Actievoerders timmeren laboratorium Lisse dicht Ouderen klagen over Hoofdstraat Sassenheim Wassenaars raadslid bang dat brandweer niet blust Geluidsoverlast Valkenburg moet worden verminderd Actie tegen verzamelen wilde bollen Ring rond Rijnland eindelijk gesloten lEIDEN OMGEVING fteid&iQowuvnt DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 PAGINA 15 Bromfietser rijdt fietser omver LISSE Een 42-jarige fietser uit Hillegom leeft gistermiddag een hersenschudding opge- open bij een botsing op iet fietspad langs dè leereweg. De man reed amen met een 28-jarige Hillegommer richting Lisse. Ter hoogte van 't Huys Dever wilde een inbekende bromfietser iet fietsende duo passe ren. Daarbij werden de wee fietsers geraakt en lelandden op de grond. De bromfietsèr reed ioor. De politie zoekt jetuigen. WASSENAAR Het Wassenaarse raads lid C. Overdevest is bang dat de brand weer het zal laten afweten als zijn bloem- bollenschuur in brand staat. Dit naar aan leiding van een artikel in het blad van de Wassenaarse brandweer. In het bewuste stuk wordt de vraag gesteld, of het milieu technisch nog wel verantwoord is om branden in bloembollenbedrijven te blus sen. Na een brand in een bloembollen- loods in de gemeente Ens bleek namelijk dat het bluswater vermengd met bloem- bollensap naar sloten in de directe omge ving stroomde en daar voor een enorme sterfte omder de vissen zorgde. Wanneer in Wassenaar brand uitbreekt op een bloembollenbedrijf, zal eerst moeten wor den bekeken hoe het gevaar voor het mi lieu kan worden uitgesloten. De vraag of er wel of niet moet worden geblust, is dan zeker aan de orde", aldus het artikel. Over deze passage is Overdevest nu enorm kwaad. „Laat de brandweer mijn bedrijf gewoon afbranden?" vraagt hij zich af. Zowel de wethouder, de directeur openbare werken in Wassenaar als colle ga-gemeenteraadsleden hebben die vraag positief beantwoord. „Soms is het beter de zaak te laten branden dan te gaan blus sen", aldus directeur openbare werken Ir. A. Kors. Inbraken in bollenbedrijven VOORHOUT Bij drie Voorhoutse bol lenbedrijven aan de Frank van Borselen- laan en de Teylinger- laan is gisternacht ingebroken. De in brekers kwamen de bedrijven binnen door schuifdeuren en -ramen te forceren. Uit de flink over hoop gehaalde kanto ren werden kleine geldbedragen meege nomen. Uit een kan toor werd tevens een reken- en schrijfma chine weggehaald. Muziekconcours in veiling Rijnsburg RIJNSBURG Negenendertig verenigin gen doen mee aan het Muziekconcours Rijns- burg dat vrijdag en zaterdag in veiling Flora wordt gehouden. Het mars- show- en majo- rettenconcours, dat dit jaar zijn veertiende aflevering beleeft, bevat in totaal 75 wed strijden. Vrijdagavond wordt om zeven uur begonnen en zaterdagochtend om half tien. Uit de Leidse regio doen mee: Echo der Dui nen, Crescendo (Noordwijk), Flower Stars, Crescendo (Hillegom), Jong Adest Musica (Sassenheim), Desiree, De Klinkertjes/Sea Stars, Showgroep Generique, Jong DVS, The Flying Stars (Katwijk), Jong Flora Band, Florinettes (Rijnsburg), Drumfanfare TTH (Hazerswoude), muziekvereniging Laurenti- us (Voorschoten) en St. Jeanne d'Arc (Noordwijkerhout). Fietsenkijkdag in Bollenstreek BOLLENSTREEK De politiekorpsen van Lisse, Rijnsburg, Oegstgeest, Sas senheim, Noordwijkerhout en Hillegom houden zater dag 14 oktober een fietsen kijkdag. Van 's middags één tot vier kunnen belangstel lenden een kijkje nemen op de zes bureaus. Ook is het mogelijk een bod uit te brengen op een fiets waar van de eigenaar niet kon worden achterhaald. Men moet dan wel een bewijs van aangifte van diefstal van de eigen fiets kunnen overleggen. Wassenaar verzamelt veel chemisch afval WASSENAAR De gemeente Wasse naar heeft in 14 dagen tijd via de scholen en de chemocar 2.100 kilo klein chemisch afval opgehaald. Volgens de directeur openbare werken ir. J. Kors is dit verge leken met de omliggende gemeenten het beste resultaat. Het inleveren van batterij en bij de detailhandel en op de campings in Wassenaar komt langzaam op gang, zo deelde Kors mee tijdens de vergadering van het Economisch Overleg Wassenaar. De afgelopen week gestarte actié om het voor de ozonlaag schadelijk freongas uit de koelkasten af te tappen heeft tot nu toe twee kilo freongas en 5 kilo olie opgele verd. Het freongas en de olie gaan voor hergebruik terug naar de fabriek. PROTEST TEGEN DIERPROEVEN Zuid-Holland a;aat met afval provincies in DEN HAAG/LEIDEN Het acute probleem rond de verwerking van afval lit Zuid-Holland is nage noeg opgelost. De 250.000 ton Randstedelijk afval die in deze provincie per jaar op dit moment nog niet kan worden ver werkt, gaat naar Utrecht (100.000 ton), Noord-Hol land (60.000 ton), Twente (50.000 ton) en Nijmegen (31.000 ton). Milieu-gede puteerde Van der Vlist van Zuid-Holland heeft dit gisteren meegedeeld. volgens de gedeputeerde wordt met de provincie Lim burg nog onderhandeld over de mogelijkheid voor het stor ten van afval, zodra elders bij de aanleg van stortterreinen vertraging optreedt of zich in cidenten voordoen. )e Randstad zou overigens volgens Van der Vlist het te veel aan afval zonder proble men in Oost-Duitsland kwijt tunnen. Demissioniair minis- er Nijpels van milieu is daar 'echter tegen. De bewindsman vindt dat Nederland zijn afval problemen zelf moet oplossen. Gedeputeerde Van der Vlist verwacht dat Zuid-Holland [binnen enkele jaren de ver werkingscapaciteit op het ge- Wenste peil heeft gebracht. Dan hoeft niet meer op zo'n grote schaal randstedelijk af val naar andere plaatsen in Nederland te worden ge bracht. Als streeljaar noemt de provincie 1993. Tegen die ach tergrond is met Overijssel af gesproken dat Twente over enkele jaren evenveel huisvuil naar Zuid-Holland mag afvoe ren als deze provincie de ko mende tijd naar de Overijssel se regio gaat brengen. Twente tal dus per saldo niet meer af val verwerken dan de streek in de eigen plannen heeft op genomen, stelt Van der Vlist. SASSENHEIM De Ka tholieke Bond van Oude ren in Zuid-Holland wil dat het winkelerf in Sas senheim eenrichtingsver keer wordt voor brom mers en fietsers. Dat schrijft het afdelingsbe- stpur van de Bond in een brief aan de gemeente Sassenheim. Het huidige tweerichtingsverkeer wordt door veel ouderen als onveilig ervaren. De gemeente Sassenheim wil niet ingaan op deze wens van WASSENAAR Er moet wat worden gedaan aan de geluidsoverlast van het vliegkamp Valkenburg. Dit werd gisteren betöogd door de leden van de commissie ruimtelijke or dening. Men wil dat de gemeente Wassenaar dui delijk stelling neemt te gen de plannen van De fensie om het vliegkamp intensiever te gaan ge bruiken. Tegen dit voornemen werden gisteren in de commissie ern stige bedenkingen geuit. „Voordat we verder praten en en toestemming geven willen we weten wat de te verwach ten veranderingen zijn. Bij het de ouderenorganisatie. Het tweerichtingsverkeer voor (brom)fietsers is bij de herin richting van de Hoofdstraat bewust ingesteld. Eenrich tingsverkeer zou moeilijk te handhaven zijn door de politie omdat de pakkans voor de bromfietsers te klein zou zijn. Zowel de politie als de ambte lijke werkgroep die zich over de brief van de Bond heeft ge bogen, wil niet dat hier veran dering in wordt gebracht. De Bond klaagt in haar brief verder over de oversteekplaats van de Hortuslaan/Hoofd straat/Kerklaan. Verder wordt het voetgangersgebied verkleind door veel fout ge parkeerde auto's en wordt het afgeven van een hinderwet vergunning bepalen wij wel wat de grenzen zijn van de ge luidsbelasting", zo zei het CDA-raadslid W. Olyslagers. Bij zijn verzoek via eigen me tingen te onderzoeken wat nu werkelijk de geluidshinder is en hoe met het vaststellen van grenswaarden deze geluidshin der aan banden gelegd kan worden sloten alle fracties zich aan. Wethouder D. Cocheret wees de commissie erop dat men afhankelijk is van wat de staatssecretaris vaststelt. ,Met wat de staatssecretaris heeft vastgesteld zijn wij het niet eens. Dat zullen wij hem in een binnenkort.te houden on derhoud kenbaar maken". J. Vos (VVD) vond dat de ge meente in de meest krachtige bewoording de voorlopige plannen van defensie moet af wijzen. gedrag van jongeren ter hoog te van de Hema als bedreigend ervaren. Ook op deze punten komt de gemeente Sassenheim de ouderen niet tegemoet. Wel zal de politie regelmatig optre den tegen verkeerd gepar keerde auto's en de situatie bij de Hema in de gaten houden. Optreden tegen de groepen jongeren is immers niet moge lijk tenzij er vernielingén wor den gepleegd of er geluidso verlast plaats vindt. Ook de oversteekplaats van de Hoofd straat/Hortuslaan Kerklaan moet niet gewijzigd worden, meent de ambtelijke werk groep. De brief wordt vanavond aan de orde gesteld in de commis sie verkeer. Handbalclub HVVsubsidie voor veld VOORSCHOTEN De be handeling van de gemeentebe groting in de raadscommissie welzijn van Voorschoten heeft zich gisteren toegespitst op subsidieregelingen. De hand balvereniging HVV '70 is het niet eens met het subsidiebe leid van de gemeente. HVV klaagt over weinig vorderin gen om te komen tot een goed bespeelbaar veld. Mr. G. Both (PvdA) vroeg zich af, wat er tegen was om HVV snel te helpen. „De vraag van de club om een nieuwe toplaag op het speelveld en de vraag om een behoorlijke accommo datie zijn toch niet nieuw?" Ook mr. H. van Gogh (VVD) was niet tevreden over het ge voerde gemeentelijk beleid. „De VVD heeft begrip voor de noodkreten van HVV". Wethouder L. Marselis (CDA) erkende dat de voorzieningen voor HVV te wensen overla ten. Een tweede heet hangijzer was de afwijzing van extra subsidie aan de scoutinggroep Impeesa. van Dijk sloot niet uit dat de NVVB bij de rechter de dierproeven in Lisse zal aanvechten. De actie van de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie vond gisteren plaats omdat het op 4 oktober We relddierendag is. „Enkele we ken geleden zijn door het le* den van het Dierenbevrij dingsfront uit dit laboratorium 79 konijnen weggehaald. Wij willen voorkomen dat de dier proeven worden hervat. Door dit legale onderzoek waarbij konijnen worden gebruikt om virussen bij bloembollen te kunnen vinden, wordt het dierproevenbeleid uitgehold. De gezondheid van mens, noch dier, noch een ander zwaarwegend belang is in het geding zoals de Wet op de dierproeven vereist", aldus Bert van Dijk van de NVVB. De NVVB vindt dat de rege ring het laboratorium nooit een vergunning had mogen geven voor dierproeven en wil de proeven desnoods door de rechter laten verbieden. Antistoffen Bij het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek wor den konijnen gedurende een korte tijd ingespoten met ver schillende stoffen. De konij nen ontwikkelen daar anti stoffen tegen. Na een periode wordt bloed van de konijnen afgenomen om de afweerstof- fen te verzamelen die gebruikt worden om de aanwezigheid van virusziekten bij de gewas sen vast te stellen. R. Bogers, directeur van het Laborato rium voor Bloembollenonder zoek gistermorgen: „Wij heb ben hier het aantal dierproe ven-drastisch verminderd. Het aantal konijnen is verminderd, een paard en een geit zijn ver dwenen. We zijn op zoek naar alternatieven maar voorlopig kunnen we nog niet zonder de dierproeven. Andere metho den zijn nog veel vervelen der". De konijnen ondervinden van de experimenten wel „enige overlast", stelde de directeur gistermorgen. Hij wees er op dat de dieren in Lisse allemaal een relatief hoge leeftijd berei ken. De conclusie van de ac tievoerders die van het Die- renbevrijdingsfonds hadden vernomen dat de gestolen ko nijnen in een slechte conditie verkeerden als gevolg van de experimenten, werd door Bo gers ontkend. „Dat kan geen gevolg zijn van de experimen ten maar omdat de dieren oud zijn en ziek zijn geworden. De dieren stonden hier onder con trole van de dierenarts". Vol gens Bogers hoeft het laborato rium niet per se zelf konijnen te houden. „We kunnen de noodzakelijke stoffen ook aan kopen. Dan worden de dier proeven alleen wel elders ge houden zonder dat we er con trole op kunnen houden". Politie De actievoerders arriveerden gistermorgen met een bus en enkele auto's bij het Laborato rium voor Bloembollenonder zoek aan de Vennestraat. Daar was het hek aanvankelijk nog op slot en stond de Lissese po litie, in uniform en burger, de demonstranten op te wachten. Eerder was er al contact ge weest met de woordvoerders van de NVVB die verklaarden dat het puur om een vredelie vende actie ging. Daarna werd het hek opengesteld en kon den de demonstranten het ter rein aan de Vennestraat op komen. Daar werd onmiddel lijk begonnen met het dicht timmeren van het voormalige onderkomen van de inmiddels gestolen konijnen, spandoeken uitgerold en de straat werd op gebroken. De stenen werden voor de ingang van het ge bouwtje opgestapeld. Aan het planten van bloembollen in de opgebroken terrein kwamen de actievoerders niet meer toe. Ze vertrokken na een uur lo pend in de richting van het buurtschap De Engel waar ze moesten wachten tot de bus waarmee ze waren gekomen, was gerepareerd. De hele actie werd kritisch ga degeslagen door enkele werk nemers van het laboratorium. „Ze mogen weieens een tim- mercursus gaan volgen", be commentarieerde een van de werknemers de timmerkwali- teiten van de actievoerders. „Zeker voor het eerst dat ze een dag werken", meldde een collega terwijl een derde zich duidelijk boos begon te maken toen de actievoerders te veel stenen uit de straat begonnen te lichten. „Wij moeten de rot zooi straks weer opruimen", stelde hij boos nadat hij door de aanwezige politieagenten was gesust. BOLLENSTREEK De bloembollensector heeft samen met binnen- en buitenlandse natuurorga nisaties afspraken ge maakt over het terug draaien van het verzame len en verhandelen van wilde bolgewassen. Daar over is eind september overleg gevoerd door on der andere de Bond van de Bloembollenhandela ren, de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het Ministerie van Landbouw en Visserij en het Pro- duktschap voor Sierge wassen. Deze organisaties hadden al eerder naar aanleiding van be schuldigingen door natuuror ganisaties een uitgebreid on derzoek gedaan naar het ver zamelen van wilde bolgewas sen in met name Turkije. Daardoor zouden de wilde bol gewassen praktisch worden uitgeroeid. De afspraken die eind september zijn gemaakt, behelzen oqder andere een aanduiding op de handelsver pakking waarbij wordt aange geven of het om een in het wild verzameld produkt gaat of een gekweekt produkt. Een aparte commissie moet gaan vaststellen of het om een wild of gekweekt produkt gaat. Een monstertrekking uit aange voerde partijen uit Turkije moet de identificatie van de bloemen vereenvoudigen. Ver der is de aanzet gegeven om in Turkije een opvoedingsproject te beginnen dat het verzame len van bollen uit het wild moet omzetten in reguliere produktie. De konijnenstal werd dichtgetimmerd. FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK Met een simpele handbeweging heeft minister N. Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) gistermiddag de hoogwaterkering in Kat wijk officieel geopend. Met deze symbolische handeling is wederom een zwakke schakel in de kustverdediging vervan gen door een sterke in de keten tegen het altoos aanstormende water, al dus de minister. De dijkgraaf van Rijnland, ir. E. H. baron van Tuyll van Se- rooskerken, noemde de offi ciële opening door de ministeV het afsluiten van een periode. Jarenlang is gewerkt aan de afsluiting van de „ring rond Rijnland". Een noodzakelijke ophoging van de kustlijn tot minimaal zeven meter boven NAP. Katwijk bleef daarin een zwakke schakel, doordat in het centrum van het dorp de duinhoogte maar net boven de vier meter steekt. Een bij komend gevaar is het in de vorige eeuw gegraven Prins Hendrikkanaal vlak achter het lage centrum. Bij een extra hoge stormvloed zou een door braak hier voor een overstro ming van het achterliggende gebied tot aan Utrecht kunnen betekenen. Voordat het hoogheemraad schap echter maatregelen kon nemen, moest het zeker zijn, aldus de dijkgraaf, dat Katwijk geen haven zou krijgen. Nadat die zekerheid er was kon er midden zestiger jaren gewerkt worden aan plannen voor een ophoging van de kustlijn. Uit eindelijk is gekozen voor een verhoging in het dorp zelf. Het' ophogen van de duinerij aan de Boulevard was onaanvaard baar, aldus bugemeester G. van Montfrans-Hartman van Katwijk. In dat geval zou de bebouwing van de Boulevard hebben moeten verdwijnen en een groot deel van Katwijk achter een dijk komen te lig gen. Aangezien Katwijk een deel van de oude dorpskern aan het vernieuwen was, kon on gemerkt een binnendijk aan gelegd worden. Het enige zichtbare op dit moment zijn de „bulten" in de Voorstraat en de Zeeweg van Katwijk. De consequentie ervan is echter wel, aldus de burgemeester, dat een wezenlijk deel van het Katwijkse centrum formeel in buitendijks gebied ligt. De kans dat men daar natte voe ten krijgt bij een uitzonderlij ke stormvloed is echter bere kend op een maal in de tien duizend jaar. Minister Smit benadrukte dat de realisatie op deltahoogte binnen het werkterrein van het Hoogheemraadschap van Rijnland niet het einde van de werkzaamheden betekent. Ne derland zal moeten blijven in vesteren in de bescherming van de lage landen. Ze claimde dan ook „over de hoofden van de aanwezigen" minstens tweehonderdmiljoen gulden ekstra voor deze werkzaamhe den van haar departement. Ter gelegenheid van de vol tooiing van de deltawerkzaam heden in Katwijk houdt het Hoogheemraadschap van Rijn land in samenwerking met het Katwijks Museum een ten toonstelling over haar eeu wenlange werkzaamheden in deze kustplaats. De tentoon stelling is tot 20 november te zien. jISSE „Geen gesol /oor een bloembol", „Ko- ïijnen folteren voor Joembollenexport. Wre- le misdaad!!!" en „Bloe nen houden ook van die- Dat waren enkele de leuzen die gister- norgen te lezen waren tij dens de actie van de Ne derlandse Bond tot Be strijding van de de Vivi sectie (NBBV) bij het La boratorium voor Bloem bollenonderzoek in Lisse. Enkele tientallen actie voerders maakten duide lijk dat ze geen hervatting van de dierproeven ten behoeve van de bollen teelt wensten. „Anders zien ze ons hier snel weer terug", meldde Miriam Winkel, woordvoerder van de NVVB aan het ein de van de actie, strijdlus tig. Woordvoerder Bert

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15