Sassenheim doet nog niets aan onveilige Hoofdstraat CcidócSouocmt Van der Valk gaat vissen in Chili Bejaarde beroofd Eerste paal voor school Valkenburg Maalti jdendienst houdt subsidie Zelfwerkzaamheid moet niet worden bestraft Nieuw Noordwijks vogelboek: is belangwekkend document Erespeld Valkenburg voor scheidende brandweercommandant LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA IJ Diefstal opgelost KATWIJK De Kat- wijkse politie heeft met de aanhouding van een 22-jarige Am sterdammer een in braak en een poging tot inbraak opgelost. De man brak in de nacht van 17 op 18 juli in in een pand op in dustrieterrein 't Heen. Hij stal daarbij een te- lefax-apparaat. Een poging bij een ander pand op het industrie terrein in te breken mislukte. KATWIJK Van der Valk is bezig met een vis serijproject in Chili. Het concern zoekt zo'n 60 gedi plomeerde vissers en werft met name in Katwijk. De bedoeling is dat in novem ber tien a twaalf kotters naar Zuid-Amerika ver trekken. De mogelijkheid om goede vis sersschepen voor een redelijke prijs te bemachtigen en de overtuiging dat in de Chileense wateren goed gevist kan wor den met deze schepen heeft er toe geleid dat Van der Valk dit project op poten zet. Doordat de Nederlandse vissersvloot voor een klein deel gesaneerd dient te worden, zijn er momenteel kotters te koop tegen een „re delijke" prijs. Deze schepen mogen namelijk niet meer bin nen de Europese wateren inge zet worden voor de diverse vis serijtechnieken. De vangstmogelijkheden voor deze schepen in'de Zuidameri- kaanse wateren zijn echter naar verwachting zeer positief. Het Van der Valk-concern, landelijk bekend om zijn keten van restaurants, heeft in Chili een project opgezet waar naar verwachting tien tot twaalf schepen gaan vissen met de boomkor, drijfnetvisserij of spanvisserij. Omdat het daarbij gaat om specifieke Nederlandse vistechnieken en vanuit Ne derland geleverde schepen vraagt het concern volgens een woordvoerder circa 60 gediplo meerde vissers om de vakbe kwaamheid over te brengen op de Chileense collega's. De vis sers kunnen voor enige maan den tot meerdere jaren een contract als instructeur in Chili krijgen. NOORDWIJK Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag een bedrag van ongeveer 12.000 gulden buitgemaakt. Uit de woning van een 77-jarige Noordwijkse vrouw aan de Beeklaan werden sieraden en een geldkist meegenomen. De daders hadden zich via het slaapkamerraam toegang tot de woning verschaft. De vrouw was thuis maar heeft niets gemerkt. De geldkist is later leeg teruggevonden in Sassenheim. Oud-voorzitter Blauw Zwart overleden WASSENAAR Naar eerst nu be kend is geworden is op 24 september mr. L.A.L. Weeber op 78-jarige leef tijd te Curasao overleden. Weeber was voor zijn pensionering president van het Hof van Justitie te Curasao. In het begin van de jaren zestig kwam het gezin Weeber naar Neder land. In 1963 werd Weeber voorzitter van voetbalvereniging Blauw Zwart als opvolger van J.P.J. Dekleermac- ker. Bijna 10 jaar heeft hij deze functie uitgeoefend. Een van de hoogtepun ten gedurende zijn voorzitterschap was de viering van het 50-jarig jubi leum in 1971 met de opening van de huidige hoofdtribune. Ton extra tekort op sportvoorzieningen VOORSCHOTEN De privatisering van de Voorschotense hockeyvelden, tennisbanen en zwembad 't Wedde, die in het afgelopen jaar plaatsvond, ver oorzaakt het komend jaar een extra te kort van een ton op de niet-geprivati- seerde takken van sport. Dat bleek gis teravond in de commissievergadering openbare werken. Het totale tekort op de sportbegroting komt daarmee in 1990 op een half mil joen gulden. Door de privatisering drukken de overheadkosten, de kosten die toch al gemaakt worden voor perso neel en apparatuur (zoals zes grote maaimachines) extra op de overgeble ven takken van sport. Tramstraat! racebaan KATWIJK drie radarsnelheij controles zijn gisf ren 129 automobill ten bekeurd. De cof troles, die alle driel de Tramstraat wJj den gehouden, hal den plaats van 161 tot 18.00 uur, 19.00 tot 21.00 uur i van 21.45 tot 22l uur. In totaal werdf 1300 auto's gecontf leerd. De overtrede| reden tussen de tot 83 kilometer SASSENHEIM Er zal voorlopig niet veel gedaan worden aan de onveilige situatie van het winkelerf in de Hoofdstraat. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de ver- keerscommissie werd een verzoek van de Katholie ke Bond van Ouderen in Zuid-Holland behandeld om verbeteringen aan te brengen in het kader van de verkeersveiligheid. Vooral het tweerichtingsver keer van wielrijders en brom fietsers wordt door bejaarden en zo werd gisteravond aanvullend opgemerkt ook door een groot deel van het overige winkelend publiek als bijzonder onveilig ervaren. Men zou bovendien veel hin der ondervinden van fout ge parkeerde auot's die het voet gangersgebied verkleinen. Ook het provocerend gedrag van jongeren die regelmatig post vatten in de omgeving van de HEMA wordt als zeer storend ondervonden. Hoewel de leden van de ver- keerscommissie de mening van de Bond van Ouderen unaniem deelden kon men in dit stadium nog geen pasklare oplossingen aanbieden. CDA- woordvoerster G. Westerbeek gaf te kennen er voorstander van te zijn bromfietsverkeer uit het desbetreffende gedeelte van de Hoofdstraat te weren. Rayoncommandant M. van der Marei voerde echter aan: „We moeten geen verkeersmaatre-1 gelen treffen als we die niet kunnen handhaven". Politie toezicht zou volgens Van der Marei niet toereikend zijn. De VVD'er W. van Biezen stelde vast: „We praten over een winkelerf dat niet als zodanig aangemerkt kan worden. Er moeten juridische mogelijkhe den zijn het betreffende ge bied zodanig in te richten dat voetgangers voorrang krij gen". Volgens burgemeester H. de Jonge zou dit geen oplossing zijn, omdat ook hierop vol doende controle uitgeoefend kan worden. Van Biezen oor deelde: „Er moet duidelijkheid komen over wat wel en niet mag en dan bestaat er altijd ook nog zoiets als sociale con trole". Van der Marei kwam vervolgens met de mededeling dat er medio 1990 een nieuwe erfregeling komt met duidelij ke voorschriften over de in richting van winkelerven. De Jonge concludeerde dat men de zaak van diverse invalshoe ken moet bekijken en met de nieuwe erfregeling als hand vat een contructieve oplossing moet zoeken die de veiligheid moet garanderen. Drempels Een aantal bewoners van de Meidoornstraat, de Kwekers- weg, de H. Baderstraat, de Prins Clausstraat en de Char- bonlaan dat gisteravond naar de vergadering van de ver- keerscommissie was gekomen met het verzoek verkeers drempels in hun straten te krijgen ging onverrichter zake naar huis, omdat van de zijde van de commissie werd aange drongen op het vaststellen van duidelijke beleidslijnen en toetsingscriteria voor het aan brengen van de gewenste snel- heidsbeperkende maatregelen. De bewoners zullen dus nog enige tjd geuld moeten hebben tot het gemeentebestuur richt lijnen heeft vastgesteld die een antwoord geven op de steeds groter wordende vraag naar verkeersdrempels in Sassen heim. Veel begrip was er gisteravond voor de moeilijke situatie van de bewoners van de Charbon- laan die met name tijdens de donderdagse markt en op de zaterdagen te kampen hebben met de overlast van foutpar- keerders. Commandant Van der Marei onderkende de pro blematiek en was het er mee eens dat de parkeercapaciteit ter plaatse niet voldoet. „Be keuren helpt wel", voegde hij daar aan toe „maar voor de politie heeft dat toch niet de hoogste prioriteit". De bespreking van de ver keerssituatie in Postwijk waar door de werkgroep Veilig Le ven in Postwijk om verzocht was werd een vrij zinloze aan gelegenheid, omdat de leden van de VLIP gisteravond af wezig waren. Een discussie zal dan ook tot een later tijdstip worden uitgesteld. Wel werd op voorhand besloten dat er geen snelheidsbeperkende maatregelen genomen zullen worden op doorgaande wegen. Bovendien willigde men de eis in dat er bij de invalswegen snelheidsbeperkende teksten aangebracht zullen worden. Ook zal de politie een welwil lend oor bieden aan wijkbewo ners die overtredingen komen melden. „Niet dat er meteen bonnen uitgedeeld zullen worden", verzekerde De Jonge: „Maar de politie kan met de overtre ders gaan praten en dan zijn we misschien al een eind in de goede richting". Er zullen wis selhekjes worden aangebracht om te voorkomen dat kinde ren met hoge snelheid de brandgangen uitkomen. Wat betreft het idee van de VLIP om taluds aan te brengen in onveilige waterpartijen, waar al twee kinderen door ver drinking om het leven kwa men, werd door De Jong be sloten dat er zo spoedig moge lijk een voorstel van B en W moet komen en een krediet door de raad moet worden verstrekt om op korte termijn iets voor de veiligheid van de Postwijk jeugd te kunnen Joh. Imthorn en Anja van Stijn in de cabine van de hijskraan. FOTO: HENK VAN DEN ENI VALKENBURG De kinderen van de voormalige kleuter school den de P. Oosterleestraat verhuizen binnenkort naar de basisschool De Burcht. Deze school moet dan wel met een lokaal en bergruimte worden uitgebreid. Gistermiddag werd door Joh. Imthorn, van 1962 tot 1975 secretaris van het schoolbestuur, ge assisteerd door het jongste kind van de basisschool Anja van Stijn, de eerste paal geslagen voor deze nieuwbouw. Een en an der gebeurde met veel vlagvertoon onder toeziend oog van vo<r zitter H. Imthorn en vele bestuursleden, burgemeester C. Sinl en alle kleuters van de school. Veel ouders kwamen ook kijkje nemen. De uitbreiding kost 243.000 gulden. Het rijk taalt 165.000 gulden, de gemeente draagt 48.000 gulden bij dan blijft er nog een bijdrage over van 30.000 gulden voor Ver. van Chr. Onderwijs. Winkelpassage Lisse geopend LISSE Onder aanvoe ring van burgemeester G.J. van der Kroft heeft het Lissese college van burgemeester en wethou ders gisteravond De Lisser Passage geopend. In het overdekte winkelcentrum op de hoek Koninginne weg/Kanaalstraat hebben zich acht ondernemingen gevestigd. De opening van de passage vormde een van de hoogte punten van een dag waarop het gemeentebestuur aan een groot aantal gasten liet zien hoe Lisse zich de laatste jaren heeft ontwikkeld. In feite werd gisteren het hele koop centrum van Lisse geopend en dat is in het dorp goed te mer ken. De middenstand heeft een groot aantal activiteiten op touw gezet. Vandaag en mor gen is het nog volop feest in Lisse. De gasten van het gemeente bestuur, onder andere onder nemers en bestuurders uit buurgemeenten, kregen giste ren te horen dat Lisse de door de provincie toebedeelde cen trumfunctie goed heeft inge vuld. In minder dan twintig jaar is het winkelvloeroper- vlak in het dorp bijna verdub beld, zijn parkeervoorzienin gen aangelegd en zijn comple te winkelcentra uit de grond gestampt. Lissse bloeit als nooit tevoren en de videofilm die in opdracht van de ge meente over de ontwikkelin gen in het dorp is gemaakt draagt dan ook de titel „Bloei end Lisse". Met een enorme sleutel open de burgemeester Van der Kroft de Lisser passage. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK De Stichting Maaltijdendienst Bejaarden Noordwijk wordt niet gekort op haar subsidie voor 1990. Vol gens het ontwerp wel- zijnsplan zou de dienst in plaats van de gevraagde 19.000 gulden nog maar 14.000 gulden krijgen. De leden van de commissie welzijn hielden deze kor ting gisteren echter tegen. In een schriftelijke toelichting aan de gemeente heeft de dienst duidelijk weten te ma ken dat in verband met de stij ging van het aantal maaltijden dat wekelijks wordt rondge bracht, het vervoer moest worden uitgebreid. Alleen dan kunnen de maaltijden tijdig en warm worden afgeleverd. Bo vendien zijn er in toenemende mate kortdurende contacten, mensen die slechts 1 2 we ken maaltijden afnemen. Dat brengt veel routeveranderin gen met zich mee, waardoor de bezorging weer meer tijd kost en warmteverlies toe neemt. Bij een onverwacht ge houden controle op de maaltij denbezorging door de Keu ringsdienst van Waren bleek bij de laatsbezorgde maaltijden de afleveringstemperatuur de minimale waarde te benade ren. De maaltijdendienst vond bij de gemeente en bij de leden van de commissie welzijn een willig oor voor haar proble men. In plaats van drie taxi's waarmee in het verleden de maaltijden werden rondge bracht kunnen nu vier wagens worden ingezet. Het subsidie bedrag dat de dienst over 1990 tegemoet kan zien bedraagt 18.727 gulden en is voldoende om het geraamde tekort in de begroting te dekken. Omstreden verlenging weg gaat niet door VOORSCHOTEN De verlenging van de Douw van der Kraplaan via een weg tussen het buurthuis Bloemenweijk en de Jeu de Boulesbanen in de wijk Boschgeest gaat niet door. Dat heeft de commissie openbare werken heeft gisteravond, met uitzonde ring van de VVD, beslo ten. De commissie vindt dat er verkeerstechnisch geen noodzaak toe bestaat. Punt van discussie was verder het aanleggen van fietspaden of fietssuggestiestroken in de Bachlaan. Alle commissieleden maakten zich zorgen over de ongezonde verkeerssituatie op de Bachlaan bij het begin en aan het einde van de school tijd. Vlakbij de Bachlaan lig gen twee basisscholen. De moeders, die hun kinderen naar school brengen, negeren het rode licht en parkeren hun auto's her en der op de stoep. De politie heeft vorige week zo'n vijftig bekeuringen uitge schreven, waarvan acht we gens het negeren van het rode licht. De fietsende schoolkin deren blijken echter niet over de Bachlaan te rijden. Zij ne men de route via het Ber khoutpark en de Elstlaan. Ook gezien het wangedrag van de moeders lijkt een fietssugge- stiestrook een misplaatste vei ligheid. Gevraagd werd om nog meer politiecontrole. De commissie kon geen goede op lossing bedenken voor de situ atie op de Bachlaan en ver wees de zaak naar de ambtelij ke groep verkeer. Overigens ging de hele comis- sie akkoord met het plaatsen van verkeersdrempels op de Dienweg. In de ochtend- en avondspits maakt het verkeer van Wassenaar naar Voor schoten gebruik van deze sluiproute, in plaats van de Wijngaardenlaan te nemen. Een verbod voor doorgaand verkeer op de Dienweg zou ook massaal genegeerd wor den. VVD NOORDWIJK: NOORDWIJK Bij het toekennen van subsidies moet niet altijd rekening worden gehouden met een eventueel reservepotje dat verenigingen soms met veel pijn en moeite bij el kaar hebben weten te schrapen. Dat bracht de VVD gisteren, bij monde van de heer E. Hoger- vorst, naar voren tijdens de behandeling van het Ontwerp Welzijnsplan 1990 in de Noordwijkse commissie welzijn. „Er zijn verenigingen, bijvoor beeld het Genootschap Oud Noordwijk, die wel eens aan kopen moeten doen, om het geheel in orde te kunnen hou den". Ook P. Barnhoorn van Noordwijks Belang vond, dat verenigingen niet gestraft moeten worden voor hun zelf werkzaamheid. Wethouder Bedijn zei echter dat bij de toe kenning van subsidie best naar reserves gekeken mag worden. „Het moet mogeliik zijn zo'n beleid te voeren dat we zelf werkzaamheid stimuleren, maar bij de subsidietoeken ning toch enigszins rekening houden met gekweekte reser ves. Als verenigingen voor een bepaald doel sparen, kunnen ze dat altijd melden en dan kan daar rekening mee gehou den worden", aldus Bedijn. Barnhoorn pleitte ook voor een zo reëel en eerlijk mogelij ke verdeling van de subsidie gelden en stelde voor daarover te zijner tijd een discussie te voeren. Sommige verenigin gen, zo stelde hij, kunnen hun contributies niet te hoog ma ken omdat de sport die bedre ven wordt al grote investerin gen vergt van de leden. Daar bij dacht hij aan speciale kle ding en sportattributen die soms erg duur zijn. Om derge lijke verenigingen te vragen de contributies te verhogen om tekorten te verkleinen vond hij onbillijk. „Als we daarover gaan praten, gaan we weer zitten neuzelen en pietepeuteren", was de re actie van de wethouder. „We moeten oppassen geen on werkbare situatie te creëren en in de budgetsubsidie zeker niet te veel toeters en bellen aanbrengen". Wel was Bedijn bereid het toekenningssysteem op zich samen met de commis sieleden op zijn functioneren te bekijken. Maar echte nood zaak zag hij er niet van in, ge zien het geringe aantal reacties van de verenigingen op het Ontwerp Welzijnsplan en het feit dat zowel de Sportraad als de Speciaal Culturele Raad en de Raad van de Zorg hun in stemming met het plan betuig den. NOORDWIJK „Er zijn maar weinig hobby's te bedenken, die zoveel vol doening geven als het vo gels kijken en... registre ren". Dat schrijft Nico de Haan, plaatsvervangend directeur van de Neder landse Vereniging tot Be scherming van Vogels in zijn voorwoord in het pas uitgekomen boek „Vogels van Noordwijk en omstre ken". Het boek is vandaag officieel gepresenteerd. Aan de totstandkoming van het Noordwijkse vogeldocu ment gingen duizenden uren vogels tellen vooraf door een groot aantal enthousiaste voge laars. Jarenlang gluurden zij, soms met betraande ogen, door verrekijker en telescoop, om een andere keer weer lekker in het zonnetje te genieten van opmerkelijk vogelgedrag of bijzondere waarnemingen. De resultaten zijn neergelegd in het nieuwe boek, dat de opvol ger is van een boekje dat in 1973 door de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk werd uitgegeven. Met dit boekje wilde de vere niging duidelijk maken dat de Noordduinen een fraai stuk natuurgebied is, dat het waard is om beschermd te worden. Het nieuwe boekwerk is veel uitgebreider. Jiet geeft niet al leen informatie over de vogel stand in en rond Noordwijk, ook het landschap komt aan bod en milieuontwikkelingen spelen een grote rol. Het nieu we „Vogels van Noordwijk" is geen dor of saai boek gewor den. Het is een interessant naslagwerk voor zowel de fa natieke vogelaar als de „gewo ne" geïnteresseerde in de na tuur en bevat een schat aan gegevens over mooie plekjes. Prachtige foto's verlevendigen het boek, afgewisseld door staatjes en tabellen met telge gevens. Een belangrijk hoofdstuk gaat over de broedvogels die voor komen in het duin- en polder gebied, gelegen tussen Kat- wijkse Uitwatering in het zui den, de provinciegrens in het noorden en de Haarlemmer- en Leidse Trekvaart in het oosten. Ook wordt er veel aan dacht gegeven aan vogels die in de trektijd passeren en in het gebied in de winter ver blijven. Volgens de samenstellers van het boek, Jelle van Dijk en Dick Hoek, is er in de streek sinds 1973 heel wat veranderd. Veranderingen die voor de vo gels veelal geen verbeteringen met zich meebrachten. Er zal volgens hen nog veel onder zoek nodig zijn, voordat geheel duidelijk is hoe vogels op ver anderingen in het landschap reageren. Langzamerhand groeit het besef dat het duin niet verder mag worden aan getast, maar ook met het pol dergebied, zo blijkt uit het boek, moet voorzichtig worden omgegaan. Daar vonden de laatste 15 jaar de grootste ver anderingen plaats. „De open stelling van de provinciale weg heeft de openheid van het polderlandschap tussen Noord wijk, Voorhout en Katwijk ernstig aangetast. Door de op bloei van de bollenteelt ont stond een toenemende vraag naar bollenland. Het omspui- ten van grasland tot bollen land was op veel plaatsen het gevolg". Ook de uitbreiding van het aantal kassen en schu ren vrijwel overal in de streek, heeft grote polderge bieden voor veel vogels onaan trekkelijk gemaakt. Nadelig voor de vogelstand is ook de voortschrijdende vervuiling van het milieu. Uit de gegevens die in het boek zijn samengebracht, blijkt dat in alle delen van het onderzoeksgebied wel vogels broeden. Ook in de trektijden en in de winter zijn overal wel vogels te ontdekken. Sommige soorten komen alleen in een bepaald terreintype voor, ai dere sóórten zijn overal te vii den. De streek blijkt in alle ti den van het jaar rijk te zi; aan vogels, een vogelrijkdoi die zo nauwkeurig mogelijk kaart werd gebracht. De Ver niging voor Natuur- en Voge bescherming Noordwijk, hoo met de uitgave van het 256 p gina's tellende vogelboek me mensen dan tot nu toe tot h besef te laten komen dat zo'n dichtbevolkt deel van N derland als onze streek, steeds bijzonder waardevol natuurgebieden te vinden zij Het boek is zeker niet bedoe om beleidsmakers een hand te helpen bij hun beslissii welke verdere aantasting va het landschap nog te veran woorden is. De nieuwste uitgave var gels van Noordwijk" kwam ti stand dankzij financiële bijdn gen van de Lions Club Noor< wijk en het Provinciaal B stuur van Zuid-Holland. I oplage telt 1000 exemplare waarvan al een groot aant door middel van voorinteki ning werd verkocht. De over ge exemplaren liggen vani morgen in de Noordwijk! boekhandels en zijn ook bij hi Jan Verwey Natuurcentrui aan de Weteringkade verkrij baar. De verkoopprijs is gulden. De burgemeesters van Noori wijk en Noordwijkerhout, J.l Hoffman en F. Winkel hebbe vandaag in het natuurcentrui de „eerste" exemplaren on vangen. Tijdens de bijeer komst is tevens de expositi geopend die ter gelegenhei van het uitkomen van h< nieuwe vogelnaslagwerk wei samengesteld. Het Jan Verwe Natuurcentrum is open woensdag, zaterdag en zonda| middag van twee uur tot ha vijf. De tentoonstelling duui van 7 oktober tot en met j november. MARIJKE DEN HOLLAfl DE VALKENBURG A. Ooster- lee is gisteren door burgemees ter C. Sinke onderscheiden met de erespeld van de ge meente Valkenburg en de leg penning van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten. Oosterlee nam gisteren af scheid van het vrijwillige brandweerkorps van Valken burg. Hij was 41 lid van de brandweer, waarvan 19 als commandant. Het commando werd gisteren overgedragen aan M. Walen. Velen maakten gisteren van de gelegenheid gebruik Oosterlee de hand te drukken. Valkensburgs Har monie bracht het echtpaar Oosterlee' een serenade het geen de uitstekende sfeer nog eens verhoogde. Namens regionale brandweer werd hf woord gevoerd door de Leids brandweercommandant Marl De scheidende commandal was zeer origineel bij de ove dracht aan zijn opvolger Maa Walen, die hij een prachti| pijp aanbood, onder het motl „Ik geef de pijp aan Maarten

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16