Alle ogen zijn gericht op vernieuwd Foreholte „Irene sta nou op" IMÏ30 3>(J'JJ Machtsvertoon Fanatisme Verschillen GEHANDICAPTENVOETBAL KENT EIGEN NORMEN Seintje Niveauverschil Vrijheid, blijheid 'CetdócSou^ant ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 25 LEIDEN - Nog een week wachten en het is zover. Noorlander Fore holte maakt zijn herintrede in de eredivisie zaalhandbal. Op het pro gramma staat direkt een zware te genstander: PSV. De Voorhoutse formatie weet de argusogen van de handbalwereld op zich gericht. Het heeft in het afgelopen periode da nig in het spelerspotentieel geïnves teerd. Zeker met de recente aankopen Mirjam Collart en Nicole Donners, die bij V L werden weggeplukt, heeft Foreholte veel kwaad bloed gezet. Toch bleven de Voorhoutsen binnen de regels van het NHV, die een overschrijving tot 1 okto ber toelaten. Maar naast die rancune is er ook veel nieuwsgierigheid. Slaagt Jan Kecskemethy er in Foreholte op zo'n korte termijn klaar te stomen voor het grote werk? Stoot Foreholte direkt door naar de top? Zet Foreholte een trend met het betalen van topspeelsters? Of bestaat die lijn gewoon al, want zoals teambegeleidster An Plug stelt: „Ieder een betaalt, alleen wij zijn zo eerlijk er voor uit te komen". De komst van Collart en Donners was niet zomaar een extravagant staaltje machtsvertoon. De Voorhoutsen zaten te springen om versterking van de op- bouwrij. Christien Knigge, met Marian ne Bult vorig jaar de basis waarop Fore holte was opgetrokken, is na een opera tie nog minimaal voor vier maanden uitgeschakeld. Zonder Knigge zou het eredivisie-avontuur wel eens een droevig slot kunnen hebben, dus ging Plug op zoek naar een vervangster. Plug bena derde minstens dertig speelsters, voor zij bij Collart in de roos schoot. De pure schotkracht van Knigge wordt door Col lart niet gecompenseerd. Daarentegen beschikt de 34-voudige international wel over meer spelverdelerskwaliteiten. Col lart had al eerder te kennen gegeven eventueel weg te willen bij V L. Zij van ook Connie van der Werf en Anja en Esther van de Ploeg deel uitmaken. Collart en Donners vormen met Kecske- méthy de sectie Limburg, maar ook Am sterdam heeft met de van Niloc overge komen speelsters Claudia de Jong, Lon- neke Cornelisz en Ingrid Witte en na tuurlijk Marianne Bult zijn eigen in breng in een Foreholte. Een Foreholte dat er heel wat anders voorstaat dan de ploeg die in het seizoen '86-'87 voor het eerst doordrong tot de hoogste divisie, toen nog onder leiding van Wim Geerlings. Toen was de voor naamste ambitie handhaving in de ere divisie (een doel dat niet werd bereikt), nu is alles er op gericht in de top mee te draaien. „Het kan een heel spannende competitie worden'^, aldus Kecskeméthy „Vorig jaar stak SEW er nog bovenuit, maar daar zijn nu twee speelsters weg. Ik denk dat er acht ploegen zijn waar ieder een van iedereen kan winnen: PSV, SEW, Aalsmeer, Hellas, V L, UVG, Quintus en wij". Hij verwacht dan ook van Foreholte nog geen direkt resultaat. „Als wij uit de eerste vijf wedstrijden zes punten halen, dan ben ik tevreden. De speelsters zijn nog niet op elkaar inge speeld en in die wedstrijden krijgen wij al PSV, Hellas, V L en SEW. Dat zijn zware wedstrijden". De ex-Tsjech toont zich al snel weer de gedreven handbalman die hij is. Het liefst zou hij een handbal mee naar bed nemen. Dat fanatisme is ook de reden dat hij zich blijft verbazen over de Ne derlandse handbalmentaliteit. „Hier kunnen wij maar viereneenhalf uur trai nen, dat is toch veel te weinig als je pro fessioneel wilt spelen. In Nederland zal het handbal nooit professioneel worden en weet je hoe dat komt; hier in Neder land, dat geldt niet voor Foreholte hoor, zijn alleen maar „kleine" mensen met het bestuur bezig, die zijn al jaloers als ze honderd gulden ergens voor moeten betalen". Het is een van de stokpaardjes van de vroegere bondscoach. Net als het feit dat er niet goed wordt gehandbald. „Neem nou Mirjam Collart, die heeft in het Nederlands team gespeeld" Kecske méthy grijpt een pen en zet direkt een aanvalssysteem op papier. „Als er in het midden wordt ingestart dan ligt het gat ook in het midden en moet zij zich daar aanbieden. Maar wat doet ze? Zij gaat naar de hoek!" doceert Kecskeméthy met een vanzelfsprekendheid die elke te genspraak smoort. „Maar dat is niet haar fout, dat is de fout van degenen die haar hebben opgeleid". Collart heeft daarvoor een eenvoudige verklaring. Bij V L wordt een totaal ander systeem gespeeld dan bij Forehol te: „Daar moest de inzet van een aanval vanuit de hoeken komen, hier komt dat van de opbouw". Het is niet het enige verschil dat de beide Limburgsen zien. Zo werd de 4-2 dekking bij V L niet gespeeld, terwijl ook het tempo hier veel hoger ligt. Kecskeméthy beperkt zijn kri tiek overigens niet tot Collart. Ook oud- handbalster van het jaar Marianne Bult krijgt regelmatig een veeg uit de pan. Zo weigerde zij de ene opdracht die zij van Kecskeméthy kreeg - „de bal bij een breakout niét zelf opbrengen, maar di rekt spelen, en dan niet direkt naar Ellen Warmerdam gooien" - uit te voeren. Het niet uitvoeren van opdrachten is een punt dat Kecskeméthy hoog zit: „Hier kunnen zij niel eens een simpele opdracht uitvoeren. Zij luisteren niet. In het handbal moeten zij naar mij luiste ren. Democratie is heel mooi, maar hier ben ik the boss, want ik heb er verstand van". Of Foreholte kampioen wordt, Kecske méthy durft het niet te zeggen. Wel hoopt hij in de top drie te eindigen, iets waarvan hij zegt met een fitte Christien Knigge vrijwel zeker te zijn geweest. Hij zou het liefst nog wat versterking aan de cirkel hebben. Diep in zijn hart hoopt hij met Foreholte te bewijzen wat hij vroeger al met een Tsjechisch jeugdteam aantoonde: dat hij een ploeg tot de beste van het land kan maken. En dat Fore holte daarbij nog Europacup gaat spelen is leuk meegenomen. had contacten bij SEW, maar die braken voortijdig af, waarna An Plug de komst van de 24-jarige opbouwspeelster zeker stelde. Collart, kort geleden afgestudeerd' aan de academie voor lichamelijke op voeding, kreeg naast een aantrekkelijke vergoeding ook een baan in het onder wijs in het vooruitzicht gesteld. De één jaar oudere Donners werd door Collart mee naar Foreholte gelokt. Fore holte zocht nog een opbouwspeelster, Collart stelde Donners voor en binnen een week waren de contracten rond. De woede van V L-coach Piet Kivit, die bijkans uit zijn vel plofte, was dan ook niet helemaal onbegrijpelijk. Twee we ken voor de start van de competitie was zijn team ontmanteld. Door de komst van de twee speelsters beschikt trainer-coach Jan Kecskemethy vrij plotseling over een brede selectie. Na het vertrek van Anita Seur heeft Jong-oranje keepster Diana van Dam de plaats van tweede keepster naast Karina Bruins overgenomen. Marianne Mens, Ellen Warmerdam en Elly van Leeuwen zijn de oudgedienden in het team waar Teambegeleidster An Plug (op de voorgrond) heeft bij Foreholte een even belangrijke inbreng als coach Jan Keckeméthy. Zij regelde de overkomst van weer twee topspeelsters naar de Voorhoutse ploeg. FOTO: HENK SNATERSE LEIDERDORP - Irene gaat er bij liggen. Haar team heeft zojuist een zoveelste doelpunt om de oren ge kregen en nu vindt zij het tijd om haar ongenoegen kenbaar te ma ken. Dit tot ergernis van haar club genoten. „Irene sta nou op", klinkt het welhaast smekend. Enig sleur en trekwerk en enkele bestraffende woorden van de leider hebben uit eindelijk resultaat. Irene staat op en de voetbalwedstrijd kan na een onderbreking van ruim één minuut doorgaan. Als het door de afdeling Leiden van de KNVB georganiseerde G-promotietoer- nooi iets duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dat in het voetbal voor gehandi capten duidelijk andere normen gelden. De prestaties zijn ondergeschikt aan de spelvreugde die de vrouwen en mannen, variërend in leeftijd van zo'n vijftien tot vijftig jaar, aan het spel beleven. Karei Meeuwenberg van de KNVB maakt het met een treffend voorbeeld duidelijk. „Vorige week kwam FC Lisse met 4-0 achter, waarop één van de spelers er de brui aan gaf. „Ik doe niet meer mee", maakte hij duidelijk. Na tien minuten was hij wat bijgetrokken en mocht hij bij de tegenpartij spelen. Met de uitroep: „Ik heb gewonnen!", verliet hij vervol gens het veld". Voor Meeuwenberg is het toernooi voor de geestelijk en lichamelijk gehandicap ten een bekroning van het vele werk dat hij achter de schermen verrichtte. „Het gaat er alleen maar om dat ze kunnen voetballen en elkaar daarbij geen pijn doen", laat de bestuurder weten. De wei nige spelregels die er al zijn, blijken van ondergeschikt belang. Een team mag in principe zeven veldspelers en een keeper binnen de lijnen - die een half senioren- veld omzomen - hebben. Een regel waar in een van de eerste wedstrijden van het toernooi al de hand mee wordt gelicht. Zowel Alphense Boys als Flakkee hou den twee wisselspelers aan deTcant. Een seintje van de ene leider naar de andere is echter voldoende om ook hen aan het spel deel te laten nemen. „Waarom zou je ze niet mee laten doen/als de tegen partij ook twee wissels heeft?", vraagt Theo Morsch begeleider van Alphense Boys 1 zich terecht af. „Als het aantal van tien spelers maar niet wordt over troffen, want dat is op zo'n klein veld toch wel het maximum". Al blijkt dit niet een wet van Meden en Perzen te zijn, wanneer later op de dag één van de scheidsrechters het veld verlaat met de mededeling: „Het ging wel lekker. Op een gegeven moment speelden ze met z'n zessen tegen twaalf man". Waarmee overigens wel een van de kin derziektes van het gehandicaptenvoetbal is aangetoond. Niet alleen is het niveau verschil tussen de achttallen onderling, maar ook binnen een team, groot. Oor zaak hiervan blijkt het beperkte aantal deelnemers. „De competitie in de afde ling Leiden is met zijn zes clubs nog te klein", zegt Meeuwenberg. „Zwolle telt negentien clubs en dan is het mogelijk om met een A- en B-competitie te wer ken". Gevolg is dat er in de Leidse afde ling een wissel wordt getrokken op het sociaal gevoel van de voetballers. Zo geeft een tegenpartij een minder goede speler al gauw de gelegenheid om een bal een schop te geven. Grote nadruk legt de KNVB daarom op het recreatieve karakter. „De eerste vijf jaar zal niet prestatief gevoetbald wor den", geeft Karei Meeuwenberg aan. Daarmee probeert hij de mensen die bang zijn dat de prestatiemoraal snel komt bovendrijven gerust te stellen. De competitie voor gehandicapten die onlangs begon, is dan ook van start ge gaan onder het motto 'vrijheid, blijheid'. Een vrije competitie, die zoals al aange geven momenteel zes teams telt. „Maar, als een nieuw team zich aanmeldt dan kan dat direct deelnemen". Meeuwen berg is koud uitgesproken of Piet Schuit en Rinus Jansen komen bij hem met de mededeling dat zij een team hebben. Ri nus Jansen heeft al contact met RCL op genomen om daar te komen spelen. „Ik zag in een of ander blaadje staan dat dit toernooi gehouden werd en vroeg aan mijn vriend Piet of hij geen zin had om aan de G-competitie deel te nemen", doet Rinus Jansen zijn verhaal aan Meeuwenberg. Hij zegt al zes spelers voor zijn club te hebben. „Ik heb in het verleden veel aan sport gedaan en moest afhaken. Toch wil ik actief blijven", licht hij zijn keus voor het G-voetbal toe. Om vervolgens geen minuut verlo ren te laten gaan en aan Meeuwenberg te vragen. „Kunnen we dan in onze eigen shirtjes blijven spelen, of moeten we het tenue van RCL aan?". Een vraag waar Meeuwenberg het antwoord schuldig op moet blijven. Ondertussen kijkt Theo Morsch op het tweede veld toe hoe zijn spelers het eraf brengen. Zo nu en dan schreeuwt hij hen wat toe. „Ze moeten meer samenspelen. FC Lisse is dichtbij een goal. Toch draait Je moet ze wel eens wakker schudden", aldus Morsch, die ook op geheel eigen wijze geniet van het spel. De scheids rechters doen dat ook. „Dit is een he mel. Het is gewoon niet te vergelijken met het normale voetbal. Waar zie je nou dat ze voor een tegenstander stdan te juichen", aldus Cozijn. De voorzitter van de scheidsrechtersorganisatie COVS heeft voor deze gelegenheid zelf de fluit ter hand genomen. Moeilijk heeft hij het niet in de wedstrijd FC Lisse tegen de Schuffelaars. Slechts enkele malen komt het daar niet om in gehandicaptenvoetbal. hij in actie. Zo ook wanneer Sjaak een tegenstander onderuit haalt. Penalty be slist Cozijn. „Tony moet hem nemen", bemoeien mensen langs de zijlijn zich met het spel. Tony mist echter. „Jam mer", tracht Cozijn hem enigszins te troosten. „Moeilijkheden heb je tijdens deze wedstrijden niet", laat hij na afloop weten. Sterker, de man in het zwart krijgt veelal de hulp van de spelers. Bal len worden keurig klaargelegd voor een vrije trap en niet weggeschopt. En wan neer een keepster een bal tot hoekschop De spelvreugde is veel belangrijker. FOTO: HENK SNATERSE verwerkt, rolt zij de bal tot genoegen van de scheidsrechter en tot verbijstering van de overige spelers - zij staan keurig te wachten op een uittrap - naar de cor- nemag. Zonder morren wordt het geac cepteerd. Zoals de gehele dag in een ge moedelijke sfeer zou verlopen. Met de aanmelding van enkele nieuwe leden was de dag voor Meeuwenberg in ieder geval geslaagd. „Maar", zegt hij, „er zijn er nog zoveel thuis en die willen we er ook bij betrekken". PETER VAN DER HULST schotelen. Enkele voorbeeldjes: portiere - doelman, centrocampista - spelverdeler, punta-goleador - spits, mezz'ala sinistra - linkshalf. Een opsomming die volgens de samensteller niet compleet zou zijn zon der de volgende termen: preside tecnico - technisch directeur, allenatore - trainer, capitano di squadra - aanvoeYder. infer- mie're - verzorger, compagno - begelei der, guardali 'nee - grensrechter. Waarna geheel in stijl besloten wordt met: secre- taria; oftewel de secretaris. CONCENTRATIE Een goede voorbereiding is het halve werk, moet de nemer van deze penalty gedacht hebben. Geconcentreerd en mét een strakke blik richting keeper legt hij de bal klaar. En gelijk heeft hij. Want zo doet die miljoenen vangende Van Basten het toch ook... LEREN Slecht weinigen hadden zich zaterdag de moeite getroost om naar het sportpark De Bloemerd te gaan om aldaar naar een voetbaltoernooi voor gehandicapten te kijken. En dat terwijl het toch alleszins de moeite waard was. Hier zag men weer de spelvreugde die op vele voetbalvelden zo node gemist wordt. Kleine dingen maakten aat duidelijk: een speler die een bal klaar legt voor de tegenstander, een penalty die zonder mekkeren aanvaard wordt en dergelijke. Zaken waar ze in het amateur- en profvoetbal nog veel van kunnen leren... CIRCUS Je hoort mensen wel eens beweren dat basketbal een soort circus is. Die lieden hebben dan waarschijnlijk op een van de buitenlandse commerciële zenders eens naar een wedstrijd gekeken. En inder daad, het moet gezegd: die Amerikanen hebben gevoel voor show. Maar een cir cus, nee, zo zouden Wij van Hutspo(r)t deze prachtige sport toch niet willen om schrijven. Hoewel Luba-speler Erik Jan van Weeren afgelopen weekend bewees zo de overstap naar de piste te kunnen maken. Als je dit kunt met een bal, zo achteloos, zo perfect, dan zullen Boltini cs. toch geen moment aarzelen: contrac teren die vent. BRINKMAN Sommige voetbalverenigingen hebben een geheel eigen wijze bij het aankondi gen van bepaalde evenementen of verga deringen. Neem nu het volgende bericht: 'Tijdens de jaarvergadering kunnen de leden beslissen over de voortzetting van het beleid (een soort van verder met Lub bers) of aangeven, dat het tijd is voor een andere koers (Kok)'. Tot zo ver nog geheel duidelijk, maar daarna wordt het moeilijker: (Ruding) en (Brinkman) zijn statutair aftre dend, doch herkiesbaar'. Over de rol van Ruding binnen dat bestuur zullen Wij van deze rubriek niet twisten, anders ligt dat echter bij Brinkman. Afgevraagd kan worden hoe zijn portefeuille van WVC in het dagelijks leven nu uitgelegd moet worden. Dient hij nu te zorgen voor meer Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. Concentratie... welzijn (oftewel psychische bijstand na een dramatisch verlies), volksgezondheid (het voorkomen van blessures) of cultuur (meer feestavonden in het clubgebouw)? Volgens ons zit er echter een addertje on der het gras. Want wat te denken van een rechtstreeks verslag van de wedstrijd op de lokale commerciële zender? FOTO: HENK SNATERSE IN STUL Al vaker is in deze rubriek opgemerkt dat VVSB de blikken regelmatig vooruit richt. Ook nu weer. Het wereldkampioen schap voetbal in Italië, dat steeds meer in zicht komt, is voor de Noordwijkerhoutse vereniging aanleiding de leden nu al een kortstondige cursus Italiaans voor te

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25