cm Kijk verder dan je neus lang is „Toen werd die rups een vlinder, maar..." MET DE Kinderboekenmarkt en schrijverswerkplaats BEKROOND GOUDEN GRIFFEL Prachtig prentenboek over de Molukken Het vlot: meer over schrijver Wim Hofman KINDER BOEKENWEEK 4 t/m 14 OKTOBER 1989 BOEKEN £eidóc@ouoa/nt woensdag 4 oktober i989 pagina 11 DEN HAAG „Ik schrijf vanuit beelden en naar mate ik ouder word, ne men die beelden toe, na tuurlijk". Dat is het start punt voor de 48-jarige Wim Hofman, die voor zijn jeugdboek 'Het vlot', met eigen illustraties, de Gouden Griffel heeft ge kregen. Het vlot zou (op nieuw) over de schrijver zelf gaan en gedeeltelijk is dat zo. „Die watersnood ramp heb ik meegemaakt, ik ben opgesloten ge weest, vreselijk, allemaal meegemaakt; veel is auto biografisch". Dat geldt ook voor ander werk van Hofman, zoals voor Wim en Het tweede Boek van Wim. Maar op het eerste gezicht niet voor ander werk, dat vanuit een geheel andere gezichts hoek lijkt te zijn geschreven: Koning Wikkepokluk dè Merkwaardige zoekt een rijk, of Wel Wel, de zeer grote to venaar. Wim Hofman zelf is het er niet mee eens. „Het is allemaal eigenlijk het zelfde, maar sommige dingen groeien vanzelf. Neem bijvoor beeld het geval toen ik in Afrika was en daar een ge dichtenbundel las. Ik zat on der een boom te lezen, toen een grote groene rups op dat boek viel; een rups van zeker vier centimeter. Ik schrok me rot en klapte van schrik het boek dicht. Thuis, een jaar la ter, deed ik dat boek weer eens open en was die rups een vlinder geworden. Ik bedoel, op de linker bladzijde had zich een groene vlek gevormd en rechts ook en samen...." Hond Zo gaat dat. Of de dag waarop Wim Hofman zag hoe iemand een stok in zee gooide waar een hond achteraan zwom. De schrijver Hofman maakt daar van: een man gooit een stok in zee, een hond gaat daar ach teraan en al spartelend ver dwijnt de hond met stok ach ter de horizon, gevolgd door tientallen andere honden die allemaal verdwijnen. En zo kwam het strand weer leeg... Het zijn lees-boeken, maar ook voorleesboeken. Hofman: „Dat vind ik belangrijk, voorlezen. Dat wordt wel eens vergeten. Niet alleen voor de kinderen, die daardoor zelf gaan lezen, als ze zich te groot voelen om te worden voorgelezen. Maar ook voor mezelf. Als je een voorleesboek schrijft, werk je anders, je ademt anders, je houdt rekening met klanken, regels wit en alineatekens. Je verdeelt het verhaal beter. En dan merk je, dat als een ver haal zich goed laat voorlezen, het ook zo goed is geschreven, dat het zich ook gemakkelijker gewoon laat lezen; het kan een controle zijn op je werk". Raad Dat Hofman, ondanks alle grappen, serieus met zijn werk bezig is, wordt niet altijd be grepen. Hij is zeventien, acht tien jaar verbonden aan het secretariaat van de Stichting Zeeuwse Culturele Raad, de laatste jaren drie dagen per week. „Maar dat werk zou ik niet willen missen. Als je al leen maar schrijft, raak je gauw vervreemd van de wer kelijkheid en dat zou ik niet willen. Ook zou ik maatschap pelijk te veel stappen terug moeten doen, als ik alleen van dat geschrijf afhankelijk zou zijn; het zou een te grote druk zijn, die lastig voor me is. Bo vendien houdt het werk bij de Raad me goed op de hoogte, zou ik anders niet weten dat Brinkman vindt, dat er een jeugdtijdschrift zou moeten zijn, zoals blijkt uit de letteren- nota over leesbevordering". Maar voor velen is het schrij ven van kinderboeken nog steeds geen echt werk. Hof man: „Het staat ook haaks op onze jachtige maatschappij; wat dient dat nou, kunst. Kom je daar nou mee vooruit?" Wim Hofman wel. Hij schrijft sinds hij op het seminarie zat en behoefte had aan een eigen wereldje. „Maar toen vergat ik, dat er ëen publiek was,, voor wie je schrijft. Wel ben ik blijven schrijven, ik schrijf nog steeds, ik schrijf altijd en ik heb weer wat onderhanden. Het laatst is verschenen 'Grote Pien en Kleine Pien', dat een pluim heeft gekregen van een aantal samenwerkende instan ties. „Ach, ze geven zoveel pluimen; dit was geloof ik de zestigste. Of het inhoudt, dat ik straks wéér een griffel of penseel krijg weet ik niet; ik houd er ook geen rekening mee, al is de oplage van een bekroond boek wel vier keer Aanmoediging En Hofman heeft er al een aardig aantal. „De eerste als aanmoediging voor Wikke pokluk, in negentienvierenze ventig, of vijfenzeventig. Mis schien in negentienzevenenze ventig. Volgens mij zijn het to taal drie griffels en twee Gou den Penselen. Ja, ik weet het nu zeker: een Zilveren Griffel voor Wim, een voor Aap en Beer en een voor Zip. Maar die voor Aap en Beer had ik eigenlijk niet verdiend, dat ging zo gemakkelijk. Het gaat over het alfabet en toen ik bij de N kwam, stond dat voor Niks. En hoefde ik ook niks te tekenen... Nee, die griffel heb ik écht niet verdiend". Aldus Wim Hofman, die ook weet hoe ontspannend het is om achter de piano te zitten. „En ik schilder ook. Ja, lekker, daar werk ik geen jaar aan. Zelfs geen twee avonden. Een uur! En dan is het af. Zonder gelazer met uitgevers of een deadline. En helemaal zonder commentaar. Dat is misschien het mooiste". FRITS BROMBERG DEN HAAG Voor de der tiende keer organiseert de Stichting Literaire Activitei ten BZZTÓH ,de kinderboe kenmarkt in de hal van het Station Centraal, waar onge veer veertig uitgevers hun werk tonen en waar evenzo veel schrijvers hun werk sig neren en verkopen. Onder wie Paul Biegel, schrijver van het eerste gratis kinderboeken weekgeschenk en vele andere bekenden. In een van de zalen boven het stationscomplex is er weer een chrijverswerkplaats onder lei ding van Fagja Szmulewicz, waar kinderen van 8 tot 12 jaar, ongeveer, een boek schrijven en illustreren of er een gedicht maken op het the ma van de kinderboekenweek: 'Kijk verder dan je neus lang is'. Over uitvinden en ontdek ken. Er zijn filmvoorstellingen en er is een mogelijkheid om on der leiding trekpoppen te ma ken. Zaterdag komt een koor van 15 kinderen zingen en treedt de groep 'Gebakken eie ren' op live akkoestische mu ziek en levensgrote poppen. Zondag treedt de Suzuki-klas van de Stedelijke Muziek school op en is de clownsgroep Zapzarapp twee keer te zien. In het Letterkundig Museum, pal achter het station, is een tentoonstelling te zien over Sinterklaas in de Nederlandse letterkunde en wordt de te kenfilm getoond Heksen Sab bath, een hommage aan Louis Couperus. Ook dit jaar wordt in de hal van het Station Centraal met veertig auteurs en evenveel uitgevers een gezellige drukte verwacht. Een bijzonder fraai, leuk en ook nog leerzaam prentenboek is „Ena en de vissen" van de hand van Ada Lilipaly. Het boek, dat er werkelijk prachtig uitziet, gaat over Ena en haar broertje Daantje, die op de Mo lukken wonen. Ze gaan samen vissen voor het avondeten, maar raken de vangst al snel weer kwijt. Ena wordt op nieuw uit vissen gestuurd en komt op wonderlijke wijze met veel meer terug dan zij had durven hopen. Het verhaal bevat echte Mo lukse woorden, die al snel dui delijk worden. De tekeningen en de uitvoerige uitleg bij de platen achterin geven een prachtig beeld van het al ledaagse leven op de Moluk ken.. Ada Lilipaly is werkzaam op het terrein van natuur- en in tercultureel onderwijs en werd tijdens een verblijf op de Mo lukken geïnspireerd tit het schrijven en tekenen van dit boek, dat overigens ook heel goed in het onderwijs kan worden gebruikt. Ada Lilipaly: Ena en de vis sen. Uitg. De Fontein; prijs: ƒ19.75. LEO HENNY DE WERKELIJKHEID VAN WIM HOFMAN DEN HAAG Vandaag is de kinderboekenweek begonnen. En dus staan kinderboeken extra in de belangstelling. De etala ges van de boekwinkels liggen vol met de mooiste lees- en prentenboeken. In de bibliotheken wor den allerlei leuke dingen gedaan. En op de meeste scholen zijn de kinderen ook nog eens extra bezig met boeken. Elk jaar is er een thema. Dat van dit jaar is: Kijk verder dan je neus lang is. Over uitvin dingen en ontdekkingen. Ook door boeken te lezen en te bekijken, kun je ver der kijken dan je neus lang is. Je kunt door te le zen, meer over jezelf ont dekken. En over hoe de mensen in andere delen van de wereld leven. Hoe dingen, die je iedere dag om je heen ziet, eigenlijk kunnen gebeuren. Griffels en Penselen Elk jaar weer worden boeken bekroond met Griffels en Pen selen. Gouden en Zilveren. Griffels zijn voor schrijvers, Penselen voor tekenaars. Goud kan alleen gewonnen worden door een Nederlander. Zilver ook door buitenlanders. Dit jaar is de Gouden Griffel voor Wim Hofman. Hij krijgt de Griffel voor het boek Het vlot. De Gouden Penseel is voor Alfons van Heusden. Hij maakte de tekeningen in het boek 'Dat rijmt'. De schrijver van hetzelfde boek, Ivo de Wijs, krijgt daarvoor de Zil veren Griffel. Andere Zil veren Griffels zijn voor An thony Browne, voor zijn boek Gorilla. John Burmingham krijgt er een voor het boek De jongen die altijd te laat kwam. En Margriet Heymans voor Lieveling Boterbloem. Zil veren Penselen zijn er voor Joep Bertrams, voor zijn boek Johan Edelgans. En voor Ro berto Innocenti, voor de teke ningen in De avonturen van Pinokkio. Prijzen De Zilveren Griffels en Pense len zijn voor boeken voor kin deren tot een jaar of negen. Voor de groteren krijgt Tor Seidler een Zilveren Griffel voor Het ratteplan. Imme Dros krijgt er een voor het boek De reizen van de slimme man. En Ted van Lieshout krijgt er een voor een dichtbundeltje: Och, ik ellboog me er wel doorheen. Dan zijn er ook nog Griffels voor informatieve boeken. Twee stuks. Eentje voor Midas Dekkers voor het boek Eten is weten. En eentje voor Joke van Leeuwen voor: We zijn al lang begonnen maar nu begint het echt. Het is natuurlijk altijd moeilijk om de allerbeste schrijver of tekenaar uit te zoeken. Er zijn vaak meer boeken, die een prijs verdienen. De schrijvers en illustratoren, die net niet gewonnen hebben, krijgen een Vlag en Wimpel. Matilda van Roald Dahl bijvoorbeeld. En De jaguar met tekeningen van Anna Hoglund. Bolletje van Gerard Brands, ook goed voor een Vlag en Wimpel. En Het boek van de grote katten van Markus Kappeler. Er zijn er nog veel meer. Ga zelf maar eens kijken in de boekwinkel of de bieb. Kinderjury De Griffels en Penselen wor den uitgereikt door volwassen mensen. Zij hebben die boeken uitgezocht, omdat ze het goede boeken vinden. Omdat ze die boeken apart of origineel vin den. Of gewoon erg mooi. Soms vinden kinderen andere boeken het mooist. Daarom is er sinds een paar jaar een Stichting Nederlandse Kinder- DEN HAAG Wim Hof man heeft de Gouden Griffel gekregen voor Het vlot. Het boek gaat over Wim zelf. Tenminste, daar lijkt het veel op. Het zal ook wel zo zijn. Hij vertelt erin, wat hij meemaakte in de jaren vlak na de oorlog. Hij woonde toen in Vlissingen. Dat klopt, want Wim Hofman is in Vlissingen geboren (in 1941) en opgegroeid. Het boek begint met een foto van een stad, die voor een groot deel in puin ligt. Het verhaal begint dan ook zo: Het zag er niet best uit. Alles had den ze ondersteboven gegooid en tot zover je kijken kon, lag de stad in puin. Toch zegt de moeder van Wim vaak tegen hem, dat hij maar buiten moet gaan spelen. Dan doet hij zijn jas aan. Die knoopt hij tot bo ven aan dicht en doet de cein tuur er strak omheen. Want de voering is van bloemetjesstof. Die heeft zijn moeder zelf ge maakt van een jurk. Wim schaamt zich ervoor. Leider Bovendien is er een grote jon gen, Luitwieler. Die loopt al tijd andere jongens te pesten. Iedereen moet doen wat Luit wieler wil. Wim probeert steeds Luit te ontlopen. Maar op een dag krijgt hij hem toch te pakken. Hij neemt Wim mee naar een verlaten huis. En hij laat hem alleen achter in een kelder, die hij eerst af sluit met een balk. Later komt hij terug. Als hij merkt, dat Wim toch niet zo ontzettend bang is, kan hij hem wel ge bruiken. Luitwieler maakt van Wim en nog vier andere kinderen een soort bende. Een verzetsgroep noemt hij hen. Luit is een soort sergeant. De jongens en meisjes moeten marsen lopen. Ze moeten op een teken door de modder kruipen. En ze moeten kinderen van de Christelijke school bespione ren. Ook gevaarlijke dingen moeten ze doen. Een jongetje, dat eerst meedeed in de bende, maar dat niet meer mag van thuis, moet ontvoerd worden. Gelukkig is de hele familie niet thuis, als ze er binnen dringen. Het is een mooi boek voor kinderen uit groep 7 of 8. Voor veel van jullie is het waarschijnlijk fijner, als je me neer of juf eruit wil voorlezen. Dan wordt het extra span nend. Want soms is het mis schien wat moeilijk te snap pen, als je het voor jezelf leest. Toneel Een heel grappig boekje is: We zijn allang begonnen, maar nu begint het echt. Het gaat over hoe een toneelvoorstelling wordt opgevoerd. Echt vanaf het begin. Het meisje Pieke heeft een idee. Het dwarrelt in haar hoofd, maar'ze kan nog niet uitleggen, wat ze nu ei genlijk bedoelt. Ze kan er nog geen woorden voor vinden. Dan komt ze drie mensen te gen, die op straat kunstjes doen. Ze vertelt hen in het kort wat ze zou willen. De drie spelen het. Het gaat goed. Nu moeten ze iemand hebben, die de dingen uitzoekt, die ge bruikt moeten worden bij het toneel. De drie spelers hebben geen tijd, want die moeten spelen. Pieke zelf heeft er ook geen tijd voor. Ze gaat naar de rommelmarkt en vindt er een dingenzoeker. Hij vindt het leuk om dingen voor Pieke bij elkaar te vinden. Daarna vin den ze iemand, die een decor kan maken. Nog weer later hebben ze iemand nodig, die kleren kan maken om in op te treden. Zo komen er steeds meer mensen bij het toneelge zelschap. Tenslotte zijn er veel mensen mee bezig. En de eer ste voorstelling kan worden gegeven. Theater Het boek is geschreven door Joke van Leeuwen. Zij kon dat ook heel goed, want ze heeft zelf veel toneel gespeeld. Later is ze gaan schrijven en tekenen. Ze heeft daarmee al heel wat prijzen gekregen. Je kent misschien wel het boek Deesje. En het verhaal van Bobbel die in een bakfiets woonde en rijk wilde worden. Het verhaal over het toneel heeft ze geschreven, omdat een toneelgroep in Vlaanderen (dat ligt in België) haar dat ge vraagd heeft. Die toneelgroep had een geldprijs gekregen. En ze vonden het leuk, om daar van een kinderboek te laten schrijven. Joke van Leeuwen heeft het niet alleen geschre ven, ze heeft er ook bij gete kend. Achterin het boek staat een soort woordenboekje met allemaal woorden die met het toneel te maken hebben. Dat is niet alleen om van te leren, het is ook heel grappig. 'De jongen die altijd te laat kwam' van John Burmingham is een boek met een Zilveren Griffel voor de jongere kinde ren. Het gaat over Bastiaan. Elke ochtend gaat hij op weg naar school om wijzer te wor den. Maar elke ochtend ge beurt er iets, waardoor hij te laat op school komt. De ene keer steekt plotseling een kro kodil zijn kop uit de sloot. Die ptakt de tas van Bastiaan. Bas tiaan kan de tas alleen terug krijgen, door zijn handschoen naar de krokodil te gooien. Hij komt te laat. De meester ge looft zijn verhaal niet. Basti aan moet honderd strafregels schrijven. De andere keer springt er plotseling een leeuw op Bastiaan af. Die bijt een stuk uit zijn broek. Ook nu krijgt Bastiaan straf. Nog meer dan eerst. Want ook nu gelooft de meester hem niet. Zo gaat het maar door. Op een dag gaat Bastiaan rechtstreeks naar school. En wat ziet hij daar? De meester, die een pak slaag krijgt van een gorilla. Gelooft de meester Bastiaans verhalen nu? De Griffel is voor jongere kinderen, maar' ook groteren vinden het vast een mooi prentenboek. Wim Hofman: Het vlot. Prijs: ƒ22,50, uitg. Van Hol- kema en Warendorf. Joke van Leeuwen: We zijn al lang begonnen, maar nu be gint het echt. Prijs: ƒ10,-, uitg. Querido. John Bur mingham: De jongen die al tijd te laat kwam. Prijs: ƒ19,90, uitg. Van Holkema en Warendorf. Hol eens een boek uit DEN HAAG „Wie zou geen uitvinder willen zijn? Nieuwe dingen bedenken waar iedereen verbaasd van opkijkt?". Zo begint Wim Biesheuvel namens het Steunpunt Vrijwilli gers zijn oproep aan kin dergroepen van 6 tot 12 jaar in het Haagse jeugd werk, die voor een prijs vraag in aanmerking wil len komen en een tentoon stelling die de hele stad door reist. Kinderen mo gen, ter gelegenheid van de Kinderboekenweek, boeken uithollen en op héél eigen wijze vullen. Gelijktijdig weet Wim ook wel, dat het resultaat van zijn oproep mijlen verder kan gaan dan verbazing en om al te frisse ideeën bij voorbaat wat in te dammen, is morgenavond aan de Mauritskade 57 om half acht een bijeekomst van groepsbegeleiders, die suggesties meekrijgen hoe die boeken op prettige wij ze kunnen worden gevuld. Om te beginnen, legt Wim uit, is het niet raadzaam om hiervoor al te kostbare werken te gebruiken: neem liever een oud, voor al zeer oud telefoonboek, met zo'n hard kaft, dat holt heel prettig uit en je houdt een soort doos over, waarmee veel valt te doen. Voor het overige laat hij de vulling over aan de fantasie van de jeugdige uithollers. Met deze sug gesties: „Want als je het oude boek openslaat dat er eerst heel gewoon uitziet, zie je heel merkwaardige dingen gebeuren. Wat dacht je van een licht show? Een eng beest of een knikkerdoolhof?" Tot zover de ideeën van Wim. Maar kinderen die op mooie gedachten ko men, kunnen elk boek pakken dat voor uitholling in aanmerking komt en dat weer vullen met wat dan ook, als het maar een verrassing wordt. Het Steunpunt vrijwilligers verwacht tot 31 oktober de resultaten; 24 november komt daar een prijsvraag van en vervolgens wordt een tentoonstelling samen gesteld van werkstukken die een aantal weken de buurthuizen en wijk- en dienstencentra in Den Haag afreist. Ook in een aantal bibliotheken kan de tentoonstelling worden be wonderd; in de Openbare Bibliotheek aan de Bilder- dijkstraat echter niet. Want daar stonden ze een beetje huiverig tegenover het plan: boeken uithollen en prettig vullen.... Ja j'a, maar niet onze boeken, dacht deze bibliotheek. jury. Dit jaar hebben meer dan 12.000 kinderen meegedaan in die kinderjury. Het allermooi ste boek dat kinderen van 6 tot 9 jaar hebben gekozen is: Een bos vol spoken, van Thea Beekman. De lezers van 10 tot 13 en die van 13 tot 17 hebben Matilda gekozen, van Roald Dahl. Als je wilt, kun je zelf dit komende jaar ook meedoen in de Kinderjury. Vraag er op school maar eens naar. Daar weten ze er vast alles van. En anders ga je even naar de bieb. Geschenk In de boekenweek voor grote mensen krijgt iedereen die dan een boek koopt, er een gratis boekje bij. Dat boekje is speciaal voor die boekenweek geschreven door een bekend schrijver. In de Kinderboe kenweek waren er ook altijd extra boekjes. Eentje voor kleintjes en een voor de grote ren. Die boekjes waren niet gratis. Ze kostten niet veel als je ze tijdens de Kinderboeken- week kocht, maar een echt ge schenk was het niet. Daar is nu verandering in gekomen. Als je nu in de Kinderboeken week voor minstens 19,50 aan kinderboeken koopt, krijg je een boekje, dat speciaal hiervoor geschreven is door Paul Biegel. Het heet Het Eiland Daarginds. Het is een heel spannend, avontuurlijk boekje. Voor de kleintjes is er een boekje, gemaakt door In- grid en Dieter Schubert. Het is een mooi, grappig klein pren tenboekje. Niet gratis, maar tij dens de Kinderboekenweek kost het 3,95. Wim Hofman: wéér een griffel.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11