gaf mijn werken uit, dus dat was een kans die ik kreeg. Aan de andere kant wilde hij graag dat ik hem opvolgde in de uit geverij, maar het bleek dat ik te weinig commercieel was. In onze familie zaten geen teke naars. Dat ging zelfs zo ver dat mijn grootvader, toen ik al ver in de veertig was, vroeg: Jon gen, wanneer ga je nou eens echt aan het werk? Het was wel een teleurstelling voor ze, denk ik. Maar toen ze eenmaal zagen dat mijn hart toch uit ging naar dat tekenen, hebben ze me lessen laten volgen bij een leraar van de academie in Amsterdam. Het voordeel was bij dat alles dat ik wel móest bewijzen dat ik het kon red den in mijn eentje, op eigen benen kon staan". Boekomslagen Voor zijn vaders uitgeverij maakte hij ook boekomslagen, waarvan die voor de boeken van Havank ('De Schaduw'), Simenon ('Maigret') en Char- teris ('The Saint') het bekend ste werden. Hij heeft er meer dan 2000 boekomslagen ge maakt. Maar het gebeurde toch wel eens dat hij achteraf minder tevreden was. „Dan zag ik dat in de etalage liggen en dan dacht ik: kon ik dat nog maar eens overdoen. En dat is het verschil met mijn kindertekeningen, daar heb ik dat niet". Met de opkomst van de science-fictionlectuur haak te Bruna af. Dat was een we reld waar hij te weinig affini teit mee had. Werk van andere tekenaars bekijkt hij hoogst zelden. „Ik kijk wel eens, maar ik ben toch meer geinteresseerd in de 'Grote Kunsten'. Mijn eerste werk is duidelijk beinvloed door Matisse", zegt Bruna ter wijl hij voorbeelden laat zien. „In het begin wilde ik ook schilder worden. Ik had die biografie van Irving Stone over Van Gogh gelezen, en dat werk wilde ik ook maken. En nog steeds is het zo dat ik in Amsterdam altijd even het Stedelijk Museum binnenwip om vijf minuten naar Matisse te kijken". Op de vraag of door de jaren heen bepaalde creaties hem liever zijn geworden dan de andere, zegt hij: „Er is er niet een die ik zou willen missen. Want het zijn toch een beetje je kinderen geworden". KOOS VAN WEES rt DEN HAAG „Als a' meeuw? Nee. Die krijsen me te veel, zoals ik dage- gr lijks in Amsterdam merk. je Ik zou wel als zwaluw ?n herboren willen worden, w Maar als ik van mezelf een dier moest maken ?n voor een boek, dan zou ik Pt dat niet weten, daar heb ik nooit zo over nage dacht. Bovendien moet ik nu boodschappen doen en e- naar Arnhem en Nijme- le gen. Maar wacht, ik weet het. Leeuw. Als leeuw wil T ik te boek. Koning der dieren". Aldus Paul Bie- jn gel, de nu 64-jarige schrij- is ver in Amsterdam, die de te opdracht kreeg het eerste gratis kinderboekenweek- geschenk te schrijven: Het is Eiland Daarginds, te 'n i- Biegel lezen betekent: span- al ning ondergaan, dubbele bo le dems ontdekken, verstopt ge- ri voel voor humor. „Maar nooit over die echte hedendaagse >p problemen, gifbelten en zo. >r Dat ligt niet aan mijn leeftijd, ?r ik heb dat nooit gedaan, ik te blijf daar liever een beetje bui- at ten. Ik schrijf wel over inter- n menselijkheden tussen dieren, r- al zal dat woord niet in Van et Dale voorkomen", k Die intermenselijkheden ko- ie men ruimschoots aan bod in iv de trilogie 'Haas', waarin elk j- dier een menselijke functie it heeft, zonder dat Biegel de n mens verdierlijkt, dat is wat anders. Biegel: „Ik zal geen T verhaal schrijven waarin een blokkendoos tegen een poes praat; maar dieren kun je heel goed gebruiken, dat gebeurt al eeuwen zo". Biegel gebruikte dieren in. Haas, maar ook in tal van an dere verhalen, onder meer in Virgilius van Tuil, waarin hij muis Annie laat trouwen met 28 wachtende muizen. Biegel: „Nou ja, dat is toch niet zo stout? Ik vind het heerlijk op die manier te schrijven en zo, dat kinderen aanvoelen wat ik bedoel. Erotiek ga ik niet uit de weg, dat kom je overal in tegen en dat meen ik te kun nen gebruiken wanneer kin deren dat kunnen begrijpen, voor zover ze iets begrijpen". Dorr Paul Biegel heeft een zeer groot oeuvre opgebouwd (Kleine Kapitein, Tuinen van Dorr) maar acht zich geen be kend en populair schrijver. „Als je aan iemand in een volksbuurt in Amsterdam vraagt wie Paul Biegel is, dan denken ze aan een voetballer. Ik schrijf voor een select pu bliek dat me leuk vindt. Ik schrijf en een uitgever geeft me uit, zo eenvoudig ligt dat". Maar eigen voorkeuren heeft hij wel. „Het beste dat k ooit heb geschreven is 'De tuinen van Dorr'. Ik kan niet zeggen waarom ik dat het beste vind, dat is me het beste gelukt, ik heb daar geen andere termen voor. Dat niveau heb ik daar na nooit meer gehaald en ik heb ook nooit geprobeerd dat in een andere vorm te herha len; ik geloof ook niet dat dat kan". 'De tuinen van Dorr' geeft op een enigszins nevelige wijze een intermenselijke, bijna on mogelijke relatie weer, op een manier die van alle tijden is. Paul: „Maar ik ben absoluut geen moderne schrijver, maar ook niet ouderwets. Dat ik me als schrijver niet met de be kende problemen bezig houd, heeft niets met mijn leeftijd te maken, ik heb me zelfs nooit schrijver gevoeld, voor ik aan de sprookjes begon. Problemen als homofilie en scheidingen zijn voor mij gewoon geen on derwerpen, die me aan het schrijven brengen". Aanleg Paul Biegel is geen .auteur bij wie beginners bij bosjes aan bellen om te vragen hoe het moet, schrijver worden. „Schrijver ben je pas, als je al gepubliceerd hebt, je kunt het niet willen worden. En daar heb je in elk geval een zekere aanleg voor nodig, die er moet zijn voor je begint, je kunt het niet leren. Wat je wel kunt le ren is de techniek van het schrijven, zoals ik ontzettend veel bij Toonder heb geleerd". Wat Biegel bij Toonder heeft geleerd, valt niet gemakkelijk te omschrijven, maar Biegel weet wel één ding: compositie heb ik bij Toonder geleerd, de logische opbouw van een ver haal, dat evenwichtig moet zijn in alle verhoudingen. Dat heb ik bij Toonder geleerd." En een beetje criptisch: „En de zuinige manier waarmee je met woorden moet omgaan. Voor een goed verhaal gebruik je zo weinig mogelijk woorden". Maar aanleg te vo ren moet zijn vastgesteld. Bie gel: „Ja, er was één meisje van een jaar of veertien of zo iets, dat ik in de functie van lector wat heb gecoachd. Ik geloof dat ze later een prijs heeft ge wonnen". FRITS BROMBERG Paul Biegel met een stapel gratis kinderboekenweekgeschenken: Het eiland Daarginds. FOTO: ANP De uitgeverij Zwijsen heeft twee nieuwe reeksen kinder boeken inelkaar gedraaid en gewurmd: de Draaimolenreeks en de Boekenwurmreeks, bei de bestaande uit een achttal boekjes. De boekjes in de Draaimolen reeks kunnen door kinderen die acht a negen maanden leesonderwijs hebben gehad zelf worden gelezen, de boe kenwurmserie is bestemd voor kinderen vanaf acht jaar. Voor beide reeksen geldt hetzelfde: het gaat om bijzonder leuke boekjes met goede verhalen in niet te lange zinnen die kwa niveau en moeilijkheidsgraad uitstekend aanluiten bij de leeftijdgroep (in het kinder boekenfonds van Zwijsen, waarin het aanbod veel groter is dan het hier besprokenen, zit een leestechnische op bouw). De boekjes zien er, ze- Tekening van Jan Jutte uit „Wedden dat het lukt" van Rindert Kromhout (Draaimo lenreeks). ker ook door de goede illustra ties in kleur en zwart-wit, heel verzorgd en helder uit. Ze zijn geschikt voor zowel gebruik thuis als in het onderwijs. Uitgeverij Zwijsen: Draai molenreeks: 11,75 per deel tje; Boekenwurmreeks: 11,50 per deeltje. zou ook niet kunnen. Dan krijg je iets heel geforceerds. Eigenlijk weet ik niet eens zo veel van kinderen af. Ik heb zelf wel drie kinderen, maar ik heb geen pedagogiek ge daan of zo. Je bent .eigenlijk gewoon voor jezelf bezig, pro beert het zo mooi mogelijk te maken. En dan kom ik altijd terecht bij die groep van nul tot zes jaar. Ik heb wel eens geprobeerd voor grotere kin deren iets te maken, maar dat lukte niet, dat werkte niet". Bruna streeft er naar elke te kening afzonderlijk helemaal 'af' te maken. „Het moet gra fisch mooi zijn. Mijn boekjes bestaan uit twaalf prenten, die je allemaal moet kunnen isole ren. Ik zie het zelf als een prentenboek, met op zichzelf staande tekeningen. Wat ik leuk vind is dat ik er nooit Niet gelukkig Bruna heeft daarbij het nadeel dat hij soms misschien wat al te makkelijk 'ja' zegt. Op tafel ligt het boekje „Nijntje in het park", dat heel on-Bruniaans per pagina is volgestopt met tekeningen van huisjes, boom pjes, beestjes, een verdwaalde kat en een treintje. „Daar ben ik niet zo gelukkig mee", zegt hij, treurig kijkend. „Soms gaat men met je produkten op de loop. Uitgevers zijn heel en thousiast, komen met prachige plannen, zetten je onder druk omdat het natuurlijk tijdens de volgende boekenbeurs al af moet zijn, en dan wordt het moeilijk daar weerstand aan te bieden. In dit boekje zitten te keningen verwerkt die ik over een periode van 35 jaar heb gemaakt. En ze zijn gewoon maar bij elkaar gezet, zonder dat ze daarvoor zijn getekend. Dat kan je ook zien, sommige dingen zijn duidelijk anders van stijl, van vroeger. Ik moet daar toch wat strenger in zijn". Dick Bruna is een telg van het Dick Bruna in zijn atelier in Utrecht met enkele van zijn geestes kinderen. FOTO: PATRICK VAN BERKEL handigheid in krijg. Iedere keer is weer als de eerste keer. Het is steeds een worsteling. Ik zie er enorm tegenop om weer aan iets nieuws te begin nen. Dan loop ik hier eerst een tijdje op te ruimen, of ik ga maar even wandelen. Dat is verschrikkelijk, maar nog er ger is het als je er handig in wordt. Nu is het toch fijner. Als je dan die spanning hebt, en als het dan eenmaal rond is, schenkt dat een enorme vol doening". De eerste die zijn tekeningen onder ogen krijgt is zijn vrouw. Haar oordeel is door slaggevend. „Als zij het niet goed vindt gaat het ook met een de la weer in. Meestal is het zo dat ze niet kan zeggen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19