Andere lastenverdeling voor CDA bespreekbaar Het wegpoetsen van vandalisme C«idócSoiMatit WJ wil hoger bod ran ANP-directie Gebrek goede scholing oorzaak jeugdwerkloosheid Procedures moeten anders NOK: „WE ZITTEN BESLIST NIET TE KWARTETTEN' 3ERSTELPLOEG UIT ENSCHEDE KRIJGT HEIN ROETHOF PRIJS Sppo Numan ziet af van vliegtocht naar VN Binnenland DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 3 EN HAAG De Nederlandse Vereniging an Journalisten (NVJ) heeft de directie an het ANP per brief meegedeeld bereid te jn verder te onderhandelen over een cao voorwaarde dat de directie met een beter ad komt dan de geboden twee procent ionsverhoging. De acties op donderdag en rijdag bij het ANP, dat dagelijks radio( tv kranten van nieuws voorziet, zullen door journalistenbond echter niet worden af- iblazen. De NVJ houdt vast aan een loons- »rhoging van 3,5 procent. Het Nederlands enootschap van Hoofdredacteuren heeft jn bezorgdheid geuit over de kwaliteit van nieuwsvoorziening als het ANP daad- erkelijk het werk een aantal uren neer- Graven van joden gevonden in Polen DEN HAAG De Nederlandse venstichting heeft de afgelopen twee jaar Polen 109 graven gevonden van joodse oor logsslachtoffers, die via Westerbork uit Ne derland waren gedeporteerd. De mannen moesten in het Poolse Kosel, ongeveer 80 ki lometer van Auschwitz, slavenarbeid verrich ten voor de Duitse oorlogsindustrie. Op de joodse begraafplaats in Bytom liggen 64 slachtoffers en op het rooms-katholieke kerk hof in Szczedrzyk zijn 45 lichamen begraven. In samenwerking met het Joods Maatschap pelijk Werk zijn er deze zomer nog enige na bestaanden gevonden en ingelicht. Twaalf daarvan gaan over twee weken met de Oor logsgravenstichting mee naar de genoemde begraafplaatsen, waar monumenten onthuld zullen worden. Tbc-explosie in Leeuwarden LEEUWARDEN De Geneeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid heeft in Leeuwarden bij zeventien men sen tuberculose-besmetting vastgesteld. Het gaat om regelmatige bezoekers van een muziekcentrum. In totaal werden de afgelopen week tachtig bezoekers ge controleerd. Aanleiding tot het onder zoek vormde een met tuberculose be smet bandlid dat geregeld optrad. Nader onderzoek wees uit dat ook andere le den van zijn band besmetting hadden opgelopen. Volgens een woordvoerder van de Geneeskundige Inspectie is er in Leeuwarden sprake van een explosie. „We nemen het zeer serieus. We ver moeden echter dat we de zaak nu rede lijk onder controle hebben. De bron, ie mand met open tuberculose hebben we nog niet kunnen vinden. Maar we den ken diegene wel op het spoor te zijn". Reisorganisatie boos op PTT HAARLEM De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) maakt zich zorgen over het feit dat de PTT vanaf 1990 op postkantoren vliegtickets gaat ver kopen. Een woordvoerder van de ANVR zegt te vrezen voor „kwaliteitsverlies en verloedering van de totale reis branche". „Er zijn nu al veel te veel aanbieders op de rei- zenmarkt. Als de PTT daar nu ook bij komt als groot net werk, kan dat het verlies van 4500 arbeidsplaatsen opleve ren voor kleine zelfstandigen, die nu met één of twee kan toren opereren", aldus de woordvoerder. De nieuwe dienstverlening van de PTT past in het plan „Postkantoor '90". Samen met de reisorganisatie NBBS gaat de PTT op 70 postkantoren open balies plaatsen waar NBBS-personeel voorlopig goedkope vliegtickets zal aan bieden. Het ligt in de bedoeling dat later speciaal opgeleid PTT-persorreel dat werk gaat overnemen. De woordvoer der van de ANVR zei vanochtend dat zijn organisatie eerst volledig inzicht in de PTT-plannen probeert te krij gen. „Daarna zouden we kunnen overwegen ons beklag te doen bij ondernemingsorganisaties als KNOV en VNO". DEN HAAG Niet een tekort aan banen, maar een gebrek aan goede scholing is volgens het kabinet de oorzaak dat de komende jaren een aantal jongeren op de arbeidsmarkt bui tenspel blijft staan. Minister De Koning vindt dan ook dat bij de bestrijding van jeugdwerkloosheid de nadruk moet liggen op beroepsscholing voor laaggeschoolde of verkeerd ge schoolde jongeren. Groepen die bijzondere aandacht verdie nen zijn schoolverlaters uit het speciaal onderwijs, laag opge leide meisjes en etnische jongeren. Om het moeilijkste deel van de jonge werklozen geschikt te maken voor de arbeids markt, is een intensieve begeleiding nodig. Met elke werklo ze uit deze groep moet een „stappenplan" worden gemaakt met als einddoel een betaalde baan. Het opstellen van zo'n plan en de begeleiding van de jongere moet de verantwoor delijkheid zijn van één instantie en daarbinnen zoveel moge lijk van één persoon. DRUK OP RECHTERLIJKE MACHT TE GROOT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een goed gesprek tussen be lastingbetaler en belas tingdienst kan in veel gevallen voorkomen dat een bezwaarschrift hoeft te worden ingediend over de interpretatie van een aangifte. Dit is nog maar één van de be trekkelijk eenvoudige voorbeelden waardoor de steeds groter worden de druk op de rechterlij ke macht aanzienlijk kan worden terugge drongen. Het voorbeeld staat in een nog niet gepubliceerd rap port van een ambtelijke werkgroep, de commissie- Mulder. Het rapport, waar van de inhoud vanmorgen door De Volkskrant is be kend gemaakt, constateert dat burgers vaak helemaal geen interesse hebben in het voeren van gerechtelijke procedures maar dat zij ertoe worden gedwongen, omdat er geen andere mogelijkheid is een onrechtvaardig erva ren toestand te veranderen. Het aanpassen van procedu res zou het aantal bezwaar schriften dat wordt inge diend tegen beslissingen over ziekte en arbeidsonge schiktheid met maar liefst 60 tot 80 procent kunnen ver minderen. De kosten die ge paard gaan met bezwaar schriftprocedures kunnen met enkele tientallén miljoe nen worden teruggedrongen. Ook de fiscus en de uitvoe ringsorganen van sociale wetgeving zijn bij een verla ging van de kosten gebaat. Klachten over een teveel aan bezwaarschriften en be roepsprocedures komen al jaren uit een grote groep van instanties: de belastingka mers van de gerechtshoven, de raden van beroep, de Centrale Raad van Beroep, de Hoge Raad en de Afde ling Rechtspraak van de Raad van State. De laatste zes jaar is het aan tal rechters uitgebreid met 1345. Om de stroom be zwaarschriften en beroep sprocedures te kunnen ver werken zal de rechterlijke macht zich nu vooral moeten gaan toeleggen op efficiënter werken. De com missie ziet daartoe nog vol doende mogelijkheden. Door een betere organisatie van de ondersteunende afdelin gen kan de capaciteit bij de afhandeling nog met 20 tot 30 procent worden versterkt. De Enschedese wethouder Van Egmond (links) toont de oorkonde die hem zojuist is overhandigd door minister Korthals Altes (rechts). In het midden het oud-kamerlid Roethof naar wie de prijs is rizon voor de burgers in ande re Enschedese wijken, want vanaf 1 januari wordt het pro- jekt „Erosievandalisme" an ders aangepakt. Vanaf die da tum worden de bewoners van de wijken waar het experi ment nu plaatsvindt nadruk kelijk erbij betrokken en daar na zal de aanpak worden uit gebreid naar ander wijken. De burgers zullen in die opzet een eigen verantwoordelijkheid krijgen. Daaraan konden ze niet alleen gisteren, maar ook vandaag al ruiken. Voorman Bennie: „Vandaag zijn we in Den Haag en morgen hebben we de ploeg vrijgegeven". Hij lijkt zich niet echt zorgen te maken over wat hij woensdag morgen zal aantreffen. Hoe wel: „Als je iets hebt gerepa reerd en je ziet na een aantal weken dat het nog goed is, dan heb je het gevoel dat het zin heeft". DIRECTEUR DE TOP OVER DDR-PERSONEEL: Prettig om iets te kunnen doen' (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens direc teur C.M. Roozenburg van het Haagse timmerbedrijf De Top, dat vanmorgen twee DDR- vluchtelingen een arbeidscon tract aanbood, is het hem niet alleen om het werven van vak- bewame timmerlieden te doen. „Er zit natuurlijk ook een soci aal tintje aan. Het is gewoon erg prettig om iets voor die mensen te kunnen doen", aldus Roozenburg. Toen twee maanden geleden de eerste groep Oostduitsers over de Hongaarse grens naar de Bondsrepubliek vluchtte, meld de het Haagse timmerbedrijf zich al bij de Westduitse am bassade. „Wij vertelden dat we interesse hadden in vaklieden uit Oostduitsland, maar daar kwam uiteindelijk niets uit. Daarom zijn we drie weken ge leden zelf naar Giesen gegaan. Daar ligt het eerste en grootste opvangkamp voor DDR-vluch- telingen in Westduitsland. Op een bijeenkomst hebben we de Oostduitsers verteld over ons bedrijf en hen informatie op papier gegeven". Toch heeft Roozenburg vastge steld dat de voorkeur van vak bekwame DDR-vluchtelingen in eerste instantie uitgaat naar een werkkring in de Bondsre publiek. Niet Sleen wordt daar dezelfde taal gesproken, ook hebben de ex-DDR-ingezete- nen er vaak familie of relaties. „Zij zien Westduitsland als het beloofde land". De Top-directeur denkt dat de belangstelling voor zijn bedrijf te danken is aan de extra facili teiten die worden geboden. Roozenburg: „Wij betalen niet meer loon dan in Westduits land. Maar die huisvesting, scholing en een lening zijn na tuurlijk wel aantrekkelijk. Je moet het zo zien: die DDR-ge- zinnen staan plotseling in de Bondsrepubliek met niets meer dan een paar koffers en een hoop onzekerheden". Het gezin Muller is pas gisteravond in Den Haag gearriveerd. Van morgen hebben vader en zoon Muller op het bedrijf aan de Koninginnegracht de arbeids contracten getekend. „Ik denk dat ze volgende week maandag pas echt aan de slag kunnen, want er moeten nog veel zaken worden geregeld", aldus Roo zenburg. „Niet groot" De Oostduitsers kunnen zich zonder tussenkomst van de Westduitse autoriteiten in Ne derland vestigen. Direct bij hun binnenkomst in de Bonds republiek krijgen zij een West duits paspoort uitgereikt. Daar na zijn zij vrij in hun doén en laten. Oostduitsers die doorrei zen naar Nederland, worden hier met hun Westduitse pas poort behandeld als EG-onder- daan. Voor verblijf en werk in Nederland hebben zij alleen een verblijfs- en werkvergun ning nodig. In de auto hadden ze hun kans op de bonus van 10.000 gulden afgewogen tegenover de ande re genomineerde projekten en waren ze tot de conclusie ge komen dat het „totaal-projekt" uit Haarlem de beste papieren had. Maar burgemeester Schmitz van die stad was voor niets gekomen, want de bonus, uitgereikt door minister Kort hals Altes van justitie, kwam terecht in de knip van de oos terlingen. De wethouder van bouw- en verkeerszaken was er dubbel blij mee. „Ik ben in de eerste plaats blij dat het projekt ge slaagd is, en ik ben dubbel blij dat we nu ook de prijs heb ben", luidde zijn dankwoord. Daaraan koppelde hij de uit nodiging aan alle Nederlandse gemeenten om de wetenswaar digheden in Enschede te ko men bekijken. „Vandaag zijn wij naar Den Haag gekomen om de prijs op te halen en dat was een heel eind. Maar de zelfde weg kunt u nu naar ons maken om uw voordeel op te doen", voegde hij zijn gehoor Herstellen Het geheim van het succes van het projekt „Erosievandalis me" is het direct herstellen van gevolgen van vernielin gen, waardoor verloedering in de wijken wordt tegengegaan. Bijna twee jaar geleden werd in het noordoostelijke deel van de stad Enschede een experi ment gestart. In enkele voor oorlogse wijken waar de stads vernieuwing voortvarend wordt aangepakt, bleek dat die vernieuwing op zich niet ge noeg was. Beleidsmedewerker Rien Wilderink: „Als je klaar bent met het opknappen van de wijk, moet je ook zorgen dat je daarna het niveau weet te handhaven. Dat merkten we in de wijk Laares waar het mis dreigde te lopen. Welis waar waren de woningen en de straten opgeknapt, maar het gevoel van onveiligheid bleef. Je moet dus meer doen". Met een bedrag van 100.000 gulden per jaar werd het pro jekt tegen de verloedering in de wijken begonnen. Van maandagochtend tot vrijdag middag is er een herstelploeg op straat die op aanwijzingen van buurtbewoners of door ei gen waarneming die zaakjes repareert of schoonmaakt die in het oog lopen. De ploeg be staat uit een opzichter en vier jongens die part-time via een gemeentelijk werkgelegen heidsproject werken. Zij mel den de grotere problemen bij die gemeentelijke instanties die daarvoor verantwoordelijk zijn of bij de eigenaar van het object. Als een raam in een schoolge bouw kapot is, wordt de schoolleiding daarop gewezen en aangespoord de klacht zo spoedig mogelijk te verhelpen. Uit (Amerikaans) onderzoek was al gebleken dat het onher- steld laten van kapotte ruiten, omvergereden verkeerspalen en kapotte vuilnisbakken an dere problemen aantrekt. In Enschede heeft men nu uit ei gen ervaring kunnen constate ren dat dat inderdaad zo is. Gedurende een half jaar zijn om de drie weken van bepaal de objecten (lantaarnpalen, banken) en gebouwen foto's gemaakt. Niet alleen in de wij ken waar de herstelploeg rijdt, maar ook daarbuiten. En daar uit werd duidelijk dat een los se bout aan een bank enkele weken later leidt tot een losse zitting. De herstelploeg kan dat voorkomen. In Enschede wordt hard ge werkt om het experiment om te zetten in een structureel projekt, maar niet iedereen zit daar op te wachten. Wilde rink: „Het projekt is bedrei gend voor andere gemeentelij ke diensten, die net een reor ganisatie achter de rug heb ben. Maar eigenlijk mag ik dat niet zeggen". Naast de organi satorische problemen spelen ook de kosten een grote rol. Schade Wethouder Van Egmond had dan ook veel belangstelling voor het Haarlemse projekt. In die Noordhollandse gemeente is in vijf jaar de schade die burgers lijden door criminali teit verminderd van 38 naar 19 miljoen gulden. Wellicht dat Enschede ook zo'n besparing kan realiseren en de herstel ploeg in meerdere wijken en buurten kan laten werken. Maar hoe graag wethouder Van Egmond die rekensom ook "zou willen maken, hij wordt geconfronteerd met het harde gegeven dat hij. „eerst het geld moet vinden om het projekt structureel te maken, om daarna de voordelen bin nen te halen". Toch gloort er hoop aan de ho HAAG Voor de e ingens van de herstel- e loeg uit Enschede kon de niet meer kapot. In j laats van hun normale s|/erkzaamheden die be- aan uit het zo snel moge- jk repareren van verme ngen en het schoonma- en van vervuilde objec- >n, waren zij een dagje aar Den Haag afgereisd. )m samen met wethouder 'an Egmond aanwezig te ijn bij de uitreiking van e Hein Roethof Prijs, die larlijks wordt uitgedeeld oor het initiatief dat het lest op preventieve wijze eel voorkomende crimi- 1 ialiteit te lijf gaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is be weging gekomen in de tot lusverre onwrikbare itandpunten van CDA en PvdA over de belastingo- leratie 'Oort'. Kernpunt /an het compromis dat [isteren ter tafel kwam is lat de belastingverlaging /olgens het plan-Oort per i januari gewoon doorgaat naar de forse koopkracht- tijging van de hoge inko- nens volgend jaar via be- laaide lastenverzwarin- ;en deels wordt terugge- i Iraaid. !DA-onderhandelaar Bert de fries zei gisteravond na afloop 1 'an de formatiebesprekingen lat druk gewerkt wordt aan en uitweg' uit de impasse ondom 'Oort'. Het CDA zou lereid zijn water bij de wijn te loen, hoewel de fractie vol- loudt dat aan de wet-'Oort' niet gemorreld mag worden. )e Vries: „Waar twee partijen 1 lkaar willen vinden, zal er- [èns een compromis gesloten noeten worden". nformateur Lubbers stuurde ondag een 'praatpapier' aan lok en De Vries, waarin hij en aantal scenario's voor het ociaal-economisch beleid in ie komende jaren uiteenzet. 1 (iet alleen worden de twist- unten tussen CDA en PvdA in dat de Oort-operatie onaan getast blijft. Het bedrag van twee miljard gulden dat de PvdA wilde verkrijgen door de belastingverlaging te hal veren, wordt in het voorstel- Stekelenburg binnengehaald via speciale milieuheffingen die hoger zijn naarmate men meer verdient. Op deze ma- nierman een correctie worden aangebracht in de „scheve in komensverhoudingen" die vol gens de PvdA na uitvoering van het plan-Oort zullen ont- Wim Kok beaamde dat niet al leen gesproken is over 'Oort' maar „in samenhang daarmee ook over het probleem van de lastenverdeling". Uitgangs punt van de PvdA is dat het koopkrachtplaatje voor vol gend jaar gecorrigeerd moet worden. Bovendien wil de PvdA meer geld vrijmaken voor onderwijs, milieu en ge zondheidszorg. Een woord voerder van de fractie: „Het gaat ons er om dat de onrede lijke inkomensverdeling recht gezet wordt. Welk instrument daarvoor gebruik wordt is minder belangrijk". Echt gelukkig toonden Wim Kok en zijn mede-onderhan delaar Wöltgens zich overi gens niet met de scenario's die door Lubbers zijn voorgesteld. Volgens Kok kan de PvdA zich nog onvoldoende herken nen in het stuk van de infor mateur. Kok: „Er zijn elemen ten waar wij redelijk mee uit de voeten kunnen, maar we missen ook bepaalde dingen die wij er graag wél in zouden willen hebben". Bert de Vries reageerde laco niek op de kritiek van Kok. „Het stuk van Lubbers geeft aan wat de mogelijkheden zijn voor de wensenlijstjes van de partijen. Het maakt duidelijk dat regeren pijn doet", aldus De Vries. Gat De economische ruimte die Lubbers in zijn 'praatpapier' aangeeft is onvoldoende om alle PvdA-wensen van te beta len. Zoals bekend willen de so ciaal-democraten ongeveer zes miljard gulden méér investe ren in 'nieuw beleid' dan het CDA. Hoe groot het gat is tus sen hetgeen de PvdA wil en wat Lubbers in zijn discussie stuk maximaal biedt, bleef gis teren vooralsnog een goed be waard geheim. Vóór donderdag moet blijken of PvdA en CDA elkaar op hoofdpunten kunnen vinden. Naar verluidt zou Lubbers eind deze week met een eind voorstel over de meest cruciale problemen op tafel willen ko men. Een concept-regeerak koord zal evenwel nog enkele weken op zich laten wachten. Zowel Bert de Vries als Wim Kok waren gisteren nog opti mistisch over een goede afloop en tevreden met het tempo waarin wordt onderhandeld. Kok: „We zitten beslist niet te kwartetten. Er zit echt wel schot in". Vijf jaar cel voor diefstal Van Goghs ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft de twee hoofd verdachten in de Van Gogh- zaak veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. Beide hoofdver dachten, de 37-jarige A. B. en de 30-jarige A. O., uit Nijme gen, werden schuldig bevonden aan diefstal in vereniging en afpersing. Bij de strafmaat woog de recht bank het feit dat de drie gesto len Van Goghs behoren tot het belangrijkste cultuurbezit van Nederland zwaar mee. „Het is van algemeen belang dat der gelijke kunstwerken blijvend kunnen worden geëxposeerd", aldus de rechtbank. Twaalf december vorig jaar werden uit het K-röller-Müller museum in Otterlo drie schil derijen van de schilder Van Gogh gestolen. Het betrof De Aardappeleters, Uitgebloeide Zonnebloemen en Weefgetouw met Wever. De waarde van de schilderijen wordt getaxeerd op 250 miljoen gulden. De doeken zijn na de aanhouding van het duo boven water gekomen. geïnventariseerd, maar tevens wordt een aantal 'creatieve' oplossingen aangegeven. „Het is een typisch Lubbers-stuk", oordeelde PvdA-fractieleider Kok gisteravond. Volgens kringen rond de in formateur heeft Lubbers wel oren naar het compromis voorstel dat FNV-voorzitter Johan Stekelenburg vorige maand ontvouwde. Dit hield IEIJKJAVIK De t laagse restauranthouder Ippo Numan heeft voor- opig zijn pogingen opge geven om met een ultra- 1 icht vliegtuig naar het j loofdkantoor van de Ver- nigde Naties in New [fork te vliegen. Numan Meelde gisteravond vanuit Me tussenstopplaats Reijk- ivik mee eind deze week iaar Nederland terug te eren. Volgend vooijaar loopt hij zijn tocht alsnog tot een goed einde te brengen. De 48-jarige Numan, die in juni uit Nederland was ver trokken, wilde in New York aan VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar een artikel aanbieden dat is geschreven door de ecoloog Jean Carlier. Volgens Numan dient het arti kel als milieu-paragraaf toege voegd te worden aan de uni versele verklaring van de rechten van de mens. De nu afgebroken tocht heeft Numan circa 75.000 gulden ge- 'kost, een bedrag dat hij gro tendeels zelf heeft opgebracht. Zijn onderneming werd voor een groot deel gekenmerkt door gevaarlijke weerstom- standigheden en tegenwerking van diverse autoriteiten. Begin vorige maand kreeg hij einde lijk toestemming van IJsland naar Groenland te vliegen. Het te slechte weer heeft hem hiervan echter weerhouden. In april volgend jaar hoopt Numan „een goeie sponsor" te hebben gevonden om de tocht naar New York opnieuw te beginnen. Onduidelijk is nog of Numan de tweede over- steek-poging vanuit Nederland of vanuit IJsland zal starten. Bloemen voor de onderhandelaars van de PvdA, Kok en Wöltgens. Beiden werden op weg naar informateur Lubbers verrast door actievoerders die op het Binnenhof bloemen aan politici uitdeelden. foto: anp DE KNOLLEN ÉcMKT\WTG<W6N U\aC&\, IK 216 NU 0°IT IK HIÉR £EN N6S. aftOoic

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3