Ruimteveer draagt bij aan verwoesting ozonlaag Voor Ahold is Asko weinig meer dan lucht BUITENLAND ficidóe Qowumt DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 18 De heren F. Ahlquist (midden) en P.P.J. Butzelaar (rechts) van Ahold praten met hun advocaat mr. J.R. Schaafsma tijdens het kort geding dat het Westduit- se Asko tegen Nederlands 'grootste kruidenier' heeft aangespannen. FOTO: ANP HAARLEM Al of niet juridische er kenning van het be staan van een wils- overeenkomst ('let ter of intent') tussen Asko Deutsche Kaufhaus en Ahold om tot samenwer king te komen, daarom draaide het gisteren in een kort geding dat het Duit se detailhandelscon cern tegen Ahold had aangespannen. De president van de Haarlemse recht bank zal op 10 okto ber bepalen of Ahold de samen- werkingsbesprekin gen met Asko moet hervatten. Maar zelfs indien de rechter Asko in het ge lijk stelt, is de kans ge ring dat het inderdaad tot samenwerking tus sen Asko en Ahold komt. Weliswaar zal Ahold een rechterlijk vonnis om de afgebro ken onderhandelingen met Asko te hervatten loyaal uitvoeren. Maar daarna staat het haar vrij de gesprekken snel af te breken omdat Asko de vertrouwensre latie heeft verbroken, zo stelde Ahold-raads- man mr. J.R. Schaafs ma. Bovendien zijn de andere partijen waar mee Ahold over samen werking praat, de Fran se Casinogroep en de Britse Argyll, tegen het binnenhalen van Asko. Asko hield gisteren bij hoog en bij laag vol dat de twee partijen elkaar op hoofdpunten zo dicht waren genaderd, dat in feite sprake was van overeenstemming. Asko-raadsman mr. D. Oranje merkte hierover op: „Op Koninginnedag van dit jaar namen Asko-bestuurslid La- chotzky en zijn Ahold- collega Ahlqvist bij de laatste thuis in feite de laatste hindernissen die een vergaande samen werking tussen de twee concerns nog in de weg stonden". Het ging daarbij in eer ste instantie om samen werking op gebieden als inkoop, distributie en reclame (het zogenoem de AMS-verband). Vol gens Asko-raadsman mr. W. Stevens was het de bedoeling deze sa menwerking op 1 sep tember te laten ingaan. In een later stadium, per 1 januari 1990, zou Asko toetreden tot de Core-groep waarin Ahold, Casino en Argyll thans al samenwerken. Champagne De hartelijke betrek kingen tussen Akso, Ahold, Argyll en Casino (de raden van bestuur dronken op 10 juli zelfs al gezellig samen cham pagne in Saarbriicken omdat men het eens was over een tijdsche ma) bekoelden echter danig toen bleek dat Asko op 26 juli in het geheim een belang van 12 procent in Ahold had gekocht van SHV. Toen er geruchten de ronde deden biechtte Asko de koop van dit belang aan Ahold op. Deze bekentenis schoot Ahold in het verkeerde keelgat, waarop zij de besprekingen met Asko abrupt verbrak. De be stuursvoorzitter van Ahold, A. Heijn (inmid dels met pensioen) sprak van „achterbaks gedoe". Asko bestreed dit gisteren. Mr. Ste vens: „Aangeziep het Ahold-pakket pas op 1 september zou worden geleverd, hielden wij de transactie vooralsnog voor ons. Wij wilden de gevoelens van Albert Heijn niet kwetsen om dat ons pakket groter was dan het familiepak ket". Volgens mr. Stevens be treurt Asko het dat er door het SHV-incident een emotionele blokka de tussen partijen is op geworpen. „Enkele ma len heeft Asko gepro beerd achter de scher men alsnog Ahold op andere gedachten te brengen. Wij wensen de koninklijke weg te be wandelen. Het moet duidelijk zijn dat je na acht maanden van vreedzame onderhande lingen je gesprekspart ner niet zomaar de rug kunt toekeren, boven dien een hoeveelheid preferente aandelen uit de kast kunt trekken en vervolgens doorgaan alsof er niets is ge- Beschermen Asko heeft Ahold ook gevraagd de uitgegeven preferente aandelen in te trekken. Mr. Schaafs ma hierover: „Wij den ken er niet aan deze eis in te willigen. Wij wil len ons beschermen en zijn daarin heel open, in tegenstelling tot Asko, die in het geheim een belang in Ahold heeft opgebouwd". Voor Asko is het kort geding het uur van de waarheid. Stevens: „Wij zien dit als een laatste poging om tot construc tief overleg te komen. Laat het hierbij duide lijk zijn dat we beslist, geen vijandige bedoe lingen hebben". Ahold wil zich niet aan Asko uitleveren. De ware aard van Asko is volgens Schaafsman ge bleken: een partij die in het geheim een klem legt op haar gespreks partner en wil over heersen, niet samen werken. Samenwerking bestaat alleen op basis van uitnodiging, niet van opdringerigheid. VASTE-BRANDSTOFRAKETTEN GROOTSTE BOOSDOENERS WASHINGTON Vol gens Sovjet-wetenschap pers vormt het Ameri kaanse ruimteveer een van de grootste bedreigin gen voor de beschermen de ozonlaag om de aarde. Bij elke lancering wordt ongeveer een miljoen ton aan ozon vernietigd. De grote boosdoeners zijn de chemicaliënin de vaste brandstof van de lanceer- raketten. Dat de kritiek vooral van Russische zijde komt, is niet zo verwonderlijk. In de Sov jet-ruimtevaart wordt name lijk maar betrekkelijk weinig gebruik gemaakt van vaste- brandstofraketten. De Sov jets zijn daarom van oordeel dat er eigenlijk een verbod op het gebruik van vaste- brandstofraketten zou moeten komen. Óp vloeibare brandstof wer kende raketsystemen, zoals de Russische, stoten ook wel ozon-vernietigende bestand delen uit, maar minder dan vaste-brandstof raketten. De op een na krachtigste ruim teraket van de Russen, de al sinds de jaren zestig met veel succes gebruikte Proton, tast de ozonlaag aan, maar ver nielt toch 'maar' 38 ton per ton gelanceerd gewicht. Bij het ruimteveer zou het gaan om 300.000 ton ozon per ton gelanceerd gewicht. De trots van het uitgebreide Sovjet-rakettenarsenaal, de nog maar twee keer gelan ceerde Energia waarmee on der meer Buran-ruimteveer in een baan om de aarde wordt gebracht, is bijna een schoolvoorbeeld van milieu bewuste technologie; die ver nietigt namelijk slechts vijf tien ton ozon per ton gelan ceerde lading. Internationale deskundigen delen de zorg van de Russi sche wetenschappers, on danks het feit dat de klacht van de Sovjets niet geheel vrij lijkt te zijn van politiek- propagandistisch effectbejag. De Westeuropese Ariane 4- raket is overigens al even min 'ozon-vriendelijk' en zijn toekomstige opvolger, de in de jaren negentig in dienst te nemen Ariane 5, valt zelfs min of meer in de categorie van de grootste boosdoeners. De Russische experts zeggen de situatie dermate veront rustend te vinden, dat ze een internationale beperking van lanceringen met behulp van vaste-brandstofraketten voorstellen. Daarbij zouden dan ook bindende afspraken moeten worden gemaakt over lanceringsfrequenties. Verder bepleiten ze de op richting van een VN-onder- zoekscentrum dat zich moet bezighouden met het 'herstel van het ozongehalte in de atmosfeer'. SJOERD VAN DER WERF Hand in hand lachen ze wat af, de Japanse premier Kaifu en PLO- leider Arafat. De PLO- voorman was gisteren in de Japanse hoofdstad Tokyo aanwezig toen de Palestijnse missie werd omgedoopt in Permanente Missie van Palestina. Japan erkent de door Arafat uitgeroepen staat Palestina overigens niet. Arafat vroeg zijn gastheren de handels betrekkingen met Israel te herzien. Meerdere partijen bij verkiezingen Slovenië BELGRADO In de Joegoslavische republiek Slovenië mogen volgend jaar naast de communisti sche partij ook andere po litieke groeperingen mee doen aan de verkiezingen voor het deelparlement en voor gemeenteraden. Het is voor het eerst dat in het na-oorlogse Joegoslavië verkiezingen worden gehou den waaraan meer partijen kunnen deelnemen. Slove nië, dat 2,1 miljoen inwoners telt, staat te boek als de libe raalste republiek van Joego slavië. Verwacht wordt dat dit besluit de betrekkingen tussen Slovenië en de andere Joegoslavische republieken, en met name Servië, nog verder onder druk zal zetten. In Servië willen de autoritei ten niets weten van een meer-partijenstelsel

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18