De dans om het pluche „Ik loop nu lang genoeg mee om te weten datje het beste je mond kunt houden" ,Sta ik wel of niet op Hèt Lijstje?!" ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1989 PAGINA 23 1 mal Ie DEN HAAG - Beide politici verto nen, onafhankelijk van elkaar, bij na precies dezelfde reactie. Eerst draaien de oogbollen wat schichtig naar links en rechts en vervolgens vormt de mond een hoek, van waaruit wordt gemompeld: „Ik loop nu lang genoeg mee om te we ten dat je hierover het beste je mond kunt houden. Je kunt er zelf toch niets aan doen". De een is Relus ter Beek, sinds 1971 Tweede-Kamerlid voor de PvdA, de an der Piet Bukman, oud-voorzitter van het CDA en sinds 1986 minister van ont wikkelingssamenwerking. Beiden gaven antwoord op de vraag of zij deel zullen uitmaken van het nieuwe centrum-linkse kabinet. Met andere woorden: denken zij straks (opnieuw) op het pluche te zit ten? De antwoorden van Ter Beek en Buk man zijn misschien niet echt verrassend maar m het licht van de veranderde maatschappelijke omstandigheden moeten ze wel als opmerkelijk bestem peld worden. Wat elders allang niet meer wordt geaccepteerd, blijkt in de landspolitiek nog de gewoonste zaak van de wereld te zijn: Eén man beslist over 'leven of dood' van een groot aantal an deren. Bij de PvdA is dat Wim Kok en bij het CDA' Ruud Lubbers. Beiden dragen een dichtgevouwen papiertje in de binnen zak, waarvan de inhoud tot de best be waarde geheimen van ons land behoort. Heel wat kamerleden van PvdA en CDA'ers zouden er een maandsalaris voor over hebben om te weten of zij erop voorkomen. Wel of niet op een van 'De Lijstjes' staan betekent het verschil tussen voorbestemd zijn voor een hogere heerlijkheid en gedoemd zijn nog een termijn het grauwe bestaan van een 'backbencher' te leiden. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. De so cialist Thijs Wöltgens weet nu al met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid dat hij in elk geval geen ministers auto met chauffeur onder de derrière zal krijgen. En de christen-democraat Elco Brinkman, demissionair minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur be seft evenzeer dat hij de komende vier jaar zijn tas weer zelf moet dragen. Beiden hebben dat offer er echter graag voor over. Want als straks Wim Kok en Bert de Vries naar een departement ver dwijnen, worden Wöltgens en Brinkman fractieleider. Die functie mag minder status hebben dan het ambt van minis ter, zij verschaft wel veel meer invloed. De fractievoorzitter van een regerings partij maakt deel uit van het clubje machtigste mannen van het land. Voor Brinkman komt daar nog bij dat Ruud Lubbers aan hèm, als hij het goed doet als fractieleider, de CDA-scepter zal overdragen. Telefoontje Maar' voor bijna alle andere kamerleden van PvdA en CDA zijn het erg onrustige weken. Krijgen zij wel of geen telefoon tje van hun fractieleider of van de infor mateur om 'eens te komen praten?' In één opzicht zijn zij overigens beter af dan hun lotgenoten bij eerdere kabinets formaties. Informateur Lubbers wil al in een vroeg stadium praten over De Lijs tjes. Hij past er voor nog eens verzeild te raken in een situatie als in 1986. Toen moesten zoals gebruikelijk nog even gauw-gauw de namen van de nieuwe be windslieden worden ingevuld. Als gevolg daarvan kon een aantal 'brekebenen en brokkenmakers', zoals Wim Kok hen ge doopt heeft, aantreden op verscheidene departementen. Beruchte voorbeelden zijn VVD-minister Wim van Eekelen (defensie) en CDA-staatssecretaris René van der Linden (buitenlandse zaken), die beiden ten prooi vielen aan het Pas poort-Monster. Al zal de onzekerheid dan deze keer misschien wat minder lang duren, het ef fect ervan is niet minder groot. Politici die bezeten zijn van de 'zetelkoorts', gaat geen zee te hoog. Hans van Mierlo wist vorige week precies te melden - via zijn vriend Ruud Lubbers? - wie zich in de CDA-fractie het felst tegen deelne ming van D66 aan het nieuwe kabinet hadden verzet. Met name minister Hans van den Broek en staatssecretaris En- neüs Heerma zouden op „spastische" wijze tegen de Democraten tekeer zijn Van Mierlo wees erop dat hijzelf belang stelling had getoond voor de portefeuil les van buitenlandse zaken en van mi lieu. Volgens de D66-leider zijn dit ook precies de posten die de twee CDA'ers zichzelf hebben toebedacht. Daarin heeft hij zeker gelijk. De blauwe ogen van En- nèus Heerma, die nu staatssecretaris is van volkshuisvesting, schieten vol bij de gedachte dat Ed Nijpels zodadelijk de ministersstoel op VROM vrijmaakt. En Hans van den Broek ziet absoluut geen reden waarom hij na zeven jaar 'BuZa' zou verlaten. Per slot heeft Jo seph Luns er bijna negentien jaar geze ten. De enige kans dat Van den Broek weggaat is als de formateur hem op een andere post wil hebben. Er gaat een hardnekkig gerucht dat Lubbers de nogal cqnservatief ingestelde Van den Broek, die per slot ook nog jurist is, Justitie heeft toebedacht. Dat zou de rechter vleugel van de fractie geruststellen, die niet wil dat het vervolgingsbeleid inzake euthanasie 'nog soepeler' zou worden. Vier vrouwen Heerma én Van den Broek zijn lang niet de enige mannen die met een begerige blik in de ogen op het Binnenhof rondlo pen. Zo zijn er nog zeker vijftig: voor elke kabinetspost (inclusief de staatsse cretariaten) staan minimaal twee kandi daten te trappelen. En laten we vooral de vrouwen niet vergeten. Want sinds Wim Kok de belofte heeft gedaan dat er tenminste vier ministers van het andere geslacht op het bordes van Huis ten Bosch zullen staan, slaapt menig socia- liste nauwelijks meer. Een paar voorbeelden. Het kamerlid Eveline Herfkens, dat al een decennium binnen en buiten de Kamer strijdt voor verbetering van de levensomstandighe den in de Derde Wereld, ziet zichzelf als een uitstekende minister van ontwikke lingssamenwerking. Haar collega Elske ter Veld, die de verlaging van de sociale uitkeringen door de eerste twee kabinet- ten-Lubbers te vuur en te zwaard heeft bestreden, denkt zeker in aanmerking te komen voor een plaatsje op Sociale Za ken en Werkgelegenheid, is het niet als minister dan toch als staatssecretaris. Ter Veld heeft concurrentie gekregen van Ien Dales, de burgemeester van Nij megen. Deze zou het Wim Kok 'ernstig kwalijk nemen' als hij haar niet ten min ste zou dwingen na te denken over een eventuele terugkeer naar politiek Den Haag. Dales was staatssecretaris van so ciale zaken in het tweede kabinet-Van Elco Brinkman. Agt. Het is echter de vraag of zij inder daad bericht krijgt van Kok. Volgens in gewijden wil de PvdA-leider niet te veel 'toppers van toen' in het nieuwe kabinet. Tegen die barrière zou ook Europarle mentariër Hedy d'Ancona kunnen oplo pen, die belangstelling schijnt te hebben voor een come-back als staatssecretaris voor (onder meer) emancipatiezaken. Het Tweede-Kamerlid Jeltje van Nieu- wenhoven lijkt meer kans te maken op een dergelijke post. Ook is zij 'in the pic ture' voor een staatssecretariaat op WVC (mediabeleid, welzijn). PvdA en CDA schijnen het erover eens te zijn dat volksgezondheid voortaan door een mi nister 'gedaan' moet worden. Hoge ogen gooit de CDA'er drs. F. Werner, de op één na hoogste man in het Academisch Medisch Centrum te Amsterdam. Als voorzitter van de programcommissie van het CDA heeft Werner zo'n indruk gemaakt dat hij algemeen wordt gezien als dè coming man van zijn partij. Terug naar de rooie vrouwen. Want we hebben Saskia Stuiveüng nog niet gehad, die momenteel een van de drie leden van de Algemene Rekenkamer is. Zij wordt genoemd als kandidaat van de PvdA voor Binnenlandse Zaken, mocht Wim Kok dit departement door een vrouw willen 'bemannen'. Zij heeft ech ter een sterke tegenstander: het kamerlid Hans Alders. Deze vertrouweling van Wim Kok zal alles op alles zetten om zelf dit ministerschap in de wacht te sle pen. ijzerwinkel Bij het CDA is het aantal vrouwen dat minister kan worden, minder dik ge zaaid. Yvonne van Rooy, de huidige de missionaire staatssecretaris voor buiten landse handel, is zo ongeveer de enige op Het Lijstje van Lubbers. Achter haar naam staat echter nog een vraagteken, want volgens de partijtop zou het beter zijn als zij eerst eens een paar jaar het politieke métier gaat leren in de Tweede Kamer. Op de 'B-lijst' van Lubbers staat mevrouw mr. Madeleine Leyten-De Wij- kerslooth de Weerdesteyn, oud-lid van de Eerste Kamer en thans lid van de Raad van State. Haar specialiteit is justi tie. En zoals eerder gezegd: het CDA wil dit ministerie in handen hebben, nu de tweedracht over euthanasiewetgeving fT piel Bukman. waarschijnlijk zal leiden tot het maken van afspraken over het vervolgingsbeleid van de officieren van justitie. Als mevrouw Leyten inderdaad op Justi tie komt, blijft Van den Broek op Bui tenlandse Zaken (met Relus ter Beek als staatssecretaris). In dat geval is het 'duo departement' Defensie dus voor de PvdA. Dan heeft het kamerlid Bram Ste- merdink de beste papieren. Ten eerste is hij dè defensiespecialist van zijn partij en ten tweede is hij al eens minister ge weest over de 'ijzerwinkel', als opvolger van zijn partijgenoot Vredeling in het kabinet-Den Uyl. Stemerdinks beschik baarheid is overigens volstrekt toevallig. Tot voor kort had hij zijn zinnen gezet op het burgemeesterschap van 's Herto genbosch, maar minister Kees van Dijk wilde deze bisschopsstad per se voor het CDA behouden. Vrij zeker van een mi nisterszetel lijken ook de CDA'ers Gerrit Braks en de al genoemde Piet Bukman. Insiders beweren dat Braks, een boeren zoon uit Odiliapeel, op alle lijstjes van Lubbers (CDA-PvdA, CDA-WD, CDA- VVD-D66) prijkt. Het CDA heeft im mers sinds 1958 ononderbroken een mi nister op de post van Landbouw en is niet van plan daar in de nabije toekomst verandering in te brengen. „Wij zullen Landbouw nooit opgeven en Gerrit is onze eerste kandidaat", zegt een door gaans welingelichte bron. Piet Bukman, oud-voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB), ziet dat een slagje anders. Hij heeft al meermalen laten weten dat hij graag de straat zou oversteken, van Ont wikkelingssamenwerking naar Land bouw en Visserij dus. Bukman hoopt dat er voor Braks een mooie functie beschik baar komt bij de Europese Gemeen schap in Brussel. Mocht dat niet zo zijn, dan is Bukman beschikbaar voor elk an der ministerie dat Lubbers maar voor hem kan bedenken. Ook Onderwijs, dat vacant is gekomen door de benoeming van Deetman tot kamervoorzitter, trekt Bukman wel. Bij de PvdA loopt het Groningse kamerlid Jacques Wallage zich warm voor deze post. Piramide Hoe hoger we stijgen op de Haagse pira mide, hoe minder zorgen de politici zich hoeven te maken. Waarnemend CDA- fractievoorzitter Bert de Vries is zeker van een zware ministerszetel in het kabi net. Maar hij weet nog niet waar hij pre cies terechtkomt. Zelf wil hij naar Fi nanciën. „Bert heeft", aldus een intimus, „een bijna griezelige feeling voor cijfers. Hij heeft geen zakjapannertje nodig om te zien of een restaurantrekening voor tien personen 'per ongeluk' honderd gul den te hoog is. Ook ziet hij in één oog opslag of die jongens van het Centraal Planbureau met hun computers een ver gissing hebben begaan". Maar informateur Ruud Lubbers schijnt liever een PvdA'er op Financién te heb ben, die de andere socialisten in het ka binet begrotingsdiscipline zou kunnen bijbrengen en aldus zou afhouden van potverteren. Voor deze post denkt Lub bers in de eerste plaats aan Wim Kok, zeker nu deze zo hamert op de noodzaak van een financieel verantwoord regeer akkoord. Ook in de PvdA zijn er men sen die Kok graag op Financién zien. Het gaat hier immers om het op één na machtigste departement en dus zou de partij, nu zij het premierschap aan het CDA moet laten, zich er sterk voor moeten maken, z.o redeneert men. Met Kok op Financién zou Bert de Vries vrijwel automatisch op Sociale Zaken en Werkgejegenheid terecht komen. Daar krijgt hij dan de moeilijke taak de vak bonden ervan te overtuigen dat loonma tiging echt móet, ook al hebben vele be drijven geen idee meer wat zij met hun almaar stijgende winsten moeten aan vangen. Bij zo'n verdeling van de porte feuilles valt Onno Ruding uit de boot. Dat zal hij niet leuk vinden. In de afge lopen maanden heeft 's Lands Schatkist bewaarder gemerkt dat de aantrekkelijke banen buiten de politiek niet zo voor het opscheppen liggen als hij aanvankelijk dacht. Ook niet bij zijn voormalige werkgever, de AMRO-bank. Topman Nelissen zou niet graag zien dat Ruding aan de poten van zijn stoel zou gaan za gen. De penningmeester van het kabinet heeft spijt als haren op zijn hoofd dat hij vorig jaar zo stellig heeft gezegd dat twee termijnen als mimster voor hem wel ge noeg is. Het gevolg is dat zelfs de eens zo mach tige en zelfverzekerde dr. H. C. O. R. Ruding nu een wat schichtige blik in de ogen krijgt en wat onsamenhangende zinnen mompelt, als hem wordt ge vraagd naar zijn kansen op een nieuwe termijn op het pluche. RIK IN T HOIJT "Ceidóc SouAmvt'

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23