Valt er wel iets te vieren in de DDR? SAAIE BOEL? Noriega vernedert Washington opnieuw Blokkades aan Franse grens voorbij BUITENLAND foidóe (Sou/tont DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 PAGINA 5 Cubaanse soldaten weg uit Etiopië HAVANA De laatste Cubaanse mili tairen die gelegerd waren in Etiopië zijn gisteren per schip aangekomen in Hava na. Hun terugkeer markeert het einde van twaalf jaar Cubaanse aanwezigheid in Etiopië. Cubaanse troepen werden in 1977 naar Etiopië gestuurd om de mar xistische regering van luitenant kolonel Mengistu Halie Mariam bij te staan in de oorlog tegen Somalia. Vorige maand kondigde het Cubaanse ministerie van gewapende strijdkrachten aan dat het zijn meer 2.000 militairen uit Etiopië zou terugtrekken. In 1984 bracht Havana zijn totale aantal soldaten in Etiopië al van 10.500 terug tot 3.000. 35 jaar dwangarbeid Amerikaanse spion WASHINGTON Een 21-jarige re- cruut van de Amerikaanse marine is gisteren veroordeeld tot 35 jaar ge vangenisstraf en dwangarbeid omdat hij probeerde geheimen te verkopen aan een Sovjet-agent in Tokyo. Sol daat James Wilmoth werd op 25 juli gearresteerd in Yokosuka, Japan, na acht maanden onderzoek van de in lichtingendienst van de marine. Hij werd op 24 september veroordeeld door een krijgsraad in Yokosuka, de thuishaven van de USS Midway en het hoofdkwartier van de Zevende Vloot van de VS. Wilmoth heeft tij dens de rechtszitting verklaard dat hij schuldig is. Jaarlijkse herdenking Hongaarse opstand '56 BUDAPEST De Hongaarse regering wil iedere 23ste oktober, de dag dat in 1956 de volksopstand tegen het stali nistische bewind van de toenmalige communistische machthebbers uitbrak, jaarlijks herdenken. Dit zei regerings woordvoerder Zsolt Bajnok. De huidi ge hervormingsgezinde regering ver klaarde in februari dat de opstand van 1956, de bloedigste in het Sovjet-blok, geen fascistisch geïnspireerde contra revolutie was, zoals 33 jaar lang van hogerhand was gepropageerd, maar een wettige volksopstand. Ook in het parlement zijn stemmen opgegaan om de 23ste oktober tot nationale te verheffen. Dertig jaar cel voor Libanese vliegtuigkaper WASHINGTON In de VS is de Libanese kaper Fawaz Yunis ver oordeeld tot dertig jaar gevange nisstraf. Yunis heeft een Jordaans vliegtuig in Bayrut met twee Ame rikanen aan boord gekaapt. Hij is de eerste die is berecht en veroor deeld op grond van een nieuwe wet in de VS die dateert uit 1984 en waarbij aanslagen plegen op of gijzelen van Amerikanen waar ook ter wereld als misdaad wordt aangemerkt. Yunis liep twee jaar geleden in een val van de FBI op een jacht in de Middellandse Zee. Brand in beroemd Londens hotel LONDEN In het befaamde Langham Hotel, het eerste grand hotel van Londen, is gisteren tij dens renovatiewerkzaamheden brand uitgebroken. Het hotel, dat in 1864 werd geopend, is gebouwd in de stijl van een Florentijns pa leis, en was het lievelingshotel van de Britse chic. In 1987 werd het hotel verkocht aan de Ladbroke- groep, die het wil laten exploiteren door haar Hilton-keten; het ge bouw werd met dat doel geheel ge renoveerd. Een woordvoerder van Hilton zei dat nog niet duidelijk is of de opening moet worden uitge steld. OOST-BERLIJN De loofdstad van de Duitse Democratische Republiek ïangt vol vlaggen. De >ronkallee Unter den binden en de Karl-Marx- Allee zijn aan weerszijden volgebouwd met tribunes en dranghekken voor de taptoes, parades en shows- van de Nationale Volksar mee en de partij Freie Deutsche Jugend. staatshoofden en delegaties uit socialistische en anderszins bevriende landen stromen bin nen. De pers uit de hele we- teld is aanwezig. Het Paleis van de Republiek in het stads centrum is ingericht voor een leur aan officiële en culturele gebeurtenissen. In alle stads wijken worden manifestaties ?n tentoonstellingen gehouden lan wel voorbereid. Kortom, an alle voorwaarden lijkt vol- laan om het veertigjarige be- ttaan van de arbeiders- en loerenstaat groots en meesle pend te kunnen vieren. "Zaterdag is de exacte ju- Wieumsdag. Een van de hoog tepunten is dan het bezoek van de president en commu nistische partijsecretaris van de Sovjetunie, Gorbatsjov. Voor de Oostduitse politieke eiders is de komst van de machtigste man in het socialis- ische blok een hele eer, ja elfs een opwaardering van iet jubileumsfeest. Dat is goed roor het internationale aan- ien van de zo karig erkende taat. Echter, niet' alleen de eiding van de staat ziet met 'erlangen uit naar de gast uit iet oosten. Nee, ook de massa lie geen vertrouwen meer heeft in de aan hun macht vasthoudende oude mannen in de SED-partijcentrale, de Staatsraad en het kabinet zien reikhalzend uit naar hun 'Gor- bi'. Hij is voor hen het sym bool van openheid, vernieu wing en politieke moed. Dat zijn eigenschappen die de jon ge generatie zo graag bij het eigen bewind had gezien. V erwachtingen Dat verschil in verwachtingen geeft een krampachtig karak ter aan de feestvreugde. Poli tiemannen bewaken dag en nacht de tribunes waarop de partijbonzen straks moeten zit ten. Onzekerheid knaagt. Komt het in Oost-Berlijn of in 'broeinest Leipzig' tijdens het bezoek van Gorbatsjov tot massale demonstraties? Of net zo erg blijft het volk demonstratief thuis? De sfeer is voelbaar en zichtbaar ge spannen. Politiemensen hou den de wacht voor de perma nente vertegenwoordiging van de Bondsrepubliek en de Ame rikaanse ambassade in Oost- Berlijn. Maar ze hebben niet kunnen voorkomen dat Oost duitsers die koste wat kost het land uit willen die gebouwen zijn binnengekomen. Meer factoren beïnvloeden trouwens de feeststemming. Geen bedrijf van enige om vang, geen straat, geen school, geen kantoor, geen ziekenhuis waar geen leegten gapen. Sinds de Hongaren in mei ga ten in het IJzeren Gordijn knipten zijn zo'n 50.000 meest jonge Oostduitsers zonder in stemming van hun overheid het land uit getrokken. Dat is pakweg één op elke 300 inwo ners. In het openbaar wordt daar in Oost-Berlijn en elders in de DDR nauwelijks over gespro ken. Maar in besloten kring is de exodus het gesprek van de dag. De staatsveiligheidsdienst heeft overal oren. De gesprek ken verstommen of gaan prompt over koeties en kalfjes wanneer een onbekende het café of restaurant binnenkomt of een groepje pratenden op straat passeert. Maar bepaalde kleinigheden zijn niet over het hoofd te zien. Zoals een papier achter een raam van menig bedrijf of kantoor waarop ba nen worden aangeboden. Vrijheid De partijcentrale van de SED, in het centrum van Oost-Ber lijn, gaat bijna bedolven onder de staats- en partijvlaggen. Ge- velbreed verkondigt een span doek: '40 jaren DDR - alles voor het welzijn van het volk, voor vrede en socialisme'. Een belangrijk woord in die kreet missen de burgers pijnlijk: 'Vrijheid'. Het verlangen naar meer vrijheden is voor zowel de vluchtelingen uit de DDR als voor degenen die in hun land willen blijven de belang rijkste motivatie voor hun handelen. De Oostduitse staats- en partij leiding wil van meer vrijhe den voor de burgers voorals nog niets weten. In Leipzig greep de politie maandag nog hardhandig in aan het eind van een vreedzame demon stratie van meer dan 20.000 mensen die om politieke her vormingen riepen en Gorbats jov bejubelden. Een teken aan de wand voor het regime: het was de grootste demonstratie in de DDR sinds het studen ten- en arbeidersoproer van 1953. De machthebbers willen de te kens aan de wand uittocht, demonstraties en democratie beweging van onderaf (Nieuw Forum, Democratisch Ontwa ken)nog niet erkennen. De Oostduitse politiemensen voor de Amerikaanse ambassade in Oost-Berlijn. Zij moeten voorkomen dat burgers het feest van het veertigjarig bestaan van de DDR ontvluchten en politiek asiel vragen in de Verenigde Staten. Gisteren is dit achttien Oostduitsers gelukt. FOTO: AP aanvragen van Nieuw Forum voor een officiële erkenning en de oprichting van een eigen krant werden botweg afgewe zen. De initiatiefnemers van Democratisch Ontwaken kre gen huisarrest, de demonstra tie werd uiteen geslagen en de vluchtelingenstroom werd dinsdag ruw gestopt met het sluiten van de grens met Tsjechoslowakije. Smalend meldde de nieuwsle zer van Aktuelle Kamera, het journaal van de DDR-televisie, gisteren dat 45.000 van de in de Bondsrepubliek geregis treerde werklozen ex-DDR- burgers zijn die zojuist hun baan en hun woning en hun sociale zekerheid in eigen land hadden opgegeven. Met stuk ken die uit het Westduitse tv- journaal waren overgenomen liet Aktuelle Kamera de woonellende zien waarmee de vluchtelingen in West-Berlijn worden geconfronteerd. „De ontvangst op het station en de werkelijkheid van het leven zijn in de Bondsrepubliek ver schillende zaken," aldus de nieuwslezer. Met geen woord en geen beeld werd gerept over de dolgelukkige ex-land- genoten die voorlopig elk on gerief accepteren in ruil voor een leven waarin ze mogen zeggen wat ze willen, reizen waarheen ze willen, stemmen op wie ze willen en lezen wat ze willen. Onontkoombaar Van de doorsneeburgers in de DDR zijn er niet zo veel die geloven wat in de partijkran ten staat en wat de staatstele visie verkondigt. In hun huis kamers zijn de tv-toestellen af gestemd op de westerse zen ders. Slechts een enkele initiatiefne mer van de democratiebewe- gihg durft openlijk met wes terse journalisten te praten. Een van hen is Jens Reich uit Leipzig. Hoe moeten de her vormingen er uit zien die de jonge generatie wil die in de DDR wil blijven. Reich weet het niet. „Daarover willen wij juist in rust en ongehinderd en zonder angst praten. Maar daar ziet het niet naar uit. Onze groepering Nieuw Fo rum heeft haar aanmelding niet bevestigd gekregen. Wel ke kant het op moet? Onze maatschappij heeft in het alge meen glasnost en een openba re discussie nodig. Op die ma nier kunnen we voorkomen dat de mensen hun heil in emigratie zoeken. Ook hier hebben ze gelegenheid om iets te doen voor zichzelf, voor het land en voor Europa". Over de sluiting van de grens tussen de DDR en Tsjechoslowakije zegt hij: „Gezien de ontwikkeling was een dergelijke maatregel voor de regering onontkoom baar. Met het oog op de vie ring van het veertigjarige be staan van onze republiek mocht deze uittocht ten aan- schouwe van de hele wereld niet voortduren. Maar van een politieke vernieuwing kun je bij zo'n maatregel niet spre- Reich houdt zijn hart vast als hij denkt aan de tijd na de ju bileumviering, wanneer de be vriende staatshoofden en de internationale pers weer weg zijn en het alledaagse leven te rugkeert. „Ik hoop dat de situ atie zich zal ontspannen", zegt hij voorzichtig. „Dat die uit de fase van emotionele opwin ding komt. Dan kan een open discussie op gang komen. Hoe verontrustend groot de stroom vluchtelingen ook is, we moeten goed bedenken dat het hier volstrekt niet om een meerderheid gaat. De meer derheid wil hier blijven en haar schouders onder de ver dere opbouw van deze staat zetten. Er wordt hier veel na gedacht over gemeenschappe lijke standpunten, maar over de toekomst zijn de gedachten nog niet uitgekristalliseerd". (ADVERTENTIE) Koop dan snel een staatslot en wie weet heeft u binnenkort het kleurrijkste bestaan dat er is U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. Top tussen Egypte en Israel over vredesplan van Mubarak JERUZALEM Premier Shamir van Israel zal op korte termijn een gesprek hebben met de Egyptische president Mubarak over diens plan om verkiezin gen te houden in de bezet te gebieden. Dit zei de Israëlische minister van buitenlandse zaken Moshe Arens na zijn terugkeer van een bezoek aan de VS, waar hij met president Bush en Mu barak over het verkiezings plan heeft gesproken. Vooraf gaand aan de top komt Arens' Egyptische collega Abdel-Me- guid nog naar Israel om voor bereidingen te treffen. Het plan-Mubarak leidde tot grote verdeeldheid tussen het Li- kud-blok van Shamir en de Arbeiderspartij van vice-pre mier Peres. Ook de PLO staat, achter het Egyptische voorstel. Egypte heeft inmiddels een lijst met twaalf namen opge steld van Palestijnen die met Israel over vrede zouden kun nen gaan onderhandelen. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie zou met deze lijst hebben ingestemd. Israel en de bezette gebieden blijven ondanks de vredesinitiatieven in de greep van geweld. In de bezette ge bieden werden drie Palestij nen om het leven gebracht die werden verdacht van collabo ratie met het Israëlische gezag. In zuidelijk Libanon, enkele kilometers van de Israëlische noordgrens, sneuvelden twee Palestijnse guerrillastrijders bij een treffen met een Israëlische legereenheid. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT dus niet van plan terug te komen. Maar, bedenkt Rob, nu wordt het voor mij zo langzamerhand ook tijd om van dit gezelschap afscheid te nemen, want de grap heeft lang genoeg geduurd. Hij verdwijnt ongemerkt in de telescopen en klautert langs een sta len ladder omhoog. - Ondertussen verlaat de vliegboot het cais son. kbmtïien eert miijoen toensutn de 29* ifdden naar boven ondersjeuft«n<jspian oeder öo grond wamt oen cornepton ring mot "spaken verbonden met <to fexen Stabiel Bij het driemaandelijkse onderzoek door specialisten van het Toscaanse instituut voor landmeetkunde is vastgesteld dat de toren van Pisa minder snel scheef zakt dan voorheen. De hoogle raren Palla en Geri verklaarden dat de toren de afgelopen zes tien maanden slechts 0,3 mm meer uit het lood is komen te han gen. De afgelopen 60 jaar was dat gemiddeld 1,2 mm per maand. INFOGRAFIEK: ANP Generaal Noriega toont zich, omstuwd door zwaar bewapende medestanders, als overwinnaar aan de buitenwereld. FOTO: AP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het was een tragi-komische act die onmiddellijk na het falen van de couppo ging in Panama op de Amerikaanse televisie te zien was. Generaal Manu el Antonio Noriega liep, temidden van zijn ernstig kijkende volgelingen, de camera's van de Panamese staatstelevisie tegemoet. Hij werd opgewacht door een verslaggever die eer biedig in de houding stond, daarna een lange verklaring van trouw af legde en vervolgens on derdanig een bescheiden vraag stelde. Noriega, een kleine, pokdalige man gaf een omstandig ant woord dat zich eindeloos voortsleepte en niet werd on derbroken door de serviele verslaggever, die nog steeds zijn hielen krampachtig tegen elkaar hield. Het was onmis kenbaar duidelijk: Noriega was nog steeds aan de macht. De generaal had andermaal een les in politiek overleven gegeven aan een machteloos toeziende Panamese oppositie en een knarsetandend Ameri ka. Alleen al het bestaan van de kleine, meestal onder de laag geplaatste rand van zijn gene- raalspet uit kijkende generaal, is een doorn in het oog van Amerika. Dat is overigens niet altijd het geval geweest en daaraan ontleent Noriega wel licht een deel van zijn politie ke macht. Vacuüm De aan allerlei Amerikaanse militaire instituten geschoolde opperbevelhebber kwam in 1984 aan de macht, gebruik makend van het politieke va cuüm dat was ontstaan na het mysterieuze vliegtuigongeluk waarbij president Omar Tor- rijos Herrero om het leven kwam. Noriega beproefde ver volgens het politieke recept dat hem tot dusver ongrijpbaar heeft gemaakt: niet hijzelf eis te de macht op, maar hij eiste de macht voor iemand anders op. Aldus schoof Noriega zijn stroman Nicolas Ardito Barlet- ta naar voren. Die werd na een aantal operette-achtige manoeuvres op de Panamese presidentszetel geplaatst, waarbij gemakshalve geen acht werd geslagen op het feit dat de oppositiekandidaat on geveer 50.000 stemmen meer had gekregen dan Barletta. Een jaar later onhulde dr. Hu- go Spandafora, de aartsvijand van de generaal, dat Noriega de verkiezingen van 1984 had gefraudeerd. Korte tijd later werd Spandafora onder nooit opgehelderde omstandigheden vermoord. President Barletta beloofde een diepgaand onder zoek in te stellep en toen hij op het punt stond de daad bij het woord te voegen, werd hij door Noriega eenvoudig weg gestuurd. Dat de generaal vanaf dat mo ment de sterke man van Pana ma was, werd door niemand meer betijfeld, ook niet door de Amerikanen die'hem overi gens bleven steunen. De toen malige vice-president Bush voegde de sterke man zelfs en kele vriendelijke en bewonde rende woorden toe, vooral om dat die fel gekant was tegen de Sandisten in Nicaragua. Toch verschool Noriega zich ook nu weer achter een stroman. Dat was president Eric Arturo Del- valle die overigens al snel zijn bekomst kreeg van de gene raal. Doden en arrestaties na mislukte couppoging PANAMA-STAD On der de Panamese militai ren die gearresteerd zijn omdat zij betrokken zou den zijn bij de couppoging in Panama dinsdag, is de chef veiligheidsdienst ko lonel Guillermo Wong. Ook twee leden van de ge nerale staf zijn opgepakt. Het leger maakte officieel bekend dat de mislukte staatsgreep het leven heeft gekost aan tien opstandige militairen, onder wie ma joor Moises Giroldi en ka pitein Edgardo Sandoval, de leiders van de opstand. Vijf rebellerende soldaten zouden erin geslaagd zijn naar een Amerikaanse le gerbasis bij het Panamaka naal te vluchten. Uitbarsting Midden 1987 volgde een nieu we en vele ernstiger uit barsting nadat alle twijfel over Noriega's betrokkenheid bij de moord op Spandafora als een paal boven water kwam te staan. De gefrusteerde opposi tiepartijen verenigden zich in de „Nationale Burgerlijke Kruistocht" en riepen op tot een „nieuwe regering zonder militaire invloed en gebaseerd op een meerderheid van het Panamese volk". Dat volk ging vervolgens de straat op. Noriega sloot daarop kranten en radiostations, stuurde het parlement naar huis en begon het land met ij zeren vuist te regeren. Onder zijn supervisie werd de Ameri kaanse ambassade in Panama City bestormd en beschadigd, als gevolg waarvan hij defini tief onaanvaardbaar werd voor Washington. Noriega zet te het weerspannige leger an dermaal naar zijn hand en hield zich, tegen ieders ver wachting in, op de been. Begin 1988 werd hij in de VS aangeklaagd wegens zijn aan deel in de internationale drugssmokkel. Dat was het moment waarop de gefru streerde president Delvalle in greep en Noriega ontsloeg als opperbevelhebber van het 14.000 man sterke Panamese leger. Maar Delvalle kwam niet als overwinnaar uit die strijd tevoorschijn. Hij werd door Noriega eenvoudig afge zet, waarop de VS tot econo mische sancties besloten en de druk op de in het nauw gedre ven generaal opnieuw sterk opvoerde. Washington ver wachtte Noriega binnen enke le weken van zijn troon te kunnen stoten, maar die opzet mislukte. Wel werd Noriega gedwongen in mei van dit jaar vrije verkiezingen toe te staan. Maar toen hij die verloor, schoof hij de nieuw gekozen regering aan de kant en klampte zich nog sterker aan zijn macht vast. Zadel Het feit dat de VS een 10.000 man sterke troepenmacht in dit Middenamefikaanse land hebben om de Panama-ka naalzone te verdedigen, deed daar niets aan af. Zelfs de komst van nieuwe Ameri kaanse troepen bracht Noriega niet van zijn stuk. Washington moet vaststellen dat Noriega de geest is die in feite uit de Amerikaanse fles is ontsnapt en daar met geen mogelijkheid meer in terug te wringen is. Na de mislukte coup van dins dag gelooft Washington dat de positie van de bijna onover winnelijke generaal danig is verzwakt. Maar Panama-des kundigen denken daar anders over. Noriega zit vaster in het zadel dan ooit. (Van onze correspondent) BRUSSEL De blokka des bij de Frans/Belgische grens nabij Rekkem zijn voorbij. Gisteravond zet ten de rond tweeduizend vrachtauto's die er al sinds maandag vastzaten zich in beweging en loste de kilo meters lange file lang zaam op. Maar vandaag worden aan alle belangrij ke Frans /Belgische grens overgangen alweer nieu we acties gevoerd. De hoogstwaarschijnlijk tijde lijke oplossing van de files gis teravond is het gevolg van een akkoord tussen de transport bonden en de Franse doua niers, die beloofden hun stipt heidsacties op te schorten en alle douaneformaliteiten in maximaal een uur af te wer ken. Maar de problemen zijn daar mee niet voorbij. Vandaag voeren de Franse douaniers aan alle grensovergangen actie en daarmee lijken zij door te willen gaan tot tussen hun vertegenwoordigers in Parijs en de Franse regering volledi ge overeenstemming is bereikt over hun arbeidsvoorwaarden en die van andere, van het mi nisterie van financiën afhan kelijke ambtenaren. Om die reden deden gisteren de EG- commissarissen Scrivener (be lastingen) en Van Miert (trans port) een dringend beroep op de Franse regering alles in het werk te stellen nieuwe blok kades te voorkomen. Zij spot ten met de meest principiële uitgangspunten van de Ge meenschap, aldus Van Miert.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5