Een strijd met twaalf advocaten CDA en PvdA moeten het nu nog 'sociaal' eens worden Verschil in premies ziektekosten kleiner Hoogleraar: Nieuwe ijstijd komt er aan Proef met schone brandstof STER SCHAT VERLIES OP 100 MILJOEN GULDEN Oorprothese slechts zelden een opplossing Geen ontwikkelingshulp naar Polen en Hongarije BINNENLAND EeidacGoumnt ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 UTRECHT In het KLOZ, de overkoepelende or ganisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, is overeenstemming bereikt over een verkleining van de premieverschillen. Dat gebeurt door het vaststellen van een onder- en bovengrens. De laag ste premie wordt minimaal 110 en de hoogste maxi maal 181 gulden per maand. Deze premies zullen gelden voor een uitgebreide dekking, vergelijkbaar met die van de standaardpakketpolis.De premies voor polissen met een lagere dekking of een hoger eigen risico zijn lager. De Tweede Kamer dringt al geruime tijd aan op een minder groot verschil tus sen hoog en laag om de solidariteit tussen gezonden en zieken te vergroten. Verzekeraars 'lokken' ge zonde jongeren met zeer lage premies, terwijl oude ren, die een zwaarder risico vormen, soms extreem hoge premies betalen. Unieke opleiding gestart voor verpleeghuisarts AMSTERDAM Aan de medische faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam is gisteren officieel de eerste erken de beroepsopleiding tot verpleeghuisarts gestart. Volgens de VU is deze opleiding uniek in de we reld. Een commissie van de artsenorganisatie KNMG en de Nederland se Vereniging van Ver pleeghuisartsen hebben op de instelling ervan aangedrongen. De oplei ding duurt twee jaar. De afgelopen dertig jaar zijn er in Nederland 321 ver pleeghuizen gebouwd, die samen ruim 50.000 patiënten hebben. Door de vergrijzing zal dit aan tal in de toekomst waar schijnlijk verder stijgen. Aanvankelijk namen de huisartsen de medische zorg in de tehuizen op zich. Maar de concentra tie van chronisch zieken, invaliden en ouderen is nu niet meer in te passen in de gewone huisart spraktijk. AMSTERDAM De komst van een nieuwe ijstijd binnen een paar duizend jaar is zeer waarschijnlijk. De ge volgen daarvan zullen groter zijn dan tot nog toe werd aangenomen. Niet alleen zal de bevolking op aarde tot een fractie ge reduceerd worden, ook de tropische regenwouden rond de evenaar zullen in grijpende veranderingen ondergaan. Dat concludeert prof. dr. T. van der Hammen, hoogle raar in de palynologie (de wetenschap van fossiele pollen en sporen) uit zijn onderzoek naar ecologische systemen in het Andesge- bergte en het Amazonebek ken. Gegevens daaruit maakte hij gisteren bekend tijdens zijn afscheidsrede aan de Universiteit van Amsterdam. De enige onzekerheid die de komst van een ijstijd in de weg staat is volgens Van der Hammen de invloed van de mens op het milieu. „Door de toename van de landbouw, het gebruik van metalen en door de indus triële revolutie is de ontbos sing in de wereld al verder gevorderd dan die welke een ijstijd zou veroorzaken", stelde Van der Hammen in zijn nogal somber betoog. Het broeikas-effect dat onze huidige activiteiten veroor zaken mag dan misschien een ijstijd voorkomen, het is volgens de hoogleraar „zeer wel denkbaar dat hierdoor de voedselproduktie nega tief wordt beïnvloed en dat de zeespiegel ongekend zal stijgen". „In plaats van de natuur te gebruiken, is de mens de natuur steeds meer gaan misbruiken" zei de hoogle raar. Dat inzicht heeft vol gens Van der Hammen ge leid tot de huidige milieube weging en daar is zijn hoop op gevestigd. „Het is goed te herinneren aan Franciscus van Assisi. Rond het jaar 1200 was hij de geboorte van het religieus geïnspi reerde idee van eenheid met de natuur. Het francis- canisme is een voorbeeld voor vele generaties en le vert de grondslag voor de huidige milieu-bewegin gen". Kabinet helpt ex-aaw'ers niet DEN HAAG Het kabi- net wijst alle. mogelijkhe den van de hand om de circa tweeduizend mensen die op 1 juni 1990 hun aaw-uitkering verliezen fi nancieel niet in de proble men te brengen. In een brief aan de Tweede ka mer schrijft staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken dat het kabinet niets voor hen wil doen. „Hoezeer het ook begrip heeft voor de gevoelens van degenen die de gevol gen van de wet van 3 mei 1989 ondervinden". ARNHEM De gemeente Arnhem neemt als eerste in Nederland een proef met een nieuwe milieuvriendelijke brandstof. De brandstof, met een bijzonder laag lood en zwavelgehalte, wordt gebruikt door de plantsoenendienst in onder meer motorzagen en grasmaaiers en (als olie) in hy draulische apparatuur. De brandstof en olie zijn ontwik keld door het Zweedse bedrijf Aspen. Volgens de plantsoe nendienst zijn de verbeterin gen op technisch en milieuge bied niet alleen beter voor het milieu, ze zijn ook gezonder voor de medewerkers en de motoren langer mee. De uit stoot van zwavel is ongeveer 90 procent lager dan bij nor male brandstof en olie en het loodgehalte is ongeveer 6 keer Vijf sterren voor park Gran Dorado Zandvoort ZANDVOORT Vendo rado heeft zijn naam ver anderd in Gran Dorado. Mr. P.A. Nouwen, hoofd directeur van de ANWB, onthulde de nieuwe naam gistermiddag in het Gran Doradopark in Zandvoort, dat afgelopen zomer in gebruik is genomen. „Een vijf-sterren huisstijl voor een vijf-sterrenpark", sprak Nouwen, die daarmee park Zandvoort voorzag van de hoogste classificatie voor kam peer- en bungalowbedrijven. „De uitdaging voor het toeris tische bedrijfsleven zal vooral liggen in de wijze waarop de veranderende wensen van de klant 'vertaald' worden in de juiste produkten en diensten", aldus Nouwen. „Wie begrijpt de gast het best?" Gran Dorado exploiteert vier vijf-sterrenparken: Zandvoort, Loohorst, Weerterbergen en Heilbachsee. Mei volgend jaar wiordt bovendien Port Zélande aön het Grevelingenmeer in gebruik genomen. In die nieuwbouw wordt 250 miljoen gulden geïnvesteerd. Er be staan verder plannen voor nieuwe parken in Duitsland, Engeland en Frankrijk. De introduktie van de nieuwe naam en huisstijl is een logi sche stap in de herpositione ring van het voormalige Ven dorado op de vakantiemarkt. De start daarvan lag in 1988, toen onder de naam Vendora do Leisure een consortium werd opgericht met als aan deelhouders Vendex Interna tional, het GAK (namens vier bedrijfspensioenfondsen), Phi lips Pensioenfondsen en de Nederlandse Merchant Bank. Oorlog aan dronken rijders verklaard ASSEN Politie en Justitie in Drente verklaren vanaf morgen de oorlog aan automo bilisten die met teveel drank op achter het stuur zitten. De controles worden op alle mo gelijke tijden van de dag uitge voerd en niet meer alleen in het weekeinde en 's nachts. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Voordat de advocaten van NOS, STER en NDP zich gister middag bij de rechtbank in Amsterdam vervoeg den, dienden zij bij de af deling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag een verzoek in tot schorsing van de uit spraak die het Commissa riaat voor de Media don derdag deed. Het Commissariaat oordeelde dat RTL Veronique op de Ne derlandse kabelnetten mag worden toegelaten omdat de vanuit Luxemburg opererende organisatie als een buitenland se omroep kan worden be schouwd. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. E. de Kruyff, be sloot de behandeling van het schorsingsverzoek echter tot maandagmiddag half twee uit te stellen zodat alle betrokke nen de gelegenheid zouden hebben zich op de zaak voor te bereiden. Bovendien zou men dan ook in staat zijn het kort geding bij de Amsterdamse rechtbank bij te wonen. Ver wacht wordt overigens dat de Raad van State ook pas tot een uitspraak zal komen als de uit zendingen van Veronique al lang in ons land te zien zullen Bij de rechtbank in Amster dam was het gisteren een drukte van belang. President Asscher zag tijdens de ruim vijf uur durende zitting maar liefst twaalf advocaten tegen over zich. De helft daarvan trad op namens de eisende partijen (NOS, STER en NDP) en de andere helft vertegen woordigde degenen die vinden dat Veronique op de kabelnet ten moet worden toegelaten. Naast de gedaagde kabelex ploitanten waren dat het Com missariaat voor de Media, TV 10, de Bond van Adverteer ders en de Vereniging van er kende reclame- en adviesbu reaus. Verlies Namens de eisers betoogde mr. Steinhauser dat RTL, de Lu xemburgse omroep onder wier vleugels Veronique opereert, „niets meer is dan een dek mantel voor de puur Neder landse organisatie Veronique". Verder noemde hij Veronique „een binnenlandse zender met een buitenlands sausje dat is aangebracht om de Mediawet te ontlopen. Volgens Steinhau ser zullen de NOS, de STER en de Nederlandse dagbladuit gevers grote financiële schade lijden als de uitzendingen van Veronique op de Nederlandse kabelnetten verschijnen. Al leen al de STER schat het ver lies aan advertentie-inkomsten op 75 a 100 miljoen gulden per jaar. Advocaat Ter Kuile die na mens de kabelexploitanten op trad, voerde onder meer aan dat de burgerlijke rechter niet bevoegd is de doorgifte van programma's van Veronique (en vanaf 28 oktober ook TV10) te verbieden. Volgens hem kan een civiele procedure niet bedoeld zijn om het door de overheid ingestelde om roepbestel te beschermen. De Bond van Adverteerders liet bij monde van mr. M. Pan- nevis weten dat de stelling dat de dagbladuitgevers en de STER schade zullen lijden door de komst van de com merciële zenders niet te hand haven is. „De STER kan de vraag naar reclameruimte he lemaal niet aan. Er blijven honderden miljoenen guldens boven de markt zweven omdat de STER volgeboekt zit", zei hij. Nederland zal alleen instem men met een Europese richt lijn (wet) voor grensoverschrij dende televisie, als de andere EG-landen onderschrijven dat deze regel niet misbruikt mag worden om nationale wetge ving mee te ontduiken. Dit heeft waarnemend premier De Korte gisteren gezegd na af loop van de ministerraad. In de visie van het kabinet kan het niet zo zijn dat zen ders als Veronique en TV 10 met een beroep op de Europe se wetgeving Nederlandstalige commerciële programma's op ons land kunnen richten. De richtlijn 'TV zonder Grenzen' komt dinsdag in Brussel aan de orde in de EG-minister- raad. Het is nog volstrekt onzeker of de ontwerptekst van de Euro pese Commissie het haalt. Di verse landen zullen ernstige bezwaren naar voren brengen. Frankrijk bijvoorbeeld schijnt bij zijn eis te blijven dat een meerderheid van de grens overschrijdende tv-program- ma's van Europese origine moet zijn. Daardoor bestaat de kans dat het stemgedrag van Nederland doorslaggevend zal zijn voor het aannemen van de richtlijn. Blik in de rechtszaal in Amsterdam, waar het een en al toga was wat de klok sloeg. President mr. Asscher luistert hier zittend (geheel links) naar het relaas van advocaat mr. Ter Kuile (staand), die optrad namens de kabelexploitanten. foto: anp Hart Met een blik die medelijden verraadt kijkt koningin Beatrix naar een patiënt of de afdeling hartcatheterisatie van het nieuwe academische ziekenhuis van Utrecht. De koningin opende dit gebouw gisteren, waarna ze er ook een kijkje nam. Bij haar binnenkomst was ze ondermeer opgewacht door tientallen assistent-artsen, die een stil protest hielden. Zij zijn tegen de - lange werktijden die ze moeten maken. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informa teur Lubbers zal de on derhandelaars van CDA en PvdA maandag 'sug gesties' voorleggen op so ciaal-economisch gebied. Hij wil hierbij onder meer aangeven hoe groot de finan ciële ruimte is voor nieuw be leid en welke mogelijkheden er zijn om nog te bezuinigen. Hoewel er nog geen sprake is van échte voorstellen is de ka binetsformatie nu definitief in het stadium van de onderhan delingen terecht gekomen. Het resultaat van de onder handelingen zal als een totaal pakket, een „soort concept-re geerakkoord", aan de beide fracties worden voorgelegd, al dus CDA-voorman De Vries. „Maar", zo voegde hij eraan toe „het duurt nog wel een paar weken voor het zover is". Zowel PvdA-leider Kok als De Vries wezen erop dat tot nu toe over alles is gepraat, maar dat nog geen enkel punt is af gerond. Op immaterieel terrein zijn er volgens de woordvoerder van de informateur echter geen onderwerpen meer die de for matie nog zwaar kunnen be lasten. Over het euthanasie vraagstuk zijn PvdA en CDA elkaar zo dicht genaderd dat er niet meer uitvoerig over ge sproken hoeft te worden. Bei de partijen zijn het erover eens dat wetgeving op dit punt voorlopig kan worden uitge steld. De PvdA zou bereid zijn een CDA-minister op Justitie te aanvaarden op voorwaarde dat het huidige vervolgingsbe leid niet zal worden ver scherpt. Ook het mediabeleid levert volgens De Vries geen moeilijkheden meer op. Van de immateriële punten vormt de wet gelijke behande ling het grootste probleem. De werkgroep van fractiespecia listen op dit punt, die door de informateur om advies is ge vraagd, zal na het weekeinde voor de derde keer bijeen ko men om te proberen weder zijdse blokkades uit de weg te helpen. Het belangrijkste ge schil tussen CDA en PvdA be treft de behandeling van ho- mosexuelen. Mag bijvoorbeeld een christelijke school een ho mofiele onderwijzer ontslaan of weigeren aan te stellen9 De PvdA vindt van niet. Het CDA is de tegenovergestelde mening toegedaan. Beide par tijen zijn echter bezield van de politieke wil „om eruit te ko men", aldus de woordvoerder van de informateur. Terugkeer Visser niet uitgesloten BAARN Leo Visser geeft het komende jaar voorrang aan zijn maatschappelijke car rière, maar schaatscoach Ab Krook sluit een terugkeer van de Haastrechtse kampioen niet uit. „Ik heb onlangs vrij lang met Leo gesproken. Het is van belang dat hij zijn basisniveau behoudt. En wanneer hij zich in nationale wedstrijden kwa lificeert, dan zie ik niet waar om ik hem zou moeten passe ren voor de EK- en WK-wed- strijden". UTRECHT Dove men sen kunnen na het im planteren van een elektri sche binnenoorprothese wel geluiden waarnemen, maar verstaan wat iemand zegt is er meestal niet bij. Toch betekent het door breken van de stilte voor hen een echte doorbraak. Dit blijkt uit de ervaringen die tot nu toe met de protheses zijn opgedaan. In de hele we reld zijn er ongeveer driedui zend ingeplant. Sinds 1985 is in Nederland (Utrecht en Nij megen) bij veertien totaal do ven een binnenoorprothese geïmplanteerd. Het apparaat analyseert en codeert geluids signalen en geeft ze vervol gens als elektrische prikkels door aan de gehoorzenuw. Via proefstimulatie moet eerst worden nagegaan of de ge hoorzenuw nog voldoende kan worden gestimuleerd. Volgens de keel-, neus- en oorarts R. Admiraal van het Radboudziekenhuis kunnen de doven met de prothese meestal omgevingsgeluiden waarne men, gemakkelijker liplezen en zelf beter spreken. Maar het verstaan van spraak zon der liplezen is tot nu toe zel den gelukt. Daarom stelt Ad miraal, evenals de Utrechtse KNO-arts prof. dr. E. Huizing, dat voor patiënten die nog een gering restgehoor hebben een normaal hoortoestel met akoestische versterking over het algemeen betere resultaten oplevert. Implantatie van een prothese heeft alleen zin als de dove aan beide oren volstrekt doof is en als met andere hulpmid delen geen enkel resultaat is bereikt. Daar komt bij dat de revalidatie (het wennen aan en interpreteren van geluiden) een langdurig en moeizaam proces is. Admiraal voegt hieraan toe dat wat horenden als een ge ringe hoeveelheid informatie beschouwen, voor een dove een openbaring betekent. Het opheffen van het akoestische isolement horen dat er ie mand aankomt, begrijpen waarom iemand de telefoon opneemt, merken dat er aan gebeld wordt, weten wie er aan het woord is neemt veel onzekerheid weg, zegt hij. Prof. Huizing schat dèt in Ne derland vooralsnog niet meer dan tien a twintig mensen per jaar in aanmerking komen voor een binnenoorprothese. Het lijkt hem daarom verstan dig, de behandeling in slechts enkele centra te concentreren. DE KNOLLEN NCW pleit voor flexibel werk DEN HAAG Voorzitter J. Andriessen van het Ne derlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat uitzend bureaus ruim baan moeten krijgen door aller lei beperkingen van flexi bele arbeidsrelaties te schrappen. „Natuurlijk moet er geen mis bruik zijn, maar krampachtig heid, die terugvalt op ,wat vroeger normaal was', is uit den boze", aldus Andriessen vandaag bij de opening van het nieuwe kantoor van het niet-commerciële uitzendbu reau Start in Gouda. Het uit zendbureau niet alleen Start - kan in de toekomst volgens hem veel meer dan tot dusver doen aan plaatsing van langdurige werklozen. BrUQ lens brengen betoon voor de bouw van het ca- A sino dat hier ook wordt gebouwd. Voor velen De nieuwste brug van Amsterdam, de Bajes- zal het daardoor wellicht de Bruq der Zuchten brug, in aanbouw. De brug voert vanaf het ter- worden, rein van het voormalige Huis van Bewaring naar de ingang van het Vondelpark. De cementmo- FOTO: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net wil geen ontwikke lingsgelden inzetten voor hulp aan Polen en Honga rije. Dit heeft waarne mend premier De Korte gisteren gezegd na afloop van de ministerraad. Hij reageerde op een sugges tie die zijn collega Van den Broek van buiten landse zaken eerder deze week in New York had gedaan. Ook de Tweede Kamer heeft afwijzend gereageerd. PvdA- woordvoerster Herfkens vond het een „absurd" idee van mi nister Van den Broek. „Ont wikkelingsgelden zijn bestemd voor Derde-Wereldlanden". De CDA'er Aarts en de VVD'er Weisglas uitten zich in mildere termen maar wezen het idee eveneens van de hand. Het kabinet meent dat de hulp aan Polen en Hongarije beter gegeven kan worden via het Internationaal Monetair Fonds, de Europese Gemeen schap en het bedrijfsleven, al dus De Korte. Als minister van economische zaken is hij ook niet van plan exportkre dieten te verschaffen. „Polen bijvoorbeeld is een slechte be taler. In de loop der jaren ziin we er door dat land zo'n 600 miljoen bij ingeschoten". Het kabinet heeft wel besloten dat Nederland een apart in strumentarium voor de onder steuning van Polen en Honga rije moet worden ontwikkeld. Daarbij wil men gebruik ma ken van de reeds lang bestaan de bilaterale kanalen tussen Nederland en het Oostblok „Wat Polen en Hongarije no dig hebben is geen ontwikke lingshulp maar kennisver meerdering en versterking van het management. Dat ziin knelpunten waar het bedrijfs leven een rol in kan spelen, al dus De Korte.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3