Sou/ca/nt „De rustigste taptoe die ooit is gehouden" STAD OMGEVING Sinds 1927 vijfenveertig erepenningen uitgereikt Een cadeau van formaat I TWEE MAANDEN CEL VOOR DOODRIJDEN VAN AGENT Leidse politie redelijk tevreden over wapenactie Anti-tank raket Qowicvnt DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Loffer met gevaarlijke ledicijnen verdwenen LEIDEN De Eerste Hulpdienst jEHD) is zaterdag een koffer met on der meer gevaarlijke medicijnen kwijtgeraakt. De koffer is 's ochtends ussen vier uur en half vijf verdwe nen uit een ambulance die stond ge parkeerd aan de Prins Bernhardlaan jn Voorschoten. De koffer is zwart en »an de bovenzijde is een sticker ge plakt met het woord „Acuut". Enkele (nedicijnen in de koffer kunnen bij Inwendig gebruik dodelijk zijn. l/oorts bevat de koffer spuiten, naal den, en ander medisch gereedschap. Wie de dokterstas met inhoud aan treft wordt verzocht contact op te ne- [nen met de ambulancedienst in Lei- jen, tel. 071-212121 of met de plaatse- ijke politie. Obstakel Witte Singel mogelijk niet terug LEIDEN De zogeheten druppel die op de Witte Singel was aangebracht om de snel heid van het verkeer te ver minderen, komt mogelijk niet terug. Het obstakel is gisteren weggehaald om een goede doorstroming te bevorderen op 2 en 3 oktober. Volgens de po litie is het „onderwerp van discussie" of de druppel weer wordt aangebracht. Dit omdat op de weg al vijf aanrijdingen zijn gebeurd doordat automo bilisten het obstakel te laat op merkten. BESTUURDERS OP DE VUIST LEIDEN Twee Leidse automobilis ten zijn gisteravond rond half acht met elkaar op de vuist gegaan op de Hoflaan. De vechtpartij ontstond na dat bij het passeren de spiegels van beide voertuigen elkaar hadden ge raakt. De mannen, 29 en 28 jaar oud, stapten uit om de zaak te bepraten. Toen ze er niet uitkwamen, begonnen ze te vechten. Ze vielen tegen een ge parkeerde auto aan die daardoor eni ge schade opliep. De politie kwam tus senbeide en bracht de mannen met hun echtgenotes naar het bureau. De automobilisten beschuldigden elkaar ervan de eerste klap te hebben gege ven. Na een lang verhoor werden de vier Leidenaars om kwart voor elf weer naar huis gestuurd. Wassenaarse jongerencentra willen fuseren WASSENAAR De besturen van de jongerencentra Time Out en Nieuw Nijevelt in Wassenaar heb ben per brief aan het gemeentebe stuur laten weten, dat zij bereid zijn te fuseren. „Op die manier kan het open jeugd- en jongerenwerk in de gemeente behouden blijven", zo staat in de brief. Om de integratie van de beide organisatie nader uit te werken, willen Time Out en Nieuw Nijevelt van de gemeente de garantie dat de subsidie en het aan tal beroepskrachten behouden blij ven. Bovendien dient boerderij Ter Weer verbouwd te worden, vinden de twee organisaties. DEN HAAG/LEIDEN Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Leiden is vanmorgen dóór de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf, wegens schuld aan de dood van een politieagent. De rechtbank legde verder vier maanden voorwaardelijke celstraf op en ontzegde de rijbevoegd heid voor drie jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk. De chauffeur veroor zaakte met zijn vrachtwagen op 19 april van dit jaar, na een rit van Keulen naar Nederland, rond middernacht op de voorrangskruising van de Van Duiven voordelaan en de Van Cranenburglaan in Wassenaar een ernstig ongeval. Hij verleende geen voorrang aan een poli tieauto. Bij de botsing die daarop ont stond raakte de bestuurder van de poli tieauto, een 31-jarige hoofdagent uit Wassenaar, dermate ernstig gewond, dat hij terplekke overleed. Uit onderzoek van de tachograaf van de vrachtwagen een instrument dat snelheid en rijtij den registreert bleek dat de chauf feur met een snelheid van tachtig kilo meter per uur de kruising was opgere den. Verder had hij, voordat hij die dag uit Keulen vertrok, niet de voorgeschre ven acht uur rust genomen. Officier van Justitie, mr. F. van Straelen, sprak in verband hiermee twee weken geleden ter zitting van „een bijna crimineel rij gedrag". Hij eiste toen twee maanden celstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Kleding gestolen LEIDEN Een grote hoeveelheid kleding stukken is het afgelo pen weekeinde gesto len uit een zaak aan de Hoge woerd. De winkelier ontdekte gisterochtend dat der tig overhemden, een colbert, vier broeken en twee lange jassen waren verdwenen. De daders zijn binnenge komen door de voor deur open te breken. Van hen ontbreekt elk spoor. VIERDUIZEND DEELNEMERS AAN OPTOCHT LEIDEN „De rustigste taptoe die ooit is gehou den". Met die woorden omschreef politievoor- lichter H. Langendoen gisteravond de situatie in de Leidse binnenstad. Het massaal naar de binnen stad gekomen publiek genoot van de optocht, die weinig problemen opleverde, afge zien van de haast traditionele opstootjes in de Breestraat. Daar waren rond kwart over acht veel jongeren aanwezig, die blikjes bier, druiven en dergelijke naar de deelne mers gooiden. De politie be sloot in te grijpen en hield vijf jongeren aan, in leeftijd variërend van 16 tot 21 jaar en afkomstig uit Oud Ade, Leiderdorp en Leiden. Ze werden in de loop van de nacht weer vrij gelaten. Het waren de enige aanhoudin gen die werden verricht, ter wijl de politie vorig jaar, toen ook al sprake was van een rustige 2 oktober, nog tien ar restanten mee naar het bu reau moest nemen. Voetbalvereniging Lugdu- num was volgens de jury de deelnemer die haar haar doelstellingen op de beste wijze demonstreerde. De voetballers gingen met de Cornelis Joppenszprijs naar huis en werden op de voet gevolgd door de Christelijke Muziekvereniging K&G. Korfbalvereniging De Alge mene, die een kleine praal wagen meevoerde met bloe men en een verlichte korf, kreeg de derde prijs. De tap- toepluimen gingen naar gym nastiekvereniging Nieuw Brunhilde, korfbalvereniging Ons Eiland, de showband Jong Concordia en drum band Woubrugge, die samen de de Keytown Stars een leu ke combinatie vormde. De secretaris van de optocht commissie Thijs Wolters noemde het optreden van de Caledonian Pipeband uit Ox ford perfect, maar een aan moedigingsprijs zat er voor hen niet in. Aan de taptoe namen iets meer mensen deel dan vorig jaar! De optochtcommissie sprak van 4000 deelnemers. „Er was een gigantische hoe veelheid mensen op de taptoe afgekomen. Daar zijn we erg blij mee. Er is sprake van grote saamhorigheid, ieder een hoort bij iedereen", aldus Wolters. De Taptoe in de Breestraat. De optocht toonde wederom het rijke verenigingsleven van Leiden. De stoet werd voorafgegaan door de jubile rende muziekvereniging De Burcht, gevolgd door het be stuur van de 3-October Ver- eeniging en hun nieuw ge vormde en in middeleeuws kostuum gestoken schutterij. „Is deze stad van kern- en andere wapens vrij en is het al jaren geleden dat het laat ste marineschip tijdens 3 ok tober Leiden aandeed, dan komen zij weer met een mid deleeuwse militia", grapte burgemeester C. Goekoop na afloop over het bestuur. Opvallende verschijningen in de taptoe waren dit jaar de twirling-stokjes van Ons Bui ten die mooi oplichtten en de vele oranje vlaggen van AV Holland. De atletiekvereni ging had op die manier veel weg van een supportersclub van het Nederlands elftal. Een domper op de feest vreugde was de diefstal van een krans van de 3-October Vereeniging, rond half een vannacht. De dader, een 20- jarige Leidenaar, werd aan gehouden maar kon vrij snel daarna weer weg om de krans terug te brengen naar het Van der Werfpark. Eigenaars van cafés en kraampjeshouders spraken gistermiddag en -avond van een goede omzet. De broodjes FOTO'S: WIM VAN NOORT haring en paling bleven po pulair en de teddyberen, ge kleurde petjes, planten en andere waar gingen als bier over de toog. „Ik heb al twin tig kilo uien staan snijden, dus je kunt wel nagaan hoe veel broodjes haring ik heb verkocht", aldus een vrouwe lijke visverkoopster. In de stad bleef het tot in de kleine uurtjes betrekkelijk rustig. Bij een vechtpartij op de Breestraat raakte rond twee uur een 22-jarige Lei derdorper gewond. Hij is met een gebroken jukbeen over gebracht naar het ziekenhuis. De man kreeg om onbekende redenen ruzie met een 21-ja- rige Leidenaar. 'LEIDEN Sinds 1927 zijn 45 erepenningen uitge reikt. De volgende personen en instellingen hebben de afgelopen jaren de erepenning van de gemeente Leiden ontvangen: Ir. G.L. Driessen (Directeur Gemeentewerken) 1927 F.G. Koster (Referendaris ter Secretarie) 1933 Mevrouw Coert-De Jong (Heropening De Lakenhal) 1933 Drie October Vereeniging (50-jarig bestaan) 1936 Leidsch Studenten Corps (100-jarig bestaan) 1939 Dr. W. Stuurman (Directeur Slachthuis) 1941 W. van der Laan (Voorz. Drie October Vereeniging) 1950 Vereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) 1952 Mej. J.L. van Hoorn (Directrice Meisjes HBS)1954 Jhr. mr. F.H.v.Kinschot (Burgem. van Leiden)1964 Mej. Dr. C. Hovens Greve (Arts te Leiden) 1965 H. de Wilde (Drie October Vereeniging) 1967 Leidsche Vereen, van Industriëlen (50-jarig bestaan) 1967 Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) 1968 Dr. E.H. Reerink (President-Curator Rijksuniver.) 1969 1970 1970 1970 1971 Mej.Dr.A.M.M.Smit (Adviseur open. voort, onderw.) Kol. Th.H. Wessels (Commandant Koksschool) S. Menken (25 jaar wethouder) Mr. G.C. v. d. Willigen (Burgemeester van Leiden) Mr. J.C. van Eek (Notaris te Leiden) 1971 Dr. M.A. van Dongen (Chirurg te Leiden) 1972 J. van der Zwart (Secr. Bond van Amateurtuinders) 1973 Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (Voorz. Drie Oct. Ver.) 1974 Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) 1975 Pater M.G. de Ponti O.F.M. (R.K. Priester te Leiden) 1975 I. Coster (Voorzitter N.V.V. afdeling Leiden) 1976 Mevrouw J.M. van der Blom-Vijlbrief (Raadslid) 1977 Mr.C.J.Woudstra (Voorz. Comm. Beroepschriften) 1978 M.J.J. Riethoven (Sportorganisator) 1978 H. Kleibrink (Auteur) 1979 A. Verboom (Wethouder) 1980 Dr. A.J. Vis (Burgemeester Leiden) 1980 P.F.S. Biegstraaten (Voorz. Sportstichting Leiden) 1980 P. Herfst (Zakenman, beschermer cultuurbezit) 1981 Mr. D E. Krantz (Reclassering, Stichting Diogenes) 1982 Boekhandel en Drukkerij Brill (300-jarig bestaan) 1983 Mr. C.J.D. Waal (Wethouder)1984 Mevr. M.J.E. Kerckhoffs (Jongeren- en bejaarden zorg)1984 Mevrouw A.B.J. van der Vliet-de Vries (Huisarts) 1985 J.M.A. Biesheuvel (Schrijver)-1986 Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) 1987 Mary Servaes, zangeres zonder naam, (Afscheid) 1987 J. van Zijp (Ondernemer, oud-raadslid, Leidatoër) 1988 Het Amerikaanse volk (tgv bezoek president Bush) 1989 R.H. Rementeria Troncoso (Chileense vluchteling) 1989 Chileen krijgt Leidse erepenning Ricardo Rementeria Troncoso ontving gisteravond na afloop van de taptoe de erepenning in zilver van de stad Leiden. In een met ongeveer 200 geno digden gevulde burgerzaal van het stadhuis overhandigde burgemeester C. Goekoop de hoge Leidse onderscheiding aan de 40-jarige Chileen. De vluchteling kreeg de penning omdat hij, ook nadat hij zich in Leiden vestigde, altijd is blijven inzetten voor solidari teit met het Chileense volk. Rementeria Troncoso, oor spronkelijk journalist en twee jaar in eigen land gevangen gehouden, studeerde na zijn komst in Nederland informati ca en is ook in deze branche werkzaam. In zijn toespraak roemde Goekoop de activitei ten die Rementeria Troncoso sinds 1976 in Leiden heeft ontplooid. Zo was hij actief in het Chili-comite en de drijven de kracht achter geldinzame lingen voor ontwikkelingspro jecten in zijn geboorteland. Ridderspel trekt duizenden mensen Het groots aangekon digde ridderspel dat gisteravond werd ge houden op een terrein langs de Wassenaarse- weg in Leiden trok dui zenden mensen. Ge sproken werd over een aantal van vijfduizend bezoekers. Met dat aantal kan manege Moedig Voorwaarts te vreden zijn. De op- brenst van het spekta kel komt namelijk ge heel ten goede aan deze paardrijclub voor gehandicapten. Met zwaarden, lansen, bij len en hellebaarden gingen de Tsjechische stuntmannen elkaar te voet en te paard te lijf. De toeschouwers wer den meermaals aange moedigd zich verbaal aan deze middeleeuwse ambiance aan te pas sen. De grappen van een ingehuurde Neder landse nar die de stunts aankondigde waren eveneens eeu wenoud. Door de ver slechterende weersom standigheden haakten een paar honderd men sen vroegtijdig af. Zij misten de spectaculaire finale met veel geweld en donderbussen. LEIDEN/REGIO De Leidse politie is redelijk tevreden over het verloop van de wa- pen-inleveractie. Viel het re sultaat de eerste helft van sep tember erg tegen, de laatste twee weken werd een groot aantal wapens naar het politie bureau gebracht. Totaal na men agenten 451 exemplaren in ontvangst. „Dat zijn ze ze ker niet allemaal. We hebben er geen idee van hoeveel er achter zijn gebleven, maar we zijn in elk geval blij dat er nu 451 wapens minder in de Leid se huizen zijn", aldus politie woordvoerder D. Graveland. De actie is in september ge houden in verband met de in werking treding van de nieu we en strengere wapenwet op 1 oktober. Wapens die voor heen legaal waren, zijn nu verboden. Bovendien gelden hogere straffen voor mensen die een wapen illegaal in bezit hebben. Justitie besloot men sen die een verboden wapen in bezit hadden, de kans te geven dat straffeloos en anoniem in te leveren. Voor wapens die na 1 oktober verboden wer den, werd bij inlevering op het politiebureau een kleine ver goeding verstrekt. De eerste helft van september viel het resultaat van de actie in Leiden erg tegen. Opval lend was dat de eerste twee weken geen enkel vuurwapen werd ingeleverd. „Waarschijn lijk kwam dat door de geringe bekendheid of omdat de men sen niet goed waren doordron gen van de risico's die ze lopen als ze het wapen in bezit hou den", aldus Graveland. De af gelopen twee weken werd de achterstand echter enigszins ingelopen. Er werden totaal onder meer 49 vuurwapens naar het bureau gebracht en 44 luchtdrukpistolen. Voorts leverden de Leidenaars veel messen in. Er waren ook op vallende exemplaren bij: twee stenguns, een oefen-handgra naat, een middeleeuwse bijl, een elektrische aansteker voor een bom en een degenstok. „Statistisch gezien is het zo dat 1 op de 350 Leidenaars naar het bureau is gekomen om wa pens in te leveren", aldus de politievoorlichter. „Dat waren allerlei verschillende mensen, maar de Leidse crimineel heb- WASSENAAR Bij de Wassenaarse politie is een anti-tank raket ingeleverd in het kader van de wa- pen-inleveractie. Boven dien werden 5 handgrana ten, 3 artilleriegranaten, 4 automatische wapens, 26 pistolen en 10 revolvers afgegeven op het bureau. „Dit is buiten verwachting voor Wassenaar", aldus een tevreden woordvoer der van de politie vanoch tend. In totaal werden 187 wapens naar het bureau gebracht. Zo'n 1600 patro nen van diverse kalibers werden erbij afgeleverd. Ook het aantal steek- en slagwapens dat werd afge geven was groot. Hier be droeg de buit onder meer 27 vlindermessen, 11 hak messen, 10 dolkmessen, 11 stroomstootwapens, 4 bajo netten en 11 sabels. ben we niet gezien". De actie is nu afgesloten maar mensen die de afgelopen maand niet in de gelegenheid waren om met hun wapens naar het bureau te komen, zijn alsnog welkom, aldus Graveland. Regi io De inwoners van Voorschoten hebben in september 106 wa pens ingeleverd bij de rijkspo litie in hun woonplaats. Er werden 42 schietwapens inge leverd, 51 steekwapens en 13 slagwapens. Niet alle ingele verde wapens, zoals luchtbuk sen, waren overigens illegaal, maar de eigenaren wilden er van af. De opbrengst van de inleveractie wordt door de rijkspolitie goed genoemd. In Noordwijk werden 100 wa pens naar het politiebureau gebracht. De buit varieerde van dolkmessen tot degens en zwaarden. De Noordwijkse po litie is tevreden, maar vond het volgens een woordvoerder opvallend dat er geen pens werden ingeleverd. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i 'oori.:j I (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24.24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur als dank de luxe handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den I IJNZJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13