Gekonkel komt tot uitbarsting Gouden wissel Arie Haan breekt team Pim Verbeek Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 PAGINA 9 ACHTERBAKSHEID FEYENOORD NAAR OPPERVLAKTE ROTTERDAM Het ge konkel en kuipen in Rot terdam-zuid is gisteren tot een uitbarsting gekomen in een explosie, waarbij een partij onfrisheid en achterbaksheid naar de oppervlakte is gedreven die zijn weerga in het va derlandse voetbal waar schijnlijk niet kent. Tegen het decor van ondanks de uitschakeling met het pri ma spel van Feyenoord tevre den, juichende supporters liep voorzitter De Swart zwetend en nerveus bewegend spitsroe den. En hij had nog niet zijn hielen gelicht achter de micro foon of zijn plaats werd inge nomen door aanvoerder Mar tin van Geel, die kwam ver klaren dat de spelersgroep voor honderd procent achter de geplaagde trainer Verbeek staat. Dat leek in elk geval een op rechte uitspraak, maar voor het overige hing er een mist van halve waarheden, leugens en vermoedens in de Kuip. Waar zo juist Feyenoord een verheugende prestatie had ge leverd, die achteraf slechts waardering van de supporters opleverde. En tandengeknars van die bestuursleden die - hoe tegenstrijdig dat ook klinkt - de Rotterdammers het liefst stevig op het gezicht hadden zien gaan. Want de verdienstelijke zege van 2-1 op Vfb Stuttgart in aansluiting op de zege van afgelopen week einde op Willem II betekende i streep door hun rekening. Daarop had voor die bestuurs leden reeds een bedrag gestaan bedoeld als afkoopsom voor trainer Verbeek. Die evenwel in plaats van een schop onder zijn kont achteraf een verbale knuffel kreeg van De Swart. Al ging dat laatste bepaald niet van harte. Ingewikkeld riant aanbod... Ruiter had gevoerd. Een puur informatief onderhoud, zoals hij zo veel andere interessante gesprekken had gevoerd de af gelopen eerste, drie maanden van zijn voorzitterschap. De Ruiter zou Feyenoord van ad vies moeten dienen. Wanneer? Daar liet De Swart, steeds meer in het nauw gebracht door een kritische ondervra ging, zich niet over uit. Er was geen enkele aanbieding ge daan aan De Ruiter. En Ploegsma? Daar wist De Swart niets van. En hij was voorzit ter en als er al zou zijn gespro ken, zou hij het toch moeten weten! Want hij wist alles. En als iemand anders uit het be stuur met Ploegsma had ge sproken, dan pikte hij dat niet. Het waren allemaal geruchten. Doorgezaagd De Swart, steeds minder op zijn gemak en aanstalten ma kend om op te staan, werd nog Om het niet zo ingewikkeld te maken als de structuur van Feyenoord is en de verhoudin- I gen daar onderling zijn, eerst even alles op een rijtje. Giste ren werden via verschillende publicaties twee dingen be kend: Feyenoord had gespro ken met KNVB-bondscoach Nol de Ruiter en PSV-mana- ger en bestuurslid Kees Ploegsma. Gevolg onrust in de spelersgroep, die drie uur voor de partij tegen de equipe van Arie Haan daarover werd in gelicht. Maar ook deining in het be stuur van Feyenoord. Want wie had dan wel met Ploegs ma gesproken? En waarom? En wat was de reden van het gesprek met De Ruiter? Alle maal vragen waarop pas later op de avond een antwoord kwam. Nadat de geprikkelde spelers een uitstekende presta tie hadden geleverd tegen Vfb Stuttgart moest De Swart met de billen bloot. Hij verscheen in de perskamer aan de zijde van Verbeek, met wie hij even daarvoor in een zijgangetje een paar minuten had staan praten. Had hij daar de trai ner, die hij enige weken gele den nog de wacht had aange- 1 niet alleen gecomplimen teerd met het resultaat en spel maar ook zijn steun toegezegd? Nee, dat had hij niet, verklaar de De Swart. Hij had alleen Verbeek geïnformeerd over het gesprek dat hij met De doen? „Feyenoord zou het sei zoen met Verbeek afmaken", sprak De Swart toen eindelijk. Om vervolgens op te staan en nog even ruzie te maken met een paar persvertegenwoordi gers, die hij riooljournalistiek verweet. Frisse geur Alsof de geur die de laatste weken opsteeg uit de bestuurs kamer bij Feyenoord zo fris was. Want op hetzelfde mo ment dat De Swart met grote stelligheid beweerde dat er met Ploegsma niet was gespro ken, kwam vanuit Luzern het bericht dat de PSV-manager geschokt had gereageerd op het uitlekken van het gesprek, dat shirtsponsor/bestuurslid Van den Boogaard van Feye noord met hem had gehad. Die had na afloop van PSV-Sparta Ploegsma een „fantastisch aanbod" gedaan, waarover de manager - die onlangs zijn 25- jarig jubileum bij Philips had gevierd - afgelopen dinsdag avond het PSV-bestuur had ingelicht. Een mededeling, die volgens Ploegsma in Luzern voor de nodige onrust had ge zorgd in de spelersgroep van PSV. Hetgeen ruim duizend kilome ter noord westelijker, bij Feye noord, dus ook het geval was. Dank zij een chaotisch en on fatsoenlijk opererend bestuur van Feyuenoord. De berichten over De Ruiter en Ploegsma hadden de solidariteit bij Fey- enoorders onderling zo geka naliseerd dat aanvoerder Van Geel met zijn unieke, officiële persverklaring kwam. Van Geel: „We zijn allemaal zwak begonnen, trainer en spelers. Maar we zitten nu op de goede koers en willen met Verbeek verder". Of deze verklaring als een motie van wantrouwen aan het bestuur moest worden beschouwd? „Die uitleg laat ik geheel voor jullie rekening", aldus de veelzeggende reactie van Van Geel, die er aan toe voegde dat het hun door coör dinator Cor van der Gijp kort voor de wedstrijd tegen Vfb Stuttgart meegedeelde bericht over Nol de Ruiter de spelers groep danig had opgeschrikt. Of het ook een stukje inspira tie was geweest? Ton Lokhoff: „Misschien wel". En Verbeek zelf: „Als de spelers door al deze verwikkelingen voor mij een paar procent extra hebben gepresteerd ben ik daar blij FOTO: ANP even doorgezaagd over Ver beek. Had hij Verbeek nog „zoiets" als steun toegezegd? Verbeek zelf-zei later zich een dergelijke uitspraak niet te kunnen herinneren. En De Swart zelf? Wat hij tegen Ver beek had gezegd was iets tus sen hem en de trainer. Hij werkte niet mee aan een ge ruchtencircuit. Maar hij wilde ook absoluut niet meewerken aan een actie beschadiging- Verbeek. Maar die uitspraak dan dat Verbeek van week tot week zou worden beoordeeld? Dat kon toch onder de gegeven omstandigheden niet anders, zei De Swart. Hij had wel de twijfels bij de trainer wegge nomen, zei hij. De trainer heeft recht op onze steun, zei De Swart. Verbeek kreeg van hem en het hele stichtingsbe stuur de volle steun! Maar was hij dan bereid om daarover toch een publieke uitspraak te Einde seizoen En over de „onder dwang" af gelegde verklaring van De Swart dat Verbeek tot het eind van het seizoen zal aanblijven sprak de hoofdpersoon: „In eens ben ik kennelijk weer de trainer die Feyenoord nodig heeft. Dat is mooi". Op de in enig geroezemoes ge stelde vraag in welke hoeda nigheid Verbeek dan wel tot het einde van dit seizoen aan blijft, gaf De Swart geen ant woord. Het is de vraag hoe lang hij zelf nog zal (kunnen) aanblijven. Je zal maar als ge respecteerd zakenman voorzit ter zijn van een bestuur, dat bij Feyenoord vrijwel louter lijkt te bestaan uit intriganten en egotrippers. Of is De Swart zelf soms de grootste? Het kuipen en gekonkel bij Feyenoord lijkt nog niet tot een eind te zijn gekomen. FRANK WERKMAN ROTTERDAM Voor de derde opeenvolgende keer is Feyenoord in het UEFA-Cuptoernooi uitge schakeld door een West- duitse tegenstander. Fun geerden eerder Borussia Mönchengladbach en Le- verkusen als scherprech ter, gisteravond struikelde de Rotterdamse club over ■VfB Stuttgart. •Feyenoord, dat twee weken geleden in het Neckar-stadion met 2-0 had Verloren, kwam weliswaar op de noodzakelijke voorsprong van 2-0, maar het doelpunt van de juist ingeval len Sigurvinsson in de 66e mi nuut hield de formatie van trainer Pim Verbeek van een verlenging af. Feyenoord ging strijdend ten onder. De Rotterdammers wa ren zeker niet de mindere van het lankmoedige Stuttgart. In aanvallend opzicht toonde de thuisploeg echter net iets te weinig stootkracht. Ondanks intensieve fysiotherapeutische behandeling moest zowel Troost (kuitblessure) als Roth (enkelkwetsuur) op het laatste moment afhaken. Daardoor keerde Nortan terug in het ba sisteam en mocht Wasiman zijn Europese debuut maken. De „koude oorlog" die Ver beek en Haan vooraf in de media hadden gevoerd, deed voor een sportieve krachtme ting het ergste vrezen, maar in de meteen al boeiende begin fase was van een strijd op le ven en dood weinig te mer ken. De persoonlijke duels wa ren pittig, maar overschreden geen moment de grens van het toelaatbare. Scheidsrechter Santos, wiens reputatie (schop pen mag, praten niet) in beide kampen bekend was, had dan ook weinig moeite de wed strijd in goede banen te leiden. Het verwijderen van een haan op het veld stelde de Portu- Fanatiek Feyenoor, fanatiek gesteund door een legioen van bijna ou derwetse afmetingen, kwam verrassend op voorsprong. Middenvelder Lokhoff plaatst een vrije trap precies op het hoofd van spits Keur. Tegen stander Strehmel en doelman Immel waren kansloos op diens krachtige kopstoot, 1-0. In de rust nam Verbeek de enige juiste maatregel. Blinker mocht de douche aanzetten, terwijl Smolarek (32) een nieuwe kans werd gegund. Met Smolarek ging Feyenoord fel op jacht naar de gelijkma kende tweede treffer. De druk op het doel van Immel groeide met de minuut. In de 52e mi nuut soleerde Kiprich, tot aan die actie nauwelijks in het spel betrokken, knap het straf schopgebied van Stuttgart bin nen. Aanvoerder Strehmel. liep de Hongaarse vleugelspits onopzettelijk in de rug, maar arbiter Santos zag er deson danks een strafschop in. Via de binnenkant van de paal bracht Van Geel de Kuip voor de tweede keer in extase, 2-0. Het aanvankelijke zo hautaine Stuttgart wankelde. Feye noord ging krachtig door. Schoten van Van Geel (red ding Immel), Smolarek (net naast) en Metgod (op de paal) hadden een beter lot verdiend. De wissel van Haan in de 65e minuut bleek uiteindelijk van „gouden" waarde. Feyenoord (Ned)-VfB Stuttgart (Wdl): 2-1 (1-0): 21. Keur 1-0, 52. Van Geel (strafschop) 2-0, 66. Sigurvins son 2-1. Scheidsrechter: Dos Santos (Por). Toeschouwers: 21.700. Gele kaart Mulder (Feyenoord), Schafer, Hotic (Stuttgart). Feyenoord: Hiele; Wasiman (Bro- chard), Brands, Nortan, Mulder; Lok hoff, Van Geel, Metgod, Blinker (Smolarek); Kiprich, Keur. VfB Stuttgart: Immel; Schafer, AUgö- wer, Buchwald, Strehmel; Hartmann, Basualdo (Sigurvinsson), Gaudino, Frontzeck; Hotic, Walter (N. Schma- ler). SPORT CeidócSomcmt rrestaties in Rotterdam jOTTERDAM De Rot- erdamse politie hield gis- eravond na de wedstrijd 0 feyenoord-VfB Stuttgart ?r /ijftig personen aan. Ze a jouden betrokken zijn ge- Be weest bij het bekogelen :c net stenen van politie- !i yoertuigen. De vluchtten iaar het supportershome. )e politie omsingelde dat, waarna de arrestaties r /olgden. Na ongeregeldhe- len in het centrum van 1 lotterdam had de politie 's •t niddags al dertien West- i< luitse „supporters" gear- ijè-esteerd. Hi i; Linder heeft nog geld tegoed AMSTERDAM Kurt Linder heeft nog 450.000 gulden te goed van Ajax. Dat zei de Zwitser gisteravond in het NOS-radioprogramma Langs de Lijn. Het bedrag vormt het salaris van ne gen maanden. Linder werd vorig sei zoen na zeven wedstrijden door Ajax ontslagen. Volgens de oud-trainer werd overeengekomen dat hij nog negen maanden zijn salaris kreeg doorbetaald. Toen de overmaking uitbleef, nam hij contact op met de Amsterdamse club. Dat had geen re sultaat. Linder heeft een advocaat in geschakeld om Ajax via gerechtelijke weg alsnog te dwingen tot betaling over te gaan. Olympisch Stadion Amsterdam afgekeurd AMSTERDAM Voorlopig zullen er in- het Olympisch Stadion in Amsterdam geen voetbal wedstrijden meer worden gespeeld. Het stadion verkeert in een dermate slechte bouwkundige staat dat het college van B en W die verantwoor delijkheid niet langer wil dragen. Burgemeester Van Thijn maakte dat gistermiddag bekend. Het stadion is, aldus Van Thijn, „al langer slooprijp", maar voldeed tot nu toe nog wel aan de eisen. Uit een onderzoek van Bouw- en Woningtoezicht is gebleken dat het stadion er slechter aan toe is dan werd aangenomen. Dit betekent in elk geval dat de voor 22 oktober geplande wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord niet in het Olympisch Sta dion wordt afgewerkt. Volgens Van Thijn zou het complex alleen nog een tijd in gebruik kun nen blijven indien het bestuur besluit een aantal bouwkundige voorzieningen te treffen. Tien maanden voor Britse voetbalfan STOCKHOLM Een rechter in Stock holm heeft gisteren een 21-jarige Engelse voetbalfan tot een gevangenisstraf van tien maanden veroordeeld. Hij werd be schuldigd van mishandeling van twee jonge Zweden tijdens een gevecht in de straten van de Zweedse hoofdstad. Bo-, vendien mag de Engelsman zich gedu rende een periode van tien jaar niet in Zweden vertonen. De Engelsman arri veerde op 2 september in Stockholm, drie dagen voordat de wedstrijd Zwe- den-Engeland zou worden gespeeld. Die zelfde avond nog mishandelde hij een 27-jarige Zweed bij het verlaten van een bar. Hij ontkende later een andere Zweed te hebben geslagen zoals enkele getuigen beweerden. Piet Keur (half zichtbaar achter de rug van Guido Buchwald) scoort Feyenoord's eerste treffer. AMSTERDAM De bom is gebarsten bij Ajax. Ondanks de tegen-- vallende resultaten van de afgelopen weken bleef intern de rust be waard in het Amster damse kamp. Bij de sup porters groeide het on- genoégen met de week. Zeker op de F-side. De zaak escaleerde gister avond tegen Austria Wien. Vlak nadat Austria Wien in de verlenging onverwacht op gelijke hoogte (1-1) was gekomen, gooide „een sup porter" een ijzeren staaf in de richting van de Oosten rijkse doelman Franz Wohl- fahrt. Getroffen in de rug stortte deze ter aarde, waar na het duel na 114 minuten onmiddellijk werd gestaakt door arbiter Bruno Galler. De Zwitser was onder geen enkele voorwaarde bereid om het duel te hervatten. Het voorstel van Leo Been hakker en oud-scheidsrech ter Leo Horn om de F-side te ontruimen werd door Gal ler direct verworpen. Hij gaf te kennen de veiligheid van spelers en grensrechters niet langer meer te kunnen ga randeren en weigerde uit de kleedkamer te komen. Die beslissing zal volgens het be stuur van Ajax „verschrik kelijke strafrechtelijke en fi nanciële consequenties voor de club hebben". Voorzitter Michael van Praag: „Ik ben ontzettend geschrokken van de wijze waarop we nu zijn uitgeschakeld. De gevolgen zijn op dit moment niet te overzien, maar de straf van de UEFA zal niet misselijk zijn. Ik ben een ontgoocheld Voor het duel met Austria werden de gebruikelijke vei ligheidsmaatregelen in De Meer getroffen. Alle toe schouwers werden bij bin nenkomst gefouilleerd. Vol gens algemeen directeur Arie van Eijden is het uitge sloten dat de lange ijzeren staaf het stadion is binnen gesmokkeld. „Dat is perti nent uitgesloten. In het vak van de F-side zijn stukken van het hek gesloopt en die zijn vervolgens op het veld gegooid", aldus Van Eijden. Video-beelden Volgens voorzitter Van Praag valt het zelfs nog te bezien of een fanieke sup porter van de F-side het prójectiel in de rug van de overigens niet gewonde Wohlfahrt heeft gegooid. „Er bestaat een groot ver schil tussen de F-side en het F-vak. De contacten met de F-side waren de laatste tijd uitstekend. Maar er zitten vaak ook andere supporters in dat vak. Ik ga er voorlo pig vanuit dat zij verant woordelijk zijn voor deze verschrikkelijke avond. De video-beelden zullen dat moeten uitwijzen. Speciaal voor deze wedstrijd waren er extra camera's in het sta dion bevestigd. Dat is in op dracht van de UEFA ge beurd. De banden zullen de komende dagen goed bestu deerd worden". De politie heeft gisteravond geen aan houdingen verricht. Schande Trainer Leo Beenhakker was zichtbaar aangeslagen door het hele incident. „Deze affaire zal enorme allemaal niet meer te bewij- consequenties voor Amster dam, Ajax en het hele Ne derlandse voetbal hebben. Het is een schande. Ik ben er stuk van. De juiste woorden kan ik ook niet vinden. En als ik niet kan praten, dan ben ik reddeloos verloren. Zo voel ik me op dit moment ook". Heel even was Beenhakker nog in staat terug te blikken op de wedstrijd. Hij voelde zich niet verslagen toen Austria Wien door een blun der van Stanley Menzo in de verlenging via een treffer van Hannes Pleva naast Ajax kwam. „Ons tweede doelpunt hing in de lucht en als die gevallen was, dan was het publiek zeker mas saal achter ons gaan staan. De derde goal was dan ook gevallen. Maar dat valt nu Ajax (Ned)-Austria Wien (Oos) 1-1, gestaakt na 110 minuten: 45. Wou ters 1-0, 97. Pleva 1-2. Scheidsrech ter: Galler (Zwi). Toeschouwers: 24.500 Gele kaarten: Bergkamp, Witschge (Ajax); Pfeffer, Degeorgi (Austria). Ajax: Menzo; Larsson, Vink, Ver- kuyl, Winter, Wouters, Bergkamp (R. de Boer), Witschge; Van t Schip, Fischer, Roy. Austria Wien: Wohlfahrt; Seker- lioglu, Pfeffer, Aigner, Degeorgi; Hörmann, Zsak, Milevski (Baez), Prosenik; Ogris, Pleva. Jan Wouters spoedt zich, met in de rechterhand een ijzeren staaf, snel in veiligheid. De frustratie is van het gezicht van Leo Beenhakker („Ik voel me reddeloos verloren") af te lezen. De spelers van Ajax waren volgens voorzitter Van Praag stuk voor stuk enorm onder de indruk van de be slissing van scheidsrechter Galler. Dé deur van het spe lershome bleef na afloop hermetisch op slot en alleen aanvoerder Jan Wouters was bereid om een korte verklaring af te leggen. Hij was na het werpen van de eerste ijzeren staaf in de richting van de F-side gelo pen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Wouters werd echter keihard uitge scholden en voelde vanaf dat moment de bui al han gen. „De supporters waren niet voor rede vatbaar. Dan kun je alleen hopen dat alles goed zal aflopen. Het mocht niet zo zijn. Ik heb er geen idee van wat er nu verder gaat gebeuren. Voor ons zijn er in ieder geval geen hoofd prijzen meer te verdienen. En juist die jonge spelers za ten zo te springen om erva ring in Europa-Cupduels. Die worden nu weer een enorm eind teruggeworpen in hun ontwikkeling. Dit is een zwarte avond". GERT VAN DIJK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9