Speelgoedproject voor gehandicapten struikelt over bezwaren buurt STAD OMGEVING Voorzonzoekers Tesselaar: Goedkope koopwoningen bouwen Jubileum parochie Leiden bekijkt Haags optreden tegen parkeerovertreders Wethouder wil geen ombudsman in wijken VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 PAGINA 13 ïrgemis over uitbeelding luchtelingen in optocht tEIDEN De stichting Vluchte- ingenwerk (VVN) Leiden/Oegst- eest heeft in een brief aan de October Vereeniging haar erger- ijs uitgesproken over de manier raarop vluchtelingen in de optocht en rol speelden. Volgens het VVN lerd een beeld gegeven wat pre- tegengesteld was aan het luchtelingenwerk. „Vluchtelingen ijn mensen en niet de arme sloe- ers die om een aalmoes vragen", ldus de brief. Het VVN vindt dat sielzoekende vluchtelingen in Lei en een slechte dienst is bewezen at in contrast staat met het toe- ennen van de erepenning van de [ad Leiden aan een Chileense luchteling. Sieraden gestolen LEIDEN Een flink aan tal kettingen, oorbellen, zes armbanden, 12 ringen, 25 bro ches van divers edelmetaal zijn gisternacht uit een woning aan de Rijn en Schiekade ont vreemd. De to tale waarde is onbekend. De dieven kwamen binnen door de achterdeur te vernielen. Kluis opengebrand LEIDEN Inbrekers hebben een bedrag van 3.500 gulden van diverse valuta gestolen uit de kluis van een lasbedrijf aan de Rooseveltstraat. De dieven versjouwden lasapparatuur van het bedrijf naar het kan toor en wilden de kluis open- branden. Toen bleek dat de apparatuur niet werkte, een zuurstofreduceermeter ont brak, braken ze in bij het be drijf ernaast. Toen alle beno digde spullen aanwezig waren, werd de kluis alsnog openge brand. De diefstal werd gister ochtend ontdekt. Bouwcontainer leeggeroofd LEIDEN Appara tuur ter waarde van 11.000 gulden is gis ternacht gestolen uit een bouwcontainer aan de Schipholweg. Een 50-jarige Dordte- naar kwam gisteroch tend aangifte doen voor het bedrijf uit Nieuwerkerk aan den IJssel dat op het Schuttersveld aan het bouwen is. Ont vreemd waren een compleet lasapparaat, drie slijptollen, een lastransformator en een doos met sjorban- den. Mogelijk alleen 's nachts laag elektriciteitstarief LEIDEN De kans bestaat dat het lage elektriciteitsta rief tussen de middag wordt afgeschaft. Dat betekent dat verbruikers alleen 's' nachts nog van een goedkoper tarief kunnen gebruik maken. Het onderwerp staat als „aan dachtspunt" op de agenda van de verbruikersraad van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) die maandagavond voor het eerst vergadert. Volgens een woordvoerder van het EWR is het voor het bedrijf niet meer lonend om een laag ta rief te berekenen voor de elektri citeit die tussen de middag wordt verbruikt. Dit omdat juist op die uren erg veel van het elektrici teitsnet gebruik wordt gemaakt. Het berekenen van een lagere prijs op piekuren is financieel niet aantrekkelijk. „De maatregel is nu iets wat tegen ons werkt", al dus de woordvoerder. „Nu blijkt dat de pieken juist optreden in de uren dat een laag tarief wordt be rekend. Dat betekent dat de elek triciteit per kilowattuur duurder wordt, hetgeen een hogere prijs- zou betekenen voor de verbrui ker". De oorzaak van het hoge verbruik tussen de middag is volgens de zegsman gelegen in het feit dat in tegenstelling tot vroeger winkels en bedrijven in die uren niet meer dicht gaan. „Er is geen win kel gesloten, er wordt geen com putersysteem stilgezet". Volgens hem is dé afschaffing van het lage tarief tussen de middag „punt van discussie": „Er wordt de komende tijd kritisch naar ge keken". De goedkopere tarieven blijven 's nachts wel gelden, aldus de woordvoerder. De prijs van het lage tarief is ongeveer twintig procent goedkoper dan de norma le prijs. Swingmill bij Jazz on Sunday LEIDEN Met een concert van de groep Swingmill opent de stichting Jazz on Sunday aanstaande zondag het winterseizoen. Swingmill is de formatie van zanger en pianist Eddie Doorenbos, die jarenlang deel uit maakte van de fameuze Millers. Ver der spelen in Swingmill André Maas (slagwerk), Louis Bouwens (vibra foon) en bassist Dan Gaillard. Het op treden van Doorenbos c.s. heeft plaats in cafe Cheers in de Doelen steeg 11. De aanvang is 15.30 uur. De toegangsprijs voor leden is zevenvijf tig; niet-leden betalen tien gulden: Studenten en houders van een CJP betalen achtvijftig. BEWONERS PIETERSKERKHOF VREZEN PARKEERPROBLEEM LEIDEN Een twintig tal bewoners van het Pieterskerkhof heeft be zwaar gemaakt tegen het tijdelijk openstellen van een pleintje als parkeer ruimte voor het gehandi- captenvervoer. De bewo ners voeren aan dat als het eenmaal voor deze groep wordt opengesteld er ook anderen gaan par keren. Hiermee komt een plan om een speel-o- theek voor invalide kin deren te openen in buurthuis De Vroolijcke Arce in de Pieterskerk- choorsteeg op losse schroeven te staan. „Het gehandicapten-project valt of staat bij de par- keermogelijkheden", al dus G. Broekmans van het buurthuis. De speel-o-theek, een instel ling waar speelgoed wordt uitgeleend zoals boeken door een bibliotheek zou in januari na een verbouwing van het buurthuis worden geopend. De instelling zou drie ochtenden in de week open zijn waarvan de zater dagochtend speciaal voor ge handicapte kinderen. „We zouden de eerste en enige speel-o-theek zijn met spe ciaal en aangepast speelgoed voor deze groep", aldus Broekmans. In de directe omgeving van het buurthuis is het vooral op zaterdagochtend moeilijk een parkeerplaats te vinden. Om dit probleem te omzeilen diende Broekmans twee jaar geleden een verzoek in bij de gemeente om het op vijftig meter afstand gelegen plein tje, zaterdags van 10 tot 12 uur te mogen gebruiken. Een verstelbaar paaltje was ge noeg om de ouders van de in valide kinderen dichtbij te laten parkeren. Misbruik Omwonenden hebben zich onlangs tijdens een buurtver- gadering hiertegen uitgespro ken. Zij vrezen dat er mis bruik van de situatie wordt gemaakt en dat er vaker dan de twee uur op zaterdag ge parkeerd gaat worden. In to taal 26 handtekeningen wer den tegen het plan verzameld en naar de gemeente ge- Broekmans betreurt dit: „Het is helemaal niet in ons belang om misbruik van de situatie te maken. Wij hebben die plek hard nodig. Daar moeten toch goede afspraken over te maken zijn. Ik ben best bereid de sleutel weer in te leveren als zou blijken dat er vaker dan die twee uur op het pleintje auto's staan". Mochten de omwonenden voet bij stuk houden dan vreest hij dat Leiden versto ken blijft van deze voorzie ning voor gehandicapten. Om de omwonenden te over tuigen van de noodzaak van een speelgoeduitleen voor ge handicapten en hen te over tuigen van het oprechte par- keerverzoek heeft Broek mans de ondertekenaars van het bezwaar een brief ge stuurd. Hierin nodigt hij ze uit voor een informatieavond waar de bedoelingen uiteen worden gezet. Het autovrije stukje Pieterskerkhof. Als het aan omwonenden ligt wordt dit pleintje geen parkeerplaats voor ouders van invalide kinderen. Ook niet voor twee uur per week. foto: wim van noort M DOORSTROMING TE BEVORDEREN i LEIDEN Door het bou wen van goedkope koop woningen komen huizen met lage huren vrij. Op die manier kan het pro- ileem worden verkleind iat ontstaat nu het Rijk vil dat minder goedkope ïuur- en premiekoopwo- lingen worden gebouwd. )ie gedachte opperde vethouder D. Tesselaar an volkshuisvesting gis- ermiddag tijdens een ommissievergadering Iver de ruimtelijke ont wikkelingen in de Leidse egio. Het is opvallend dat zich in e Stevenshof een grote groep ïensen heeft gevestigd van Iond de dertig jaar. Die heb- en de overstap gemaakt van en goedkoop huurhuis naar en premie-A-koopwoning. lisschien is er ook een groep ie de overstap kan maken aar koopwoningen zonder remie, zodat ruimte vrijkomt in de huursfeer. Dat moeten we gaan onderzoeken", ver duidelijkte de wethouder. Samenwerking De commissieleden wisselden van gedachten over de vraag waar nog huizen kunnen wor den gebouwd, als de huidige bouwcapaciteit in Leiden in 1995 is benut. Geen enkele fractie deed een concrete uit spraak over de meest wenselij ke locatie omdat nog niet vol doende informatie beschikbaar zou zijn over de toekomstige ontwikkelingen. Als mogelijkheden worden steeds genoemd de Oostvliet- polder, de Broek- en Simont- jespolder en de polder Krim- wijk bij Voorschoten. De keuze wordt gemaakt in overleg met de regiogemeen ten Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. De gemeenten brengen komende week een gezamenlijke nota volkshuis vesting uit. Die betekent de eerste aanzet voor een geza menlijk beleid op dit terrein. „Je kunt dat wel een stap vooruit noemen", aldus P. Lek van de Leidse directie volks huisvesting desgevraagd. Hij wil echter niet op de inhoud van de nota vooruitlopen. Samenwerking tussen de ge meenten is van belang omdat Leiden nog wel huizen mag bouwen maar geen ruimte meer heeft en omdat de regio gemeenten nog wel ruimte hebben maar te weinig wonin gen mogen bouwen. Boven dien speelt het geld een rol: „De Stevenshof is gebouwd met locatiesubsidie van het Rijk.. Het heeft de gemeente zelf twintig miljoen gulden ge kost. Dat kunnen we ons geen tweede keer permitteren", al dus Tesselaar. Volgebouwd Vertegenwoordigers van CDA, D66 en Groen Links vroegen zich gisteren hardop af wan neer het moment is gekomen dat Leiden moet zeggen: We bouwen niet .meer. „Op een gegeven moment moeten we durven zeggen: Leiden is vol. We gaan niet al het groen be bouwen", aldus CDA-raadslid C. Kramp. De meeste raadsle den vinden dat uitsluitend moet worden gebouwd voor de opvang van mensen uit Leiden en omgeving. „Het is de vraag of wij de overloop uit Den Haag moeten opvangen", zei PvdA'er L. Geradts. Ook VVD'er T. Bakker en Van Lint van Groen Links stelden op dit punt een „terughoudend beleid" voor. Wethouder Tesselaar vond het „komisch" dat deze opmerking werd gemaakt door mensen die in Den Haag werken en in Leiden wonen. „We kunnen niet ontkennen dat veel Leide- naars in Den Haag werken. Daarom moeten we ons genu anceerder opstellen. Mijn voorkeur gaat er naar uit om in eerste instantie de Leidse behoefte te vervullen, maar daarna moeten we niet zeggen: de rest van de provincie be kijkt het maar". In de visie van de provincie moeten in de Leidse regio tot het jaar 2000 nog zes- tot tien duizend woningen komen. Voor de eerste 25 jaar van de 21e eeuw geldt volgens de pro vincie een behoefte aan 16.000 woningen in de Leidse regio. „We hebben dus nog wat te doen", constateerde wethouder Tesselaar. „En het is verstan dig om nu al een aanzet te ge ven voor de discussie die de komende jaren moeten wor den gevoerd, omdat het veran deren van bestemmingsplan nen veel tijd en energie kost". De fracties zijn het er over eens dat een nieuwe woonwijk moet beschikken over vol doende voorzieningen en dat er een goede aansluiting moet zijn op het bestaande openbaar vervoer. Voorts moet rekening worden gehouden met de be hoefte aan bedrijfsterreinen, aan plaatsen voor recreatie en „vrije ruimte". Vrouwenkerkplein wordt opgeknapt LEIDEN Het heeft lang ge duurd maar het college van burgemeester en wethouders heeft de knöop doorgehakt: het Vrouwenkerkplein bij de Haarlemmerstraat krijgt een opkikker. Er worden winkels met woningen erboven ge bouwd en er komt een terras. Dat vertelde wethouder M. van der Molen gisteravond tij dens de vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening. Volgens haar heeft het college besloten de plannen te gaan realiseren ondanks het feit dathet pand van de groenteboer aan de Haarlem merstraat niet kan worden aangekocht. De winkelier vraagt er een te hoge prijs voor. De gemeente wilde in eerste instantie per se deze winkelpanden bij de plannen betrekken omdat het plein dan beter is te zien vanaf de Haar lemmerstraat. Nu de panden niet worden aangekocht, blijft er een smalle gang tussen het plein en de drukke winkel straat. „De op één na beste op lossing", noemde de wethou- LEIDEN De parochie van de Haagsche Schouw sluit zon dag de jubileumactiviteiten af met een feestelijke mis die om elf uur begint in de kerk van Maria Middelares aan de Rijn dijk. De festiviteiten rond het 40-jarig bestaan van deze kerk hebben voldoende geld opgele verd om het priesterkoor uit te breiden en op te knappen. Bo vendien schonk een anonieme gever een nieuw doopvont. Diverse scholen hielden een sponsorloop, die totaal ruim 2500 gulden opbracht. Dat geld is bestemd voor de missionari- sen van de parochie: zuster Westgeest in Oeganda, pater Kooloos in Mozambique en pa ter Van Winde in Brazilië. Na de mis die wordt gecele breerd door deken J. Schlat- mann, met medewerking van pastoor Paardekoper en pasto raal medewerker J. Koeleman, is er een receptie in de kerk. Omdat de mis om elf uur be gint, vangen de protestantse diensten zondagochtend in deze kerk aan om half tien. Kritiek op politie LEIDEN Kritiek op het functioneren van de Leidse politie werd gisteravond ge leverd tijdens een commis sievergadering. Volgens CDA'er W. Hettinga treedt het Leidse korps niet on middellijk op als bijvoor beeld verkeerslichten uit vallen. Vorige week ge beurde dat op het Stations- ilein. „Er stonden wel 25 lussen te wachten die niet gemakkelijk konden weg komen. Ik heb de politie ge beld en die zei dat ze geen tijd hadden om daar in te ijpen", vertelde Hettinga. ok PvdA'er L. Geradts zei niet de indruk te hebben dat de inbreng van de poli tie maximaal is. Hij doelde met name op het controle ren van verkeersmaatrege len die door de gemeente worden genomen. „Het lijkt erop dat de politie meent dat dat niet tot haar taken behoort". De situatie rond het Noordeinde (waar de politie nauwelijks optrad te gen het grote aantal auto mobilisten dat het inrijver- bod overtrad) noemde Ge radts „het dieptepunt". T. Bakker van de VVD vroeg zich af of de politie snel heidscontroles verricht in woonerven en in gebieden waar niet harder mag wor den gereden dan 30 kilome ter per uur. Wethouder M. van der Mo len zegde toe een en ander te bespreken met hoofd commissaris H. Mostert. LEIDEN Wethouder M. van der Molen van verkeer heeft gisteravond toegezegd dat ze zal bekijken of de ma nier waarop de gemeente Den Haag de parkeerovertreders aanpakt door de gemeente Leiden kan worden overgeno men. „Maar het zal me niet verbazen als blijkt dat het te veel mankracht kost". In Den Haag krijgen automobilisten op plekken waar vergunnin gen nodig zijn of parkeerme- ters staan, geen bon maar een herinnering onder de ruitewis- ser. Binnen eén bepaalde tijd kunnen ze dan op het politie bureau of op het stadhuis twintig gulden betalen. Voor delen van dat systeem zijn dat het geld niet bij het ministerie van justitie terechtkomt maar in de gemeentekas, dat de overtreders minder geld hoe ven te betalen en niet terecht komen in het .justitiële cir cuit". Met name P. Langenberg van D66 toonde zich een voorstan der van dit systeem. Als op die manier meer parkeergelden bij de gemeente terechtkomen, is dat een reden te meer om geld te steken in een vierde parkeergarage, aldus Langen berg. „We moeten eerst de evaluatie van het huidige par keerbeleid afwachten. Maar ik vind het niet onbespreekbaar dat de gemeente geld gaat ste ken in een parkeergarage. Het belang om het autoblik uit de binnenstad te weren moet worden afgewogen tegen de hoge kosten die bijvoorbeeld de realisering van een onder grondse garage aan de Bees tenmarkt met zich mee brengt". R. van Lint van Groen Links verbaasde zich erover dat Langenberg in zijn betoog de nadruk had gelegd op de be scherming van het milieu, maar zich tegelijkertijd niet uitsprak tegen de bouw van een vierde parkeergarage. „Om het autoverkeer te ver minderen moeten er juist min der parkeergelegenheden ko men", is de visie van Van Lint. Volgens hem is er op dit moment „geen sprake" van een tekort aan parkeerplaat-1 sen in de Leidse binnenstad. Wethouder Van der Molen deed de suggestie om de par keergelegenheid, bijvoorbeeld in een garage, meer te bunde len. Dat zou dan ten koste kunnen gaan van andere, meer verspreide parkeervoor zieningen. Wethouder Van der Molen. foto: tejo ringers LEIDEN Er moet een „ombudsman" komen in de Leidse wij ken. Bewoners moeten bij die persoon terecht kunnen voor al lerlei kleine problemen die te maken hebben met het woonple- zier in de buurt. De ambtenaar die als aanspreekpunt functio neert, zou daarop de betreffende gemeentelijke directies moeten aanspreken. Op die manier kunnen moeilijkheden veel sneller worden opgelost dan nu het geval is. Een dergelijk voorstel werd gisteravond tijdens de begrotings vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening gelan ceerd door CDA, PvdA en Groen Links. Wethouder M. van der Molen (PvdA) bleek echter niet zoveel voor het idee te voelen. „Het blijft een kwestie van geld en van de organisatie van het ambtelijk apparaat. Kleine problemen blijken niet snel te kun nen worden opgelost vanwege de verkokering van het ambtelijk apparaat. Er kan er wel een aanspreekpunt zijn, maar als er dan nog geen oplossing komt voor het probleem, wordt de irritatie alleen maar groter. Bovendien zijn er al meldpunten: bewoners kunnen bellen naar het Stadhuis of naar het Stadsbouwhuis". Obstakel blijft op Witte Singel LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat de Wit te Singel weer een race baan wordt. Volgens verkeerswethouder M. van der Molen is het de bedoeling dat het obsta kel om de snelheid van het verkeer te vermin deren weer wordt aan gebracht. De zogeheten druppel was weggehaald in verband met de viering van 2 en 3 okto ber. De politie zei begin deze week dat het obstakel waarschijnlijk niet terug zou worden geplaatst omdat al vijf automobilisten er te gen aan waren gereden. „De verkeersremmende maatregelen zijn genomen in overleg met de bewoners. Het gaat nu niet aan om het obstakel nu weg te halen en niet opnieuw te plaatsen", vond W. Hettinga (CDA) gisteravond. Van der Molen was het met hem eens: „We moeten niet onmiddellijk bij wat blikschade zeggen dat de proef afgelopen moet zijn. Wel is het verstandig om na te gaan of aanrijdin gen kunnen worden voor komen door een betere situ ering of verlichting van het sluisje". Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de zonnerbril naar Naam:j Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel nier nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CcidócSouoont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13