I WD Sassenheim wil meer aandacht oor watersport Run for Rio krijgt gemeentelijke steun Fout in proces-verbaal: Voorhouter vrijgesproken Pleidooi voor handhaving van huidige duinenkust Sieraden gestolen ,EIDEN OMGEVING fteidwOowuvnt WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 PAGINA 15 Grote buit bij inbraak KATWIJK Een bedrag van 12.000 gulden is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen bij een bedrijf op het in dustrieterrein 't Heen in Katwijk. In brekers sloegen bij een autoschadebe- drijf aan de Blokma kerstraat een ruit in en braken eenmaal binnengekomen de kluis open. Naast het geld hebben de da ders ook een autora dio meegenomen. WASSENAAR De gemeente Wassenaar steunt het project Run for Rio met 10.000 gulden. De commissie welzijn, bejaarden en jongerenwerk ging hiermee gisteren unaniem akkoord. De Stichting Run for Rio heeft als doel gelden te verwerven voor een tehuis en voorzieningen te treffen voor de dakloze jeugd in Rio de Janeiro. Het door de de stichting bijeen gehaalde geld wordt met de 10.000 gulden van de gemeente Wassenaar ver dubbeld. Het geld zal worden overgemaakt naar de uit Wasse naar afkomstige Franciscaanse pater Gijsen die opvang tracht te bieden aan verstoten, dakloze kinderen in Rio de Janeiro. Tij dens het debat in de commissie over de voorgestelde gemeente lijke bijdrage zaten de vijf lopers die willen meedoen aan de ma rathon van New York in november op de publieke tribune. Zij laten zich voor hun deelname aan de marathon per af te leggen kilometer sponseren en proberen zo nog eens 5.000 tot 10.000 gulden voor het project op te halen. Boom ontworteld bij slordig parkeren auto LISSE Een dikke boom is gistermor gen ontworteld in de voortuin van een woning aan de Tulpenstraat in Lisse. De boom werd vol geraakt door een 78-jari- ge automobiliste uit Lisse. De vrouw raakte met de voorwielen de stoeprand. In plaats van te remmen gaf ze gas waardoor de auto de stoep op schoot, tuinhekjes ramde en uiteindelijk tegen de boom botste. De voorzijde van de auto raakte zwaar beschadigd. De vrouw kwam er zonder letsel vanaf. Valkenburg stapt naar de rechter VALKENBURG De grond die de gemeente heeft aange kocht van L. Varkevisser om daar later een bejaardenhuis of woningen voor ouderen neer te zetten, wordt op onrechtmati ge wijze gedeeltelijk in gebruik genomen door een loonbe drijf. Burgemeester en wethouders hebben geregeld getracht via overleg ontruiming daarvan te bevorderen. Echter zonder resultaat. „Zelfs aangetekende brieven worden niet door de firma de Vries aangenomen", aldus burgemeester C. Sinke gisteren in een vergadering van de commissie algemene za ken. A. de Vries (GPV/RPF) zei dat hij uit de stukken niet de indruk kon krijgen dat er voldoende overleg geweest is en zei te betreuren dat B en W zich weinig bedrijfsvriendelijk heb ben opgesteld. Sinke is echter van mening dat de eigendoms rechten van de gemeente worden aangetast. Verder onder handelen met het loonbedrijf is niet mogelijk gebleken zodat deze weg is afgesloteri, waardoor een situatie is ontstaan waarin de rechter maar uitspraak moet doen. CDA, PvdA en VVD zagen geen andere oplossing dan de rechter om een uit spraak te vragen. ALGEMENE BESCHOUWINGEN: o gemaakt zal moeten worden uit de twee zwembadontwer- pen. Sportvelden Grote bezorgdheid ook gister avond bij de voltallige raad over de steeds nijpender wor dende sportveldenproblema- tiek. Teleurstelling eveneens over het gebrek aan voortva rendheid en eèn uitblijven van een energieke aanpak door het Sassenheimse college. Wethou der Maris deelde mee, dat er binnen het college van B en W nog gewerkt wordt aan de an dere uitwerking van een pro cedure. De sportverenigingen en de sportfederatie zullen in een later stadium betrokken worden in een overleg met de stuurgroep. Zowel de VVD-fractie als woordvoerster C. Kuysten D66, gaven gisteravond te kennen meer mogelijkheden in het leven te willen roepen voor bedrijfsuitbreiding en verplaatsing. Hoewel volgens Kuysten een nieuw bedrijfs terrein nabij Akzo/Sikkens nieuwe impulsen zal geven aan de werkgelegenheid en uitbreidingsmogelijkheden De VVD wil het dorp toegankelijker maken voor boten via de Sassenheimse Vaart en voor kleine vaartuigen zelfs tot aan de Vaartkade. FOTO: HENK VAN DEN ENDE bouwd moeten worden en de Vaartkade voor een gedeelte overkluisd. De bij de VVD be staande vrees, dat B en W plannen zouden hebben de weekmarkt te verplaatsen naar een nieuw plein aan de kop van park Rusthoff, waar voor ook villa Rusthoff door de gemeente aangekocht moet worden, werd bewaarheid door de opmerking van Drenth: „We zijn nog in het stadium van verkenningen, maar er zijn wel degelijk mo gelijkheden bij de ingang van het park". „Verbijsterend", zo reageerde Van Dorssen, „om dat het college hiermee de wens van de Sassenheimse be volking het park Rusthoff on aangetast te laten volledig ne geert". Drenth achtte het ech- ter zeer de vraag of er van een werkelijke aantasting van het park sprake zou zijn, wanneer de bomen blijven staan en er een gedeelte bestraat zal wor den. Volgende week dinsdag komt het Sassenheimse gemeentebe stuur weer bij elkaar voor de beoordeling van de begroting van 1990 en de vaststelling van beleidslijnen voor deze pe- DEN HAAG/VOOR- HOUT/SASSENHEIM Omdat de politie fouten heeft gemaakt in een pro- ces-verbaal, is maandag een 21-jarige man uit Voorhout door de Haagse politierechter, mr. S. Mel lema, vrijgesproken van wederspannigheid De man moest ook voorkomen omdat hij met teveel alcohol op had gereden. Daarvoor kreeg hij wel straf: 600 gulden boete. In februari dit jaar werd de Voorhouter door de politie aangehouden in de Heren straat in Voorhout voor een al coholcontrole. Toen bleek dat veroordeeld, werd de diens- thond ingezet, die zich in 's mans elleboog vastbeet. Uit eindelijk werd de man geboeid weggevoerd. De verdachte ontkende tijdens de zitting bii hoog en laag dat hij zich had losgerukt en de agenten had bedreigd. Mr. Mellema twijfelde daaraan;„ik kan me niet voorstellen dat u daar gewoon een liedje hebt staan zingen", maar kon ook niet uit de processen-verbaal opmaken, welke agent op welk tijdstip de verdachte had aangehouden. Mellema ging daarom niet in op de eis van de officier van justitie, mr. D. van den Broek, namenliik vier weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Boete geëist na dodelijk ongeval DEN HAAG/LEIDEN Een boete van vijfhon derd gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een periode van zes maanden. Dat eiste de of ficier van justitie gisteren tegen een 55-jarige Noord- wijker die zich voor de Haagse rechtbank moest verantwoorden voor een dodelijk ongeval dat in fe bruari 1988 plaatshad in Leiden. Bij de uitrit van het postkantoor aan de Schipholweg reed de man met zijn bestelauto een 50- jarige fietser uit Leiden aan. Die overleed aan zijn verwondingen. Van grove onzorgvuldigheid was volgens de raadsman en de officier van justitie geen sprake. De officier meende wel dat de verdachte bij het verlaten van het parkeerter rein de fietser in gevaar had gebracht. De raadsman van de verdachte vond dat zelfs van het in gevaar brengen van de fietser geen sprake was ge weest. „Over het rijgedrag van mijn cliënt kan niets worden ge zegd. De toedracht van het on geluk is daarvoor te onduide lijk. Bewijzen van de vermoe dens die de politie heeft om trent het ongeval ontbreken, terwijl ook niet duidelijk is of het slachtoffer veilig heeft ge reden", zei hij. „Als mijn cliënt al schuld heeft, dan zou hij een ver- keersfout hebben begaan die voorkomen had kunnen wor den en het lijkt me moeilijk om dat aannemelijk te maken. Het was destijds slecht weer, het fietspad is slecht verlicht, het is daar erg gevaarlijk, er gebeuren veel ongelukken en de situatie is sindsdien veran derd". De raadsman meende dat een boete een reëele straf zou zijn. Hij vond echter dat de Noord- wijker, gezien zijn verleden als automobilist, geen voorwaar delijke ontzegging van de rij bevoegdheid moest krijgen. 1 lestolen fiets erug bij eigenaar IOORDWIJKERHOUT ïen oplettende Noordwijker- iouter heeft gistermiddag zijn estolen fiets teruggevonden. Ie 33-jarige man kwam uit ijn werk en reed over het fitspad van de Gooweg. Hij nag een fietser aankomen en erkende zijn eigen rijwiel dat n augustus was gestolen. Hij hield de 24-jarige fietser uit Moord wijkerhout aan en ver docht hem mee te gaan naar ,iet bureau. Zonder tegensput teren ging de Noordwijker- louter mee. Hij kreeg een pro ces-verbaal en moest de fiets jjfstaan aan de rechtmatige ei- i ASSENHEIM „Het is erbazingwekkend dat [■en dorp als Sassenheim, at een directe verbinding eeft met een watersport- ^jpper als De Kaag daar i een beter gebruik van j 'eet te maken". Met deze i, pmerking gaf de liberaal M. van Dorssen tijdens de gisteravond gehouden al- emene beschouwingen te ennen, dat het toerisme n de recreatieve water- jDort in Sassenheim meer verdienen. ;Vaar Warmond door zijn be- ere ligging optimaal op de re- reatieve watersport inspeelt akt Sassnheim er maar wei- lig van, zo zei Van Dorssen. stelde dan ook voor het lorp via de Sassenheimer 'aart en voor kleinere boten elfs tot aan de Vaartkade be- :r toegankelijk te maken. Het aan de Oosthaven zou ji dit kader benut moeten jorden en in de gemeentelijke *.aven moet beter afmeren "nogelijk gemaakt worden. Fa- SASSENHEIM De sloop van de zestien huizen in de Burchtstraat in Sassenheim is voorlopig uitgesteld. Alle fracties drongen er gister avond bij wethouder H. Drenth op aan eerst met de finitieve plannen voor her huisvesting te komen. Daar in moeten de bewoners, die al vanaf 1978 in onzekerheid verkeren over een op han den zijnde sloop, zo veel mo gelijk tegemoet worden ge komen. We moeten niet langer met 5>EGSTGEEST Een woning :an de Nassaulaan in Oegst- eest is gisteren ontdaan van ,en hoeveelheid goederen. De i ibrekers forceerden een raam ran de voorzijde om binnen te omen. Vervolgens werden tapijten, een schilde- ij, een vaas, sieraden en geld leegenomen. De bewoners aren niet thuis. De afgelopen eek is ook ingebroken in een 'oning aan de Laan van rensteijn. Daar kwamen de ieven door een WC-raampje en namen ze sieraden 400 gulden aan geld mee. Cleding gestolen Een groepje an vier of vijf mannen heeft I isteren een partij spijkerbroe- l en gestolen uit een kleding- aak aan de Oegstgeesterweg i Rijnsburg. Een getuige die et zag gebeuren nam het enteken op van de auto 'aarin de mannen er vandoor ingen. De auto blijkt afkom- lig te zijn uit de Noord oost- older. Een woordvoerder van e Rijnsburgse politie ver acht nog vandaag aanhou- ingen te kunen verrichten. 'oging tot inbraak OORDWIJKERHOUT wee mannen hebben gisteren eprobeerd in te breken in een 'oning aan de Zeestraat in ioordwijkerhout. Ze klom- ien op het balkon, forceerden en bovenruitje en braken aarbij de ruit van een deur. en buurvrouw die herrie «orde en naar het balkon eek, zag twee mannen het azepad kiezen. ciliteiten als brandstofleveran tie en drinkwaterverstrekking kunnen ter plaatse in particu lier beheer gegeven worden. De loods tegenover de Oostha ven zou voor watersportattrac ties zoals kano-verhuur kun nen worden gebruikt. Burge meester H. de Jonge deed gis teravond de toezegging het voorstel mee te nemen, wan neer er een beleidsporgramma voor de komende jaren wordt samengesteld. Belastingen Overeenstemming werd gis teravond bereikt, weliswaar onder protest van de PvdA een belastingverhoging van vier procent door te voeren in 1990. Twee procent is nodig voor de verwachte inflatie in 1990 en de extra optrekking naar vier procent wordt ver oorzaakt door uitbreiding van het ambtenarenapparaat en anderzijds om de komende ex ploitatietekorten van het nieu we overdekte zwembad te dekken. Zowel de PvdA-frac- tie, als de VVD-vertegenwoor- digers bleken bedenkingen te hebben tegen de voorbarige dekking van de bouwkosten van het nieuwe Wasbeek. de mensen sollen", merkte de VVD-er W.J. van Biezen op. Ook C. Kuysten van D66 stemde evenals de overige raadsleden toe in sloop. Voorwaarde is wel dat er ter plaatse woningen voor 55- plussers gebouwd zullen worden. Kuysten eiste dat de huidige bewoners hier als eersten voor in aanmerking moeten komen. Ook wil zij dat wethouder Drenth zorgt voor maximale vergoeding van verhuiskosten en een goede begeleiding. Drenth deed de toezegging Nieuwe school tijdelijk in noodlokalen in Middengebied NOORDWIJK De nieU- we scholengemeenschap voor Mavo, Havo en VWO, die met ingang van het schooljaar 1990 in Noordwijk van start gaat, wordt waarschijnlijk tijde lijk gehuisvest in noodlo kalen in hèt Middenge bied. Nabij de bibliotheek is een braakliggend ter rein waar toch al de be stemming scholenbouw op rust. De nieuwe openbare school start met drie a vier brugklas sen. Na zes jaar moet de school uitgegroeid zijn tot een vol waardige scholengemeenschap met, volgens de prognoses, tus sen de 800 en 1.200 leerlingen in totaal. Om de school op te starten heeft Noordwijk de hulp ingeroepen van het ex tern bureau Hilferink en Croonen. Volgens de wethou der van onderwijs, J. Bedijn, zal zeer snel een rector wor den aangesteld. Wat het aan nemen van personeel betreft wordt in eerste instantie over leg gevoerd met het Louise de Coligny in Leiden, waar de Noordwijkse school een af splitsing van is. Het aanmel den van leerlingen voor de brugklas kan vanaf januari 1990. Wat de huisvesting betreft, werd gisteren tijdens een pers bijeenkomst in het Noordwijk se raadhuis duidelijk, dat de voorkeur van de gemeente uit ging naar tijdelijk onderdak in de Branding in Noordwijk aan „Omdat" merkte Van Dorssen op: „een uiteindelijke keuze voor een zwembad nog ge maakt moet worden en er op dit moment nog geen enkel in zicht is over de hoogte van het uiteindelijke exploitatietekort. De VVD is er daarom voor stander van de één procent verhoging ten bate van het zwembad voorlopig in reserve te houden. Wethouder J. Dreef stemde hiermee in en sloot hierdoor de mogelijkheid dat het betreffende kapitaal voor andere doeleinden aangewend zal worden. Ook haakte Van Dorssen in op de ongerustheid die bij de Sas senheimse bevolking leeft ten aanzien van het vermoedelijke wegvallen van de zwembad voorzieningen in de zomersei zoenen vna 1990 en 1991. Hij pleitte er dan ook voor het be staande buitenbad in de zomer van 1990 open te houden. Wet houder Maris wil alvorens met dit voorstel akkoord te gaan de kostenramingen van repa raties van de lekkende zwem- badvloer afwachten. Wel kon digde ze aan, dat er op 19 de cember een definitieve keuze alleerst zo spoedig mogelijk in overleg tussen B en W, de bewoners van de Burcht- straat en de stedebouwkun dig adviseur te bekijken wat de mogelijkheden voor her huisvesting zijn. „Het is niet uitgeslotenconcludeerde Drenth, „dat we samen met de bewoners tot een andere oplossing komen. Sommige Burchtstraters, met name de jonge bewoners, hebben nu al te kennen gegeven geen bezwaren te hebben tegen verhuizing naar andere woonwijken Wethouder Bedijn. Zee. In deze christelijke LHNO wordt echter nog gedu rende enkele uren per week les gegeven aan 15 leerlingen. Een goed alternatief is volgens de wethouder de lokatie in het Middengebied. Volgens gede puteerde mevrouw I. Günther van de provincie Zuid-Hol land, kan de school echter niet langdurig in noodgebouwen worden gehuisvest. „Vanuit concurrentieoogpunt met de bestaande scholen, moet deze openbare school zo snel moge lijk in gelijkwaardige huisves ting worden ondergebracht", aldus^ de gedeputeerde. Mevrouw Günther zegde alle steun toe om definitieve huis vesting van de school te reali seren. Als bouwlokatie denkt FOTO: PR de gemeente Noordwijk aan een stuk grond aan het Rede rijkerplein, waar nu nog een dierenparkje ligt. Graag had men de school aan de Duinwe tering zien verrijzen, maar daar wordt binnenkort het nieuwe politiebureai gebouwd. Met de oprichting van de school zal naar schatting van Bedijn in totaal een bedrag van 8 10 miljoen gulden zijn gemoeid. Over de boze reactie van de Leeuwenhorst Mavo uit Noordwijkerhout, die grote concurrentie vreest van de nieuwe school, zei Bedijn: „Men moet zich realiseren dat de vraag naar voortgezet openbaar onderwijs er is en dat in die behoefte moet wor den voorzien". biedt aan Sassenheimse bedrij ven en ook de middenstand er wel bij zal varen, sprak zij ook de vrees uit dat de gewenste uitbreiding zal resulteren in een grote druk op de woning markt en een verhoging van de verkeersintensiteit. Boven dien zou het een aantasting bé- tekenen van het landelijk ge bied. Omdat er nog steeds geen dui delijk inzicht is over de ont wikkelingen rond de ontslui ting van Jagtlust, die door een aantakking van de Jagtlustka- de moet worden verwezenlijkt, werd door VVD en CDA ver zocht zo spoedig mogelijk ge ïnformeerd te worden over de resultaten van het overleg, dat begin oktober plaats vindt tus sen het Sassenheimse college en de initiatief nemende be drijven. De door de Grontmy onderzochte mogelijkheden voor een ontsluiting zijn des tijds ter beoordeling terugge zonden naar de belanghebben den. Wethouder Drenth be loofde zo spoedig mogelijk uit sluitsel te geven, wanneer vrij dag besprekingen met de be drijven hebben plaatsgevon- LEIDEN De duinen- kust moet gehandhaafd worden op het huidige ni veau en dat gaat elk jaar 60 miljoen gulden kosten. De Technische Advies commissie voor de water kering gaf dit advies on langs aan het ministerie van verkeer en water staat. De handhaving van de dui nenkust is één van de vier al ternatieven die genoemd wor den in de discussienota „Kust verdediging na 1990" die in mei door minister Smit-Kroes Wingzoekenden In vergelijking tot verleden jaar is het aantal woningzoe kenden toegenomen. Dit vol gens PvdA-woordvoerster J. Henskens, ondanks ruimere toewijzing van contingenten en een geringere bevolkings aanwas dan men had ver wacht. De voortdurende in stroom van buitenaf zou debet zijn aan de groeiende lijst wo ningzoekenden. Henskens con cludeerde: „Meer bouwen zon der een stringenter instroom- gebied, is in dit opzicht dwei len met de kraan open". Alle partijen steunden dan ook het voorstel aan B en W op korte termijn een woningmarkt- en woningbehoefte-onderzoek in te stellen. Volgens wethouder Drenth zal een dergelijk onderzoek vol gende maand in commissieve- verband behandeld worden. Even als bij de vorige begro ting hield de VVD ook gister avond een pleidooi gehouden voor verplaatsing van de weekmarkt. De gedachte gaat hierbij uit naar de Oude Ha ven met een uitloper op de Vaartkade. De Oude Haven zou dan tot dorpsplein omge- de man teveel had gedronken wilden de agenten hem mee nemen naar het bureau. Hij weigerde dit in eerste instan tie, maar na een heftige woor denwisseling ging hij toch mee. Eenmaal bij het politie bureau in Sassenheim aange komen ging hij er vandoor. „Ik had gezworen geen stap meer in een politiebureau te zetten", verklaarde hij tijdens de zitting. De politie zette de achtervol ging in en hield hem weer aan. De vluchteling wist zich echter met geweld los te ma ken, zo vermeldt het proces verbaal. Omdat de man bij de politie bekend staat als agres sief, hij is in het verleden al menigmaal voor mishandeling van verkeer en waterstaat is gepresenteerd. In de thema- uitgave „Integraal Kustbe heer", een gezamenlijk num mer van twee tijdschriften over natuurbehoud: „De Le vende Natuur" en „Duin" wordt uitvoerig ingegaan op het slechter worden van de kustverdediging. Op dit moment biedt de kust voldoende veiligheid tegen overstromingen. Door de aan houdende kusterosie kalft bij na de helft van de kust lang zaam maar zeker af. Als er niet snel wordt opgetreden zullen rond de eeuwwisseling tientallen kilometers duinen zodanig zijn aangetast dat de veiligheid van het polderland niet meer is gegarandeerd. Behalve de veiligheid komen ook gebruiksfuncties en na tuurwaarden in het duinge bied in gevaar. Deskundigen hebben berekend dat in het jaar 2000 over een lengte van meer dan 40 kilometer bijzon dere natuurwaarden van de duinen verloren gaan. Daarbii stijgt de zeespiegel extra snel als gevolg van het broeikasef fect. Behalve het handhaven van de huidige kustlijn worden in de Discussienota nog drie an dere mogelijkheden genoemd. Zo is er een mogelijkheid om Winkelcentrum Lisse is klaar LISSE De winkelpassa ge op de hoek Koningin neweg J ulianastraat wordt morgen officieel geopend. Met deze passage is het winkelcentrum Lis se zo goed als klaar. Voor de winkeliersvereniging Alverha en het Koopcen trum Lisse is deze gebeur tenis aanleiding voor het houden van tal van feeste lijke activiteiten op don derdag, vrijdag en zater dag. Morgen wordt tevens een film vertoond die in opdracht van het gemeentebestuur van Lisse is gemaakt. In de film komen zaken aan de orde als het win kelcentrum, de onderwijs- en sportvoorzieningen, de bloem bollencultuur en Keukenhof. De winkelpassage, die 's avonds om zeven uur door burgemeester G.J. van der Kroft wordt geopend, is een verdere afronding van het winkelcentrum. De pasage bestaat uit acht winkels en de straten die om de passage heen liggen zijn tot winkelerf aan gepast. Op korte termijn wor den op de hoek Julianastraat- Kanaalstraat nog werkzaam heden uitgevoerd. Hiertoe be hoort de aanleg van 40 par keerplaatsen. De uitbreiding van het win kelcentrum begon in het begin van de zeventiger jaren; Lisse kreeg toen van de provincie de opdracht uit te groeien tot centrumgemeente van de bol lenstreek. In 1975 werd de eerste fase van winkelcentrum Blokhuis opgeleverd, in 1981 gevolgd door de tweede fase. In de periode 1975-1981 werd de Kanaalstraat als winkelerf ingericht. Onlangs werd het parkeerdek bij Blokhuis geo pend. Volgens de ondernemers is Lisse inderdaad uitgegroeid tot centrum v^an de bollen streek. Zij wijzen daarbij op de cijfers die aantonen dat veertig procent van het winkelend publiek van buiten Lissë komt. Tien jaar geleden was dat nog twintig procent. alleen in te grijpen als de del taveiligheid in gevaar komt (het zogeheten terugtrekken). De kustlijn kan ook selectief worden gehandhaafd (alleen ingrijpen als grote belangen in het duingebied in gevaar ko men). De derde mogelijkheid om de kust te beschermen is om een deel van de zee langs de kust droog te leggen (land in zee uit de bouwen). De kosten van deze maatrege len variëren van 35 tot 80 mil joen gulden per jaar. Volgens de adviescommissie moet de kustachteruitgang niet geacep- teerd worden anders is de schade op langere termijn on herstelbaar. Sloop huizen Burchtstraat op lange baan

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15